3 Actieweek FNY en CNV voor gezond werk STEUN VOOR VAN GELDER Philips en bonden vinden elkaar terug kort zakelijk Bij Nefkens(Peugeot^ tweehonderd banen weg Fusie van Groningse confectiebedrijven DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 PAGINA 27 Paniek De Vereniging voor de Effecten handel heeft gistermiddag onge veer tien voor drie de handel in obligaties opgeschort tot vanoch tend tien uur. Dit in verband met de geruchten omtrent een dis contoverlaging. aldus een mede deling in de telexkoersendienst van de vereniging. Ongeveer een half uur eeraer, om drie minuten voor half drie. was in dezelfde dienst een medede ling verschenen met als letterlij ke inhoud "met ingang van he den heeft de Nederlandse Bank haar disconto met 1,5 pet ver laagd." Ca. tien minuten later werd deze mededeling, waarin gezegd werd dat het bericht van de discontoverlaging niet op waarheid berustte. Op zowel de obligatie- als de wis selmarkt leidde een en ander tot verwarring en onzekerheid, die op de wisselmarkt volgens han delaren nagenoeg een stilstand van de handel tot gevolg had. EG De EG is gisteren een driedaags overleg begonnen met de Come con, de Oosteuropese raad voor wederzijdse economische bij stand. Het overleg is bedoeld om de grootste meningsverschillen uit de weg te ruimen die een sa menwerking op economisch ge bied in de weg staan. Voorde EG leidt een Belgische afgevaardig de de besprekingen, aan het hoofd van de Comeconafvaardi- ging staat een Hongaar. Ogem Dr. ir. H.J. Mathot, president-direc teur van Cehave nv in Veghel, zal worden benoemd tot lid en voor zittervan de raad van bestuur van Ogem Holding nv. De centrale ondërhemingsraad heeft ten aan zien van deze benoeming een po sitief advies uitgebracht. De heer Mathot is bereid op korte termijn deze functie te aanvaarden, zo heeft de raad van commissaris sen van Ogem bekendgemaakt. Suezkanaal Het Suezkanaal is verbreed en uit gediept voor een bedrag van 1,3 miljard dollar. Passage is nu mo gelijk voor schepen met een diepgang van zestien meter. En kele bochten zijn er uitgehaald zodat er theoretisch schepen met een lengte van 500 meter door kunnen. Het kanaal is nu bevaar baar voor supertankers wat voorheen niet mogelijk was, zó hebben Egyptische autoriteiten die zijn belast met het toezicht op het kanaal, woensdag verklaard. Chemie De kleinere en middelgrote bedrij ven in de.qhe.mische sector ma ken geen gebruik van de "subsi- diepot" die het ministerie van economische zaken heeft voor vernieuwing van produkten of van prodüktièprocessèm Dat zegt de Vereniging Nederland- schë Chemische Industrie in haar blad "NCI". Het ministerie heeft dit jaar 95 miljoen gulden ter be schikking om maximaal 20 pro cent (soms zelfs meer) van de-in vesteringen te betalen. Sigaren Het personeel van verschillende si garenfabrieken in Zuidoost Bra bant en de FN V-bonden bekijken momenteel welke mogelijkhe den er zijn om in die bedrijven acties te voeren. Op 9 september werd het overleg over een collec tieve arbeidsovereenkomst voor 1980 respectievelijk 1981 afge- (broken. De vakbonden namen geen genoegen met het maximale bod van de werkgevers. Mógelijke actiedoelen zijn de fa brieken van Agio, La Paz, Willem II en Wintermans. In eerste in stantie wordt gedacht aan prikac- ties van één uur waarbij het met name de bedoeling is de expedi tie-afdeling stil te leggen. AMSTERDAM (GPD) - De Raad van Be stuur van Van Gelder Papier heeft met de Nationale Investerings Bank overeen stemming bereikt over de herfinanciering van een hieuwe krantepapierfabriek in Renkum'. Deze herfinanciering was noodzakelijk ge worden door de hoge aanloopverliezen waarop Van Gelder niet gerekend had. Zonder overheidssteun zou het concern w&arséhijnlijk ten dode opgeschreven De Nationale Investerings Bank is nu bereid Van Gelder 65 miljoen gulden ter hand te stellen. Van dat bedrag krijgt het concern 40 miljoen gulden in de vorm van aande lenkapitaal, terwijl er daarnaast een le ning van 25 miljoen gulden verstrekt zal worden. De Raad van Bestuur, die om 75 miljoen gulden gevraagd had, zal in staat gesteld worden de ontbrekende tien miljoen gul den vrij te maken door het opschorten van rente en aflossingen op eerder verstrekte leningen. Het Amerikaanse papiercon cern Crown Zellerbach, dat een groot deel van de Van Gelder-aandelen in handen heeft, zegde toe een eerder aan Van Gelder verstrekte lening van 25 miljoen gulden om te zetten in aandelenkapitaal, waar door de rentelast voor Van Gelder af neemt. Het papierconcern, zo liet de Raad van Be stuur weten, heetl voorlopig voldoende financiële armslag om de geplande her structurering te bekostigen. De krantepa pierfabriek in Renkum, d ie wekelijks 2500 ton produceert, kent op het moment geen problemen meer. De produktie moet bin nenkort tot 3000 ton per week verhoogd worden. Volgens de Raad van Bestuur van het papierconcern zal het bedrijf na de reorganisaties waarschijnlijk in staat zijn zich uit de rode cijfers te werken. Gevaarlijk speelgoed BRUSSEL - Het gebruik van benzol by de vervaardiging van speelgoed wordt in alle EG-landen verboden. De Eu ropese commissie zegt dat benzol, dat vooral voor het maken van luchtballonnen wordt gebruikt, kankerver wekkend is en het centrale zenuwstelsel kan aantasten. Het verbod moet ui terlijk in maart 1981 van kracht worden. UTRECHT (GPD/ANP) - Het Europees Vakver bond (EW), waarvan FNV-leider Wim Kok voorzitter is, heeft de eerste week van november uitgeroepen tot actieweek van de bedrijfsge zondheidszorg. UTRECHT (GPD) - Bij het auto mobielbedrijf Gebroeders Nef- kens zullen rond 200 arbeids plaatsen verdwijnen. Hoewel ge tracht wordt het grootste deel daarvan via natuurlijk verloop en vervroegde pensionering te be reiken, zullen er toch ongeveer 70 ontslagen vallen. Oorzaak is de slechte gang van zaken in de au tomobielbranche. Volgens een woordvoerder van Nefkens zijn de verkopen van het merk Peugeot, dat Nefkens ver tegenwoordigt, sterk terugge vallen. Werden er in 1979 nog 44.000 auto's verkocht, dit jaar zullen het er niet meer zijn dan 25.000 tot 30.000. Omdat niet ver wacht wordt dat de verkopen zich volgend jaar weer tot het ou de peil zullen herstellen, bete kent dat, aldus de woordvoerder, dat Nefkens in een veel te ruime jas zit. ganisatie en de 23 dochterbedrij ven door het hele land. Nefkens telde eind vorig jaar in totaal rond 1700 werknemers. Rijkswaterstaat is op het strand van Hoek van Holland begonnen met een experiment voor bestrijding van olieveront reiniging. Een aantal nieuwe technieken wordt uitgepro beerd, om in geval van een rampi de olie zo snel mogelijk te kunnen verwijderen. GRONINGEN (ANP) - De drie in Groningen nog overgebleven herenkle dingbedrijven Gebr. Levie, S. Muller en Union, hebben in principe besloten hun activiteiten in te brengen in een nieuwe onderneming. Deze zall - als de plannen doorgaan - als naam krijgen "stijlgroep Gronin gen b.v.". Dat nieuwe bedrijf zal werk kunnen verschaffen aan circa 200 Op het ogenblik werken bij de drie bedrijven samen nog ruim 400 r Op welke wijze het aantal arbeidsplaatsen zal worden ingekrompen is nog niet duidelijk. Naast natuurlijke afvloeiing lijken gedwongen ontslagen niet uitgesloten. Volgens een woordvoerder van de drie bedrijven moet dit echter allemaal nog worden bekeken. De plannen waarover nu in principe overeenstemming is bereikt zullen binnen enige maanden na der uitgewerkt moeten worden. Alle betrokkenen zijn of worden over de plannen ingelicht. Uit rapporten van zowel het CNV als van de FNV, beide aangeslo ten bij het EW, blijkt dat het met zowel de arbeidsomstandighe den als de gezondheid en veilig heid op het werk slecht is gesteld. De twee vakcentrales presen teerden die brochures gisteren op een gezamenlijke persconferen tie in Utrecht. In de door de FNV opgestelde nota "Beter Werk" staat dat de slecht ste banen de grootste sterftekans geven. Degenen die het zwaarste en meest ongezonde werk doen, zoals de ongeschoolde handar beiders, hebben ook de hoogste kans om vroeg te sterven. Al vier jaar geleden noemde de staats commissie "Bevolkingsvraag stuk" deze "ongelijkheid voor de dood" een van de meest schrij nende vormen van ongelijkheid. In het kader van de actieweek staat onder meer een studiedag in het Tropeninstituut in Amsterdam op het programma dat gewijd is aan de bedrijfsgezondheidszorg in Nederland. Op het ogenblik valt nog maar 65 procent van de werknemers in het particuliere bedrijfsleven on der bedrijfsgezondheidszorg. Alleen bedrijven met meer dan 750 werknemers zijn wettelijk verplicht, een bedrijfsgezond heidsdienst te hebben. Die grens wordt binnenkort ver legd naar vijfhonderd, maar FNV en CNV willen bedrijfsgezond heidszorg voor alle werknemers, in kleinere ondernemingen, maar ook in de niet-commerciele dien stensector (ziekenhuizen bij- EINDHOVEN (ANP) - Philips is grotendeels tegemoet gekomen aan de eisen van de vakbonden over de inhoud van een sociaal begeleidingsplan voor de fabriek van professionele buizen in Eindhoven. Tijdens het overleg dinsdag is een principe-akkoord bereikt, dat gisteren unaniem door de 465 werknemers is aan vaard. De fabriek voor professio nele buizen moet verdwijnen in het kader van de reorganisatie binnen de hoofdindustriegroe- pen glas en Elcoma, die Philips begin dit jaar aankondigde. In het sociaal begeleidingsplan is de bepaling opgenomen dat ge dwongen ontslagen zullen wor den voorkomen en dat aan iedere vrijkomende werknemer pas send ander werk zal worden aan geboden. Verder is het zo dat aan werknemers van vijftig jaar en ouder, gehuwde medewerksters en verder alle werknemers bene den het niveau van de hogere be roepsopleiding werk zal worden aangeboden in Eindhoven óf omgeving. Aanvankelijk wilde Philips de be paling van de gedwongen ontsla gen niet in het sociaal plan op nemen, omdat daarover al af spraken waren gemaakt. Verder vond Philips dat de werknemers ook overgeplaatst zouden moe ten kunnen worden naar vesti gingen die vanuit Eindhoven binnen een uur per openbaar vervoer bereikbaar zyn. Voor de gezamenlijke bonden was dit standpunt vorige week aanlei ding om het overleg af te breken en met acties te dreigen. Een Philips woordvoerder heeft gistermiddag desgevraagd ver klaard dat de onderneming in te genstelling tot wat de bonden beweren, vorige week al bereid was het sociaal plan op te nemen dat er conform de eerder gemaak te afspraken geen gedwongen ontslagen zullen vallen en dat ie- voorbeeld). Verder zijn ze het er over eens, dat de werknemers zich zelf veel actiever moeten op stellen als veiligheid en gezond heid op de "werkplek" in het ge ding zijn. Chemie Er komen ieder jaar 22.000 i chemische vindingen bij en er bestaan volgens de nota lang niet genoeg onderzoekmogelykhe- den om de eventuele gevaren er van na te gaan. Die blijken meestal pas achteraf. Bovendien weten de werknemers vrijwel nooit met welke stoffen of dam pen zij in aanraking komen. De bedrijfsartsen weten dat vaak evenmin, omdat de samenstel ling door de ondernemers wordt beschouwd als "bedrijfsgeheim". Gezondheids- of veiligheidsnor men voor bepaalde stoffen zijn volgens de FNV-nota geen garantie voor werkelijke veilig heid, omdat er meestal sprake is van een veelvoud van schadelijke invloeden. "Beter werk" conclu deert dan ook dat alleen de werk nemers zelf kunnen beoordelen of werkomstandigheden in een concrete situatie te belastend zijn of niet. Lawaai "Beter werk" geeft ook informatie over de opmars van "lawaaidoof heid" (waar nu al de helft van de industrie-arbeiders in min of meer ernstige vorm mee te kam pen heeft) en over de gevaren van radio-actieve straling waarmee volgens een ruwe schatting in Nederland ongeveer 20.000 werknemers (in bedreven zie kenhuizen en laboratoria te ma ken hebben). der passend werk zal worden aangeboden. "Guus Fonteijn van de Industrie bond FNV wilde daarbij echter een andere eenvoudig leesbare tekst hanteren. Daar was Philips het niet mee eens omdat de tekst die op centraal niveau tussen Philips en de bonden was afge sproken tot stand was gekomen na een uitvoerig overleg. De werkgelegenheidsparagraaf in het sociaal plan, zoals dat nu op tafel ligt, is letterlijk dezelfde als de werkgelegenheidsparagraaf waar wij vorige week al mee had den ingestemd", aldus de Philips woordvoerder. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN - Datum 15-10-1980: Andijvie per kg. 43-56, Boerekool per kg. 23-69,'Groene Kool 76-79, Spitskool 51II 33. Bospeen II 40-1.22, Waspeen AI per kist 8.50-11,60, All per kist 3,20-7.90. BI per kist 3,20-12,50, Bil per kist 3,20-3,40, Cl per kist 2,50-3,70, C1I per kist 1,90-3,20, Breekpeen AI per kist 2,02, BI per kist 2,60-2.90, Cl per kist 6.00-6.30, CII per kist 3,70, Prei A per kg 79, Dl per kg. 5.60-6.20. Kervel 27. Sla (natuur) I 12-37, Peterselie 29.30. krul 41-46. Selde rij per bos 23-34. Knolselder^ 29-41, Bloemkool 6 per bak I 1,54-1,75, 6 II per bak 98-1,08, I per bak 1,01-1,39.8 II per bak 35-84,101 per bak 82-85.121 per bak 78. Aanvoer Waspeen 122.000 kg. Nobelprijs economie voor Amerikaan STOCKHOLM (AFP/UPI/DPA) - De Nobelprijs voor economische wetenschappen voor 1980 is toe gekend aan de Amerikaan Prof. Lawrence R Klein Klein, geboren op 14 september 1920 in Omaha in Nebraska, stu deerde aan het Massachusetts In stitute of Technology. Hij fun geerde in de campagne van 1976 voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen als voor naamste economische adviseur van de huidige president Carter, trad in 1977 toe tot de raad van economische adviseurs van het Witte Huis, doch stapte na een paar maanden uit dit college als gevolg van onenigheid over het beleid, dat de Amerikaanse rege ring ter bestrijding van de inflatie wilde voeren. Klein heeft de leiding gehad over diverse grote projecten. In het begin van de jaren zestig kwamen onder zijn leiding enige vooraan staande deskundigen in de VS samen om het zogenaamde "Brookings-model" te ontwik kelen om prognoses te kunnen maken voor de ontwikkeling van de Amerikaanse economie. Het enige tijd later door Klein ge schapen "Wharton-model" voor de analyse van de conjunctuur staat zeer goed bekend onder deskundigen en wordt op ruime schaal gebruikt voor voorspel lingen ten aanzien van conjunc turele schommelingen in het bru to nationaal produkt (de som van alle goederen en diensten die een land produceert), de uitvoer, de investeringen en de consumptie. Het maakt voorspellingen moge lijk voor de effecten van wijzigin gen in de belastingen, de over heidsuitgaven, maar bijvoor beeld ook van olieprijsverhogin gen. DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 ACTIEVE AANDELEN Pakhoed Holding BINNENLANDSE AANDELEN ACF AMAS Amfas Asd. Rubber Asd. Rijtuig JaSLRdin BaMast^NRI Batenburg Begemann Bergoss Blydenst. C Galand Hold, id. 6 pet. cert. 104,30 107,50e 120.00 108.50 Centr.Suik. id. cert. Ceteco Hagemeijer Hero Cons. Ho!doh Hall Trust Hunter C ICU 33,60 41,00b •Myen cert Maatsch. Kon. Ned. Pap. Krasnap.sky 70,00 Landre Gl. Macintosh 30.00b 5000.00 600.00e Nagron Ncdap Palthc Porcel. Fles Rademakers 23,00 215.00b 220.00b 200.00 275.00 Schev. Espl. Schlumberger 1535 or Schokbeton 400,00 Schuitema 95.00 Schuppen 110.00b IH» 20 Schutte rsv. 61.00 a,,,,) Slavenb. Bnk. 1O0.OO 199.90 Smit Intern. 36,50 Telegraaf Tilb. Hyp. bk 39^50 40,00 Tw. Kebelf. Unikap 110.00 KMLOOe v.d. V Iiet W. 2.00c 2.00c 405.00 »anen C. ï"n Her BELEGGINGS INSTITUTEN IKA li.i.,. Leveraged 105.00 185.00 374 00 374.00 36,00 18.10 23.00 25.00 Vance. Sand. 17,59 17.80 GOUD EN ZILVEK Goud W 42800-43500 vorige 41850-42550 onóewe 1285-1308 vorige 1215-1318 BUITENLANDS GELD 5mrrikaan«e dollar 'M Engelse pond j 02 &K?mJ»!5! >07'™ n°* Portugme ear. 1100» "s.wi Candadese dollar 1 8,1 Franse fr. ilMl ^witserse fr. (100) '4^-5 48 7*» Oostenr. schilling iI00' 1 4 ';S, Spaanse pes. 1100) 2 >2 JoegosT Vma/TlOOl AMSTERDAM (ANP) - Op de Am sterdamse effectenbeurs is van daag de koers van de aandelen Kon. Olie verder gestegen. Bij de start van de officiële handel wer den zaken gedaan op 192.50, hetgeen ten opzichte van gister middag een winst betekende van omstreeks 2,50. De koers bete kende tevens een nieuw hoogte punt in een reeks van jaren. Van de andere internationale aan delen gaf Akzo een zwakke stemming te zien. Aanvankelijk werd gehandeld op 20,40, maar daarna ging de koers omlaag tot iets boven de 20, waarmee het dieptepunt van de laatste jan n werd geëvenaard. Philips moest 20 cent terug tot 17,20 en Hoog ovens was fractioneel lager op 13,70 Unilever ging met 10 cent vooruit tot 124,90. De obligatiemarkt was onveran derd tot wat hoger. De notering van de afgelopen dinsdag uitge geven 10.25 pet staatslening trok met 30 cent aan tot 101 Deze obligaties gingen dinsdag tegen een koers van 100,70 de deur uit. Vast in dc markt lag Gist-Brocades en op 39,60 werd een winst ge boekt van 3,60 of 10 procent

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27