Moeten we m echt proeven? Maak snel weg rond Lisse" m n Peuterspeelzaal: kippegaas rond gashaard 11 11 Om verkeer tussen Haarlem en Leiden te versoepelen 11 DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 PAGINA 25 De wonderlijke wereld der kaaskeurders TER AAR - Iets ruween beetje gassigals een lijkniet platterHet jargon van de experts doet het al vermoeden; kaas keuren is een ritueel. is het oordeel gauw geveld. Zolang de bellen mooi ver spreid zijn is alles prima. Zo niet, dan volgt er opnieuw een aantekening: "doorsnede on regelmatig" of "nestig" en ook wel (niet zo best!) "sple ten". Tot slot krijgt de kaas nog een snuffelproef om hem op "gas" (zeg maar: stank) te controleren. "Er zit iets gas in, maar dat heeft geen invloed op de smaak", zo wordt de eerste test besloten. De boerenkazen, groot en klein, dof en helder, liggen in een lange rij uitgestald in de zaal van het Dorpshuis terwijl de drie keurmeesters zich, ge huld in witte jassen, aan een klein tafeltje zetten. Van Nus- selden haalt de eerste kaas, die rechtstandig op wat velleri vetvrij papier wordt gezet om aan een eerste oordeel te wor den onderworpen. Het gaat alleen nog om het uiterlijk. Handen en blikken glijden langs de glanzend gele schijf. "Een ietsje ruw", is de eerste aantekening die op papier wordt gezet. Waarna Van Nusselden met de kaasboor tot het binnenste van het tot dan toe zo gave object door dringt: de smaaktest. Be dachtzaam breken de drie keurmeesters een stukje van het pijpje kaas af. Het wordt tussen de vingers fijngewre ven, langs de neus gehaald en in de mond gestopt. "Iets gas sig", klinkt het eensgezind, en: "een beetje zoet". Waarna men eenstemmig op het cijfer "acht" uitkomt. Tijd voor de laatste test: het be schouwen van de doorsnede. Vakkundig wordt de kaas doormidden gekliefd en dan Zwaar De keuring verloopt vlotjes. De keurmeesters zijn het meestal snel eens. Rijkskeurmeester Oosterhuizen - hij voert de administratie - noteert meest al zwijgend en springt er pas in als Van Nusselden of Schep naar zijn oordeel er een beetje naast zitten. Zo is hij op een gegeven moment niet eens met de "negen" die Van Nusselden en Schep een re delijk smakend exemplaar willen toebedelen. Dat cijfer, normaliter voorbehouden aan kazen die goed (niet meer en niet minder) smaken, is hem te hoog. "Hij ligt zwaar op de tanden; hij blijft aan je tanden hangen", vindt Oos terhuizen. "De smaak gaat niet weg. Ik kan nu nog aan wijzen waar hij zit, (wijst op het achtereind van zijn tong) hier!" Kampioen De eerste verrassing komt al snel. Bij het aansnijden van de vierde kaas weet Schep het al zeker: "We hebben een kampioen te pakken". En in derdaad: de onderhavige kaas zou het nieh niet prima doen in de etalage, maar heeft ook een voortreffelijks smaak. "Tweemaal een negen-en- een-halfoordeelt het drietal eensgezind. Het volgende exemplaar is ook een bijzondere: als de kaas in tweeën wordt gesneden is er geen bel te zien. "Prachtig, perfect", klint het. Maar dat kan natuurlijk niet. Een kaas zonder gaten, die doet het niet op de toonbank. Zodat wat spijtig tot een "zeven" wordt besloten. Rotte vis Weer vijf kazen later volgt de eerste kaas die uit de toon valt. De vorm ("scheef, die ge rand, niet platter") doet al het ergste vermoeden. En ja hoor. Aftredend voorzitter Dirk van Os neemt een proeve i ters Van Nusselden (links) en Schep (rechts). i der kazen, bijgestaan door de keurmees- zodra de boor uit de kaas wordt getrokken gaan de neuzen al omhoog: "Moeten we 'm echt proeven", vraagt keurder Schep bijna wanho pig. "We worden er voor be taald", vindt Van Nusselden manmoedig. "Net rotte vis", zo luidt het. En: "Een gas- lucht als van eén beerput" Volgens Schep waart er in de kaas een bacterie rond die je normaliter alleen tegenkomt in een vuile theedoek. Tot overmaat van ramp worden er ook nog spleten en schim mels gesignaleerd. Officieel luidt het oordeel niettemin: "zeer afwijkend". Dat klinkt tenminste nog een beetje aar dig. Oosterhuizen verklaart: "Want er zijn mensen die juist deze kaas moeten hebben". Eenstukker Schep komt er als een blijde moeder mee aandragen: "Een houtvat", kraait hij opgewekt. "Daar durf ik bijna een boer derij onder te verwedden". En ook de doorsnede van de goudgele kaas, die Schep bij na als een kind aan zijn borst koestert, stelt niet teleur. "Een doorgewerkte eenstuk ker. Iets druk, maar mooi verdeeld". Schijn bedriegt echter in dit geval, want de smaak is om te huilen. "Eerst zuur, dan bitter", zo trekt men de neuzen op. "Een hele vie ze". Bovendien is het zo fraai ogende product "te hard, te stijf en te droog", zodat ook dit exemplaar wordt verwe zen naar de categorie "afwij kend". De droom van kaas meester Schep stort ineen. Van Nusselden heeft een op beurend woord voor hem: "Met kaas is het net als met mensen: er mankeert altijd wat aan Afscheid Van Os kaasdagcommissie TER AAR - Dirk van Os. 42 jaar bestuurslid van de Kaasdag commissie, kreeg gister avond uit handen van de voorzitter van de Bond van Kaasproducenten de prijs van verdienste van de bond uitgereikt. De heer Hoogen- doorn loofde het vele werk van Van Os als secretaris en voorzitter van de kaasdag commissie Ter Aar. De heer Van Os (68) over zijn vertrek: "Het wordt tyd dat ik eens plaats maak voor jonge ren. Na 42 jaar is het wel mooi geweest." In het Dorpshuis in Ter Aar werd gisteren door de kaas commissies van Ter Aar en Alphen aan den Rijn een kaasdag gehouden. Voor de kaaskeunng waren 47 inzen dingen (vorig jaar 31(. De kaasboeren waren afkomstig uit Alphen, Aarlanderveen, Zwammerdam, Boskoop, Leimuiden, Woubrugge, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Nieuwveen, Nieuwkoop. Ze venhoven en Noorden. De ka zen werden gekeurd door ing. K. Schep uit Zaandam, Joh. van Nusselden uit Gouda en ing. H. Oosterhuizen uit Ede. Bij de ingezonden jonge kaas was het gemiddelde aantal punten 87,5 tegen vong jaar 86,8 punt Van de 26 inzendingen waren er 2 van het eerste soort. De uitslag van deze keuring was: 1 C P. Wahle, Ze venhoven 97 punten, 2. A. Verbij, Alphen aan den Rijn 95,3. T. Oud- hoom, Alphen aan den Rijn 93, 4. M. Kroes, Woubrugge 92,5. D. van Os en Zn, Rijnsaterwoude 92, 6. C.J. Verhaar. Nieuwkoop 91, 7. H van Harten. Woubrugge 91, 8. G. van Dorp, Alphen aan den Rijn 91, 9. LJ. Koot, Kouderkerk 91, 10. G.L. van Veen. Aarlanderveen 91 punten. Bg de belegen kaas waren 14 van 21 inzendingen van het eerste soort, gemiddeld aantal punten 87. Prijswinnaars: 1. J. van Diemen, Zevenhoven 97 punten, 2. H.J.M. Hartveld. Ter Aar 94,3. M. Kroes, Woubrugge 94. 4. T. Oudshoorn 93. 5. J C M. de Wit 92. 6. J A. Straathof 91. 7 G. van Dorp 91, 8. A. Verby 90 (allen uit Alphen), 9. J.A. van Smooren burg, Zevenhoven 90,10. Verkleij, Alphen aan den Rijn 89 punten. Aansluitend aan de kaasdag werd een zuivelavond gehouden, die onder leiding stond van D. Visser. LISSE - Ook de burgemeester en wethouders van Lisse willen zo snel mogelijk beginnen met de aanleg van de westelijke omleidingsweg rond dit bloembollendorp. Zij onderschrijven daarmee de wens van de gemeenteraadsleden. B en W verwachten echter niet dat nog dit jaar met de aanleg kan worden be gonnen. De provincie moet financieel bijsprin gen en vooralsnog is daar het licht nog niet op groen gezet. Burgemeester Berends gaf gister avond tijdens de tweede ronde van de begrotingsbehandeling (de discussie omtrent het huis houdboekje van de gemeente voor volgend jaar) te kennen dat wel al het mogelijke in het werk wordt gesteld om zo snel moge lijk resultaten te bereiken. Maar de gemeente kan geen ijzer met handen breken, zo viel uit zijn woorden te concluderen. Berends keek in zijn betoog terug in het verleden. "Al in 1975 had die weg er moeten zijn. Dat was destijds de wens van de gemeen teraad. Het is jammer dat wij nu in 1980 nog over dit punt spre ken", aldus Berends. Hij ontkende de uitspraak die Diepenhorst, lid van gedepu teerde staten van Zuid-Holland, eens zou hebben gedaan, dat het hier zou gaan om een plaatselijke rondweg. Berends: "Daar moet hij niet mee aankomen. Het gaat hier duidelijk om een weg van in terlokale betekenis". De burge meester duidt hierby op de func tie die de omleidingsweg krijgt. De omleidingsroute moet dienst gaan doen als deel van de verbin ding tussen Leiden en Haarlem. Het Lissese centrum zou door de aanleg worden ontlast. Meefietsen Met het voorstel van Prins (PvdA) om zelf maar vast uit eigen mid delen met de aanleg van de weg te beginnen was Berends niet zo gelukkig. "En daarna zeker met de provincie onderhandelen, terwijl er een lege pot is". Be rends zei zich wel "sterk te willen maken" voor de weg, maar voor 1983 verwacht hij geen akkoord. Bezwaren tegen het verder inspe len op de mogelijke aanleg had de eerste burger van Lisse niet. Waarmee hij doelde op het aan kopen van gronden. Overigens wees hij op de financiële conse quenties van die aankopen. Het idee van Smith (CDA) om eens te onderzoeken of het aanleggen van het zuidelijke deel van de rondweg misschien een "goed begin" zou zijn vond Berends ook "geen complete oplossing". Daarmee zouden de verkeers problemen volgens hem zeker niet tot het verleden behoren. Bovendien achtte hij het tegen over gedeputeerde staten (pro vinciaal bestuur) niet juist. "Het lijkt mij verstandiger mee te fiet sen met GS en over de financiële haalbaarheid te praten". Het voorstel van de WD tenslotte om een deel van het eigen wo- ningbezit op te offeren voor de weg mag, aldus de burgemeester, niet leiden tot onrust in Lisse. "De harde lijn om woningen af te stoten is niet de lijn van de ge meente. Goed, als er mensen zijn die een huis willen kopen, dan valt daar zinnig over te praten. Maar dergelijke opmerkingen mogen geen paniek veroorza ken", vond Berends. Wethouder De Kort had voor het betoog van Berends al uitgespro ken het een goede gedachte te vinden om op korte termijn tot de aanleg van de westelijke omlei dingsroute te komen. De Kort wees bij het reeds inspelen op de nieuwe situatie, op de geva ren die zouden kunnen ontstaan. Hij dacht daarbij aan sluipver- keer. Een versnelde aanleg van de Lindenlaan raadde hij af met het oog op geluidshinder en het feit dat de weg langs een school Omtrent de aanleg van een verbin ding tussen Lisse en de rijksweg Amsterdam - Den Haag (ook deze verbinding moet er voor zorg dragen dat het centrum van het bollendorp wordt ontlast) zei De Kort dat de provincie Zuid-Hol land de dwarsligger was. Wij hebben met klem aangedron gen op de aanleg van deze weg (de SW-20) Maar GS moet daarvoor wel goedkeuring verlenen". Kritiek op „vrije" winkeldiefstal NOORDWIJK - De Noordwijkse Ondernemersvereniging zal bij de minister van justitie proteste ren tegen diens voornemen om winkeldiefstallen tot 50,- niet meer te laten vervolgen Op de deze week gehouden verga dering van de Noordwijkse on dernemers werden over het "straffeloos stelen" harde noten gekraakt. "Onbeperkte verho ging van de koopkracht" merkte een der aanwezige winkeliers verbitterd op. Men vroeg het bestuur van het NOV in actie te komen tegen het "krankzinnige plan van een ge niale minister". Daarop werd be sloten een protestschrijven in te dienen. WIELRENNEN - Dajnis Liepintsj uit de Sowjet-Unie heeft gisteren in Mexico Stad tijdens de we reldkampioenschappen wielren nen op de baan voor junioren de gouden medaille veroverd op het onderdeel individuele achtervol ging over 3000 meter. NOORDWIJKERHOUT - Bovenaan de lange smalle trap is een stevig houten hekwerk ge monteerd dat met een schuifslot wordt dicht gehouden. Als ik nog maar vijf minuten bin nen ben blijkt het nut van het hekje overdui delijk. Een peuter is door mijn komst even aan de aandacht van de leidsters ontsnapt en gaat zelfstandig op ver kenningstocht door het Open Huis, waar op de tweede verdieping de Noord wij kerhoutse peuterspeelzaal Pinkel tje is gevestigd. Nog net op tijd vindt hij de hin dernis voor zich. Zon der het houten obstakel hadden zich mogelijk ongelukken voorge daan. Het hekje is overigens niet de enige aanpassing die er in de peuterspeelzaal is gemaakt. Het eerste dat mij opvalt wanneer ik binnenkom zijn twee van kippegaas gemaakte hekjes rond de gashaarden om te voorkomen dat de peu ters zich daaraan verbranden. Een centrale verwarming zou hier dan ook zeker geen over bodige luxe zijn. Een cv-installatie is één van de wensen die de stichting kin dercentra Noorwijkerhout kenbaar maakt in een deze week verschenen nota over haar huisvestingsproblemen. In de nota vestigt de stichting de aandacht op haar onge schikte ruimten voor de op vang van peuters in Noord- wijkerhout. NOORDWIJKERHOUT - De gemeente Noordwij- kerhout is zeker van plan iets te gaan doen met de nota die de stichting kin dercentra in die plaats deze week presenteerde. De gemeente-secretaris Adriaanse zegt dat hij er van overtuigd is dat de gemeente van plan is het initiatief van de stichting om het nodige aan haar huisvesting te doen, se- Hij vindt het echter nog te vroeg om toezeggingen te doen aan de stichting. De secretaris: "Op het moment kan ik nog wei nig zeggen omdat het stuk nog in de gemeente raad moet komen. Het is daarom voorbarig om uitspraken te doen. Ik denk echter wel dat er een gesprek tussen de gemeente en het stich tingsbestuur zal volgen." Nijpend Vooral de situatie in de speel zaal Pinkeltje is nijpend. De peuters zyn ondergebracht op de bovenverdieping van het Open Huis, iets dat niet ideaal kan worden genoemd. Een nooduitgang is niet in het pand aanwezig. De verwar ming laat te wensen over en de sanitaire voorzieningen zijn onvoldoende, zo staat in de nota. De nota is dus niet zo maar uit de lucht gegrepen. De stich ting heeft nog twee zalen on der haar beheer waar de za ken niet veel beter zijn. Met een wachtlijst van peuters achter de hand voelt zy zich echter sterk genoeg om iets van zich te laten horen. Naar aanleiding van de nota praat ik met de voorzitter van de stichting, mevrouw Vader, en de secretaresse mevrouw Van der Valk. Wat in het ge sprek opvalt is de weinig ra dicale maar toch zelfverze kerde houding van beide da- "In deze nota schetsen wij de situatie van het moment. We kunnen nu nog met de huidi ge middelen werken. In de toekomst zal dat anders wor den. Ik noem bijvoorbeeld maar het feit dat we uit dit ge bouw moeten verdwijnen. We staan echter niet alleen wat dit betreft. Er zijn andere ver enigingen in Noordwijker- hout die ook in ruimtenood zitten." Aldus verklaart me vrouw Van der Valk het ont staan van de nota. Het bestuur stoort zich op het moment niet eens zo erg aan deze problemen, hoewel deze erg vervelend zijn. Van meer belang vindt het het denken aan de toekomst. Mevrouw Vader "De gemeente is nu met de welzijnsproblematiek bezig. Wij willen daarover meepraten'. Wij kunnen nu namelijk op de problemen 7— 1 Peuterspeelzaal Pinkelotje: de ongewenste situatie begint al bij de ingang. De peuters mueten r lijk eerst een trap op eer ze in hun zaal zijn. rond de peuteropvang in springen. De situatie in het Open Huis is zo gegroeid, we waren toendertijd blij dat we een ruimte hadden. Inmid dels zyn we echter volwasse- ner geworden. Hierdoor ga je verder denken." Op het ogenblik is de stichting kindercentra Noordwyker- hout dus nog bereid te roeien met de riemen die ze heeft. De toekomst moet echter verbe tering brengen. "Gelukkig begint de peuterop vang landelijk steeds meer erkenning te krijgen. Men gaat er meer het nut van in zien. Ik hoop dat ook de ge meente Noordwijkerhout aansluit bij deze tendens. In hoeverre ze echter financieel in staat zal zijn om gedachten in daden om te zetten, zal nog moeten blijken", aldus me vrouw Vader. Bibliotheek Toch ziet de secretaresse van de stichting ook voor Noordwy- kerhout mogelijkheden: "Er komem hier in dè toekomst door de terugloop van leer lingen veel schoollokalen leeg. Wellicht kan de gemeen te hier op inspringen. Ik denk echter ook aan het gebouw waarin nu de openbare biblio theek is gevestigd. Als die daaruit verdwijnt houden wij ons aanbevolen. De toekomst zal wat dit betreft leren waar de gemeente Noordwyker hout staat". De stichting bestaat overigens geheel uit vrijwilligers, alleen de leidsters zyn betaalde krachten. Vormt dit geen be lemmering voor het werk? Mevrouw Vader vindt van niet: "Uit onze structuur, het vrij willigerswerk, volgt dat er vaak van bestuur wordt ge wisseld. Hierdoor kryg je steeds nieuwe mensen, met nieuwe gedachten en frisse moed. Samen met een stabiel kinderaantal maakt dat dat we ons sterk voelen. Juist de nieuwe mensen gaan verder denken, en dat houdt op het momenteen betere behuizing De eerste stap daarvoor is nu gezet. Via de nota heeft de stichting duidelijk haar wen sen te kennen gegeven. Het wachten is nu op een reaktie van de gemeente Mevrouw De Valk: "De ge meente kan nu met onze me ning rekening gaan houden. De peuterspeelzalen zijn op het moment wel veilig Maar daar hebben wy zelf voor ge zorgd. Trouwens, het laatste dat men van ons kan ver wachten is dat we de kinde ren laten spelen in een ruimte die niet veilig is"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25