P/Leiden als scherprechter Belgen tevreden: 1-1 in Ierland is een overwinning" Sterk Hapoel Ramat Gan „mag"niet verder in Europa Cup II DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 Zwartkruis: Ook Oranje heeft hier een punt gewonnen DUBLIN (GPD) - Meren geen commentaar"aldus bonds coach Jan Zwartkruis die na afloop van Ierland-België zijn ervaringen weigerde uit te wisselen met de Nederland se journalisten. Hij zocht ra zendsnel de warmte van de bestuurskamer op en weiger de ook in tweede instantie enig commentaar. ,Jk heb maandag de kranten gelezen. Wat een vuil daar gespoten is... Toch ongelofelijk. Met die mensen wil ik niets meer te maken hébben." Zwartkruis speelde gisteravond een rol die hem niet ligt. Die van een boosaardige man, van zijn stuk gebracht door felle kritiek in een deel van de Nederlandse pers. Hij had verwacht dat na de goede ver richting van de Oranjeklan ten tegen de Westduitsers de kritiek op zijn spelerskeuze en beleid geluwd zou zijn. Het re sultaat viel tegen, het werkte gisteren duidelijk merkbaar op de bondscoach door. - Wat vond u van de Belgen? Zwartkruis: Prima". - Wat vond u van de wedstrijd? Zwartkruis: Prima". - Kunt u iets meer zeggen. Zwartkruis: Mee". Pas later kwam zijn ware aard weer bovendrijven. Dus als nog het commentaar van de bondscoach op Ierland-Bel gië. „Het gras", zegt hij „heeft .hier een belangrijke rol gespeeld. Je kon onmogelijk de bal vlotjes laten circuleren. De Belgen hebben daar de meeste Niemand pakt hier beide punteri" DUBLIN (GPD) - Zonder het niveau van de Europese kampioenschappen te halen heeft België gisteren in Ierland een voorsprong genomen op Nederland. Het werd 1-1 in Dublin, de plaats waar Oranje vijf weken terug met lege handen en een forse kater achterbleef. i Peyton van Ierland wordt geklopt door Millecamps, de bal gaat naast hinder van gehad. Overigens kon je wel zien dat zij hier in dividueel meer klasse hadden dan de leren. Die vielen me te gen. O'Leary werd in de ver dediging gemist,vandaar ook de chaos die in de achterste li nie heerste. De doelman was uitermate zwak en eigenlijk alleen het middenveld van de leren speelde sterk. Vooraf had ik een andere mening, maar achteraf moet ik zeggen dat Nederland hier een punt gewonnen heeft". Waarmee de bondscoach dui delijk wilde maken dat de kwalitatief betere Belgen te gen dit Ierland beide punten hadden moeten pakken. Zou dat inderdaad gebeurd zijn, dan was de situatie voor Oranje een heel stuk moeilij ker komen te liggen. Middenvelder René Vandereyken stak na het laatste fluitsignaal van de zwak leidende Luxem burgse arbiter Rolles de armen juichend de lucht in en die tevre denheid viel ook in de catacom ben op te tekenen. Libero Walter Meeuws: ,X>eze 1-1 is een over winning, want niemand gaat hier beide punten pakken. Ook de Fransen niet, die kunnen het met hun tik-tak-voetbal helemaal vergeten". Kwalificatiegroep 2 in den van het wereldkampioen schap 1982 dreigt een van de spannendste te worden. Vooraf gaf men de Nederlanders en de Fransen de beste kansen, maar door de uitstekende verrichtin gen op de Europese titelstrijd voegden ook onze zuiderburen zich bij dit tweetal. En nu zijn daar toch ook de Ieren met wie rekening gehouden moet wor den. België had die prognose kunnen ontkrachten, maar deed dat niet. Het team voetbalde het eerste half uur sterk, daartoe in de gele genheid gebracht door de oppo nent. Ierland zette de Belgen on der druk, maar vergat dat de mannen van Thijs juist graag in die positie gemanoeuvreerd wil len worden. Goaltjesdief Erwin Vandenbergh, Jan Ceulemans en de voor Francois van der Eist in de ploeg gehaalde sneltrein Al- bert Kluytens zijn mannen die opleven als er gecounterd kan worden. En in die speelwijze is de 36-jarige Wilfried van Moer een superbelangrijke pion die verde digend door zijn inzicht veel cor rigerend werk doet, maar die ook met een feilloos gevoel de diep gaande man weet te vinden. Van Moer stuurde zijn voorwaart- sen in die sterke beginfase keer op keer de ruimte in - het had meer moeten opleveren dan één treffer van Kluytens in de der tiende minuut. De aanvaller van SK Beveren liet zijn tegenstander vele meters achter zich en maakte het karwei op grootse wijze af. Mogelijkheden daarna om de so re te vergroten en daarmee vrij wel de zege veilig te stellen, lieten de counterspecialisten in het vervolg van de partij liggen. En toen keerde het getij, de Ierse LEIDEN - Toch eigenlijk wel zielig. Dat een ploeg van het formaat als Hapoel Ramat Gan in een dergelijk vroeg stadium - eerste ronde - van de strijd om de Europa Cup II het veld moet ruimen. Het positieve saldo van de thuiswedstrijd in Tel Aviv, 97-96, bleek gisteravond in Leiden inderdaad niet toereikend om Parker de doorgang tot de twee de ronde te versperren, want het thuisvoordeel leverde de Leidenaars zoals verwacht meer punten op. De cijfers van gisteravond, 92-87, geven evenwel aan dat het ook ditmaal ging tussen teams die volkomen aan elkaar gewaagd waren. Het Leiden van vorig jaar reikte tot de halve Finales. Dit sei zoen is de ploeg beduidend ster ker. De conclusie ligt dan ook voor de hand dat de FIBA on recht deed aan Hapoel Ramat Gan om dit team nu al tegen de formatie van Wallaart te laten aantreden. De grijze heren van de basketbal- bond zullen zich, na het verne men van de uitslag zoals die gis-' teren tot stand kwam, overigens Leiden: tegen Verviers niet in eigen hal? LEIDEN»- De tegenstander van Parker Leiden in de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup II heet Verviers. De Belgische ploeg kwalifi ceerde zich gisteren ten kos te van Olympiakos Piraeus. Gisteren won Verviers in ei gen huis met 71-67 nadat de Grieken in Athene ook al een nederlaag hadden geleden. Leiden speelt op 5 november thuis waarna de return een week later in Verviers zal plaatsvinden. Of Leiden ove rigens de thuisbeurt in deze stad zal kunnen afwikkelen is nog maar helemaal de vraag. De Vijf Meihal is op die datum bezet en in de Groenoordhal kan men niet terecht omdat de directie daarvan eerst het financiële tekort dat vorig seizoen bij de duels van Leiden is ont staan aangezuiverd wil zien. Lei den-manager Henk Ree kers: "Inderdaad, er was een tekort. Maar de gemeente stond daarvoor garant en die moet dus maar bijspringen. Er is momenteel een gesprek gaande tussen de Sportstich ting en de Groenoordhal en we moeten afwachten wat daaruit voortkomt. Ik heb onderhand wel het idee dat men ons liever kwijt dan rijk is. Vorig jaar is er eenzelfde steekspel gevoerd. Ik hoop wel dat er spoedig uitsluitsel komt. Het is kort dag. Het zou dus inderdaad kunnen dat we straks elders moeten spelen. Belachelijk natuur lijk". het zweet wel van het gfelaat heb ben gewist. Leiden, dat niet net als Varese, Cantu en Barcelona, was vrijgeloot, bleek (dat beeld leverde het eerste duel al op) toch niet die eminente scherprechter waarvoor de ploeg in feite was gehouden. Maar goed, het is dan toch gelukt en op een confronta tie tussen Russen (Kaunda is de deelnemer uit de Sowjet-Unie en Israëli's zal het hoe dan niet uit lopen. Dat mocht dus ook niet, anders zouden de Russen zich mogelijkwijs net als drie jaar ge leden hebben teruggetrokken. Sport en politiek, natüürlijk gaat dat best samen Enfin, Leiden zat er maar mee. Want die ploeg moest maar zien hoe dit 'vuile' karweitje op te knappen. Natuurlijk, er werd daar in Tel Aviv vorige week een uitstekende basis gelegd om op echt sportieve wijze langs Hapoel te komen. Maar vraag niet hoe, want voor hetzelfde geld had de Nederlandse sterrenformatie daar reeds zwaar het loodje ge legd. Puur op karakter werd evenwel gezorgd voor een heel goed uitgangspunt voor de re turn. Coach Han Wallaart, die tóén realis tisch was, zoals hij dit nu na af loop van de zwaar bevochten kwalificatie ook was: "Ik had verwacht dat ze ook hier sterk zouden spelen, dat het op de laat ste fase aan zou komen. Hapoel heeft een goede ploeg en het blijft Europa Cup. Dat betekent zwe ten, zwoegen en ploeteren. Dat is ook gebeurd. Door een paar ster ke minuten van ons aan het slot sloeg de balans in ons voordeel door". Zo was dat inderdaad. Pas vijf mi nuten voor tijd raakte Leiden in deze soms adembenemend spannende strijd voor het eerst echt los van de Israëli's en toen pas kon het 2500-koppige publiek Scores: P/Leiden - Hapoel 92-87 (46-44) Leiden - M. Plaat 19, T. Parker 18, Kruidhof 18. Woudstra 16. Puidokas en Bruinsma 10. Hapoel - Flemming 19, Kaplan 18, Slachter 16, Walk 12. de banken beklimmen. Om heel snel weer terug te zakken, want in een laatste alles-of-niets-poging brak Ramat Gan de maximale Leidse voorsprong van twaalf punten (82-70) weer af tot 88-85. De absolute juichstemming kon daarna toch weer terugkeren omdat Hapoel teveel van zich had gevergd. Leiden speelde uit tot het eind en hield vijf punten over. Dat was genoeg voor Leiden én de FIBA. De oorzaak van de toch nog plotse ling gekomen ineenstorting van het Israëlische bolwerk? Wal laart: "Onze 3-2-zöne werkte even écht perfect. We pakten enekele zeer belangrijke ballen van de ring en scoorden zelf op rij. Bo vendien werd Hapoel moe. Dat ze toch nog terugkwamen zat erin. Forceren. Maar ik was niet bang. De controle hadden we op dat moment, ondanks de soms domme fouten die er toch nog werden gemaakt". Wat zeker ook meetelde bij de defi nitieve ontmanteling van Hapoel was het feit dat én spelverdeler Moskovitch én sterschutter Ka- plan er vijf minuten voor tijd met 5 P's uitmofesten. Zij, plus de on verstoorbaar werkende center Walk en de forwards Flemming en Slachter, waren er voor ver antwoordelijk geweest dat Lei den daarvoor geen afstand kon nemen. Koel en zakelijk maakte dit vijftal (Goren was ditmaal ge woon nergens, dit in tegenstel ling tot het eerste duel) telkens de kleine gaatjes die Leiden sloeg dicht. In de eerste helft zelfs nog een 'gat' van tien punten (40-30) in de tweede rondgang steeds maar weer die vier punten. Plaat, Par ker en vooral de uitblinkende Kruidhof konden raak schieten wat ze wilden; Kaplan, Flemming i schot. Kaplan (15) en Walk staan klaar en Slachter zorgden rustig en be heerst voor nivellering. Totdat de fouten gingen tellen. En het was niet de nuttige Steve Puidokas (vierde P vlak na rust) die door de knap fluitende arbi ters defmief naar de bank werd verbannen, maar het waren wél Kaplan en Moskovitch. En daar mee was de angel er bij de hin derlijk stekende wesp die Hapoel tot dat moment was, opeens uit Bruinsma en Woudstra pakten de ballen die toen misgingen van de ring en het transport naar de an dere basket verliep nu zonder horten en stoten. Zodat de volle bak, die daarvoor nogal lauw reageerde (onder de indruk van de Israeli's wellicht?) de gelegenheid kreeg om de naam van Leiden voluit te scan deren. De ondraaglijke druk kwam van de ketel. Kwam wel iswaar terug omdat Leiden al vroegtijdig dacht stoom af te kunnen blazen, maar uiteindelijk moesten de Israëli's dan toch de finitief buigen. Met opgeheven hoofd kon Ramat Gan evenwel de arena verlaten. Sportief gezien was het tenslotte geen fiasco om van dit Leiden te verliezen. Politiek gezien was dat het natuurlijk wel AD VAN KAAM De stand in groep 2 is: Ierland 3 2 1 0 5 0-4 Frankrijk 1 1 0 0 2 7-0 België 1 0 1 0 1 1-1 Nederland I 0 0 1 0 1-2 Cyprus 2 0 0 2 0 2-10 storm stak op. Voor Nederland was die meer op enthousiasme dan op kwaliteit gebaseerde strijdwijze een dikke maand te rug teveel. Maar de vraag was toen: we moeten nog zien hoe de andere tegenstanders zich hier staande houden. Het antwoord is wat de Belgen betreft gemakke lijk. Geen moment kon de ploeg van de Ierse coach Hand de Bel gen in de problemen brengen. Het zegt alles over de kracht van dit Ierland, dat beslist niet meer dan een middelmatig geheel is. Uitstekend middenveld met Liam Brady, Gerry Daly en Tony Grealish, maar dat is het wel zo'n beetje. De defensie is een organi satorische puinhoop, de aanval een verzameling oudjes (Givens, Stapleton en Heighway) die hun beste t(jd al ver achter zich heb ben liggen. Nederland verloor daarvan en dat zegt veel over de kracht van ons team zoals het in Ierland ope reerde. België had dit Ierland op gerold als men tenminste het pakken van beide punten als uit gangspunt genomen had. Thijs toonde zich nu meer dan tevre den met het gelijke spel. „We lig gen een puntje voor op de Hol landers", sprak hy triomfantelijk. "Meer zat er niet in, we kregen de kans niet ons spelletje te spe len". Hoog gras Andere reden waarom de rond Wil fried van Moer verzamelde „dui vels" hun geliefde circulatie- voetbal niet konden spelen, was het hoge gras. „De bal liep veel te stroef', klaagden de gelukkige Belgen na afloop. Dat excuus kon toch niet verbloemen dat onze zuiderburen niet de vorm van de EK hebben. De defensie werkte paniekerig. Het middenveld had opnieuw Van Moer als sterkste speler, maar met Coeck liep de samenwerking niet naar wens. Hij is bu Anderlecht het centrale punt op het middenveld, nu moet hjj veel meer corrigeren en ploe teren en dat ligt hem duidelijk Luxe Blijft over de aanval. Kluytens, Ceulemans, Vandenbergh. Zwartkruis en met hem vele coa ches kunnen wat die linie betreft jaloers zijn op Guy Thijs. De Bel gische bondscoach heeft in de aanval drie klasse aanvallers tot zijn beschikking. Hij heeft daar naast de gevaarlijke Voordeckers van Standard Luik op de bank en kan bij blessures ook een beroep doen op Francois van der Eist Guy Thijs: „Ik besef dat het een grote luxe is". Gisteren tegen de Ieren stokte de aanvoer naar dit trio, ongetwij feld de verdienste van de hard werkende Ieren, die geen centi meter ruimte gaven. De jagende Ieren beleefden hun sterkste pe riode kort voor rust, toen Liam Brady Tony Grealish aanspeelde. Hij passeerde Pfaff op een fraaie manier en plaatste de bal in het lege doel. De Belgische protesten wegens buitenspel werden niet gehonoreerd. De verwachtte Ier se stormloop na rust bleef echter uit, zonder problemen hield Bel gië zich dan ook staande. De winst voor hen: een punt en het bewijs dat vooral niet tegen de in Dublin verliezende Nederlanders opgekeken moet worden. Akerboom slaat weer eens toe DEN BOSCH (ANP) - Lands- kampioen basketbal Den Bosch heeft gisteravond in het toernooi voor landskam pioenen de tweede overwin ning behaald. Murray Metals Edinburgh verloor met 106-64, na een matige verto ning. Na een ruststand van IDm Ib. h in de tweede helft toe. Vooral via Akerboom, die 33 treffers scoorde Scorers: Den Bosch: Akerboom 33, Barker 18. Cramer 16. Kirkland 10. Van Es 8. Es- veldt 8, Dekker 7, Kropman 4, Faber2 Murray Metals: Williamson 26. Young 18. Bailie 10. Murray en McAlpine 4. Clapperton 2.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17