Iran dreigt met mijnen leggen in Straat Hormoez 'Aardbeving m Allah's wil, maar waarom?' |S|e^'o?§& Koofemasi1 Spanningen tussen beide Duitslanden mm ,6ï(euMeÜ. .fKsnuizsiB Madrid korzelig over rapport van Amnesty WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 PAGINA a Na rede Erich Honeeker (Van onze correspondent Hans amesz) BONN - In Bonn is grote beroering ontstaan over de rede van de Oostduitse staats- en partijleider Erich Honeeker, waarin hij van de Bondsrepubliek diplomatieke erkenning van de DDR eist. Vooraanstaande leden van de re gerende sociaaldemocratische partij in West-Duitsland hebben Honeckers uitlatingen al „een breuk met de ontspanningspoli- tiek" genoemd. Na de verhoging van de verplichte geldwisseltarieven voor westerse bezoekers aan Oost-Duitsland en' Oost-Berlijn heeft de zeer agres sieve redevoering die Erich Ho neeker maandag voor partijfunc tionarissen in Gera hield, in Bonn twijfels bevestigd dat de DDR geen enkele prijs meer stelt op een spoedige ontmoeting tussen Bondskanselier Schmidt en par tijchef Honeeker. De gespannen situatie die hu tussen de beide Duitslanden is ontstaan, zal van daag in het Westduitse kabinet worden besproken. Schmidt on derbreekt daarvoor een korte vakantie. De DDR-regering eist, zo zei Ho neeker maandag, erkenning van het Oostduits staatsburgerschap door de Bondsrepubliek en de uitwisseling van ambassadeurs tussen beide Duitse staten. Ook Honeckers verklaring dat de Bondsrepubliek de uitvinder en (Van onze speciale verslaggever Peter Hattink) EL ASNAM - "Mamma, waar ben je?", roept de 9-jarige Naouel El Bouri op het moment dat er een Algerijnse brandweerman voor zichtig de brokstukken van haar bleke gezichtje haalt. „Pappa, waar ben je?", roept ze, niet be seffend dat de reddingsploeg haar dode vader, die gedeeltelijk over haar heen heeft gelegen, even van tevoren heeft verwij derd. Eenmaal op de brancard protesteert de kleine Naouel hef tig: „Ik wil niet naar het zieken huis. Ik wil naar mijn pappa en Precies vier dagen had Naouel onder de puinhopen van haar woning in El Asnam gelegen. Zij heeft geluk gehad, want vlak bo ven haar bleef het dak van het huis, dat haar vader dodelijk verwondde, hangen. De red dingsploeg toonde zich ontroerd door de vitaliteit van het meisje en had alleen maar één hoop: dat ze niet dezelfde weg zou gaan als de drie Japanners, die maandag levend onder de puinhopen van het hotel Cherif werden gehaald. De buitenlanders overleden tij dens het transport naar het zie kenhuis. Door de stad El Asnam lopen geeft je een gevoel van onmacht. Sommige gebouwen zijn totaal vernield en andere vlak in de buurt staan er bij alsof er niets is gebeurd. De inwoners van de stad vertrouwen de bestaande beton-constructies niet meer, die hebben laten zien dat ze als kaar tenhuizen in elkaar kunnen klappen. Op pleinen, in tuinen of aan de kant van de weg bivakke ren ze in tenten of in de open dompteur van het NAVO-besluit voor modernisering van middel- lange-afstandswapens in West- Europa is, wekt in officiële West duitse kringen het vermoeden dat Oost-Duitsland op aanbeve ling van Moskou een drastische koerswijziging van zijn politiek tegenover de Bondsregering en misschien ook tegenover West- Europa heeft ondernomen. Als bewijs voor deze stelling wordt aangevoerd dat Honeeker voor de tweede keer binnen enkele dagen de situatie in Polen aan haalde. West-Duitsland werd door hem gebrandmerkt als „veroorzaker van de opruiings campagne tegenover het socialis tische Polen" en wordt verant woordelijk geacht voor onder steuning van de „antisocialisti sche en contrarevolutionaire krachten in dat land" lucht. Vrouwen en mannen sta ren wezenloos voor zich uit en schijnen zich af te vragen of het leven nog wel zin heeft als je zo veel familie of vrienden hebt verloren. Troosteloos aanvaardt een oude man dat Allah de ver nietiging van El Asnam heeft ge wild, maar hij voegt er onmiddel lijk aan toe dat hij niet begrijpt „Ik had vrijdagmiddag net een kop koffie besteld in het café naast hotel Cherif. Opeens ging de grond met een geweldige dreun een paar keer omhoog. Ik sprong onmiddellijk uit het raam en rende naar het plein, dat op en neer danste. Toen schudde het plein hard heen en weer. Ik lag op de grond en in 15 seconden stort ten alle omringende gebouwen in. In het café waren honderd man. Ze zijn allemaal dood", zegt brandweerman Miloud Dahama- ni triest, want hij heeft er moeite mee dat hij de enige overlevende is uit het café. Door het aanhoudende geloei van de sirenes heen vertellen sommi ge bewoners hoe de aardbeving, aardbeving, is verlopen. „Het was alsof er door honderdduizenden mitrailleurs een salvo werd ge lost", meent Abdelkrim, een Al gerijnse soldaat. „Het was alsof duizenden vrachtwagens door de stad denderden", zegt'een jong meisje, die net op tijd met haar broertje uit hun huis wist te vluchten. „Het was alsof een zwaar onweer het einde van de wereld aankondigde", vertelt Abaliteriz Kheniche, een van de leden van de Algerijnse Be scherming Bevolking. Abaliteriz voelt zich ondanks alle ellende een gelukkig man, want hii redde maandagavond een ba- In Bonn wordt die beschuldiging echter het minst zwaar genomen. De redenering is dat wanneer de verslechterde relatie tussen de beide Duitslanden zou zijn ver oorzaakt door de gebeurtenissen in Polen, een politiek van rustig afwachten oplossing kan bren gen. Serieuzer zijn de verhoging van de verplichte inwisseling van deviezen voor westelijke bezoe kers aan de DDR en Oost-Berlijn en in de allereerste plaats de eis tot erkenning van een apart DDR-staatsburgerschap en de uitwisseling van ambassadeurs, zoals dat volgens Honeeker „voor de betrekkingen tussen soeve reine landen gebruikelijk" is. Die eisen zijn voor Bonn nauwe lijks of niet bespreekbaar, omdat de Westduitse grondwet uitgaat van één Duitse natie. Dat gege ven is nog eens bekrachtigd door by van twee maanden. „Wij hoor den in een gat tussen de puinho pen een heel zacht kreetje. Ik drong de ruimte binnen. Als een wonder was de baby door de aardbeving uit het wiegje geval len en daaronder terechtgeko men. De wieg lag vol brokstuk ken, maar het sterk uitgehonger de kind mankeerde niets. Ik huilde van vreugde toen ik met dit kleine wezentje naar buiten kwam". De herdershonden van de Fran se, Zwitserse en Duitse red dingsploegen lopen nog steeds onrustig tussen de puinhopen. Volgens de begeleiders van de honden liggen er nog duizenden lichamen onder de brokstukken. De honden signaleren alleen li chamen, maar kunnen geen aan wijzingen geven of deze dood of levend zijn. De reddingsploegen staan af en toe voor zware beslissingen. Soms ligt een lijk vast tussen het puin en geeft de gevoelige elek tronische apparatuur aan dat er onder het stoffelijk overschot een ruimte is, waarin zich lichamen bevinden. Impulsief met een hijskraan het bovenliggende puin verwijderen zou ineenstor ting tot gevolg kunnen hebben. Langzaam en voorzichtig puin ruimen met de hand kan het ver minderen van de levenskansen van de mensen in de afgesloten ruimte betekenen. De reddingswerkzaamheden in El Asnam staan in het teken van het respect voor het leven. Zodra slachtoffer heeft opgevangen graaft men met de hand voorzich tig verder. Zwaargewonden krij gen meteen een injectie tegen de pijn, die ze in slaap brengt. Stof een rechterlijke uitspraak van het Constitutionele Hof in Karlsruhe In het in 1972 door de regering- Brandt gesloten basisverdrag met de DDR werden deze beide punten buiten beschouwing ge laten. Toch is het de DDR altijd een doorn in het oog geweest dat de Bonds republiek niet in staat of bereid is de DDR als buitenlandse staat te erkennen. De beide Duitse staten hebben een bijzondere onderlin ge verhouding. Een van de for mules waarin dit is vastgelegd, luidt dat Bonn de DDR weliswaar staatsrechtelijk, maar niet vol kenrechtelijk erkent. De DDR is in de ogen van de Bondsre publiek weliswaar een staat maar geen natie. En dit juridisch ver schil is voor de Bondsrepubliek van constitutionele betekenis. De Bondsregering wordt dus nu felijke overschotten worden meteen in gedesinfecteerde la kens gewikkeld en afgevoerd naar de tuin van het vernielde ziekenhuis te El Asnam, waar zij door familieleden worden geï dentificeerd of gefotografeerd worden voor identificatie achter af. Daarna worden de meeste omgekomen slachtoffers ter aar de besteld in een massagraf. In totaal zijn er in de streek 325.000 daklozen", zegt een ver moeide Mohammed Legrand, functionaris van het ministerie van informatie. „Om precies te zijn hebben wij nu 2000 lijken ge borgen, maar wij vermoeden dat het totaal aantal dodep ongeveer 20.000 is. Het grote probleem op het ogenblik is het onderkomen voor de overlevenden. Wij heb ben in totaal 30.000 tenten nodig. Ik schat dat wij er nu 10.000 heb ben. Ook zijn buitenlandse artsen nog steeds welkom, want na het verplegen van de verwonden duiken er gecompliceerde ziek ten op". De Algerijnse autoriteiten zijn begonnen met het opstellen van een rapport voor de wederop bouw van El Asnam. waarin ook de fouten van de afgelopen ont wikkeling in de streek zijn opge nomen. De hoofdstad El Asnam, die na de aardbeving van 1954 haar inwonersaantal zag verzes voudigen, ligt in een gebied, waar de grond voortdurend in bewe ging is. Uit de ramp van vorige week vrijdag is gebleken dat ge wapende betonnen constructies als luciferhoutjes knappen en ouderwetse kleine huisjes bij een aardschok over het algemeen overeind blijven staan. N iet-be grijpende getuigen in deze troosteloze ellende. gevraagd - ook voor binnenlands gebruik - hierop een duidelijk antwoord te geven. De CDU- CSU-oppositie eist met nadruk een „tegenstrategie". Zij is bereid de regering-Schmidt in bepaalde sancties tegen de DDR te onder steunen. De CDU-CSU wil hier voor de stichting van een inter ministeriële werkgroep onder leiding van de kanselier in het le ven roepen die zich uitsluitend met de consequenties bezig houdt die uit de nieuwe Oost duitse koers voortvloeien. Een eerste gelegenheid tegenover de DDR een harde houding aan te nemen en de annulering van het verplichte inwissleingsbesluit te eisen, is mogelijk bij de aan staande onderhandelingen over een renteloos „swing-krediet" ter hoogte van 850 miljoen Westduit se marken voor de DDR. Maar in Bonn weet men allang dat eco nomische sancties een tweesnij dend zwaard zijn. Sancties die Bonn als verdragsbreuk kunnen worden aangerekend, wil de re gering Schmidt (nog) niet ne- Of het Westduitse kabinet vandaag in zijn eerste belangrijke zitting na de Bondsdagverkiezingen van 5 oktober verder komt dan een diepgaande analyse en een ner- haling van protesten aan het Oostduitse adres, wordt door po litieke insiders dan ook betwij feld. Besluiten over concrete te genmaatregelen jegens de nieu we afgrendelingspraktijken van de DDR worden nog niet ver wacht. Waarschijnlijk zal de Bondsregering het bij politieke acties laten. Hiertoe behoort het aan de orde stellen van de ver plichte deviezeninwisseling voor westelijke bezoekers aan de DDK en Oost-Berlijn bij de Raad van Europa. Vandaag komen de ministers van buitenlandse zaken van de 21 lid staten van deze organisatie in Straatsburg bijeen. De bewinds lieden willen daar over de the ma's van de toetsingsconferentie op 11 november in Madrid be raadslagen. De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Gen- scher, zal daarbij zijn collega's vragen de jongste Oostduitse maatregelen in Madrid op de agenda te plaatsen en als schen ding van de overeenkomst van Helsinki te brandmerken. Meer acties van het Westduitse kabinet worden voorlopig niet ver wacht. Onderhands wordt in Bonn toege geven dat het voorbereiden en nemen van ingrijpende maatre gelen tegen de DDR niet alleen moeilijk is vanuit de positie waarin de beide Duitse staten zich tegenover elkaar bevinden, maar ook vanwege het feit dat bij elke verscherping van de ver houding tussen de twee Duits landen het probleem West-Ber- lijn weer om de hoek komt kij ken. En dat zou inhouden een nieuwe aanslag op de achilles pees van de Interduitse verhou dingen en de relaties tussen Oost en West. Vuprzichtigheid is voorlopig troef, ook al is de ver ontwaardiging in het Westduitse regeringscentrum groot. Waarschuwing vakbonden aan Thatcher LONDEN (UPI) - De Britse vak bondsleiders hebben premier Margaret Thatcher gewaar schuwd voor een periode van ernstige sociale onrust wegens de stijgende werkeloosheid. Zij wa ren verontwaardigd en teleurge steld na een gesprek met haar, gisteren, omdat ze weigerde de strenge monetaire politiek te ver zachten. De vakbondsleiders zien in deze politiek de voornaamste oorzaak van de grote werkloos heid in Groot-Brittanniè, die de twee miljoen is gepasseerd. Een van de leiders van de TUC, de grootste Britse vakcentrale, Alan Sapper, karakteriseerde de ont moeting met Margaret Thatcher als "formeel en koel". De bespre king was de eerste sinds That chers Conservatieve Partij vorig jaar mei de verkiezingen won. Volgens Sapper wilde Thatcher niet zeggen hoeveel hoger de werkeloosheid moet worden voor ze haar strenge monetaire politiek laat varen. David Basnett, voorzitter van de economische commissie van de TUC waarschuwde de premier voor toenemende sociale onrust "De frustratie en wanhoop van de werklozen kan spoedig tot een uitbarsting komen" Thatcher liet verslaggevers weten dat ze even graag de werkeloosheid wilde terugdringen als de vak bonden. Maar de voorstellen van de vakbonden leiden volgens haar tot inflatie en deze zal nog meer werkloosheid veroorzaken. Bij hoge inflatie bestaat er meer gevaar voor sociale onrust, aldus de premier, die vergelijkingen trok met het Duitsland van de ja ren dertig Vakbondsleider Clive Jenkins ge looft dat de Britse regering nogal bezorgd en geschokt is, en zelf ook wel weet dat deze strenge monetaire politiek op niets uit loopt. Maar premier Thatcher zei niet te twijfelen aan haar beleid. Hernieuwde diplomatieke activiteit BAHREIN/BAGDAD/TEHERAN (AFP/Reuter/UPI) - De diplomatieke activiteit rond de oorlog tussen Irak en Iran is vandaag opnieuw toegeno men. De secretaris-generaal van de.40 landen tellende islamitische confe rentie, Habib Chatti, gaat vandaag opnieuw naar Bagdad. In een speciale zitting van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties zullen vandaag delegaties van beide partijen worden ge hoord. Het Saoedi-Arabische persbureau SPA heeft bekend gemaakt dat Chatti een nieuwe bemiddelingspoging zal onder nemen. De zitting van de Veilig heidsraad zal openbaar zijn en zowel Iran als Irak hebben toege stemd eraan deel te nemen. Berichten van het front wijzen erop dat de Iraakse troepen zich aan het ingraven zijn rond de Iraanse oliestad Abadan. Vanuit deze stellingen zouden ze een poging wagen de stad te veroveren. In de even ten noorden van Abadan gelegen havenstad Chorramsjahr wordt nog steeds hevig gevoch ten. Volgens westerse corres pondenten heeft Irak nu meer dan de helft van de stad in han den. Ook bij de provinciehoofd stad van Choezestan, Ahwaz, zijn de gevechten hevig. Zowel Tehe ran als Bagdad maken melding van grote aantallen slachtoffers. Mijnen Iran dreigde gisteravond de Perzi sche Golf en de Straat van Hor moez te ondermijnen als de sta ten aan de Golf hun steun aan Irak niet staken. Deze waar schuwing is volgens radio Tehe ran afkomstig van een niet met name genoemde generaal van het Iraanse leger. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie waren sceptisch over dit dreigement, omdat vol gens hen Iran niet over de techni sche middelen beschikt de Straat en de Golf te blokkeren met mij nen. In het geval dat Iran dat wel is, zo zeiden ze, zullen helikopters aan boord van Amerikaanse ma rineschepen die zich in het ge bied van de Arabische Zee be vinden deze mijnen opruimen. De Iraanse luchtmacht voerde gis teren een bombardement uit op de Iraakse hoofdstad Bagdad. Ooggetuigen zeiden dat een Phantom werd neergehaald door luchtdoelgeschut. Na het bom bardement stonden raffinaderij en in de zuidelijke wijk Dora in brand. In westerse kringen wordt gezegd dat grote opslagtanks zijn getroffen. De Iraakse legerlei ding zei dat 12 burgers bij het bombardement werden gewond, er werd geen melding gemaakt van schade aan de raffinaderii. Radio-Teheran meldde dat de Iraakse troepen bij Abadan twee kilometer werden teruggedron gen. Een groot aantal Iraakse tanks zou zijn vernietigd, evenals personeelsvoertuigen en vlieg tuigen. Ooggetuigen meldden dat de strijd rond Abadan zeer fel is Ajatollah Montazeri, na Chomeini soldaten in het ziekenhuis op. met grote verliezen aan beide zij den. Irak voerde zware artillerie beschietingen uit op de stad. De Iraakse legerleiding zei gister avond dat haar troepen een vitale pijpleiding hadden opgeblazen die olie transporteert van de zui delijke provincie Choezestan naar het noorden van Iran. In Tokio maakte het Japanse mi nisterie van buitenlandse zaken bekend dat vijftig Japanners die in Iran werkzaam waren bij de aanleg van een haven, geen toe stemming hebben gekregen om Iran te verlaten. De Japanners wilden wegens de oorlogstoe stand terugkeren naar hun land, maar noch hun Iraanse werkge ver, noch de autoriteiten gingen hiermee akkoord. Verslagenheid en ontreddering in Algerije e belangrijkste geestelijk leider van Iran, zocht gisteren gewonde Iraanse MADRID (Reuter) - De gisteren uitgegeven verklaring van Amnesty In ternational over de mishandeling van politieke gevangenen in Spanje heeft in Madrid verbazing en verontwaardiging gewekt. De Spaanse regering reageerde nog niet op de aantijging van Amnesty dat politieke gevangenen in Spanje zowel lichamelijk als geestelijk worden mishandeld, maar Spaanse functionarissen waren kwaad over de ver klaring van Amnesty. Volgens hen speelt de verklaring in de kaart van linkse en rechtse extremisten en bewijst ze een slechte dienst aan de nog jonge Spaanse democratie. De anti-terrorisme wetgeving die door Amnesty werd bekritiseerd, is Ont worpen om weerstand te bieden aan linkse guerrilla-groepen als ETA (de Baskische onafhankelijkheids organisatie), Grapo (anti-fascistische groeperingen van de eerste oktober) en extreem rechts, zo zeiden de functionarissen. Een van hen zei dat als er in Spanje werd gemarteld die niet systematisch gebeurt en dat het bovendien zou worden uitgeroeid. (ADVERTENTIFA v mm. Willem Barentszs'raat 21 Industrieterrein "De Waard" Leiden Telefoon 071-122547

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9