Matigingsvoorstellen erdoor Teruggave aow niet afgeschaft ALCANTARA DODEWAARD WORDT SPANNEND REGERING GAAT PRATEN MET ACTIEVOERDERS Snelrecht voor gebruik geweld Koopkracht minima dit jaar gehandhaafd Woningbouw krijgt extra stimulans Lambert de Jong heeft nu behalve bont, suède en leder ook de mooiste mode in [l&oTralbrt „O® WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Een door een grote meerderheid van de Tweede Kamer gesteunde motie waarin wordt aangedrongen op handhaving van de koopkracht voor de allerlaagste inkomens in 1980, zal door het kabinet worden uitgevoerd. Premier Van Agt zei dit gisteren tijdens de debatten over de algemene beschouwingen. Met welke voorstellen het kabinet hier voor zal komen, is nog niet dui delijk. De plannen van het kabinet ko-, men neer op een extra uitkering van ongeveer 60 miljoen gulden. Voor elk inkomen betekent dat een verhoging met netto 27 gul den per maand. Van Agt eiste »van de Kamer dat deze de tege moetkoming van het kabinet nu niet volgend jaar mag verwij ten. Uitvoering van de motie-De Vries maakt een eind aan een debat, dat binnen en buiten de Tweede Kamer gedurende ongeveer een half jaar gevoerd is. Al in juni eiste een deel van de Kamer dat de koopkracht voor de minima gehandhaafd zou blijven. Op dat moment accepteerde het CDA nog de verklaring van het kabi net dat hierover op dat moment nog weinig te zeggen was. tl in september werd echter dui delijk dat zonder aanvullende stappen de laagste inkomens ook in koopkracht achteruit zouden gaan. Op dat moment liet ook het CDA weten een der gelijke ontwikkeling niet te kunnen accepteren. Nadat het technisch niet uitvoerbaar bleek alleen de laagste „gezins inkomens" apart te verhogen, eiste de Kamer handhaving van de koopkracht voor alle laagste inkomensgroepen. Het kabinet heeft hiertoe nu be sloten. De maatregel kan wor den uitgevoerd door een eenma lige uitkering, of door de voor genomen verhoging van het mi nimumloon een maand naar vo ren te halen. Een definitieve keuze tussen beide voorstellen zal het kabinet doen na afloop van het gesprek met de sociale partners. De verwachting be staat dat het kabinet zal kiezen voor een vervroegde verhoging van de uitkeringen. Aangehuwde vrouwen Van der Stee vreest gat van 2 miljard bij belastingverlaging Van onze -parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren de voor stellen tot loonmatiging van het CDA aanvaard. Het kabi net-Van Agt zal deze voorstellen nu volgende week dins dag voorleggen aan werkgevers en werknemers. De CDA-plannen werden gesteund door WD, SGP, GPV en DS'70. De PvdA, D'66, PPR, PSP, CPN en Boerenpartij waren tegen. Maar omdat D'66 eerder had laten blijken zich in grote lijnen wel in de voorstellen te kunnen vinden, sprak premier Van Agt tevreden over een „brede meerderheid". Het kabinet beoordeelt de voorstellen ook positief „en zal met die opstelling het overleg met de sociale partners ingaan". De CDA-voorstellen betekenen een eenmalige afschaffing van de prijscompensatie op 1 januari, tegelijk met een verlaging van loon- en inkomstenbelasting. Dit kost de staat 2 miljard gulden, die CDA-leider Lubbers wil dekken door verhogingen in de sfeer van btw en accijnzen. Ook vindt hij vergroting van de overheidste korten aanvaardbaar. In de CDA-plannen zal de stijging van de loonsom in 1981 beperkt kunnen blijven tot 5 procent, zo rekende Van Agt de Kamer voor. Dat is zelfs een procent lager dan de eis die de regering zelf had ge steld. Het D'66-plan om de loon som slechts 4 procent te laten stijgen noemde Van Agt „te hoog gegrepen". Komt de voorgestelde loonsomma tiging uit op 5 procent, dan is het kabinet bereid meer middelen beschikbaar te stellen voor ge richte steunmaatregelen, met name voor de bouw en het regio nale beleid. Ook het CDA-voorstel om de ver hoging van de wao-premie en het lage btw-tarief niet te laten door gaan en ter compensatie daar voor prijscompensatie dan wel vakantiegeld af te toppen, werd aangenomen. Maar hier bleken de regeringspartijen het niet eens en stemde de WD (met de CPN) tegen. Verdeeld De vakbeweging heeft verdeeld ge reageerd op de plannen van ka binet en Kamer-meerderheid. De FNV blijft aantasting van de prijscompensatie op dit moment onaanvaardbaar vinden. Maar CNV-voorzitter Van der Meulen constateerde „met genoegen" dat het kabinetsbeleid zich begint te ontwikkelen zoals het CNV dat wil. De alternatieve loonmatigings plannen van PvdA en D'66 wer den beide verworpen, hoewel het CDA in beide voorstellen posi tieve kanten zag. De christende mocraten stemden zelfs voor het D'66-plan. Dat bevatte een be perking van de loonsomstijging tot 4 procent, te compenseren door 2 miljard aan lastenverlich tingen. In tegenstelling tot het CDA vond D'66Tiie 2 miljard door verlaging van o.a. de wir-premie en de inzet van een deel van de extra-aardgasbaten. Maar omdat de PvdA tegenstemde (met de WD en de kleine linkse partijen) haalde de motie het toch niet. Het PvdA-plan dat uitkwam op minder loonmatiging, meer nivellering en gerichte in plaats van algemene steun aan het be drijfsleven, kreeg slechts steun van PSP en PPR. Ondanks de omarming van de plannen van Lubbers door het kabinet, voerden premier Van Agt en minister Van der Stee (fi nanciën) net als WD-leider Rietkerk, nogal wat bezwaren te gen de voorstellen aan. Gat Het kabinet heeft vooral moeite met de hoogte van de door Lub bers voorgestelde belastingver laging. Van der Stee legde uit dat om de maatregel voor iedereen gelijk uit te laten werken, onge veer drie miljard gulden nodig is en niet twee, zoals Lubbers meent. Alleen bij een maatregel, waarbij iedereen een gelijk bedrag min der behoeft te betalen, klopt het rekensommetje van het CDA, zei Van der Stee. Hij vreest dat er, ondanks de voorgestelde verho ging van sommige indirecte be lastingen, toch nog een gat van 1,5 tot 2 miljard gulden zal over blijven. Later in het debat ver klaarde hij niet bereid te zijn de overheidstekorten met meer dan 1 miljard gulden te verhogen. Lubbers liet daarop weten dat de belastingverlaging zonodig ook een nivellerend effect zou mogen krijgen. Daarnaast stapte hij na drukkelijk af van de voorstellen van het kabinet dat de koop krachtdaling voor de hoogste in komens beperkt zou moeten blij ven tot 3,5 procent. Net als PvdA-leider Den Uyl wijst hij een sterkere daling voor de hogere inkomens niet langer af, terwijl de koopkracht van de laagste inkomens zoveel moge lijk gelijk zou moeten blijven. Van Agt zei echter een sterkere DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft dinsdag de motie van mevrouw Beckers (PPR) aangenomen, waarin de regering wordt uitgenodigd te gaan praten met de initiatiefnemers van de voorgenomen blokkade van de kerncentrale in Dodewaard. Deze blokkade zou zaterdag moeten plaatsvinden. De aangekondigde acties houden het risico van toenemend geweld in, wat voorkomen moet worden, vindt mevrouw Beckers. Volgens haar is het voornemen van de ac tie mede gebaseerd op misver standen over de zogeheten brede maatschappelijke discussie over de verdere toepassing van kern energie in ons land. De regering moet daarom duidelijk maken dat deze discussie ook kan leiden tot de sluiting van de bestaande kerncentrales. Op ba sis hiervan moet de regering op nieuw met de actiegroepen gaan praten, aldus de motie. Premier Van Agt bevestigde tij dens de algemene beschouwin gen dat de discussie kan leiden tot de sluiting van de centrales. In de derde energienota pleit de re gering voor de bouw van drie nieuwe kerncentrales, maar zij heeft volgens Van Agt hiermee alleen haar standpunt bekend willen maken om de discussie op gang te brengen. CDA en WD ondersteunden de motie omdat zij er een veroorde ling van de acties ^in zagen. De linkse partijen legden er de na druk op dat in de motie wordt vastgelegd dat de maatschappe lijke discussie kan leiden tot de sluiting van de bestaande kern centrales. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil niet langer overgaan tot een zijdige afschaffing van teruggave van te veel betaalde aow-premies aan gehuwde vrouwen. Volgens premier Van Agt zal een dergelij ke maatregel pas dan doorge voerd worden wanneer tegelij kertijd het recht van gehuwde vrouwen op een zelfstandige aow-uitkering geregeld wordt. De premier kwam daarmee de- Tweede Kamer ver tegemoet. Vrijwel alle fracties, inclusief die van het CDA. hadden eerder gro te twijfels getoond over de voor gestelde afschaffing van de te ruggave. PvdA, WD en D'66 verklaarden zich fel tegen. Dit bleek ook uit het met vrijwel al gemene stemmen aanvaarden van een motie-Terlouw (D'66), wanneer nog eens nadrukkelijk de koppeling tussen premie en uitkering was vastgelegd. Alleen SGP en een eenzaam PvdA- lid stemden tegen deze voorge stelde Kamer-uitspraak. De SGP vanwege de afwijzing van het zelfstandig recht van de vrouw op een uitkering, de socialiste me vrouw Schaapman om precies tgenovergestelde reden. Zij vindt dat, vanwege de emancipatie, de vrouw nu al een zelfstandig recht op uitkering dient te hebben. De voorgestelde maatregel zou de overheid vanaf 1982 500 miljoen gulden hebben opgeleverd. De minister-president liet dan ook' weten, dat de Kamer uit dezelfde sector eenzelfde bedrag moet zien te vinden. In zijn poging een duidelijke Kamer-uitspraak te vermijden wees hij er overigens op dat de Kamer nog voldoende gelegenheden zou krijgen het voorstel zonodig af te stern- Aanpassing van de Nederlandse wetgeving is overigens nodig omdat binnen enkele jaren een EG-richtlijn over gelijke rechten voor man en vrouw in werking dient te treden. Volgens Terlouw dient de zaak ook met spoed te worden behandeld omdat de ge huwde werkende vróuw toch al in een kwetsbare positie op de arbeidsmarkt verkeert. Ook ont breekt in zijn ogen op dit moment nog een samenhangend inko mensbeleid voor samcnlevings- DEN HAAG (GPD) - De woning bouw krijgt volgend jaar een op pepper. Halverwege 1981 moe ten, zo sprak de Tweede Kamer vannacht in een motie uit, 60.000 huizen in aanbouw zijn. Wanneer de door de regering beoogde loonmatiging doorgaat, zal bo vendien extra geld beschikbaar komen voor een verdere stimule ring van de bouw. Minister-president Van Agt ver klaarde in het debat over de Mil joenennota, dat het in een CDA- motie genoemde aantal van 60.000 nieuwe woningen halver wege volgend jaar waarschijnlijk gehaald zal worden. Hij beloofde dat een flink deel van de miljoe nen die bij welslagen van het loonmatigingsbeleid vrij komen, in de woningbouw zal worden gestoken. De Kamer verwierp een motie van de PvdA. waarin concreet werd voorgesteld het woningbouw programma met 15.000 goedkope huurwoningen op te voeren. Dat zou het Rijk te veel geld kosten, meenden CDA, VVD en de kleine rechtse partijen. PvdA en PPR gaven geen steun aan de - wel aangenomen - motie van het CDA. Zij vonden die slechts een pleidooi voor een administratie ve verschuiving van een deel van het bouwprogramma (naar de eerste helft van het jaar) in plaats van een wezenlijke verhoging er- De algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. Oppositieleider Den Uyl lijkt niet onder de indruk i hetgeen CDA-fractievoorzitter Lubbers hem te bieden heeft (ADVERTENTIE). matiging dan de 3,5 procent niet te zien zitten. Rietkerk zag als voornaamste be zwaar de voorgestelde vergroting van het overheidstekort. Hij steunde de CDA-voorstellen toch omdat die leiden tot een verdere bezuiniging op de totale loon som. Verder sprak hem aan dat d^ motie uitgaat van de noodzaak tot verdere bezuinigingen in de sociale sector, zij het nog niet concreet. De VVD heeftsteeds op dergelijke bezuinigingen geha merd. Ziektedag Overigens heeft de regering vol gens Van Agt nog geen definitief oordeel over de WD-suggestie voor het zelf betalen van de eerste ziekte-dag. Wel staat de regering in het algemeen positief tegen over voorstellen om de kosten van de sociale zekerheid terug te dringen. Aan de SER is advies over deze voorstellen gevraagd en de rege ring wil met een oordeel wachten tot dat advies er is. Van Agt wees erop dat in 1980 ruim 1 miljoen ziektedagen worden genoteerd, een verdubbeling ten opzichte van 1960. Ter bestrijding van de fraude in de sociale verzekering zal het kabinet de gemeenten 500 extra controleurs in dienst laten De PvdA verwierp bij monde van fractieleider Den Uyl de plannen van het CDA. Met name de een malige, algehele vervanging van de prijscompensatie leidt vol gens hem tot een „te globale" overheveling van middelen naar de werkgevers. Voorts kost het plan te veel, terwijl ook de finan ciële bijdrage van het rijk hem te ver gaat. Ten slotte kan het plan juist leiden tot extra looneisen, zei Den Uyl. „Deze weg is niet begaanbaar zei hij. „Het is beter om de weg van aftopping van de prijscompensa tie en maximering van het vakan tiegeld te nemen. Alleen zo kun je komen tot een geringere stijging van de loonsom". Zelfs sugge reerde hij dat met deze maatre gelen de door hem voorgestane verhoging van de premie-vrije voet niet meer nodig zouden zijn. hoogstraat 5 gouda, tel. 14138, donkersteeg 3 leiden, tel. 121406 Politie en actiegroepen hopen dat geweld uitblijft DODEWAARD (ANP) - De 3000 inwoners van de Betuwse ge meente Dodewaard gaan een spannend weekeinde tegemoet. Al bijna twaalf jaar "draait" in hun omgeving Nederlands eerste en oorspronkelijke experimen tele kerncentrale .maar nog nooit was er zo veel belangstelling voor de betrekkelijk kleine centrale als het afgelopen jaar. De tegenstanders van kernenergie beschouwen de centrale in Do dewaard als een nieuwe "testca se". De overheid lijkt daar, gezien de uitgebreide veiligheidsmaat regelen, niet veel anders over te denken. Zondag 19 oktober be gint de confrontatie. Vele duizenden demonstranten worden rond 11.00 uur 's morgens bij de centrale verwacht. Het doel van hun actie: de sluiting van de centrale door middel van een blokkade van de drie smalle toe gangswegen. De politie zal er öok zijn, achter prikkeldraad en an dere versperringen. De blokkade van de centrale, die gemeenschappelijk eigendom is van de Nederlandse Elektrici teitsbedrijven, komt alles behal ve uit de lucht vallen. De anti- kernenergiebeweging poogt al ruim een jaar de centrale langs legale weg dicht te krijgen. De overheid lijkt zelf een en ander in een stroomversnelling te heb ben gebracht. Groot was name lijk de verontwaardiging bij ac tiegroepen en andere organisa ties, toen minister van Aardenne (economische zaken) begin dit jaar geheel onverwacht besloot In november volgt de bekendma richting tegenstanders. Werd de centrale aanvankelijk "bestre den" door enige overkoepelende milieuorganisaties en plaatselij ke actiegroepen, aan de wieg van de nu op handen zijnde blokkade, aanstaande zondag, staan niet minder dan 175 basisgroepen in het hele land. Een kleine 300 (jonge) mensen zijn actief bezig met de voorbereiding van de ac tie, die uiteindelijk een initiatief genoemd kan worden van de Gelderse stroomgroepen stop kernenergie. Wapenfeiten De 175 basisgroepen opereren nu onder de verzamelnaam "actie Dodewaard gaat dicht". Welke wapenfeiten gingen aan de hui dige stand van zaken vooraf? Een korte impressie: 30 maar 1979: Het actiecomité "tien jaar Dodewaard" houdt een stille wacht bij het dorpshuis in Dode waard. Directie en personeel van de centrale vieren binnen het tweede lustrum van de centrale. In het najaar van 1979 kondigt de lokale achtiegroep stop Dode waard een aantal gerechtelijke procedures aan tegen de centrale en tegen de Staat der Nederlan den. Het rampenplan met be trekking tot de centrale zou niet deugen en de omwonenden zou den in strijd met het eu ra tomver drag ook nauwelijks zijn voorge licht. De bestraalde elementen worden opgeslagen in een koelbasin. De oude vergunningen sprak van een maximaal aantal van 324 splijtstofelementen in dat basin. Er moest namelijk reserveruimte blijven voor een hele kernlading. In april van dit jaar breidt minister van Aardenne de vergunningen plotseling uit tot in totaal 492 splijtstofstaven. De centrale kan zo nog een tot vier jaar draaien zonder echt met radio-actief afval in haar maag te zitten. Het parle ment liet het volgens de anti- kernenergiebeweging in dit geval goed afweten. Hoogspanning De centrale werkt sindsdien onder hoogspanning. De directie be sloot een week na de BAN-actie geen excursies meer te houden in het gebouw. Afspraken dienaan gaande werden afgezegd. Het eerste slachtoffer van die maat regel was "toevallig" de Arnhem se stroomgroep stop kernenergie. Het met de Pinksterdagen geno men besluit om de kerncentrale te bezetten, werd begin septem ber voor het eerst uitgewerkt. Er volgden series vergaderingen met verschillende actiegroepen. De aanvankelijk enige tientallen basisgroepen vaardigden verte genwoordigers af in een landelijk overleg, dat eerst in Arnhem plaatsvond en via een aantal ver gaderingen in Utrecht, afgelopen zondag werd besloten in Nijme gen. Van het oorspronkelijke plan om de centrale te bezetten werd in de loop van die vergade ringen afgezien. De meeste actie voerders concludeerden, dat de centrale niet "genomen" zou kunnen worden. Een blokkade werd en wordt wel mogêfijk geacht. Na langdurige discussies werd bovendien afgesproken, dat er geen geweld gebruikt zal wor den. Politiek Nederland zat intussen ook niet stil. Een blokkade en een sluiting van de centrale in Dode waard worden over het algemeen van de hand gewezen. Vele poli tici en gezagsdragers maakten zich intussen in het openbaar wel zorgen overeen mogelijke escala tie van geweld by Dodewaard. Oproepen tot bezinning en tot uitstel van de acties werden de afgelopen weken steeds vaker gehoord cn waren zelfs afkomstig van tegenstanders van kernener gie. Atoomlobby i de vergunningen voor de op slag van al bestraalde splijtsto^- lementen bij de centrale te ver- De kerncentrale Dodewaard kent natuurlijk al van voor haar op- king van de actiegroepen dat bij Dodewaard te veel bestraalde splijtstofelementen liggen opge slagen. De opwerkingsfabriek in het Engelse Windscale ligt stil en Dodewaard kan zijn afval niet meer kwijt. DODEWAARD (GPD) - Het Openbaar Ministerie zal tijdens de komende anti-kernenergiebctoging in Dodewaard een „selectie'' aanhoudingsbeleid" voeren. Bij het plegen van duidelijk strafba re feiten zullen raddraaiers onmiddellijk in de kraag worden gevat, van het „strijdtoneel" worden verwijderd en zo spoedig mogelijk worden berecht. Dat heeft de Arnhemse officier van justitie mr. Boerwinkel dinsdag in Dodewaard meegedeeld. Vol gens mr. Boerwinkel, als „persofficier van justitie" tijdens de blokkadeactie belast met de voorlichting, „zal in beginsel tot aanhouding van raddraaiers worden overgegaan bij die feiten, waarvoor voorlopige hechtenis is toegelaten", waarna snelrecht zal volgen. De blokkade gaat echter gewoon door. Daarvoor is het actieappa raat al te ver gevorderd, vinden de organisatoren. "Dodewaarf dicht" betekent voor hen een eerste echte overwinning in de strijd tegen de wat zy noe men atoomlobby. Veel omwonenden klagen echter en worden als maar onrustiger, aldus waarnemend burgemees ter Bergh van Dodewaard. Zelfs de vereniging Milieudefens e weet dat inmiddels. Haar erg vriendelijke campagne onder de bevolking van Dodewaard, dezer dagen over het gebruik van ener gie in het algemeen en alternatie- e energie vorme verloc. t alles behalve rimpelloos. De bevolking van Dodewaard was in de afgelopen tien jaar best ont vankelijk voor dit soort initiatie ven, maar de blokkade en alle drukte daar omheen in het voor uitzicht, maar de bevolking er alles behalve vriendelijker op, zo menen in de omgeving van de centrale wonende actievoerders.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7