Personeel Neveda: verhuizen of ww in Kunstenaars: geld uit fonds aan kunst geven Man (20) bedreigt vrouwen met mes FNV twijfelt aan noodzaak vertrek Leidsche Wol naar Veenendaal PAGINA 4 LEIDEN - Een ongeveer 20-jarige jongeman heeft gistermiddag in de bejaardenflat de Parelvissers aan het Bizetpad in Leiden Zuid- West twee oudere vrouwen met een slagersmes bedreigd. De jon gen had het op het geld van de vrouwen gemunt, maar nam de benen toen een van de twee er in slaagde om de alarmknop in wer king te stellen. Rond half vier drong de jongen een van de kamers van de bejaar denflat binnen. De bewoonster van die kamer was niet aanwezig. Wel haar 62-jarige zuster die juist op het punt stond om de kamer te verlaten. Toen zij een mes onder de neus kreeg gedrukt dacht de vrouw in eerste instantie dat het om een grapje ging maar al te snel werd duidelijk dat het haar bela ger ernst was. De vrouw probeerde de telefoon te bereiken maar dat werd haar be let. Op dat moment kwam de be woonster van de kamer binnen en die wist uiteindelijk met be hulp van haar wandelstok de alarmknop in werking te stellen. De jongen, kennelijk bang gewor den, nam de benen en ontvlucht te via het trappenhuis. ST Collecte De landelijke collecte van de Nierslichting Nederlandge houden in de week van 22 tot en met 28 september, heeft in Leiden 29.48730 gulden op gebracht. Ruim 3000 gulden meer dan vorig jaar. Wandeling K O organiseert op zaterdag 18 oktober in samenwerking met het Instituut voor Natuu- reducatie een wandeling door het natuurgebied Kijfhoek Bierlap te Wassenaar. Deel nemers moeten zich melden bij K O, Oude Vest 45, Lei den. Inlichting en kan men ook telefonisch verkrijgen: 141141, dagelijks tussen ne gen uur en vijf uur. Hakketak De reggaeband Lord of Lords treedt vrijdag 17 oktober op in het Leids Vrijetijdscentrum waar de groep vorig jaar ook al speelde. "De beste Neder landse hakketak-band"zeg gen de organisatoren. De zaal is open om 21.00 uur. Prestatieloop De sectie recreatiesport van de Leidse atletiekvereniging A.V. Holland organiseert op zaterdag 18 oktober een pres tatieloop in en om de Leidse Hout. De start is om 11 uur. Inschrijven vanaf 10 uur in de kantine bij de nieuwe kunst- ofbaan. De afstanden voor trimmers 2 of 4 kilometer en de geoefende loper kan 8 of 12 kilometer lopen. Het in schrijfgeld bedraagt f3,50. Voor de jeugd tot 16 jaar f2,50. Bingo-avond. De stichting buurthuis houdt op zaterdag 18 oktober een bin- go-avond aan de Cornells Joppen in du Rieustraat. En dus niet op vrijdagavond zo als in de buurtkrant staat vermeld. De toegang is gratis. De zaal is open om 1930 uur en de eerste ronde begint een half uur later. Kinderen al leen onder geleide Fotowedstrijd De prijsuitreiking van de foto wedstrijd "het spelende kind" vindt plaats op maandag 20 oktober om 14.00 uur. Plaats van handeling: de openbare bibliotheek, Rosmolen 4. (Me- renwijk) De winnaars krijgen van tevoren bericht. Herfstvakantie In het clubhuis Op eigen Wieken worden in de week van 20 tot en met 25 oktober weer een aantal activiteiten georgani seerd voor kinderen van 5 tot 12 jaar. Op dinsdag 21 okto ber is er 's middags van twee tot vier een disco. Kosten: vijf tig cent. Woensdag 22 oktober begint er om twee uur s mid dags een tekenfilmfestival. Het zal ongeveer om vier uur zijn afgelopen. Op donderdag 23 oktober is er 's middags een instuif met sjoel- en tafelten niswedstrijden. PAARDESPORT - De regerend Europees- en wereldkampioen bij de springruiters Gerd Wilt- fang behoort tijdens het 23ste in ternationale concours hippique Jumping Amsterdam, dat van 6 tot en met 9 november wordt ge houden, tot de deelnemers, die strijden om 150.000 gulden aan prijzengeld. Ook de inschrijvin gen van onder meer de Oosten rijker Hugo Simon en de voor West-Duitsland rijdende ex-Ne derlander Franke Sloothaak zijn binnen. VOETBAL - De voetbalploeg van Roemenië van spelers tot 21 jaar heeft gisteren in Ploiesti met 4-0 gewonnen van Jong-Engeland. De wedstrijd gold voor het toer nooi om het Europees kampioen schap voor spelers tot 21 jaar. Alle doelpunten werden na rust ge scoord. Alexandru Terhes was bij de Roemenen de grote man. Hij maakte drie van de vier doelpun ten. LEIDEN - De plannen om dertig duizend gulden uit het potje van de Rembrandtprijzen te gebrui ken voor de aanleg van een Rem- brandtplein en gedenksteen aan de Weddesteeg is een aantal Leidse kunstenaars in het ver keerde keelgat geschoten. "Het is natuurlijk uitstekend dat Rembrandt wordt herdacht", zegt P. de Ru, secretaris van de Beroepsvereniging Beeldende Kunstenaars (BBK), afdeling Leiden. "Maar die prijs is inder tijd in het leven geroepen om Farmacie prijs Leids student LEIDEN - De Leidse student G.J. Monterie heeft vanmiddag in Scheveningen een van de jaar lijkse prijzen van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) ontvangen uit handen van KNMP-voorzitter Nieuwen- huis. De KNMP stelt deze prijzen (geld bedragen) sinds 1971 ter be schikking aan die studenten die volgens hun docenten daar ge zien hun studieresultaten recht op hebben. Drie studenten uit resp. Utrecht, Amsterdam en Groningen behoorden eveneens tot de gelukkigen. Kunstenaars te stimuleren en dat pleintje heeft daar weinig mee te maken". "Zuiver toerisme", valt bestuurslid P. Geraedts hem bij. "Ik denk eerlijk gezegd dat Rem brandt hier ook niet blij mee zou zijn". De aanleg van het pleintje vormt onderdeel yan een plan om de herinnering aan Leidens grootste kunstenaar aller tijden levend te houden. "Dat zijn we aan de his torie verplicht", is de redenatie van de Rembrandtcommissie waarin onder andere de directeur van de Lakenhal en de directeur van de VW zitten. Kloof Voor de financiering van een en ander wil de commissie terug vallen op het zogenaamde "insti- tuut-Rembrandtprijzen". Een prijs, die al veertien jaar niet meer is uitgereikt, omdat Leidse kun stenaars indertijd vonden dat het prijzensysteem niet meer van de ze tijd is. Ondertussen zit er evenwel zo'n 60.000 gulden in de pot. "Het wordt tijd om daar eens wat mee te doen", oordeelt de *ommissie."Wij hebben inder daad gestreden voor de afschaf fing van de prijs", geeft De Ru toe. "Maar stopzetten wil nog niet zeggen dat het kunstleven niet meer hoeft te worden gestimu leerd. Wij wilden alleen dat dat op een andere manier gebeurde". WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 Geraedts weet zich nog precies te herinneren waarvoor de BBK dat geld indertijd wilde bestemmen. "Wij wilden dat geld gebruiken om de kloof tussen kunst en publiek te overbruggen. Zo heet te het officieel. Hoe dat moet? Nou, als je een paar mensen een paar minuten bij elkaar zet heb je legio voorbeelden. Je zou kunnen denken- aan projecten op lagere- en middelbare scholen. Je zou ook eens een aantal tentoonstel lingen goed kunnen opzetten, zonder er sinterklaasmarkten van te maken" Oneigenlijk Volgens De Ru is dit niet de eerste keer "dat wordt geprobeerd de prijs voor oneigenlijke doelein den te gebruiken". "De directeur van de Lakenhal wilde een paar jaar geleden van het geld opslag- rekken kopen. Alsof dat direct wat met kunst heeft te maken" Over de afloop is hij somber. "Ik word hier zó moedeloos van. Het is mijn vak toch niet om voortdu rend politiek te bedrijven. Ik heb wel wat beters te doen" Collega Geraedts denkt dat er nog wel wat kan worden gedaan. "Ik hoop dat we dit nog kunnen te rugdraaien. Dat we nog een aan tal mensen kunnen mobiliseren. De gemeenteraad moet zich hier over tenslotte nog uitspreken" Is de verhuizing echt nodig, dat vraagt de FNV zich af. Leidsche Wolspinnerij: nu nog LEIDEN - Het vertrek van de Leidsche Wolspinnerij (Ne veda) uit Leiden naar Veenendaal gaat niet zonder slag of stoot. De FNV wenst niet zonder meer akkoord te gaan met het verlies van 55 arbeidsplaatsen in Leiden, zeker niet omdat de vestiging van de Leidsche Wol in Veenen daal die 55 arbeidsplaatsen niet allemaal zal overnemen. De FNV voorziet na een eventuele verhuizing in een tijds bestek van een drietal jaren een verlies van enkele tien tallen arbeidsplaatsen in het Leidse Wolconcern. Dc Raad van Beheer van de Leid sche Wolspinnerij NV riep maandag 29 september het per soneel in de kantine aan de Zoe- terwoudseweg bijeen. Concen tratie is goedkoper. Dus de Leid sche Wol verhuist begin januari naar Veenendaal, aldus de mede deling die bij velen insloeg als een bom. Het verhuisplan is onderdeel van een meerjarenplan om de Leid sche Wolspinnerij uit een inzin king te helpen. De verplaatsing zou een miljoen gulden besparen, Volgens de directie moet daarom het hoofdkantoor naar het pro- duktiebedrijf in het Utrechtse Veenendaal verhuizen. In Vee nendaal werken al 150 mensen voor de Leidsphe Wolspinnerij. Showroom Wat overblijft in Leiden zijn de showroom en de "kwaliteits-af- dcling". Het huidige gebouw met de 100U0 vierkante meter grond is echter een erg ruime jas voor een showroom en een kleine afdeling. Verhuizing naar een kleiner pand in de Randstad ligt daarom voor de hand. 'n Veenendaal grijpt ook het een en ander plaats. Het centrale maga zijn in Veenendaal verhuist vol gens de directieplannen naar de Neveda-spinnerij in het Belgi sche Lokeren. In deze spinnerij werken op het moment ongeveer 285 mensen. In Veenendaal blijft voorlopig het magazijn voor de binnenlandse markt (bijna 50 procent van de produktie van het De directie rekent op overheids subsidies van de Nederlandse en de Belgische regering. In Neder land zou de directie het oog heb ben laten vallen op het WIR- fonds (Wet op de Investeringsre kening); een fonds waarmee de overheid - overigens mondjes maat - grote investeringsprojec ten subsidieert. Een ander fonds dat in aanmerking komt zou het KRO-fonds zijn; een miljoenen fonds speciaal voor de textiel. Het Rijk is echter ook met deze subsidie bepaald niet gul. Met name het KRO-fonds wordt slechts gegeven aan bedrijven in hoge nood. FNV-vakbondsman Duynhoven: "Er zijn in Nederland veel tex tielbedrijven afhankelijk van de KRO-subsidie. Maar, om een voorbeeld te nemen: een textiel bedrijf uit het oosten van het land zat om twee miljoen gulden uit het fonds te springen. Dat feest ging niet door. Met als gevolg dat enkele honderden mensen op straat stonden". Inzinking De Leidsche Wolspinnerij is een van de weinige redelijk draaien de textielbedrijven in Nederland. Het concern heeft in totaal bijna 570 mensen in dienst. Behalve in Nederland heeft het concern ver koopkantoren in België, West- Duitsland, Oostenrijk en de Ver enigde Staten. De helft van de produktie (vooral Neveda-hand- breigarens) wordt naar het bui tenland geëxporteerd. De laatste twee jaar kampt de Leid sche Wolspinnerij met een inzin king. Bedroeg de winst in '74/'75 ruim een miljoen gulden en de drie achtereenvolgende jaren twee tot meer dan drie miljoen gulden, de laatste twee jaar moest de Leidsche Wol genoegen ne men met een winst van om en na bij de zes ton. De dividenduitke ringen kelderden van dertig pro cent van de winst twee jaar gele den tot 12 en 11 procent, respec tievelijk vorig jaar en dit jaar. Het jaarverslag over '79-'80 meldt dat de raad van beheer "qua vo lume geen verdere teruggang verwacht". Er zijn meer orders dan vorig jaar. Het concern zit met bijna zes miljoen gulden ruim in de liquide middelen. Bo vendien meent de raad van be heer "dat de in studie zijnde maatregelen tot kostenbesparin gen in de loop van het boekjaar 1980/1981 reeds enig effect zullen sorteren" Pats-boem Plannen om te concentreren in Veenendaal en Lokeren dateren niet van gisteren. Oud-directeur en oprichter A. Verhoef heeft zich steeds tegen de opheffing van de Leidse vestiging verzet. Na 45 jaar directeurschap trok hij zich echter vorig jaar november terug. De raad van beheer vergaderde maandag 29 september. Een werkneemster heeft de indruk dat daar de beslissing gevallen is: opheffing van de Leidse vesti ging. "Meteen na de vergadering kregen wij in de kantine die be slissing te horen. Dat valt je koud op je dak". De meeste mensen aan de Zoeter- woudseweg 3 weten nog niet of zij zullen meegaan nar Veenen daal of niet. "Het besluit is ineens pats-boem genomen. De plannen zijn volgens mij nog helemaal niet goed uitgedacht", zegt de een. Een ander roept uit: "Hoe kan ik nou zeggen of ik meega of niet. Dan zal ik toch eerst de so ciale voorwaarden moeten ken nen. Maar die zijn nog niet be kend". De vakbonden willen nog niets weten van het concept so ciaal plan dat is uitgedokterd. "Zover zijn we nog lang niet". De secretaresse van concerndirec teur Van Ingen gaat wel mee: "Ach die verhuizing speelt al zo lang. Die zat al zes jaar in de pen. Zeggen anderen dat de medede ling insloeg als een bom? Kom nou, dan was er in de kantine toch niet geroepen van "dat hadden we wel verwacht". Een werkneemster die ook mee gaat naar Veenendaal verhaalt van de keuze tussen werkloos zijn of verhuizen. Pendelen is geen mogelijkheid. Veenendaal ligt ruim 80 kilometer verderop. "Ik heb uitgerekend dat ik dan om tien over vijf 's morgens op moet". Voor de 25 part-timers aan de Zoe- terwoudseweg valt aan de ver huizing naar Veenendaal weinig eer te behalen. Volgens de FNV heeft de directie daarop gegokt. Protest van de industriebond FNV. Hij heeft reeds scherp protest aange tekend tegen de wijze waarop de directie de verhuisplannen be kend maakte. "We hadden nog maar net de loonbesprekingen afgerond. Er is toen geen woord gerept over de verhuisplannen. En nu dit. Slechts schoorvoetend heeft de directie ons gelijk gege ven dat zij procedurefouten heeft gemaakt". Duynnoven vaart verder uit: "De directie vertelde aanvankelijk dat al het Leidse personeel mee zou kunnen naar Veenendaal. Dat klopt niet. Uit een gesprek afgelopen vrijdag met de directie blijkt dat de directie erop rekent dat de 25 part-timers zullen afha ken. Als 30 Leidse mensen er in Veenendaal bij zouden komen dan reken ik uit dat er in driejaar tijd meer dan 20 arbeidsplaatsen minder zijn". De laatste vier jaar tijd is het hele concern reeds met tfgeslankt tot 570 Legio vragen Concerndirecteur J van Ingen zwijgt intussen als het graf: "Geen commentaar, zolang wij in overleg zijn met de vakbonden en de werkgeversorganisatie". Veel minder zwijgzaam is Jos die? Duynhoven, districtsbestuurder Volge.i In de komende tijd schakelt de in dustriebond FNV haar eigen economen in om te bekijken of het verhuisplan al dan niet broodnodig is om het bedrijf voor de ondergang te behoeden. Duynhoven: "Wij hebben legio vragen. Is zo'n verhuizing echt nodig voor de continuïteit van het bedrijf of dient de verhuizing louter en alleen de verhoging van de winsten en dividenden? Wat zijn de gevolgen voor het perso neel Rekent de directie niet al te gemakkelijk op overheidssubsi- personeelslid leven deze vragen ook bij enkele leden van de staf van de Leidsche Wol. "Het is een complexe materie". De persoonlijke indruk van vak bondsman Duynhoven is dat de zaken er voor de Leidsche Wol spinnerij helemaal niet zo weinig rooskleurig voorstaan als de di rectie het voorspiegeld. "Mis schien probeert de directie met de al jaren levende plannen een graantje mee te pikken van de huidige subsidieregelingen van het Rijk". Vis Enige hoop heeft Duynhoven vestigd op de Leidse oud-bur gemeester A. J. Vis, de tegen woordige secretaris-genareraaj van het ministerie van binnen landse zaken. De secretaris-ge neraal maakt deel uit van de "Stichting tot Bescherming Be langen van de Leidsche Wolspin nerij N.V.". Deze stichting is op 12 juni van dit jaar opgericht om "de zelfstandigheid, de onafhan kelijkheid, de continuïteit en de goede gang van zaken te bevor deren" van en in de Leidsche Wolspinnerij. "Die man is pas weg uit Leiden. Als Vis de goede gang van zaken in het bedrijf wil beschermen lan moet hij het ook voor de mensen opnemen. In elk geval willen wij ook met hem pra ten. Dat lijkt me wel nuttig". Vakbondsman Duynhoven spreekt krachtige taal met "als wij de noodzaak van de verhuizing niet inzien dan zullen wij ons verzet ten. Dan zullen we proberen met een gecoördineerde actie de zaak terug te draaien." RENE VAN DER VELDEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4