Gemeente ondergraaft positie centrum Krakers weigeren pand van Hema te verlaten Kritiek op wethouder Waal tijdens jaarvergadering LCC: PvdA-fractie voor nieuwe stadhuistrap PRIJSWINNAARS ÉÉRSTE JUBILEUM SLEUTEL-CODE- KAARTEN AKTIE Gemeente wil grond Levendaal onteigenen Leidse stadsrubriek WOENSDAG 15 OKTOBER 1 (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Het gemeentebestuur probeert de auto's uit de binnenstad te weren. Leiden dreigt daardoor zijn positie als streek-winkelcentrum volledig te ver liezen. Kritiek van deze strekking kreeg wethou der Waal (ruimtelijke ordening) gister avond te horen op de jaarvergadering van het Leids City Centrum (LCC), de overkoepelende organisatie van binnen stadswinkeliers, De winkeliers hekel den vooral het gebrek aan parkeerplaat sen in het centrum en pleitten voor de bouw van parkeergarages. Waal noemde de weinig florissante positie van een groot deel van de middenstand geen typisch Leids probleem maar een kwestie die men overal in Nederland aantreft. Ook de parkeerproblemen zijn volgens Waal eigen aan elke grote stad. De wethouder maakte duidelijk het het terrein van de voormalige zeepfabriek van Sanders aan het Levendaal de eerst aangewezen plaats blijft voor de bouw van een parkeergarage. Volgens Waal worden tegenstanders van parkeergara ges in de kaart gespeeld door steeds weer andere plaatsen voor te stellen voor de bouw van zo'n garage. Waal zei dat het gemeentebestuur er van doordrongen is dat Leiden zijn streek- functie in de komende jaren moet be houden. Professor J.P.I. van der Wilde, algemeen secretaris voor de Raad van het Midden- en Kleinbedrijf, zei te me nen dat nog steeds niet duidelijk is waar Leiden op uit is. "Op behoud van een levendig streekcentrum of op het creë ren van een rustige, monumentale, mid deleeuwse stad"? Leiden leeft De commissie Leiden Promotion presen teerde gisteravond tal van plannen om Leiden in de toekomst de laten leven. Onder het motto "Leiden leeft" zal deze commissie de komende maanden diver se evenementen en manifestaties orga niseren. De commissie heeft in juli van dit jaar voor het eerst van zich doen spreken door de organisatie van het eve nement Leiden Bloemenstad. Dit jaar zal de commissie nog meewerken aan de Taptade, de opening van de jazz-club in Pardoeza en aan de Sint- en Kerstvie ring. Ook voor 1981 is de commissie al druk doende tal van aktiviteiten rond te krij gen. Zo zal, vooraf aan het Keytown- jazz-festival, op 17 januari, overal waar mogelijk is in de Leidse binnenstad jazz te beluisteren zijn. Daarna, op Valen- tijndag (14 februari) viert men Leiden Vriendschapsstad. In maart staat Leiden een week lang bol van de mode. Voor april staat op het programma Leiden Sportstad en verder nog Leiden Vakan- tiestad. Marktstad, Grachtenstad enz. De commissie Leiden Promotion zal steeds proberen Leiden op zo positief mogelijke wijze in het nieuws te bren gen. Bedrijf overweegt juridische stappen LEIDEN - De Hema onderzoekt op dit moment welke juridische stappen precies kunnen worden genomen te gen de krakers van haar pand aan de Haarlemmer straat. Eén stap werd inmiddels al gezet: vorige week ontvingen de kra kers van deurwaarder Van Belle namens het grootwinkelbedrijf een aanzegging. "Of we het pand maar onmiddellijk wilden verla ten. Die vlieger gaat natuurlijk niet op", aldus één van de kra kers. "Zo makkelijk gaan we niet. We hebben overigens een huurover eenkomst voorgesteld. Daar is de Hema niet op ingegaan. Het voor- Het Hema-pand dat nog altijd door de krakers wordt bewoond. De ruiten zijn rond 3 oktober gesneu veld. De Hema overweegt nu langs juridische weg de krakers er uit te krijgen. stel werd zonder meer afgesla gen". Een paar dagen voor drie oktober werd de al jaren leegstaande bo venwoning aan de Haarlemmer straat gekraakt door zeven men sen. "Ze doorkruisen onze uit breidingsplannen daarmee op drastische wijze", was de eerste reactie van bedrijfsleider Ben- nink. "Wij willen de bovenwo ning als opslagruimte gebruiken. In wezen gebeurde dat ook al" Volgens de krakers is dat niet waar. "Absoluut niets stond er toen wij hier arriveerden. Kijk, in het be stemmingsplan Maredorp staat dan wel dat dit een pakhuis moet worden, maar daartegen lopen nog steeds beroepen bij de Raad van State. Die bezwaren zijn on der andere ingediend door de buurtvereniging Maredorp. Bij het kadaster staat deze boven woning overigens nog steeds in geschreven als woonruimte". Volgens mr. L. Sprenger, lid van het Leidse advocatenkollektief en advocaat van de krakers, had de Hema de bovenwoning al twee jaar kunnen gebruiken als op slagruimte. "De gemeente heeft in 1978 toestemming gegeven voor woonruimteonttrekking. Het feit dat deze zaak loopt bij de Raad van State werkt niet schor send. In afwachting van de uit spraak hadden ze de ruimte kun nen gebruiken. Maar nooit heeft de Hema bouwkundige voorzie ningen getroffen. Schappen aan gebracht, of iets dergelijks". "Wij gebruikten die ruimte wel de- LEIDEN Als het PvdA-fractie ligt, krijgt Leiden een nieuwe stadhuistrap voor ruim één ton. Een meerderheid sprak zich op de gisteravond ge houden fractievergadering uit voor het bouwwerk. Aanstaande maandag zal de gemeenteraad het eindoordeel vellen. "De investering is niet te groot", vond wethouder Bordewijk. "Je moet het stadhuisplein ook zien als een collectieve huiskamer". "Een soort vervolmaking van het plein", vulde collega Tesselaar hem aan. Een aantal raadsleden was het hier evenwel niet mee eens. Zij von den dat het geld beter aan andere zaken kan worden uitgegeven. "Een foute voorstelling van za- 1e prijs Austin Mini 850 (standaard uitvoering) De heer N. P. A. Esman, Ambachtsherenweg 94, Zoeterwoude. 2e prijs Wandmeubel t.w.v. 2.000,- Mevrouw B. A. Brakband, Van Poelgeestlaan 63, Hoogmade. 3e prijs Kleurentelevisie t.w.v. 1.400,- De heer G. F. M. van der Hulst, Willem Alexanderstraat 22, Zoeter woude. 4e prijs Diepvrieskist t.w.v. 600,- Mevrouw Kapaan. Eendezijde 13, Leiden. 5e prijs Dames- of herenfiets t.w.v. 400,- Mevrouw R. Graadt-van Roggen, Van Rietkerkhof 15, Leiden. 6e prijs Radiocassetterecorder t.w.v. 200,- Mevrouw H. Dedding, Duinhof 25. Leiden. 7e prijs Fotocamera t.w.v. 175,- De heer P. Geerlings. Kamperfoelielaan 16, Oegstgeest. 8e prijs Wekkerradio t.w.v. 150,- Mevrouw T. Woelders, Burggravenlaan 24, Leiden. 9e prijs TV-spel (4 games) t.w.v. 100,- Mevrouw S. Postma, Korenbloem 35, Leiden. 10e prijs Parkerset t.w.v. 30,- Mevrouw L. A. Waller, Zwarte Pad 22, Leiden. De prijswinnaars van de 20 extra prijzen bestaande uit het Leidsch Dagblad Jubileumboek, '120 jaar wereldgeschiedenis door de ogen van het Leidsch Dagblad", zijn inmiddels op de hoogte ge steld. gelijk", zegt P. Overdiep van de Koninklijke Bijenkorf Beheer, het moederbedrijf van de Hema. "Zeer regelmatig zelfs. Maar op het moment dat de krakers bin nenkwamen stond er inderdaad niets. Dat is helemaal niet vreemd aangezien wij met pieken werken. Tussen twee pieken in staat zo'n ruimte weieens een tijdje leeg" Aankloppen "Ik wil de Hema voorstellen de krakers te laten zitten totdat ze de nieuwbouwplannen, voor zover aanwezig, werkelijk kunnen rea liseren", zegt advocaat Sprenger. "Dat betekent dat ze met de aan nemer klaar moeten staan". Volgens hem is dat het enige wat hij, burgerlijk-rechterlijk gezien, kan bereiken. "Je moet een on derscheid maken tussen juridi sche en politieke strijd. Natuur lijk is het zo dat de krakers óók protesteren tegen de woning nood, maar dat is een politiek, maatschappelijk gevecht. Daar ben ik het mee eens, maar juri disch gezien kun je met dat ver haal niet bij iedere rechter aan kloppen". "Heeft de Hema op korte termijn belangen bij die bovenwoning? Dat is de centrale vraag waar het om draait", oordeelt Sprenger. "Laten ze dat maar eens bewij zen. Ik zit in de verdediging". LEIDEN - De gemeente gaat proberen om de voormalige zeepfabriek Sanders aan het Lcvendaal te onteigenen. Het is de bedoeling om daar een parkeergarage te bouwen, maar de eigenaresse van het gebouw, project-ontwikke lingsmaatschappij Bakker uit Nieuw-Vennep, voelt hier niets voor. Bakker had de fa briek aangekocht met het doel er woningen te bouwen. Een belangrijke stap naar reali sering van de parkeergarage is gezet Vanochtend kwam op het stadhuis een brief bin nen van het provinciaal be stuur van Zuid-Holland. Daaruit bleek dat Gedepu teerde Staten het bestem mingsplan, dat de bouw van de parkeergarage juridisch mogelijk maakt, is goedge keurd. De bezwaren van zo wel Bakker als een aantal binnenstad bewoners zijn dus afgewezen. Zij kunnen overi gens nog naar de Kroon stap pen, maar daarmee kan de bouw niet altijd worden op gehouden. Dat de gemeente tot onteige ning wil overgaan werd gis teravond bekend gemaakt door wethouder Waal tijdens de jaarvergadering van het Leids City Centrum. De on derhandelingen met Bakker- de gemeente wilde de voor malige fabriek kopen - zijn mislukt. Dat betekent dat de bouw van de garage in elk ge val is vertraagd. "Hier wreekt zich dat de grondpolitiek in Nederland niet goed geregeld is", aldus Waal. De brug bij molen De Valk: straks tweerichtingsverkeer LEIDEN - De gemeente heeft dezer dagen telefonisch bericht ge kregen dat er een subsidie van 1,5 miljoen gulden komt voor de reconstructie van het wegennet rond molen De Valk. Wethouder Waal deelde dit gister avond mee op de jaarvergade ring van het Leids City Cen trum. Zoals bekend wil de ge meente de Valkbrug geschikt maken voor verkeer in twee richtingen. Er zal een aparte brug komen voor fietsers en voetgangers. Het plan houdt verder een verbetering in van de verkeerslichtinstallaties, de Geld voor reconstructie wegennet rond molen De Valk aanleg van een vrijliggend fietspad, een reconstructie van de Lammermarkt en de ver nieuwing van de riolering ter plaatse. Wethouder Waal zei zich af te vra gen of het bedrag dat nu is toege zegd nog wel toereikend zal zijn om de beoogde plannen uit te voeren omdat erg lang op de subsidie is gewacht. De gemeen te is bijna tien jaar bezig ge weest om geld los te krijgen van het rijk voor de verbetering van het wegenbeloop rond De Valk. Mogelijk is er een aanvullend bedrag nodig om het plan te kunnen uitvoeren. Vermoede lijk zal in de loop van volgend jaar een begin worden gemaakt met de werkzaamheden. Motorrijder uit Alphen geschept LEIDEN - Een 21-jarige motorrij der uit Alphen aan den Rijn is gis termiddag op de Hoge Rijndijk m Leiden geschept door een perso nenauto en met verwondingen aan zijn been voor onderzoek overgebracht naar het Diacones- senhuis. Het ongeluk gebeurde doordat de 19-jarige motorrijder een file wil de inhalen en niet bemerkte dat een personenauto, die uit een uit rit kwam, de weg overstak. ken", vond wethouder Waal. "Je kunt niet zeggen: geef dit geld maar uit aan de beveiliging van voetgangers. Het geld komt na melijk uit een fonds d^t speciaal voor dit soort projecten is". "Potjesterreur", antwoordde raadslid Maat hierop. "Natuurlijk komt het geld uit een bepaald fonds. En de verschillende geld potjes zijn niet verwisselbaar, dat weten we. Maar daar moet je je niet altijd door laten leiden. Ik vind het bedrag op zich te hoog. Als ik bijvoorbeeld zie hoeveel strijd er moet worden geleverd om een renovatiesubsidie binnen te krijgen, verbaas ik me er over dat dit geld zo makkelijk op tafel komt". door René van der Velden Jaap Visser Bladgoud Meneer Wolters uit de Bree- straat heeft zijn zin. Al vijftig jaar woont hij tegen over het bordes van het stad huis. Het was hem een dage lijkse ergernis dat de vergul de inscripties boven en naast de toegangsdeur van het stadhuis zo slecht te lezen zijn. "Moet je zien wat de V D klaarspeelt met de voorgevel van haar gebouw "In den ver gulde Turk". Zo'n mooi ge zicht! Het kan de gemeente de kop toch niet kosten om die inscripties van het stadhuis opnieuw te vergulden. En die sabel en palm van de vrou wenbeelden links en rechts van de voordeur mogen ook wel eens een nieuwe gouden laag krijgen". Dat zei meneer Wolters vorige maand tegen De gemeente heeft het advies van haar overbuurman ter harte genomen. Aan het Leid se schildersbedrijf Van Mui den bv werd gevraagd wat het vergulden van de inscriptie en de beelden zou kosten. Di recteur A. van Muiden had Schilder A. de Kaste weet niet wat hij ziet op de voorgevel van het standhuis. Wij ook niet. zijn offerte gauw klaar. "We doen het voor niks. Ach, we hebben het stadhuis al in on derhoud. Met dit karweitje is niet zoveel geld gemoeid". "Niet zoveel geld" blijkt meer dan duizend gulden waard te zijn. Schilder A. de Kaste van Van Muiden heeft ongeveer 15 boekjes 23 karaats bladgoud aan de inscripties en de beel den gewijd. Elk boekje kost 75 gulden. Schilder De Kaste borstelt de inscriptie netjes af, doet er een soort vernis op ("dat kleeft") en brengt ver volgens het bladgoud voor zichtig aan. "De meeste jonge schilders kunnen dit werk niet meer" zegt De Kaste met het dure bladgoud in zijn haar. "Maar ik doe ook altijd het letter werk bij Van Muiden". Zijn de inscripties nu dan lees baar? Wij lazen: "Anno 1673 geraed. Anno 1597 gemaeckt" en "U hand mij had gheraeckt Heer Mijn mond u gonlt nu lmaerkt weer".... "Da s oud-Hollands hè", zegt De Kaste -ook niet van giste ren- nadat wij er samen niet in slaagden de inscripties te ontcijferen... Misschien kan meneer Wolters de inscripties lezen. Kunstenmakers Voor een slordige 2000 gulden heeft de wijk De Kooi meer kleur gekregen. In ploegen dienst werken 24 kunstenaars het schilderwerk af aan het elektriciteitshuisje bij de Gunningschool (hoek Drift straat-A tjehstraat). De kunstenaars zitten allen in de zesde klas van de Gun ningschool. De muurschilde ring geldt als bekroning van de nieuwe speelplaats waarop de Gunningschool een halve eeuw heeft gewacht. Eigenlijk was het de bedoeling de muurschildering helemaal rond het elektriciteitshuisje te laten lopen. De kinderen hadden een schetsontwerp met 24 rondlopende kinde ren; zijzelf. De Lichtfabrieken maakten echter bezwaar om dat zo'n schildering toch maar aan zou zetten tot graffi ti en kliederen... Niet uit het veld geslagen werd een nieuw ontwerp gemaakt; slechts voor de zijmuur die naar de speelplaats gericht staat 24 zelfportretten in situaties die je in De Kooi niet tegenkomt. Het grootste deel van de jonge kunstenaars plaatste zichzelf op het strand, zoals Yolanda die naar het strandvoetbal kijkt of Anneke die languit op de gele muur ligt. Kees maakt zijn borst nat in de golven. Een ander deel van de klas koos voor de binnenstad. Marcel bijvoorbeeld staat in de hoek en kijkt naar de grillige bin nenstadshuizen die je in de meer eenvormige Kooi mist. Graficus/schilder Pol Jong be geleidt de kinderen in het ka der van de beeldende kunste naars regeling. Vanaf 1 sep tember toeft hij drie tot vier dagen in de week in de klas. Zijn aloude ervaring als on derwijzer kwam hem goed van pas bij de lessen kleur- mengen, anatomie en per spectief. Jong: "De meeste kinderen wa ren bang om menselijke figu ren te maken. Dat is verhol pen. De kinderen gingen op een stuk kaft liggen. De kalt werd volgens de lijnen van het lichaam uitgeknipt. Door de linker- en rechterarmen en benen los te knippen konden de kinderen bekijken welke beweging zij in hun zelfpor tret wilde leggen". Sandra (op de foto op de trap) is bijvoor beeld een en al beweging op de trapeze. Het kostte veel denkwerk om de grillige binnenstadshui2en achter elkaar te zetten. Een kwestie van perspectief dat in de kunstles op school werd geleerd. Janet die gek is op paarden en prachtige paardenkoppen kan tekenen werd aangezet om ook de rest van het paard te tekenen. Zij nam foto's van paarden mee naar school. Mede dank zij begeleiding van Pol Jong kwam de rest van het paard te voorschijn. Het resultaat staat op de Pol Jong vindt het allemaal prima. Het kunstproject ver dient navolging op andere scholen met een blinde muur. Jong: "De kinderen hebben zelf ontdekt wat ze kunnen En ik?, ik doe dit werk veel liever dan een schilderijtje inleveren in het kader van de beeldende kunstenaars rege ling. Blinde muren genoeg voor beeldende kunste- Dan nu de meelfabriek r t Ploeg 4 van de Gunningschool geeft de speelplaats kleur met behulp i Een project dat navolging verdient. het huisje van de Lichtfabriek.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3