Enthousiasme is het allerbelangrijkste Verwijten aan kamerlid: politici te besluiteloos [Le/cfee agenda m Zijlkwartier bestaat 35 jaar r>r> Vernieler betrapt Commissie: geen verkeers drempels Jan van Galenlaan Ontwerp Nouwens gekozen voor verzets- monument Inbraak in kantine Scheenstra klapte uit de school WOENSDAG 15 OKTOBER i LEIDERDORP - "Het bestaansrecht van een vereniging hangt van de gemotiveerdheid van de mensen af. Alle leden en bestuursleden hebben het door de ja ren heen vol weten te houden het nodige en thousiasme op te bren gen. En dat is net watje nodig hebt om een ver eniging levend te hou den. Dat enthousiasme hebben we waarschijn lijk ontvangen van de oprichters van de buurt- en speeltuinver eniging "Het Zijlkwar tier". Dat waren echte idealisten" Aan het woord is de heer Pison wiens naam vaak in een adem wordt genoemd met de buurt- en speeltuinvereni ging "Het Zijlkwartier' Reeds sinds 1955 is hij actief binnen de vereniging, waar van de laatste vijf jaar als voorzitter. Inmiddels bestaat "Het Zijlkwartier" 35 jaar. Reden om de komende we ken extra veel evenementen te houden in het nieuwe ge bouw van de vereniging. "Maar", zo stelt Pison. "Het blijft een een feest dat voor én door de buurt wordt georga niseerd" "Het Zijlkwartier" begon des tijds als een vereniging die wat was geïsoleerd van de rest van de rest van Leiderdorp. Pison: "De wijk Zijlkwartier vormde eigenlijk een aparte gemeenschap die slechts met een een kleine verbindigsweg was verbonden met de rest van het dorp. We konden in die tijd heel wat minder bie den dan tegenwoordig. In de begintijd werden de activitei ten hoofdzakelijk in de kanti ne van de Touwfabriek ge houden, of thuis bij de leden van het damescomité. Zo werd ook het eerste Sin terklaasfeest in een huiska mer gevierd. De kinderen Voorzitter Pison tóp voor het wijkcentrum activiteiten kon worden uit gebreid en al met al hebben we zo'n tien jaar met plezier in het gebouwtje gezeten. Hoe- vel het geen onverdeeld ple zier was: na verloop van tijd begon het houten onderko men te rotten, en omdat er veinig uitzicht op iets beters vas, dreigde het enthousias me ten onder te gaan. Niet te vergeten was er in die jaren ook nog de opkomst van de televisie, waartegen we moes ten concurreren. Het ledental liep in die tijd terug van 180 naar 125 leden, en de inkom sten zakten mee. Zeker een jaar of anderhalf hebben we toen met de gemeente in de ^nch gelegen om toch maar een betere huisvesting te krijgen". Toen de nood het hoogst was, kwam de gemeente met het idee om een gebouw naast het nieuw te bouwen gymnas- tiekgebouw te plaatsen, .yaarvan wij medegebruikers Konden worden. "Nou, daar zijn we beslist niet enthou siast op ingegaan", vertelt Pi son. "We zouden het gebouw met andere verenigingen moeten delen, terwijl we al die jaren gewend waren een eigen onderkomen te hebben. We vreesden een groot deel van onze vrijheid kwijt te ra- Ken. Het heeft veel slapeloze nachten opgeleverd, totdat de overredingskracht van wijlen •yethouder Gordijn de door slag gaf. We betrokken het nieuwe gebouwtje toch, en - .veer dank zij het niet aflaten de enthousiasme van de be stuursleden - beviel het ons best. De activiteiten konden zelfs nog worden uitgebreid" Specialiteit moesten in groepjes naar Het was voor de vereniging dan beschikking kwam. Pison: binnen voor de poppenkast- ook een grote opluchting toen "We hadden eindelijk iets voorstelling". er een houten gebouwtje ter voor ons zelf, een plaats waar we geheel onze eigen gang konden gaan en waar we onze eigen baas waren. Het aantal Het verschil tussen de vereni ging vroeger en nu, ziet Pison in de verdeling van het ta kenpakket. "Vroeger organi seerden we alles met zijn al len. Nu heeft ieder zijn eigen specialiteit. En het leuke is dat alle leden meehelpen met net opzetten van nieuwe •lubs en dergelijke. Al met al hebben we nu een aantal acti viteiten aan het draaien die zeer de moeite waard zijn". ROEL ZAADNOORDIJK Raadslid in Op VVD-bijeenkomst in Wassenaar WASSENAAR - De WD-kamer- leden De Korte en Rempt rea geerden gisteravond gematigd op klachten van hun achterban. Tij dens een discussie-avond van de WD in het Jeroenhuis in Wasse naar overheersten opmerkingen als: "Onze politici zijn te beslui teloos. Er is misschien een ver licht despotisme nodig om ons door de moeilijke tijden te lood- LEIDERDORP - Een bewoner van de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp betrapte vanochtend rond acht uur een 16-jarige jon gen die bezig was om lichte ver nielingen aan te brengen aan ge parkeerde personenauto's. De man heeft de jongen in zijn kraag gevat en overgebracht naar het politiebureau. Daar bleek dat de jongen vaker vernielingen heeft aangebracht aan auto's en aan plantenbakken. sen. Laat de WD toch wat ge durfder en nadrukkelijker stel ling nemen. De bedreiging van de rechtsorde door krakers en acties tegen Dodewaard is zo mogelijk ernstiger dan de economische problematiek." Rempt en De Korte antwoordden hierop niet veel meer dan "we zouden misschien wat minder behoedzaam met eikaars wensen om moeten gaan." De Korte zei nog: "Dit kabinet is slechts ten dele schuldig aan de huidige misère. Het CDA steekt nogal eens een stok tussen de be nen van bewindslieden die onze oplossingen willen toepassen. Het beloofde puinruimen is daardoor niet volledig doorgezet, al is de betrekkelijk geringe infla tie wel een zeer positief punt." In de toekomst zag het Kamerlid het meeste heil in een samenwer kingsverband tussen CDA, D'66 en de WD. Volgens De Korte zou een volgend kabinet energiek moeten werken aan een volledige herstructure ring van de arbeidsmarkt. Hij wilde veel meer deeltijdarbeid zien en riep ondernemers op om vooroordelen tegen deze vorm van werk eens opzij te zetten. "Ik ga ervan uit, dat de extra op brengst van deeltijdarbeid als gevolg van verhoogde prestatie, ruimschoots opweegt tegen de kosten en het ongerief voor de bedrijfsvoering," aldus De Korte. Mevrouw Rempt legde de klem toon op de "ondoorzichtigheid, onbeheersbaarheid en onbe stuurbaarheid van onze verzor gingsstaat" en meer concreet op de regelingen voor uitkeringen en subsidies. Zij erkende de me deverantwoordelijkheid van de WD en het bedrijfsleven voor de netelige economische situatie. Een van de oorzaken was volgens haar het gebruik maken van de WAO in het kader van perso neelsbeleid. Naar haar mening moesten twee zaken op korte termijn worden aangevat. Volgens het "Sunset- principe" zouden verstrekte sub sidies telkens na vijf jaar geheel moeten worden doorgelicht op effectiviteit en behoefte. Daar naast zou het tien jaar geledeen op stal gezette punt van het pro fijtbeginsel weer tevoorschijn moeten worden gehaald. Dit be ginsel houdt in dat de burger die gebruik maakt van een over heidsdienst hier ook financieel aan bijdraagt. Hetzelfde geldt na tuurlijk voor bedrijven. LEIDERDORP - Het Engelse pijporgel, dat door de streekmuziekscnoot Rijnakkoord in Leiderdorp is aange kocht, ligt nu nog helemaal uit elkaar. Het orgel dateert uit 1875. De muziekschool wil het orgel met behulp van orgelliefhebbers en goede knutselaars weer opbouwen en restaureren. Zaterdag werd een informatiemiddag gehouden, waarop ongeveer 25 belangstellenden verschenen. Er wordt nu nog gewerkt aan een werkschema, maar de eerste werkploeg zal vanavond al aan de gang gaan. OEGSTGEEST - Het ontwerp van de Oegstgeestenaar Nouwens (24) zal worden gebruikt voor de vernieuwing van het verzetsmo- nument in het bos van Wijckers- looth. De Oegstgeester raads commissie besloot hier gister avond toe, met uitzondering van het WD-lid Heilbron, die eerst nader fractie-overleg wenste. Het huidige verzetsmonument is aan vernieuwing toe omdat van dalen al enkele jaren geleden vernielingen hebben aangericht. Het enige wat van het monument over is, is een koepelvormig bouwseltje waarin het ontwerp Het door de Oegstgeestenaar ontworpen verzetsmonument. van Nouwens te zijner tijd een plaats moet krijgen. Hoe eenslui dend de commissieleden gister avond waren bij het bepalen van hun mening over een nieuw ver zetsmonument, des te moeilijker kwamen ze tot een keuze van een nieuwe ambtsketen voor burge meester Scheenstra. Zoals be kend werd.de vorige ambtsketen enige maanden voor hét vertrek van oud-burgemeester Van Eij- singa gestolen. De door de Voor- schotense zilverfabriek inge diende ontwerpen voor een nieuw keten kon niet de goed keuring krijgen van de commis sie van kunstdeskundigen. De leden stelden een moderner ont werp voor dat bijna identiek is aan de ambtsketen van de bur gervaders van Echteld en Nich- terveld. Met name raadslid Heil bron (WD) vond deze vorm be ter omdat het soberder is en hij meende waarschijnlijk ook goedkoper. "Want alle overdaad schaadt op dit punt", zo zei hij. Besloten werd een duidelijke fo to van de bedoelde ketting aan te vragen zodat de commissie wat beter tot een besluit kan komen. De kosten van het ambtssieraad, tegen de tienduizend gulden, was voor PvdA-fractieleider Kohl- beck in de laatste raadsvergade ring aanleiding ernstige kritiek te uiten. Naar zijn mening vraagt deze tijd van bezuinigingen eer der naar een zo goedkoop moge lijk ambtsketen dan naar de voorgestelde dure. VOORSCHOTEN - De Jan van Galenlaan in Voorschoten zal bij de herbestrating in de zelfde vorm worden gelaten. De raads commissie financiën en verkeer besloot gisteravond in de straat geen verkeersdrempels te plan nen omdat de bewoners zelf, niet tot overeenstemming konden komen over de drempels. De ge meentelijke commissie zal in ja nuari de problematiek van de verkeersdrempels en andere ver- keersremmende maatregelen be- Zwartwerkers aangehouden LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie heeft gistermiddag bij een routinecontrole op het bouw werk in de Winkelhof een drietal schilders aangehouden op Ver denking van "zwartwerkerij". De schilders, afkomstig uit Den Bosch en Eindhoven, zijn mee genomen naar het bureau. Tegen één van hen, de 38-jarige man, is proces-verbaal opgemaakt. De loontechnische dienst stelt een onderzoek in. spreken. Inmiddels komen er ook vanuit de burgerij diverse meningen richting gemeente huis. Verkeersremmende maatregelen zullen onder meer moeten wor den genomen bij de kruisingen op de route Admiraal de Ruijter- singel-Van Beethovenlaan. Deze route geeft de suggestie van een voorrangsweg, maar is het niet. vooral het kruispunt Mozartlaan zal nog extra worden beveiligd door middel van "slangenstre- pen" en visuele vernauwingen. Wat het centrum betreft, de Rode Jeugd, de jongerenafdeling van PvdA, PSP en PPR, wil graag een proef nemen met een autovrij centrum. Dat gaat het college van Burgemeester en wethouders van Voorschoten echter te ver, en ook de commissie. Wel stond de commissie gisteravond positief tegenover het houden van een enquête door de Rode Jeugd over de vraag of het centrum autovrij moet worden gemaakt. Kermis Het kermisterrein gaat definitief weg van de Treubstraat. Geluid soverlast voor de bewoners en de bouw van een nieuw winkelcom plex maken kermisvieren aan de Treubstraat onmogelijk. De commissie ziet als nieuw kermis terrein het gedeelte van het vroe gere M.O.C.-terrein tussen de brandweerkazerne en sporthal. Die verplaatsing gaat ongeveer 10.000 gulden vergen, omdat er extra aansluitingen moeten wor den gemaakt voor elektriciteits voorzieningen. In de volgende raadsvergadering zal de Voor- schoter gemeenteraad een defini tieve beslissing nemen over de gisteren in de commissie bespro ken zaken. OEGSTGEEST - In de kantine van het Van der Krogt-tennispark in Oegstgeest is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Vermist wordt een cassettedeck en een hoeveelheid sigaretten. Men kwam de kantine binnen door de toegangsdeur te forceren. Oegstgeest OEGSTGEEST - Het Oegstgeester D'66-raadslid Wuisman uitte gis teravond felle kritiek op burge meester Scheenstra over de uitla tingen die deze in een gisteren in het Leidsch Dagblad gepubli ceerd interview over Haaswijk heeft gedaan. Met name was Wuisman verbolgen over het feit dat de burgemeester dingen haa meegedeeld die de andere stuur groepleden van Haaswijk min of meer in het geheim zijn verteld. "Ik vind het heel erg dat Scheenstra als voorzitter van de stuurgroep die Haaswijk coördineert, zulke uitlatingen doet nota bene vele raadsleden niet bekend zullen zijn," aldus Wuisman. De voorzit ter van de' commissie van finan ciën waarin hij zijn kritiek spuid- de, wethouder Van Belle, was het gedeeltelijk met hem eens. Ook hij vindt het beter als gedurende bepaalde onderhandelingssitua ties nog geen mededelingen naar buiten worden gedaan. Overi gens weerspraken zowel Van Belle als Wuisman de mogelijk heid, dat, als gevolg van de stag nering in de verkoop van dure vrije sector woningen, het aantal voor Haaswijk geplande wo ningwetwoningen niet zal wor den gehaald. "Het aantal van 350 woningwetwoningen in Haas wijk komt er in ieder geval" ?o zei Van Belle. In Benthuizen Wethouder bedankt (Van één onzer verslaggevers) BENTHUIZEN - Wethouder Van Loon van Benthuizen heeft maandag in een brief aan het college van B en W zijn ontslag ingediend. Van Loon (WD) wil wel in de gemeenteraad blijven. De reden voor het opstappen van Van Loon is onenigheid met zijn medewethouder, de CD A-er Van Noort. WOENSDAG Leiden Endegeest - commissie Endegeest, 15.00 Stadhuis - raadscommissie financiën, 20.00 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, bij eenkomst Diabetes Vereniging, 20.00 Wienerwald - Steenstraat, ledenverga dering CDA, 20.00 uur. Museum van Geologie en Mineralogie, kindermiddag, 14.30 uur. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, kursus stijldansen; don soos met films en informatie programma's van 15 tot 17 uur. Femke/Volkshuis - Vrouwensoos van 20 tot 23 uur. DONDERDAG Leiden Stadhuis - begeleidingscommissie openbare werken, 19.00 uur. Stadhuis - raadscommissie volkshuis- vestigng, sport, recreatie, 20.00 uur. Stadhuis - raadscommissie Economi sche zaken, 20.00 uur. Welfare -lokaal Rode Kruis - Leidseweg Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30 tot 21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterkerkhof 18, vrij advigs, 20 tot 21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrij van 14 tot 16 middag kaarten, sjoelen, andere spel letjes, 14 tot 16 uur. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, disko van 20 tot 22.30 uur; vrij soos van 15 tot 17 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en Zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrij 10 okt - 17 okt door Apotheek Reijst, Steensl WIJKVERPLEGING Leiden - interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 12i753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m '.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - M. Habernickel, Rusthoff- laan 4, Sassenheim, te. 02522-15465. lEIDSCH £t DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad E LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Nabezorging v 18.00-19.30 uu Zaterdag van Voor betaling van abonnementsgelden d giro 28884 Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173.70 per post r 254.10 Losse nummers I 0.65 J M.J. Post Rubriekchefs: J Kroon (stad) J P M. van der Meer (regio) B. Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten. R. Zaadnoord jk. 'e 071-121481. Oegstgeest H. Sonders, 071-155854 Voorschoten J. Peters 071-769935 Warmond: K Prins 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-890647 Zoeterwoude. Olaf l- 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2