van der WIEL Ik voel me ontzettend gebruikt Belgisch kabinet op komst Korting op salarissen onderwijs van de baan Franse minister: „Slechts 21 rechtse politiemannen" Russelltribunaal over rechten van indianen STOOM AFBLAZEN Hoofdagent bepleit opheffing van Mobiele Eenheid. ontruiming in Dodewaard WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 "Nobelprijzen- STOCKHOLM (DPA'AFP)-De Nobelprijs voor Scheikunde is gisteren voor de helft toe gekend aan de Amerikaanse hoogleraar Paul Berg, terwijl zijn landgenoot prof. Walter Gilbert de andere helft moet delen met de Britse hoogle raar Frederic Sanger. De Nobelprijs voor natuurkun de is toegekend aan de Ame rikaan James W. Cronin en Val Fitch. BRUSSEL Loonmatiging wordt het kernstuk van de roomsrode regering die in België in de maak is. Vakbonden en werkgevers krijgen voorstellen voorgelegd om de loonstijging zoveel mogelijk te beperken. Dat zijn christen-democraten en so cialisten overeengekomen. De kans dat de loonmatiging er snel komt, wordt echter gering geacht. Veel Belgische cao's voor 1981 zijn al afgesloten. De vakbonden voelen er niets voor die open te breken. De nieuwe regering, die waarschijnlijk volgende week in Loonmatiging nog omstreden functie komt, heeft drie ideeën uitgewerkt die aan de nationale arbeidsconferentie zullen wor den voorgelegd. Maar waar schijnlijk zal er pas in 1982 sprake kunnen zijn van een duidelijke loonmatiging, zo is de verwach ting in Brussel. Formateur Wilfried Martens, die aan zijn vierde kabinet toe is, wil invoering van de nullijn, maar met handhaving van de in België vrijwel onaantastbare prijscom pensatie. Ook de vrije beroepen moeten zich vanaf 1 oktober aan de nullijn houden, zo is afgespro- Alle vergoedingen van i nisters, burgemeesters en af gevaardigden in parlement en provinciebestuur worden met ingang van 1 januari met vijf pro cent verminderd.s Het formatieoverleg draaide gis teren vooral rond de vraag hoe de regering snel nieuwe inkomsten kan vinden om het enorme tekort bij de overheidsuitgaven te kun nen dekken. Bestrijding van de belastingfraude (die een miljard gulden moet opbrengen) en wij ziging van belastingregels die PAGINA 29 bijvoorbeeld de (particuliere) elektriciteitsbedrijven veel voor deel oplevert, leken snel doorge voerd te zullen worden. Het formatieoverleg wordt waar schijnlijk vandaag nog afgeslo ten. Komend weekeinde houden de regeringspartijen partijcon gressen om het nieuwe kabinets program te bespreken. Het Belgi sche parlement kwam maandag terug van vakantie en werd prompt verrast met een grote demonstratie van middenstan ders die het verkeer in de Brus selse binnenstad enige uren ont regelde. Kabinet komt tegemoet dan kritiek PARIJS (UPI)-De Franse minister van binnenlandse zaken, Chris- tan Bonnet, heeft gisteren bij het beantwoorden van vragen in de Senaat meegedeeld dat uit on derzoek is gebleken dat er 21 poli tiemannen tot uiterst rechts be horen. Bonnet had de laatste tijd steeds tegengesproken dat het er 30 zouden zijn. Hij zei nu dat er 13 man geünifor meerde politie, drie hogere poli- tefunctionarissen en vijf detecti ves tot uiterst rechts behoren, maar dat er drie onlangs waren geschorst. Het totaal vormt nog minder dan 0,2 per duizend van de gehele Franse politiemacht, aldus Bon- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering heeft haar voorstellen om te korten op de salarissen van de onderwijzers ingetrokken. Premier Van Agt kwam hiermee tijdens de laatste dag van de algemene beschouwingen tegemoet aan de vrij alge- mene kritiek die uit de Tweede Kamer op deze voorne mens was gekomen. De matiging zal in plaats daarvan voor ongeveer de helft gevonden moeten worden door de gehele begroting nog eens kritisch door te nemen. De invulling van de andere helft kon de minister-pre sident nog niet aangeven. Dit hangt volgens de premier af van de uitkomsten van het overleg over de loonmatiging. Onderwijs is een loongevoelig departement, zodat matiging van inkomens bij het onderwijsministerie automa tisch tot bezuinigingen leidt, al dus van Agt. Hij zegde de Kamer toe vóór de debatten over het dekkingsplan voor 1981, die eind november gehouden worden, met voorstellen te zullen komen De Kamer nam - met alleen de frac ties van de CPN en de Boerenpar tij tegen - een motie aan van Rietkerk (WD) en Lubbers (CDA), die de salariskortingen in de voorgestelde vorm niet aan vaardbaar vonden, omdat ze af breuk doen aan de koppeling van de ambtenarensalarissen. Daar naast geeft de motie een aantal randvoorwaarden aan waarbin nen vervangende bezuinigingen gezocht moeten worden. Zo moet de kwaliteit van het on derwijs onaangetast blijven en de bestaande werkgelegenheid ge handhaafd worden en er mag niet getornd worden aan de toegan kelijkheid van de onderwijsin stellingen. Dit betekent volgens Van Agt dat toch de school- en collegegelden enigszins ver hoogd kunnen worden. De motie van de oppositie de maatregelen van de regering worden afgewezen zonder dat al ternatieven worden aangegeven, werd verworpen. Vanochtend is de "Seaview" uit de binnenhaven van Vlissingen vertrok ken voor de oversteek van de Atlantische OceaanDe "Seaview" is een tot zeiljacht omgebouwde stoomketel van 15 meter lengte waarmee de 42-ja- rige Belg FonsOerlemans uit Antwerpen samen met zijn echtgenote .twee Utrechtse biologen en een zeiltechnicus de reis gaal maken. Het "schip" is uitgerust met een 105 pk vrachtwagen-dieselmotor. DEN HAAG (GPD) - De schendin gen van de rechten van de Noord en Zuidamenkaanse indianen zullen vanaf 24 november in de Rotterdamse Doelen een week lang ter beoordeling staan van een internationale jury, bijeen gebracht door het Russell-tnbu- naal. In navolging van de internationaal vermaarde Britse filosoof Ber- trand Russell, die zich tot op hoge leeftijd inzette voor vrede in de wereld en het naleven van fun damentele mensenrechten staan nu. na de oorlogsmisdaden van de Verenigde Staten in Vietnam, de onderdrukking in Latijns- Amerika en de Berufsverbote in West-Duitsland, de onderdruk king van culturele en etnische waarden van de Amerikaanse in dianen in het middelpunt van de belangstelling. Er is een keuze gemaakt uit een groot aantal klachten van india nen in Noord- en Zuid-Amerika. Het meest bekende geval is wel de moord op 23 Indiaanse boeren in Guatemala, vorig jaar, bij een vreedzame bezetting van de Spaanse ambassade in hun land. In veel andere gevallen gaat het om onvrijwillige deportaties van in dianen in gebieden waar delfstof fen als uranium en steenkool worden gewonnen, of om land- roof van niet-indiaanse bevol kingsgroepen. Uit solidariteit met de indianen, die voor een deel nog altijd proberen via de traditionele manieren in hun be staan te voorzien door jagen en trekken, hebben een aantal niet- indiaanse volkeren toegezegd aanwezig te zullen zijn op het tri bunaal. Het gaat om groepen es kimo's uit Groenland. Canada en Alaska. Koerden uit het grensge bied tussen Irak. Iran en Turkije, Papoea's uit West-Irian, Maori s uit Nieuw-Zeeland en Aborigines uit Australië. In de jury hebben onder meer plaatsgenomen de weduwe van de vermoorde Chileense presi dent Allende en de mijnwerkers- vrouw uit Bolivia, Domitila Bar rios de Chungura. Ook Mario Ju- runa, de leider van het Inianen- dorp Namunkura uit Brazilië zit in de jury, evenals internationaal bekende theologen, antropolo gen, juristen, filosofen en au teurs. In de internationale raad van advies zijn onder meer bijna alle Nederlandse politieke partij en vertegenwoordigd. Wervelstorm (ADVERTENTIE) teistert (ADVERTENTI^) Uw bril onderstreept uw persoonlijkheid Nadrukkelijk of subtiel, dat is ook een kwestie van persoonlijkheid. En dat geldt voor kontaktlenzen eigenlijk net zo. UW JJCI bUUI 111J l\ I ICIU .gy Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 -124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk. Relschoppers metro worden vastgehouden AMSTERDAM (ANP) - Van de zes tien anti-metrodemonstranten die nog in arrest waren zijn er gis termiddag vijf op bevel van de Amsterdamse rechter-commis- saris in voorlopige hechtenis ge steld. Onder hen bevindt zich de 18-jarige Henk B., die behalve van openlijke geweldpleging ook wordt verdacht van een poging tot doodslag op dan wel zware mishandeling van een persfoto graaf. Vijf andere verdachten zijn door de rechter-commissaris heengezonden. Van de overige zes werden er twee na hun voorgeleiding aan de offi cier van justitie in vrijheid ge steld. De andere vier (minderjari ge) arrestanten zijn doorgestuurd naar de kinderrechter. FLORA GEVEILD - Een achttien- de-eeuws bomen- en plantén- boek (flora), geschreven door Weinmann, is maandagavond op een boekenveiling in Amsterdam verkocht voor 45.000 gulden. Op dezelfde veiling ging een atlas van Blaeu (het deel over Neder land) uit de zeventiende eeuw weg voor 37.000 gulden. Japans eiland TOKIO (DPA) - De wervelstorm Wynne heeft in de nacht van dinsdag op woensdag het Japan se eiland Kyushu geteisterd. Drie mensen zijn omgekomen en 23 personen raakten gewond. Door stortregens, gepaard gaande aan windstoten met een snelheid tot 160 kilometer per uur kwa men meer dan 1.000 huizen onder water te staan. Het lucht- en spoorwegverkeer werd gestaakt. VERDRONKEN - Uit de Rotter damse haven is het stoffelijk overschot opgehaald van de 19-jarige Indiase lichtmatroos P. Kapur. De jonge zeeman werd sinds 4 oktober vermist. Zijn schip, het MS "Maharshi-Daya- nand" lag toen afgemeerd bij de GEM in de Botlek. De politie vermoedt dat Kapur op die dag te water is geraakt en verdronken. Voor kwart miljoen aan juwelen geroofd BUDEL (ANP) - Onbekenden hebben gistermorgen voor een kwart miljoen gulden juwelen geroofd uit een juwelierszaak in Budel. Zij vernielden de voor deur en haalden binnen enkele minuten alle vitrines leeg. De eigenaar, die boven de zaak woont, werd wakker van het ver nielen van de voordeur en het alarm dat daardoor in werking trad. De man belde meteen de politie. Toen hij daarna naar bui ten keek waren de overvallers al in een auto verdwenen. ROXY DUAL, EEN GOUDEN GEDACHTE VOOR MENSEN DIE TEER-EN NICOTINE-ARM WILLEN ROKEN. EPE (GPD) - „Een dissi dente agent? Nee, dat ben ik beslist niet. Ik blijf mijn ambtseed trouw. Ik heb echter ook nog een geweten. Dat vertelt mij dat ik niet als puinruimer mag fungeren voor een rege ring, die een anti-kern- energiebeweging voortdurend met voe ten treedt. Een rege ring, die onmiddellijk de ME-doos opentrekt wanneer het uit de hand dreigt te lopen. De ME wordt op dat moment het schild, waarop de maatschappelijke on vrede zich stuk mag lo pen. Op dat moment voel ik mij op een ver schrikkelijke manier gebruikt". Hoofdagent Aad van Berkel is van mening dat het inzetten van de Mobiele Eenheid bij acties in Dodewaard meer kwaad dan goed zal doen. Niet alleen het gevaar voor gewelddadigheden tijdens de actie zelf is zijn grote zorg. Ook de gevolgen achter- „Kijk maar naar de kraakbewe ging. Na de toestanden in Amsterdam op 30 april, waar ik ook ben ingezet, is een dui delijke vercriminalisering van de kraakbeweging te constateren. Van twee kan ten. De overheid gaat nu eer der uit van een gewelddadig karakter in die beweging en de krakers zelf stellen zich ook agressiever op. De ge- weldspiraal, waar we met be trekking tot de kraakbewe ging op het ogenblik in zitten, is amper meer te doorbre ken". „Hetzelfde zal na Dodewaard ook met de anti-kernenergie- beweging gebeuren. Ook daar vrees ik een vercriminalise ring. die niet anders kan uit monden dan in nog mee. ge- Afschaffen De enig juiste oplossing om de geweldspiraal te doorbreken, is volgens Van Berkel ophef fing van de ME. Terugkeer tot Berkel weet ook wel dat er een systeem voorhanden moet blijven, dat openbare orde en veiligheid kan garan deren waar dat nodig is. „Natuurlijk besef ik dat. Dat maakt automatisch onder- militaristisch gezicht, dat eerder geweld oproept dan tegengaat. Dat is mijn groot ste bezwaar. Opheffen van het instituut Mobiele Eenheid zou, naar mijn mening, de geweldspiraal kunnen door- Aad van Berkel(34), hoofdagent bij het politiekorps in Epe wil de verplichtingen van zijn vak niet ontlopen, maar stelt zich tegelijkertijd kritisch op. Hij stuurde afgelopen vrijdag een brief naar burgemeester H. J. Beuke van Epe en liet daarin weten niet bereid te zijn om als ME'er in Dodewaard blok kaden te ruimen. Van Berkel zag op 30 april dit jaar met eigen ogen hoe een vrijwel machteloze ME tot mikpunt werd van grote onte vredenheid, mede veroorzaakt door het uitblijven van door tastend beleid in Den Haag. „Ik voelde me ontzettend ge bruikt". weid". het oude bijstandssysteem: het ene korps dat andere korpsen te hulp kan roepen wanneer iets uit de hand dreigt te lopen. Want Van deel uit van mijn taak als poli tieman. De Mobiele Eenheid echter is de laatste twee jaar een compleet eigen leven gaan leven. Een vervaarlijk breken. De politiebonden hebben vorige week al een oproep gedaan aan alle actie voerders in Nederland om het geweld te stoppen". „Die brief werd naar de rege ring, het parlement, lokale overheden, de landelijke kraakbeweging en ook naar 'Dodewaard Gaat Dicht' ge stuurd. Zij waarschuwen voor een toenemende maat schappelijke intolerantie, die slechts verliezers kan opleve ren. Het principe van actie roept reactie roept actie roept., enz." De gezamenlijke politiebonden vroegen in hun brief aan de regering om de maatschap pelijke onrust zo snel moge lijk weg te nemen. Als voor beelden noemden de bonden (Algemeen Christelijke Poli- tiefederatie. ACP en de Ne derlandse Politie Bond. NPB) oplossing van de woning nood, het energievraagstuk en problemen van minderhe den. Volgens Van Berkel. lid van de NPB en van huis-uit PSP'er. is dat niet voldoen- "Nogmaals de ME zou moeten verdwijnen. Het is niet het juiste antwoord op de problemen die door de rege ring aan diezelfde ME ter op lossing wordt aangeboden. Mijn plicht zegt mij dat ik als ME'er naar Dodewaard moet gaat. Ik zal dat ook <^oen. Maar wanneer het bevel 'blokkade ruimen' komt. zal ik dat niet opvolgen. Die blokkade is het gevolg van de onwil van de regering om acht te slaan op een brede maatschappelijke beweging. Die blokkade is de laatste uitingsmogelijkheid voor die maatschappelijke beweging. Mijn geweten ver biedt mij om die laatste ui tingsmogelijkheid te door breken". Daarmee komt Van Berkel bij het tweede motief voor zijn weigering: hu is tegen kern energie. Van Berkel voelt de keuze van kernenergie als oplossing van het energie vraagstuk als een regelrechte bedreiging van de mensheid. Reden waarom zijn geweten sprak en hu de brief schreef. Zijn bedenkingen tegen het instituut ME voerde hu mede als motief op. Van Berkel: „De regering is in haar lankmoedigheid te ver gegaan. Ik bespeur een maat- schappeluk gerichte stem mingmakerij, die zonodig in Dodewaard uitgevochten moet gaan worden. Ik heb geen zin daaraan mee te doen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29