Kerk moet „sociale revolutie" leiden Bisschoppen kunnen geen toeschouwers blijven GSCBÖQBIBéI Tanzaniaanse bisschop in Den Bosch: Ritueel slachten op de zondag 'ontheiligend' Rol man-vrouw grondig veranderd LEZERS SCHRIJVEN WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 In veel ontwikkelingslanden maken de seminaries een radicale ontwikkeling door. Die is erop gericht, een nieuw soort priesters op te leiden. Niet de westerse se minaries zijn daarvoor richtinggevend, maar de behoef ten in eigen land. Dat is duidelijk gebleken bij de herdenking van het zestigjarig bestaan in Den Bosch van het Pauselijke Missiewerk voor de Priesteropleiding in Ontwikke lingslanden, een tak van de Pau selijke Missiewerken. In deze zestig jaar heeft de organisatie beurzen en andere financiële hulp verstrekt aan 20.000 pries terstudenten in ontwikkelings- landen. Hoe zo'n moderne priesteroplei ding in haar werk gaöt, beschreef bisschop Patrick Itaka van Ma- henge in Tanzania (Afrika). Daar dragen familie, parochie en bisdom een student voor. Zij blij ven hem tijdens de opleiding bij staan. Zo groeit er een mentaliteit van: "een priester is ónze pries ter, want wij hebben hem geko zen en opgeleid en hij is gewijd om ons een hulp te zijn" Heel de opleiding heeft ten doel, zo vertelde bisschop Itaka. de stu denten tussen de mensen te brengen, zowel de wetenschap pelijke opleiding als de prakti sche cursus die hun vaardighe den leert om op het land te wer ken. Bevrijding De seminaristen worden ook ge traind in de politiek van de "so ciale revolutie" van president Nyerere. Ze nemen zowel op de seminaries als in hun bisdommen deel aan de politieke organisatie. Projecten op de seminaries moe digen hen aan. technieken te le ren om ontwikkelingsprogram ma's in de bisdommen uit tè voe ren. Cursussen in sociale gerech tigheid en in moraal- en pasto- raal-theologie leren hun, hoe zij hun landgenoten kunnen helpen vrijheid en geluk te vinden. "Dit is geen theologie van utopi sche idealen, maar een van ge leidelijke bevrijding op het ba sisniveau van de mens en van de samenleving, in de verwachting van de uiteindelijke bevrij ding", zei bisschop Itaka. Op safari in Tanzania Partij Het seminarie heeft zijn eigen af deling van de leidinggevende politieke partij en maakt deel uit van de administratieve organisa tie van het dorp, het district en de regio. Er worden politieke verga deringen gehouden en politieke leiders spreken de seminaristen regelmatig toe. "Achtergrond van dit alles is de er kenning dat ons geloof een revo lutionair geloof is", verklaarde Itaka. "Wij zijn gebonden om vrienden te zijn van de armen" "De kerk", zo meent de Tanza niaanse bisschop, "moet leren de revolutie te leiden, zoals ze eens een weldoener was onder het ou de systeem" Slachten. Volgens kamerlid Van Rossum (SGP) heeft de minister van landbouw Braks een "zeer ongebruikelijk" verzoek gericht tot een aantal colleges van bur gemeester en wethouders om medewerking te verlenen aan het ritueel slachten van runderen voor buitenlanders op zondag 19 oktober. Heeft de minister zich wel gereali seerd, dat hierdoor personeel van slachthuizen en keurmeesters op zondag moeten werken? vraagt Van Rossum. Kan de minister in een land waar wordt geregeerd bij de gratie Gods medewerking geven aan een ontheiliging van Gods dag, die principieel ver werpelijk is, die in strijd is met de christelijke traditie van het land en die bii erote groepen, op grond van godsdienstige en sociale overwegingen, ernstige beden kingen oproept? Van Rossum meent, dat de minis ter zijn verzoek aan de gemeen tebesturen alsnog in "herover weging" moet nemen. Als hij dat niet doet, zal toch niemand te gen zijn geweten in verplicht mogen worden deze zondagsar- beid te verrichten. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Wanneperveen kandidaat D. Jansen Lunteren, te Wateringen H.C. van Itterzon Gouda, te Amersfoort J. Folkertsma Hui- zum, te Blauwkapel-Groenekan kandidaat P.J.T. Teeuw Lekker- kerk; aangenomen naar Win terswijk G.W. van Dunnewold Doetinchem (luthers predikant); bedankt voor Woerden J. Kooien IJsselstein. Gereformeerde Kerken: beroepen te Lisse E. Boswijk Amsterdam- Noord, te Bennebroek F.J. Bil, Badhoevedorp. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Utrecht- Noord J. Oosterbroek Opper does. Druivensap. Een aantal leden van de gereformeerde kerk in Al phen aan den Rijn heeft de ker- keraad algemene zaken ge vraagd. de wijn bij het avondmaal te vervangen door druivensap. Zij hebben daarvoor twee redenen: bij gebruik van bepaalde medi cijnen kan wijn nadelig zijn en men kan op deze wijze geheel onthouders en vroegere alcoho listen tegemoet komen. De kerkeraad algemene zaken vindt dit een punt voor de ge meentevergadering. Met nog an dere zaken zal het worden be sproken op 23 oktober en 5 no vember. Banden Uitwisseling. Zomer volgena jaar komt er een uitwisseling tus sen lutherse jongeren uit Leiden en de Poolse stad Piotrków waarmee de Leidse evangelisch- lutherse gemeente een kerkelijke relatie onderhoudt. De Leide- naars gaan eerst naar Polen (tien dagen) en op hun terugreis komt een groepje Polen met hen mee. Het uitstapje zal de deelnemers zo'n achthonderd gulden kosten, maar waarschijnlijk kan de reis worden gesubsidieerd, aangezien hierdoor de banden met deze be volkingsgroep in Poitrków wor den verstevigd. I Koopavondconcerten. De com missie voor de koopavondcon certen in de lutherse kerk te Lei den heeft het eerste concert - dat op 23 oktober zou zijn - laten ver vallen omdat er dan nog een or gelserie in de Hooglandse kerk loopt. Het eerste koopavondcon cert is nu op 13 november. Het concert van 23 oktober - van Henk Jasperse en Han Kapaan is verschoven naar februari of maart. Perez Eszuivel Nobelprijs. In een reactie op de toekenning van de Nobelprijs voor de \Tede 1980 aan de Argen tijn Adolfo Perez Esquivel heeft het militaire bewind in Argenti nië gisteren verklaard, dat de winnaar tijdens de strijd van het leger tegen de stadsguerrilla's zonder het te weten door "terro risten" werd gebruikt. Om die re den zat hij in 1977 en 1978 veer tien maanden gevangen. Het bewind keurt het gedrag af van al diegenen "die door onoplet tendheid bijdragen aan het terro risme". "Esquivels geweldloze acties zijn gebruikt om on schendbaarheid te verlenen aan leden van terroristische organisa ties" Adolfo Perez Esquivel heeft de No belprijs gekregen uit naam van allen die de organisatie "Servicio Pazy Justicia en America Latina" vormen, zo schrijft Henk Eisma. algemeen secretaris van het Fonds Latijns-Amerika van de beweging "Kerk en Vrede" ^Servicio" is een dienst aan actie groepen en christelijke basisge meenten die de armoede probe ren te overwinnen door geweld loze acties voor gerechtigheid. Het thema van "Servicio" is: vre de is vrucht van gerechtigheid. De bisschoppen moeten niet aankomen met definitieve conclusies over "het gezin" voordat alle soorten gezin nen en daarmee vergelijkba re samenlevingsvormen goed zijn bestudeerd. De si tuatie van een man of vrouw alleen, al of niet met kinde ren, van gescheidenen en van homosexuelen mag niet over het hoofd worden gezien Dat is een van de aanbevelingen die een internationale groep van ongeveer veertig katho- doet aan de meer dan twee honderd bisschoppen uit de hele wereld die deze maand in Rome praten over huwelijk en gezin. De groep heeft in de schaduw van het Vaticaan een soort al ternatieve synode gehouden over dezelfde onderwerpen. De internationale katholieke beweging "Femmes et Hom mes dans l'eglise" (vrouwen en mannen in de kerk) nam daartoe het initiatief. Luisteren' Deze katholieken vragen de bisschoppensynode, af te zien van een houding van discri minatie tegenover vrouwen en zich te onthouden van "man-gericht" taalgebruik als het gaat over mensen of over God. De bisschoppen moeten luisteren naar men sen met ervaring en beden ken dat er verscheidene vor men van verantwoord ouder schap bestaan. Begrip vraagt de groep voor de moeilijkhe den en tegenslagen die echt paren in deze tijd ervaren. Ook de grote veranderingen in de verhouding tussen mannen en vrouwen (rollen patroon) zullen de bisschop pen in hun conclusies moeten betrekken. De alternatieve vergadering kwam tot de uitspraak dat de Rooms-Katholieke Kerk door haar patriarchale opbouw bijdraagt aan de discrimina tie van vrouwen in de maat schappij. Volgens de groep is haar systeem in strijd met de universele waarden en blok keert deze discriminatie het proces van ontwikkeling en vrede. Over de kerk in Azië en Afrika zegt de groep in een aanbeve ling dat deze niet op westerse leest moet zijn geschoeid, maar een kerk moet zijn die de mensen ter plaatse in hun eigen cultuur aanspreekt. Koken De Amerikaanse bisschoppen conferentie heeft de in Rome vergaderde bisschoppen een stuk voorgelegd waarin een studie van de rol van de vrouw in de kerk wordt voor gesteld. De Amerikaanse bis schoppen erkennen de maat schappelijke tendens om de vrouw te behandelen volgens de norm van gelijkwaardig heid. "Ondanks tweeduizend iaar christendom heeft elke cul tuur elementen in zich die ménsen de gelegenheid ont zeggen hun persoonlijke ta lenten naar Gods wil te ont wikkelen", zeggen deze bis schoppen in hun schriftelijke "interventie", die als titel draagt. "De veranderde rollen "In veel culturen worden vrou wen gediscrimineerd en weg gestopt in ondergeschikte posities, terwijl mannen vaak gedwongen worden een overheersende rol te spelen" De Amerikaanse bijdrage aan de bisschoppensynode zegt, dat de mensen steeds gevoe liger worden voor de waar digheid van ieder mens, on geacht geslacht, geloof en ras. "Dat brengt grote verande ringen mee in het rollenpa troon van man en vrouw. "Mannen zijn ook bereid om te koken, te stoffen, en kinderen een schone luier om te doen. terwijl aan de andere kant vrouwen bereid zijn geld in het laatje te brengen en beroe pen uit te oefenen die vroeger exclusief mannelijk waren. Steeds meer vrouwen zien zichzelf als volledig autonome mensen, die hun bestemming met alleen ontlenen aan Steeds minder i accepteren een lager salaris en een lagere status dan mannen hebben". Ook constateert het Amerikaan se stuk een aroeiende Gevoe ligheid voor sexistische Vrije toegang De Amerikaanse bisschoppen - die zich niet uitlaten over het verlangen van vrouwen om priester in de kerk te kunnen worden - vinden, dat de bis schoppensynode bij al deze veranderingen geen "passie ve waarnemer" kan blijven. Volgens hen moeten vrouwen ook vrije toegang hebben tot "betekenisvol werk in het christeliike leven" "Werk is niet alleen een middel om brood op de plank te krijgen, maar ook een manier om ca paciteiten te ontwikkelen en te komen tot zelfvervulling". belangrijke banen in de maat schappij en de religie kunnen het best door mannen en vrouwen in samenwerking worden vervuld." - Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. - V Taxi Verhuizen (7) Verhuizen (8) Naar aanleiding van de publikatie van 11 oktober zou ik als chauf feur van Borgerding's Taxibe drijf gaarne de volgende kantte keningen willen maken. Het is voor mij onbegrijpelijk dat de Leidse Taxicentrale Eltax B.V. gevestigd aan de Bonaire- straat 11-13 in Leiden, onwettige handelingen kan verrichten zon der dat er door de diverse instan ties - die hiervan op de hoogte zijn - wordt ingegrepen, zoals: Borgerding. B-Tax en Werkho ven overnemen zonder het per soneel tijdig in te lichten en uit te betalen waar het recht op heelt; - personeel in dienstbetrekking nemen met een proeftijd van twee maanden; - chauffeurs zes dagen laten wer ken in strijd met het rijtijdenbe sluit; - de zesde dag zwart laten rijden om de vennootschapsbelasting en de BTW te ontduiken; - het loon van deze dag zwart uit betalen om de premie A.O.W. en A.W.W. te ontduiken; - geen loonbelasting inhouden; - geen sociale verzekeringspre mies inhouden; - geen pensioenpremie inhouden; - chauffeurs de weg opsturen met een onjuist tarief, ingebouwd in de taximeter; - de cliënten tarief drie in rekening brengen, terwijl stadstarief bere kend dient te worden. V.F.M. TWEEHUYSEN Boisotkade 2 Leiden. Grachten dicht; grachten open scholen en kazernes slopen, verenigingen (zoals uit de Mor- spoortkazerne) willen opknopen. Duizenden guldens willen investe- in gebouwen die men toch gaat Jaren achter elkaar brengt een vereniging financieel tot sterven. Over definitieve huisvesting worai amper gesproken, ook niet na de beloftes toen o.a. de LOK-school werd afgebroken. Raadsleden durven te zeggen dat inspraak niet is aangegrepen, terwijl zelfs de uiterste vorm van demonstratie niet werd begre pen. Woningbouw wordt niet in de weg gestaan. ook al moeten hun repetitieruimtes De verenigingen willen eindelijk een permanent onderkomen, waarin ook opberg- en 'vergader ruimtes kunnen worden opge- Maar helaas, leuzen als "Leiden leeft" en "Leiden 'n lust", kunnen voorlopig nog wel even worden gesust. J. DE RIDDER, Bachstraat 362, Leiden. Gezien de reacties die de afgelopen week in de kranten verschenen zijn met betrekking tot de huis vesting van de muziekverenigin gen in Leiden lijkt het mij nodig nog enige kanttekeningen te plaatsen over de manier waarop deze materie werd benaderd in die gedenkwaardige raadszitting. Uit de discussie van de raadsleden bleek dat zij slechts het voorstel tot verbouwing van de Barbara- school voor zich hadden liggen, maar dat zij geen idee hadden of niet meer precies wisten hoe de plannen inzake het terrein van de Morspoortkazerne er uit zagen. Steeds weer kwam hetzel fde thema terug: "we kunnen de woning bouw niet voor de voeten lopen en we kunnen niet terugkomen op een eerder besluit dat met in spraak van de wijk tot stand is gekomen". De motie van de CPN- er Jan Brands was niet tegen de voorgenomen woningbouw ge richt, want die kan gewoon door gaan omdat die plaatsvindt op de plek waar thans gebouw A staat. Maar gebouw B is de ruimte van de muziekverenigingen en daar vindt geen woningbouw plaats, maar een groenvoorziening en dat vond hij nu juist niet zo ur gent, v andaar zijn voorstel om dat gebouw voor een onbepaalde tijd te handhaven zodat de vereni gingen nog enige tijd respons hebben. tengang uit dat voor de muziek verenigingen een adequate op lossing gezocht zou worden. De uitlatingen die nu gedaan zijn zijn onoprecht, want dan had men het dilemma destijds duidelijk uit moeten laten komen, dan had men moeten zeggen als we geen andere huisvesting vinden staan de muziekkorpsen op straat Die consequentie had men bij de in spraak naar voren moeten halen. Het voorstel van de CPN was een realistisch voorstel, gebaseerd op momentele urgentie en gericht tegen voortijdige sloping. Hoe wel een duidelijk in de wiek ge schoten raad het voorstel met steunde, verwacht ik dat toch in de geest van het voorstel gehan deld zal worden. D. HOEVEN fractieassistent CPN Maredijk 83 Leiden Fietspaden Ik vraag mij voortdurend af en waarschijnlijk velen met mij wat toch het nut zou kunnen zijn van die twee luttele stukjes fietspad op de hoek Zeemanlaan/Lam- menschansweg in Leiden aan de ene kant en op de hoek Lammen- schansplein/V.d. Waalstraat aan de andere kant. Mijns inziens is het oneconomisch en nutteloos. Kom je met de fiets uit de V.d. Waalsstraat en wil je richting Lammenschansweg, dan ga je geen zinloze boog ma ken om op dat stukje fietspad te komen. Zo'n druk verkeerspunt is het daar niet, dat je er gevaar zou kunnen lopen. Aan de andere kant idem dito. Men had beter het geld kunnen be steden aan verkeersdrempels m o.m. de Kapteynstraat en Buys Ballotstraat, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Hoewel deze straten smaller zijn geworden, dendert men er toch vaak met een flinke gang doorheen, net als vroeger. Wat dat betreft is er niet veel veranderd. NETTY DE KLOEK Buys Ballotstraat 67 Leiden Dichterbij Onder Amsterdam dichter bij Al phen?" berichtte deze krant 9 ok tober jl. dat er iets zou veranderen aan de verbinding Amsterdam- Alphen aan den Rijn v.v. Helaas, met de kale cijfers in de hand moet men concluderen dat men nog steeds bijna een vrije dag moet opofferen voor een heen- en terugreis, terwijl met een beetje visie en voortvarendheid het al lemaal veel beter had gekund Het verschrikkelijke beleid van verkeer en waterstaat zal daar wel debet aan zijn. Wat immers zou er simpeler zijn geweest dan te zorgen voor een snelle treinverbinding, dat als de Schiphollijn klaar zou zijn? De rit naar Leiden kost 12 minuten, even overstappen en de reis naar Schiphol zou in totaal slechts een half uur hebben hoeven duren. Enkele minuten later staat men dan op Amsterdam-Zuid. En de tram naar Amsterdam verlaakt dan vrijwel direct. Helaas, men was uitermate be vreesd dat de spoorbaanverdub beling naar Leiden eerder klaar zou zijn dan het troetelkindje rijksweg 11. dus moeten we op een klein stulge dubbelspoor (net genoeg voor ongelukken) wach ten tot 1985 en duurt de treinreis naar Schiphol 45 minuten. De bus naar Nieuw Vennep doet daar net zo lang over. Als-ie ten minste niet in de file klem komt te zitten. Trouwens, dat gedoe naar Nieuw Vennep, wat een onzin! Als je bij lieimuiden meteen de grote weg oprijdt zit je bijna even snel op Schiphol zelf' De paar minuten rijden die dat kost ben je anders aan wachten en overstappen kwyt. En kom nou eens uit Amsterdam' Lijn 5 rijdt eens per 20 minuten, op de spoordienstregeling Is hij net weg, dan sta je met pech 15 minuten bij de tramhalte te wachten. De rit kost een kwartier De tram komt meestal net op Zuid aan als de trein wegrijdt. Duswéér20 minuten wachten 25 minuten later kan men in Nieuw Vennep uitstappen. De bus rijdt dan in 30 minuten naar Alphen U moest nog naar de tram en van de bus lopen, een reisje Amsterdam-Alphen kost dus ruim anderhalf uur. Wat een verbetering! Er is vijf miljoen gulden gestopt in reclame voor de strippenkaart. Dat geld hadden ze beter kunnen besteden aan een goede en snelle verbinding van bijvoorbeeld Al phen aan den Rijn naar Amster dam via Leiden Alternatief F. DE BRU1JN Pijperhof 50 Alphen aan den Rgn. Het gaat over het artikel "Redelijk alternatief kernwapens nodig" door L J. Brinkhorst. Tweede Kamerlid voor D'66. Het was 9 oktober in uw krant te lezen. D'66 ziet geen mogelijkheden dan het huidige afschrikkingssys teem. Het lidmaatschap van de NAVO komt niet ter discussie Als de bondgenoten niets voelen voor een afbouw van het af schnkkingssysteem dan moet Nederland dat zeker ook niet al leen doen volgens D'66 D 66 kan dus moeilijk als toe schouwer zonder invloed op de wedstrijd toekijken en besluit dan maar mee te doen en dus me- deverantwoordeliikh. id <h.,. gen voor een heilloze vernieu wing en perfectionering van het bestaande afschrikkingssys teem. Bij het door D'66 zoeken naar een reelijk alternatief voor vrede en veiligheid zou een duidelijke af wijzing van het bestaande (on) veiligheidssysteem op de eerste plaats moeten staan. Ik ben niet eens meer zo benieuwd welke tekst op het D'66 congres zal worden aanvaard. D'66 heeft al gekozen. G.A. Hogendoorn Fuchsiadal 4 Leiden IKV kernlid Merenwijk Een brief van soortgelijke strek king ontvingen wij van ht mede- IKV-kernlid. mevr G. Buiten- bos-Schouten, Fuchsiadal 2. Lei den.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19