De mens kan nog ouder worden Hoge kwaliteit op Antiekbeurs Delft Moeten mensen die roken of teveel eten extra belasting gaan betalen? Dr. Wafelbakker van Jeugdgezondheidszorg: WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 VARIA PAGINA 1! ,door Sjak Jansen ,JDe mens kan nog veel ouder worden". Dat stelt dr. Frits Wafelbakker (55), geneeskundig inspecteur van de jeugdgezondheidszorgHet bekende lijstje van niet roken, geen of matig gebruik van alcohol, (regel)matig eten, ontbijten, voldoende slaap 's nachts en een redelijke hoeveelheid lichaamsbewe ging moet volgens Wafelbakker worden aangevuld met geen riskante sporten of levensgewoonten (roe keloos gedrag in het verkeer), geen werkverslaving en het vermijden van zorgen. Evenals de leefstijl, de innerlijke weerstand en de ge zondheidszorg is ook het milieu van invloed op de gezondheidstoestand van de bevolking. Gelet op het belang van de factoren milieu en leefstijl besteden wij ons geld verkeerd, vindt Wafelbakker. „Er gaat teveel geld naar gezondheidszorg en te weinig naar milieu en naar leefstijl" Op deze pagina legt hij uit waarom. „Het zit fout met de kostenontwikke ling", zegt Wafel bakker en hij pakt er de begroting van zijn ministerie (dat van Volksgezond heid en Milieuhy giëne) meteen bij. „Hier zie, voor volksgezondheid is bijna vier miljard uitgetrokken en voor milieuhygiëne slechts 300 miljoen. De grap in Lekker- kerk kost alleen al zo'n 100 miljoen. Die som geld komt weliswaar uit een andere pot, maar toch staan die be dragen niet in ver houding met de realiteit." Wafelbakker geeft rondborstig toe niet het recht te hebben om de begroting van zijn ministerie aan te tas ten, maar een mening hebben mag hij wel. En die mag hij geven ook, zegt-ie. Met behulp van een rapport van de Canadese minister van volksgezondheid en welzijn, Mare Lalonde, heeft Wafel bakker uitgedokterd dat de mens gemiddeld 85 jaar kan worden. Mannen halen mo gelijk de 80, vrouwen de 90. Vandaag de dag leeft een man gemiddeld 72 jaar en een vrouw 78. Nog een heel ver schil met onze gemiddelde levensduur in 1840. In dat jaar lag er voor een pasgeboren jongetje 36 jaar in het ver schiet en voor een meisje 38 Vinger Gods Maar willen we die gemiddelde levensduur van 85 jaar berei ken, dan moet er volgens Wa felbakker verbetering kómen in een reeks van punten, die nu nog knellen. De Haagse arts stipt er nog enkele aan. ,,Alle epidemieën, zelfs polio, kunnen we bestrijden maar toch zijn er mensen die op dat punt de boot afhouden, om dat zij vinden dat de vinger Gods daarbij in het spel is." Natuurrampen eender. Die kunnen we voor een belang rijk deel voorkomen of be perken, daar hebben we in derdaad de kennis voor, maar we doen er bar weinig tegen. Of kijk naar ons zelf. Elk jaar gaan er weer duizenden van ons met wintersport, terwijl we weten dat één op de tien met een gebroken been thuiskomt. En de drie-ploe gendiensten. Het is bekend dat die diensten slopend zijn voor de gezondheid, maar toch gaan we er mee door. En wat dacht je van de lucht- en milieuverontreiniging? Ie dereen geeft toe dat dat heel fout en slecht is, maar stop zetten doen we het niet." Roker Wafelbakker vraagt zich ernstig Dr. Wafelbakker af bij wie nu de verantwoor delijkheid van dit soort problemen ligt. Berust die bij het individu? Moetje de roker laten opdraaien voor de latere kosten van ziekenhuisopna me? Zou je mensen die te veel eten of een riskante sport beoefenen eigenlijk niet apart moeten belasten, wanneer zij de kosten van gezondheids zorg zo extreem hoog doen oplopen? Of ligt die verant- Volgens Wafelbakker staan hier sociale verantwoorde lijkheid en persoonlijke ver antwoordelijkheid tegen over elkaar, maar moeten we natuurlijk toe naar een el kander aanvullend model. Zo hij tot de aanbeveling ge komen om wat ons leefpa troon aangaat, de eerder ge noemde tien regels (niet ro ken, matig eten, geen zorgen, niet te hard werken, enzo voorts) in acht te nemen. Borrel \lles goed en wel, er zullen Ne derlanders zijn, die zeggen: „Sigaretje verboden, borrel laten staan en de tengels ook nog eens van het gebakje af die Wafel bakker kan me wat! Natuurlijk", knikt Wafelbak ker, „maar je moet gewoon zorgen dat je geen behoefte hebt aan sigaretten, sterke drank of zoetigheid. Gewoon zorgen dat je die slechte ge woontes niet aanleert. Dat is een kwestie van opvoeding. Daarom zijn mgn aanbeve lingen vooral aan het adres van de komende generaties gericht." ,En zorgen. Of die wel zijn te vermijden? Nou ja, er zijn na tuurlijk legio ouders die, wanneer hun kind naar school gaat, zich zorgen ma ken of het onderweg in het verkeer niet wordt aangere den. Kijk, dat soort zorgen kun je en moet je zoveel mo gelijk vermijden, want alge meen wordt aangenomen dat levensvreugde rechtstreeks verband houdt met gezond heid." Azerbeidzjan De hoogste leeftijd die een mens ooit heeft bereikt, schijnt volgens Wafelbakker 114 jaar te zijn. In onze wel vaartswereld mag je ver wachten dat één op de 10.000 personen de leeftijd van 100 jaar bereikt. Alle verhalen betreffende 120- jarige boeren in zuidelijke Sowjet-republieken als Azerbeidzjan en Georgië moet je niet serii „Die berusten niet op de v kelijkheid", weet Wafelbak ker. „Er bestaat een direct verband tussen het aantal 100-jarigen en het aantal anal fabeten. Die mensen weten dus niet wanneer ze geboren zgn en zeggen maar wat" Gevraagd naar de kans die hij zichzelf geeft om de mogelij ke gemiddelde levensduur van 80 jaar te bereiken, zegt Wafelbakker breeduit grijn zend dat dat ervan af hangt. Als hg morgen bemerkt dat de grond van zijn volkstuin en de groenten die hij daaruit be trekt besmet zijn met benzeen of tolueen, zit die hoge leeftijd er wellicht niet in natuurlijk. „Maar", zegt hij, „ik volg een gezond leefpatroon. Ik neem de door mij aanbevolen leef regels allemaal in acht" Kamervragen - Gelooft hij trouwens niet dat die tien leefregels zo vanzelf sprekend zijn. dat Jan en Al leman die had kunnen beden ken? Wafelbakker (schiet in de lach); „Nou ja, wat ik gesteld heb, heeft anders binnen het mi nisterie de nodige stof doen opwaaien. Het heeft hier nog al wat opzien gebaard." - Denkt Wafelbakker dat zijn mening aanleiding zal zijn voor het stellen van vragen in de Tweede Kamer? De arts, die als tamelijk ambi tieus bekend staat: „Mijn taak is niet om Kamervragen uit te lokken, maar om de mensen aan het denken te zetten". Dan opnieuw in de lach schie tend: „Maar of hier Kamer vragen uit zullen voortvloeien, hangt er hele maal van af hoe genuanceerd u dit in de krant over brengt...." Een fraaie ivoren netsuke in de vorm van een grazend paardje uit Japan eind 18de eeuw) Engelse commode (eerste helft 18de eeuw) met een plaguette in blauw Delfts aardewerk (begin 18de eeuw) en een kannetje in blauw Delfts aardewerk met zilve ren deksel en Chinese voorstelling (zeventiende eeuw) DELFT (GPD) - Het komt niet zo heel vaak voor dat je binnen een week twee tentoonstellingen van we reldklasse te zien krijgt: in Parijs de Biennale des An- tiquaires in het Grand Pa lais, en in Delft de zo lang zamerhand wereldbeken de beurs in Het Prinsen hof. Twee exposities die de aard van twee zo verschillende volken als het onze en het Franse volmaakt weerspiegelen. In Parijs, die schitterende ruimte, die een aan eenschakeling vormt van grote groene tuinen waarin de ver schillende stands van de anti quairs als ware paleizen van schoonheid en kostbaarheid gele gen zijn. In Delft de verrukkelijke intimiteit van dat prachtige ge bouw. dat echter voor menige an tiquair grote moeilijkheden geeft bij de inrichting ervan,omdat dit gebouw met talloze grote en kleine vertrekken nooit voor zo'n doel bestemd is geweest. Wat de kwaliteit betreft: voor beide geldt hoog tot zeer hoog, maar Nederland wint het met vlag en wimpel - je zou haast zeggen: vanzelfsprekend - waar het de schilderijen betreft, terwijl Frankrijk weer erg goed blijkt in meubels en Louis XV- en XVI- stijl, die echter op Hollanders ietwat irriterend overkomen als te veel versierd en zo. Merkwaar dig! Want ze lopen wel warm voor overdadig versierde Hollandse ranken- en tussenkasten. Maar nu dan Delft. Daar hebben ze dit jaar een jarige „Job" en wat voor één De bekende Amster damse firma Schulman viert het feit dat ze honderd jaar bestaat en vier generaties heeft gewerkt aan de handekn zeldzame munten en penningen. Het is ruimschoots de moeite van het vermelden waard want een zó heuglijk feit is in de antiekhandel zeldzaam. Het is steeds weer een wonder hoe ze daar in Delft met een op zo hoog peil staande expositie kun nen komen nu het aanbod op de wereldmarkt langzaam maar ze ker kleiner wordt. Neem nu een collectie als die van Cramer uit Den Haag. Deze is kleiner dan we gewend zijn maar er hangen niet minder dan vier prachtige, Van Goyens, een Ruysdael, een geweldig indrin gend mansportret van Gerard Terborch en een Maria met kind van een tijdgenoot van Jan van Eyck, die zonder meer het hoog tepunt is van de hele tentoonstel ling. Op schilderkunstgebied is er trou wens zoveel te genieten dat we hier maar een summiere opsom ming kunnen geven. Bij Douwes uit Amsterdam hangen een paar mooie Jongkinds, een Boudin met een haven van Bordeaux, een Courbet en een Van Schendel. Mooie negentiende-eeuwers vindt men bij Robert Noortman Gallery uit Londen - voor het eerst aanwezig - waaronder een Cézanne naar een ets van Adriaen van Ostade. Vlaamse meesters vindt men bij P. de Boer uit Am sterdam. Evenals een merkwaar dige vanitas van David Teniers. Een kruitontploffing te Delft door Egbert van Poel is te vinden bij de schitterende stand van S. Nijstad Oude Kunst uit Den Haag. Grafiek is in overvloed aanwezig. Zo biedt het antiquariaat Hans Marcus uit Amsterdam een rijke keuze aan stadsgezichten, veld slagen en kaarten uit het begin van de 80-jarige oorlog, terwijl Laurentius uit Zaltbommel een aantal Rembrandts heeft. Ook sculptures zijn in overvloed en in vele soorten aanwezig en rechtvaardigen reeds een gang naar de beurs. Kunstzalen Vecht uit Amsterdam toont een schitte rende bronzen Renaissance-stier met een goud-achtig patina, een Noordfranse St. Rochus van kalksteen met sporen van antieke beschildering, een zeldzame laat- Romeinse keizerfiguur uit de tweede of derde eeuw en nog veel Luiermand Van der Heijden uit Rotterdam heeft een loden ruiterstandbeeld van stadhouder koning Willem III. Het zilver flonkert in Delft in overvloed en ook hier is een ware beurstopper: een zilveren luier mand uit 1666 vooreen heel dure baby, namelijk een klein Na- ssautje. Zijn vader was Willem Adriaan van Nassau, heer van Odijk en de zilveren mand was bestemd voor het torsen van de doopjurk van het knaapje. De mand is niet minder dan 73,5 cen timeter lang... Premsela en Hamburger tonen hun gebruikelijke schitterende zil vercollectie, terwijl bij Morpurgo uit Amsterdam opvalt een ge monteerde Nautilus-schelp. Ook bij andere exposanten vindt men trouwens die merkwaardige ver- sieringsdrang van wat men toen slechts kende als zeldzame voor werpen: tropische schelpen en kokosnoten, die alle kunstig met snijwerk versierd werden. Een nieuw verschijnsel op de beurs zijn de twee zilveren kannen in Jugendstil uit 1900. Hiermee is een vroeger geldende antiekda- tum opgeheven. Ook de 19e eeuw, waarin zulke prachtige stukken zijn gemaakt, komt nu in aanmerking voor expositie. De 19e eeuw toont zich waarlijk vorstelijk bij de diverse collecties juwelen die iedere vrouw wel in verrukking moeten brengen Er is meer dan genoeg met briljan ten bezet werk, maar daarnaast zijn er talloze van die verfijnde en in wezen discrete sierraden, die onze voormoeders getooid heb ben. Ze tonen turkooizen, topa zen, granaten, vaak gecombi neerd met roosdiamanten, die buitengewoon fraai van werk en stijl zijn. Ook bij de meubels zijn als altijd een aantal topstukken. Er zijn nogal wat mooie kabinetten, bu reaus, glazen kasten, en een zeer opvallend schildpaddenkunst- kabinet bij Salomon Stodel uit Amsterdam, Duitse barok van het beste soort uit het einde van de 17e eeuw. Ook merkwaardig is een kamfer houten kabinet uit Batavia. Wie een mooie klok zoekt, van welk soort ook, vindt al gauw de weg erheen door het melodieuze ge tingel op alle hele en halve uren Wat daar staat uitgestald bg Stender Uurwerkmakers uit Sint Michielsgestel is fenomenaal. Bijna elk soort klok. van simpel tot uiterst geraffineerd, is er te vinden. Kinébanian uit Amster dam is vertegenwoordigd met een vorstelijke collectie tapijten, zo mooi, dat je ze beter aan de muur hangt (zoals ook in Delft wordt gedaandan ze op de grond te leggen. Want er bestaan weinig fraaiere stukken wandversiering dan een antiek Oosters tapgt met de diepe gloed van zijden of wol len weefsel, de prachtige bestor ven tinten van met natuurverve bewerkte garens en ornamente die eeuwen oud zijn Kmebania toont ook een aantal kussens di alle moderne sierkussentjes o de vlucht doen slaan. Schaakspellen Dan hebben we de in Delft voor ht eerst exposerende Mark Doum uit Amsterdam met prachtige ar tieke schaakspellen in o.a. ivoo Dan vraag je je in gemoede af c een fervent schaakspeler niet li< ver zo'n stel ivoren schaakstuk ken zou willen hebben dan ee nieuw autootje, temeer omdat c prijs ongeveer overeen *om Maar zo n autootje is al gauw z' waarde kwijt terwijl het schaak spel steeds kostbaarder word De keuze zou niet moeilijk teh< ren te zijn. Bij die schaakspclle zijn dan ook antieke schaakbo: den te krijgen die uitklapbaar zij tot een tnk-trak-bord. Ze zgn va ivoor en ebbehout en kunststuk ken op zichzelf beurs blijft tot 29 oktober De op< ningstijden zijn: dagelijks van 1 tot 17 uur, 's zondags van 13 tot 1 uur, dinsdag- en donderdag avond van 19 tot 22 uur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15