Mini-WK staat ter discussie Guy Thijs: Niets kan ons stoppen... Rinus Michels 'trainer-af' bij de Aztecs Barcelona contracteert Schuster Strijdbijl begraven „Oranje, wat heb je in Uruguay te zoeken? WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 SPORT PAGINA 11 LOS ANGELES (ANP) - Rinus Michels keert niet naar de Verenigde Staten terüg. De voormalige bondscoach van Nederland en succesvol trainer van de veelvoudige Nederlandse kampioen Ajax heeft de Los Angeles Aztecs gisteren officieel medegedeeld zijn contract niet te verlengen. Michels, die gedurende twee jaar de Amerikaanse club heeft getraind en gecoacht is nu volgens Duitse bronnen in gesprek van de bun- desligaclub Keulen, maar schijnt ook contacten te hebben met Ajax. De Italiaanse voetbalbond heeft de ontslagaanvrage van Enzo Bearzot niet geaccepteerd. De bejaarde bondscoach had na de hevige kritiek op de prestatie van het Italiaanse elftal in Luxem burg de bond verzocht over te gaan tot voortijdige ontbinding van de contractuele verbintenis. In Luxemburg veroverde Italië za terdag in het eerste kwalificatie duel voor de WK-eindronde in 1982 de volle winst met 0-2. Zij het dat de manier waarop de pun ten behaald werden, allerminst tot de verbeelding sprak. Niet al leen bleef de uitslag aan de mage re kant vergeleken bij de score (0-5 die concurrent Joegoslavië eerder bereikte, maar twee spe lers (Causio en Antognoni) wer den door de Nederlandse scheidsrechter Weerink uit het veld gezonden. Beide spelers staan langdurige schorsingen te wachten. De Italiaanse pers reageerde op de gebeurtenissen in Luxemburg geschokt en verlangde het ont slag van de trainer/coach. Bear zot zou te veel en te vaak een be roep op de geroutineerde spelers, die in driekwart van de gevallen een uitgebluste indruk maken. Bearzot zou een verkeerde tac tiek toegepast hebben. Op die uitlatingen reageerde Bearzot op zijn beurt met het verzoek tot ontbinding van zijn contract. De Italiaanse voetbalbond maakte daarop gisteren kenbaar, dat zij het grootste vertrouwen in Bear zot stellen en dat hij gehandhaafd wordt tot en met de WK in Span- ,WE GAAN NAAR SPANJE' DUBLIN (GPD) - België was niet op het wereldkampioen schap voetbal 1974 in West-Duitsland, de zuiderburen ontbraken op het voetbalfront vier jaar later in Argenti nië, maar langs Maas en Schelde zijn ze er voor de volle honderd procent zeker van dat hun land op de eerstvol gende wereldse voetbalhappening in Spanje present is. Michels samen met Cruyff op een archieffoto De Amsterdamse coach vertrekt uit de Verenigde Staten. Vroeger vielen deze optimistische klanken alleen op te tekenen uit de mond van een met een vrolij ke levensbeschouwing gezegende bondscoach Guy Thijs, nu zingt het hele voetbalvolk mee: „We gaan naar Spanje" De omschakeling kwam in juni van ZAANSTAD - De besturen van AZ en Volendam hebben elkaar eindelijk gevonden inzake de affaire-Kees ,JPier" Tol. De Volen- dammer tekende ruim drie jaar geleden een contract bij AZ. In die achterliggende periode kwamen de besturen van AZ en Vo lendam maar niet tot overeenstemming over de hoogte van de transfersom. Beide voetbalstichtingen kwamen gisteravond bij elkaar met het doel de zaak-Tol eindelijk uit de wereld te hel pen. De zaak-Tol was vorige week nog onderwerp van gesprek in Zeist. De commissie van bindend advies boog zich toen over de kwestie en zou over drie weken met een uitspraak komen. Beide clubs hebben daar dus niet op willen wachten. Een opgeluchte AZ-secretaris G. Peters kon na afloop van die be spreking, mede ingegeven op advies van de arbiters van de KNVB, meedelen dat „beide partijen tot volledige overeenstem ming zijn gekomen". Nadere bijzonderheden hieromtrent zijn echter niet bekendgemaakt. dit jaar. In veertien dagen werden de onbeduidende en nauwelijks opgemerkte voetballers uit Vlaanderen en Wallonië volks helden. De feiten openden de ogen. In de voorronde van het Europees voetbalkampioen schap werden Portugal, Schot land en Oostenrijk uitgeschakeld en in de eindronde het thuisland Italië, het favoriete Engeland en Spanje, terwijl in de finale het grote Duitsland op de rand van de afgrond balanceerde. Ben je dan een nietige voetbald werg. Nee, dan behoor je tot de top. zo geloven nu de toeschou wers die door de slechte presta ties van de wielersterren rijp zijn om zich massaal achter de natio nale ploeg op te stellen en ook de heren voetballers. Luister naar spitsspeler Jan Ceulemans: „Een gelijkspel tegen de Ieren zou een gunstig vertrek betekenen. Daarna de Nederlanders, daar hebben we helemaal geen schrik meer van, die beschikken niet meer over het sterke elftal van een paar jaar geleden". Ia, de tijd is voorbij dat het de Bel gen dun door de broek liep als ze Oraryehemden in het zicht kre gen. Niet zo onbegrijpelijk omdat DEN HAAG (GPD) - Onder de slagzin „Oranje, wat heb je in Uruguay te zoeken?" en daarmee gepaard gaande acties wil de Federatie van Uruguay Komités (FUK) de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) ervan overtuigen dat zij er verkeerd aan heeft gedaan de invitatie voor het Mini-WK, dat van 30 december tot en met 10 januari 1981 in Uruguay wordt gehouden, te accepteren. De FUK is van mening dat j het Nederlands elftal inderdaad acte de présence geeft tijdens de zogenaamde „Mundialito" Ne derland instemt met het militaire regime dat sinds de langst du rende staatsgreep uit de geschie denis van Latijns-Amerika op 27 juni 1973 werd „geïnstalleerd". Derhalve tracht men de KNVB ertoe te bewegen af te zien van de invitatie. Een eerste benaderingspoging tot diezelfde KNVB is echter op niets uitgelopen: op het een maand geleden gedane verzoek een gesprek te laten plaatsvinden tussen het bestuur van de FUK en het sectiebestuur van de KNVB heeft men van KNVB-zij- de nog steeds geen reactie ont vangen. De boycotactie „Oranje, wat heb je in Uruguay te zoeken?" is van eenzelfde strekking als de cam pagne die in 1978 voor het begin KEULEN (DPA, AFP) - Berr.d Schuster zal één dezer dagen een contract ondertekenen bij Barcelona. Gisteren be reikten FC Köln en de Spaanse club overeenstem ming over de hoogte van de transfersom, die rond de vier miljoen mark schommelt. Al eerder stelde Barcelona po gingen in het werk de 20-ja rige international aan te trekken. Deze liepen aan vankelijk op niets uit, omdat Schuster meer interesse had in een meerjarige verbinte nis met New York Cosmos, bij welke vereniging zijn leermeester Hennes Weis- weiler in dienst is. Nu de on derhandelingen met Cosmos na vijf weken niet leidden tot het begeerde contract, hapte Schuster alsnog toe op een zeer lucratieve aanbie ding van Barcelona. Het is onduidelijk wat er dit jaar met de intercontinenta le beker, het officieuze we reldkampioenschap voor clubteams gaat gebeuren. Nottingham Forest, de Eu ropacup winnaar, en Nacio- nal Montevideo, de Zuida- merikaanse kampioen heb ben nog steeds geen sluiten de afspraak gemaakt. van de wereldkampioenschap pen voetbal in Argentinië werd gehouden. Destijds waren Freek de Jonge en Bram Vermeulen de initiatiefnemers tot de actie, die veel publiciteit kreeg, maar uit eindelijk geen resultaat oplever de. Het Nederlands elftal nam gewoon deel aan dat WK. Bij deze actie is Freek de Jonge wederom een van de symphatisanten. „Het is na de WK in 1978 wel geble ken dat de KNVB niets heeft ge leerd", aldus Freek de Jonge. „Maar ik vraag me nu toch af wie zich belachelijker maakt: de mensen die om een boycot vra gen of de mensen die ondanks alle aangevoerde bewijzen van een totaal verkeerd regime toch besluiten naar zo'n land af te rei zen. Sportorganisaties laten zich telkens weer misleiden door be paalde regimes. Het wordt dan nu ook tijd voor de KNVB om eens een duidelijk standpunt in te ne- Jan Tiele, bestuurslid van de FUK: „Het State Department (ministe rie van buitenlandse zaken) van de Verenigde Staten heeft Uru guay weieens getypeerd met de uitspraak dat het „de martelka mer van Latijns-Amerika is". Uruguay heeft tussen de twee- en drieduizend politieke gevangen waar men totaal geen raad mee weet. Maar liefst 15.000 burgers zijn alle burgerrechten ontno men. De uitvoerende, wetgeven de en rechterlijke macht zijn in handen van het militaire regime. Kortom, het volk in Uruguay heeft niets in te brengen. Het tijd stip van het toernooi is dan ook dusdanig gekozen om de interna tionale wereld, wiens aandacht door het Mini-WK volledig op Uruguay is gericht, te laten zien „dat de chaos van bekvechtende politici en politieke partijen voorgoed van de baan is". Precies een maand voor aanvang van het toernooi namelijk vindt er een re ferendum plaats over de nieuwe grondwet". De uitslag van dat referendum, dat volgens de FUK ongetwijfeld in het voordeel van de militairen zal uitvallen („er zijn dan ook alleen stembiljetten waarop ,ja" staat gedrukt in omloop), kan dan tij dens de Mini-WK bekend worden gemaakt. Volgens de FUK is dit toernooi dan ook niet georgani seerd om de sportieve elementen te dienen, maar louter en alleen om het aanzien van Uruguay in het buitenland te verbeteren. In de editie van één van de grootste kranten van Uruguay stond op dinsdag 7 oktober op de voorpa gina nog een uitspraak te lezen van kapitein Flangini, voorzitter van het (militaristische) organisa tiecomité. van het Mini-WK, die deze denk wijze van de FUK nog eens be wees. „Voor ons allen is het toer nooi om de Gouden Cup (de eer ste prijs van het Mini-WK - red) van nationaal belang. Het presti ge van ons land staat voorop", al dus kapitein Flangini van het or ganisatiecomité. Volgens Tiele verschool de KNVB zich in 1978 achter de uitspraak dat men zich aan de regels van de FIFA, de wereldvoetbalbond, moest houden en eenvoudig niet meer kon weigeren naar Argenti nië af te reizen. Deze uitspraak is volgens Tiele tijdens het Mini- WK totaal niet van toepassing. „Dit Mini-WK gaat in feite ner gens om. Er zijn geen kwalifica tiewedstrijden voor nodig ge weest om je te plaatsen, de landen die komen, doen dat op uitnodi ging. Het mooiste van alles is nog dat drie van de deelnemende lan den de drie belangrijkste han delspartners van Uruguay zijn: West-Duitsland, Argentinië en Brazilië. Nederland werd uitge nodigd nadat Engeland (de com petitie loopt tijdens de kerstda gen gewoon door in Engeland - red) niet kon komen. Saillant de tail: Nederland is de zesde be langrijkste handelspartner van Uruguay. Je ziet het: bij alle lan den die in december vertegen woordigd zullen zijn door hun na tionale elftal heeft Uruguay baat". Neeskens (hier op archieffoto tijdens het WK in Argentiniëdeelde gisteren o Clough mee, dat hij toch liever bij de New York Cosmos blijft. i Nottingham-manager NEW YORK (SID) - Johan Neeskens ziet af van een transfer naar Nottingham Fo rest. De oud-Ajacied geeft er de voorkeur aan zijn nog twee jaar lopende contract bij New York Cosmos uit te dienen. Dit deelde Neeskens gisteren aan Forest-manager Brian Clough mee. De doelman van het Oosten rijkse elftal, Friedl Koncilia, is door de tuchtcommissie van de voetbalbond voor zes maanden geschorst. Tot 4 april 1981 mag Koncilia niet uitkomen voor zijn club, landskampioen Austria We nen. De langdurige uitslui ting werd opgelegd naar aanleiding van de rode kaart die Koncilia werd voorge houden in het competitie duel tegen Grazer AK. Tij dens die wedstrijd deelde de Neeskens niet naar Nottingham Forest doelman een kopstoot uit aan Werner Gregoritsch. Beide spelers moesten met hoofdverwondingen naar een ziekenhuis vervoerd worden, alwaar d wonden gehecht werden. De schorsing heeft alleen be trekking op competitiewed strijden. Koncilia zou even tueel in de strafperiode kun nen uitkomen voor het Oos tenrijkse elftal, dut onder meer wedstrijden op het programma heeft staan te gen Albanië en West-Duits land. Wim Berends, de 25-jarige doelman van Sparta is voor minstens drie weken uitge schakeld. Hij kwam met een dikke knie terug uit Italië na een oefenduel met Perugia. In die wedstrijd verdraaide hij zijn knie bij het voorkomen van een hoekschop. Dokter Strikwerda heeft vocht en bloed verwijderd en er zullen nog contrastfoto's worden gemaakt. Barry Hughes moet zondag te gen Roda JC een beroep doen op de kleine doelman Wouter van Driel die geen enkele ere divisie-ervaring heeft. in de kwalificatiewedstrijden van 1974 en 1978 juist die „Ollanders" met het vlees aan de haal gingen en de Belgen met het bot genoe gen moesten nemen. De kans voor een revanche kwam bij de loting van de WK '82. Kenmer kend voor de situatie toen, is dat de Belgen nog geprobeerd heb ben in een andere poule te komen omdat ze er weinig voor voelden om voor de derde maal gecon fronteerd te worden met de ster ke Nederlanders. Maar nu praat niemand meer over de loting. België is door de ver richtingen op het Europees kam pioenschap meer favonet dan de Nederlanders, dus niet meer de outsider maar minstens een ge lijkwaardige. Zegt verdediger Luc Millecamps: „In Italië waren we een figurant, niemand hield met ons rekening. In die situatie konden we zeer ontspannen naar de wedstrijd toeleven. Het puike resultaat heeft nu tot gevolg dat wij resultaten moeten halen en dat zal wellicht een psychische druk geven" Succes Het succes op het Apennijnse schiereiland heeft niet alleen bij de toeschouwers voor een ople ving gezorgd, bondscoach Guy Thys heeft kunnen constateren dat de bereidheid bij de voetbal lers om het nationale tricot te dragen en voor een training naar het Brusselse Heizelstadion te komen veel en veel groter is dan voorheen. Voor de internationals is elke keer dat ze elkaar weer op de schouders kunnen slaan een reünie. Verhaald wordt over de manier waarop ze daar in het zui den de Europese voetbalelite bij de neus genomen hebben. Ander punt in het voordeel van Thijs zijn de zwakke verrichtin gen van de clubs in het Europa- Cuptoernooi. Van de zes verte genwoordigers die dit jaar actief waren zijn Anderlecht, Club Brugge en RWDM in de eerste ronde gewipt zodat alleen Ren- quin en Gerets van Standard Luik (Lokeren en Waterschei De vierde kwalificatiewedstrijd in groep 2 wordt vanavond ge speeld. Ierland tegen de Belgen, de opponent die een maand ge leden met 2-1 triomfeerde over Nederland, en de ploeg die op 19 november in Brussel tegenover Oranje staat. Een duel waaruit de ware kracht van de Ieren moet blijken en waaruit tevens conclusies getrokken kunnen worden over de huidige sterkte van onze zuiderburen. Voor de eilandbewoners is het al de der de ontmoeting: na Nederland werd gewonnen van Cyprus. hebben geen speler in de basis) verplichtingen hebben in de Eu ropa-Cup. Voor de overigen is het nationale team de etalage waarin ze kunnen schitteren. En hoe belangrijk dat is kan Jan Ceulemans beamen. Voor de EK een naamloze, na dat gebeuren een man waarvoor de Italiaanse en Spaanse topclubs zeer vele li res en peseta's overhebben. En neem libero Walter Meeuws, zonder de prestaties van de „Ro de Duivels" zou hij nooit in de belangstelling gestaan hebben bij verscheidene clubs in de Duitse Bundesliga. Patiënt Het Belgische elftal leeft weer en Guy Thijs is daar blij mee. Zijn taak is het de herstelde patient gezond te houden. De interland tegen de Ieren is de eerste gele genheid. Nederland liet in Dublin beide punten, tevredenheid daarom bij de Belgische bonds coach als hy met één punt in de achterzak het volgepakte Lans- downe Road verlaat. De tactiek van onze zuiderburen zal erop gebaseerd zijn. Eén man nadruk kelijk in de spits (Erwin Vander- bergh), daarachter een vyfmans middenlinie met de spelmaker Wilfned Van Moer („waarom se lecteert men mij, de tijd om te gaan is voor my met mijn 36 jaar toch gekomen") en Ludo Coeck en verder de defensief ingestelde René Vandereyken, de terugge trokken spelende spits Jan Ceu lemans en de snelle Albert Kluy- tens, daarachter de verdediging zoals ze op de EK acteerde. De bondscoach: „Niets kan ons stoppen, wy gaan naar Spanje. Noem me een beter middenveld dan waarover ik beschik, welke coach kan het zich permitteren om een aanvaller als Voordeckers en een middenvelder als Mom mens op de bank te houden. Geen enkele, dat bewijst onze klasse. Om die reden vind ik het ook niet nodig om een man speciaal op Lian Brady te zetten. Waarom zal ik, wy zijn de vice-kampioen van Europa, de tegenstander moet zyn tactiek maar op ons richten'. Om zich enkele seconden later tegen te spreken: „Kluytens en Ceulemans laat ik iets terugge trokken spelen om de aanvallend ingestelde Ierse backs op te van gen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11