LEIDSCH iH DAGBLAD r Leger van Irak rukt op in Iran Collega's nemen het op voor neuroloog Verlies 465 arbeidsplaatsen in het noorden Meubelfabriek au? Oistervvijk Hbo -studenten eisen onderdak :r::a:»pr dagblad voor leiden en omstreken BELGISCH JONGETJE LIFT DE VERKEERDE KANT OP Plan directie aardappelmeelconeern „AveEe' Prins Bernhard bij opening veiling Flora •iTi'' t' Turkse militairen maken einde aan kaping Boeing 727 toonaangevend in eiken Abaci an bedreigd Brood wordt 4 cent duurder SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis DINSDAG 14 OKTOBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36294 Bureau Witte Singe! 1 Directeur G Koopman oth rc i p.ripn r verslaggevers) de afgelopen nacht om kwart voor drie voor het politiebu reau aan de Zonneveld straat. Volgens zijn verhaal was de jongen op bezoek geweest bij zijn tante in Rotterdam. Omdat hij de laatste trein miste probeerde hij naar Belgie te liften. Blijkbaar ging hij aan de verkeerde kant van de rijbaan staan. Al liftend kwam hij steeds ver der weg van huis en beland de uiteindelijk in Leiden. De Leidse politie bood hem gastvrij onderdak en waar schuwde de Rijkswacht in het Belgische Boom. De Rijkswacht waarschuwde op haar beurt de ouders van de jongen in het plaatsje Schelle vlak bij Boom. Zijn vader haalde de jongen vanochtend om kwart voor zeven uit het politie-bed. TER APELKANAAL(ANP) - Bij het coöperatieve aardappelmeel coneern Avebe dat fabrieken heeft in oost-Groningen en in Drente, zullen de komende tijd 465 arbeidsplaatsen verloren gaan. Dit blijkt uit een plan dat de direc tie van het concern, waar in totaal bijna 3000 mensen werken, heeft ingediend bij minister Braks van landbouw. Gisteravond werden in Ter Apelkanaal de vakbonden geïn formeerd. Volgens het plan zul len vier fabrieken gesloten wor den. Het gaat om P. en O. in Nieuwe Pekela, Oranje in Smil- de. TTP in Stadskanaal en Excel sior in Nieuw Amsterdam. De stillegging van deze bedrijven was overigens reeds aangekon digd in een enkele jaren geleden opgesteld basisplan voor het Avebe-concern, dat in ernstige financiële moeilijkheden is ge raakt door de hoge kosten die zuiveringsoperaties gericht op schoon afvalwater hebben mee gebracht. De Avebe investeerde daarin honderden miljoenen. Het nu ingediende plan voorziet naast de sluiting van de vier fa brieken in een concentratie van de derivatenproduktie in fabrie ken in Foxhol, Veendam en Ter Apelkanaal. Van de zijde van de FNV wordt af wijzend op het plan gereageerd. FNV-districtsbestuurder Cupe rus meent dat het om een onvol ledig plan gaat. Onduidelijk is in welke mate het verlies van de arbeidsplaatsen gepaard zal gaan met gedwongen ontslagen. De directie heeft wel verklaard dat daaraan niet zal zijn te ontkomen maar er is geen uit sluitsel gegeven over het aantal. Man om het leven gekomen door brand (Van één onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Prins Bernhard komt op vrijdag 14 november naar Rijnsburg. De prins komt naar de officiële opening van de Flora-veilinghallen. Het veilingbestuur organiseert een programma met zang en ont spanning. Ten behoeve van het walvisproject van het Wereld Na- tuurfonds wordt geld ingezameld tijdens deze avond. Prins Bern hard zal aan het eind van de avond het geld in ontvangst ne- De TROS-televisie maakt opnamen van het feest. Deze worden uitge zonden op maandag 17 novem ber. Het wordt een amusements programma met onder meer de zanger Kamal. GRONINGEN (ANP.) - De 43-jarige H.W.F Kruize uit Groningen is in de afgelopen nacht door een brand in zijn woning om het leven gekomen. De man werd gevonden in de keuken en is waarschijnlijk door de zeer sterke rookontwikkel i ng gestikt. Hoe de brand in de bovenwoning kon ontstaan is nog niet bekend. Er werd door getuigen een enorme knal gehoord, waarna de verdieping meteen in lichterlaaie stond. De rest van het pand kapsalon was gevestigd bleef gespaard. ANKARA(AFP/Reuter) - Eenhe den van het Turkse leger hebben vanmorgen vroeg een einde ge maakt aan de kaping van een Boeing 727 door zes Iraniërs. De Boeing van de luchtvaartmaat schappij Turkish Airlines stond sinds gisteravond op de luchtha ven van de Oostturkse stad Dij- arbakir. Alle 102 inzittenden zijn bevrijd en de kapers gevangen genomen. Een van hen werd daarbij gewond. Het toestel was op weg van Mün- chen naar Ankara gekaapt na een tussenlanding in Istanbul. De zes Iraanse medische studenten wil den met de 148 voornamelijk Turkse passagiers en zeven be manningsleden naar Teheran vliegen. De piloot verklaarde daarvoor niet genoeg benzine te hebben en landde in Dijarbakir. Na enkele uren lieten de kapers 53 passagiers vrij, 40 vrouwen, zes kinderen en zeven oudere mannen. De kapers dreigden het toestel op te blazen als de Turkse autoriteiten geen brandstof zou den verstrekken. Er werd echter niet op de eisen van de kapers ingegaan. Volgens functionarissen op de luchthaven van Dijarbakir wil den de kapers inmiddels naar de Saoedi-Arabische stad Djeddah vliegen, omdat de piloot er hen van had overtuigd dat onder de huidige oorlogsomstandigheden niet naar Teheran kon worden gevlogen. De kapers wilden de resterende passagiers vrijlaten in ruil voor brandstof. Volgens een vrouwelijk passagier waren de kapers religieuze fana ten. Zij hadden de religieuze wet ten van de islam van toepassing verklaard in het vliegtuig. De vrouwen moesten hun hoofd op islamitische wijze bedekken. De kapers namen volgens de vrouw ook juwelen en geld af van de passagiers. Ei in 5KOD JEW YCD1! rtWYODK Quality - style - discount prices swing in to style on Wednesday oct. 15th at 1.00 pm 40's - 50'S - 60 s HAARLEMMERSTRAAT 51 We hope to see you soon! Wolkenvelden Wolkenvelden, maar waarschijnlijk droog. Minimumtemperatuur onge veer 3 gr. Middagteinperatuur om streeks 11 gr. Tot matig toenemende wind uit noordoost tot noord. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 oktober Zon op: 7.02 uur; onder; 17.44 uur. Maan op; 13.06 uur; onder: 21.41 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.33 en 18.46 uur, laagwater om 2.10 en 14.22 uur. EINDHOVEN (ANP) - De medisch- directcur van het Eindhovense Catharina ziekenhuis, dr. Eijs- bouts en de voorzitter van de medische staf dr. Sanders, heb ben het opgenomen voor hun collega de neuroloog dr. Beren des. Deze kwam vorige week in opspraak toen zijn promotie, die woensdag 15 oktober aan de Leidse universiteit zou plaats vinden, werd uitgesteld. Dr. Berendes wilde promoveren op een nieuwe theorie over de be waking bij operaties aan slaga ders. Hij baseerde zijn proef schrift op zeven operaties. Na dat dat proefschrift was ingele verd bij promotor prof. dr. Kamphuysen had een achtste operatie waarbij van de nieuwe theorie gebruik werd gemaakt een fatale afloop. De 20-jarige patiënt uit Eindhoven hield er een verlamming aan beide be- Volgens mr. dr. Schuursman- Stekhoven, raadsman van die patiënt, had Berendes de gege vens van die achtste operatie met opzet achtergehouden. Zij sprak van een wetenschappelijk schandaal. De rector-magnificus van de Leid se universiteit Kassenaar en de promotor Kamphuysen lieten vorige week in aansluiting hier op weten, van mening te zijn dat de Einhovense neuroloog ook die achtste operatie in zijn TEHERAN/BAGDAD (AFP/DPA) - Het Iraakse leger heeft vanmor gen vorderingen gemaakt in de Iraanse olieprovincie Choezes- tan. Het heeft de buitenwijken van Abadan bereikt. Het brugge- hoofd over de rivier de Karoen die Chorramsjahr verdeelt is uit gebreid. Dit meldden van mor gen Westerse correspondenten die bezoeken hebben gebracht aan het front. Iran biedt volgens verscheidene berichten heftig tegenstand. De Iraakse troepen slaagden erin na vergroting van hun bruggehoofd over de rivier de Karoen uit te waaieren in twee richtingen naar het zuidelijker gelegen Abadan. De Iraniers hebben nog steeds grote delen van de stad Chor ramsjahr in handen. Ook bij de hoofdstad van Choezes- tan, Ahwaz, wordt hevig gevoch ten. De luchtmacht bombardeer de het nabijgelegen Naft-e-Safid, terwijl de Iraakse infanterie een val op de stad inzette. Gegijzelden proefschrift had moeten opne men. Na overleg kreeg Berendes alsnog gelegenheid dat te doen. De promotie werd daarvoor éën maand uitgesteld, n een intern rondschrijven, dat ook gestuurd is aan de genodig den voor die promotieplechtig heid, schrijven dr. Eijshouts en dr. Sanders nu dat de beslissing om het bewuste achtste geval niet in het proefschrift op te ne men, in gezamenlijk overleg tussen dr. Berendes, zijn promo tor en co-promotor is genomen. Kr zou dus geen sprake van zijn dat Berendes deze gegevens op zettelijk heeft achtergehouden. "Het proefschrift was al in Lei den toen het achtste geval zich voordeed". DEN HAAG(GPD) - Met in gang van maandag 20 oktober gaat de prijs voor brood (van 800 gram) met 4 cent omhoog. De minimum-brood prijs mag met 3 cent worden ver hoogd tot f 1.46. De bakkers hadden het minis terie van economische zaken toestemming gevraagd voor een verhoging van 5 cent. Het ministerie wilde echter niet «OVW gaan. Veel bakkerswerken naar hun zeggen met verlies, omdat de bloempnjs voortdurend stijgt. Radjai zei dat Iran de kwestie wil oplossen, maar dat de Verenigde Staten er geen belang in stellen. "De VS streven hun eigen belang na en zijn niet geïnteresseerd in het leven van de 52 gegijzelden". De door Chomeini gestelde viel' voorwaarden waarop Iran bereid is de gegijzelden vrij te laten zijn teruggave van de bezittingen van de sjah. het laten vallen van alle door de Verenigde Staten aan Iran gestelde eisen, gegaran deerd met-inmenging in politiek of militair opzicht en vrijgave van de in de Verenigde Staten geblokkeerde Iraanse tegoeden. Minister Tuynman van ver keer en waterstaat over weegt een extra verhoging van het treinkaartje om een aantal financiële knelpun ten van de Nederlandse Spoorwegen (o.a. de verho ging van de baan bij Lei- den-De Vink) te verhelpen PAGINA 19 vond Argentijn krijgt Nobelprijs voor de vrede PAGINA Voetbalfusie in Lisse bijna rond PAGINA 13 Herman Buuts coordinator bij de Atletiek Unie PAGINA 15 CNV wil prijscompensatie voor een keer loslaten PAGINA 16 Hagenaar ziet brood in pant- M i ulo's PAGINA 17 "Erger" De Iraanse president Bani-Sadr zei gisteren dat de situatie bij Aba dan "erger" was dan zondag. Irak blies een pijpleiding op die olie transporteert van deze stad, waar zich de grootste raffinaderij van het Midden-Oosten bevindt, naar andere delen van Iran, waaronder Teheran. Ooggetuigen die van de Iraakse strijdkrachten toestem ming kregen het front bij Abadan te bezoeken meldden dat grote delen van de stad in brand staan. "Maar", zo zeiden zij, "de beslis sende slag om de stad moet nog worden geleverd". Als Irak deze slag zou winnen dan beheerst het de monding van de omstreden ri vier de Sjatt El-Arab. Soevereini teit over deze rivier is de voor naamste Iraakse eis in deze oor log. Iran liet gisteren de Verenig de Naties weten dat het de vrije doorvaart aan op deze rivier vast zittende schepen garandeert. UTRECHT - Voor de eerste keer hebben elf instellingen voor ho ger beroepsonderwijs in Utrecht de handen ineengeslagen voor een zaak die 7e allemaal ter har te gaat: de huisvestingsnood onder hun studenten. Volgens de instellingen varieren de gevol gen voor de studie - nog los van die in het persoonlijke en sociale vlak - van veel voorkomende studievertraging tot het nood gedwongen afhaken ervan. In een gezamenlijke nota schetsen de elf opleidingen de woning noodproblemen van hbo-studen- ten en dragen zij bouwstenen aan voor een beter gemeentelijk volkshuisvestingsbeleid. Cen traal in het eisenpakket staat de snelle ontwikkeling en uitvoe ring van nieuwbouwplannen. Daarnaast zou de Stichting Stu denten Huisvesting haar deuren voor niet-universitair studeren den moeten openstellen. In de nota staat dat er in Utrecht zeventien instellingen voor hoger beroepsonderwijs zijn, waar 7500 mensen studeren. Voor een ka mer kunnen zij dus niet terecht bij de Stichting Studenten Huis vesting. Tot voor kort konden de hbo'ers zich nog bij de Stichting Jongeren Huisvesting Utrecht la ten inschrijven voor woonruimte, maar sinds het sluiten van de wachtlijst kan dat niet meer. Bij het gemeentelijk huisvestings- bUNMI knjgvn zij all. tl V ruimte toegewezen op grond van urgentie, wat er op neerkomt dat zij al lang zijn afgestudeerd tegen de tijd dat er mogelijk iets vrij komt. De oplossing van het probleem van de gegijzelden is dat "Amerika aanvaardt dat het zich niet moet mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van Iran en dat het de voorwaarden van de Imam uitvoert". Dit heeft de premier van Iran. Mohammed Ah Radjai, gisteren verklaard in een vraag gesprek met buitenlandse jour nalisten. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu meteen noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en do a krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1