'Men is altijd uitgegaan van belang auto' Forse straffen bezetting gemeentehuis Het is goed dat Katwijk eens aandacht aan fietser gaat schenken Ted Licht exposeert in Het Anker PAGINA 18 LÉIDEN/REGIÖ DINSDAG 14 OKTOBER 1980 KATWIJK - Koud heb ik fietsend uit Leiden Katwijk aan Zee be reikt, of het eerste knelpunt voor de in dit vissersdorp totnogtoe veel gekwelde wielrijder dient zich al aan. Het is vrijdagmiddag, dus marktdag. Bij de oversteekplaats voor voetgangers staat een waar legertje klaar-overs geposteerd. Er steekt net een aantal marktbezoe- kers over. De klaar-over aan mijn kant posteert zich wijdbeens en met geheven spiegelei op het fietspad. Ik nader het punt almaar langzamer fietsend, probeer te blijven rijden, sta uiteindelijk 'sur place' voor de duidelijk in deze situatie plezier hebbende scholier. De voetgangers zijn inrpiddels veilig en wel over. De jongen blijft echter uitdagend lachend in de houding staan. Ik verlies mijn evenwicht. En de klaar-over stapt opzij. Als ik hem voorbij ben, lachen hij en zijn collega's me met leedvermaak na. Even later bel ik aan bij een wo ning met in opvallend blauw geschilderde kozijnen aan de Mr. C. Fockstraat. Ria de la Haye-Hietkamp (36) doet open. Ze zal met mij Katwijk rondtoeren om na te gaan wat, wat haar betreft, het de ko mende maanden op te stellen fietsrouteplan voor deze ge meente zo allemaal dient te omvatten. Morgen en overmorgen houdt het op verkeersgebied des kundige bureau ir. P.H. Hof- stra uit Groningen (dat het plan in opdracht van de ge meente gaat opstellen) een enquete om de wensen van fietsend-Katwijk op een rijtje te zetten. De la Haye is fractieleidster voor de PvdA/PPR in de Katwijkse gemeenteraad en zeer begaan met het lot van de fietser aldaar. Dat medeleven is niet geheel zonder eigen belang, Want zelf mag ze de pedalen graag rondtrappen: "Ik fiets altijd, want ik heb geen autoAls het regent? Dan draag ik een lange olie- jas, want ik vind het heel ver velend om ergens met natte kleren aan te komen." Belangen Op weg naar het beginpunt voor onze grote knelpunten- jacht vertelt Ria de la Haye dat ze het op hoge prijs stelt dat de gemeente nu een plan gaat maken waarin het be- Ria de la Haye bij het beginpunt van de rondgang, de smalle drukke Voorstraat in Katwijk aan Zee waarde fietser nogal eens in de verdrukking komt: "Eigenlijk moeten ze deze straal autovrij maken". lang van de fietser centraal staat: "Het is in Katwijk al tijd zo geweest dat de ver keerssituatie werd bekeken vanuit het belang van de au tomobilist. En dat terwijl fietsers en bromfietsers de helft! uitmaken van het ver keer in Katwijk." De mededelingen die De la Haye al fietsend op de Voor straat doet, komen in flarden over. Keer op keer worden we gedwongen achter elkaar te gaan rijden omdat auto's ons tegemoet komen. We stoppen om de problematiek van de Voorstraat te bespreken: "Vooral als er een vrachtwagen op het deel met eenrichtings verkeer voor auto's aankomt, kom je hier in de knel. Iedere Katwijker weet inmiddels dat je dan maar het beste de stoep kunt opvluchten, want die vrachtauto stopt niet en laat geen of nauwelijks ruimte meer voor je over op de weg." "De meest ideale oplossing voor dit deel van de Voor straat zou zijn, het helemaal autovrij te maken. Wat ook zou kunnen, is een parkeer verbod instellen. Auto's kun nen dan straks terecht in de parkeerkelder die in het bad- centrum komt. Hoewel win keliers deze oplossingen krachtig van de hand wijzen, heeft men er in gemeenten waar ermee wordt gewerkt goede reacties op gekregen. Zowel van het publiek als van de middenstand. Voorrang We gaan richting Zeeweg, één van de twee plekken waar zich de Hofstra-enqueteurs zullen posteren. "Een belang rijk punt in het plan zal wor den", zo denkt De la Haye hardop, "of je op kruispunten aan wielrijders en voetgan gers voorrang zult gaan ge ven, net zoals aan de bus. Hof- stra zal moeten onderzoeken of je da'armee het verkeer verbetert of in de war stuurt. Omdat de fietser buiten staat te wachten, vind ik dit overi gens geen gekke gedachte." Om te laten zien op welk soort situaties ze doelt, wijst de socialiste op het lange moe ten wachten door fietsers bij de oversteek in de Zeeweg bij de Koningin Julianalaan, komend uit Katwijk aan den Rijn. Dat lange is zo'n twee minuten, waarna er vervol gens welgeteld 15 seconden de tijd is om de ongeveer 25 meter lange oversteek te wagen. Bijna twee meter per seconde dus. Ook rijdt ze met me de afslag van de Meeuwenlaan linksaf de Zeeweg op, richting Kat wijk aan Zee: "Je moet hier voorsorteren", zegt ze. "Au to's rijden links en recht langs je heen, je moet de brede Zeeweg over en ook nog let ten op tegemoetkomend ver keer." Bij de uitvoering van dit experiment kan ons enige doodsverachting niet worden ontzegd: we frommelen ons tussen de van alle kanten aan stormende auto's door. Dorpsdelen verbin den We besluiten de route Katwijk aan Zee, Koestal-Overduin, Molenwijk hierna kritisch te volgen. "Het is mijns inziens heel belangrijk aandacht te besteden aan een goede ver binding tussen de verschil lende dorpsdelen van Kat wijk. Die moet gemakkelijk zijn. zonder obstakels", aldus De la Haye. We gaan via de Nïeuwe Duinweg en de Baron van Wassenaerlaan. "Prima route", meent ze. "Weinig last van auto's met verderop de provinciale weg. Het knel punt komt echter bij de Mo- lentuinweg. Daar is een drukke oversteek die voor een fietser soms bijna niet is te nemen. Er komt dan ook mettertijd een tunnel, net als bij de Zeeweg ter hoogte van het Waterloopje." Een derde tunnel voor voetgan gers en mogelijk ook fietsers komt onder de Hoorneslaan door te lopen. "Ook daar is zo'n voorziening bij wijze van spreken van levensbelang", aldus het raadslid. "Voor deze verkeersdeelne mers is het namelijk in de nieuwbouwwijk Rijnsoever zelf allemaal uitstekend gere geld. Maar de verbinding met de rest van Katwijk en met name met Hoornes, waar bij voorbeeld alle school- en winkelvoorzieningen voor de bewoners van deze grote wijk zijn, is om te huilen. De Hoor neslaan, die men over moet, is niets meer en niets minder dan een barrière. Het treffen van voorzieningen aan deze laan zal dan ook zeker deel uitmaken van het fietsroute plan." Rijnstraat Op de kruising Hoorneslaan-Biltlaan bestaal een voor fietsers (en voetgangers) allerminst ideale situatie. Het fietsrouteplan zal dit punt ook zeker behandelen. We gaan polshoogte nemen bij de Hoorneslaan, waar deze woorden alleen maar nog eens worden onderstreept. Op weg daar naartoe passeren we nog twee andere belang rijke knelpunten voor fiet sers. Op de eerste plaats is dat de Rijnstraat. Ria de la Haye: "Net als trou wens op de Boslaan in de wijk Koestal-Overduin rij den de auto's hier als gékken, terwijl er geen rijwielpad is. Met name in de bocht nabij de Kerklaan geeft dat vaak levensgevaarlijke situaties voor overstekende fietsers en voetgangers. Dat wordt alleen maar erger als straks de nieuwbouwwijk Schut- terswei er is aan de noord kant van de Rijnstraat. De bewoners daarvan zullen die straat over moeten voor scholen, winkels, kerken en dergelijke omdat ze daar voor op het oude deel van Katwijk-Binnen zullen zijn aangewezen." Een moeiteloze tocht over keu rige fietspaden richting Ko ningin Julianabrug volgt. Daar ontwaren we vanuit de verte als opgejaagd wild over- rennende mensen met fietsen aan de hand: er is geen onder doorgang voor fietsers van het ene naar het andere deel van de wijk Hoornes. Ver om rijden is het devies. Of de drukke vierbaansweg over steken. Deze overstekers zullen nog deze week door enqueteurs naar hun ver langlijstjes worden gevraagd. De la Haye toont me de onder doorgang voor voetgangers ter plaatse, maar die is door vier hekwerken om fietsen te voorkomen welhaast niet te nemen met een rijwiel aan de hand. "Er is wat dit punt be treft één troost", zegt het raadslid. "Er komt hier een tunnel voor fietsers. Een plan daartoe ligt al ter goedkeu ring bij de provincie." In verdrukking Al met al levert een middagje fietsen door Katwijk toch een stuk of tien situaties op waar de fietser onomstotelijk in de verdrukking komt. Hofstra zal naar alle waarschijnlijk heid op. meer knelpunten stuiten die om verbetering roepen. Dat deze kreet niet loos is, on dervind ik wanneer ik terug rijd naar Leiden. Ik ga via de Valkenburgseweg, de route van en naar Valkenburg en Leiden. ik 'moet zeggen: ik waan me hier in de Derde We reldoorlog terecht gekomen. De auto's vliegen me in ra zende vaart als projectielen om de oren. Ze lijken me lie ver overhoop te rijden, dan even af te remmen als er een tegenligger aankomt. Mis schien kan Hofstra morgen maar het beste een derde clubje enqueteurs naar Kat wijk sturen JOS VAN DER MEER Veiligheid fietser in Katwijk moet groter KATWIJK - Mensen van het adviesbureau voor verkeer en vervoer Hof stra uit Groningen willen morgen en overmorgen zo'n 2000 fietsers en bromfietsers vragen stel len over hun wensen op het gebied van fietsroutes in Katwijk. In opdracht van de ge meente hoopt het bureau zo een indruk te krijgen van het fietsgedrag van de gemiddelde Katwij ker. Het bureau gebruikt die gegevens om er een fietsrouteplan mee op. te stellen. De gemeente Katwijk vindt het belangrijk dat zo'n plan er komt omdat ze nu al de indruk heeft dat de voorzieningen voor fiet sers minder goed zijn dan voor automobilisten. Beiden nemen de helft van het verkeer in Kat wijk voor hun rekening. Het gemeentebestuur vindt dat de veiligheid voor fietsers in Katwijk moet worden vergroot. Dat kan onder meer door het aan leggen van veilige, door lopende fietspaden, zo meent het bestuur. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De politierechter heeft aan vijf Alphenaren, die in februari van dit jaar hebben deelgenomen aan de bezetting van het raadhuis in Alphen, veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Tien andere betrokkenen kregen geldboetes en voor waardelijke straffen. In de nacht van 15 en 16 februari trok een groep jongelui van het jongerencentrum Madonna naar het raadhuis aan het Burg. Vis serpark. Men was boos op de ge meente, omdat er geen geld be schikbaar was voor hoog nodige verbeteringen aan het centrum. Via voor- en achterzijde drong een groep van circa 20 man het ge meentehuis binnen. De politie was gealarmeerd door omwo nenden, snel ter plaatse en pro beerde een stokje voor de actie te steken. De zaak liep echter geheel uit de hand, mede doordat verschillen- Voorzitter de jongelui onder invloed van drank waren. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij ver schillende gewonden vielen. De politie moest zelfs waarschu wingsschoten lossen. Eén van de agenten moest na een klap met een stok met een hersenschud ding en een gebroken rib naar het ziekenhuis. Over dit alles was politierechter mr. A.B.M. Borgart niet te spreken en uit de eisen van de officier van justitie mr. A.J. Dek bleek, dat ook het openbaar ministerie dit soort activiteiten ten strengste afkeurt. Bij de actie was ook de toenmalige voorzitter van Madonna, de 39-ja- rige A. van D., betrokken. De of ficier vond, dat hij de meest kwa lijke rol had gespeeld. "U had een dusdanige functie in Alphen, dat een ander optreden van u werd verwacht. U zegt zelf, dat als u eenmaal zover bent- u vecht als een beest. Nou, je zal zo iemand als voorzitter van een jongeren centrum tegenkomen," aldus de officier. "Als iemand deze vecht partij met de politiemensen had kunnen voorkomen, was u het wel." Mr. Duijnstee, verdediger van een aantal verdachten, probeerde een iets ander licht op de zaak te wer pen. Hij wees erop, dat de Ma donna-voorzitter en anderen veel vrije tijd besteden aan het bege leiden van de niet als gemakke lijk bekend staande jongeren. Bekend is ook, dat Van D. nadat hij zag dat de boel uit de hand liep- geprobeerd heeft de vecht partij te doen stoppen. Mr. Duij- stee vond het overigens vreemd, dat na deze gewelddadige actie wél 250.000 op tafel kwam om het jongerencentrum te verbou- drie agenten had geschopt en ge slagen en vorderde de hoogste straf in deze gecompliceerde zaak; zes weken, waarvan twee voorwaardelijk. De politierechter maakte er echter vier weken van, waarvan twee voorwaardelijk, donna. Ook hij was bij de actie betrokken en in het opengebro ken gemeentehuis aanwezig. Hij had echter niet meegedaan aan de vechtpartij met de politie. Of ficier mr. Dek: "Ik vind dat u mentaal zwak hebt gehandeld. U hebt nota bene uw kantoortje be schikbaar gesteld om de voorbe reidende besprekingen voor de actie te houden." Tijdens de zitting werd echter ook duidelijk, dat er afspraken met de politie door de politie niet wer den nagekomen en de cultureel werker had geprobeerd de aan wezige agenten op die afspraken te wijzen, overigens zonder suc ces. De officier eiste een hoge boete (tweeduizend gulden), te gen O. maar de politierechter strafte de beroepskracht met een boete van 500. Kees A., die als leider van de actie werd gezien, kreeg twee weken onvoorwaardelijke celstraf, als ook zijn broer Leo en nog twee jonge Alphenaren, A.A.R. en J.J.V. (22). De anderen kregen geldboetes van 500 tot 750, onder wie ook één meisje. Rechter laat schadebedrag betalen DEN HAAG'ALPHEN AAN DEN RIJN Nauw verhand met de Madonna-zaak hield het proces tegen drie 20-jarige knapen uit Alphen. Zi| waren zo kwaad over de aanhouding van de bezetters van het gemeentehuis, dat zij de nacht daarop aan de achterzijde van het politiebureau in Alphen drie ruiten ingooiden Politierechter mr. Borgart stuurde twe i hen i boete 250 naar huis plus de hun deel van de schade zouden vergoeden. De boomkweker R.J.N. had zich bovendien schul dig gemaakt aan diefstal van een twintigtal leren jasjes. Hij kreeg daarom vier weken gevangenis straf. waarvan drie voorwaarde lijk. (Jok hij moet zijn deel aan de schgde tengévolge van het in gooien vap politieruiter! betalen. Hollandse luchten, laagten en leegten. HAZERSWOUDE - In het Anker te Hazerswöude hangen tot 25 okto ber pastels van de Delftenaar Ted Licht. Een auto-didactvoorma lig ambtenaar die zich sinds ze ven jaar full-time bezighoudt met het vervaardigen van pastel-'schilderijen"Het begrip schilderijen lijkt moeilijk te ver binden met pastel-tekeningen. Maar Ted Licht slaagt erin de techniek zodanig te gebruiken dat een schilderachtige indruk ontstaat. Voorwaar een merk waardige prestatie. Opvallend is de nadrukkelijke vermelding bij elk werkstuk van de merknaam van de pastelstiften alsof daar door een extra dimensie aan het werk wordt toegevoegd Onderwerp van de "schilderijen" zijn landschappen met titels als Biesbos. Berkenbos of Sneeuw landschap en laten in hun uit beelding niets aan de verbeelding van de kijker over. Veel Holland se luchten, laagten en leegten worden ons in de kleurige, ro mantische natuurkickjes gepre senteerd. Vlot aangebrachte, im pressionistische landschapjes die een heel andere werkelijkheid suggereren dan ons hedendaagse bewustzijn van milieubedreigin gen en rampen kan verwerken. Ted Licht komt er dan ook rond voor uit. dat pure 'romantische kitsch' voor boven de haard of lits-ju- meaux de enige bedoeling is van zijn vaardige hand. Een aanra der dus voor hen die in hun inte rieur nog immer een storende lege plek bezitten. GUUS KOOL Dodelijk ongeval in De Zilk DE ZILK - De 71 -jarige G.J. van Rheenen uit De Zilk is gisteren bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De inwoner van De Zilk fietste over de Zilkerduinweg in de richting van Noordwijkerhout, toen hij van achter werd geschept door een personenauto, bestuurd door een inwoonster van Heemstede. De fietser is overgebracht naar de Mariastichting. waar hij in de loop van de middag aan zijn ver wondingen is overleden. De poli tie van Noordwijkerhout stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Inbrekers maken partij aardewerk buit HILLEGOM - Bij een inbraak in de opslagplaats van Duifs Kerma- miek aan de Weerlaan in Hille- gom is een partij aardewerk ter waarde van ruim 2500.- buit gemaakt. De inbrekers verschaften zich toe gang tot het pand door het force ren van het slot van de garage deur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18