Tol aardbeving: meer dan 20.000 doden Conflict tussen Irak en Iran verdeelt Arabieren Iran verdeelt herschi/drinks SALT-2 niet vóór 1981 Demirel en Eeevit vrijgelaten Speciale hulpteams zoeken verder in puinhopen El Asnam mak je dml mm nat... ml kewdü! MAANDAG 13 OKTOBER lLdO BUITENLAND PAGINA 9 Zo zien de meeste gebouwen in de Algerijnse stad El Asnam eruit: grotendeels ingestort en uit hel lood MADRID-EL ASNAM - Meer dan 20.000 doden, ruim 50.000 gewonden en ongeveer 250.000 daklozen is de voor lopige balans van de aardbe ving die vrijdagmiddag de Algerijnse provincie El As nam heeft getroffen. Duizen den slachtoffers, van wie sommigen nog' in leven, lig gen onder de puinhopen van de hoofdstad El Asnam, die voor 80 procent werd vernie tigd en waar naast Algerijnsê ploegen speciale teams uit Frankrijk en Zwitserland al les in het werk stellen om te redden wat er nog te redden valt. De reddingsploegen worstelen met gebrek aan water en elek triciteit. Het Algerijnse minis terie van volksgezondheid heeft maatregelen genomen om het gevaar van epide- mieen tegen te gaan. De overlevenden van de ramp, die ondergebracht zijn in le gertenten en barakken, kam pen met voedselgebrek. De Algerijnse autoriteiten heb ben een periode van nationale rouw aangekondigd van ze ven dagen. Meteen na de bekendmaking van de ramp mobiliseerde de Algerijnse regering het leger, de politie en het personeel van alle staatsondernemin gen. Bualem Bcnhamouda, de Algerijnse minister van binnenlandse zaken, begaf zich onmiddellijk naar El As nam om de reddingsoperaties te coördineren. Er zijn medi sche luchtbruggen ingesteld tussen het rampgebied en de steden Algiers en Oran, Hulpprogramma waar de zwaarst gewonden worden ondergebracht. In Genève is het Internationale Rode Kruis bezig met wat het omvangrijkste hulppro gramma van zijn geschiede nis lijkt te gaan worden. Sinds zaterdag verrichtten twee speciale Franse medische teams, versterkt met een veertigtal speciaal opgeleide brandweermannen, voorzien van honden, die de slachtof fers opsporen, reddingswerk zaamheden. Veertien Euro pese landen hebben vliegtui gen met medicijnen, dekens en andere eerste hulpgoede- v ren naar Algerije gezonden. Ook het Nederlandse Rode Kruis heeft hulpgoederen ge stuurd. Sinds gisteren func tioneert een mobiel zieken huis van 300 bedden dat door Oost-Duitsland werd ge schonken. Libië heeft 10 miljoen dollar aan hulp toe gezegd. Volgens ooggetuigen duurde de aardbeving, die een kracht had van 7,5 op de schaal van Richter, een minuut. Een Al gerijnse expert op het gebied van aardschokken verklaarde dat de hoeveelheid energie, die bij de aardbeving in El Asnam vrijdag vrijkwam, ge lijk stond met de explosie van 2 miljard ton TNT. Het centrum van El Asnam en de volkswijken aan de bui tenkant van de stad zijn ge heel vernietigd, evenals de omringende steden Zeboud- ja, Abaidia. Oued Fodda en Senjas. De plaats van de ramp vertoont over een gebied van 50 vierkante kilometer diepe scheuren in de grond. Auto wegen en de spoorlijn van Al giers naar El Asnam verdwe nen op een afstand van 30 km van de stad in de grond. In het weekeinde vertoonde El Asnam het beeld van een gro te grijze puinhoop, waar de geur van de dood en van des- infecternde middelen zich afwisselden. Daklozen bi vakkeerden in parken en op pleinen, waar zij 's nachts onmogelijk konden slapen door het aanhoudende geloei van de sirenes van ambulan ces. Helikopters vlogen giste ren aan en af voor het trans port van de gewonden, die nog steeds van onder de puinhopen werden gehaald. In sommige gevallen moesten de reddingsploegen ledema ten ter plaatse amputeren om de slachtoffers onder de zwa re brokken puin vrij te krij gen. Gisteravond kwam het tot een reusachtige verkeersopstop ping voor liet rampgebied doordat burgers uit El Asnam een heenkomen zochten naar elders en burgers uit Algiers zich op de hoogte wilden stellen van hun familie in El Asnam. Meer schokken Franse experts op het gebied van seismologie hebben op verzoek van de Algerijnse au toriteiten meet- en controle- apparatuur gezet op de breuklijn in het getroffen ge bied. Armand Cisternas, de leider van deze Franse seis mologische missie, verklaar de gisteren dat er mogelijk meer aardschokken kunnen volgen, maar dat men deze met behulp van de opgestelde apparatuur van te voren hoopt te voorspellen. Een slachtoffer vergeleek de aardbeving van vrijdag met de atoombom die Hiroshima vernietigde. „Het was onmo gelijk om op je benen te blij ven staan. Mensen die hun le ven konden redden, kwamen op handen en voeten uit hun huizen", aldus de Franse dok ter van het enige ziekenhuis in El Asnam. dat geheel tegen de vlakte ging. „Ik stond op het balkon te kij ken naar spelende kinderen in de straat. Twee seconden later lag ik met balkon en al bovenop de kinderen die op slag dood waren", huilde een zwaar gewond meisje in het ziekenhuis Moustafa te Al giers. „Ik was net met de auto over de brug van de rivier Chelif toen deze achter mij met een geweldig geraas in het niets verdween. De men sen renden als gekken uit hun woningen. Daarnaast stortte alles in en verspreidde zich een rode stofwolk over de stad. Op het moment dat de stofwolk begon op te trekken werd de stilte verbroken door het gekerm en het hulpgeroep van de gewonden", vertelde de Fransman Alain Blanc. Zaterdag en zondag hebben zich opnieuw aardschokken voorgedaan, die tot in de hoodstad Algiers werden ge voeld. Hierbij raakten enkele personen gewond als gevolg van paniek. In het stadion Nostaganem, waar gister middag een voetbalwedstrijd werd gespeeld veroorzaakte een lichte aardschok zoveel paniek dat er een 40-tal per sonen bij het verlaten van het gebouw onder de voet wer den gelopen In El Asnam deed zich zaterdag een lichte aardbeving voor op het mo ment dat de Algerijnse presi dent Chadli Benjedid het rampgebied bezocht om de reddingswerkzaamheden te bespreken. Op het moment van de ramp lo geerde in het luxueuze hotel Chelif van El Asnam Algerij nen, Belgen. Europeanen en Japanners. Voor zover be kend bevinden zich ónder dé slachtoffers geen Nederlan ders. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse regering heeft haar plan opgegeven om te proberen het SALT-2-verdrag ter beperking van strategi sche wapens nog voor het einde van dit jaar door het congres te laten ratificeren. Minister van buitenlandse zaken, Edmund Muskie, zei op een verkiezingsbijeen komst in Indiana dat nu ge poogd zal worden het verdrag op zijn vroegst volgend jaar te laten bekrachtigen. Aanvankelijk had de regering de bedoeling SALT-2 nog dit jaar te laten behandelen in de zitting van het Congres die volgt op de verkiezingen. Kennelijk wil zij nu de kansen op ratificatie beproeven met het nieuwe Congres dat in ja nuari van het volgend jaar zijn taak zal beginnen. (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - Koning Hoessein van Jordanië heeft afgelopen weekeinde een bliksembezoek aan Saoedi-Arabië ge bracht, waar hij met koning Chaled heeft gesproken over de langzamerhand zeer nadelige effecten die de Iraaks- Iraanse Golf-oorlog op de Arabische wereld heeft. Radio Amman meldde dat Hoessein en Chaled het eens zijn geworden dat de voor november in Amman geplande gro te Arabische topconferentie moet doorgaan, ondanks de scherpe tegenstellingen in de Arabische wereld over de crisis tussen Irak en Iran. Spoedig nieuw kabinet in Italië ROME (Reuter) - De christen-de mocraat Arnaldo Forlani, die be last is met de vorming van een nieuwe Italiaanse regering, heelt zaterdag te kennen gegeven dat hij in zijn opdracht is geslaagd. Forlani gaf zijn mening na een on derhoud met president Sandro Pertini van Italië over de vorde ringen die hij de afgelopen negen dagen heeft gemaakt bij zijn po ging een nieuw kabinet samen te stellen. "Na overleg met de partijen en groeperingen die in het parle ment vertegenwoordigd zijn", aldus Forlani tot verslaggevers, "is het mogelijk gebleken een coalitie te vormen van christen democraten, socialisten, sociaal democraten en republikeinen". De vexering meini van Iran staat hier bij groot portret terwijl een als kleed jongetje de geestelijke, ;en hoekje kijkt. (ADVERTENTIE) Herschi Cassis met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitslui tend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak of kleurstoffen! Herschi/Drinks Hoensbroek, tel (0451 21 17 77 Booreiland in brand NEW ORLEANS (AFP/UPI) - In de Golf van Mexico is zaterdag brand uitgebroken op een olie- booreiland. Onder de 59 mensen die op het booreiland werkten hebben zich geen ongelukken voorgedaan. is de brand ontslaai machines van het eiland. Als volg van de brand, die nog ste gaande is. is nog geen olie in zeewater terecht gekomen. Die tegenstellingen zijn groter dan ooit. Vrijdag jl. verbrak Irak de diplomatieke betrekkingen met Syrië en Libië omdat deze landen Iran militair zouden steunen. Damascus en Tripoli hebben de Iraakse beschuldigingen op dit punt formeel ontkend. Koning Hoessein zelf steunt overigens Irak openlijk in de oorlog tegen Iran, terwijl Saoedi-Arabië en de Arabische Golfstaatjes een meer neutrale houding innemen. De islamitische revolutie in Iran is nu een factor geworden die de Arabische tegenstellingen aan merkelijk aanscherpt. Wrijvingspunt De houding ten opzichte van Cho- meini's Iran vormt een tweede belangrijk wrijvingspunt tussen Irak en Syrië en hun aanhangers in de rest van de Arabische we reld. Syrië (plus Libië, de PLO enz. kortom de meer progressie ve, op Moskou georiënteerde Arabieren) beschouwen de isla mitische revolutie in Teheran als een belangrijke bondgenoot te gen Israel. En terwijl Damascus trouw blijft aan de „vriendschap' met de Sowjet-Unie - dit om. zo zeggen de Syriërs, een tegen wicht te geven aan de Ameri kaanse invloed in het Midden- Oosten - schijnt Bagdad de Rus sen (waarmee het nota bene een vriendschapsverdrag heeft) en de Amerikanen tegen elkaar uit te spelen en een militante „neutrali teit" vis a vis de twee supermo- gendheden voor te staan. De verwarring in de Arabische we reld wordt niet duidelijker ge demonstreerd dan door het uit stel „voor onbepaalde tijd" van het bezoek dat koning Hoessein vanaf 15 oktober aan Moskou had moeten brengen. Voor Moskou zou Hoesseins bezoek een bij zondere betekenis hebben ge kregen omdat het samenviel met een spectaculair diplomatiek of fensief dat de Russen vorige week in het Midden-Oosten lan ceerden. De ondertekening vori ge week woensdag van een Sy risch-Russisch „vriendschaps en samenwerkingsverdrag" luidde dit offensief in Maar vrijdag jl. verbrak Irak „vriend" van Moskou, de relatie; met een andere „vriend" van Moskou, Syrië, en met Libië. Is het dan nog wel verstandig om koning Hoessein, die openlijk Irak steunt, voor een „vriend- schapsbezoek" uit te nodigen, moeten de leiders in het Kremlin zich afgevraagd hebben. Daar naast, zo redeneren westerse po litieke waarnemers in Beiroet, is het best mogelijk dat de Russen de pro-Iraakse Hoessein niet hebben willen binnenhalen om Iran niet te veel voor het hoofd te stoten. Tenslotte wordt niet uit gesloten geacht, dat niet de Rus sen maar de Jordaniërs het be zoek aan Moskou hebben afge zegd, daarbij impliciet gevolg ge vend aan de zeer dreigende „waarschuwingen" aan het adres van Amman van de zijde van Is raël. Evenwicht Want juist in hun verdeeldheid worden de Arabieren geconfron teerd met een Israel dal voortdu rend de noodklok luidt over „Russische infiltratie" in het Midden-Oosten en de „dreigende overwinning" van Irak in de Golf oorlog. Maar het machtseven wicht in het Midden-Oosten, in militaire termen, is nog steeds 'sterk in het voordeel van Israël. Als de Arabieren verdeeld zijn dat is de laatste 32 jaar wel aange toond - zit Israel op rozen. Bo vendien - en dat is het grote poli tieke gevaar dat alle Arabische leiders ondanks hun tegenstel lingen wel degelijk onder ogen zien - is de aandacht van de we reld op dit moment gericht op de inderdaad voor het Westen angstaanjagende bijverschijn selen (olie) van de Iraaks-Iraanse oorlog, maar niet op het Israe- hsch-Arabisch conflict en de kern daarvan: de Palestijnse kwestie. Het is tegen deze ontwikkeling, en de verdere aanscherping der te genstellingen in de Arabische wereld naar aanleiding van de Iraaks-Iraanse crisis, dat in eerste Instantie door koning Hoessein en Chaled pogingen worden on dernomen de Arabische solidari teit. of wat daar nog van over is, te herstellen. ANKARA (AFP/UPI) - De afgezette Turkse premier Suleiman Demirel en oppositieleider Bulent Eeevit zijn zaterdagmiddag met een militair vliegtuig in Ankara gearriveerd Zij waren de vorige maand na de militaire staatsgreep in hechtenis genomen en zijn in de loop van zaterdag op vrije voeten gesteld. Bij razzia's in Istanboel en steden zijn zaterdag 41 mensen gearres teerd op beschuld iging van moord en gewapende roofoverval. Zu worden ervan verdacht lid te zijn Van een uiterst rechtse groepe ring. 20 Geweren en 2.000 patronen werden in beslag genomen. Bij de gearresteerden zijn twee mannen die ervan worden ver dacht de vakbondsleider Kemal Turkier te hebben vermoord Vrienden van Eeevit verklaarden dat hij en Demirel zich vrijelijk binnen Turkije zullen kunnen bewegen, maar dat zij geen rede voeringen of persconferenties mogen houden en ook het land niet mogen verlaten. Necmettin Erbakan, leider van de Turkse islamitisch-fbndamen- talistische partij van nationaal behoud, is gisteren vrijgelaten. Erbakan was eveneens na de militaire staatsgreep in Turkije van 12 september gearresteerd. Vrienden van Erbakan verklaarden dat hij door de militairen naar huis is gebracht. Ook de meeste voormalige afgevaardigden van deze partij die in arrest zaten, zijn vrijgelaten, zo vertelden zij. Die oud-afgevaardigden worden nog vastgehouden en moeten zich mogelijk voor militaire rechtbanken verantwoorden voor tegen de staat gerichte religieuze propaganda. Alpaslan Turkes, leider van de exstreem-rechtse nationalistisch actiepartij blijft in arrest. Verwacht wordt dat hij vooreen militai re rechtbank terecht zal moeten staan op beschuldiging van het verlenen van steun aan gewapende rechtse militanten. In het zuidoosten van Turkije zijn vijf mannen die vermoedelijk terroristen waren gedood en zeven gewond in een gevecht met de politie, zo hoeft de Turkse radio gisteravond meegedeeld De schietpartij deed zich vrijdag voor aan de grens van een dorp in de streek van Uludere in de provincie Hakkari bij de Iraakse grens. In Adana zijn intussen 17 leden van de linkse revolutionaire bewe ging "Dev-Sol" gearresteerd Zij zouden in augustus en septem ber betrokken zijn geweest bij incidenten die nan vier mensen, onder wie éen soldaat, het leven kostten en ell verwondden. Naar schatting vijfhonderd in ons land verblijvende Turken heb ben zaterdag in Rotterdam gedemonstreerd tegen het nieuwe bewind in hun vaderland. De demonstratie was georganiseerd door Linkse Turkse organisaties in on- l.n I liepen met spandoeken door de Rotterdamse binnenstad De linkse partijen - met name de communistische - vrezen dat met het aantreden van het nieuwe militaire bewind in Turkijke een terreur zal ontstaan, dienaar hun mening niet zal onderdoen voor die van generaal Pinochet in Chili "Ze zullen elke pohueke acti viteit van het werkende volk verbieden, revolutionaire leiders arresteren en in de folterkamers van de geheime diensten ver moorden." De demonstrerende organisaties willen nu dat Nederland steun aan hel nieuwe bewind in Turkije onthoudt Veel vertrouwen hebben zij daar bij voorbaat al niet in, omdat zij geloven dat de westerse landen naar hun mening ten onrechte w aarde hech ten aan de zalvende woorden van het nieuwe bewind over 1» houd van de democratische waarden Een gewond slachtoffer wordt door hulpverleners weggevoerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9