jtlsq/fK "Mensen die zijn gezakt, zijn boos op Het Witte Huis" TRIAD MAAKT MACBETH TOT EEN KARIKATUUR EMPTY PICTURE SHOW: ZO LEEG ALS WAT... Je/dse agenda CENTRUM VOOR RIJ-EXAMENS Burgerlijke stand STAD EN RAND MAANDAG 13 OKTOBER 1980 Signeren Boukc Jagt komt vrijdag naar de Rijnlandse Boekhandel aan de Lange Voort in Oegstgeest, om daar vanaf 19.00 uur zijn werk te signeren. Van Bouke Jagt ver scheen in 1978 de verhalenbun del De Muskietenoorlog over zijn periode in Nieuw-Guinea; in 1979 de roman Pijnboom- spook, die zich afspeelt in de omgeving van Leiden. Zijn nieuwe roman, die als achter grond Curacao heeft, heet Onder de Wolkenwals. Sessionavond In de Lindehoeve in Voorschoten wordt zaterdag weer een session georganiseerd. Iedereen mag met zijn eigen instrument mee doen en bovendien zijn er wat bekende muzikanten uitgeno digd, bijvoorbeeld van Trail en Sfinx. P.A-systeem is aanwezig. Aanvang 21.00 uur. Muziekmanifestatie De muziekmanifestatie "Moet je horen", die eerder dit jaar werd afgelast, zal nu aanstaande za terdag doorgaan. De manifesta tie wordt gehouden in het Oegstgeester Gemeentecentrum aan de Lijtweg. De opening wordt om 13.30 uur door burge meester Scheenstra verricht. Er is een uitgebreid programma van muzikanten en andere ar tiesten, dat de hele middag duurt. Tevens is er werk te be zichtigen van vier beeldende kunstenaars en leerlingen van de basisscholen. Wild Street In buurthuis De Sjelter in Leider dorp komt zaterdagavond van 21.00 uur een optreden van de popgroep Wild Street Dit is de nieuwe naam voor de oude for matie "Electric Blues". De groep heeft het repertoire veranderd, en speelt nu in plaats van blues de zogenaamde "intercitv rock". Excursie De Stichting Oud Zoeterwoude organiseert zondag een excursie naar het bekende kasteel "De Haar" in Haarzuilen. Vertrek om 11.50 uur per bus vanaf de Rabobank (dorp) en om 12.00 uur vanaf Hoge Rijndijk 48. Aan melden kan bij mevrouw Th. M. van Hartevelt, Hoge Rijndijk 48. LEIDEN - De Australische Triad gaf zaterdagavond in de Leidse Schouwburg een zeer sobere uitvoe ring van Shakespeare's drama "Macbeth". Hoe wel het prachtige taalgebruik van Shakespeare hierdoor de volle nadruk kreeg, kon Triad door het niet altijd overtuigend spel niet imponeren. Triad heeft voor haar interpretatie van Macbeth vrijwel geheel afgezien van het gebruik van hulpmiddelen. Het decor en de aankleding zijn erg sober gehouden. Ook maakt de groep nauwe lijks gebruik van de mogelijkheden tot actie, die het gegeven van Macbeth biedt. Daar komt nog bij dat de groep zich consequent houdt aan de originele, in zeventiende eeuws Engels gestelde tekst. De keuze voor een dergelijke behandeling van Sha kespeare's werk betekent dat het volle dramati sche gewicht komt te liggen op de acteerpresta ties van de leden van Triad, Dit gewicht blijkt de groep niet te kunnen dragen. In de uitvoering van Triad wordt Macbeth tot een klassiek drama in de slechte betekenis, waarbij de zieleroerselen van de hoofdpersonen voor ons onherkenbaar blij- Dit komt vooral tot uiting in het spel van de hoofdfi guur. Macbeth, eerst een toegewijd en plichtsge trouw krijgsman, wordt door de kwade influiste ringen van heksen en de slechte raad van zijn eerzuchtige vrouw tot een door iedereen gevreesd en gehaat heerser. Hij wordt heen en weer geslin gerd tussen wroeging over de vele moorden die hij op z'n geweten heeft, en grenzeloze argwaan jegens al z'n vermeende vijanden. Juist op de momenten van de heftigste tweestrijd wordt het spel van Macbeth te sterk aangezet. Zijn geschreeuw roept niet het beeld op van een man in gewetensnood, maar doet eerder denken aan een karikatuur hiervan. In de meest dramatische scènes mist de Macbeth van Triad de overtui gingskracht, die bij een dergelijke sobere uitvoe ring juist in het bijzonder vereist is. Een uitzondering moet hierbij gemaakt worden voor de heksen-scenes, die door de ritmisch ge sproken of gezongen tekst wel sterk suggestief zijn. Over het geheel genomen maakt Triad in de voorstelling van Macbeth haar pretenties 'niet ARIEJAN KORTEWEG LEIDEN - Het werd zaterdagavond na afloop van 'The Empty Picture Show' van de stichting 'Bam' in het LAK-theater uiterst pijnlijk, toen een zeer vriendelijke acteur voorzichtig informeerde hoe de voorstelling was overgekomen. Zelden werd in het LAK-theater een slechter theatermanifestatie gelanceerd; zelden werd zo storend in herhaling vervallen als tijdens "The EMPTY Picture Show' Achter de "Stichting Bam" staan demnamen van Pamela Plastic, Bear Karton, Robbie Hahn en Sharon Landau en in bepaalde theaterkringen moet dat synoniem zijn aan kwaliteit. Het tegen deel is echter het geval. Zowel wanneer we afgaan op het uiterst geringe aantal bezoekers, dat in het LAK-theater achterbleef om eventueel een dia loog met de acteurs en actrices aan te gaan als wanneer we de eigen indrukken moeten ver woorden, is de enige, onontkoombare conclusie, dat de "Stichting Bam" een bedroevend slechte voorstelling maakte. We gaan dan maar voorbij aan het feit, dat de voorstelling zonder pauze slechts zeventig minuten duurde. Wèl kunnen we stilstaan bij de tot vervelens toe aangehouden 'herhaling'. Een zevental zinnen werd, op wisse lende toonhoogten, in een verschillende taal, af wisselend door een man of een vrouw uitgespro ken. De grapjes waren uitermate flauw en konden daarom tegen acteurs en actrices gebruikt wor den. Suggesties werden nergens waargemaakt, beloften niet ingelost. Het publiek diende slechts om als alibi voor de thea tersubsidie te dienen. Als je naar het theater gaat, moet je er verontwaardigd, boos gelouterd, ver liefd, opgewekt, triest, bedroefd of geschokt uit komen. Kortom: er moet IETS met je gebeurd zijn. Ditmaal gebeurde er helemaal NIETS. Gaan we nu maar snel over tot de orde van de dag.. BERT KOEKEBAKKER Touwbaan afgesloten wegens asfaltering LEIDERDORP - Een deel van de Touwbaan in Leiderdorp, van de Van der Marckstraat tot voorbij de bocht tegenover de Techni sche Unie, wordt morgen en overmorgen geasfalteerd. Be drijven langs de Touwbaan en de bewoners van de Beukenschans moeten er rekening mee houden dat de rijbaan de twee volgende dagen gedurende enkele uren niet kan worden gebruikt. Om geasfalteerd te kunnen worden moet de rijbaan autovrij zyn. De werkzaamheden beginnen 's morgens vroeg. Men wordt daar om verzocht de auto's maandag avond al op een andere plaats neer te zetten. Bewoners van de Beukenschans wordt aangera den op het plein bij hun wonin gen te parkeren, bedrijven om het laden en lossen op 14 en 15 okto ber tijdig te regelen. Bedrijven blijven voor een deel wel bereik baar via de Weversbaan. LEIDEN - Een auto geparkeerd aan de rechterzijde van de Witte Singel, ter hoogte van de Gerrit Doustraat, kreeg zaterdagavond een 'duwtje'. Een 62-jarige man uit Leiden raakte de macht over het stuur van zijn Opel kwijt en vloog op de geparkeerd staande ford. Deze werd veertien meter vooruitgeschoven. Persoonlijk letsel deed zich niet voorDe blikschade was aanzienlijk. Door de politie werd later geconstasteerd dat de bestuurder veel te veel gedronken had. Ter ontnuchtering is de man ingesloten op het politiebureau. OEGSTGEEST - "Het is jammer, dat we zo langzamerhand worden vereenzelvigd met de rijexamens. Als de mensen zijn gezakt, z(jn ze boos op Het Witte Huis en als ze dan eindelijk zijn geslaagd, roepen ze in de gang dat ze hier nooit meer willen komen." Aan het woord is mevrouw Van In- gen-Schenau, die samen met haar man al meer dan twintig jaar de touwtjes van Hotel-Café-Res taurant "Het Witte Huis" in han den heeft. Geruime tijd geleden is het oude Koetshuis van het hotel gesloopt om plaats te maken voor nieuw bouw. Er komt een groot aantal kamers bij en ook de zalen wor den uitgebreid. Midden novem ber zal de verbouwing, die een miljoen gulden gaat kosten, klaar zijn en zal worden begonnen met de restauratie van het oude ge deelte. Het komende vooijaar zal dan de officiële opening zijn. "Niet mpt een feest of zo, grote feesten zijn uit de tijd," aldus di recteur Van Ingen Schenau. Het hotel is een familiebedrijf, sinds de opening in 1900 is het niet in andere handen geweest. Op dit moment werken er zeven personeelsleden. Deze verbou wing is niet de eerste. Elke gene ratie die het bewind voerde heeft gemoderniseerd. "Dat is nodig en wij kunnen het doen, omdat we altijd een heel gewoon salaris hebben gehad. Wij zijn niet luxueus gaan leven. Als je de winst dan gebruikt voor investe ringen, dan kan je met de tijd meegaan. Daarom gaan die ande re zaken altijd kapot. De mensen willen er zelf te veel uithalen," al dus mevrouw Van Ingen-Sche- nau. De directeur zegt nog over de verbouwing: "We verwachten dat we door de Schiphollijn meer klanten zullen krijgen. Waar schijnlijk zal er dan een grotere vraag naar een niet al te dure ac commodatie ontstaan." Andere kalnten Naast de mensen, die moeten afrij den, heeft Het Witte Huis nog een groot aantal andere klanten. Van Ingen-Schenau: "Er komen veel mensen, die een binding met de universiteit hebben. Die zijn hier dan voor hun werk of hun studie. Sommigen blijven een paar da gen, anderen drie weken. Ook komen er wel veel toeristen, meest mensen met kleine kinde ren of ouderen. Voor hen is het hier dan een centrum, van waar uit ze naar de kust gaan of naar Den Haag en natuurlijk naar Lei den." Volgens zijn vrouw is het hotel, méér dan alleen maar een slaap gelegenheid. "Je hebt ook een sociaal-maatschappelijke taak. Zoveel mensen leven in onze welvaartswereld veel te afgezon derd. Ze zijn menselijke contac ten nauwelijks gewend. In al die jaren heb ik wel leren luisteren." De vraag of er nog leuke verhalen over het hotel te vertellen zijn beantwoordt mevrouw Van In gen-Schenau bevestigend. "Maar", zegt ze erbij "er zijn ook wel veel nare dingen. En die ver geet je toch niet zo snel. Zo wordt er veel gestolen. Dat is heel ver velend. Laatst nog een klein Per zisch kleedje en een sprei. Goede herinneringen heb ik natuurlijk Aanrijding LEIDEN - Het Rapenburg de ver keerde kant in rijden en dan ook nog aan de linkerzijde van de rij baan kwam een 31-jarige fietser uit Leiden duur te staan. Een au tobestuurder komende van de Langebrug, die het Rapenburg op wilde, zag de fietser niet aan komen en reed tegen hem aan. Met een grote hoofdwond en een gebroken schouderblad of sleu telbeen is de fietser overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Wassenaarse ambtenaren weer kampioen met volleybal WASSENAAR - Voor de tweede maal in successie is de gemeente Wassenaar kampioen geworden van het regionaal volleybaltoer nooi voor gemeenteambtenaren. Uit handen van de wethouder Dijkstal en Barning ontving het winnende team een trofee. Bo vendien mag het team in het voorjaar meedoen aan het lande lijk toernooi. Omdat Wassenaar vorig jaar, tij dens het toernooi in Alphen aan den Rijn ook al kampioen werd, vond het toernooi afgelopen za terdag plaats in de Wassenaarse sporthal aan de Dr. Mansveltka- de. Volgend jaar wordt het toer nooi hier dus weer gehouden. De verbouwing van het Witte Huis is half november klaar. Directeur Van Ingen Schenau: "Met de k Schiphollijn verwachten we meer gasten. ook wel. Er worden in het Aca demisch Ziekenhuis vaak bui tenlandse hartpatiënten geope reerd. Samen met een familielid komen die meestal eerst een paar dagen hier. Dan wordt de patiënt opgenomen in het ziekenhuis en de familie blijft hier achter. Met die mensen leven wij dan heel erg mee. Met kerst en oud en nieuw krijg ik nog steeds uit de hele we reld kaarten". Molukkers Eind jaren veertig kwamen al die Molukkers uit Indonesië naar Nederland. Omdat er geen behui zing voor ze was, heeft een grote groep een hele tijd hier gewoond. Dat was een mooie tijd. De kinde ren heb ik nog in een Hollands bed leren slapen. Ze gingen ge woon op het bed liggen net als op hun matje. Maar daarvoor is het hier natuurlijk veel te koud. Uit eindelijk heb ik het ze maar voor gedaan. Met een pyama aan ben ik onder de dekens gekropen. We hebben wel gelachen. En de vrouwen heb ik leren breien. Ik zette ze op een rij en gaf ze alle maal breipennen. Dat was een prachtig gezicht. Al die vrouwen op een rijtje en maar breien". "Er is ook nog een buitenlandse schrijver, die heeft hier op een kamertje zijn boek geschreven. Ik ben z'n naam vergeten. Maar het was wel een beroemde. En Jan Wolkers natuurlijk, op ons terras heeft hij misschien wel de helft van zijn boek geschreven. Ons hotel komt er ook nog in voor. Het heet alleen anders." MARIJKE KOOL WARMOND/ZOETERWOUDE LEI DERDORP LEIDEN VOORSCHO TEN Geboren: Chantal B., dochter van A.J. Kok en A.M. van den Berg (Warmond); Jacqueline C.M., dochter van C.G.P. Groen in 't Woud en A.Q.M. Rotteveel (Warmond); Evelien, dochter van T.J.M. van Egmond en S.G.F. Dekker (War mond); Emma A., dochter van J.H. Hulshof en B.J.R. Rijpstra (Warmond); Johannes H.C., zoon van H.J.P. van Wet ten en C.M.C. van den Ameele (War mond); Daniël A.P.,zoon vanA.M.C. van der Werf en T.J. Lagas (Warmond); Car- lijne R., dochter van C.G.M. Gouwe leeuw en Y.G.M. van Mierlo (Warmond); Michiel H., zoon van H.C.M. Zandbergen en M.A.C. Sprünken (Warmond); Anna C., dochter van G.M. van Leeuwen en M.A.W T. van der Horst (Warmond): Ka nna M., dochter vanyT.L.H. Gubbi en M.W. Koreneef (Zoeterwoude); Jurriaan M., zoon van E. de Vreede en M.M. Over- d ijk (Leiderdorp), Leonie, dochter van M.F. Verberg en E. Verheul (Leiden); Thessa, dochter van F.P.F.P.C. Plevier i P.N. Kelly (Leiden); Aafke, dochter M. Harkes (Leiden); Margaretha C., dochter van T. van den Bosch en A.C. van leijden (Leiderdorp); Linda, dochter van G. Koelewijn en E.J. Hemerik (Lei den); David, zoon van R. Noya en H. Verboom (Leiderdorp);Petrus S., zoon van P.J.T. Versteeg en M.A.A. Geerlings (Leiden); Rembrandt B., zoon van N.W. Happel en B.A. Lievers (Leiderdorp); Eric J.. zoon van H.J.M. Schrijver en T van der Pennen (Zoeterwoude); Eveline H., dochter van J. Rietbergen en T.T.A.M. Buis (Leiden); Bea, dochter van P. van den Hoed en W. veldkamp (Leiderdorp), Iwo L., zoon van J.W. Nel son en L.G. van Dam (Leiderdorp); Bas- tiaan K.J.. zoon van O.D. Spil en L. Spier (Voorschoten). Ondertrouwd: J.A. Uittenbogaard en M.L.C.J. Waaijer (Leiderdorp); J.A. Jan sen en M. van Beelen (Leiderdorp). Gehuwd: R.F.J. Kluivers en J.P.M. De- velee (Leiden); A.S.H. Breure en S.J. Dorsman (Leiderdorp); J.P.L. Robbe en T.G. Dijkstra (Leiderdorp). Overleden: J. Hillebrand (79), echtg. van H. Ruis (Leiden); J.A. van Ginneken (59), echtg. van A.C.G.M. Hereur (Leiden); F. Pijnnaken (87). gehuwd geweest met G. Bey (Leiden); T. van Boheemen (74), ge huwd geweest met J.Tijssen (Voorscho ten); A. van Klaveren (85), echtg. van J.J. van leeuwen (Voorschoten); M.J. Schut te (55), echtg. van T.W.A. Buitenman (Leiden); M.H. van Rheenen (67), echtg. van A. Haasnoot (Leiden). Zwaar gewond bij ongeluk LEIDERDORP - Een achttienjari ge Leiderdorper is vanochtend zwaar gewond geraakt bij een aanrijding nabij de Spanjaards- brug in Leiderdorp. De jongen fietste op de Splinterlaan en werd aangereden door een auto die rechts van de Zijldijk afkwam. Hij moest met waarschijnlijk schedelletsel en een gebroken nek worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. MAANDAG Leiden - De Regenboog - Watermolen, bijeenkomst Christelijke Vrouwenver eniging, 19.45"uur. Stadhuis - gemeenteraad 19.30 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoo^ Zuid-West14.30 Femke - Leids Volkshuis, vrouwensoos 20-23 uur. tel. 149180. Kantine NEM - ingang 5 meilaan, ruil en r-foTolr postzegelvrien- 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Poppentheater Wellus-Nietus, Chur- chillweg, Voorschoten, tel. 01717-3163, en 071-121367, dindag 14 okt een vol wassenvoorstelling, 20.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Oost-Europese filmcyclus, film van de Hongaar Miklós Jancse, 20 en 22.15 uur. Voorschoten - Gemeentehuis - commis sie financiën, 20 uur. Oegstgeest - Endegeesterstraatweg 4 - commissie openbare werken. Koffieshop Leidse Volkshuis - din 14 Werklozen Belangen Vereniging, voor advies van 10 tot 12 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en Zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrij 10 okt - 17 okt door Apotheek Reijst, Steenstr 35, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, tel.2525. WIJKVERPLEGING zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7. tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Warmond - M. Habernickel. Rusthoff- laan 4, Sassenheim. te. 02522-15465. LEIDSCH DAGBLAD In totaal deden er dertig teams uit zeventien gemeenten mee aan de sportmanifestatie. In de recrea- actie tijdens hel zaterdag tieklasse werd Woerden winnaar, bij de dames kwam Alkemade als eerste uit de bus. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B V. LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon C71-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post 166,40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254,10 Losse nummers f 0,65. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P M. van der Meer (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonöers. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude. Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2