Schitterend boek over Waddenzee "Wij zijn wegwerpkinderen" J Winkler Prins Encyclopedie over WO II nu compleet boeken-boeken-boeken-boeken-boeken-boeken Candy kom terug Nieuwe jeugd boeken BMjËjHfo] Mamma ruilen: best leuk NIEUW OP DE BOEKEN PLANK Opgroeien in tehuizen is ook niet alles MAANDAG 13 OKTOBER 1980 EXTRA PAGINA 23 "De laatste handelsreiziger". Ivan Wolffers. Prijs 19.50 "Geniet nou 'es" Jaap Vegter. Prijs f 10,- "Een goed huwelijk". Doris Les sing. Prijs f37J>0 "Ripley, een man van talent". Patricia Highsmith. Prijs f2750. Uitg. Bert Bakker. "Geld en geweten", 2 delen. C. Fasseur. Een bundel opstellen over an derhalve eeuw Nederlands bestuur in de Indonesische Archipel, uitg. Martinus Nijhoff, prijs f 39,50 per deel. "Handboek tuinieren". W. Oudshoorn en G. Bambach. "Het grote Kruidenboek". Prof. dr. R£. Schultes. Uitg. Zomer en Keuning. prijs f2990, na l januari f3750 "Ónder de wolkenwals". Bouke B. Jagt. Uitg. Elsevier. In de Groenboekerij-serie (uitg. Zomer en Keuning) zijn drie nieuwe boeken verschenen: "350 tuinplanten en hun toepas sing" Ron Herwig. Met veel kleurenillustraties, prijs f32,50. "Snoeien" Een stap voor stap gids over het snoeien van hagen, boinen, heesters, en rozenstruiken, prys f 19,90 "Planten voortkweken als hob by". JaapHage Zelf zaaien, stekken, enten en marcotteren in kamer, kas en tuin, pnjs f 19.90. Van de Encyclopedie van de Twee de Wereldoorlog is nu ook het laatste deel verschenen. Het oor deel dat met enig voorbehoud na de publikatie van deel 1 over dit werk werd gegeven, kan alleen maar worden bevestigd. De encyclopedie voldoet stellig aan de eerste eis die men aan haar moet stellen: zij brengt op logi sche, overzichtelijke wijze en in kort bestek een groot aantal ge- gevens over de oorlog binnen handbereik. De uitwerking van het concept is echter niet voldoende evenwich- tig geweest. Aan een spion als Anton van der Waals, die zo vre selijk heeft huisgehouden in de rijen van het verzet, worden zeg ge en schrijve tien regels gewijd, aan de zangeressen Vera Lynn en Jettie Pearl twee keer zoveel. Onevenredig veel aandacht wordt besteed aan allerlei receptjes, zo als voor tulpebollenkoekjes. tul- pebollenpuree, pannekoeken van spinazie en aardappelen en ontbijtkoek uit aardappelpuree; ze hadden toch wel onder één trefwoord afgehandeld kunnen worden. Dan had er wat meer ruimte beschikbaar gekomen voor bijv. het proces van Neu renberg dan nu wel erg karig is beschreven. Verder zijn er wat personen buiten deze encyclopedie gebleven die er per se in hadden gemoeten. Onbegrijpelijk is dat Weinreb helemaal niet in het. stuk voor komt na alle lawaai rond zijn per soon. Vermelding had ook ver diend de in Zwitserland werken de Duitse spion Rudolf "Lucy" Roessler ("De oorlog werd in Zwitserland gewonnen") aan wie de Russen zoveel te danken had den. Het best is de encyclopedie in sa menvattende beschrijvingen, zo als bijv. over toneel, dans, mu ziek, sport in de oorlog, zij het dat de aanpak van die onderwerpen hier en daar nogal verschilt. "Winkler Prins Encyclopedie van de Tweede Wereldoorlog", deel 2. Uitgegeven door Elsevier, Am sterdam. Prijs f 185 (twee delen). RUUD PAAUW Nieuwe belevenissen van Noortje en haar broertje Peter in Morgen ga ik mamma ruilen, geschreven door Rita Törnqvist. Mamma loopt de hele dag te zuch ten, omdat Noor en Peter vakan tie hebben en er thuis maar een rommel van maken. Tante Mieke loopt ook te zuchten, juist omdat het bij haar thuis zo stil en rustig Een mamma-ruil is gauw afge sproken: Tante Mieke komt voor de beide kinderen' zorgen en moeder vertrekt naar tante Mie- ke's huis om eens lekker uit te rusten, (de omslag van het boek vermeldt dat Noor en Peter naar tante Mieke mogen, maar het omgekeerde is het geval). Noortje stelt zich van alles voor om met tante te gaan doen. Uiteinde lijk wordt het allemaal wat an ders dan in haar fantasie, maar de lol is er niet minder om. Een gezellig boek voor kinderen vanaf 4 jaar vol herkenbare situa ties en belevenissen. Aan de vorm is veel zorg besteed: dat maakt het boek aantrekkelijk om te bekijken en voor te lezen. Door de eenvoudige zinnen en de hoofdstukjes van éen bladzijde lang is het verhaal ook goed te lezen voor kinderen vanaf 7 jaar. Uitg. Ploegsma, ill Jaap Nieu- wenhuis. orijs f 15.75. MARGOT KLOMPMAKER Al jarenlang leefde bij de wadden vereniging de wens in een boek de jeugd te laten zien wat de waarde is van het Waddenzeegebied, niet alleen voor de directe omgeving, maar ook voor Nederland, Euro pa en de wereld. Het diende een boek te zijn dat op open, toegan kelijke wijze bij elk kind in Ne derland belangstelling en liefde voor het wel en wee van de Wad denzee zou oproepen Dat waren de woorden tijdens de presentatie van "Wijs met de Waddenzee", een boek waarvan de samenstellers hopen dat het aan bovengenoemde punten zal voldoen. Zo n boek samen te stellen is geen eenvoudige opgave voor een ver eniging die in haar bulletins en brochures vaak stekelig uit de hoek komt en scherp stelling neemt. Uitgangspunt voor dit boek was om geen lange klaag zang te houden over "hoe mooi het vroeger wel was, en hoe veel er al is verdwenen". De samenstellers wilden speciaal voor kinderen de nadruk leggen op de mooie natuur van het Wad dengebied en op welke manier al dat moois in stand kan worden gehouden. In deze op^et lijkt men wel geslaagd: er valt in dit 160 bladzijden tellende boek veel te zien, te lezen, te verbazen en te genieten. Dat ondervinden de drie kinderen Willigenburg. De 12-jarige Yvonne en haar twee jongeren broers zwerven al jaren van de ene instelling naar de andere. Ze leven in de veronderstelling dat hun ouders gestorven zijn. Totdat Yvonne ontdekt dat haar vader en moeder beiden nog leven, maar door de familie worden doodgezwegen. Het meisje doet dan alle moeite om haar moeder te vinden. Dat lukt. maar de ontmoeting tussen moe der en kinderen valt bitter tegen. Toch geeft Yvonne niet op. Ze slaagt erin ook haar vader op te sporen en besluit hem op te zoe ken. Hun weerzien is voor vader en dochter een onvergetelijke gebeurtenis. Als uitgangspunt voor haar verhaal koos schrijfster Thea Beekman een 3-tal kinderen die zij al jaren kent. "Wij zijn wegwerpkinde ren" berust dus op de werkelijk heid. Wat vooral opvalt is dat Yvonne en haar broers ondanks al hun problemen gelukkig niet als zielige kinderen naar voren komen. Duidelijk is dat het opgroeien in een tehuis met groepsleiders in plaats van een vader en een moe der heel anders is dan de opvoe ding in gezinsverband. Korte informatieve hoofdstukken die in duidelijke taal vertellen over de fauna en flora, maar ook over het wonen en werken in het waddengebied, worden afgewis seld met verhalen van Mies Bou- huys. Kleurige illustraties en prachtige foto's brengen de tekst tot leven. Het opvoeden in een kindertehuis verloopt volgens uitgestippelde "pedagogisch verantwoorde" richtlijnen. Zelden wordt een kind zonder reden tot de orde ge roepen of zomaar geslagen. Alles wordt beredeneerd: als er problemen zijn moet erover "ge praat" worden. Opvoeding in tehuizen gaat vol gens een vast patroon. Alles wordt overwogen, niets gebeurt impulsief. Thea Beekman Yvonne erv aart het dan ook als een verademing wanneer de moeder van een schoolvriendinnetje heel anders blijkt te zijn. Het ene mo ment valt ze onredelijk tegen haar kinderen uit en mept ze om de oren, even later lacht ze weer hartelijk met de kinderen mee! Yvonne ondergaat de- scheidbui van deze vrouw als een zegen: "Heerlijk om op je kop te krij gen!" Tekenend voor de onzekere situatie van de kinderen is de bewuste manier waarop tehuiskinderen met hun gevoelens omspringen. Je moet oppassen met genegen heid voor leiders of pleegouders, want daar heb je jezelf mee wan neer je weer eens moet verhui- Toch hebben deze kinderen, meer nog dan normaal, behoefte aan liefde en aandacht. En om die te krijgen lokken veel kinderen be wust een reactie uit door zich op een bepaalde manier te gedragen: Yvonne's broertje is ontzettend vervelend om aandacht te krij gen. Zijn gedrag bezorgt zijn pleegmoeder vaak een huilbui, voor hem een teken dat ze van de jongen houdt! Een schitterend boek overeen even fraai gebied, waarmee helaas veel te achteloos wordt omgespron gen. Duidelijk worden de geva ren aangegeven die het wadden gebied bedreigen. Gevaren die moeten worden bedwongen wil men dit stukje uniek natuurge bied behouden. Hoewel het onderwerp genoeg emoties bij de lezer kan oproepen gebeurt dat lang niet altijd. De geschiedenis van de kinderen wordt verteld bij monde van de 12-jange Yvonne. De schrijfster heeft echter de fout begaan te vaak allerlei gebeurtenissen langdradig te beschrijven in plaats van zich te concentreren op de handeling, die veel spre kender is. Op de plaatsen waar de betrokke nen direkt met elkaar geconfron teerd worden ontstaat een boeiende dialoog, gaat het ver haal leven en weet de schrijfster te overtuigen. Maar de actie ver zandt al gauw weer in de ellen lange overpeinzingen en be schouwingen die Thea Beekman via hoofdoersoon Yvonne kwijt wil. Want in een aantal passages is dui delijk te merken dat de schrijfster haar eigen ideeën wil spuien: be paalde moraliserende opmerkin gen wijzen daar op. Dat maakt de ik-vorm van het verhaal niet zo geloofwaardig. Zeker geen slecht boek. van Thea Beekman maar helaas niet pakkend en boeiend genoeg geschreven. Heel anders is Ik ben Fedde van An Rutgers van der Loeff. Een boek, geschreven ter gelegenheid van 50 jaar kinderbescherming in Nederland, waarvan nu een her ziene herdruk is uitgebracht. Het beschrijft voornamelijk het trieste relaas van de 18-jarige Fedde, aangevuld met de even eens ontmoedigende ervaringen van andere klanten van de kin derrechter. Een beklemmend boek. dat je on der het lezen meermalen wil wegleggen om nooit meer in te kijken Want wat hier naar voren wordt gebracht aan menselijke ellende en vooral onmacht om er iets aan te veranderen (ondanks ieders goede wil), verschaft be paald geen leesplezier. An Rutgers heeft zich grondig geo riënteerd in de wereld van de kinderbescherming voor zij dit boek schreef. Het is haar gave als geen ander in te leven in de gedachtenwereld van de personen in haar boeken. En dat leidt tot levensechte figuren met herkenbare emoties. Ook in dit geval is het reilen en zeilen van Fedde en andere jongemen- sen zö aangrijpend neerzet dat hun ervaringen grote indruk ma ken pp de lezer. Een indrukwekkend boek dat wel iswaar in eerste instantie voor kinderen is geschreven (vanaf 10 jaar), maar ook voor volwassenen zeker de moeite waard is. Uitg. Meulenhoff Informatief, prijs f34,50. Zonder sentimenteel te worden of overdreven emoties op te roepen wordt Fedde's worsteling ge volgd om zich in de maatschappij staande te houden. Opvallend is de nuchterheid waarmee Fedde zichzelf steeds genadeloos ontleedt: door het ja renlange verblijf in tehuizen en het getouwtrek tussen allerlei in stanties weet hij feilloos zijn ei gen situatie en zijn motieven ach ter bepaalde handelingen te pei len. Zoals het met opzet verve lend of grof zijn om maar aan dacht en genegenheid te krijgen. Het grote verschil tussen "Wij zijn wegwerpkinderen" en "Ik ben Fedde" is in de eerste plaats de veel sterkere karaktertekening in laatstgenoemde boek. Daarbij komt dat An Rutgers de "verhalende gedeelten" tot een minimum weet te beperken. Haar boek barst van de actie. Thea Beekman is teveel blijven steken in het geven van achter grondinformatie over de levens loop van Yvonne en haar broers. Het gebrek aan actieve handeling en dialoog wreekt zich hier dui delijk. Wat uit beide boeken sterk naar vo ren komt is het karakter van "be voogde" kinderen: ondanks de \oortdurende botsing met de samenleving (logisch gezien hun ervaringen) blijven het mensen met herkenbare behoeften zoals ieder andei. Ook zij zoeken vei ligheid, geborgenheid en zeker heid. Vooral de wetenschap dat een an der mens om hen geeft en hen be grijpt is een noodzakelijke le vensbehoefte. Het zijn mensen die het ongeluk hebben altijd in de hoek te zitten waar de meeste klappen vallen, en daar in veel gevallen nooit uit zullen komen, ondanks het feit dat iedereen best welwillend is. Dat geeft mensen die het wel goed getroffen hebben een onbehaag lijk gevoel van onmacht en on vrede dat blijft knagen en tot na denken stemt "Ik ben Fedde" uitg. Ploegsma, f 15,90. "Wij zijn wegwerpkinderen", uitg. Lemniscaat 18.50. MARGOT KLOMPMAKER Natuurboeken voor iedereen: "Roek vliegt naar de stad". Una Ja cobs. Uitg. De Vries Brouwers, tiet noe en waarom ran iucm "Het hoe en waarom van water Hel hoe en waarom van aarde' "Het hoe en waarom van de worm". Vier delen 6,75 p.d. Uitg. Van Reemst. Blokboekjes is de naam van een speciale serie zelfstandig te lezen boekjes voor kinderen die net heb ben leren lezen. Aantrekkelijk geïl lustreerd. geen te moeilijke woor den. nieuwe woorden worden vaak herhaald zodat een kind ze al lezend leert. Enkele nieuwe titels: "De lange zeereis "En de dief zei ha p". "Wnl heb je daar". "Snelle jager" Uitg. Ploegsma, prys ƒ12.26 p.d. Wie dol is op honden zal Candy kom terug niet met droge «gen kunnen lezen. Schrijver Meindevt de Jong stelt het zelfzuchtige gedrag van de mens die het dier harteloos en zonder nadenken behandelt ge nadeloos aan de kaak. Alles draait om Candy, een jong hondje, dat in een gezin terecht komt, waar alleen de kinderen van het dier houden De twee volwassenen vinden de hond las tig en vervelend Tydens een uit stapje loopt Candy weg: het be gin van een hard zwervers be- Toch zal zij tenslotte na een jaar van honger en ellende, een goed te huis vinden. Een aandoenlijk verhaal waaruit eens te meer blijkt hoe ondoor dacht mensen een dier in huis nemen, zonder zich de gevolgen te realiseren, of zonder de wil zich een beetje in de geaardheid en behoeften van hun huisdier te verdiepen. En dan ligt misluk king voor de hand. waarvan het dier natuurlijk de schuld krijgt. In dit verhaal worden de mensen, hun handelingen en reacties vanuit de hond Candy beschre ven en geïnterpreteerd. Het boek li een pleidooi vooi een liefde volle relatie tussen mens en dier. Voor kinderen vanaf 9 jaar en vol wassenen van harte aanbevolen. Uitg. Westfriesland, ill. Maurice Sendak. prijs 16.90 MARGOT KLOMPMAKER "Handboek tuinieren". W. Oudshoorn en G. Bambach Een indrukwekkend naslagwerk van 854 bladzijden over alle facetten van modern tuinieren, voorzien van talrijke illustraties en ontwerpen. Allereerst wordt uitgebreide informatie gegeven over spitten-bemesten- wieden en sproeien van de tuin tot en met de aanleg van waterpartijen en pergola's toe. Een alfabetisch overzicht van allerlei bloemen, bomen, heesters en klim planten geeft bijzonderheden over de groei, bloei, standplaats, grond soort enz. Paarnaast bieden tabellen gegevens omtrent onderhoud en bestrijding van ziekten en plagen. Een veelzijdig tuinboek met vooral praktische gebruiksmogelijkheden. Uitg. Zomer en Keuning, prijs f64,50. {(morgen ga ih mamma ruilen Kinderen die trekken van tehuis naar tehuis, maar nooit een "echt thuis" vinden, levend in een we reld bestaande uit groepsleiders, gezinsvoogden en kinderrech ters. Geen onderwerp waarvan je zegt: fijn om over te lezen. En toch.. De argeloze lezer die zich verdiept in de problematiek rond kinderen die om de een of andere reden niet bij hun ouders in gezinsver band kunnen opgroeien, raakt verbijsterd over de omstandig heden waaronder deze kinderen moeten leven en het stempel dat zij hun hele verdere leven met zich mee moeten dragen. Dat is tenminste de indruk na het lezen van twee onlangs versche nen boeken (een nieuw en een herdruk) over het leven van kin deren in tehuizen, Wij zijn weg werpkinderen van Thea Beek man en Ik ben Fedde geschreven door An Rutgers van der Loeff. Boeken die je achterlaten met de vraag: hoe is het in godsnaam mogelijk! Wegwerpkinderen. Zo worden ze genoemd. Kinderen die trekken van het ene tehuis naar het ande re om soms te belanden in een pleeggezin. Maar dan nog blijft alles onzeker.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23