kop nodig" een harde "Je hebt gewoon 'Tifosi' treffen vlagger Bosman met blik BJ31CW Arbiter Weerink: Zwemmers LZ sterk LEZERS SCHRIJVEN SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LUXEMBURG (GPD) - De Nederlandse grensrechter Piet Bosman, die samen met zijn collega's Henk Weerink en Henk van Ettekoven het arbitrale trio vormde bij de in terland Luxemburg-Italië, zal zich deze kwalificatiewed strijd van groep 5 voor het WK-toernooi nog lang heugen. De Italiaanse „tifosi" zagen, ondanks een cordon van 60 Luxemburgse politiemannen, kans de Nederlandse grensrechter na afloop van 90 chaotische minuten een blikje naar zijn hoofd te gooien. Scheidsrechter Henk Weerink, die deze kwalificatiewedstijd leidde en drie spelers wegstuurde (de Italianen Causio en Antognoni en de Luxemburger Schreiner), kwam wel onbeschadigd van het veld. „Gelukkig viel het allemaal nogal mee voor Bosman. Hij hoefde verder niet behandeld te worden", aldus het commentaar van Weerink. „Trouwens, scheidsrechters moeten tegen woordig een harde kop hebben. Je maakt op de Nederlandse vel den ook wel het een en ander mee. Ik ga zondag rustig naar Volendam-Haarlem, zo'n erva ring moet je ook een keer mee gemaakt hebben',. Volgens de arbiter uit Coevorden is de grote agitatie ontstaan door het povere spel van de Italianen, die slechts een marge van twee goals konden bewerkstelligen. En omdat Joegoslavië destijds met 0-5 in Luxemburg won, werd PAGINA 21 ATLETIEK - Piet Waaning van de Spartaan uit Lisse is bij de 27ste Vestingloop in Edam tweede ge worden. Hij legde de 9 kilometer afin 27.33.3. WIELRENNEN - Ane van de Burg uit Noordwijkerhout heeft het wielercritenum in Lisse gewon nen. Ruud Onos uit Leiden werd tweede Jan van Dijk uit Lisse legde beslag op de derde plaats. WIELRENNEN - Hans Steekers uit Noordwijkerhout heeft in Hilversum tijdens een veldrit be slag gelegd op de derde plaats. VOETBAL - Kameroen heeft in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal met 2-0 gewonnen van Zim babwe. De twee doelpunten wer den in de laatste zeven minuten gemaakt. GOLF - Na de derde dag van het toernooi om het wereldkam pioenschap golf voor amateurs in Pinehurst gaat Amerika aan de leiding. Nederland staat 21ste. de ploeg van trainer Bearzot door de 10.000 Italiaanse gastarbeiders die in Luxemburg waren op tal van fluitconcerten getracteerd. Grensrechter Henk van Etteko ven: „De irritatie bij spelers en publiek werd nog groter toen eerst Causio en daarna Antogno ni op mijn aanwijzing uit het veld gestuurd werden. Beide spelers haalden achter de rug van Henk uit naar hun tegenstander. Cau sio met een elleboog, toen de bal aan de andere kant van het veld was. En Antognoni zette zijn volle voet op het lichaam van een tegenstander waarop de nop van de schoen helemaal in die Luxemburger verdween. Ik stak beide keren m'n vlag de lucht in en Henk stuurde die spelers weg. Dat leverde een enorm tumult op, want zoiets zijn ze in Italië blijk baar niet gewend. Daar speelt de grensrechter een meer onderge schikte rol" Het trio Weerink-Van Ettekoven- Bosman had een week eerder stage gelopen bij het eredivisie duel PSV-Feyenoord. Weerink: „Daar hebben we afgesproken dat de grensrechters vooral op het gedrag van de spelers zouden letten. Ze mochten destijds des noods een buitenspelgeval over het hoofd zien, als er maar geen wangedrag zou plaats vinden buiten mijn gezichtsveld. Nu we van de UEFA strenge richtlijnen hebben gekregen, willen we die ook in praktijk brengen" Van Ettekoven: „We hebben na af loop nog contact gehad met een UEFA-vertegenwoordiger en die toonde zich erg content over de wijze waarop we als trio hadden gefunctioneerd. Dat er bij de spelers minder begrip voor be staat, is nogal logisch. Zeker bij de Italianen niet. die hun on macht over het slechte spel op deze manier probeerden af te reageren. Ze misten bovendien een strafschop en dan begrijp je wel hoe die dure profs zich op de Luxemburgse amateurs wilden revancheren". Henk Weerink hoopt dat in de toe komst het optreden van alle UE- FA-scheidsrechters strenger en consequenter zal zijn. „Alleen op die manier kan het schoppen uit gebannen worden. Wanneer er duidelijke afspraken gemaakt worden binnen het arbitrale trio kun je als scheidsrechter in de rug gedekt worden ingeval zich er iets achter je rug afspeelt wat niet door de beugel kan. Bij Luxemburg-Italië heb ik drie ro de en vier gele kaarten moeten geven. Dat was me tot nu toe niet eerder gebeurd in mijn loopbaan als internationaal scheidsrechter. Maar dat is de consequentie van een nieuwe aanpak". VOLENDAM - De jeugdzwem- ploeg van LZ'86 heeft gistermid dag een bijzonder goede prestatie geleverd. Het tweede programma van de jeugdcompetitie (B poule) eindigde in een duidelijke LZ- overwinning. Door deze zege heeft LZ'86 een goede kans op promotie naar de A poule. Ook individueel waren er enkele goe de prestaties te noteren. Zo ein-» digde de 100 meter vlinderslag meisjes 1969 in een drievoudige Leidse overwinning. Eerste was Annette Knot. tweede Yvonne de Kier en derde Annemarie v.d. Luyt. Marianne Knot won de 200 meter vrijeslag meisjes 1967 en Vincent van Duyvenbode dezelf de afstand bij de jongens. Ook Hans van Hees en David Ling be haalden een goede klassering op de 100 meter vlinderslag jongens 1969. Uitslagen: 200 meter wisselslag jongens onder 14 jaar 1. Erik Rieken AZC 2.31.2, 3. Michel v.d. Zeeuw LZ '86 2.41.6, 100 meter vrye slag jongens 1971/1972: 1. Remco Edam Njord '59 1.28.2, 3. Bas Willemsen LZ'86 1.35.5, 100 meter schoolslag meisjes 1970 1. Esther Huizinga Njord '59 1.41.3, 3. Marieke van Leeuwen LZ'86 1.44.7, 100 meter vlinderslag meisjes 1969: 1. Annette Knot LZ'86 1.25.5, 2. Yvonne de Klei LZ'86 1.26.0, 3. Annemarie v.d. Luyt LZ'86 1.27.9,100 meter vlin derslag jongens 1969: 1. Nico Wempe Njord '59 1.29.0, 2. Hans Hees LZ'86 1.30.5, 3. David Ling LZ'86 1.36.4, 100 meter rugslag meisjes 1968: 1. Babette van Loon Njord '59 1.17.5, 2. Sylvia Bakkei LZ'86 1.18.4, 200 meter vrijeslag meisjes 1967: 1. Marianne Knot LZ'86 2.23.6. 200 meter vrijeslag jongens 1969: 1 Vincent var Duyvenbode LZ'86 2.29.3. Scheidsrechter Hennie Weerink ging in de interland Luxemburg-Italië "driemaal over rood". Hij stuurde de Italianen CausioAntognioni en de Luxemburger Schreiner voortijdig naar de kleedkamers. BOKSEN - De Japanner Yoko Gushiken heefl afgelopen zon dagavond zijn wereldtitel boksen in het lichtvlieggewicht behou den. Hij versloeg zijn uitdager, de Mexicaan Pedro Flores, op pun- VOETBAL - Go Ahead Eagles heeft de vriendschappelijke wedstrijd tegen de zaterdagvier- deklasser Wilhelmina gewonnen met 7-2. AUTOSPORT - De Westduitsers Rorhl en Geistdorfer hebben af gelopen zaterdag de 22ste rallye van San Remo gewonnen. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de /redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort.^ i Dommigheden (6j Dommigheden noemt Ruud Paauw de vrouwen die eisen dat meisjes met andere sporten ken nis willen maken. Het gezegde "schoenmaker houd je bij je ei gen leest" is hier wel van toepas sing. Wanneer je niet bekend bent met de leerstof van het bok sen. hoe kun je dan zo negatief schrijven? Vijfentwintig jongens van 11-13 jaar namen deel aan de school sportcursus boksen o.l.v. onder getekende. gediplomeerd boks- leraar NBB via de schoolsport- Deze jongens zullen hun ervarin gen hebben besproken met de ouders, mede-leerlingen (waar onder vermoedelijk ook meisjes) leraren enz. De bewegingen die je moet aanleren, zowel bij aanval als verdediging, om het boksen of het vuistschermen te leren, zijn er vele. Boksen zoals Ruud het ziet, is het elkaar neerdreunen. De zwaar gewichten spreken hierbij het meest aan, maar de lichtere ge wichtsklassen kunnen soms veel beter boksen dan bijv. Cassius Clay omdat die zich vaak nog sneller verplaatsen en toeslaan. De vrouwen die "Dommigheden Eisen" volgens Ruud, ben ik zeer dankbaar. Ik voel mij zeer ver eerd. Ruud. hierbij nodig ik je uit om bij DTS eens een training mee te doen (onder mijn leiding). Tot T.SN IK Leidse boksclub DTS Zwarte Pad 30 Leiden. (Naschrift redactie: Ruud Paauw laat weten dat hij morgen in zijn rubriek de bel zal luiden voor de tweede ronde). Schutte Naar aanleiding van de beroering in de Leidse taxiwereld (LD 11-10) zouden we graag het volgende opmerken: de nagedachtenis van de heer Schutte met rust te laten. FAM. ROZENDAAL Stadhouderslaan 22 Leiden (Naschrift redactie: Het gesprek met de heer Van Gul den had ruim vóór 5 oktober plaats. De heer Van Gulden treft dus geen blaam; als er sprake is van een schuldvraag dan is de fout - uiteraard in onwetendheid - door de redactie gerhaakt. Zij biedt daarvoor haar excuus aan de fam. Schutte aan). Orgel(stad) (6) Uit de orakeltaal die Jan Doove hanteert in zijn stukje van don derdag j.l. en bovendien in een brief die ik een dag tevoren van hem mocht ontvangen, moet ik wel afleiden dat hij tot een nor male gedachtenwisseling niet, of niet meer, in staat kan worden geacht. Het heeft dan ook geen enkele zin op de vermeende in houd van dit onsamenhangende en onzindelijke proza in te gaan. Het lijkt mij intussen wel duide lijk na dit alles, dat iemand, die nu nog de dupe zou worden van Jan Dooves titulaire genoegens zulks geheel aan zichzelf moet wijten. Voor de belangstellende lezers van deze rubriek wil ik het volgende toevoegen: ik kan hun in vertrouwen meedelen dat de reeds lang overleden Sem Dresden mij nimmer heeft opge dragen hem te citeren, zoals Jan Doove tot mijn verbijstering schijnt te menen. Ik citeerde Dresden trouwens niet. "Ribal- do, audace. lascia ai morti Ia pa ce". naar ik hoop zal het Jan Doove bekend zijn tot welke on verlaat in Mozarts opera deze woorden worden gericht. Wat tnjj betreft besluit ik hiermee deze polemiek. Jan Doove zou in zijn eigen belang handelen door er eveneens het zwijgen toe te doen. Dr J. VAN DER VEEN Anna van Burenlaan 13 Oegstgeest. tuur recht heeft op inspraak. Dat is natuurlijk iets anders dan ach teraf bij de vaststelling van het bestemmingsolan alsnog in de gelegenheid' te worden gesteld om bezwaarschriften in te die nen. De bereidheid om dan nog ingrijpende doch noodzakelijke veranderingen aan te brengen zal dan niet groot meer zijn. Boven dien zullen daar weer aanzienlij ke bedragen mee gemoeid zijn en als iets duidelijk is dan is het wel dat Leiden vooral behoefte heeft aan goedkope woningen dus rea liseerbaar in de sociale sectoren. Dat er licht met (njks)gelden wordt omgesprongen, moge reeds blij ken uit de uitspraak van de pla nologen dat de hoogte van de grondkostensubsidie van het rijk afhankelijk is van nét verhaal dat de gemeente om het verzoek heen bouwt. Een bedrag van f35.000 voor een Rotterdams plan wordt daarbij aangehaald. Van meer realiteitszin getuigt de uitspraak van wethouder Tesse- lar dat reeds voor een locatiesub sidie van f7000 per woning hard moet worden gevochten. Hij doelt hierbij waarschijnlijk op een in het verleden toegekende locatiesubsidie voor gesubsi dieerde woningen in een Leids perifeer plan. Of dat in het Roter- dams geval ook zo was, lijkt mij onwaarschijnlijk. Als het al waar is, zal het zeker een stadsvernieuwingsplan in de zin van de locatiesubsidieregeling zijn geweest en gaat vergelijking met het Schuttersveld volledig mank omdat dit gebied geen be staande bebouwing heeft die I eerst moet worden gesloopt en waarmee in de regel aanzienlijke bedragen zijn gemoeid. Ik vraag mij zelfs af of het Schuttersveld wel als perifeer plan kan worden gezien en de locatiesubsicierege- ling wel van toepassing is. Voor dat men zich bij voorbaat rijk re kent zou eerst daaromtrent ze kerheid dienen te worden ver kregen en dan nog zullen slechts de aanvaardbare kostenposten mee worden gerekend voor bere kening van een subsidie Dommigheden (3) "Wij vrouwen moeten geen dom migheden eisen" is de pakkende titel boven een artikel van Ruud Paauw in het LD van 7 oktober. Hij reageert daarmee op een dis cussie in de raadscommissie On derwijs van 1 oktober, waar een nota van de schoolsportcommis sie besproken is. Mij komt het stukje van Ruud Paauw zeer dom voor, omdat hij voorbijgaat aan de zaak waar het om draait. Als de schoolsportcommissie in haar programma een aantal spor ten specifiek voor jongens of meisjes aanbiedt en daarmee on geveer de helft van de in aanmer king komende leeftijdsgroep passeert dan is een logische vraag: waarom kunnen meisjes niet deelnemen aan gewichthef fen, boksen en polsstokhoog springen en jongens niet aan kunstzwemmen? Het antwoord dat hierop gegeven werd. was: in onze westerse landen is het niet gebruikelijk dat deze sporten door zowel jongens als meisjes worden beoefend. Op mijn vraag of het dan geen taak is van de schoolsportcommissie om dit te doorbreken en om jongens en meisjes in staat te stellen aan alle geboden sporten deel te nemen is negatief geantwoord. Bovendien is er volgens de heren van de .schoolsportcommissie ge°n be hoefte aan. Dit is een standaard-antwoord om op een gemakkelijke manier van deze zaak af te komen, want wie heeft er ooit gepeild of er behoef te aan is? Was er jaren geleden ook geen vrouw die wilde voet ballen en kwamen er toen plotse ling hele elftallen uit de lucht vallen? Nog steeds blijkt bijv. door het stukje van Ruud Paauw. dat er mensen zijn die de be staande situatie in stand willen houden. Dat boksen een beden kelijke sport is ben ik volledig met hem eens. Daar gaat het ech ter niet om, want ik kan nog wel een aantal sporten noemen die mij niet zo bevallen. HENRIETTE VAN DONGEN Resedastraat 6 Leiden. Dommigheden (4) De hr. Paauw heeft gemeend in zijn rubrick Vrij Uit", op een tamelijk "dommige 'manier te moeten in gaan op de inbreng van Henriette van Dongen in de commissie on derwijs. Zij stelde daarin dat alle takken van sport voor zowel meisjes als jongens toegankelijk moeten zijn. Het onderscheid dat er nu gemaakt wordt, stoelt ner gens anders op dan op de tradi tionele verdeling van de diverse takken van sport over de beiden seksen (en deze verdeling is zeker niet tot stand gekomen na een "behoeftepeiling aan de basis" waar de hr. Paauw zich nu zo druk,om maakt). De hr. Paauw geeft met geen enkel argument aan waarom dit be staande onderscheid gehand haafd zou moeten worden, maar verschuift de discussie naar een ander onderwerp namelijk "de verwerpelijke bokssport". Een prima punt van discussie (waai hij in de toekomst misschien nog eens aandacht aan kan besteden, maar in dit verband niet op zijn plaats. Daarnaast neemt hij zijn toevlucht tot een aantal niet ter zake doende opmerkingen aan het adres van de vrouwenbewc- ging. Wij hopen dat de redactie van het LD in het vervolg zal voorkomen dat dergelijke stukjes waaruit een totaal onbegrip voor het nut van emancipatie en roldoorbre king spreekt onder haar verant woordelijkheid opgenomen zul len worden. RüüIE VROUWEN LEIDEN p/a Boerhaavelaan 30 Leiden. Dommigheden (5) Geen verschillen tussen jongens en meisjes! Dames, u hebt groot ge lijk. Boksen, worstelen, gewich theffen voor jongens dan ook ui teraard voor meisjes. Havens jouwers. dan ook havensjouw- sters, wegwerkers dan ook weg- werksters enz. Er moet echt nog het een en ander veranderen eer we aan een socialistische heil staat toe zijn. Fysieke verschillen met de daaraan gekoppelde aan leg, ja ik weet het. allemaal reac tionair geklets. Vrouwen tegen mannen in een stevig partijtje rugby, en elkaar maar tackelen, dat is pas de ware progressieve geest. Nu nog de ontdekking van een simpele operatietechnieken dan is de zorg voor nakomelingschap in huwelijk en partnership ein delijk ook eerlijker verdeeld. Of zou de wederzijdse behoefte om elkaar aan te vullen in gelijk- waartligheid bij zoveel gelijk heid dan inmiddels al verdwenen zijn? ATILROE Primuladuin 23 Leiden. Weet de heer Van Gulden niet dat de heer Schutte na een langduri ge ziekte op zondag 5 oktober is overleden en 's woensdags daar na is begraven? Weet de heer Van Gulden niet dat het op zijn minst een vreemde in druk maakt om kort daarna op zo'n manier over "maatje Schut te" te spreken, terwijl toch de El- tax op de crematie vertegen woordigd was? Het zou beter ziin Schuttersveld Regelmatig verschijnen er artike len in uw blad waaruit blijkt dat er nog steeds wordt gedacht aan bebouwing van het Schutters veld. De planvorming is. zo het mij voorkomt, echter wel een ge bed zonder eind. Terecht stelt de buurtgroep dat zij bij het ontwerp van de stedebouwkundige strue- Zowel voor de gemeente als voor het rijk en niet te vergeten de toe komstige bewoners is in elk geval een zo geodkoop mogelijke uit voering van het plan van het grootste belang. Het lijdt geert twijfel dat dat staat of valt met een doelgerichte en voortvarende vorming van een voor alle partn- en aanvaardbaar en toch sober plan anders is straks inderdaad nog slechts kantoor- en winkel- vestiging financieel haalbaar en zitten de Leidse woningzoeken den met de gebakken peren. A.M. VAN DIJK Emmastraat 11 Leiderdorp. Brahmslaan Uit een gevoel van verrassing ener zijds en van irritatie anderzijds willen onderstaande bewoners van de Brahmslaan in Lei- den-Zuid-west reageren op uw artikel "Zuid-west verdeeld over zebra Brahmslaan" in de krant van woensdag j.l. Wij willen bij dit stuk drie opmer kingen plaatsen, waarbij wij er van uitgaan dat deze eigenlijk ge richt dienen te worden aan de gemeente Leiden, al is uw krant verantwoordelijk voor de inhoud van haar artikelen. In de eerste plaats een opmerking n.a.v. de zinsnede "De gemeente wilde de straat verbreden en een bushalte aanleggcn"(tweede ali nea). Wij verbaasden ons al over de spandoeken met het opschrift "Van de Brahmslaan geen race baan", maar snappen nu de clou: óns is op de eerste hoorzitting (georganiseerd door de gemeente Leiden in januari j.l.) verteld dat het om een asfaltering en een versmalling van de Brahmslaan (en enkele andere straten in de directe omgeving) ging en niet om een verbreding! (Is dit dubbele, achterhaalde of an derszins foute informatie? En In de tweede plaats n.a.v. dezelfde alinea) hebben de directe overbu ren van de geplande bushalte wel degelijk op de hoorzitting van ja nuari protest laten horen tegen die bushalte (lawaai van optrek kende en remmende bussen, stank) Pas ruim een week gele den kregen wij een plan in de brievenbus, bestemd voor de verontruste bewoners over de oversteek Max Regerlaan Strausspad, waarop o.a. een "abri" geprojecteerd stond. Nou, beste lezers, een abri is een bus halte "Niets gehoord" is ietS heel anders dan "niets aan de hand"! Bovendien heeft de gemeente in januari met de buurtbewoners afgesproken dat er met ons nog contact zou worden opgenomen als er rond de "buslijn- en halte problemen" nog problemen rond onze bezwaren zouden blijven bestaan. In de derde plaats werd ons verteld dat de NZH niet akkoord kon gaan met de ideeën van de bewo ners (i.v.m. omleggen route, ver- keersremmende maatregelen c d De NZH bleek toen de on derhandelmgsmarges te bepalen. Maar wat blijkt nu uit uw artikel (vierde alinea): "hij doelde op het feit dat de busmaatschappij NZH misschien wel van de route af zal ?ien als een dergelijke belemme ring (een eilandje in de weg om het verkeer af te remmen) wordt aangebrachtDat het nu in eens niet de NZH is die de marges bepaalt, maar de gemeente zelf, waar de NZH eventueel conse quenties aan verbindt! Een om kering van de feiten? Of waren ze in januari al omgekeerd? En hoe zit dat eigenlijk met het gebruik van een zeer uitgebreide hor- veelheid parkeerplaatsen door garage Van der Velden op en naast de trottoirs? Daar viel ook niet over te praten! Wij vragen ons over de hoorzit tingen) van de gemeente Leiden de volgende drie dingen af: wat is a) de zin, b) de bedoeling en c) het waarheidsgehalte van dergelgkc hoorzittingen" waarvan je de in spraakprocedure ten zeerste kunt betwijfelen als er niet eens naar de bewoners geluisterd wordt, er foute informatie wordt verstrekt en waar bovendien no tulen worden gemaakt die de be woners zelf (althans ondergete kenden n iet onder ogen kn igen? A. VAN DER KOOI A.M. KOSTER R. en P. WESTRATE p/a Brahmslaan 291 Leiden. AUTOSPORT - De Italiaan Mi- chele Alboretto is Europees kampioen formule 3 geworden. Hij legde op het Belgische circuit Zolder gisteren beslag op de der de plaats. De Fransman Philippe Streiff werd eerste. HONKBAL - De Philadelphia Phillies hebben zaterdag in Houston de vierde wedstrijd van de play-offs om het honkbal- kampioenschap tegen de Hous ton Astros met 5-3 gewonnen. De vijfde wedstrijd moet de beslis sing brengen. VOETBAL - Wereldkampioen Ar gentinië heeft gisteren in Buenos Aires voor 45 000 toeschouwers de vriendschappelijke voetbal wedstrijd tegen Polen met 2-1 gewonnen. ATLETI EK - Joke van Gerwen van de Liaacae attaftk ks lub da sp.u taan is in Hallouin (Frankrijk) bjj een stratcnloop over 3600 meter zevende geworden. Beste Ne derlandse was Carla Beurskens, zij werd tweede. ATLETIEK - Jeroen van der Meer heeft in het Belgische Nederpelt voor de beste seizoenprestatie speerwerpen gezorgd. Hi| wierp een afstand van 73.14 meter.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21