Hockeydames van Alecto halen flink uit: 10-0 Lot Philidor in handen Van der Wiel Bridge- goud bij Fransen mzmm Heren Leiden verliezen opnieuw Dammers LDG in de lift... Leidse schakers weren zich sterk tegen prof teams Ligterink naar Malta MAANDAG 13 OKTOBER 1980 VALKENBURG (ANP) - Tweeën twintig jaar nadat de Franse ba ron Robert de Nexon de aanzet gaf tot de wereldbridge-olym- piade heeft Frankrijk opnieuw deze hoogste bridge-titel in de wacht gesleept. In de enerveren de finale over tachtig spellen hielden de Fransen bij de zesde bridgeolympiade in Valkenburg de favoriete Amerikanen van de overwinning af. Dat gebeurde met slechts vier spelers: Michel Lebel/Michel Perron en Paul Chamla/Christian Mari Het derde Franse paar was wegens ziekte niet beschikbaar. Hoewel de Amerikanen veelvuldig wisselden en alle prof-spelers aan de tafel brachten, sloegen de vermoeide Fransen zaterdag aan het einde van de zes uur durende zitting toe. De finale was tot dan toe vrijwel gelijk opgegaan. Het koppel Lebel/Perron ging on deruit in een klein slam schop pen, maar hun partners Paul Chamla en Christian Mari maak ten een groot slam gedoubleerd in ruiten. Dat leverde Frankrijk in één klap negen punten op. Na 72 spellen was de Franse voor sprong desondanks minimaal: 101-98. In de laatste acht spellen werd het verschil groter. De eindcijfers waren 131 voor Frankrijk en 111 voor de Ver enigde Staten. Het Nederlandse bridgeteam legde vrijdag al beslag op het brons. Seven Up De Leidse Studenten Bridge Ver eniging "Seven Up" organiseer de zaterdag een open bridgewed- strijd volgens het topintegraal- systeem op Sociëteit Minerva. Deze drive, die speciaal was geor ganiseerd als onderdeel van de viering van het 10-jarig bestaan van de vereniging werd meebe leefd door 140 man. Uiteindelijk bleek het paar Van Gelder/De Ruiter het sterkst en bleek Seven Up zelf als sterkste deelnemende studentenvereniging uit de bus te komen. Sfeerbepalend was het optreden van de lustrumcommissie in sa menwerking met leden van de jaarclub NIKH. Al met al kan van een geslaagd be gin van de lustrumactiviteiten - die tot 15 okt. zullen voortduren - worden gesproken. Judoka Van As behoudt titel ZUIDLAND - De judoka s van de Leiderdorpse sportschool Van Houdt hebben zich uitstekend geweerd op de Zuidhollandse kampioenschappen voor adspi- ranten, die zaterdag in Zuidland zijn gehouden. Laurens van As prolongeerde zijn titel in de klas se t/m 58 kilogram. Hij won al zijn partijen op 'ippon'. Hans Peter Treffers, die zijn voor rondepartijen in de klasse t/m 49 kilogram won, moest in de eind strijd buigen voor Robert de Joode uit Spijkenisse. Treffers verloor met minimaal verschil. VOLLEYBAL - De competitie wedstrijd in de eredivisie volley bal (heren) tussen Dynamiek en Geldrop is zaterdagmiddag bij de stand 0-3 in de tweede set ge staakt. Het licht in de sporthal viel uit en kon niet worden gere pareerd. - v x Leeuwen van Roomburg i x kansrijke situatie voor de goal I IBennebroek.Zijn schot zal echter LEIDEN - De damesploeg van de hockeyclub Alecto heeft in het afgelopen weekeinde op eigen veld flink uitgehaald tegen het Katwijkse Rijnsoever: 10-0. Ook de dames van Forescate boekten een overwinning uit tegen Qui Vive: 1-2. De dames van Leiden behaalde tegen Kameleon eindelijk het eerste punt. De twee andere damesploegen uit de Leidse regio, Noordwijk en Roomburg, konden geen punten mee naar huis nemen. LEIDEN - De dammers van LDG lijken de weg naar de top te hebben gevonden. Na de 15-5 winst van vorige week op IJmuiden 2, werd tegen ADW dezelfde score bereikt. Door dit resultaat nemen de Leidenaars nu de vierde plaats in de nationale tweede klasse C in. Het veteranenteam van ADW moest vooral in het laatste speeluur de nodige punten inleveren. Weliswaar sleepten Stahlberg, De Ruiter, Lodder, Vreeburg en Wouda voor ADW nog remises uit het vuur, maar de LDG-ers A. van de Kwartel, Kleyn, De Ko ning, Van der Blom en Van Winkel bleken niet van zins punten af te staan. In de Zuidhollandse damcom- petitie schoof KDC simpel WDG van het bord. Hans Vermin won van Knol, terwijl Van Beelen zijn opponent De Kievit "inpakte". De overige partijen mondden uit in remi se, behoudens dan de con frontatie Binnëkade-Pas- schier, die werd afgebroken. Overigens zal ook hier ver moedelijk de punten gedeeld worden. In dezelfde klasse verspeelde RDC een belangrijk punt aan RDG 3. Albert Huisman ver loor onnodig van de Hagenaar Bruins. Ook invaller Chiel Hamers moest trouwens dc punten inleveren. Voor de eerste negen zetten had hij maar liefst één uur en negen minuten bedenktijd nodig en zodoende speelde hij zichzelf in tijdnood. Het gevolg daar van was, dat hij in één-om-vijf trapte. Arno Kooloos moest al evenzeer zijn meerdere er kennen in zijn tegenstander, maar de overwinningen van Erwin Hamers, Jaap Zwaan en Piet van Egmond boden RDC plots weer alle uitzich ten op twee wedstrijdpunten. Zeker, nu Cees van de Bosch nog remiseerde en Cederhout op winst stond in zijn partij tegen Mondt. Maar in hevige tijdnood overzag hij de juiste voortzetting, zodat de twee kamp tussen RDG3 en RDC op een 8-8 deling uitliep. Lisse werd door het Haagse GONA met de neus op de fei ten gedrukt: 10-6. Lemmers en Algera kwamen remise overeen met de "giromensen" Van Setten en Van Setten- Colpa. Paul van Hal en Den Boer streken zelfs de volle winst op, maar de vier neder lagen van de overige Lissena- ren vormde de aanleiding van de ondergang. In de LDDB-hoofdklasse kwa men de Katwijkse reserves goed uit de bus tegen het Bo- degraafse OGB, dat met 4-12 werd geslachtofferd. LDG 2 haalde ook al uit. Met 2-14 werd Samen Sterk 2 zonder illusies achtergelaten. Het sterk debuterende Leider dorp nam geen halve maatre gelen tegen de eerste editie van Samen Sterk: 10-6. De LDC-ers verzamelden de punten aan de onderste bor den. Kijk Uit moest de kracht on dervinden van ADC. De Zeg- velders verloren geheel on verwacht met 9-7 van de Al- phense dammers. Arie Brunt, Meindert Blok behaalden de 100%-score voor ADC; Groe- nedijk haalde voor Kijk Uit de volle buit binnen. De herenploeg van Leiden verloor opnieuw. Tegenstander Rand- wijck incasseerde twee punten: 1-2. Forescate daarentegen won van Ring Pass met 2-0. Alecto en Roomburg deelden met hun te genstanders de punten. De wed strijden tegen respectievelijk Cartouche en Bennebroek ein digden in een doelpuntloos ge lijkspel. De hockeyers van Noordwijk konden niet winnen van Eechtrop: 2-0. HEREN Leiden - Randwijck: 1-2. Leiden heeft de nederlagenreeks niet kunnen doorbreken. Het bezoe kende Randwijck gaf de hockey - ploeg uit Oegstgeest geen enkele kans. Voor de rust scoorde Randwijck al twee keer. In de tweede helft kon Leiden nog te rugkomen tot 1-2. Gert Jan Goe- koop scoorde uit een strafcorner. Daar bleef het echter bij. Forescate - Ring Pass: 2-0. In het begin van de eerste 35 minuten kreeg de thuisploeg al legio kan sen, maar die konden niet wor den benut. Het duurde tot ver in de tweede helft, voordat het vel- doverwicht van de Voorschote naren op het scorebord tot uit drukking werd gebracht. Hans Riemens scoorde uit een snelle aanval 1-0. Tien minuten voor tijd bracht Niek Sinke de eind stand na een snel genomen vrije slag op 2-0. Alecto - Cartouche: 0-0. Over deze wedstrijd is weinig opzienba rends te melden. Alecto speelde een redelijke partij hockey en behaalde met hard werken zo zijn eerste punt. De opstelling van de Leiderdorpse ploeg had, na de puntenloze eerste wedstijden, een flink aantal veranderingen ondergaan. Roomburg - Bennebroek: 0-0. De Leidenaren hadden in de eerste 15 minuten een duidelijk over wicht, maar misten de precisie om te scoren. Bennebroek nam in de tweede 35 minuten het initia tief over. Bij Roomburg moesten Paul Lamping (stick tegen kaak) en Nol van der Drift (spierscheu- ring) worden vervangen. De Leidse ploeg kwam nog flink on der druk te staan, maar er vielen geen doelpunten. Noordwijk - Eechtrop: 0-2. Noordwijk heeft de wedstrijd in de eerste helft verloren. De ploeg begon erg slecht en keek bij de rust al tegen een 0-2 aan achter stand. De Noordwijkers herstel de zich in de tweede helft goed, maar konden niet tegenscoren. DAMES Kameleon - Leiden: 0-0. Leiden heeft uit bij Kameleon eindelijk haar eerste punt gepakt. Met veel moeite konden de dames van Leiden de tegenstander beletten te scoren. Dat was voornamelijk te danken aan de teruggekeerde Ties Ament, die als vrije verde digster een erg goede wedstrijd speelde. Kameleon had vooral in de tweede helft legio kansen om de wedstrijd te beslissen. De ploeg kon uit 15 strafcorners niet éénmaal scoren. Rijswijk - Roomburg: 1-0. Room burg trad aan met vijf invalsters en was na afloop nog blij de ach terstand tot één doelpunt was beperkt. De Leidse dames had den een grotere nederlaag ver wacht. Rijswijk scoorde uit de rebound van een strafcorner het beslissende doelpunt: 1-0. Qui Vive - Forescate: 1-2. Voor de eerste keer dit seizoen behaalde Forescate een overwinning. Qui- vive kwam met 1-0 voor, maar nog voor het rustsignaal kon Eveline Kimman de stand gelijk trekken: 1-1. Elly van der Bijl scoorde na 15 minuten in de tweede helft het winnende doel punt. Alecto - Rijnsoever: 10-0. De da mesploeg van Rijnsoever, die sinds kort meedraait in de hoc- keycompetitie, leed opnieuw een grote nederlaag. Alecto scoorde tien keer tegen de bezoekende ploeg uit Katwijk. Manja Bos scoorde drie maal, Astrid Hen driks en Trudy Boxtel ieder tweemaal. Randwijck - Noordwijk: 3-1. De dames van Noordwijk hebben de belangrijke wedstrijd tegen koploper Randwijck met 3-1 verloren. Voor rust scoorde de thuisclub tweemaal. In de tweede helft was Noordwijk constant in de aanval. Toch scoorde eerst Randwijck uit een strafbal het derde doelpunt: 3-0. De Noord- wfjkse dames konden een paar minuten voor tijd nog terugko men via een benutte strafbal van Renate van der Bent. LEIDEN - De profteams in de landelijke schaakhoofdklasse hebben het niet gemakkelijk met hun opponenten uit de amateurrangen. De beide Leidse teams Philidor en LSG konden in de zaterdag verspeelde tweede ronde nauwelijks in bedwang worden gehou den door hun professionele opponenten. Philidor rook lange tijd aan de winst op lands kampioen Volmac, maar lijkt nu bij een voorlopige 4'/2-4'/2 stand toch met 4'/2-5'/2 de boot in te gaan. LSG verloor uiteindelijk royaal met 3-7 van Philidor Leeuwarden, nadat ook de Leidse hoofdklasse debutant geruime tijd op een positief resultaat had kunnen hopen. De grote verrassing was echter de 6-4 overwinning die het Amsterdmse MEMO op Bussum boekte. John van der Wiel: twee pionnen voor in eindspel. AMSTERDAM (ANP) - De schaakdriekamp tussen Gert Ligterink, Jan Hein Donncr en Paul van der Sterren, die speciaal'was opgezet om uit sluitsel te geven over de be zetting van de zesde plaats in het Nederlands team dat in december op Malta deel neemt aan de Olympiade, heeft die beslissing niet ge bracht. Ligterink en Donner eindigden na de hele compe titie op de gedeelde eerste plaats. Beide spelers wonnen twee maal van Paul van der Sterren en speelden twee maal tegen elkaar remise. Gisteren werd in het Crest-hotel in Amsterdam de laatste par tij gespeeld tussen Van der Sterren en Ligterink. Laats genoemde moest met Donner gelijk te eindi gen. Na 45 zetten gaf Van der Sterren, die met wit speelde, de strijd op. Enkele uren na beëindiging van de driekamp besloot groot meester Jan Hein Donner zich terug te trekken voor deelneming aan de Olympia de. Door dit initiatief werd Gert Ligterink zeker van uit zending naar Malta. Het Nederlands team bestaat uit: Timman, Sosonko, Ree, Van der Wiel, Langeweg en Ligterink. Dit zestal gaat van 10 tot en met 14 november in Apeldoorn in een trainings kamp. Als trainer fungeert Jan Timman. Philidor-Volmac 4,/2-41/2. het lot van Philidor is uiteindelijk in handen komen te liggen van John van der Wiel. Bijeen4V2-4l/2 stand moet de Leidse meester een technisch gewonnen stelling tegen Van Maaren in een tweede zitting naar winst gaan 1 Lukt dit dan is een 4,/2-51/2 ne derlaag voor Wiel's oude club een feit. Teamleider Joop Piket had om taktische redenen zijn op stelling helemaal door elkaar ge gooid. Daartoe was vlak voor de start wel een alerte reactie nood zakelijk, want tegen de verwach-' ting in bleek de Rotterdamse kopman Jan Timman toch aan wezig. Piket had dit bijtijds in de gaten, en aangezien Volmac zich keurig aan de lijst uit het boekje hield konden de Leidenaars de strijd precies tegen hun "voor keurspelers" aanbinden. Soepeitjes bouwde Philidor een 3-1 voorsprong op. RAG de Graaff was kansloos tegen Jan Timman. Een nieuwtje in de Spaanse ope ning, dat de Nederlandse kam pioen eigenlijk tegen Karpov had willen gebruiken, presenteerde Timman nu aan De Graaff. Deze had daar geen goed antwoord op en moest na 17 zetten de strijd staken. Hierna rolden de punten echter binnen. Na een partij met wisselende kansen hadden Ad v.d. Berg en Euwe een remi seachtige positie bereikt. Toen liet het geheugen de oud-we reldkampioen echter even in de steek. Euwe dacht op het mo ment dat zijn vlag viel nog een uur speeltijd te hebben, maar werd onmiddellijk met de neus op de feiten gedrukt: hij had al zijn bedenktijd reeds opgesou peerd en kreeg daardoor een nul wegens tijdsoverschrijding. Hans Kuyf klopte John v.d. Berg, door na lange tijd minder gestaan te hebben een winnende pion te veroveren. Menno Okkes profi teerde handig van de te grote tijdnood van Kerkhoff. Hierna keerde het tij echter. Lex Jongsma kreeg in de tijdnoodfa se de genadeklap van Van der Vliet, Gelpke ging ten onder te gen de behendigheid van Carlier, terwijl Rinie Kuyf met de nodige remisekansen op zak zich par does mat liet zetten door Ste- houwer (3-4). Piet Bakker had de stand vervolgens gelijk kunnen trekken, maar hij liet zich in ge wonnen positie flessen door een ecuwig-schaak combinatie van Van Dop. Via winst van Joop Pi ket, die op het staartbord geen enkele moeite met Westerveld had, kwam de stand op 4'/2-4l/2. henk van Maaren vocht zes uur lang als een leeuw tegen John v.d. Wiel. Toen de witspeler verzuim de een vitale pion te ruilen kon Van der Wiel op materiaalwinst uitgaan. In het eindspel heeft Van der Wiel nu twee pionnen meer, wat bij nauwkeurig spel vol doende moet zijn voor de winst. cies wat hem te doen stond en bewerkstelligde in hoog tempo zijn zege: 0-1. Frans Erwich speelde een rustige partij met Knol: remise. Wichers kwam er niet aan te pas tegen Van Scheltinga. Wim Heemskerk werd door Gert Ligterink op het theoretische vlak overrompeld. Huisvlijt van Ligterink noopte Heemskerk een kwaliteit te ge ven. Dit betekende slechts uitstel van executie, want Ligterink won probleemloos. LSG-Phil. Leeuwarden 3-7. Voor dat de kwellende tijdnood om de hoek kwam kijken moest de thuisclub met een royale achter stand genoegen nemen. Erik Oosterom kreeg tegen Meijer een variant uit de Nimzo-Indische opening op het bord, die de avond daarvoor op de voorbe spreking nog uitgebreid was be studeerd. Ondanks het feit dat de algemene conclusie luidde dat de variant ongunstig voor wit was zette Oosterom toch door. Ten onrechte, want de Fries wist pre De verdere partijen boden LSG toch aardige perspectieven. De grotere routine van de "Friezen" gaf tenslotte in de tijdnoodfase de doorslag. Charles Kuijpers ver zuimde een kwaliteit te winnen op Han Janssen en liet vervol gens zomaar een stuk wegsnoe- pen: 0-1. Konings stond lange tijd goed, maar sloeg een heilloze weg in en verloor van Baljon, waar mee ook de totaalnederlaag een feit was. Ossewaarde mocht zich over een voordeeltje verheugen, naaar liet in remiseachtige positie pion doorhollen en kon toen ook opgeven. Daarvoor had Jan Tolenaar voor een tegen- punt gezorgd. De winst van twee pionnen was ruimschoots vol doende voor een gemakkelijke zege. Omdat de nederlaag toch al een feit was dorst Sikkel geen onnodige risico's meer te nemen: remise met Paul Boersma. Joan Baart gaf de score een draaglijker aanzien door Wiersma in een gave offerpartij op te rollen: 3-7. Philidor 2 boekte de tweede zege in de tweede klasse C. Ondanks de uiteindelijke 6' 2-31 2 op Krimpen ging het niet gemakkelijk. Kop man Theo Piket, Van Halderen. Bert Jongsma en Marcel Piket wonnen gedegen. Na de remises van Barkema en Vriend werd het echter toch nog lastig. Van Loon verloor namelijk door een stuk weg te geven (5-2), terwijl Kohl- beck, Verstegen en Jeroen Piket in de moeilijkheden zaten. Ver stegen redde zich echter met een remise, terwyl Kohlbeck later nog won. Het verlies van Jeroen Piket deerde toen niet meer. Voorschoten vatte na de monster zege uit de eerste ronde de taak Oud-wereldkampioen Euwe ging tegen Philidor pardoes door zijn vlag. Hij kreeg een 'nul' wegens t ijdsoversch rijding. tegen het zwakke Middelburg te licht op. Bij de Voorschotenaren wilde absoluut niets lukken. En kele "schwindels" hielden de schade nog beperkt, maar een 41/ 2—5,/a nederlaag was onontkoom baar. Wise, Bert Houweling en Both moesten hun trucendoos openen om aan de punten te ko men, terwijl Lindeboom als enige overtuigend won. Erik de Vries wist met hangen en wurgen remi se te bereiken. LSG 2 kwam er niet aan te pas te gen de Variant: 2l/j-7'/i. ondanks hun doorkruiste vooruitspee- lambities kwamen de Bredanaars toch op oorlogssterkte, dat wil zeggen met drie man uit de natio nale top 20 en de Belgische mees ter Boey, naar Leiden. Brunia wist Sjaak Sibbing met een pio noffer te bedwingen, Egberts boekte een regelmatige zege, terwijl Barendse een halfje scoorde. Van de anderen leek al leen Joop Bakker op weg naar iets positiefs. Hij wist tegen Van Baarle een onschuldige remi sestelling te bereiken, maar ging door een blunder alsnog de mist

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19