Leython sterk in topduel Leidse poloteams direct op dreef Scylla mag alleen ruiken aan remise BITTERE PIL RUGBYERS LRSG Volleyballers Gemini 2 uit kopgroep na verlies MAANDAG 13 OKTOBER 1980 Winst voor LZ en Zijl/LGB AMSTERDAM/ZAANDAM - De beide Leidse hoofdklassers de Zijl/LGB en LZ'86 zijn zaterdagavond goed van start gegaan in de waterpolocompetitie. De Zijl/LGB versloeg in de eerste wedstrijd het Y in Amsterdam met 6-4 en LZ'86 was in Zaandam met 2-4 te sterk voor debutant Nereus. Belkum: - eenmaal Tweede klasser Katwijk begon ook met een overwinning. De Kikker werd met 3-6 versla gen. Voor de derde klassers DKD en Vivax pakte de sei zoenstart minder goed uit, resp. Wik (8-5) en Njord (8-6) waren te sterk. LZ'86 is de competitie zater dagavond met een 4-2 over winning begonnen. Drie pé rioden hield het dit jaar debu^ terende Zaandamse Nereus de Leidenaars bij. In de laat ste periode buitte LZ hét conditionele overwicht goed uit en liep uit naar 4-2. De beide verdedigingen o heerste duidelijk. Bij LZ stak bovendien keeper Erik Vos een uitstekende vorm. Drie maal achtereen pakte hij een van zeer dichtbij ingeschoten bal. Wilco v.d. Zeeuw en Hans Parlevliet maakte hun com petitie-debuut. Vooral Wilco v.d. Zeeuw onderstreepte zijn talenten. Hij scoorde twee maal. Jan Bakker was afwezig (griep). De Leidse formatie van coach Gijs v.d. Leden had een iets grotere zwemsnel- heid en Nereus had boven dien de pech dat Hans Koe man in de derde periode we gens oogletsel de wedstrijd moest verlaten. De eerste perioden waren de ploegen aan elkaar gewaagd. Het was LZ'86 dat dc score opende (0-1, Ruud Muusse). Verkeerd overnemen in de verdediging stelde Hans Stam in staat 1-1 te scoren. Wilco v.d. Zeeuw en Rob Le grand verzorgde" resp. 1-2 en 2-2. Hierna werd LZ langzaam sterker. In de laatste periode viel de beslissing. Uit een numerieke meerderheid scoorde Wilco v.d. Zeeuw 2-3. Een nieuwe man-meer-situa- tie werd niet verzilverd. Vlak voor tijd counterde LZ per- fekt, Bram v.d. Leden kwam vrij voor de Nereus keeper en faalde niet (2-4). In de laatste halve minuut veranderde de stand niet meer. Lastig De eerste ronde van de natio nale competitie bracht de Zijl/LGB naar Amsterdam, waar het de strijd moest aan binden met het Y. Het Y, als vanouds een zeer lastige te genstander, is dit jaar ver sterkt met de van HZC/De Robben overgekomen Ab Eylander en zal dit jaar in de ze samenstelling wel voor enige verrassingen kunnen zorgen. Tegen de Zijl/LGB zat er vooralsnog geen "surprise" in, omdat de Leidenaars ge woon meer kwaliteiten in huis hebben dan de hoofd stedelingen. De Zijl/LGB behaalde een een voudige 6-4 overwinning die pas in de laatste periode defi nitief gestalte kreeg. Type rend in deze periode was vooral het feit dat de Leide naars in de eerste en derde pe riode niet tot scoren kwamen. Midvoor Albert Spijker ver klaarde dat dit vooral lag aan scheidsrechter Jansen v.d. Laak. Hij legde door zijn ma nier van fluiten de Leidse aanval zodanig aan banden, dat de voorwaartsen geen kans zagen hun aanvallende kwaliteiten te ontplooien. In de tweede en ierde veriode (onder leiding van George Geurtsen) verliep het in de aanval heel wat beter. De Leidse doelpunten in de tweede periode kwamen kwamen op naam van Jacob Spijker, Albert Spijker, Mar tin Vreeburg en Stan van Belkum. Ab Eylander nam de Amsterdamse produktie voor j zijn rekening. Zoals gezegd kwamen de Leidenaars (evenals het Y) in de derde pe riode niet tot scoren en zo doende brak de vierde perio de aan met een 4-2 stand. De beslissing werd direct gefor ceerd door Martin Vreeburg en Dirk v.d. Bosch die de Am- sterdammers op een ruime marge zetten (6-2). Eelco van Schaick zorgde van af de midvoortplaats in de laatste minuten nog voor 3-6 en 4-6 maar de overwinning kwam I niet meer in gevaar. Katwijk Tweede klasser Katwijk trad met een verjongd team aan tegen de Kikker uit Emmen. De lange reis naar Emmen werd beloond met een 3-6 overwinning. De zege kwam vooral tot stand in de laatste periode waarin de Katwijkers uitliepen van een 3-3 maar een 3-6 stand. Uitblinkers in de Katwijkse selectie waren ikeeper Henk Vooys en de snelle Arthur Jonker die drie doelpunten voor zyn reke ning nam. Overige Katwijkse treffers kwamen op naam van Good old Piet de Vries, Hans Verveen. Dirk van Leeuwen. DKD nam het op tegen WIK uit Wassenaar. In een qua spel peil niet zo beste wedstrijd legden de Leiderdorpers het loodje. Een in de beginfase opgelopen 4-1 achterstand bleek ondanks een opleving toch te veel voor DKD. Voor DKD, voortaan aantredend zonder Enno Dreef en Fred Laman, werden de doelpun ten gescoord door Harry Hoven (3x) en Frank Dreef (2x). Vivax, uitkomend in dezelfde klasse als DKD had als tegen stander Njord '59 uit Haar lem. De Oegstgeestenaren le den een ietwat ongelukkige 8-6 nederlaag, die vlak voor tijd door de Haarlemmers werd gerealiseerd. De van de Zijl/LGB overgekomen Léo Onderwater nam 2 treffers voor zijn rekening, evenals Ruud Wormgoor. Jack Frauenfelder en J. Piasmeier completeerde het Oegstgees- ter zestal y Ondanks stunts van Patrick Swier LEIDEN - Vrouwe Fortuna leeft in onmin met het Leidse tafeltennis want met een beetje steun van haar kant had Scylla onder leiding van een schitterend ongeslagen Patrick Swier sensationeel geremiseerd bij Tempo Team en had Avanti de handen van het bezoekende Korenbeurs leeg gelaten. Nu ging Scylla sneu met 6-4 de boot in en miste ook Avanti na afloop een pijnlijk punt. Docos ver zachtte de schade door Tafel- tennishuis te kraken 8-2. Vijf tegen drie in het voordeel van Avanti is het als Ronald Rijsdorp een 20-13 voor sprong op Jan Vlieg verovert en een ijverig barman vult de glazen alvast voor de over- winningstoast. De Avanti- aanhang ledigde de glazen inderdaad, r het wegdrinken i driet want Rijsdorp maakte geen punt meer. Geen beslis sende 6-3 stand, maar weer volop spanning bij 5-4. John van Strien had toen zijn club alsnog uit de brand kunnen helpen door de rondborstige Van der Aa af te troeven maar de Schiedammer stuurde met sukses aan op een puntende- ling. Na Scylla vorige week heeft nu ook Avanti verzuimd de Ko renbeurs van een knock-out te voorzien. Toch zat er voor Avanti aan dit duel ook een heel positieve kant want Bet- tine Vriesekoop hees zich na haar Chinatrip voor het eerst weer in het Avanti-groen om met drie zeges in twee games aan te tonen dat ze vooral aan tempo gewonnen heeft. Rijs dorp mag dan dé blunder van de week op zijn naam hebben, hij had daarvoor wel Van der Beeld uit het belangrijke treffen Leythondggvm n tLeython-aanvaller Wim Schouten smasht langs het Gemini-blok, dat wordt gevormd door de springende John Kalmeyer (2), Roelof Konterman (3) ziet het machteloos aan. LEIDEN - In de volley balcompeti tie acteerden de Leidse teams dit keer met wisselend succes. Zo verloor Gemini (dames) van P en P en pakten Donar en Levthon door winst het zelfvertrouwen weer op. By de heren haperde af en toe de pass bij Gemini en daar ook de setups af en toe niet zuiver waren kon tegenstander Delta zowaar een punt pakken. Aan vallend (Peter Franke) was d© Gemini kracht toch weer groot. Vandaar de 2-3 zege (15-8,10-15. 6-15, 16-14 en 9-15). LUSV kwam tegen van Santen mei' i 1-6 achter, maat gooide toen wat sterkere wapens in de strijd zoal£ een snoeiharde serve en ijzer- sterk blok (Rob v.d. Bosch). Dit.. was voldoende voor 15-8. In de tweede set bleek de veel in blok- training geïnvesteerde tijd zijn vruchten af te werpen (15-9), ter wijl Rob Mudde al spelverdelend tot grote hoogte groeide. De der de set was erg spannend. Maar via 9-11 en 13-13 werd het toch 15-13 en 3-0 voor de studenten. Bij de dames had Gemini/K vol gens trainer Broere moeten en kunnen winnen van Petrus pn Paulus, maar Gemini verzuimde dit. In een redelijke partij toon den de Voorschotense dames op beslissende momenten een chro- nisch gebrek aan zeil vertrouwen, waardoor het zwakkq aanvals- speL van, de opponent 'niet vol- - doende ontrafeld kon worden. Petrus en Paulus won met de cij fers 8-15, 9-15,;15-13 en 8-15. Dan deqd Gemini 2 het tegen Ze venhuizen beter. Met als sterke basis een harde serve en een goedsluitend blok en achterveld verdediging, werd met als beste speelster Cora Brussee Zeven huizen in v drie sets verslagen (15-7.15-7 en 15-8). DAC was van plan tegenstander Boemerang, die over een vrij oude ploeg be schikt, met een hoog tempo op te - zadelen. Tóen Boemerang echter een 0-7 voorsprong nam in de eerste.sérvebeurt werd DAC ner- veus en verloor (10—15). Jn de Vol gende sets lukte het wel erg goed en kon DAC via 15-4, 15-7 en 15-11 de 3-1 winst pakken. Voor NOVO zag het er in de eerste set nogléük uit tegen Odin. Het ging gelijk op. Na 11-11 liep Odin door naar 15-11. Daarna wist Novo in 10 minuten Odin weg te vegen met 3-15 door harde serves. Toen was het Novofeest echter afgelo pen. De ploeg begon te knoeien en bracht in een beschamende vertoning er niets meer van te recht; 3-1 voor Odin derhalve. In de promotieklasse heren zorgde WVV voor een stuntje door onge slagen koploper Be Fair een punt af te snoepen. Onderschatting bracht de eerste setwinst al bij WW (11-15), daarna moest Be Fair er hard aan trekken om WW op de knieën te krijgen (15-6). De derde set was weer voor WW (10-15). Daarna bleek de routine van Be Fair voldoende om met 15-5 en 15-3 het uitgebluste WW alsnog te bedwingen mét 3-2. Ley thon-Qemini 2 was van groot belang. De winnaar zou zich bij de kopgroep scharen, de verliezer zou ver terugvallen; In de beginfase ging het gelijk op, maar Leython was aan het slot sterker (15-12). Daarna overklas te Leython, met de sterke/Chris Verwoert, Zijn tegenstander 15-5). Ook de derde set had Ley thon kunnen winnéh, maar nu werd het 13-15. De vierde set Was via 5-0 en 11-3 met 15-7 voor een overtuigend, Leython, dat aldus met 3-1 won. Bij de derby Donar-Novo bleek dit keer Donar de sterkste. Vooral verdedigend en aanvallend had Donar meer in hiiis. Ook het spelverdelen was beter verzorgd dan vorige week.' Ron Groen was dit keer weer eens de grote man. Novo kon nog wel de derde set pakken, vooral omdat de coach een wissel toepaste, die fout uit pakte. Uitslag 3-1 (15-3 15-8, 13-15 en 15-7). Bij de dames leed een zwak spe lend WVV zijn tweede nederlaag, ditmaal tegen het ongeslagen Velo. Het werd een "makkie" voor Velo dat in een uur klaar was (8-15, 10-15 en 13-15). LUSV en W. van Zwol speelden in de eerste drie sets een ontstellende slechte pot wéiarin LUSV met 2-1 ach terkwam. (15-12. 15-6 en 8-15). Pas in de vierde set kwam LUSV uit verloren positie (14-11) dank zij Laurien Kehrer nog op winst (14-16) waarna oök de vijfde èet LUSV's deel werd (9-15 en 2-3). Dé derde wedstrijd verliep voor de Leython-damcs vrij gunstig tegen Radius. a in dé eerste set steeds tegen een achterstand aangekeken te heb ben, wonnen zij deze set verdiend met 16-14. De tweede set verliep op rolletjes. Door een prima pass waren de spélverdeelsters in staat de aanvalsters op maat te bedienen, vooral Marianne Buys sloeg Radius de ballen om de oren. Dit resulteerde in een set- wirist van 15-9. De derde set leek aanvankelijk hetzelfde verloop te krijgen maar de Radius-dames toonden hun ijzersterke mentali teit, door na tussenstanden van 9-1 en 13-4 voor Leython met een harde service en prima aanval de ze set nog om te zetten in een 14-6 overwinning. Daardoor gesterkt won Radius ook de vierde set (10-15). De vijfde set leek aanvankelijk voortreffelijk voor Leuthon te verlopen. De Leython-service was op dat moment niet te stop pen, waardoor er met 8-1 gewis seld kon worden van veld. Maar /Leython bleef op 13 weer steken, zodat Radius nog heel dicht bij kon komen 14-13. Een schitte rend Leythoh-aanval bracht uit komst, waardoor de Leython- dames ongeslagen bleien. Novo 2 deed het in de eerste set nog leuk bij tegen Tornado (11-15), j qiaar.werd daarna faliekant weg geslagen (9-15 en 7-15). Een goed draaiend RVV was snel uitge speeld tegen Zévenhuizen. Met 5-15, 12-15 en 9-15 werd het 0-3. RW begon met een hoog tempo en kwam in de tweede set wel even achter maar de gevarieerde aanval bracht winst Aanvallend was Jeanet van Duyn goed op dreef, terwijl ook Jeanet v.d. Na gel steeds beter in het concept past. GER RENES AMSTERDAM - Hel Leids Studen ten Rugby Gezelschap heeft in Amsterdam een bittere pil moe ten slikken. Want nadat de start van de competitie, op een neder laag tegen DIOK na, tot dusver vrijwel vlekkeloos was verlopen, werd nu met 12-7 van AAC verlo ren. En nog wel in een wedstrijd waarin met een klein beetje geluk de balans met zo goed naar de Leidse zijde had kunnen door slaan. In het concept werd er door de Leidse Studenten goed rugby gespeeld tegen de routiniers uit Amsterdam. Misschien had de jonge driekwartiiin wat meer courage moeten betrachten bij zijn veelvuldige aanvallen. Maar dat is een groeiproces. De rust- Stand bleef dan ook dubbelblank. Direct in de tweede heltt wist ae zeer ervaren AAC-winger Arnold Michel handig door de Leidse verdediging te flitsen en zijn ploeg de leiding te geven; 4-0. Nol Rijken benutte de conversie: 6-0. De Leidenaren toonden echter grote werklust en in de zestigste minuut stelde een rap uitge speelde driekwanlijn Joop Gre- elink Tot tien minuten voor-het einde bleef LSRG pompen en energiek proberem de Amsterdamse muur te slopen. Tevergeefs, want een misverstand in de studentende fensie zette AAC via Leo Boogerd onverwachts op riante voor sprong: 10-4. Wederom schoot Rijcken de conversie raak; 12-4. VA. De erd Nog even kwam-, Leidon. do Grevelink die een penalty ra; schoot (12-7) terug, maar in slotfase kwam LSRF net d kleine beetje geluk te kort o alsnog AAC onderuit te halen. The Bassets Het wedstrijdverslag van de Sas- senheimse rugbyclub The Bas sets dreigt eentonig te worden. Want voor de zevende keer op rij werd gewonnen. Ditmaal moes ten de reserves van de Haagse Rugby Club met liefst 46-3 het onderspit delven. DIOK gische rugbykampioen Brussels British. Twee jaar geleden wer den deze Engelse Belgen door de Leidenaren met een fikse neder laag naar België teruggestuurd. Ook ditmaal leek het er op aat de geelblauwen de zege naar de Sleutelstad konden meenemen. De Kikkerpolder jongens toon den duidelijk hun betere klasse. De volkomen voor zijn taak on geschikte scheidsrechter gooide echter geregeld een stok in de goed geoliede DIOK-raderen. H ij keurde maar liqfst drie. Leidse tries af. DIOK verloor tenslotte met 16-4. Aa en Lingen genoeg ontre geld. En de vlugge rekenaars hebben dus al begrepen dat John van Strien ook na zater dag nog steeds zonder winst Iedere Scyllaan had vóór het treffen met Tempo Team ge tekend voor een 6-4 verlies, maar achteraf overheerste er ondanks een sterke tevre denheid toch de kater over de gemiste kansen op 5-5. Voor i de tevredenheid zorgde Pa trick Swier die het bestond het hele hoofdstedelijke trio: Gootzen, Hijne én Bert v. d. Helm onderuit te halen. De winst in de derde partij op Gootzen was nog moeizaam (21-18 in de 3e game), die op Hijne al simpeler en tegen Van der Helm had de 17-jarige Scyllaan vleugels 15-21 16-21. Ooit verhuisde Van der Helm voor een beperkt bedrag van Scylla naar Tempo Team en het mag menig Scyllaan deugd doen dat uitgerekehd Patrick Swier de dertienvou- dig Nederlands kampioen, al is het maar één keer flink de oren heeft gewassen. Wat konden Wibo van Gennip en Sjoerd Meijer hieraan toe voegen? Genoeg om na afloop te treuren om een verspeelde remise-kans. Van Gennip dwong door gamewinst Van der Helm tot zweten, liet te gen Gootzen een technisch te winnen pot in de derde game te makkelijk glippen maar bezorgde zichzelf bij 6-3 als nog een goede avond via winst op international René Hijne. En dan Sjoerd Meijer. Tegen Gootzen kansloos, want statisch, maar Hijne werd in de eerste game op 18-14 gezet en in de tweede op 20-26. Het was dus niet ge noeg zoals de 15-jarige Scyl laan tegen Van der Helm niet genoeg had aan een 21-19 en 9-2 voorsprong. In Scylla- kringen was er dus de tevre denheid over de progressie ten opzichte van vorig jaar maar ook de wrevel over het feit dat men net als vorige week bij de Korenbeurs een kostbaar punt heeft laten lig gen. Het Tafeltennishuis tocht aan èllekanjenen Docos heeft er zaterdag wèer eens flink door Men waaien. Met een 8-2 zege zochten dé Docosmannen de kleedkamers op. Ed van der Berg kapte de ene keer wel, de andere keer niet, gaf hier J en daar een klap én won heel rustig drie keer. Ook Saihg a Jang bleef, technisch be kwaam als hij is, Fallaux en Prorok de baas. Vooral voor Laddy Prorok was het leuk weer eens een aandeel te heb ben in de 8-2 winst die de tweede plaats van Docos ver stevigd. Dames Tempo Team vertrouwde na afloop de Scylla-aanhang toe dat de dames thuis nog nooit met 8-2 hadden verloren. En deze stand was alles behalve geflatteerd. Met name Ste- phine van Gennip was goed bij de les en Sandra de Kruyff kwam ook nu weer niet aan zweten toe. Blijft Sophia Vaalburg de komende jaren geduldig doortrainen dan ligt het voor de hand dat Scylla het Tempo Team recordver- lies zelf gaat breken. Avanti had Jolanda Noordam weer in de gelederen bij Aloysius. Drie zeges waren het eerste rendement van haar China trip. Samen met Brigitte Kooter haalde de 21-jarige verdedigster ook het dubbel binnen zodat Avanti kansen op winst had. Die werd niet gepakt omdat Brigitte Kooter onverwacht Verachtert voor liet. Herstel Leids ijshockeyteam LEIDEN - De ijshockeyers van De Bisschop/L'eiden hebben zich gisteravond hersteld van de 16-5 dreun, die Rotterdam vrijdag avond uitdeelde. Voor 150 toe schouwers versloeg de ploeg van Rudy Bakker de reserves van SIJC met 13-1. In de eerste periode legden dë Lei denaars al de basis voor de ruime overwinning. Achtereenvolgens vonden Theo Dietz, Fred Schep, Pete Bakker en Marco Varen- horst het Utrechtse net. In het tussenpart voerden Dick Ament en Rudy Bakker de score naar 6-0 op, waarna Wim Hille- gers voor SIJC tegenscoorde. Theo Dietz en Thomas Williams vijzelden de stand naar 8-1 op. Inmiddels was Dick Ament vlak boven zijn oog geraakt en moest zich in het ziekenhuis laten be handelen. De wond werd gehecht en Ament vierde zijn heroptre den met de negende Leidse tref fer. Thomas Williams, Ronald van den Berg, Rudy Bakker en Cor de Kleyn veegden vervolgens SIJC definitief van het ijs.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18