Zoetemelk: "Het ging niet. Mineurstemming bij Piet Yet ondanks behalen kadertitel Hennie Kuiper stapt over naar ploeg-De Bruyne Nederland nog bij wereldtop TOERNOOIZEGES VAN CONNORS EN MCENROE MAANDAG 13 OKTOBER 1980 PAGINA 15 SPORT SPORT Joop Zoetemelk CANNES (GPD) - De Nederlandse profwielersport kan volgende week opgelucht ademhalen. Dan namelijk ein digt het seizoen, zodat een nog diepere duikeling tot de onmogelijkheden behoort. Zelden in de geschiedenis zal een toonaangevende natie tijdens een knap seizoen zo diep in de versukkeling zijn geraakt als het Nederlandse profpeloton dit jaar. De grootste successen, met de triomf van Joop Zoetemelk in de Ronde van Frankrijk als hoog tepunt, hebben de beroepsrenners dan weliswaar aan een dikke geldbuidel geholpen, maar sportief gezien zijn ze in minder dan drie maanden tijd toch bijna tot de bedelstaf gebracht. r Hennie Kuiper De Grand Prix des Nations, 's we relds zwaarste tijdrit, bewees dit weekeinde in het Zuidfranse Cannes nog maar eens dat de tol die betaald moet worden voor het krankzinnige criteriumcircus duidelijk te hoog is. Tijdens het Uitslag mentaar van de Tour-w pijlsnel verdween hij naar zijn hotelkamer. Excuses zouden ook niet gepast geweest zijn. Net als vrijwel alle beroepsrenners heeft Zoetemelk na zijn overwinning in de Ronde van Frankrijk te gre tig in de kassa gegrepen. Realiteit De uitslag: 1. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) 90 km in 2.06.03; 2. Daniel Gisiger (Zwi) 2.08.59; 3. Francesco Moser (Ita) 2.09.03; 4. Jacques Bossis (Fra) 2.09.04; 5. Knut Knudsen (Noo) 2.09.24 6. Alfons de Wolf (Bel) 2.09.38; 7. Hennie Kuiper (Ned) 2.10.30; 8. Bernard Vallet (Fra) 2.12.14; 9. Ludo Peeters (Bel) 2.12.27; 10. Theo de Rooy (Ned) 2.12.45; 17. Adri van der Poel (Ned) 2.16.18; IS. en laatste: Joop Zoetemelk (Ned) 2.18.32. wereldkampioenschap in het Franse Sallanches viel de Ne derlandse top al genadeloos door demand, in denajaarsklassiekers was een figurantenrol voor hen weggelegd en tijdens de lariden- prijs was het optreden nog zwak ker. Joop Zoetemelk eindigde op een beschamende laatste plaats, nog achter amateur Adrie van dei- Poel die precies een week de tijd had gehad om zich voor te berei den op de 90 kilometer lange las tige rit tegen het uurwerk. „Het ging niet", was het enige com- De enige coureur met gevoel voor realiteit was, zoals bijna altijd, Hennie Kuiper. Met zijn zevende plaats was hij de beste Nederlan der, maar nog altijd bleef hij on der zijn gewone nh'eau. „Niet al leen de Tour heeft doorgewerkt op ons, ook al die criteriums erna. We hadden doodgewoon een beetje te veel gedaan. Maar wat wil je... we zijn beroepsrenners." De enige denkfout die ook Kuiper maakte, is dat na de Tour het ac cent te veel op beroeps en te wei nig op renner heeft gelegen. Een kwaad dat zichzelf straft. Ook voor Kuiper, want een grote overwinning heeft hij dit jaar moeten ontberen. Hoe fraai zijn tweede plaats in de'Tour ook was, het valt niet te ontkennen dat hij aan het eind van het seizoen met lege handen staat, tenzij de Ron de van Lombardije volgende week daar nog verandering in brengt. Kuiper verspeelde uit eindelijk „maar" bijna vieren een halve minuut op de verrassende winnaar Jean Luc Vanden broucke. De wethouder van sportzaken uit het Belgische Moeskroen den derde zo ontketend over het par cours dat hij de derde beste tijd realiseerde, die ooit tijdens de Grand Prix in de huidige vorm werd gereden. Uitgesproken kanshebbers als Francesco Mo ser (slachtoffer van een lekke band, die echter toch drie volle minuten verloor) en Knut Knud sen kwamen er niet aan te pas. De Italiaan moest zelfs de Zwitser Daniel Gisiger nog voor laten gaan en Knudsen eindigde slechts als vijfde achter Jacques Bossis. Kortom: renners die zich tijdens het seizoen niet constant op de voorgrond moesten laten zien, beheersten dc 45e aflevering van de landenprijs, die bij afwezig heid van tweevoudig winnaar Bernard Hinault vacant was. Het moet tot nadenken stemmen. Zeker in het Nederlandse kamp, waar alleen de in Belgische dienst rijdende Theo de Rooy (tiende) nog een klein beetje te vreden kon zijn. De Brabantse amateur Adrie van de Poel was voor een dergelijke krachttoer nog duidelijk te licht. „Ik was al blij dat ik mocht star ten", zei Van de Poel, „en die kans wilde ik met beide handen aangrijpen." CANNES (GPD) - Hennie Kuiper gaat volgend seizoen naar de DAF-wielerploeg van Fred de Bruyne. Zaterdag morgen voerde de Nederlander in de buurt van het Zuid franse Cannes een laatste gesprek met zijn huidige Franse sponsor (Peugeot) met als uitkomst dat hij die equipe zal verlaten. Vandaag deel Kuiper de Belgische ploegleider De Bruyne mee dat hij definitief ingaat op de aanbieding, die hem in de loop van het bijna afgelopen wielerseizoen is gedaan. De coureur zal een tweejarige verbintenis met de Belgische wielerploeg aangaan. Integendeel: hij zou komend sei zoen met minder genoegen moe ten nemen. „En je begrijpt dat ik daar natuurlijk niet mee akkoord kon gaan", stelde hij. Het laatste restje twijfel dat Kuiper toen nog had, verdween op slag. „We gaan als vrienden uit elkaar", liet hij weten. De Belgische wielerfor- matie is de vijfde werkgever van Kuiper sinds hij beroepsrenner De beslissing van Hennie Kuiper om van ploeg te veranderen, komt niet als een grote verras sing. Hoewel de bekendmaking van het besluit bijzónder lang uitbleef, was al geruime tijd be kend dat er tussen de Nederland se ctapperenner en de Belgische profploeg al sinds de Tour de France uiterst goede contacten Toch duurde het erg lang voordat de knoop definitief werd doorge hakt. De 31-jarige Kuiper wilde namelijk tijdens de Ronde van Frankrijk zijn ,ja woord" nog niet geven, omdat de eindklassering in 's werelds be langrijkste etappewedstrijd zijn marktwaarde best eens flink zou kunnen verhogen. Zijn huidige werkgever dacht er net zo over, omdat voor een Franse ploeg de Ronde van Frankrijk publicitair nog altijd het aantrekkelijkst Toch opende men al besprekingen met de Fransman Jean-Rene Bernaudeau, de luitenant van Bernard Hinault. Daarmee leek de positie van Kuiper volledig te worden ondergraven. De onze kerheid bleef omdat de onder handelingen over een nieuw con tract met de Nederlander steeds werden opgeschoven. Dat duur de tot zaterdag, toen Kuiper en zijn ploegleider Maurice de Muer om de tafel gingen zitten. Hoewel Kuiper met zijn tweede plaats in de Ronde van Frankrijk toch een goede prestatie leverde, bood het budget van zijn formatie kenne lijk geen ruimte voor een verbe tering van zijn contract. Hanegraaf naar Post CANNES - De 19-jarige amateur- wielrenner Jacques Hanegraaf uit het Brabantse Rijsbergen wordt de zestiende man in de Raleighploeg van Peter Post. Hanegraaf zal overigens pas drie maanden na de aanvang van het profwielerseizoen naar de be roepswielrenners overstappen. „Hij is nog te jong om hem in het voorseizoen al in te zetten", stel de Post. De Amstelveense ploegleider zal Hanegraaf, die pas een jaar ama teurwielrenner is en in de Am- stel-ploeg van Herman Krott vooral in het voorjaar opvallende uitslagen reed, een beperkt pro gramma laten afwerken. „Ik zal met hem, net als met Ad Wij- nands, voorzichtig zijn. Het zijn jonge renners met veel ambities die in hun enthousiasme toch een beetje geremd moeten worden", aldus Post. Revanche op Australië Niet gekozen in nationale team t De glimlach van Piet Vetde nieuwe titelhouder in het 4712, zou snel erdwijnen. Vet werd met geselecteerd voor het Nederlandse team. VENLO-AMSTELVEEN (GPD) - Het Nederlands hockeyteam is terug in de hoofdklasse. Donder dag, toen Australië met 6-2 over Oranje was heengedenderd, was bondscoach Wim van Heumen van mening dat zijn ploeg ge dwongen was af te dalen naar de internationale overgangsklasse. Zaterdag na de onverdiende 3-4- nederlaag in Venlo klopte Ne derland weer aan de poort en in het Amstelveense hockeystadion constateerde Wim van Heumen gisteren opgelucht dat de promo tie een feit was. Het werd Austra lië na de 5-2-nederlaag duidelijk dat Nedërland in de voorste linies kan blijven strijden, ook al zegt een half elftal de topsport vaar wel. Ondanks de zege riep Van Heumen nog geen halleluja. Hij beseft dat één zwaluw nog geen lente maakt. Zijn selectie is door het vertrek van Bolhuis, Hans Krui- ze. Van Eijk, Van 't Hek en Ron Steens beroofd van persoonlijk heden die het elftal konden dra gen. Wouter Leefers, conclu deerde dan ook: „Zo'n overwin ning is mooi, maar vroeger werd onze kracht bepaald door de re serves. Die kon je zo inzetten, maar nu hebben we maar net elf volwaardige internationals. Je moet er niet aan denken wat er gebeurt als Paul Litjens, Ties Kruize en ik ermee stoppen" De Bossche bondscoach weet waar Oranje is te raken. „Leefers is on ze spelmaker. Met Litjens heb ben we de beste corner ter wereld en met Ties Kruize achter de hand misschien ook wel de op een na beste, maar die mannen hebben niet het eeuwige leven. Ik zie in het hele Nederlandse hoc key niemand die hun rollen zou kunnen overnemen. Dat is een gevaarlijke situatie". Daar staat tegenover dat ook Leef ers en Lit jens eens op de reserve bank zijn begonnen. Zoals ook de 25-jarige Tim Steens, die gisteren al zijn honderdste interland speelde. Leefers en Litjens schreven hun 148ste internatio nale ontmoeting bij, zodat ze alles al eens hebben meegemaakt. Erik Pierik. Maarten van Grim bergen en Paul Leopold lopen pas mee, de anderen al wat lan ger, maar bezitten niet het ver mogen een team te dragen. Leef ers: „Het is onze taak hen op te leiden. Als ze het blijken te kun nen, wordt het voor ons tijd er een punt achter te zetten. Maar eerlijk gezegd zie ik niemand die al zover is. Ik stop er overigens nog niet mee en zeker niet als je zo heerlijk kan spelen zoals vandaag tegen Australië, maar we moeten wel op onze qui vive zijn willen we ons aan de top handhaven". Nederland-Australie 3-4 (1-2). Score verloop: 20. Litjens (strafbal) 1-0; 31. Irving (lange corner) 1-1; 34. Irvine (lange corner) 1-2; 43. Leopold 2-2, 53. Walsh 2-3; 55. Irvine (strafcorner) 2-4; 62. Litjens (strafcorner) 3-4. Nederland-Australie 5-2. Scoreverloop: 32. Van Grimbergen 1-0; 42. Irvine (lange corner) 1-1; 48. Irvine (lange corner) 1-2; 49. Van Grimbergen 2-2; 53. Doyer 3-2; 59. Steens 4-2; 64. Litjens (strafcorner) 5-2. Vroeger kon Oranje, drijvend op zijn routine, nog wel eens freew heelen. De kopstukken forceer den meestal wel een beslissing mede doordat Litjens altijd be reid is slechte wedstrijden via zijn befaamde corners om te zet ten in winstpartijen Tegen Au stralië lukte dat tweemaal niet, de derde keer was het niet nodig. Maarten van Grimbergen (twee maal), Theodoor Doyer en Tim Steens produceerden voldoende velddoelpunten om de Aussies op afstand te houden, maar naast dat heugelijke feit stond een to taal van slechts twee strafcor- ners. Een voor Oranje ongekend laag totaal, dat is te herleiden tot het gegeven dat de aanvallers, Doyer, Leopold en Van Grimber gen te weinig pressie in hun spel hebben als ze eenmaal in de buurt van de cirkel komen. Gisteren scoorden ze, maar aange zien het resultaat bij top-hockey- duels vaak wordt bepaald door de corners (de Australische libero Jim Irvine scoorde acht van de twaalf goals) is het noodzaak die te forceren. Zeker met een beul als Litjens achter de hand. In de slotwedstrijd mocht hij slechts tweemaal aanleggen. De eerste goal zag de Duitse scheidsrechter Kraft over het hoofd, de tweede ging er even genadeloos hard, maar nu voor hem wel zichtbaar McEnroe Het geringe cornertotaal was overi gens mede een gevolg van de tak- tiek. De Aussies hebben een jachtploeg. Een perfecte conditie maakt het hen mogelijk een moordend tempo te onderhou den. Eén wedstrijd trapte Oranje erin, toen was de les geleerd. In Amstelveen werd de bal keurig rondgespeeld en sjokten de Au straliërs achter hun opponenten aan. Een constatering die Van Heumen deugd deed. „Die lui MELBOURNE (ANP) - De Ameri kaanse WCT-wereldkampioen Jimmy Connors heeft het toer nooi van Melbourne op zijn naam gebracht. In de finale zegevierde "Jimbo" in vier sets over zijn landgenoot Gene Mayer. De set standen: 1-6, 6-2, 6-Ö. 7-5. Con nors vloog na de finale meteen door naar Kanton waar het eerste proftoernooi van China begint. Het evenement telt mee voor het Grand Pnxklassement In Brisbane zegevierde John McEnroe in de finale over de Au- zijn fysiek niet stuk te krijgen en nu ze de kunstgrastaktiek onder de knie hebben, is het op Pakis tan na de beste ploeg ter wereld. We hebben ze echter op techniek en taktiek gepakt, terwijl we het conditioneel bij konden benen. En dat voor een stel kerels dat allereerst aan de dagtaak heelt moeten denken. Ik ben blij met deze overwinning, maar kwets baar blijven we". straliër Phil Dent. Hij had daar voor slechts twee sets nodig. In de halve finale tegen Rod Fraw- ley maakte McEnroe zich weer eens kwaad op de arbiter. Hij smeet zijn racket tegen de grond dat daarop in stukken vloog. Met een ander "slagwapen" maakte hij de partij uit. In Tel Aviv ging de hoofdprijs naar de Amerikaan Harold Solomon. In de finale versloeg hij de Israë liër Glickstein met 6-2, 6-3 Eric Wilborts, de 16-jarige jeugd kampioen, bracht het eerste van de reeks van vijf Satelhettoer- DORDRECHT (ANP) - Piet Vet werd knarsetandend Nederlands kampioen 47/2. Er kon geen lachje af bij de 31-jarige Noord hollandse kadrist, die gistermid dag in Dordrecht zijn vijfde na tionale titel pakte, zijn tweede in het 47/2. De reden voor zijn mi neurstemming bij de vrolijke ge beurtenis was vorige week het selectiebeleid van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond. De naam van Vet werd niet genoemd voor het Nederlandse vijftal, dat begin november in Amersfoort de Europese landentitel' verde digt. Bij het behalen van de titels twee en vier jaar geleden speelde Vet een hoofdrol door in beide toernooien ongeslagen te blijven in het 71/2. Ineens was Vet niet goed genoeg meer voor het team. "Ik behoor zeker niet tot de beste vijf biljar ters van Nederland", mompelde hij voor de start van het eerste kampioenschap van het seizoen '80-'81 in Dordrecht. Vet werd voor het EK in Amersfoort ge passeerd op grond van een nieuw reglement. Twee jaar geleden ontstond er een rel rond de sa menstelling van het Nederlandse B-team. De bond besliste toen dat uitslagen van de laatste nationale kampioenschappen in elke spel- soort beslissend zouden worden. Louis Havermans, die op het 71/2 werd gezet, eindigde vorig sei zoen inderdaad voor Vet. De ge passeerde Vet gaf dit toe. 'Toch nooien op zijn naam. In Bergen op Zoom rekende hij in de finale af met met de één jaar oudere Zweed Windahl. Wilborts won met 6-3, 3-6, 6 -3. Het tm-n wordt voortgezet in Zevenaar. De Hilversumse Nora Blom zorgde voor een knappe prestatie door van Barcelona*!? winnrn" [""de finale versloeg zij de Spaanse Carmen Perea met 7-6.6 3. Bij de heren was de hoofdprijs voor Ivan Lendl. De Tsjech rekende in vijf sets af met de Argentijn Vilas kan ik me niet aan de indruk ont trekken dat Nederland een in de breedte sterker team had kunnen opstellen. Bovendien heb ik mijn verdienste gehad voor de Neder landse ploeg. Telt dat niet meer dan". Grieven De samenstelling van de vijfkamp ploeg bracht Piet Vet in geprik kelde stemming. Hij uitte zijn grieven mondeling en liet daar daden op volgen bij de eerste de beste gelegenheid. Hij werd kampioen in het 47/2-kampioen- schap, dat in Dordrecht in expe rimentele vorm was gegoten Wraakgevoelens waren de basis voor zijn titel, al was hij niet eens de beste speler in het veld van tien. Die eer kwam Jos Bongers toe De titelverdediger produ ceerde drie series van de partij- lengte (400 caramboles) in de eer ste beurt, maar hij eindigde - me de door de experimentele toer- nooivorm - slechts als vierde. Piet Vet was best bereid dit te er kennen. Hij wist wat Bongers voelde. Tenslotte had hij zelf de laatste twee jaar gemiddelde re cords van 123 en 126 gevestigd, terwijl anderen (Havermans en Bongers) de hoogste tree van het erepodium beklommen. Ontknoping De ontknoping vah het 47/2-kam- pioenschap was een soort rad van avontuur. Voor het begin van het drie-daag'se toernooi waren de tien spelers verdeeld in twee poules, waarin de twee besten zich plaatsten voor de finale- groep niet medeneming van het onderlinge resultaat. Daar begon de ellende. Steures, die van Bon gers had gewonnen in de voor ronde, eindigde op gemiddelde als tweede in zijn poule. Daar door moest hij direct tegen de winnaar van de andere poule. Piet Vet Zo kwam het dat oor de beslissende partijen de twee spelers met winstpartijen direct tegen elkaar moesten. Het werd een remise en omdat Bongers het finaleduel der "verliezers" met zijn derde recordserie besliste, ging hij ineens weer tot de kans hebbers behoren. De perfectionist uit Nijmegen kon deze verrassende wending men taal niet verwerken. In het laatste duel tegen de op revanche belus te Vet produceerde hg in vier beurten slechts acht caramboles. Lr- uitblinker, mentaal niet ao sterk, was al twee keer aangesla gen. Eerst omdat hy het record geprolongeerde serie (met 801 op naam van Vet) niet verbeterde door de acq ui stoot in de partij te- dat zijn gemiddelde uit de voor ronde van 111.84 by de vorming van de finalepoule werd omgezet in 28.22. De instorting van Bon gers maakte de weg vrij voor Vet. voor het landenkampioenschap in Amersfoort Vet had zich veel beter getoond dan de geselec teerde Havermans. die roemloos ten onder ging De nieuwe kam pioen mag slechts hopen dat de bond de beslissing herziet. Ge zien de starre houding van de bond zal du- hoop waarschynlyk wel gdel blijken te zijn. Uitslagen Laatste ronde Vultink 400 3 295 133.33. Steures 389 3 294 129 66, Vet 400 4 247 100.00; Bongers 8 4 3 2 00. De eindstand in de finalepoule is 1 Vet 5 285 66 66. 2 Steures 3 294 59 45. 3 Vultink 2 295 67.80. 4 Bon gers 2 400 47.28

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15