LEIDSCH 1ÊÉ DAGBLAD Russisch- Syrische hulde voor Iran Zware aardbeving treft Algerije k r J Nederlanders in Bagdad makenhetgoed I12H MOT vandaag Miljoenen Italianen solidair met stakers PRIJZEN STIJGEN SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis ZA^jPD^G 11 OKTOBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36292 Bureau Witte Smge! 1 Directeur G Koopman 2311BG Leiden DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN v-,,^ „Geen enkele reden tot paniek' BAGDAD - Niet alle Nederlanders zijn bij het uitbreken van de oorlog tussen Irak en Iran ijlings uit Irak vertrokken. Met name in de hoofdstad Bagdad, waar op het regelmatige luchtalarm, de verduistering en enkele ande re ongemakken na nog niet erg veel last is ondervonden van de vijandelijkheden, ver blijven og rond de negentig landgenoten. Bijna de helft daarvan is werkzaam bij het Nederlandse bedrijf Nedeco, een ingenieurs bureau dat adviezen geeft en toezicht houdt op waterhuishoudkundige werken, grond verbetering, drainage en andere projecten die voor een land als Irak van enorm belang zijn. De ingenieurs van Nedeco zijn van mening dat het gevaarlijker is met een taxi van de ene kant van Bagdad naar de andere te rijden, dan er aan het werk te blijven in het kantoor van de maatschappij in de stad bij de huidige vorm van oorlogvoeringzo vertelt de direc teur van de Nedeco-vestiging, A. Kerkhoff. Na wat aanvankelijke problemen hebben de voornamelijk jonge mensen hier leren leven met de psychologische druk van buitenaf. Volgens Kerkhoff heeft een aantal verslagge vers van Nederlandse kranten het thuisfront onnodig de stuipen op het lijf gejaagd met verhalen waar de kruitdamp van af sloeg. Nedeco is in Irak betrokken bij een tweetal grote waterwerkproject en, een ten zuidwesten van de hoofdstad en een ander veel noordelijker, richting Mosul. Irak wordt doorsneden door vele rivieren en riviertjes, met name de Euf- raat en de Tigris. Maar om enerzijds van de jaarlijkse overstromingen af te komen en an derzijds het overvloedige water aan te wen den voor het bevloeien van het woestijnachti ge land, moet nog enorm veel werk. verzet wórden. Het ingenieursbureau Nedeco geeft de regering van Irak daarover adviezen en stelt plannen op, die dan door de regering weer worden uitbesteed. Ook dé controle van de werkzaamheden wor den voor een deel door de Nederlandse ploeg verricht. Bij deze stand van zaken zijn we niet bereid dit werk zomaar in de steek te laten, want op de langere termijn is het voor zowel Nederland als Irak heel belangrijk, al dus Kerkhoff. ,J2n hoewel we natuurlijk wel enige voorzorgsmaatregelen hebben genomen in verband met een eventuele escalatie van de strijd, is er beslist geen sprake van een pa nieksituatie. We wonen hier allemaal bij el kaar in dezelfde rustige wijk, in de buurt van onze ambassade en aan levensmiddelen en andere artikelen is in het geheel geen gebrek. Het lijkt zelfs wel of er ineens meer voor de consumptie beschikbaar is dan enkele weken geleden. Er is hier een soort socialistisch marktsysteem,en er is daarom niet vaak keus uit verschillende soorten. Maar een huis vrouw die een beetje de weg weet in Bagdad, kan nog bijna alles vinden" Driemanschap wil Wernink voortzetten (Van c verslaggever) LEIDEN - Het driemanschap A. de Groot, P. Holleman en H. Geer- lings wil het failliete Leidse be drijf Wernink overnemen. "Er bestaat een gerede kans dat en kele onderdelen van Wernink ge red kunnen worden", aldus het driemanschap. De onderhandelingen over de overname van Wernink zijn nog steeds gaande. Het drieman schap verwacht de besprekingen met curatoren, banken, gemeen te en vakbonden, leveranciers en potentiële klanten volgende week donderdag definitief af te ronden. A. de Groot was tot dusver direc teur van Wernink. P. Holleman is zijn onderdirecteur. H. Geerlings is het hoofd van Wernink Rekrea- tie. Deze drie mensen hebben de koppen bij elkaar gestoken toen enkele weken geleden bleek dat de Amsterdamse moedermaat schappij Vandervliet-Wernink ook het goed draaiende Wernink aan de Leidse Morsweg in haar faillissement zou meeslepen. Met de onderhandelingen staat de werkgelegenheid van ruim 120 op het spel. Pais moet evenwichtiger _bezuinigen DEN HAAG (GPD) - Minister Pais (onderwijs) moet evenwichtiger voorstellen bedenken voor be zuinigingen op zijn begroting. Een motie daarover hebben de leiders van de regeringsfracties CDA en VVD gisteren in de Tweede Kamer ingediend. De korting op de salarissen van on derwijspersoneel noemen ze on aanvaardbaar. Lubbers en Rietkerk menen dat de eenzijdige korting op onderwijs- salarissen (opbrengst: 265 mil joen gulden) afbreuk doet aan een evenwichtig arbeidsvoor waardenbeleid. Zij menen wel dat een bezinning op de salaris structuur binnen het onderwijs nodig is. Dat moet echter gebeu ren in het licht van de inkomens ontwikkeling buiten de sector. Bovendien moet het in overleg met de vakorganisaties gebeu- Kwaliteit, toegankelijkheid en werkgelegenheid moeten in het onderwijsbeleid voorop staan, aldus de motie. Lubbers en Riet kerk menen dat materiële bezui nigingen daarom slechts in be perkte mate mogelijk zijn. Mogelijk een bui Ten zuiden van de grote rivieren veel bewolking en perioden niet regen. In het noorden nu en dan opklaringen en later op de dag mogelijk een bui. Mid- dagtemperatuur van 9 tot 13 graden. Matige tot vrij krachtige wind, kracht 4 tot 5. Boven water krachtig, kracht 5 tot 6. Maar in de Zuidhollandse en Zeeuwse wateren af en toe hard, kracht 7, ruimend van oost naar noord tot noordoost. 12 OKTOBER Zon op: 6.57 uur; onder 17.50 uur. Maan op: 10.06 uur; onder: 19.46 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.51 en 17.07 uur, laagwater te Katwijk om 0.40 en 13.01 uur. 13 OKTOBER Zon op: 6.59 uur; onder: 17.48 uur. Maan op: 11.08 uur; onder: 20.18 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.29 uur en 17.40 uur, laagwater te Katwijk om 1.11 Vernielde huizen in de stad Al Alsnam, 120 kilometer van Algiers, die door een aardbeving werd getroffen MOSKOU(AFP) - De Sowjet-Unie en Syrië hebben hulde gebracht aan de 'historische rol' van de Iraanse revolutie. Zij deden dit in een gemeenschappelijk communiqué dat werd uitgegeven aan het slot van het officiële bezoek van president Hafez el Assad aan Moskou. correspondent) Overigens werd in deze verklaring niets gezegd over het conflict tus sen Iran en Irak. De regering in Moskou en Damascus zeiden het recht van Iran te steunen om zelf in volledige onafhankelijkheid en zonder inmenging van buiten af zijn lot te bepalen. Voorts werd in het communiqué een veroor deling uitgesproken over "de po gingen van de Verenigde Staten zich te mengen in de zaken van de landen aan de Perzische Golf'. De Sowjet-Unie en Syrië verklaar den zich te verzetten tegen de vorming van politieke en militai re blokken in dat gebied, terwijl zij zich uitspraken voor de vrije Amerikaanse militaire deskundi vaart door de Golf. deskundigen en adviseurs sa men met hun gezinnen uit Irak heeft teruggetrokken en naar Sy rië heelt gebracht. Volgens 'Maariv' duidt dit op een crisis in de verhouding tussen Irak en de Sowjet-Unie. Irak wil een regeling op korte ter mijn van zijn conflict met Iran en juicht in dit verband de bemid deling van elk internationaal or gaan toe. Dit heeft een speciale afgezant van president Saddam Hoessein van Irak in Wenen ver klaard. 36 PAGINA'S Een arrestant wordt wegge voerd door een speciaal ar restatieteam, dat werd inge zet bij de rellen die gisteren in Amsterdam plaatsvonden bij de opening van het laat ste metro-traject. De balans van het aantal gearresteer den bedroeg in totaal 163 PAGINA 7 De Britse premier Margaret Thatcher peinst er niet over om haar beleid inzake werk loosheidsbestrijding om te buigen PAGINA 9 Heel Oranje een groot vraag teken PAGINA 11 Wie hoogbegaafd is kan laag vallen PAGINA 19 Ongeluk met het pontje te wijten aan menselijke fout PAGINA 21 Cornclis Berkhouwer vindt dat er snel duidelijkheid moot komen in de ondoor zichtige wereld van de voet ballerij PAGINA 23 Scheidende voorzitter van het CDA, Piet Steenkamp: "Het CDA lijkt nog tCTCd een optelsom van KVP, AR en CHIT PAGINA 27 MADRID - De Noordalgerijnse stad El Asnam is gistermiddag getroffen door een zware aardbeving. Volgens de eerste berichten heeft de aard schok, die een kracht had van 7,5 op de schaal van Richter, meer dan de helft van de stad met 200.000 inwoners vernield. De Algerijnse regering heeft de mi nisteries van volksgezondheid en huisvesting, het leger en de poli tie ingezet bij de reddingswerk zaamheden en alle staatsonder nemingen opgeroepen hulp te verlenen. Het was gisteravond nog niet bekend hoeveel slacht offers waren gevallen door de aardbeving, waarvan het epicen trum tien kilometer buiten El Asnam lag. De autoriteiten vrezen dat het aan tal slachtoffers aanzienlijk hoger zal zijn dan bij de aardbeving die El Asnam in 1954 trof. Deze aard beving had een kracht van 6,8 op de schaal van Richter en eiste meer dan 1500 doden en veroor zaakte duizenden daklozen. Ben Hamouda. de Algerijnse mi nister van binnenlandse zaken, is gisteren onmiddellijk naar El Asnam afgereisd om de red dingswerkzaamheden te leiden. Aanslag op Amerikaanse ambassade BEIROET (AP) - Een ondergrond se Libanese groepering heeft vandaag bekendgemaakt dat zij verantwoordelijk is voor het af vuren van drie raketten op de Amerikaanse ambassade in de Libanese hoofdstad Beiroet. Alle drie de raketten misten overigens de ambassade. De groepering, die zichzelf "Moja- hedeen Saff' noemde, eiste de verantwoordelijkheid op voor de aanslag, die was uitgevoerd om dat "Amerika Irak steunt in diens Vanuit de omringende steden kwamen onmiddellijk hulpacties op gang. Na het bekend worden van de ramp riep de Algerijnse radio alle chauffeurs van staats ondernemingen in Algiers en omstreken op om met hun auto's medicamenten naar El Asnam te brengen. De kracht van de aardschok in Al gerije was in Spanje alleen merk baar in Murcia. Daar veroorzaak te de trillingen korte tijd schrik onder de bewoners. TURIJN (Reuter)-Naar schatting 9 miljoen werknemers hebben gis teren in Italië vier uur het werk neergelegd om steun te betuigen aan het personeel van Fiat. dat m een bitter conflict met de be drijfsleiding is verwikkeld naar aanleiding van aangekondigde massa-ontslagen. De drie groot ste Italiaanse vakbonden hadden tot deze solidariteitsstaking op geroepen. Fiat wilde bijna 23.000 arbeiders ontslaan. De vakbonden zijn van plan een tocht naar Rome te organiseren. wanneer er niet gauw stemming wordt bereikt in het arbeidsconflict. In Turijn ver klaarden vakbondsleiders dat de komende week van doorslagge vend belang is. Wordt er niet snel een oplossing gevonden dan willen de vakbonden het posten bi j de fabriekspoorten versterken en een tocht naar Rome organise ren, aldus de leiders. Zij vroegen de 9 miljoen werknemers die gis teren aan de solidariteitsstaking hebben meegedaan elk ongeveer 12 gulden bij te dragen aan de stakingskas. Volgens de minister van arbeid van het demissionaire kabinet van Cossiga. Franco Foschi, die de besprekingen tussen de bonden en Fiat in Rome heeft geleid, is er mogelijk een overeenkomst in zicht. De staat wil mogelijk de omscholing financieren van 10.000 man die Fiat niet meer kan plaatsen, aldus de minister. Fiat heeft er daarnaast mee ingestemd een roulenngssysteem in te stel len wat inhoudt dat de werkne mers beurtelings voor een perio de naar huis gestuurd worden De twee landen betuigden hun so lidariteit met de 'Afghaanse re volutie'. Voor de Afghaanse crisis zou een politieke regeling moe ten komen die een volledige stopzetting van de inmenging in dat land garandeert. Wapenleveranties Het Russische persbureau Tasr. meldde dat er besluiten waren genomen om het 'defensief ver mogen' van Syrië te vergroten. Dit zou er op duiden dat Moskou heeft ingestemd met verdere wa penleveranties aan Damascus. De Iraakse troepen zijn gisteren op sterke tegenstand van de Iraniers gestoten. Waarnemers aan het front houden het erop dat dit ver zet de beginfase vormt van een Iraans tegenoffensief. Westerse militaire deskundigen spraken van een nieuwe fase van het conflict nadat Irak donderdag voorhet eerst raketten van Russi sche makelij had gebruikt om daarmee de Westiraanse stad Dezfoel te bestoken. Iraakse vliegtuigen hebben gisterën de Iraanse olie- terminal op het Perzische-Goll- eiland Kharg aangevallen, aldus radio Teheran. De nachtelijke aanval werd uitge voerd door tien Iraakse vliegtui gen. Vier daarvan zijn door lucht- al'weerbatterijen en de Iraanse luchtmacht neergeschoten, aldus de Iraanse radiozender, die eraan toevoegde dat een raming van de schade later zou worden opge maakt Het Israëlische blad "Maariv" wist te melden dat de Sowjet-Unie in de afgelopen dagen duizenden gen die zich zorgen maken een mogelijke uitbreiding van de oorlog tussen Iran en Irak, wer ken aan plannen om de belang rijke Straat van Hormoez vrij van mijnen te houden. Dit is meege deeld in Britse marinekringen. Veiligheidsraad De Veiligheidsraad komt maandag bijeen om zijn pogingen te her vatten een eind aan de oorlog tus sen Iran en Irak te maken. Van diplomatieke zijde in New York waar dit is meegedeeld, gaf men te kennen dat Iran bereid is aan de discussies in de Veilig heidsraad deel te nemen. De Iraanse delegatie zou de Rus Oleg Troyanovsky, die voorzitter van de Veiligheidsraad is, van haar bereidheid in kennis hebben ge steld. DEN HAAG - De kosten van le vensonderhoud blijven onver droten verder stijgen Tussen half augustus en half september kwam op de zogenaamde prijsin dex een verhoging van 0.8 pro cent, zo heeft het CBS gisteren laten weten. In de eerste negen maanden - gerekend vanaf half december 1979 - kwam de prijs stijging nu op bijna 6 procent: precies 5,8. Niettemin zegt het ministerie van economische zaken desgevraagd dat de stijging nog wel in de pas loopt met de - overigens bijge stelde - prognose voor dit jaar in totaal, die tot maximaal 6,5 pro cent gaat. Inmiddels is het infla tietempo (voortschrijdend prijs peilgemiddelde) opgelopen van 5,7 tot 6,0. 12 okt. Free Concert LUCY STEYMEL 4 TOT 7 UUR MUtlEK CAFE PIETERSKERKCHOORSTEEG 24 LEIDEN ROME (ANP) - Een groep ongeveer 10 katholieke hillende landen heelt een symbolische actie n de Sint Pieter om te ?n tegen de discrimina in de vrouw in de rk kerk er oortdurende negering van Touwen als het gaat om besluit orming in deze kerk. uit gisteren prote de| LEIDSCH DAGBLA Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de i krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1