Registratie lege kantoorpanden wordt verplicht Tekening bom in woning Limburgs echtpaar gevonden I* Kamerleden willen openheid kerncontract Kamer dwarsboomt radarstoorsysteem F-16 aonnssozB Brokx past leegstandsontwerp aan Getreiterde polit leman mag geen geweld gebruiken Uit in de Randstad Weer praten over PTT-spreiding DONDERDAG 9 OKTOBER 1980 PAGINA 7 PARIJS-BRUNSSUM (GPD) - In de wo ning van het Limburgse echtpaar waar van de vrouw afgelopen zondag door een bomexplosie haar beide benen verloer, zijn gistermiddag bij een huiszoeking in Brunssum explosieven, een tekening van een bom en een schema van een voor een auto bedoelde bominstallatie gevonden. Dat is gisteravond uit Parijs vernomen. Zowel de Brunssumse politie, die het on derzoek uitvoert, alsook de officier van justitie mr. Arps, die het onderzoek m Limburg leidt, wilde daarover geen in lichtingen geven. "Het feit dat de Explosieven Opruimings Dienst aanwezig was bij het onderzoek moet gezien worden als een voorzorgs maatregel," zei mr. Arps gisteravond. "Als wij een dergelijk verzoek uit Parijs krijgen en het gaat om een bomaanslag, dan is het logisch dat wij voorzichtig te werk gaan". Op grond van een Europees verdrag kan een buitenlandse rechter-commissaris de Ne derlandse justitie verzoeken een onder zoek uit te voeren. Op grond van dat ver drag heeft de Brunssumse politie op ver zoek van de Franse rechter-commissaris en in aanwezigheid van Franse agenten, de woning van de familie betreden en doorzocht, waarbij de materialen en teke ningen werden gevonden. Naar Nederland De vrouw is gisteravond teruggekeerd naar Nederland. Voordat zij vertrok uit het zie kenhuis, heeft zij daar met de rechter van instructie van de Parijse rechtbank ge sproken. Over dit gesprek is in Parijs ech ter niets bekendgemaakt. De Franse doktoren gaven toestemming voor haar terugreis naar Nederland, nadat eerder was meegedeeld dat haar toestand was verbeterd. AMSTERDAM (GPD) - Het ge rechtshof in Amsterdam vindt dat een politieambte naar, die door het publiek wordt getreiterd, uitgeschol den en dergelijke zich van geweld moet onthouden. Zo luidt één van de conclusies van het hof bij de behande ling van een klacht tegen een Utrechtse hoofdagent. Vorig jaar oktober had de poli tieman een 14-jarige jongen uit Utrecht mishandeld. De moeilijkheden tussen de politieman en de jongen be gonnen in een stadsbus. De buschauffeur had de hulp van de politie ingeroepen, toen de jongen de kaartjescontrole probeerde te saboteren en via de nooduitgang de bus wilde verlaten. Volgens getuigen - het hof aanvaardde hun ver klaringen als bewijs - trok de hoofdagent de jongen aan de haren uit de bus, gaf hem drie stompen in het gezicht en drukte hij de keel van de jon gen dicht. Een arrestanten bewaker verklaarde dat de hoofdagent in hetzelfde ge bouw de jeugdige verdachte vijf of zes klappen had gege ven. Een arts, die de jongen na het incident onderzocht, con stateerde een bult op het hoofd en een aantal bloeduit stortingen over het hele li chaam verspreid. De vader van de jongen diende via zijn advocaat, mr. Tom- low, een klacht in bij de hoofdofficier van justitie in Utrecht. Maar mr. Van Dijken stelde geen strafvervolging tegen de hoofdagent in. Mr. Tomlow ging namens zijn cliënt bij het gerechtshof in beroep. Het hof was echter van oordeel dat de schriftelijke berisping „een zwaarwegende maatre gel is, die ook het carrière verloop van de betrokkene nadelig kan beïnvloeden." Een andere overweging van de rechter om het hierbij te laten was. dat de agent „na bestrijding van rellen op de vorige dagen in een gespan nen, zo niet overspannen toe stand verkeerde" „Hoewel de jongen bij de agent het bloed onder de nagels vandaan heeft gehaald, door te schelden en te dreigen, is met het gewelddadig optre den van de politieman de grens van het toelaatbare overschreden. De politieman had zich moeten beheersen en niet voor eigen rechter moeten spelen door het toe passen van lijfstraffen", aldus de slotconclusies in het von nis van het hof. DEN HAAG (GPD) - Ook andere panden dan leegstaande woningen zullen in het leegstandsregister opgenomen moeten worden. Tot deze wijziging van zijn ontwerp- leegstandswet heeft staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) besloten. De voorgestelde wijziging betekent een tegemoetkoming aan de Tweede Kamer. Voorts zullen in het vervolg alle gemeenten (dus ook de kleinere) een register moeten aanleggen. De bedoeling is dat de registratie alleen zal gelden voor leegstaan de zakenpanden, die in beginsel weer kunnen worden ingericht voor bewoning. In het oorspron kelijke wetsontwerp betrof de registratie alleen leegstaande woningen. Zakenpanden Vooral de PvdA heeft er zich voort durend sterk voor gemaakt dat ook zakenpanden in het register worden opgenomen. Ook in het intitiatief-wetsontwerp Leeg- standswet van de socialiste mevr. Salomons is deze bepaling opge nomen. Naast de oppositie heb ben ook de liberalen voor deze uitbreiding gepleit, omdat zij vrezen dat anders kantoorge bouwen vogelvrij blijven voor krakers. Dat de uitbreiding van de registra tieplicht is beperkt tot panden, die (weer) voor bewoning ge schikt kunnen worden gemaakt, is een gevolg van technische af wegingen. Indien alle panden zouden moeten worden aange meld, zou dat leiden tot een over belasting van het meldings- en registratiesysteem. Uit de nota van wijzigingen op het wetsontwerp blijkt voorts dat het kabinet op een tweede punt te gemoet is gekomen aan de wen sen van de Kamer. In tegenstel ling tot het oorspronkelijke voor stel zullen namelijk nu alle ge meenten een leegstandsregister moeten aanleggen. In de oor spronkelijke plannen was dit be perkt tot gemeenten met meer dan 25.000 inwoners. Ook dit as pect was al opgenomen in het PvdA-initiatiefontwerp. Aanvaardbaar De verdere wijzigingen lijken ook tot doel te hebben de ontwerp- leegstandswet meer aanvaard baar te maken voor mensen met liberalere gedachten over kraken en de krakersbeweging. Zo mo gen krakers, die voor 1 september 1980 in een pand getrokken zijn, daarin onbeperkt blijven zitten ondanks de anti-kraakbepaling in de Leegstandswet. Verder heeft de staatssecretaris be sloten om de ontruiming van een gekraakt pand te plaatsen onder verantwoordelijkheid van de burgemeester van de gemeente f in plaats van de officier van justi- 1 tie. Bij een ontruiming wordt F meer rekening wordt gehouden met de plaatselijke omstandig heden, met name op het gebied van de huisvesting. Tijgerin Sandra en leeuw Tarzan i gen. De moeder heeft de tijger-leeuw-welpjes geaccepteerd. Op de foto de moeder met één van de welpjes. DEN HAAG (GPD) - De Tweede- Kamerleden Zijlstra (PvdA), Jansen (PPR) en Lambers-Hac- quebard (D'66) hebben onover- _ooJU komelijke problemen met het feit In hun brief dat zij het PZEM-Coge werkingscontract slechts ver trouwelijk mogen inzien. Zij vin den het niet aanvaardbaar dat zij niet in het openbaar, in een ka merdebat bijvoorbeeld, vrijuit over de contracten die de opwer king van in Borsele gebruikte splijtstofstaven regelen, kunnen praten. Die mening hebben de drie pro gressieve kamerleden verwoord in een brief aan CDA'er Jan van Houwelingen, voorzitter Tweede-Kamercommissie de kernenergie. De drie willen op korte termijn de commissie bij eenroepen om over de procedure rond de contracten te spreken, in ieder geval nog voordat volgende week dinsdag deskundigen van Cogema zelf en van de PZEM naar Den Haag komen c merleden de finesses vi werkingsovereenkomst leggen Van Houwelingen de ka de op uit te ROTTERDAM De Doelen - don 9, grote zaal, orgelbespeling door Arie Keijzer, 13.00 uur; kleine zaal, Serie Muziek en Dans uit alle Windstreken, 20.15 uur; vrij 10. kleine zaal, Fiesta Gitana, 20.15 uur; za 11, grote zaal, Promenadeconcert Rotterdams Philharmonisch Orkest, dir: Eduardo Mata; zon 12. grote zaal, Rotterdams Philharmo nisch Orkest. 14.15 en 20.15 uur; Eduard Flipse Zaal. Zondag- avondmuziek, 20.15 uur; Fiesta Gitana, kleine zaal, 20.15 uur; ma 13, kleine zaal, Serie Muziek Authentiek, The English Concert o.l.v. Trevor Pinnock,. 20.15 uur; din 14. grote zaal. Meesterserie Vladimir Ashkenazy piano, 20.15 uur; woe 15. grote zaal, Koffie concert (HAL), Jean-Yves Thibaudet piano, 12.45 uur. AMSTERDAM Carré -t/m 2 nov, (beh. ma), 20.15, 'Dracula', van Hamilton Deane en John L. Balderstone naar de roman van Bram Stoker.; zon 12, 14.00, liefdadigheidsvoorstelling t.b.v. 'Geef doven hun huis te rug', meto.a. Liesbeth List en Ramses Shaffyma 13 20.15, Robert Palmer. Centrum Bellevue - t/m za 1 nov (beh. zo/ma) grote zaal, 20.30, Toneelgroep Centrum met 'Hoe laat is 't' van Herman Lutgerink; t/m za 11, kleine zaal, 20.30 uur, Pro Theater 'Mutaties' of 'De verwerking van Gamma-stralen op Maanbloemen' van Paul Zindel; di 14 t/m za 18, kleine zal, 20.30, Esta (the english speaking theatre Amsterdam), The golden fleece' van A.R. Gurney jr. en 'Mr Foot' van Michael Frayn. Concertgebouw - do 9 kl. zaal. 20.15, Eduardo Falu, Paco Pena en Roberto Aussel gitaar; za 11 gr. zaal, 15.00, Omroeporkest en Groot Omroepkoor o.l.v Kees Bakels/Christina Deutekom en Thea Vermeulen sopraan; za 11, gr. zaal, 20.00, 75-jarig jubileum Kon. Chr. Oratorium Vereniging m.m.v. Amsterdams Philhar monisch Orkest en Jongenskoor St. Bavo o.l.v. Martin Kammin- ga; za 11, kl. zaal. 20.15, Ralph Kirshbaum cello en Ronald Brauti- gam piano; zo 12, gr. zaal. 20.15 Nederlands Kamerkoor en New London Consort o.l.v. Philip Pickett; ma 13, kl. zaal. 20.15, Jaap Schroder viool en Jos van Immerseel pianoforte; di 14 gr. zaal, 20.15, Residentie-Orkest o.l.v. Ferdinand Leitner; woe 15, kl. zaal, 12.30, lunchconcert Glen Wilson clavecimbel; woe 15 gr. zaal, 20.15, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink/Janet Price sopraan; woe 15, kl. zaal, 20.15, Peter Frankl piano, György Pauk viool, Ralph Kirshbaum cello. De Meervaart - do 9, 20.15, 35 jaar Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort; woe 15, 20.15 try-out Nelleke Burg met haar eerste one-woman-show. Nieuwe De La Mar Theater - di 14 t/m do 16,20.15, Henk van Ulsen met 'Dagboek van een gek' van Gogol. Stadsschouwburg - don 9.20.15 Het Nationale Ballet met 'Giselle', solisten Maria Aradi en Han Ebbelaar; vr 10 18.00 en za 11 20.15 uur, Publiekstheater met 'Antonius en Cleopatra' van Shakes peare; zo 12, 14.00, Het Nationale Ballet met 'La Valse' Balanchi- ni; di 14, 19.00, De Nederlandse Operastichting met 'Lulu' van Alban Berg; wo 15, do 16, 20.15, Het Nationale Ballet met 'The four temperaments'. De Boomspijker - zo 12, 14 00, Het Amsterdams Jongeren Toneel met 'De geheimzinnige Moegnog' van 4 tot 11 jaar. Werktheater - vrij 10 en vr 17,20.30, 'Mar en Sien op Kattengat 10' DEN HAAG Koninklijke Schouwburg za 11 zon 12, 20.15, Haagse Comedie met AmadeusPeter Shaffer, regie; Guido de Moor; ma 13,20.15, Publiekstheater Antonius en Cleopatra van Shakespeare, regie: Hans Croiset; Het Paradijs (zoldertheatertje in de Kon. Schouw burg), vrij 10 18.00, za 1114 en 16 uur, Haagse Comedie met IK heb je liever. Congresgebouw-vrij 10,20.15, Residentie-Orkest, dir: Ken-Ichiro Kobayashi; za 11,20.15, Concertgebouworkest, dir: Bernard Hai- tink; za 11,20.15, Toneelvereniging Odia speelt Butley van Simon Gray, regie: Guido Jonckers. Diligentia - zo 12. 14.30, De Franse mecsterpianist Michèle Boeg- ner; zo 12, 20.15, piano-recital door William Blach. Hot - vrij 10 en za 1120.30, Theater de l'Arbre met La Cage van Yves Lebreton; zo 12, 14.00, kindertheater pssstt Drama morgana; ma 13 en di 14, 20.30, Toneelraad Rotterdam, Ank v/d Moer speelt Shakespeare. Theater de Tobbe - za 1120.30, 'Medianeuroze' door het vrouwen cabaret Natascha Emanuels. LEIDEN Schouwburg - do 9, 20.15, De jonge weduwe zoekt een stapelbed van cabaret Vangrail; vrij 10, 20.15, Sjaalman, een spel rond Mul- tatuli door Theatergroep Splien; za 11, 20.15, MacBeth door de Australische groep Triad; zon 12, 14.30, De Malle Pietje Show, jeugdrevue; di 14, 20.15, Much Ado About Nothing van Shakes peare. Laktheater - don 9, 21.00, try-out Monkau en Meeberg: 'Langss- linksewegen'; vrij 10, 20.30, Werkcentrum Dans (Is); /.a 11, 20.30, Stichting BAM: 'The empty picture show'; zon 12, 15.00, kinder voorstelling Popsudio Hinderik: 'Meneer Soleander'. Lijk vermoorde vrouw gevonden VLISSINGEN (GPD) - Een post bode heeft gistermiddag in het struikgewas langs een dijk in Sint-Anna ter Muiden, vlak bij de Belgische grens, het lijk aange troffen van een vrouw. Sporen van geweldpleging in de hals- streek wijzen op een misdrijf. Het slachtoffer is vermoedelijk de 48- jarige Laurette Jenny Georgette Deras uit het Belgische Blanken- berge. De recherche van de rijkspolitie ar resteerde in het begin van de avond een verdachte, die na ver hoor is ingesloten in het Oost- burgse politiebureau. Identiteit en woonplaats van de man wilde de politie, in het belang van het onderzoek, niet prijsgeven. Van daag voert het Gerechtelijk Ge neeskundig Laboratorium in Rijswijk sectie uit op het li chaam. vertellen Zijlstra, Jansen vrouw Lumbers, dat zij grote moeite hebben met het feit dat zij de Cogema-contracten slechts mogen zien wanneer zij schrifte lijk verklaren dat zij de inhoud geheim zullen houden. Zij vinden het te ver gaan dat een particulie re onderneming als de Franse opwerkingsfabriek de Kamer voorschrijft wat wel en wat niet in een publieke discussie naar bui- an ten mag komen, de Daarnaast blijven de kamerleden van mening dat alle ter zake doende feiten in een openbaar debat aan de orde moeten kun nen komen; als dat niet kan, dan is de Kamer volgens de drie leden niet volledig in staat om haar ver antwoordelijkheid geheel te ver vullen. Met name over dat laatste aspect willen de kamerleden met minister Van Aardenne van eco nomische zaken praten; hij im mers is de bewindsman die poli tiek verantwoordelijk is voor de wetsontwerpen die de goedkeu ring van het opwerkingscontract regelen - de kamerleden vinden dat zij met hem, en niet met Co gema, over de vraag of de over eenkomst ook geheim moet blij ven, moeten overleggen. Zijlstra. Jansen en mevrouw Lambers hechten in ieder geval grote waarde aan het mondeling over leg met Van Aardenne over de opwerking, dat voor Volgende week woensdag op de agenda staat. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil weer praten over de trage PTT-spreiding naar Gro ningen en Leeuwarden. Dat bleek gisteren in een besloten vérgadering van de Bijzondere Commissie Spreiding Rijksdien sten naar aanleiding van het In tegraal Uitvoerings Plan van de PTT-directie. Binnen twee weken zal daarom een openbaar mondeling overleg plaatsvinden met de verant woordelijke staatssecretaris Smit Kroes (verkeer en waterstaat). Ze wordt daarvoor vandaag per bnel uitgenodigd. Het is na dat mon deling overleg niet uitgesloten dat het nog tot een plenair debat in de Tweede Kamer komt, als blijkt dat de spreiding van de PTf-directie veel haken en ogen heeft. Overigens zal de PTT-spreiding geheel en al los van de rest van net spreidingsbeleid worden be handeld. In de commissie waren stemmen opgegaan om de zaak gekoppeld te behandelen, maar uiteindelijk werd de PTT-sprei- ding als een zodanig aparte spreidingsproblematiek gezien, dat het nu alleen over deze be leidsvoornemens gaat. DEN HAAG (GPD) - De regering mag nog geen elektroni sche radarstoringsapparatuur aanschaffen voor de straaljagers van het type F-16. Staatssecretaris Van Ee- kelen (defensie) kwam gisteren over deze order van 185 miljoen gulden in botsing met de vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer. Voordat Van Eekelen zijn handtekening onder een contract zet, wil de Kamer meer inlichtingen van hem hebben. De kamercommissie liet zich niet onder druk zetten door de staats secretaris die zei uiterlijk vol gende week woensdag de bestel ling in Amerika te moeten plaat sen. Hij krijgt pas het groene licht van de volksvertegenwoordigers, ;r zeker van ?ijn dat de keuze voor het systeem ALQ 131 de beste is. Van Eekelen zal daarom in Ameri ka vragen om een paar weken uit stel van de ondertekening van het contract. De bewindsman had zo veel haast met de bestelling, om dat hij wil aansluiten bij een om vangrijke bestelling door de Amerikaanse luchtmacht van hetzelfde systeem. Wanneer die aansluiting wordt gemist, zou de levering een jaar worden ver traagd. Van Eekelen noemde dat onverantwoord tegenover de vliegers van de F-lti, die door de apparatuur worden beschermd tegen vijandelijke aanvallen. Ondanks uitvoerige antwoorden van de staatssecretaris op een reeks vragen van PvdA'er Van den Bergh, was de kamercom missie allerminst overtuigd van de juistheid van zijn keuze voor het systeem ALQ 131. Zowel Van den Bergh als Couprie (CDA) en Ploeg (VVD) vonden de toelich ting van de bewindsman onvol doende om een goede vergelij king mogelijk te maken met het concurrerende Belgisch-Amen kaanse systeem Rapport 3, Ook istcn zij cht i de ringsplannen van defen de komende tien jaar om de ge volgen van deze forse order af te kunnen wegen. Van den Bergh bestreed de juist heid van cle gegevens die de staatssecretaris had verstrekt. De kostenvergelijking, waarbij de ALQ 131 230 miljoen gulden goedkoper uitviel, noemde hij „een volstrekt or\juiste opgave Hij baseerde dat oordeel op gege vens van de fabrikanten van bei de systemen. Van Eekelen hield zijn eigen berekening overeind, die was gestoeld op gegevens van het Amerikaanse leger, Absoluut ontevreden Bergh bovendien uitlatingen van Van Eekele compensatieorders vc derlandse bedrufslev Van den •age het Ne bij be stelling van de ALQ 131. Aan vankelijk wilde Van Eekelen daarover niets zeggen, omdat het om geheime gegevens zou gaan. Later zegde hij echter toe, over de compensatie nadere mededelin gen te doen in de nota die de Ka mer alsnog krijgt Jie nota moet voor volgende week woensdag verschijnen. Die dag praat ci.- vaste ci. 11 lift commis sie verder met de staatssecretaris Bij de behandeling van de defen siebegroting (begin november) zal de Kamer een oordeel uit spreken over de plannen van de regering.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7