Memelink jaren voor niets geploeterd muziek sicking muziek sicking Huisvestingsambtenaar had gelijkmaar krijgt het nu pas Onttrekken woonruimte meer aan banden gelegd LEZERS SCHRIJVEN snze muziekscholen te Lisse, Rijnsburg en Noordwi[k starten in november haar nieuwe cursussen! GEEFT U NU OP VOOR ONZE LESSEN! 01718-24121 02521-10569 of kom even langs bij (i) (2) DONDERDAG 9 OKTOBER 198U LEIDEN - Geen enkele woonruimte in Leiden mag sinds kort aan haar bestemming worden onttrokken zonder toestemming van B en W. Dit blijkt uit een onlangs afgekondigd Koninklijk Besluit. Van "slechte" of "dure" woonruimte kon tot nu toe ongestraft een opslag plaats of bedrijfsruimte gemaakt worden. En ook het oneigenlijk gebruik van woonruimte kon ongestraft passeren: een "slecht" of "duur" huur huis voor een gezin kon even gemakkelijk opgesplitst worden in kamers; en ook de samenvoeging van twee "slechte en duve" woningen tot één woning verhelingmoest de gemeente met lede ogen aanzien. De gemeente probeerde weliswaar de woonontrekking (of het oneigenlijk gebruik ervan) zo goed en zo kwaad mogelijk tegen te gaan. Maar als de verzoeker om woononttrekking tegen de weigering van B. en W .in beroep ging bij Gedeputeerde Staten (GS) dan stuitte de gemeente regelmatig op de begrippen "slecht" en "duur". Had Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente de woonruimte als "goed of redelijk" gedefinieerd dan bleek GS de woonruimte "slecht" te vinden. Opnieuw had de gemeente een woning minder in haar woningvoorraad. Daar kwamen dan nog eens al die woningen bij die de gemeente zelf bij voorbaat "slecht" of "te duur" beoordeeldeDe gemeente meende woningonttrekking bij deze huizen niet te kunnen weigeren. Een verzoek om woningonttrekking was zelfs niet nodig, dacht men. Uitgelegd Uit een brief van minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) blijkt echter dat het woonontrekkings-artikel 56 van de Woningwet in de loop der jaren verkeerd uitgelegd is. Hij zegt het zo: "In de praktijk heeft artikel 56 tot de opvatting geleid dat de toestem ming van B en W tot woningonttrekking niet zou mogen geweigerd met betrekking tot andere dan goede en goedkope woningen"De minister vindt deze praktijk "niet in overeenstemming met de duidelijke bewoor dingen van artikel 56". In het onlangs afgekondigde Koninklijk Besluit staat daarom "om elk misverstand uit de weg te ruimen": "Het is verbo- deii voor eigenaars van alle woningen in de gemeenten waar artikel 56 geldt tot woningonttrekking over te gaan zonder toeslemming van B en w:\ Jan Memelink van Bureau Huis vesting is de man die telkens naar Den Haag moest afreizen en her haaldelijk met een illusie minder in Leiden terugkwam: "We heb ben twintig beroepsprocedures gehad tegen de weigering van B en W op een verzoek tot wonin gonttrekking. De helft hebben we verloren. Dat hadden we bij voorbeeld met een pand aan de Herensingel. Wij zagen geen enorm bedrijfsbelang als reden om het aan de woonfunctie te onttrekken. Bouw- en Woning toezicht vond het een "goed" woonpand. GS dacht er anders over: het pand zou slecht be woonbaar zijn wegens de ver keersoverlast. Dit soort geharre war hoe goed of hoe slecht een woning is doet nu gelukkig niet meer ter zake. Maar die woning is inmiddels wel mooi uit de wo ningvoorraad verdwenen". "Hetzelfde geval maakten we mee met de fotozaak van Dixons- Rink bij de Donkersteeg. Op de bovenverdieping had steeds een gezin gewoond op zes kamers. B en W weigerden de woningont trekking. Bouw- en Woningtoe zicht vond het een goed bewoon baar pand. Maar de technici van GS vonden het pand slecht be woonbaar wegens enkele dak lekkages en wegens verouderde sanitaire voorzieningen. Wat eenmaal onttrokken is is niet meer terug te trekken. Met het nieuwe Koninklijk Besluit in de hand hadden wij deze zaken bij GS gewonnen". Fijntjes merkt Memelink op dat hij de afgelopen jaren eigenlijk voor niets geploeterd heeft bij GS om het gelijk aan de kant te krijgen. "Een ontzettende hoop verloren tijd". In feite stond volgens de minister het gelijk al aan de kant Zeggenschap Bureau Huisvesting gaat er vanuit dat elke woonruimte van belang is gezien de enorme woningnood in Leiden. Des te beroerder als je ziet dat de woningen onder je handen vandaan glippen en bij voorbeeld als opslagmagazijn gebruikt worden of in kamers ge splitst worden zodat je er geen greep meer op hebt. Jan Memelink is dan ook erg on gelukkig met de wijziging van de woonruimtwet in 1974 die de macht van het gemeentebestuur over de woningvoorraad in de gemeente danig beperkte. De gemeente kreeg geen zeggen schap meer over koopwoningen boven de 260.000 gulden en over huurwoningen boven de 570 gul den huur per maand ("dure" wo ningen). De onzelfstandige woonruimte (kamerbewoning) kwam ook buiten het gezichts veld van de gemeente te vallen. En een stelsel van automatische woonvergunningen - bijvoor beeld bij woningruil - werd inge voerd. Kortom: de gemeente kreeg minder mogelijkheden de beschikbare woningen eerlijk en rechtvaardig te verdelen. Maar diezelfde gemeente werd in tussen geconfronteerd met een ontzettende stijging van het aan tal woningzoekenden. De bevol king groeit, jongeren willen eer der zelfstandig wonen, gezinnen worden kleiner, bejaarden blij ven zelfstandig wonen, echt scheidingen lopen hoog op, men sen willen en mogen niet meer in krotten wonen. Dit terwijl de bouwproduktie en de mogelijk heden om te bouwen afnemen. In zo'n woningnoodsituatie is elke woonruimte die behouden kan Huisvestings ambtenaar Memelink: boete voor illegale woonruimte onttrekking blijven meegenomen. B en W kregen in '73 de bevoegdheid om volgens artikel 56 van de Wo ningwet onttrekking van panden aan de woonfunctie te weigeren. Gemiddeld komenerelkjaarzo'n 100 verzoeken tot woning-ont trekking. Dit cijfer dekt het wer kelijke aantal niet. Immers: wat niet weet wat niet deert. Memelink maakt er zich ontzettend kwaad over dat hij zoveel tijd stopt in mensen die zo eerlijk zijn een verzoek tot woningonttrek king in te dienen maar dat de ille gale onttrekkers vaak buiten schot blijven. Hen hangt een boe te van 4000 gulden boven het hoofd. "Een wassen neus" noemt Memelink dat. "Een veel te laag bedrag". Als buurtbewoners niet aan de bel trekken bij Bureau Huisvesting over illegale wonin gonttrekking dan kraait er geen haan naar. Dat speelt bijvoor beeld bij het pand Haarlemmer straat 2/Turfmarkt 13. De eerste (woon-)verdieping is jarenlang illegaal als opslagruimte ge bruikt. Dat komt aan het licht als de opticien die er een zaak wil be ginnen eerlijk woononttrekking aanvraagt voor de eersté verdie ping. Hij wil er een oogmeetkun- dig centrum vestigen. Met een beroep op het bestemmingsplan De Camp protesteert de buurt vereniging Maredorp heftig te gen de woningonttrekking. B. en W. willen de onttrekking toestaan omdat de verdieping al jaren aan de woonfunctie onttrokken is. De buurtvereniging Maredorp is de laatste tijd erg attent op wonin gonttrekking. Dat is nog steeds aan de orde van de dag in de om geving van de Haarlemmerstraat, zoals onlangs nog bij de uitbrei ding van de Leidse Courant aan de Apothekersdijk en het reisbu reau Rob Tours en Travels aan de Haarlemmerstraat. Welletjes In het afgelopen voorjaar vond de gemeente Leiden dat het onder hand welletjes was met de voort schrijdende woningonttrekking. De andere Zuidhollandse ge meenten waar artikel 56 van de Woningwet van toepassing is werden benaderd om ten strijde te trekken tegen de minister: alle woningen moeten onder de wer kingssfeer van de wet vallen. Gouda, Rotterdam, Den Haag en Leiden wendden zich aldus tot de minister: "Duurdere woningen die aan de woningfunctie ont trokken worden, belemmeren de doorstroming. De oudere en on gerieflijke (slechtere) woningen zijn vaak een uitkomst voor bij voorbeeld jongeren die anders geen dak boven hun hoofd zou den hebben maar die woningen best willen verbeteren". Jan Memelink die zeer tevreden is over het reeds beschreven resul taat van de "Leidse actie" is druk doende met het aanpassen van de woonruimte-verordening gezien het nieuwe Koninklijk Besluit. Onder meer de compensatiebe dragen ziet Memelink graag aan gepast. Op het moment kan een eigenaar die toestemming van B en W heeft tot woningonttrek king in ruil gelijkwaardige woon ruimte aan de woningvoorraad toevoegen. Maar B. en W kunnen de eigenaar ook vragen om de woononttrekking af te kopen met 150 gulden per vierkante meter aan woon- en slaapruimte. Me melink ziet die 150 gulden com pensatie liever aangepast tot 300 gulden, een bedrag dat de ge meente Rotterdam ook in reke ning brengt. De financiële com pensatie wil Memelink voortaan eveneens laten gelden voor zol der-, keuken-, en bergruimte. Afkoopfonds Het compensatiegeld voor de wo ningonttrekking komt in het "Fonds financiële bijdragen bij woningonttrekking". "Dit potje wordt de laatste tijd behoorlijk vet" zegt Memelink met onmis kenbaar genoegen. Er zit een kwart miljoen in het potje. Volgens Memelink zou met dit Fonds onder meer voorkomen kunnen worden dat onzelfstan dige ruimte tijdenlang leeg blijft staan als de toestemming tot wo ningonttrekking niet gegeven wordt. "Wij mogen geen onzelf standige woonruimte vorderen. Dus het beroerde alternatief is leegstand als wij de woningont trekking weigeren. Maar als de eigenaar akkoord gaat kunnen we met geld uit het fonds bij voorbeeld een aparte opgang maken. Zo zouden met geld uit het Fonds ook bedrijfspanden geschikt kunnen worden ge maakt voor bewoning. Nog een andere mogelijkheid is om met behulp van het Fonds garages uit de binnenstad te verplaatsen ten gunste van woonruimte. Zo'n 40.000 gulden uit het Fonds is al besteed voor renovatie van een paar huizen in De Kooi. Op het eind van het jaar zou de ge meenteraad het voorstel moeten bereiken tot aanpassing van de .woonruimte-verordening gezien het nieuwe Koninklijk Besluit. Behalve de optrekking van de compensatie-bedragen bij wo ning-onttrekking en de verrui ming van bevoegdheden om ont trekking tegen te gaan komt daar ook een aanpassing van de pro- cedure-regels met betrekking tot onttrekking aan de orde. Meme link: "Die procedures duren nu acht tot negen maanden. Dat is te gek. Het gaat via veel te veel schijven om te beslissen wat zwaarder telt: het bedrijfsbelang of de woningnood. Terwijl de procedures maar duren en duren blijven de ruimtes intussen maar leeg staan. Dat helpt de woning nood in elk geval niet uit de we reld". RENE VAN DER VELDEN pianolessen Voordelen: Vlotte resultaten Laag lesgeld Speciale kinder- en volwassenen klassen Origineel notenschrift orgellessen Onze scholen bevinden zich in: HEEMSTEDE LISSE NOORDWIJK RIJNSBURG 'WASSENAAR blok fluitlessen gitaarlessen Blokhuis 24, Lisse, Tel. 02521-10569 Hoftuin 37, Rijnsburg, Tel. 01718-24121 Koopavond Lisse donderdagavond Rijnsburg vrijdagavond Dommigheden Wij vrouwen moeten geen dom migheden eisen". Is er dinsdag per ongeluk een krant van dertig jaar geleden bezorgd? Is het een grap? Nee, de Leidse vrouwen worden als een kleuterklasje toe gesproken door meester Paauw. Deze "liberaal", zoals hij zichzelf genoegzaam karakteriseert, zal wel voor ze uitmaken wat goed voor ze is. In een vlaag van redac tionele genialiteit wordt deze provocatie ook nog tot kop op geblazen. Als dat niet gebeurd was, had ik me niet boos ge maakt, want, ik sla de bladvulling van sportieve Ruud steevast R. VAN ROIJEN Burggravenlaan 59 Leiden Dommigheden Wernink Als Ruud Paauw over "dommighe den" schrijft in Vrij-Uit, stemt dat zeer droefjes, want het is zo'n aardige rubriek. De titel was na tuurlijk heel leuk gevonden: "Wij Vrouwen moeten geen dommig heden Eisen", maar de rest van het verhaal slaat nergens op. Als boksen zo verwerpelijk is - en daar ben ik het mee eens - is het dal zowel voor jongens als voor meisjes en dan hoort het hele maal niet in de schoolsport thuis. Meisjes moéten niet gaan boksen en jongens moéten niet gaan kunstzwemmen, maar als die sporten via de school beoefend worden, dan moeten ze ook voor jongens en meisjes openstaan. Daar heeft mevrouw Van Dongen groot gelijk in! En Ruud Paauw gaat dan voor het gemak verder maar helemaal voorbij aan die twee andere "jon- genssporten". Gewichtheffen? Moeders met jonge kinderen doen de hele dag niet anders. En waarom meisjes niet mee kunnen doen aan polsstokhoogspringen, moet iemand me dan maar eens uitleggen. Ik weet van mijn dochter-die ove rigens niet wil gaan boksen - dat veel meisjes van haar scholen- gemeenscnap zich geërgerd heb ben aan hot onderscheid dat ge maakt is. Zij en veel van haar vriendinnen zijn mevrouw Van Dongen dankbaar voor haar be moeienissen. HETTY BONTE Johan Wagenaarlaan 10 Leiden SJON GROEN Bosdreef 47 Leiderdorp Verhuizen(6) Muziekkorpsen hebben gedemon streerd in de raadszaal. Volgens mij is dat nog niet voldoende. Als we nu eens echt de burgerzin in deze laten meewerken, zouden dit soort wantoestanden in het verenigingsleven kunnen wor den voorkomen. Ondergeteken de heeft met een dergelijke be handeling door de gemeente me nigmaal te maken gehad en heeft al heel dikwijls suggesties naar voren gebracht, waar steeds niet op werd ingegaan. Om te beginnen moeten alle ver enigingen homogeen de koppen bij elkaar steken en gaan werken met acties, loterijen, er zijn nog wel meer dingen te bedenken. Is er een zekere hoeveelheid geld bijeen, dan moeten ze grond te pakken zien krijgen voor weinig geld, eventueel in erfpacht ne men. Dan zorgen dat daar een ge bouw op wordt gebouwd, waar iedereen wat aan heeft. Mits met wijs beleid gewerkt, zijn daar tientallen verenigingen mee ge baat. Er kunnen zelfs concerten in worden gegeven, of tentoon stellingen enz. Zelden krijgen 120 werknemers zo'n unieke kans om zo eenvou dig weer baas te worden over hun eigen produktiemiddelen als nu bij Wernink. Er is daarom maar één antwoord op dit faillisse ment nl. overname door de werknemers zelf. Waarom zouden jullie je wederom aan de willekeur van anderen uitleveren? Te vaak blijkt toch dat de verantwoordelijke perso nen de verantwoording niet we ten te dragen. Het is een idee-fixe dat wij bazen nodig zouden heb ben. Er kan geen twijfel bestaan over het feit dat onder 120 werknemers voldoende capaciteit aanwezig is voor een arbeiderszelfbestuur. Het is jullie van harte gegund. i hele mooie omgeving i, met ruimte om het de fileren te oefenen: de Leidse Hout, of in de Merenwijk. Grond te over. En het geld komt dan te rug! Mijn leeftijd (70) is van dien aard. dat ik het kan vergeten, maar ik heb jaren met hetzelfde bijltje moeten hakken. Om een paar plekken te noemen: een zolder gedeelte boven het Volkshuis, in de koeienstal van Rietkerk aan de Lage Rijndijk, in de afbraak van Voordorp in Leiderdorp, in de afbraak van Zaalberg, in de Witte Poortkazerne en nog meer. En dat voor heel veel huur aan de gemeente, zonder subsidie. W. DE WIT Timorstraat 8 Leiden Orgel(stad) (5) O Heer, oók dat nog. In de discussie met mevrouw Rijnders mengt zich prof. v.d. Veen als het orakel van Delphi. Hij citeert niet Werckmeister, maar Sem Dres den. Voorwaar de juiste bron! Vervolgens gaat de hooggeleerde heer laag vallen door in lustrum viering - want in 1975 deed zich ook al eens zoiets voor - om pa pieren te vragen. Ten eerste is de krant daar niet de juiste plaats voor, ten tweede zou nalezing van ook het Leidsch Dagblad van 1970 voldoende zijn en ten derde verlies je zo langzamerhand je kijkrecht wel, wanneer je vijf jaar lang na aanbod niet bent komen kijken. Ten vierde: wanneer de redactie valt over een enkele F in de spelling van 't Holfstraat - je moet toch wat vinden als je niets inhoudelijks te becommentarië ren hebt - zou het een leuke kluif zijn om op zoek te gaan naar de vijf inhoudelijke fouten, die het orakel Dresden hanteert wanneer hij het geschrift van Werckmeis ter door een Leidse hooggeleerde laat citeren. Wie hoog staat, zie toe. dat hij niet valle. J.A.F. Doove Papengracht 34. Leiden. 'Noot van de redactie: De redactie valt niet oi'er een F meer of minder, de redact ie merkt alleen maar op. met een even gro te nauwkeurigheid als de brief schrijver harpistennamen pleegt te corrigeren 111111—

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4