Winkelhof nadert voltooiing 'Adegeestschool moderniseren" Muziekschool krijgt in nieuw gebouw pijporgel Gestoeid met indeling van winkelsoorten "WIJ MAKEN WAAR BEHOEFTE AAN IS' Weidse agenda RAADSCOMMISSIE VOOR ONDERWIJS: Nieuw Leiderdorps winkelcentrum eind deze maand geopend PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 9 OKTOBER 1980 VOORSCHOTEN - Er moet een KBO-school (kleu ter- en basisonderwijs) worden gebouwd in de wijk Boschgeest en de Adegeestschool moet worden gemoderniseerd. Dat was de unanieme mening van de raadscommissie wel zijn en onderwijs van de ge meente Voorschoten gister avond. De commissie wil de openbare Parkschool dan op geven. Volgens de Scholen nota van de gemeente zouden de vier scholen: Adegeest school, Parkschool, Bosch geest kleuterschool en kleu terschool De Woelwaters moeten worden samenge voegd tot één KBO-school in de wijk Boschgeest. De commissie wil het openbaar onderwijs meer spreiden over de wijken. De terugloop van het aantal leerplichtige leer lingen en landelijke bepalin gen voor de samenvoeging van basisscholen en kleuter scholen maken het noodza kelijk dat het beleid ten aan zien van de scholen opnieuw wordt bekeken. Met het advies verlaat de com missie niet alleen de wensen van de gemeente, maar ook de wens van de Werkgroep Openbaar Onderwijs en de Schoolraad om het Cultureel Centrum om te bouwen tot een nieuwe school. Een dele gatie uit de gemeenteraad aangevuld met een paar be- stuursleden uit de School raad zal nu de eventuele fi nanciële problemen gaar. doorpraten met het ministe- Wooneenheden De commissie behandelde ook het plan van de Stichting Jongerenhuisvesting om te komen tot de bouw van 65 wooneenheden voor één en twee-persoonshuishoudens. Volgens het ambtelijk advies is de opzet van dit plan strij dig met het bestemmingsplan Centrum. Dat laatste wordt bestreden door de Stichting. Het plan van de gemeente omvat 42 wooneenheden met een gemiddelde huur van 300 gulden per maand. In het plan van de Stichting is de huur gemiddeld 200 gulden per maand. Volgens gegevens van de huuradviescommissie zou er meer behoefte zijn aan de duurdere woningen van de gemeente. Dit blijkt onder meer uit het resultaat van een enquete. De commissie voor openbare werken zal zich nog over het bouwplan uitspre ken. LEIDERDORP - De streekmuziekschool "Rijnak koord" in Leiderdorp die binnenkort naar een nieuw gebouw verhuist, heeft voor de in dat ge bouw komende 'concertzaal' een oud Engels pij porgel aangekocht. Het orgel dateert uit 1875 en is door ^pster and Andrews in Huil gebouwd. Om het orgel te ver voeren werd het gedemonteerd. Zodoende ligt een lokaal van de oude muziekschool aan de Hoofdstraat nu bezaaid met pijpen, wellenborden en windladen. Volgens deskundigen is hét orgel nog van uitstekende technische kwaliteit. Maar er zijn enkele onderdelen die door de ouderdom ver sleten zijn. Het vilt en leer is hard geworden en ijzeren delen kregen een roestlaagje. De muziekschool wil de restauratie en de opbouw van dit orgel in het komende winterseizoen - me de om de kosten te besparen - met behulp van orgelliefhebbers en goede knutselaars ter hand Zaterdag 11 oktober om 2 uur is er een informatie middag over het hele gebeuren in de oude mu ziekschool aan de Hoofdstraat 103 in Leiderdorp. Op deze middag is iedereen die geïnteresseerd is welkom. Belangstellenden wordt verzocht zich eerst telefonisch op te geven bij de administratie van de muziekschool (overdag tussen 9 en 12 en 2 en 5 uur). Het telefoonnummer is 071-894349. LEIDERDORP - Het aantal win kelruimten dat in Winkelhof wordt bezet door Leiderdorpse winkeliers noemt wethouder Be- zemer, als vertegenwoordiger van Leiderdorp in de selectie commissie, uiterst bevredigend. Twintig van de in totaal 55 aan wezige winkels worden door Leiderdorpse winkeliers inge nomen. Vijftien komen uit Lei den, de rest vanuit het hele land. "Deze voorkeursregeling heeft in de commissie geen enkele moei lijkheid gegeven. Wel hebben we gestoeid met het indelen van de winkelsoorten. Dat gaf nog wel eens reden tot discussie. Maar Matser heeft wat dat betreft veel ervaring opgedaan met andere winkelcentra. Veel Leiderdorpse winners hebben echter zelf af gehaakt. Of ze zagen het niet meer zitten om in Winkelhof hun bedrijf voort te zetten, of moesten het wegens hun financiële draag kracht laten afweten". "Wat de invulling van het kantoor gedeelte betreft heeft onze ge meente geen zeggenschap. We hopen dat veel kleine kantoren die over het dorp verspreid zijn naar een kantoorgebouw zouden gaan. De wens hebben we naar Matser toe overgebracht, verder hebben we er niets over te zeg gen. Datzelfde gold trouwens ook voor de keuze van de AH-extra vestiging in Winkelhof. De win keliers die hun zaak in bijvoor beeld het oude dorp of in Sant horst hebben zullen zeker nade lige gevolgen hebben voor wat betreft hun klandizie. Maar welke gevolgen dat heeft op de lange duur kan niemand voorspellen" "Eerst zal Winkelhof waarschijnlijk veel publiek trekken uit nieuws gierigheid. Daarna zal er een te rugval zijn. Pas wanneer het win kelbezoek naar het nieuwe win kelcentrum zich heeft gestabili seerd kan je werkelijk zeggen in hoeverre de winkeliers buiten Wethouder Bezemer: "Aantal Leiderdorpse winkeliers in Winkel hof bevredigend Winkelhof er nadeel van onder vinden", zo zegt Bezemer die niet verwacht dat ook de wekelijkse markt van het oude dorp naar het nieuwe centrum zal vertrekken. Want dat is iets waar de winke liers zelf om blijven vragen. Mis schien dat de winkeliers in Win kelhof dit ook nog eens zullen doen. Maar de huidige gemeente raad zal daarvoor zeker haar toe stemming niet verlenen", zo be sluit de wethouder. LEIDERDORP - Het hele project Winkelhof, dat deze maand wordt afgerond, is in handen van de projectontwikkelaar Johan Mat ser bv uit Hilversum. Matser heeft al veel van dergelijke pro jecten achter de rug in zowel bin nen- als buitenland. Voor hem was Winkelhof al het 42ste plan dat op zijn naam komt te staan. Matser werkte al in deze branche toen het woord "projectontwik keling" eigenlijk nog niet eens was uitgevonden. De heer Kleijn van het bureau Matser over het tot stand komen van Winkel hof: "Wij maken waar behoefte aan is. Aanvankelijk hadden wij een veel groter winkelcentrum in gedachten, maar omdat de groei van de Leiderdorpse bevolking tegenviel, werd besloten het project terug te brengen van 24.000 tot 11.000 vierkante meter. Ook de economische teruggang is hierbij natuurlijk een achter liggende gedachte geweest". Winkelhof is al met al toch een vrij luxe centrum geworden. Welke groep mensen wilt U hiermee van dienst zijn? "Wij mikken nergens op. Uit ver schillende onderzoeken is geble ken waaraan in Leiderdorp be hoefte bestaat en daarop hebben wij het winkelbestand afge stemd. Voorop stond dat het een goedkoop, gezellig en plezierig centrum moest worden voor het publiek. In een selectiecommis sie, waarin ook de gemeente en het Centraal Instituut voor Mid den- en Kleinbedrijf (CIMK) ver tegenwoordigd waren, is uitein delijk bepaald wat voor winkels er in Winkelhof moesten komen. Wij vonden wel dat er een "trek ker" moest zijn, die het publiek als het ware naar Winkelhof zuigt. Die hebben we gevonden in de AH Extra-vestiging. Wat de klei nere winkels betreft, hielden we ons aan de regels die gelden voor een goede verdeling van het aan tal en het soort winkels. De Lei derdorpse winkeliers kregen voorrang bij het invullen van de winkelruimte, Leidenaars kwa men op de tweede plaats". Hoe zit het met de nog niet ingevul de winkelruimte en de showroom. Is de verwachting dat deze ruimte snel wordt verhuurd? "Geen winkelcentrum ter wereld is bij de opening al geheel ingevuld. Altijd blijven er wel een paar lege plekken. We hopen echter zo snel mogelijk goede kandidaten te vinden. Met name voor de show room ligt dat wat moeilijk, want wie begint er in deze moeilijke tijden nu aan een zo grote uit breiding". De 22ste oktober moet het centrum open. Voor de winkeliers is het hard werken om tegen die tijd hun hun winkel gereed te hebben. Heeft Matser een stok achter de deur om hen op te jutten? "Winkeliers zijn nu eenmaal geen bouwers. Wat dat betreft hebben wij daar wel ervaring mee ja. We moeten ze achter de broek zitten. Zodra het centrum geopend is kan men niet met betonmolens door de passages rijden. Dat zou gekkenwerk zijn. Laten we zeg gen dat we ze steunen in een aan tal zaken door het geven van technische begeleiding. Wanneer desondanks toch nog niet alles klaar is zullen we overgaan tot maatregelen. Dat kan zijn in de vorm van een verplichte sluiting van enkele weken". Man valt van steiger VOORSCHOTEN - Een Rot terdammer viel gistermiddag om kwart voor een in Voor schoten van een drie meter hoge bouwsteiger. De man is met schouderletsel overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis. De man was bezig de steiger op te bouwen en te beveiligen, ten behoeve van de nieuw bouw in de wijk Bijdorp. Kaakfractuur WARMOND - Een 21-jarige au tomobiliste uit Maasland raakte de afgelopen nacht om half een op de Oranje Na- ssaulaan in Warmond van de weg en knalde tegen een muurtje. De vrouw is met een kaakfractuur overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis. De auto is volledig vernield. Oudenhofschool OEGSTGEEST - In ons artikel van maandag jongstleden over de leerkrachtensituatie op Oegst- geester lagere scholen is abusie velijk vermeld dat ook de Ou-! denhofschool met ingang van het volgende schooljaar een leer kracht zal moeten ontslaan. Al leen de Willibrordschool en de J. de Witteschool zijn hier echter waarschijnlijk toe genoodzaakt. Dit valt op te maken uit de aan biedingsbrief bij de Oegstgeester begroting voor 1981. i gebruik worat genomen, i binnen. Voor veel winkeliers is het hard werken om hun verkoopruimte voor 22 oktober af te DONDERDAG Leiden De Waag - tentoonstelling Leidse bond van volkstuinamateurs, 19.30 uur. Vrijetijdscentrum - tafeltennistoernooi; film 21.00 uur. Stadhuis - commissie ruimtelijke orde ning, openbare werken en verkeer, 20.00 Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32', vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag kaarten, sjoelen andere spel letjes van 14-16 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel: LEIDERDORP - Het nieuwe winkelcentrum van Leider dorp, de Winkelhof, nadert zijn voltooiing. Als alles vol gens plan verloopt, zal het centrum 22 oktober in gebruik worden genomen. Het nieuwe gedeelte van Leiderdorp heeft dan eindelijk de winkelvoorziening waar het be hoefte aan heeft. Jarenlang hebben de Leiderdorpers het moeten doen met een beperkt aantal winkels. Het nieuwe winkelcentrum omvat ruim vijftig winkels, een grote supermarkt en een showroom. De meeste winkelruimten zijn al gevuld en zullen eind deze maand ook met de verkoop beginnen. De Leiderdorper kan dan in eigen omgeving terecht voor vocdings- en genotmiddelen, kleding en textiel, schoeisel, persoonlijke verzorging, huishoudelijke en luxe artikelen. De Winkelhof krijgt bovendien een aantal hore- ca-voorzieningen, zoals een Chi nees restaurant, een tearoom en een snackbar. Ook banken en een postkantoor ontbreken niet in het centrum. De supermarkt wordt voor reke ning van Albert Iieijn genomen. Met een oppervlakte van maar liefst 2900 vierkante meter wordt dit de grootste AH-vestiging van Nederland, die dan ook de toe voeging "extra' heeft gekregen. Naast levensmiddelen zal deze supermarkt ook huishoudarti- kclen, kleding en artikelen in de recreatieve sfeer verkopen. Voor de andere grote winkelruimte, de showroom, is nog geen bestem ming gevonden. Het is de bedoe ling dat de showroom gebruikt gaat worden voor de verkoop van grotere goederen als auto's of zeilschepen. Verder staan ook zes kleinere winkels nog leeg. Ge zocht wordt bijvoorbeeld nog naar een belangstellende voor een viswinkel. De Winkelhof, dat een plan is van de projectontwikkelaar Johan Matser b.v., omvat naast de reeds genoemde winkelgelegenheid, ook nog woningen, een parkeer garage en kantoren. Voor de kan toorruimte <7500 vierkante me ter) zijn al wel wat belangstellen den, maar tot een definitieve in vulling is het nog steeds niet ge komen. Het nieuwe gemeente huis, dat nu al haast weer een jaar in gebruik is, behoorde ook tot het project. Wat de parkeergarage betreft die bevindt zich geheel ondergronds en biedt (tegen betaling) par keergelegenheid aan zo'n 650 au to's. Via een centrale lift kan bin nendoor het winkelcentrum worden bereikt. Oorspronkelijk - de plannenmakerij voor Winkel hof begon al zo'n tien jaar geleden - was het hele centrum, en dus ook het aantal parkeerplaatsen groter gepland. De verwachte groei van de Leiderdorpse bevol king bleef echter uit zodat werd besloten het plan iets in te krim pen. Bij te veel drukte is de par keergarage, bestaat echter de mogelijkheid naast het winkel centrum nog een parkeerplaats te realiseren. Bovenop de parkeergarage bevindt zich dus het winkelgedeelte, op een hoger niveau dan de begane grond. De winkels zijn via een trap of roltapijt te bereiken. Voor rolstoelgangers zijn speciale hel lingen aangelegd. Er wordt ge hoopt - daarover zijn nu al enige twijfels gerezen - dat deze hellin gen voor alle rolstoelgangers te bestijgen zijn. De centraal gelegen lift zal even eens dienen als toegang voor het sportcomplex dat weer boven het winkelcentrum is aangelegd, naast de appartementen. Wie een bezoek brengt aan Winkelhof zal merken dat het geheel een over duidelijk voorbeeld is van etage- bouw. Met name het postkantoor heeft hiermee nogal wat moeite gehad. De PPT had aanvankelijk liever een vestiging op de begane grond gehad, omdat de bereik baarheid dan veel groter zou zijn geweest. Toch is de aansluiting op het hoger gelegen winkelge- beuren doorslaggevend geweest. Het Leiderdorpse winkelcentrum zal vrijwel zeker een belangrijke concurrentie betekenen voor de Leidse middenstand. Leiderdor pers waren tot nu toe immers aangewezen op een beperkt win kelbestand in de eigen omgeving, en waren genoodzaakt veel van hun boodschappen verder van huis te doen. Het tekort aan win kels zorgde er voor dat de plaat selijke middenstand, met name in het oude gedeelte van Leider dorp, zich nog goed kon handha ven. In hoeverre het verrijzen van het nieuwe winkelcentrum de nekslag betekent voor deze klei ne ondernemers zal nog moeten blijken. Maar dat een groot ge deelte van hun omzet naar Win kelhof verhuist is een feit. Niet alleen in Leiderdorp, maar ook in de regio zullen de winkeliers het functioneren van Winkelhof met gemengde gevoelens volgen. ROEL ZAADNOORDIJK CONNY SMITS APOTHEKEN De avond-, nacht-, en Zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van zaterdag 4 okt tot vrij 10 okt s'morgens 8 uur, door Doeza Apo theek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apo theek v. Breest Smallenburg, Loeve- stein 6, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur van ma t/m vry van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon C71-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 jelden bil vooruitbetaling te voldoen. Bi| automatische overschri|ving geen administratie- en Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 146,30 per post f 66.40 Jaarabonnement173.70 r post r 254.10 Los6e f 0.65. J P.M. van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington, Cairo, Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Pwvé: C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2