Gom Wet geëist tegen met Zuid-Afrika atoomband Hoe Miep in het Achterhuis Anne Franks dagboek vond Abma bij afscheid Kamer: "bijzonder boeiend werk" ALS DE HERFST NADERT, IS HET TIJD UW HUID WAT EXTRA BESCHERMING TE GEVEN. Als de herfst komt, moet u extra attent zi jn op de conditie van uw huid. Ochtendkou, gure wind en droge lucht (óók van centrale verwarming) zijn niet bepaald vriendelijk voor de tere huid. Zoals het verstrijken der jaren kan ook het grillige najaar een nadelig effect op uw huid hebben. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim van Oil of Ulay ontdekt. De 'beauty fluid" die het natuur lijke vochtgehalte in evenwicht houdt en zorgt dat uw huid zacht en soepel blijft. Het geheim van Oil of Ulay is dat het eigen schappen heeft die gelijk zijn aan die van uw eigen huid vloeistoffen. Daarom neemt uw huid deze beauty fluid meteen en volledig op, zonder een spoortje vet achter te laten. Oil of Ulay vult de huid vloeistoffen aan die af nemen door toedoen van ons wispelturig herfstklimaat. Het beste is gezicht en hals iedere ochtend en avond met Oil of Ulay te masseren. Al snel voelt u dat uw huid zacht, soepel en jong blijft. Uw huid functioneert weer zoals het hoort en wordt bovendien goed beschermd tegen invloeden van buitenaf. U zou Oil of Ulay* eens moeten proberen. U voelt dat 't goed voor u is. Oil of Ulay, een geregistreerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en parfumerie. DEN HAAG (GPD) - Er moet zo snel mogelijk een Nederlandse wetgeving komen, die elke nucleaire betrokkenheid van Nederland met Zuid-Afrika uit sluit. Een dergelijke wetgeving zou ook model kunnen staan voor andere landen van de Europese Gemeenschap. Dit staat in het rapport „Zuid-Afrika Atoom macht", dat gisteren in Den Haag werd aangeboden door de vier anti-apartheidsgroeperingen in ons land. Volgens het rapport heeft Zuid- Afrika op dit moment vrijwel ze ker genoeg verrijkt kernmate riaal om vier kernwapens te pro duceren met een kracht van de bom. die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog op het Ja panse Hiroshima viel. Vorig jaar september werd volgens Ameri kaanse deskundigen boven de Indische Oceaan bij Zuid-Afrika een lichtflits waargenomen, die naar alle waarschijnlijkheid het gevolg was van een Zuidafri- kaanse kernproef. Zuid-Afrika heeft daarmee een kleine atoommacht, die binnen enkele jaren kan uitgroeien tot een aan zienlijke voorraad kernwa pens. Toch, zo wordt in het werkstuk ge steld, staat het Zuidafrikaanse kernwapenprogramma pas aan het begin. Om dat programma te kunnen ontwikkelen, moet het blanke minderheidsbewind in Pretoria op nucleair gebied steeds meer samenwerken met westerse landen. Juist op dat punt kan concreet invloed wor den uitgeoefend om een einde te maken aan de ontwikkeling van een Zuidafrikaanse kernbom, al dus het rapport van de Anti- Apartheidsbeweging Nederland, het Komité Zuidelijk Afrika, de Boycot Outspan Actie en de werkgroep Kanos. Volgens David de Beer van de werkgroep Kairos moet Neder land onmiddellijk contact opne men met de raad voor Namibië van de Verenigde Naties om een akkoord te bereiken over beëin diging van de Nederlandse be trokkenheid bij de verrijking van Namibisch uranium. Nederland moet er ook bij de in Urenco be trokken partners West-Duitsland en Groot-Brittannië op aandrin gen, dat er geen contracten meer worden afgesloten voor de leve ring van Namibisch uranium.s „Het moet nu niet bij schijnheilige verklaringen blijven. Er moet tot daadwerkelijke acties worden overgegaan", aldus De Beer. In dit verband wordt gedacht aan een algemene maatregel van be stuur in het kader van een sanc- tiebesluit tegen Zuid-Afrika. De Beer sloot een „harde confronta tie" met de betrokken partners niet uit. De anti-apartheidsgroeperingen zullen op 22 oktober een gesprek hebben met de ministers Van Aardenne (economische zaken) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken), en de leden van de vaste kamercommissies voor kern energie, economische zaken en buitenlandse zaken, over de Ne derlandse contacten met het Zuidafrikaanse atoomcomplex. Van Aardenne heeft toegezegd voor die datum met een notitie te komen, waarin hij het Neder landse standpunt uit de doeken zal doen. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Ds. Abma, fractievoorzitter van de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP), is na 17 jaar in de Tweede Kamer een beetje teleurgesteld. Abma: „Ik had graag meer van ons programma willen realise ren." Maar hij verlaat de Kamer niet met overdreven gefrustreer de gevoelens. Hij heeft het werk altijd „bijzonder boeiend" ge vonden. Ds. Hette G. Abma. van oorsprong Fries maar nu woonachtig in Put ten (Gld), heeft zijn afscheid aan gekondigd tijdens zijn bijdrage aan de algemene beschouwin gen. Hij is in 1963 voor het eerst in de Kamer gekomen en zal na de verkiezingen, die waarschijnlijk volgend jaar mei gehouden zul len worden gehouden, niet te rugkeren. Voordat Abma in de Kamer kwam, was hij predikant in onder meer Driesum (Fr), Ro^erdam. Mon ster en Putten. Hij verlaat het parlement voornamelijk vanwe ge zijn leeftijd (64 jaar), waardoor hij de fysieke inspanning niet meer aankan. Constant De SGP heef in al die jaren een con stante aanhang gehad, telkens goed voor drie kamerzetels. Dit komt volgens Abma omdat de SGP kan blijven vertrouwen op de gereformeerde achterban. Het beleid is het uitvloeisel van een diepere overtuiging, die duidelijk ook bij de kerkgangers leeft. Voorbeelden daarvan zijn de strikte afwijzing van euthanasie en abortus. Van een kloof tussen de politici en de achterban is volgens Abma dan ook bij de SGP minder spra ke. De aanhang is overzichtelijk en door de kerkelijke verenigin gen kent iedereen elkaar wel zo n beetje. Daarnaast zorgt de homo geniteit van uitgangspunten voor een geringe afstand tussen kiezer en gekozene. Abma: „De leden zijn op de hoogte van dingen die spelen. Alleen ontgaat hen wel eens de fijne kneepjes van het politieke vak". De SGP is dus altijd een solide, maar kleine partij gebleven. Daardoor zijn vele van de voor nemens van de partij nooit ge realiseerd. Toch zal bij zijn ver trek niet teleurstelling overheer sen. Op verschillende punten meent hij dat zijn partij in sa menwerking met andere christe lijke kamerleden best wel wat be reikt heeft. De rol van de kleine christelijke partijtjes zal nu verminderen, vreest Abma. De totstandkoming van het CDA, die het komend weekeinde een feit zal zijn, maakt de invloed van de kleintjes min der, omdat niet meer met aparte partijen gesproken wordt. Wel zal het CDA rekening moeten hou den met een behoudende vleugel, waardoor de deur voor het SGP enigszins open blijft, aldus Ab- De Hoofden van Nederland. Het Schoolhoofd. De heer B. te S„ hoofd van een openbare school. Streng, doch menselijk type. Wordt gewaar deerd door leerling en kollega Hij besliste in de keuze van een schoonmaakbedrijf voor de schooL Dat werd Gom. Omdat Gom hem niet alleen een schoonmaakprobleem uit handen nam, maar ook omdat hij voor allerlei onderhoudsklussen bij Gom terecht kan. En omdat Gom uiteindelijk gespeciali seerd is in het schoonmaken van scholen. De heer B zweert thans bij Gom En geef'm eens schoonhouden multi-onderhoud Oude Singel 244.2312 RK Leiden, lel. 071 -132745/46. Hoofdkantoor Westvest 26-28. postbus 144. 3100 AC Schiedam, tel. 010 260134. telex 26290 tereent Kan. tn omdat c VARIA DEN HAAG (GPD) - De door het Westduitse weekblad 'Der Spiegel' gerapporteerde oor spronkelijke met een balpen aangebrachte correcties en toevoe gingen in het oorspron kelijke manuscript van het wereldberoemd geworden Dagboek van Anne Frank kunnen, als de beschuldiging al waar is, van geen in vloed geweest zijn op het Dagboek zoals het in de boekwinkels te koop is. De eenvoudige reden is dat de balpen pas omstreeks 1950 werd uitgevonden en dat het Dagboek al in 1947 door de Uitgeverij Contact werd gepubli ceerd. Wel zijn er delen van het Dag boek nooit gepubliceerd, zo als zich ook nog andere ge schriften van haar hand in een kluis in Bazel bevinden waar zij door Anne's vader, Otto Frank, werden gedepo neerd. Dit onthulde Miep, de koerier ster die in Anne's dagboek vaak voorkomt en die tot hun arrestatie het gezin Frank en de andere onder duikers in het Achterhuis aan de Prinsengracht 263 van voedsel, lectuur en nieuws voorzag. Miep woont nu met haar man Henk (zij willen nog steeds niet dat hun werkelijke na men genoemd worden) in een bescheiden etagewoning in Amsterdam waar de muren net van nieuw behang zijn voorzien omdat hun enig kind, een zoon, dit jaar trouwde en het ouderlijk huis verliet. Deels uit ergernis over de re cente aantijgingen dat er in het manuscript van Anne door een vervalser geknoeid zou zijn, deels omdat beiden na de recente dood van ütto Frank zich verplicht voelen om de erfenis van Anne Frank in bescherming te nemen, hebben Miep en Henk (bei den nu in de zeventig) nu het verhaal verteld van de ge schiedenis van het dag boek. Miep werd in 1909 in Wenen ge boren en kwam op elfjarige leeftijd naar Nederland als een van de 'honger-kinderen uit Oostenrijk die hier toen gastvrijheid genoten. Toen haar ouders stierven bleef zij in het pleeggezin en werd daarin opgenomen. Bij het uitbreken van de oorlog was zij in dienst van De üpekta Maatschappij waarvan Otto Frank directeur was. Frank had zich geassocieerd met Van Daan (het pseudoniem dat Anne hem in haar dag- Miep met het oorspronkelijke manuscript van Anne Frank's dagboek. boek gaf) die aan het hoofd stond van Pectacon, een han delmaatschappij die zich spe cialiseerde in kruiden, in het bijzonder die voor slagèrs. De firma's hadden zich kort voor de Duitse inval gevestigd op de Prinsengracht 263. Miep was toen 35. In juli 1941 trouwden Miep en Henk, waarbij Miep pas de Nederlandse nationaliteit kreeg. Otto Frank gaf het per soneel een dag vrij en woonde de plechtigheid bij. Miep had Anne Frank toen al leren kenneh. „Ik zag haar voor het eerst toen ze vier jaar oud was en met haar moeder naar het kantoor kwam. Het was een aanvallig kind en niet op haar mondje gevallen. Zo klein als ze was, ze had overal een antwoord op". Tussen Henk en Miep en de fa milie Frank was een hechte band ontstaan en het was daarom geen verrassing toen Otto Frank Miep in het ge heim nam en haar vroeg om „mee te doen" omdat hij be sloten had met zijn gezin en enige personeelsleden onder te duiken in het Achter huis.. Nog een aantal anderen werd in vertrouwen genomen, onder wie Elly, Koophuis, en Kraler, zoals ze in het dagboek van Anne worden genoemd - al len leden van het personeel. Op 6 juli 1942 werd het Ach terhuis in alle vroegte door de familie Frank betrokken Op dezeeveneens op 16 juli 1941 genomen foto, komen enkelen voor die nog geen jaar later in het Ach terhuis zouden onderduiken en die Anne's pseudoniem meekregen. (Anne's oudere zuster, Mar- got, werd iets eerder op de fiets naar het pand ge bracht). Het Achterhuis was toen nog niet voorzien van de geheime deur die zich achter een pas later ervoor aangebrachte ordnerkast bevond. Het ver trouwen was nog groot dat het zich terugtrekken in een niet voor de hand liggend deel van een grachtenhuis vol doende was om uit de handen van de Duitsers te blijven. Gedurende de 28 maanden dat de onderduikers in het Ach terhuis woonden, losten Miep en Elly elkaar af om het con tact met de buitenwereld open te houden. Miep ver telt „Mijn taak was 's morgens vroeg als ik op kantoor was het eerste naar boven te gaan om de lijst te halen wat er die dag nodig was. En als ik die smalle trap naar boven kwam, dan stonden ze allemaal in een rijtje voor me, Anne in het midden. Niemand zei een woord. Alleen Anne zei dan: 'En Miep, wat is er voor nieuws'. Daarvoor kreeg ze al tijd een standje van haar moeder. Ik nam het lijstje dan in ontvangst, dat duurde niet lang, misschien 20 minuten, want ik kon natuurlijk niet te lang uit het kantoor weg blij ven". „Op een middag, het was warm weer, het moet misschien een jaar later geweest zijn, ben ik naar boven gegaan om even DONDERDAG 9 OKTOBER 1980 een praatje te maken. Ik deed de deur bij de Franks open en zag dat Anne aan het raam zat te schrijven. Ze keek me ont zaglijk kwaad aan. wat ik he lemaal niet van haar gewend was. Ze was kennelijk ge stoord in waar ze aan bezig was. Mevrouw Frank kwam naar beneden en zag Anne's blik. Ze zei: „Ja Miep, we hebben een schrijvende dochter". „Anne stond op, sloeg het boek dicht en toen zei ze tegen mii: "Ja, en over jou schrijf ik ook'. Zo kende ik haar helemaal niet". Overval De overval vond op een vreem de manier plaats. Op 4 augus tus 1944 kwam omstreeks half twaalf een man met een re volver binnen die het kan toorpersoneel beval te blijven waar ze waren. Niettemin verliet Elly, de andere koe rierster, het pand dat on be grijpelijkerwijs niet werd bewaakt. In die onbewaakte periode kwam ook Henk binnen om op het kantoor, zoals ge woonlijk, zijn lunch te ge bruiken. Ook hij vertrok on gezien, met het geld en de bonkaarten, die Miep bij zich had. Hij zag later aan de over kant van de gracht hoe een aantal mensen in een politie auto werd geladen. Het waren de bewoners van het Achter huis. Miep kon er vanuit het kantoor op de eerste verdie ping niets van zien Tegen het eind van de middag durfden Miep en Koophuis naar het Achterhuis te gaan en troffen het in een grote chaos aan. Op de grond lagen boeken, losse beschreven vellen papier en een roodge ruit boek. Miep nam alle papieren in haar armen. Voordat ze het Ach terhuis verliet, nam ze nog een kapmanteltje mee dat van Anne was geweest en een stel schoenzakken waarop de ini tialen 'A.F.' waren gebor duurd. „Waarom ik dat deed, weet ik eigenlijk niet", zegt ze De papieren werden in Miep's bureau geborgen en hebben daar de hele oorlog gelegen. Ze beschouwde ze als Anne's persoonlijk bezit en wilde ze alleen aan haar overhandi gen. Miep's pogingen om de familie Frank op het gevreesde hoofdkwartier van de Gesta po aan de Euterpestraat vrij te kopen (met ongelimiteerd geld dat vrienden, buurtgeno ten en winkeliers die Frank hadden gekend ter beschik king hadden gesteld) lieper op niets uit. Otto Frank kwam eind juni-juli uit Auschwitz in Amsterdam terug. Hij nam zijn intrek bij Miep en Henk. Hij zou daar zeven jaar blijven wonen. Hij wist bij zijn terugkeer al dat zijn vrouw Edith in Ausch witz was overleden, tien da gen voor de bevrijding. Pas later dat jaar werd bekend dat ook Anne en Margot het niet hadden overleefd. Al die tijd had Miep tegenover Frank niet gerept van de pa pieren die in haar bureau la gen. Dat deed ze pas nadat er geen hoop meer was op An ne's terugkeer. Ze gaf Otto Frank de papieren en het rode boekje met de woorden: „Dat is de erfenis van je dochter". Frank zat er uren in te lezen en begon op verzoek van zijn oude moeder in Bazel aan het overtikken van het manus cript. Op advies van een let terkundige werd het aan pro fessor Jan Romein ter lezing gegeven, die geen ogenblik aarzelde om het ter pubhkatie aan te bevelen. De eerste uitgever, Querido, nam het met. De uitgeverij Contact nam het wel. De rest is (uitgevers-)geschiedenis. Tot aan zijn dood hebben Henk en Miep Otto Frank be zocht, zoals hij hen bezocht wanneer hij in Amsterdam was. Zij waren getuige van Franks tweede huwelijk in 1953, zo ook het echtpaar Koophuis - de enigen die voor de plechtigheid waren uitge nodigd. Later kreeg Miep van Otto Frank een klein stukje papier waarop Anne in haar nog schoolse handschrift de werkelijke namen had geno teerd van de personen die in haar boek onder pseudoniem optreden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21