Opiniepeilingen onbetrouwbaar Blik in de weekbladen In nek-aan-nek-race deTijd HP Redelijk alternatief kernwapens nodig Amerikaanse presidents verkiezingen iyn ELSEVÏERS DONDERDAG 9 OKTOBER 1980 PAGINA 1» Discussie sterk gepolariseerd ten tijde van zijn gouverneur schap van Californië. Maar waar van de beelden de suggestie uit gaat dat Reagan wordt getoond bij het ondertekenen van belang rijke belastingwetten, blijkt in werkelijkheid dat de Republi keinse kandidaat bezig was een wet vóór abortus te signeren. En dat is wat vreemd, althans onge loofwaardig, althans opportunis tisch, omdat presidentskandi daat Reagan zich thans ferm te gen vruchtafdrijving heeft ver klaard. De opiniepeilingen kleeft nog een ander manco aam de vragen wor den gesteld aan kiezers van wie niet vast staat dat zij op 4 novem ber inderdaad zullen gaan stem men. En dan nog: een 'Poll' is een momentopname. Maar als zoda nig telt die mee, omdat de mens, en zeker de Amerikaanse kiezer, de onhebbelijkheid heeft zich gemakshalve aan te sluiten bij een groeiende meerderheid. Een stem wordt dan niet zozeer een belijdenis van overtuiging als wel een listige vlucht van verant woorde politieke keuze naar wel begrepen eigenbelang. Dit gege ven maakt het kiezen in Amerika tot een gebeurtenis die voorna melijk te kijk staat als de optel som van parochiële belan gen. De Amerikaanse kiezer, zo blijkt, marcheert naar de stembus naar verhouding van zijn schooloplei ding. Het besef van burgerplicht hangt nauw samen met educatie. En politieke wetenschappers hebben vastgesteld dat het me rendeel van de kiezers, by een schoolopleiding met tekortko mingen, ferm gelooft in de 'Ame rikaanse beginselen', maar die nauwelijks kan vertalen in standpunten ten aanzien van de politieke gegevens die hun land en de wereld van vandaag be heersen. Eigen belang, parochiële belangen en 'Amerikaanse beginselen' of wat daarvoor moge doorgaan, hebben de weg vrijgemaakt naar de zogenaamde partijmachines: de almachtige organisatie die met de macht in handen belangrijke gunsten heeft uit te delen en tot op het laagste niveau stemmen koopt en afperst. De invloed van die machines is de laatste jaren afgenomen, hoewel niet verdwe nen. Maar het gebruik bepaalt de verhoudingen nog steeds tot in de hoogste bestuurlijke regionen. Toen president Carter naar New York moest voor de Democrati sche Conventie, landde zijn „Air- force 1" in New Jersey en niet in New York zelf. Want de gouver neur van New York was tegen Carter. En later in de staat New York kreeg de waarnemend gou verneur Cuomo de warmste be groeting van alle hoogwaardig heidsbekleders die stonden aan getreden: de gouverneur zelf, zijn plaatsvervanger en de burge meester van New York Eduard Koch, die ook niet veel van Carter moest hebben. In de Amerikaanse politiek is dit gewoon. Het is een uitvloeisel van macht: verraders worden ge straft. Het beïnvloedt natuurlijk wel de vrije meningsuiting. En dus de opiniepeilingen. De kernwapendiscussie in Ne derland is de laatste jaren sterk gepolariseerd. Dat heeft de kwaliteit van het debat geen goed gedaan. Twee groepen hebben met hun oordeel over de functie van kernwapens geen moeite. Aan de ene kant staan dege nen, die zich vastklampen aan de IKV-leuze: „Help de kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Nederland". Zij vertrouwen op de voor beeldwerking van een derge lijk signaal, zonder zich af te vragen of andere landen daarin niet eerder een teken van politieke afzijdigheid dan van verantwoordelijkheid zouden zien. Te suggere ren dat een in wezen internationaal vraagstuk tot een nationaal probleem kan worden vereenvoudigd, is kiezen voor de gemakkelijk ste oplossing. Je draait het licht in je eigen kamer uit en wekt de illusie dat daarmee de hele stad in het donker zit. Aan de andere kant van het spectrum staan zij die weinig oog lijken te hebben voor de desastreuze gevolgen van een voortzetting van de kernwa penrace. Zij zoeken hun heil uitsluitend in de blok-tot- blok-benadering van NAVO en Warschaupact en hopen datde supermachten door een wonder of anderszins tot betere inzichten komen. In feite leggen zij zich neer bij de status quo, zonder voldoende oog voor de extra dimensie van gruwelijkheid die een kernwapenoorlog op aarde zou kenmerken. Het debat binnen D'66 bevindt zich gelukkig ruimschoots binnen deze uitersten van al leen maar idealisten en alleen maar realisten. Over de doel stelling van het veiligheids beleid bestaat grote overeen stemming. Anders dan op het laatste PvdA-congres (46 pro cent stemde toen voor uittre den), staat het NAVO-lid- maatschap binnen D'66 niet wezenlijk ter discussie. D'66 realiseert zich dat de Neder landse veiligheid niet kan worden losgezien van die van de omringende landen, Maar dat betekent niet een louter blindelings volgen van onze partners; tevens moet de ei gen verantwoordelijkheid binnen het bondgenootschap worden benadrukt. Dat geldt ook voor de moderni sering van kernwapens. Cen traal staat de wens het proces van de kernwapenwedloop te doorbreken en de weigering zich bij de huidige situatie neer te leggen. Daarom heeft het D'66-congres in december 1979 zich uitgesproken voor de noodzaak aan NAVO-zijde (niet door Nederland alleen!) een eerste stap terug te doen in de hoop zodoende het on derhandelingsproces met de Sowjet-Unie op gang te krij gen. Maar sinds dat congres is er in de internationale werkelijk heid wel het een en ander ge beurd. Allereerst kan men niet voorbij gaan aan het feit dat de NAVO besloten heeft tot modernisering, zij het ge koppeld aan een aanbod tot onderhandelingen. Veertien van de vijftien NAVO-landen hebben voor dat besluit ver antwoordelijkheid aanvaard (het kabinet Van Agt ook, zonder dat echter in Neder land te kunnen of willen er kennen.') Verder kan men er ook niet aan voorbij gaan dat de uitbrei ding van de verschillende ca tegorieën So wjet-kernwa pens onverminderd doorgaat. Het gaat daarbij niet zo zeer om de enkele afweging van de kruisraketten en d« Pershing- II tegenover de SS-20, maar veeleer om de toename van het totale arsenaal. In de der de plaats is de Sowjet-Unie alsnog bereid gevonden om met de Verenigde Staten over de middellange afstands kernwapens te onderhande len, vooral dankzij de inspan ningen van de zojuist herko zen Duitse bondskanselier Schmidt. Dat alles maakt een aanpassing aan nieuwe om standigheden nodig. D'66 kan in deze situatie globaal uit twee lijnen kiezen: de ene is onder alle omstandigheden iedere verantwoordelijkheid voor plaatsing in Nederland afwijzen, zoals de PvdA doet in haar ontwerp-programma. Ik zie niet goed in welk doel daarmee gediend kan zijn. Immers, ófwel de onderhan delingen tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten slagen en een voor heel Euro pa wederkerig plafond (ho pelijk op het niveau 0) wordt afgesproken, ófwel de onder handelingen slagen niet en dan is de vraag waar aan westelijke zijde concreet tot opstelling wordt besloten on dergeschikt aan het feit dat in die situatie in West-Europa zeker tot plaatsing zal worden overgegaan. Door een onvoorwaardelijk „nee" uit te spreken plaatsen wy ons buiten het speelveld en worden toeschouwer van af de tribune. Men kan dan Door mr. L. J. Brinkhorst Tweede Kamerlid voor D'66 ach en wee roepen by over tredingen of juichen by mooie passes, reele invloed op de afloop van de wedstrijd heeft men niet. De andere lijn die myn voor keur zou hebben, is thans blijven uitgaan van afwijzing van het huidige aantal van 572 kernwapens en bij de NAVO- partners aandringen op maximale bereidheid tot een zo laag mogelijk plafond te komen. Daardoor zou ook de Sowjet- Unie onder druk worden ge zet harerzijds maximale con cessies te doen. In ruil daar voor zou dan, afhankelijk van de uitkomst, de principiële bereidheid kunnen worden uitgesproken van Nederland se kant niet iedere verant woordelijkheid uit de weg te gaan, mocht het onverhoopt tot plaatsing moeten komen. Deze weg heeft ook België kortgeleden gekozen en wij zouden daarin samen kunnen optrekken. Laten wij niet vergeten dat van een totale reductie in Europa als geheel naar de Sowjet-Unie een veel krachtiger signaal zou uit gaan dan van een eenmalig gebaar van Nederland al leen. Belangrijker dan de tekst die op het D'66-congres zal worden aanvaard is de mentaliteit van waaruit de discussie zal wor den gevoerd. Het gaat er uit eindelijk om of D'66 ook op het gebied van vrede en vei ligheid een redelijk alterna tief zal weten te bieden voor het enzijdigheidsdenken van de PvdA en het louter denken in termen van macht sevenwicht dat traditioneel aan de' rechterzijde be staat. Het echtpaar Reagan op verkiezingstoemeeHanden-schuddenhapjes eten en drankjes drinken. De opinie peilingen groeien naarmate 4 november dichterbij komt. Maar of ze betrouwbaar zijn? tenmarge is dan 12 procent plus of min en dat brengt zulke enor me verschillen teweeg, dat de uitkomsten vrijwel te verwaarlo zen zijn als het gaat om hanteer bare politieke conclusies als de kandidaten nek aan nek naar de eindstreep oprukken. Opiniepeilers vergroten dan ook hun aantal ondervraagden naar mate de verkiezingen naderbij komen. Niet alleen omdat hun ei gen reputatie daarmee staat of valt, maar ook omdat bij Ameri kaanse verkiezingen het zgn. 'bandwagon-effect' een rol speelt: het meerennen met de meerderheid, de laatste sprong naar de treeplank van een al voortdenderende politieke trein. Indien opiniepeilers op grond van slechte steekproeven de kie zers een verkeerde indruk ver schaffen van de politieke stand van zaken in het land, kan dat kandidaten maken en bre ken. Zodoende verlaten de politieke partijen zich niet op de 'vrije markt' van opiniepeilers, maar hebben zij zelf zulke onderzoe kers in dienst. Omdat de uitslag van hun onderzoekingen dikwijls doorslaggevend is voor de strate gie die de partij volgt bij het be werken van de regio's waar een overwinning te behalen valt (en dus een blok stemmen in het kiescollege) moeten die opinie onderzoeken zich meer dan die van mannen als Harris en Roper toespitsen op bepaalde bevol kingsgroepen. Dat maakt de re sultaten voor die groepen wel be trouwbaarder, maar met het ver werven van deze grondstoffen voor politieke strategie zijn enorme sommen gelds gemoed. Een arme kandidaat als John Anderson kan zich veel minder uitgebreide statistische operalies veroorloven dan de Democraten of de Republikeinen. Het geld geeft dan ook in vele ge vallen de doorslag. Omdat het immers gaat om een openbare mening, die via openbare media kan worden gevormd, worden verkiezingen in de VS meer en meer per televisie uitgevochten. En dan nog niet eens via de uit zending van rechtstreekse debat ten tussen de kandidaten, doch per 'betaalde boodschap'. Zo doende valt Ronald Reagan voortdurend te beluisteren bij het maken van krachtige opmer kingen, terwijl Carter zich laat zien in eenvoudige gesprekjes met mummelende bejaarden en politiek ongeschoolde con structiearbeiders. Komisch Soms leidt dit tot komische conse quenties, die politiek een groot bereik kunnen hebben. Reagan wordt aanbevolen, per televisie, als een groot belastinghervormer (Van onze correspondent Henk Kolb WASHINGTON - In deze tijden van verkiezingen krijgt de Amerikaanse zucht naar cijfermateriaal over zelfs de geringste fa cetten van het bestaan nog extra dimensie. In toene mende drift trekken opi niepeilers stad en land af, teneinde onophoudelijk te kunnen berichten over hetgeen onder het kie zersvolk leeft en groeit. De antwoorden zijn in zulke geval len afhankelijk van de vraag stelling, en de betekenis van de antwoorden hangt weer voor een groot deel af van het aantal on dervraagden. En naarmate de uitkomsten van deze onderzoeken voor de twee kandidaten van praktische betekenis, Carter en Reagan, dichter bij elkaar liggen, wordt de foutenmargedie de on derzoekers niet kunnen vermij den, van grotere betekenis. Een marge aan fouten, die een re sultaat drie procent naar boven of naar beneden kan vertekenen, speelt op grote aantallen een ge ringe rol. Maar omdat opinie-on derzoeken kostbaar zijn en een marge van drie procent aan vaardbaar wordt geacht, ver schaffen de opiniepeilingen van dit moment omtrent de mening van de Amerikaanse kiezer nog maar een vaag beeld. De opinie peilers besluiten niet om van de grofweg honderd miljoen Ame rikaanse kiesgerechtigden, een miljoen voor ondervraging te be naderen, dat wil zeggen één pro cent. Integendeel, zij beginnen van achter af te rekenen volgens een eenvoudige formule, en dit leidt ertoe dat men een fouten marge van plus of min 3 procent kan bereiken door het ondervra gen van 1600 kiezers, oftewel 16 miljoenste deel van de stemmers die op 4 november moeten uit maken wie de volgende vier jaar in het Witte Huis de zetel achter het presidentiële bureau mag be trekken. Fouten Het Amerikaanse verkiezingssys teem maakt de uitslagen per staat belangrijk, vanwege de stemmen die de kandidaten per staat in het college van kiesmannen kunnen verdienen. Het is voorts van be tekenis om vast te stellen hoe Carter bijvoorbeeld staat aange schreven bij de blanke baptisten in het zuiden of onder de kiezers in het westen. Al die verfijningen brengen mee dat trends worden gesignaleerd onder groepen kie zers aan de hand van steeds min der ondervraagden en dat de fou tenmarge navenant toe neemt. Ten aanzien van Carter en Reagan kan dan blijken dat in het westen Carter 30 procent krijgt en Rea gan 40, maar de foutenmarge is dan al gegroeid tot 6 procent naar boven of naar beneden. En om het voorbeeld van de blanke pro testanten uit zuidelijke staten maar even aan te houden: de fou- VRIJ NEDERLAND Een team van redacteuren van VN ondervroeg bekende landgeno ten naar hun slechtste ervaring met de afgelopen zaterdag opge heven KVP. Een ongepaste vraag, oordeelde een minderheid, die het antwoord schuldig wilde blijven. Dc meerderheid rea geerde wel. Het mandement van de bisschoppen en de manier waarop de KVP daarbij aansloot en de nacht van Schmelzer, blij ken bij veel politici onverwerkte trauma's. De liberaal Rudolf de Korte vat veel kritiek op de KVP kernachtig samen: "Bij de KVP hadden ze blijkbaar intern teveel de mening omarmd dat je de waarheid moet. spreken, maar niet de hele waarheid". Het profiel van het CDA in de pro vincie wordt geschetst aan de hand van een reportage vanuit de afdeling Alphen aan den Rijn. Voorzitter Buysert maakt zich geen zorgen over het gebrek aan jongeren in zijn afdeling: De jeugd denkt nog in zwart-wit. Als ze wat ouder worden komen ze wel bij ons terug". Kati David ondervraagt de Zwitserse Grisé- lidis Réal, die onder de naam So- lange bekendheid geniet als pros- tituée en activiste voor de rechten van haar collega's. Voorts een verslag van het economendebat in de PvdA. Bij Van der Doef kost het handhaven de koopkracht van de minima 800 miljoen. Bij Kombrink één tot twee miljard. Jan Stoof bericht over het con gres van de Britse socialisten en citeert The Times: "een planeet vol krankzinnigen!' en leider Callaghan: "Hoezeer jullie ook zouden willen dat ik dood was, ik leef nog steeds". Het kleurenka- tern is gewijd aan de nieuwe schuttingtaai. hervormd nederland De pedagoog Bert Buddingh, vice- voorzitter van de Hervormde raad voor kerk en school wordt in HN over bijzonder onderwijs on dervraagd door Cees Veltman. "De school mag het kind niet le ren wat het moet denken, maar dat het moet denken", zegt hij, en ook: "De school is niet een plaats waar christenen gekweekt wor den of waar je mensen tot de kerk brengt. De school mag het kind ook geen christelijke beginselen bijbrengen". Het PvdA Tweede Kamerlid Harry van den Bergh concludeert bij gelegenheid van de aanslagen in Muncjien en Pa rijs dat het 'fascisme overal om ons heen is", "de grootste vergis sing zou zijn te denken dat we machteloos staan". HN trekt twee pagina's uit voor een ge sprek met de voorzitter van de PvdA-Max van den Berg. Het in terview is geheel gewijd aan de paragraaf over dc kernwapens irn het verkiezingsprogramma van de socialisten. "Van de grote par tijen staat de PvdA het dichtst bij het Interkerkelijk Vredesbe raad... Men moet niet denken dat de IK V-leus zo maar is uit te voe ren, is de strekking van zijn be toog: "Wij hebben een politiek begaanbare weg gekozen om de leus te realiseren" en de kerken hebben het denken in de PvdA over kernwapens radicaal veran derd". In de commentaarkolom raadt HN de Westduitse christen democraten aan zich van hun lei der Franz Joseph Strauss te ont doen: "een meer op de toekomst dan op het verleden gerichte CDU zal de democratie nieuwe veerkracht kunnen geven". Als de uitgever van De Tijd slim is geweest, dan is de oplage van de ze week groter dan normaal. Aanleiding daartoe kan het uit- neembare CDA-dossier zijn. Een voortreffelijke bijdrage van een aantal redacteuren en medewer kers. Rob Vermaas en de histori cus dr. G. Puchinger tekenen voor een belangrijk deel van de geschiedenis, de nieuwe voorzit ter Piet Bukman komt aan het woord, de identiteit van christe lijke politiek en de daaruit voort komende praktische keuzes. Te gen dit licht wordt uiteraard ook driejaar kabinet Van Agt gehou den, uitmondend in het van De Tijd bekende pleidooi voor een PvDA/CDA/D'66 coalitie. Meer nog dan het KVP-dossier van vo rige week, een bijdrage om zuinig te bewaren. Matt Dings reisde af naar het Bra bantse gehucht Borkel en Schaft, onderdeel van de gemeente Val- kenswaard en bekend van de Achelse Kluis. Hij stuitte daar op een schitterende dorpsintrige over raadsleden en wethouders met een groot arsenaal petten op hun hoofd en de strijd tegen alle kwaad van Mies Moonen, raads lid van de eensmansfractie Pro gressief alternatief. Ton Lutz wordt door Saskia van Essel on dervraag in de serie "De toneel- makers van Nederland". "Ik heb het gevoel dat ik nu elke steen, elk woord driemaal zoveel moet omdraaien als vroeger. Je wordt ouder vroeger had ik toch wel van die momenten, en dat waren niet de slechtste, dat ik dacht we gooien er met de geniale pet te genaan. Dat was misschien ook de tijd" en "Ik vind dat iedereen het recht heeft er totaal naast te zijn. Al was het alleen maar om door schade en schande eens op de goéde plek terecht te komen" MACA7KE Ook het omslagartikel; van Else- viers Magazine is gewijd aan het CDA. Het blad geeft een kort, maar leesbaar overzicht onder de kop "vaarwel polarisatie, hier is het CDA". Alice Oppenheim on- devroeg de nieuwe voorzitter Bukman: "Het risico zit er in dat het een enorme flop wordt. Dat de eenheid in het CDA niet te realiseren is.... voor mij is er dan altijd nog wachtgeld". Hoofdre dacteur Hoogendijk vindt het moeilijk om de identiteit van het CDA te herkennen, maar schrijft dat van de andere grote partijen ook te vinden. De Bok analyseert de "tijdbom in tweede termijn". Hij doelt daarmee op de terug keer van Aantjes in de Tweede Kamer. "Wanneer Aantjes het Binnenhof haalt, duikt hij van zijn oorlogsverleden in een oor logstoekomst. Aantjes als voor man van CDA-dissendentisme". Het blad wijdt ook een verhaal aan dat opzienbarende besluit van het waterleidingbedrijf Mid den-Nederland om de prijs van water voor huishoudens te ver hogen, om de houtsnijdende re den dat die huishoudens op hun gebruik hebben bespaart en er daardoor een gat in de begroting is ontstaan. "Wie het snapt", mag het van Elsevier, "zeggen". Rommert Boonstra haalt fel uit naar het Haagse Gemeentemu seum dat "kunst de nek om draait". Boonstra is niet te spre ken over het voornemen van het museum om een half seizoen lang lezingen, exposities en klank beelden te organiseren over plas tic, confectie, achtergrondmu ziek, platenhoezen e.d. kortom, de verbruikscultuur. Geen kunst en daarom taboe, vindt het blad. Frits Brom prijkt op de voorkant van de Haagse Post. De om budsman van de VARA is niet alleen kritisch, zo zegt hy. maar ook wantrouwig, zonder dat hy daar een verklaring voor weet. "Ik ben nooit op een bijzondere manier bedonderd". Hij vroeg zich af waarom hy als weinig lol lig mens steeds werd uitgenodigd voor AVRO's Sterrenslag "Wat ze wilden, zo bleek, was dat ik aan het verwachtingspatroon zou voldoen. Kankeren en protesten indienen". Wim Kok en Maarten Engwirda (D'66) filosoferen over de aanpak van de prijscompensa tie. Brugsma signaleert dat de vrienden van Den Uyl en Ter- louw, Schmidt en Genscher in West-Duitsland een meerderheid van 53,5 percent hebben: nergens in Europa heeft een redelijk voor- tuitstrevende regering zo'n meerderheid. Ze zijn elf jaar aan de macht en mogen nog eens vier jaar en ze hebben het nog eerlijk verdiend ook, vindt de colum nist. De hoogmoed van de psy chotherapie komt aan de orde in een verhaal over de ondergang van het Amsterdamse IMP. Frank Zaagsma tenslotte komt met een interview met Ank van der Moer, in hetzelfde verhaal door een bewonderaar omschre ven als "een Maria Cailas of een Anna Magnam". Van der Moer blikt blijmoedig de wereld in. "Ik heb altijd nog al onbewust ge leefd. Me nietzoveel afgevraagd. Meer gedaan dan gedacht". Over de actie Tomaat blijft ze bitter "Wat heeft het uitgehaald? Het publiekstheater speelt hetzelfde als wij en nog minder gevarieerd. Tomatengooier Kekers is daar nu dramaturg. Is het dan toch alleen maar om de baantjes gegaan". TON VAN BRUSSEL

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19