Dubbeldekstreinen bij NS Uffelen Maatschappelijke discussie over kernenergieuitstel of afstel RmkGq.vijsd! van is anders... VARIA PAGINA 11 Experiment op lijn Amsterdam'Amersfoort DEN HAAG (GPD) - Minis ter Van Aardenne (eco nomische zaken) kampt met grote moeilijkheden inzake de opzet van de zo genaamde maatschappe lijke discussie over de toe komstige energievoorzie ning van ons land. Dit al enige tijd bekende feit er kent hij nu in een brief aan de vaste Tweede-Kamer commissie voor de kern energie. Het probleem is vooral de bezetting van de stuurgroep, waarmee niet wordt gevorderd. In februari toen de Kamer de kwes tie van de maatschappelijke dis cussie behandelde werd er bij Van Aardenne op aangedrongen de stuurgroep uit vijf lot zeven, leden te doen bestaan in plaats van - zoals voorgesteld - drie. De bewindsman ging daarmee ak koord, maar hij heeft inmiddels met name nog geen enkele kan- Protest van studenten in Zuid-Korea SEOEL (Reuter) - De Zuidkore- aanse autoriteiten hebben giste ren een theologische hogeschool voor onbepaalde lijd gesloten nadat studenten hadden gepro testeerd tegen het gebrek aan democratische vrijheden in Zuid-Korea. Dit hebben univer siteitsfunctionarissen meege deeld. Voor het eerst sinds de bloedige ongeregeldheden in mei dit jaar protesteerden studenten tegen de regering van president Tsjoen Doo-Whan. Op de theologische hogeschool, het Hankok college in Noord-Seoel, werden pamflet ten uitgedeeld waarin de doden van de opstand in de zuidelijke provinciehoofdstad Kwanjoe werden herdacht. Ongeveer hon derd studenten hielden een pro testvergadering. In Zuid-Korea is de noodtoestand sinds mei van kracht en er mogen geen demon straties worden gehouden, tenzij vergunning is gegeven. Algelo pen maand werden de universtei- ten die in mei gesloten weer opengesteld. didaat kunnen vinden voor het voorzitterschap. Aangezochte prominenten als ex-Varavoorzit- ter André Kloos bedankten voor de eer. In september heeft de kamercom missie bij de minister geïnfor meerd naar de stand van zaken rond de maatschappelijke dis cussie. Het begin van deze dis cussie is inmiddels al naar 1981 verschoven, terwijl eerst aan na jaar 1980 was gedacht. Nu er uit de samenleving hoe langer hoe meer twijfels komen over de haalbaarheid van de geplande opzet der gedachtenwisseling wil de Kamer meer weten. Inmiddels heeft Van Aardenne onlangs laten doorschemeren dat de discussie wel kan doorgaan, maar dan met een wat gewijzigde opzet. De nadruk zou meer moe ten worden gelegd op de informa tie en minder op de kwestie van de besluitvorming. Als er geen stuurgroep is die leiding moet geven aan het geheel ligt dit ook wel voor de hand. Geen haast Gunstige omstandigheid is in ieder geval dat er geen haast hoeft te worden gemaakt met het nemen van een besluit over al of niet bouwen van drie kerncentrales. De capaciteit van de huidige - en enkele op stapel staande - cen trales is nog ruimschoots vol doende en zelfs nog te groot, ge zien ook de recessie, waardoor het verbruik nauwelijks stijgt. In zijn energienota pleitte het kabi net onlangs voor kerncentrales. De opzet was tot dusver gericht op het nemen van een besluit door regering en parlement in 1983, dus in de volgende kabinetspe riode. Nu ziet het er echter meer naar uit dat dit besluit pas in de loop van 1985 behoeft te worden genomen, wellicht dus in weer een volgende kabinetsperiode. Vóór 1992 of 1993 zijn die centra les (op kernenergie dan wel op kolen) niet nodig. Volgens de brief van Van Aardenne aan de Kamer worden zijn zorgen over de maatschappelijke dis cussie gedeeld door de Algemene Energie Raad. Dit college bracht in 1978 een advies uit over de ge plande gang van zaken in de dis cussie De AER wil nu, gezien de ontwikkelingen die zich sedert dien hebben voorgedaan, een na der advies uitbrengen aan de mi nister. De minister verwacht dit nu snel en zal dan contact met de kamercommissie opnemen. Proefboringen zout In de brief zegt de minister ook dat Van Aardenne: moeilijkheden hij wat het opbergen van radioac tief afval (in zoutlagen in het Noorden des lands) betreft „in overeenstemming met de door mij betreurde wens van de Ka mer" (een motie, dit.- werd aange nomen) heeft afgezien van het verrichten van proefboringen voordat de maatschappelijke discussie zal zijn voltooid. Het overige onderzoek wordt met kracht voortgezet. Gasleiding Afghanistan opgeblazen PESJAWAR (Reuter) - Af ghaanse verzetsstrijders heb ben een aardgasleiding die van Afghanistan naar de Sowjet-Unie loopt, vorige week opgeblazen, zo heeft een woordvoerder van de Af ghaanse guerrillastrijders gis teren in de Pakistaanse stad Pesjawar meegedeeld. De leiding werd opgeblazen in Pule Khumre, dat halverwege Kaboel en de Russische grens ligt. Aardgas is het belangrijkste produkt dat Afghanistan naai de Sowjet-Unie uitvoert. Er liggen verscheidene buislei dingen in Noord-Afghanis- tan. De aardgasvelden liggen in het centrum van het land. De Nederlandse deelneming aan het onderzoek naar mogelijkhe- den van kernafvalopslag in diep zeebodem wordt verbreed. Dit onderzoek geschiedt onder aus piciën van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Er is ook een onderzoek onder toezicht van de EG, Waarvoor, zo deelt Van Aardenne mee, werk aan univer siteiten en wetenschappelijke in stellingen in ons land kunnen worden uitgevoerd. Het gaat hierbij onder meer om on derzoek inzake mogelijke scheu ring in zout, verspreiding van verontreiniging van de boven grond en grondbewegingen op grotere diepten. In voorbereiding is aanvullend seismologisch on derzoek in zoutkoepels onder de Noordzee. Verder werd het on derzoek inzake tussentijdse bo vengrondse opslag (in afwach ting van andere mogelijkheden) voortgezet. Alternatieven In februari toen Van Aardenne met de Tweede Kamer over deze zaak overlegde kwam het belang van een onderlinge afweging van ver schillende energievoorzienings patroon in een breed kader na drukkelijk naar voren. De parle mentariërs willen meer modellen van alternatieve energie-ontwik kelingen op tafel hebben en de minister moest voor die aandrang bezwijken. In het derde deel van de Energienota werd een voorlo pig scenario van het energiever bruik tot 2000 opgenomen. Dat scenario is echter achterhaald. Het Centraal Plan Bureau is bezig met een herziening op basis on der andere van de opgetreden olieprijsontwikkelingen. Van Aardenne kondigt deze versie aan voor begin volgend jaar. evenals het cieuwe energiemodel van nieuwe CPB. Naar aanlei ding van een AER-advies is er overleg gevoerd met het Centrum voor Energiebesparing over een toekomstbenadering met alter natieve uitgangspunten. Dit scenario - waarin berekeningen staan die uitgaan van een econo mische nulgroei - zal ook worden doorgerekend op basis van het CPB-energiemodel. Er wordt ook - eveneens op wens van de Ka mer - een berekening voor de toekomst gemaakt, uitgaande van een besparingsdoelstelling van 25 procent op het energie verbruik van ons land. KEES CORNELISSE ROXY DUAL, EEN GOUDEN GEDACHTE VOOR MENSEN DIE TEER-EN NICOTINE ARM WILLEN ROKEN. Stahoogte Anderzijds beseft NS dat het pos tuur van de Nederlander wat meer ruimte vraagt dan dat van de Fransman. Zo zou de stahoog te in Nederland te laag kunnen zijn, maar NS wijst erop dat het doel van deze proef niet in de eer ste plaats is. vast te stellen welk oordeel de forensen zullen heb ben over de Franse rijtuigen op zichzelf. Tijdens de proefperiode vertrekt de trein op werkdagen om 7.33 uur uit Amersfoort en om 17.36 uur uit Amsterdam. Voor Nederland zouden de dub beldekkers nog een vijftien cm hoger uitgevoerd kunnen wor den. Ook zou de instap wat an ders moet.en, omdat (aldus een. NS'er) „invaliden het recht opei sen met de trein te reizen". In het Nederlandse verkeer worden de treinen, telkens bestaande uit zeven a acht wagens, getrokken door een elektrische lokomotief. NS denkt daarvoor de in Frank rijk gebouwde lokomotievcn in te zetten die vanaf volgend jaar zullen worden afgeleverd. Zij zullen alleen in de spitsuren wor den gebruikt. Zeven a acht dub beldekswagens per trein levert dezelfde capaciteit op als elf tot twaalf enkeideksnjtuigen van dit De dubbeldekker - op zichzelf ou der dan de spoorwegen zelf - zal door NS te zijner tijd. worden in gezet op de trajecten van Enkhui zen, Alkmaar en Amersfoort naar Amsterdam, tussen Dordrecht en Rotterdam en tussen Den Bosch en Utrecht. Prognoses wijzen uit dat, uitgaande van de vervoers cijfers van 1977, voor 1990 vanuit het Gooi op Amsterdam moet worden gerekend op 83 procent meer vervoer in de spitsuren. Vanuit Schiphol en Haarlem (sa men) rekent NS op 56 procent meer vervoer en vanuit de kop van Noord-Holland op 37 procent meer. Toch is het niet de bedoe ling de dubbeldekkers ook in het verkeer tussen Amsterdam CS en Haarlem resp. Schiphol in te zet ten. Tijdens een demonstratierit woensdag tussen Amsterdam en Amersfoort werden de inzitten op het bovendek vooral verrast door het ruime, over andere trei nen heen ziende uitzicht en de soepele, geruisloze gang. Op het onderdek is de schijnbaar hoge snelheid het meest opvallende aspect. Deze schijn wordt veroor zaakt doordat de passagier zo laag boven de rails zit. Benedendeks is de stahoogte 192 cm, bovendeks maximaal bijna 194. De rijtuigen hebben vanaf het grote instapbalkon twee drie treden tellende trappen omlaag en een brede van acht treden naar boven. De totale hoogte van de Franse rijtuigen is 405 cm. Gewoon tegeef! Im. bontjasje, kort model. Diverse modellen, kleuren o.a. wit, zwart en écru. 10 Dagen lang geen 119,- maar ME-er wil niet naar acties kernenergie ZWOLLE (ANP) - Commandant J. Hopmans van de Mobiele Een heid in het district Zwolle heeft de algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie verzocht te worden ontheven van ME-dien- sten die betrekking hebben op demonstraties tegen kernenergie en atoomwapens. Luitenant Hopmans stelt dat hij zijn gewe ten niet meer kan en wil belasten met die ME-activitciten. "Ik kan wat betreft de problematiek van de kernenergie niet langer de rol spelen van de politieman die ta ken móet uitvoeren waar hij niet achter staat", zb zegt hij. Met zijn verzoek aan de leiding van de rijkspolitie stelt Hopmans in feite de vraag in hoeverre gewe tensbezwaren van een politie functionaris kunnen worden ge respecteerd Zolang de leiding van de rijkspoli tie geen antwoord heeft gegeven op de vraag van luitenant Hop mans zal hij op eigen verzoek gaan ME-diensten hoeven te doen. Hij hoopt overigens dat het besluit van de algemeen inspec teur zo uitvalt dat hij de leiding van de ME bij de rijkspolitie kan behouden. "Wat ik doe dat werk met plezier"', zegt hij. De reizigers hebben in de dubbeldekstrein op het bovendek een fraai uitzicht. AMSTERDAM - Vooruitlopend op een mogelijke bestel ling van tien tot vijftien treinen laat NS van gisteren tot eind deze maand een trein van vijf dubbeldeksrijtuigen pendelen tussen Amsterdam en Amersfoort. Doel van de ze proef is na te gaan hoe de Nederlandse forensen het dubbeldeksrijtuig zullen ervaren. Tegen 1985 zouden dubbeldek-forensentreinen ingezet kunnen worden rondom Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. NS vindt dubbeldekstreinen on ontkoombaar wegens de krachti ge groei van het forensenverkeer. Voor dit jaar wordt reeds gere kend op negen miljard reizigers kilometers. De groei, nagenoeg geheel in het spitsverkeer, kan niet worden opgevangen door de treinen te verlengen, omdat dan ook de perrons en in het verleng de daarvan de sporen, wissels en banen verlengd zouden moeten worden. Extra perrons is in veel gevallen, met name op Amster dam CS, evenmin mogelijk. Ver groting van de (zitplaats-)capaci- teit, in de vorm van dubbeldeks rijtuigen, is dan de enige uit weg. Met vijf stoelen op een rij in de tweede klas en vier in de eerste - telkens ëén meer dan NS gewend is - biedt de van de Franse spoorwegen gehuurde wagen een zitplaats voor 164 passagiers. „Dat is geen comfort voor een rit van Amsterdam naar Maas tricht". aldus een NS'er. „maar voor de dagelijke rit tussen huis en werk lijkt een krappe zitplaats toch aantrekkelijker dan een staanplaats voor hetzelfde geld." De dubbeldekstrein op het C.S. in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11