VS waarschuwen Jordanië tegen deelname in Golf Fransen eensgezind in massale betoging tegen anti-semitisme Polen bezorgd om Russische troepen aan grens Iraanse luchtmacht gebruikt F-14 Verdrag Syrië- Moskou nieuwe onzekere factor in M.- Oosten Ghotbzadeh gaat krant oprichten Britse Conservatieven op bres voor Hogerhuis Na toezegging hulp aan Irak WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 PAGINA 9 WENEN - De waarschuwing van de nieu we eerste secretaris van de Poolse com munistische partij, Stanislaw Kania, tij dens de bijzondere zitting van het Poolse Centrale Comité dat de Poolse economie nog lang niet is hersteld en dat de bin nenlandse rust nog steeds wordt be dreigd, heeft bij de Polen en in het bij zonder bij de leiding van de nieuwe on afhankelijke vakorganisatie bezorgd heid gewekt. Waar die dreiging precies vandaan komt heeft Kania ook na het weekeinde niet gezegd, maar betrouwbare bronnen ne men aan dat hij doelt op het feit dat de grensposten langs de oostelijke Poolse grens met Rusland, waar zich de laatste dagen troepen samentrekken, zijn geslo ten. Deze grensposten zijn voor westerse bezoekers normaal niet passeerbaar, maar worden wel door Polen en Russen gebruikt. De Poolse regering houdt intussen niet op het Westen te beschuldigen zich te men gen in de Poolse binnenlandse aangele genheden. De minister van binnenland se zaken, Stanislaw Kowalczyk, heeft verklaard dat het Westen „anti-socialis tische elementen" in de nieuwe vakbe weging heeft gefinancierd. Naast de recente zuiveringen in de Poolse partijtop heeft de Poolse regering aan gekondigd dat er meer zuiveringen zul len volgen, die vooral leden van het Po litbureau zullen treffen. De zuiveringen zullen worden doorgevoerd tijdens het komende partijcongres, zo heeft een woordvoerder van de Poolse regering gisteren bevestigd. De taak om het partijcongres voor te be reiden is opgedragen aan een bijzondere commissie, onder leiding van Stefan Olszowski, de vroegere minister van bui tenlandse zaken die werd gepasseerd op de dag dat de nieuwe Poolse leider Sta nislaw Kania aan de macht kwam na de val van Gierek. De meeste Polen hadden verwacht dat de hervormer Olszowski, die onder het regime van Gierek uit de gratie was gevallen, de nieuwe leider zou worden. Maar nu heeft Olszowski, wiens ster bin nen de partij snel rijzende is, de controle over het partijcongres dat hij, waar schijnlijk om zijn aanhangers achter zich te krijgen, van november naar januari zal verschuiven. Olszowski is pas een maand geleden naar Warschau terugge keerd, nadat hy als ambassadeur in Oost-Duitsland in feite een aantal jaren in ballingschap had geleefd. Olszowski is de drijvende kracht achter de plannen voor economische en organisa torische hervorming waarover het Cen trale Comité het afgelopen weekeinde heeft gediscussieerd. Voor de Polen is hij de man die ze graag als hun leider willen zien, liever dan het vroegere hoofd van de geheime politie Kania. Het lijkt erop dat Olszowski de eerste stap naar de macht al heeft gezet. (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - De Syrische president Assad tekent vandaag in Moskou een ..vriendschaps- en samen werkingsverdrag" met de Sow- jet-Unie. Al maandenlang spreekt de Syrische (staats-)pers over de noodzakelijkheid van het „opwaarderen van de relaties met de Sowjet-Unie", waardoor de „strategische balans" in het Mid den-Oosten - verstoord door Egyptes vredesverdrag met Is raël - hersteld zou worden. Assad gaat dus naar Moskou, en hy komt ditmaal niet met lege han den thuis. Dat het nu zover gekomen is, ver wondert niemand in de Arabi sche wereld. De opgeld doende theorie hier is. dat de Verenigde Staten de Syriërs als het ware in de armen van de Russen hebben gedreven. Syrië werd bij Camp David genegeerd, en in Damas cus meent men dat de Amerika nen met opzet Israël niet of on voldoende hebben belet het oude 'spel in Libanon te spelen: door Israëls steun aan de Haddad-mili- ties in het Zuiden en vooral aan de Falangisten in Centraal-Liba- non. kon Jeruzalem gebruik ma ken van haar Libanese „vijfde kolonne" om zodoende de Syri sche rol in Libanon - de Arabi sche vredesmacht daar bestaat voor 100 procent uit Syrische troepen - verder te ondergraven en de Palestijnen bezig te hou den. Daarnaast hebben het Amerikaan se Congres en de regenng - nog steeds volgens de Syrische lezing - niets constructiefs gedaan om Syrië op een of andere wijze te betrekken bij het vredesoverleg op voorwaarden die voor Damas cus acceptabel zouden zijn. Het Amerikaanse Congres zette deze zomer alle economische hulp aan Syrië helemaal stop. Syriës relaties met Irak zijn het laatste jaar tengevolge van de ou de rivaliteit tussen de twee vleu gels van de Baath-partij die zowel in Damascus als in Bagdad aan de macht is, tot het nulpunt gedaald. Nieuw is de verkoeling in de vroeger hartelijke verstandhou ding tussen de Syrische leider Assad en koning Hoessein van Jordanië, die toenadering tot Irak gezocht heeft, kennelijk met groot succes wat moge blijken uit Amman's onvoorwaardelijke steun aan Bagdad in de huidige Iraaks-Iraanse oorlog. Genegeerd door de Amerikanen, vastgelopen in het Libanese moeras, omgeven door wantrou wende buurlanden, geïsoleerd in de Arabische wereld en met blij vende binnenlandse onrust, is Assad's noodsprong naar Mos kou zeer begrijpelijk. Zyn „fusie" deze zomer met de andere „out cast" in de Arabische wereld, Li bië, heeft weinig zoden aan de dijk gezet. Syriës verdrag met de Sowjet-Unie zou overigens best eens op com plicaties met Tripoli kunnen stui ten. Kolonel Gadhaffi immers, is altijd een tegenstander geweest van verdragen met een der su- permogendhëden. Interessant is om Gadhaffi's reacties op de nieuwe „as" Moskou-Damascus de komende dagen in de gaten te houden: als hij ermee instemt, betekent dat in feite een belang rijke verandering in de Libische politiek en een de facto uitbrei ding van het Syrisch-Russische verdrag met Libië. De oorlog tussen Irak en Iran heeft de totstandkoming van het ver drag ongetwijfeld versneld. Wat Syne betreft, dit land steunt di plomatiek Iran, en Damascus voelt zich bedreigd door een mo gelijke Iraakse militaire of poli tieke overwinning op Iran in de Golf. Daarnaast voelen de Syri sche machthebbers zich extra kwetsbaar voor Israëlische mili taire avonturen, hetzij in Liba non, hetzij op de Golan-hoogten, die Israel zegt in november of de cember „officieel" te zullen an- Wat de Sowjet-Unie betreft, biedt het verdrag met Syrië de Russen een unieke kans om na jaren af wezigheid politiek en diploma tiek in het hart van het Midden- Oosten „terug te keren". Juist op het moment dat de „kaarten op nieuw geschud worden." De precieze inhoud van het Sy risch-Russische verdrag is nog niet bekend. Waarnemers in Bei roet houden het op een „vriend schaps- en samenwerkingsver drag". maar de Syrische pers - de wens is de vader van de gedachte - sluit een militair veiligheid pact" compleet met mogelijke stationering van Russische troe pen op Syrisch territorium of het verlenen van lucht- of manne-fa- ciliteiten aan de Sowjets, niet uit. Koning Hoessein van Jordanië heeft verklaard dat een Iraakse overwinning een zege zou zijn voor alle Arabieren en heeft prompt zijn vervoerspotentieel gemobiliseerd om voorraden naar Irak te brengen. Bovendien zouden in de Rode Zee-haven Akaba van ongeïdentificeerde schepen Russische materialen zijn uitgeladen, die volgens een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, „met de oorlog te maken zouden kunnen heb ben". Radarpost Naar thans blijkt, hebben de VS naar Saoedi-Arabië niet alleen vier AWACS-radarvliegtuigen (vliegende centra voor gevechts leiding) gestuurd om het weste lijke deel van de Perzische Golf tegen onverhoedse Iraanse luchtaanvallen te beschermen, als represaille voor Arabische steun aan Irak, maar ook een ra darpost die öp de grond een aan vulling op de waarnemingen in de lucht moet vormen. Voorts is sinds eind vorige week een team van militaire specialis ten in Saoedi-Arabië om de staat van de Saoedische luchtverdedi ging te bestuderen en tevens de integratie van de Amerikaanse waarnemingsposten met de Sa oedische defensie zo effectief mogelijk te regelen. TEHERAN (Reuter) - De aftre dende Iraanse minister van buitenlandse zaken, Sadeg Ghotbzadeh, gaat een nieuw ochtendblad beginnen. Het eerste nummer van de Per- zisch-talige krant, die de naam "Val'Asr" (leeftijd) meekrijgt, verschijnt aan staande zaterdag. Een woordvoerder van de mi nister verklaarde dat Gotbza- deh de algemeen directeur van het blad wordt en dat de vergunning op zijn naam komt te staan. In het nieuwe kabinet van pre mier Rajai van Iran is Ghotb zadeh niet opgenomen. Over een opvolger op buitenlandse zaken is nog geen overeen stemming bereikt. Hoewel het aftreden van Ghotbzadeh nooit officieel is aangekon digd, heeft hijzelf verklaard dat hij de functie van minister van buitenlandse zaken niet langer bekleedt. Zijn woordvoerder deelde mee dat Ghotbzadeh geen enkele regeringsfunctie zal aanvaar den omdat hij wil dat het nieuwe dagblad onafhanke lijk blijft. Samenwerking ROME (Reuter) - De Italiaanse so cialisten en de sociaal-democra ten die lang met elkaar overhoop hebben gelegen, zijn het dinsdag eens geworden over samenwer king. Dit akkoord wordt te Rome beschouwd als een belangrijke stap naar eenheid van de niet- communistische linkse groepe ringen in Italië. De overeenkomst tot samenwer king werd gesloten door de so cialistische leider Bettino Craxi wiens partij bij de parlements verkiezingen van juni 1979 10 procent van de stemmen kreeg, en de sociaal-democratische se cretaris-generaal Pietro Longo, wiens partij toen 4 pet van de stemmen behaalde. Het Péntagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, ver klaarde weliswaar maandag dat de vier AWACS-toestellen zo snel mogelijk zouden worden terug gehaald naar de (Het is een kost- .bare operatie"), maar niet eerder dan Saoedi-Arabië wenst. Het overvliegen van een grondstation en de inschakeling van de militai re experts wijst op een betrok kenheid van langere duur dan het Pentagon wilde suggereren, ze ker nu het ernaar uitziet dat de oorlog tussen Iran en Irak zich nog geruime tijd kan voortsle pen. Onder druk Naarmate Iran meer te maken krijgt met tekorten aan brandstof en onderdelen voor zijn Ameri kaanse bewapening, zou de Iraanse leider Chomeini met wanhoopsaanvallen op andere Arabische vijanden kunnen po gen de olieverbruikende wereld onder druk te zetten. Chomeini's onberekenbaarheid is een van de factoren die de strijd in het Iraan se grensgebied met Irak tot een politiek gevaarlijk en ongewis gebeuren maken. Weliswaar hebben de VS geen aanwijzingen dat koning Hoessein Irak van wapens zou willen voorzien uit Amerikaanse arsenalen, maar Amerika leunt zwaar op de be- doeinen-koning om hem zoveel mogelijk buiten de strijd te hou den. ■Anderzijds, als de akkoorden van Camp David tussen Israël en Egypte ooit tot andere landen moeten worden uitgebreid, zal Jordanië het eerste Arabische land moeten zijn om zich tot de opvattingen van de Egyptische president Sadat over de midde- noostelijke verhoudingen te be keren. Vandaar dat de VS ook niet uit het oog verliezen dat Hoessein uit politiek realisme zo'n grote stap gemakkelijker kan maken wanneer hij zich bij zulke gelegenheden als de strijd van Arabieren tegen een Perzi sche aartsvijand, duidelijk aan de Arabische kant schaart en niet zoals Sadat wel moet, balanceert tussen zijn afhankelijkheid van Amerika, de noodzaak een vrede te handhaven en de verguizing van zijn Arabische broeders. De Iraanse haven Chorramsjar, waar schepen door de oorlog tussen Iran en Irak vastzitten. Op de achtergrond rookwolken als gevolg van de beschietingen. (Van onze medewerker George Mavros) TEHERAN - Terwijl de Iraanse president Bani-Sadr een nieuw massaal tegenoffensief aankondigde om de Iraakse strijdkrachten tot buiten zijn grenzen terug te dringen, is een gegeven aan het licht ge komen, dat een grote rol in het machtsevenwicht met Irak speelt: de Iraanse lucht macht gebruikt de laatste drie dagen bij de aanvallen op Iraakse strategische doelen de befaamde Amerikaanse F- 14's die veel meer gevechts kracht hebben dan de tot nu toe gebruikte Phantoms. Een adviseur van president Ba ni-Sadr en twee hoge officie ren van de Iraanse lucht macht hebben de inzet van de F-14 gisteren bevestigd, toen wij gezamenlijk een vlucht per helikopter maakten bo ven het westelijk deel van het front. De F-14 is in veel opzichten zelfs de meerdere van de onlangs door Nederland aangeschafte F-16. Aanvankelijk exclusief ontwikkeld voor de Ameri kaanse marine, slaagde alleen de verdreven en inmiddels overleden sjah van Iran er in Washington te bewegen hem aangepaste versies voor ge bruik vanaf land-bases te le veren. Het toestel kan op gro te hoogte opereren, zowel te gen lucht- als tegen grond doelen. Het beschikt over alle denkbare apparatuur om vij andelijke vliegtuigen en ra dar-installaties te mislei den. Bronnen in Teheran melden dat de F-14's zo'n 150 aanvallen per dag uitvoeren tegen Irak. Daar staan hooguit 15 tot 20 aanvallen van de Iraakse luchtmacht tegenover. Een van de luchtmachtofficieren die deze informatie bevestig de zei: „Iedereen van ons wil Phantoms sturen, omdat wij ze kennen als onze broekzak. Maar we gebruiken ze nu he laas alleen maar om er pamfletten mee uit te werpen boven de steden van Irak" Op deze pamfletten staan boodschappen van Imam Chomeini waarmee hij de Sji- 'iten van Irak, die 60 procent van de bevolking uitmaken, vraagt om tegen de Iraakse .president Saddam Hoessein ten strijde te trekken, zoals de Sji'iten van Iran hebben ge daan tegen de Sjah. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Een massale protestmars trok gisteravond over de boulevards van Parijs. Vertegenwoordigers van alle partijen, alle vakbonden en alle joodse organisaties trok ken met honderdduizenden van de Place de la Nation naar de Place de la Rpublique om van hun afschuw te getuigen tegen de reeks van aanslagen het afgelopen weekeinde tegen joodse instellingen. De aanslagen von den hun hoogtepunt in een bomaanslag op een synagoge in de Rue Copernic, waarbij vijf voorbijgangers werden gedood. Een joodse betoger in concentratiekamppak tijdens de r»assale betoging tegen rassenhaat die gisteren in de Franse hoofdstad werd gehouden. De protestoptocht was georgani seerd door de MARP, de bewe ging „tegen rassenhaat en voor vriendschap onder de volkeren" Aanvankelijk hadden vooral de communisten en de socialisten, geflankeerd door de gelieerde vakbonden, zich bij de betoging aangesloten. In deze fase van de voorbereidingen had de gram schap over de bomaanslag in de Rue Copernic zich met name ge keerd tegen de minister van bin nenlandse zaken Christian Bon net en tegen de president van de republiek, Valéry Giscard d'Es- taing, die niet tijdig genoeg de bui zouden hebben zien aankomen. Tevens zou het Franse politie korps geïnfiltreerd zijn met ultra rechtse elementen, die voor de aanslagen verantwoordelijk worden gesteld. In dit stadium begrepen de rege ringspartijen dat ze - een halfjaar voor de presidentsverkiezingen - een onvergeeflijke fout zouden begaan niet aan de betoging deel te nemen. De gaullisten gingen hals over kop in beraad en beslo ten een afvaardiging naar de pro testoptocht te zenden. Ook de UDF-de partij van de president- besloot tot het zenden van af gevaardigden. Terwijl de optocht zich formeerde, sprak in het par lement zijn voorzitter Chaban Delmas, die de aanslagen fel ver oordeelde. Op verzoek van de fractievoorzitters werd de zitting toen geschorst om de parlemen tariërs gelegenheid te geven aan de betoging deel te nemen. Het schouwspel dat zich onder een herfstige koude regen voltrok, was aanleiding tot overdenking. Voor het eerst in de geschiedenis van deze republiek trokken ver tegenwoordigers van alle politie ke pluimage, gevolgd door verte genwoordigers uit alle rangen en standen, op om tegen de aansla gen op „vrijheid en democratie" te protesteren. Met name uitvoe rig toegejuicht werden verte genwoordigers van de beide poli tievakbonden. die dezer dagen hadden onthuld dat het politie korps met nco-nazi's was door schoten. De politie hield zich by de demon stratie op de vlakte; de organisa tie was geheel in handen van de ordediensten van de betogende groeperingen. Tot de meest ge hoorde kreten behoorden die waarin het aftreden van minister van binnenlandse zaken Bonnet werd gevraagd, en waarin presi dent Giscard en eerste-minister Barre medeverantwoordelijk werden gesteld voor de escalatie van het anti-semitisme. In een televisie-interview bekriti seerde madame Simone Veil - de voorzitter van het Europees par lement in Straatsburg en voor malig minister van volksgezond heid in het Franse kabinet - het 'betrekkelijke stilzwijgen" van de regering in de kwestie van de Rue Copernic. Madame Veil be leefde als joods meisje de erva ringen van een Duits concentra tiekamp. Het interview van ma dame Veil werd op de televisie ingeluid door de eveneens joodse Franse top-presentator Leon Zi- trone. Premier Barre heeft voor woensdag een verklaring in het parlement in het vooruitzicht gesteld. Na de verklaring volgt een door de op positie aangevraagd debat. Het debat wordt bij uitzondering door de televisie uitgezonden. De kwestie van het anti-semitisme in Frankrijk is echter zo complex - evenals in vele andere landen - dat het onwaarschijnlijk is dat het debat enige opheldering zal brengen. Frankrijk telt de meeste joden binnen zijn grensen van geheel Europa. De gigantische protestmars van gisteren door de straten van Pa rijs straalde een gevoel van na tionale saamhorigheid uit. Dit gevoel werd opgewekt ondanks de gepolitiseerde motieven van veel deelnemers aan de betoging. Het ontstond op een moment in de geschiedenis van het moderne Frankrijk, waarin het land hope loos en uitzichtloos verdeeld leek door elkaar op leven en dood be strijdende groeperingen. Het kwam ook voort uit een gevoel van nationale schaamte. De Fransen die hun historie kennen, weten dat zijn burgerij in zyn chauvinisme altijd hardvochtiger met de joodse landgenoten is omgegaan dan met immigranten van andere pluimage. BRIGHTON (DPA) - De Britse Conservatieve partij is vastbesloten af schaffing van het Hogerhu is door een komende Labourregenng met alle middelen te verhinderen. Op de eerste dag van het partijcongres in de Zuidengelse badplaats Brighton spraken afgevaardigden gisteren gea larmeerd over de plannen van de Labour-oppositie, by een verkiezings overwinning het Hogerhuis op te heffen "Het House of Lords is een onmisbaar en doeltreffend bolwerk tegen het scheppen van een autoritaire, socialistische staat", zei Norman St. John- Stevas, leider van de Conservatieve fractie en minister voor de kunst, onder applaus van de afgevaardigden Met grote meerderheid namen de ongeveer 5.000 afgevaardigden een re solutie aan die versterking van het Hogerhuis eist. Door het beschermen van het House of Lords tegen aanvallen van een toekomstige linkse regering moet worden voorkomen dat er een een-kamerparlement komt dat "een stap naar instelling van een marxistische staat" neemt. Veel Conservatieven zijn vooral bezorgd dat na eventuele afschaffing ver kiezingen voor het Lagerhuis steeds weer kunnen worden uitgesteld, omdat er geen geschreven Britse grondwet bestaat, en Labour zich dan voorgoed van de macht kan verzekeren. Op het Labourcongres in Blackpool vorige week had de leider van de linkervleugel, Tony Benn. opheffing van het Hogerhuis een voorwaarde voor een werkelyk socialistische politiek genoemd Labour heeft er vooral bezwaar tegen dat meer dan de helfi van de zetels in het Hoger huis erfelijk zijn. WASHINGTON - De VS hebben Jordanië en een aantal andere landen in het Midden-Oos ten gewaarschuwd voor het gevaar van een uitbreiding van de strijd in het gebied van de Perzische Golf. En Jordanië, dat hulp heeft toegezegd aan Irak, heeft te horen gekregen dat geen Amerikaanse wapens aan derde landen kunnen worden overgedragen zonder toestemming van de Amerikaanse regering

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9