Minder belasting in plaats van pnj seompens atie 'n Wërkbril.. BRIL 58 GAK-directeur pleegt fraude: 15.000 boete Acht maanden voor omkoping Veel kritiek kleine partijen op regering Onderzoek ingesteld door Franse politie Kamermeerderheid voor plan Lubbers "Gezinnen extra gedupeerd door bezuinigingen" 'Kind vaak te lang en onnodig in ziekenhuis' WOENSDAG 8 OKTOBER iy«U BINNENLAND PAGINA DEN HAAG (GPD) - De kleine partijen- in de Tweede Kamer hebben van het rege ringsbeleid voor volgend jaar weinig heel gelaten. Dit bleek gisteren tijdens de al gemene beschouwingen over Troonrede en Miljoenennota. Fractievoorzitter van de PPR, Ria Beckers, zette vraagtekens bij het streven naar economische groei, die ten koste zou gaan van ontwikkelingslanden en ons eigen milieu. De ontwikkelingshulp dient - ook indien onze betalingsbalans verslechtert - op het huidige niveau te worden gehandhaafd, sprak zij uit in een motie. Volgens Marcus Bakker (CPN) is het in de huidige economische crisis een illusie om alle heil van de export te verwachten. De Nederlandse economie heeft echter de mogelijkheden om tot een beperkte eco nomische groei te komen. In een motie vroeg de CPN zelf om de aard gasbaten volledig voor dit doel te gebrui ken. Bovendien zou de koppeling tussen aardgasprijs en olieprijs voor binnenlands gebruik moeten worden losgelaten. In elk geval zou de aardgasprijs voor de klein verbruikers niet mogen worden ver hoogd. SGP-fractievoorzitter ds. Abma heeft ern stige bezwaren tegen de tekorten od de uitgaven en financiering van de overheid. Volgens hem is de regering de afgelopen jaren te optimistisch geweest en zijn maatregelen steeds te weinig geweest en te laat gekomen. PSP-woordvoerder Van der Spek is tegen ongerichte financiële injecties aan het be drijfsleven. Volgens hem moet de voor keur worden gegeven aan eigen ook in dustriële impulsen van onder meer de overheid. Verbrugh (GPV) sloot zich hierbij aan. Daarnaast kwam hij, net als de WD, met een voorstel de vakantietoeslag te halveren. DS'70 wil een nullijn voor de overheid, waardoor de collectieve lasten niet verder toenemen. Woordvoerder Nijhof pleitte met D'66 voor schoning van de prijscom pensatie door de stijging van de energie prijzen eruit te halen. De door de regering voorgestelde verdeling van de daling in koopkracht noemde Nijhof „onaanvaard baar" Koekoek (Boerenpartij) zei „niets meer van dit kabinet te verwachten", omdat geen van de beloften die het kabinet drie jaar lang gedaan heeft, zijn nagekomen. Vol gens de Boeren-leider moet de overheid bezuinigen en niet de burger. Hij vond dat de grote partijen het land de laatste jaren „onregeerbaar" hebben gemaakt. In zaak bomaanslag vrouw BRUNSSUM/PARIJS (ANP) - Twee rechercheurs van de Parij- se politie bevinden zich sinds maandag in Brunssum (L.), waar zij met assistentie van de politie van Brunssum onderzoek ver richten naar de "familieomstan digheden" van het Nederlandse echtpaar van wie de 33-jarige vrouw het afgelopen weekeinde DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid in de Tweede Kamer lijkt in te stemmen met het CDA-voorstel voor een algemene belastingverlaging op 1 januari. De halfjaarlijkse prijscompensatie moet dan vervallen. Volgens CDA-leider Lubbers zal deze maatre gel het best bijdragen aan de gewenste verbetering van de rendementen van de bedrijven. De ministers Van der Stee (l) Algemene Beschouwingen Albeda, respectievelijk van financiën en sociale zaken, luisteren naar de in de Franse hoofdstad ernstig gewond raakte dooreen bomaan slag. Haar beide benen moesten worden geamputeerd. Het verblijf van de twee Franse re chercheurs in Brunssum werd gisteren bevestigd door een poli tiewoordvoerder van die ge meente. Hu benadrukte, dat de Brunssumse politie slechts hulp verleent bij het onderzoek van de Parijse politiemannen. Hij wilde derhalve over het verloop van het onderzoek niets zeggen. Inmiddels heeft het Franse persbu reau AFP gisteren gemeld, dat de 33-jarige echtgenoot R. van P (het echtpaar is woonachtig in Brunssum en was in Parijs voor vakantie) van de gewonde vrouw is voorgeleid aan de rechter commissaris in Parijs. Hij wordt ervan beschuldigd zelf verant woordelijk te zijn voor de aan slag. De vtouw zou tegenover de politie hebben verklaard, dat haar man voor een kwartiertje het café in de Parijse wijk St. Germain - waar zü samen een glas hadden gedron ken - zou hebben verlaten met de mededeling dat hij iets in de auto ging controleren. Hij kwam terug en enige tijd latei- verlieten zij gezamenlijk het café en begaven zich naar de auto Daar aangekomen zou de man gezegd hebben "behoefte te heb ben aan wat frisse lucht" en "neem jij de auto maar alvast en pik mij maar dadelijk op" De auto ontplofte toen zij de motor aanzette. De bom was onder de voorstoel geplaatst. Zondag kwam bij het Franse persbureau AFP een telefoontje binnen waarbij de aanslag werd opgeëist door "Mouvement Nationaliste Revolutionair", een extreem rechtse groep. De CDA-leider wil dat het kabinet zijn plan voorlegt aan de sociale partners. D'66 kwam even later met een vergelijkbaar voorstel. De WD heeft weliswaar enkele bezwaren tegen het plan, maar veegt de voorstellen niet van ta fel. De belastingverlaging op 1 januari moet volgens Lubbers 2 miljard kosten. Het tekort dat hierdoor in de schatkist ontstaat, wil hij dek ken door het verhogen van het fi- DEN HAAG (GPD) - Gezinnen met kinderen worden extra gedu peerd door de bezuinigingen, omdat ze al teruggegaan zijn in inkomen via de nieuwe kinder bijslagregeling. Dat zegt de Ne derlandse Gezinsraad in een brief aan de Tweede Kamer. Daarin wordt de verontrusting uitge sproken over de extra teruggang in koopkracht voor gezinnen met kinderen in de laagste inko mensgroepen. De Gezinsraad vraagt het parlement de regering ertoe te brengen maatregelen te nemen om althans voor die laag ste inkomensgroepen in de ergste nood te a nancieringstekort met f 1 miljard en btw-verhogingen, zoals de in voering van een hoog tarief (28 procent) op luxe-goederen. Vanmiddag antwoordt premier Van Agt in de Tweede Kamer op de opmerkingen uit de eerste ronde van de algemene be schouwingen. Morgen worden de debatten beëindigd. Het is daar om nog onduidelijk of ook het kabinet zich bij de plannen van Lubbers aansluit. Lubbers was ontstemd over het „onaanvaardbaar" dat de WD heeft uitgesproken over het ka binetsplan om de teruggave van de aow-premie aan gehuwde werkende vrouwen af te schaf fen. Daarmee slaat de WD een gat van 500 miljoen in de kabi netsplannen, zei hij. Volgens Rietkerk (WD) verzet zijn fractie zich hiertegen „omdat het dwars staat op het door het kabinet ge voerde emancipatiebeleid". Net als Lubbers en Rietkerk stelde ook oppositieleider Den Uyl voor af te zien van de verhoging van het lage btw-tarief (van 4 naar 4,5 pet.). Dat wil hij compenseren door de accijnzen op gedistilleerd te verhogen en het zwaarder be lasten van duurdere auto's. Alternatieve begroting De PvdA kwam dinsdagavond met een tegenbegroting, waarin de koopkracht voor de laagste in komens blijft gehandhaafd De hogere inkomens moeten dan echter fors inleveren: twee maal modaal (f 68.000) bijna vier pro cent, vier maal modaal 5,1 vijf procent. Ook willen de socialisten de pre- miegrenzen voor de volksverze keringen optrekken en de infla tiecorrectie beperken. De groot ste oppositiepartij stelt verder nog een aantal andere alternatie ve bezuinigingen voor De PvdA wil 3 miljard gulden uit trekken om de werkloosheid met 35.000 te verminderen. De plan nen voorzien in een versterking van het bedrijfsleven, uitbreiding van de bouwplannen met 20.000 woningwetwoningen en steun voor de zwakke regio's door het scheppen van werk in de dienst verlenende sector. Ook trekt de PvdA middelen uit voor de be strijding van de jeugdwerkloos heid, uitbreiding van het onder wijs aan jongeren en terugdrin ging van het gebruik van de so ciale verzekeringen. Zowel Den Uyl als Lubbers bena drukten het belang van de mede zeggenschap van de werknemers bij investeringen en de besteding van de winsten. Beiden spraken positief over het voorstel van het CNV om elke Nederlander 1 pro cent van zijn inkomen te laten af staan voor een werkgelegen- heidsfonds. WD'er Joekes diende voorstellen in voor totaal f 1,25 miljard aan besparingen. Hij denkt aan ver mindering van het aantal uitke ringstrekkers (f 100 miljoen), in voering van een onbetaalde ziek tedag (f400 miljoen), bestrijding van fraude, vermindering van het aantal ziekenhuisbedden en ver dere doorvoering van het profijt beginsel (f250 miljoen elk). Abma verlaat Tweede Kamer. DEN HAAG (GPD) - Ds. Hette G. Abma, fractieleider van de SGP in de Tweede Kamer, heeft giste ren in zijn speech tijdens de al gemene beschouwingen aange kondigd dat hij volgend jaar de politiek verlaat. Abma (63), Fries van geboorte maar nu woonachtig in Putten (Gld.), is ruim 17 jaar lid van de Tweede Kamer. Hij was voordat hij in de Tweede Kamer terechtkwam hervormd predikant in Driesum (Fr.), IJsselstein, Rotterdam, Monster en Putten. Hij is nu eme ritus-predikant. CDA A. W. Paulis uit Melick (Limburg) is dinsdag beëdigd als lid van de Tweede Kamer voor het CDA. Kinderchirurg Molenaar: De CDA'er neemt de plaats in van M. J. van Rooyen, de financieel specialist van de fractie. Mr. Blaauw naar Raad van State DEN HAAG (ANP) - Mr. J. H. Blaauw is met ingang van 1 december benoemd tot lid van de Raad van State. Mr. Blaauw (56) is sinds 1974 president van de rechtbank in Den Haag. In de Raad van State neemt hij de plaats in van mr. P. J. M. Aalberse. Johannes Hendrikus Blaauw werd in 1924 in Groningen geboren. Na zijn doctoraal examen rechten aan de rijksuniversiteit Utrecht in 1949 was hij van 1950 tot 1961 advocaat en procureur in Eindhoven. Vanaf 1961 was hij rechter in Den Bosch waarna hij in 1968 werd benoemd tot vice-president van de rechtbank te Breda. Mr. Blaauw was van 1970 tot 1974 president van de rechtbank te Roer mond, waarna in 1974 zijn benoeming volgde tot president van de recht bank in Den Haag. Mr. Blaauw is gehuwd en heeft acht kinderen. Hij is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. In de brief verwijst de Gezinsraad naar de start van het huidige kin derbijslagstelsel in 1964, waar voor de Sociaal-Economische Raad adviseerde dat het wel vaartspeil van gezinnen met kin deren niet lager mag liggen dan 80 procent van dat van gezinnen zonder kinderen. „Gezinnen met kinderen ons land geen politieke pressie groep. Daarom vraagt de Neder landse Gezinsraad daar thans de aandacht voor. Samen met de rest van de bevolking delen ge zinnen met kinderen echter ook in alle andere maatregelen die tot daling van de koopkracht leiden, waaronder een aantal die ver moedelijk ook nog eens harder zullen aankomen bij gezinnen met kinderen dan bij anderen", aldus de brief aan de Tweede Kamer. Vervuilde bodem in Den Haag DEN HAAG (GPD) - In Den Haag is deze week op twee plaatsen bodem- en grondverontreiniging geconstateerd. Bij graafwerk zaamheden op de Oude Haag- weg, waar een tramlijn wordt aangelegd, trof de Dienst Ge meentewerken chemische stof fen in de grond aan, die wellicht ook het grondwater hebben ver vuild. De Gemeentelijke Plant soenendienst vond bij de aanleg van een wijkparkje eveneens chemicaliën. Een eerste onderzoek heeft uitge wezen dat het in het wijkparkje cyanide, zware metalen en lin daan betreft. ARNHEM (ANP) - Ruim 100 functionarissen van instellin gen als het Gemeenschappe lijke Adminstratie Kantoor en de Raad van Arbeid in ons land worden verdacht van belastingfraude. De eerste verdachte in deze reeks, de 55-jarige directeur van het GAK in Arnhem, is door de politierechter in die stad ver oordeeld tot 15.000 gulden boete. Die straf is vijf keer zo hoog als de officier, na over leg met collega's in het land, had geëist. De Arnhemse GAK-directeur werd ervan verdacht gedu rende een reeks van jaren les te hebben geven aan een op leidingsinstituut op het ge bied van de sociale verzeke ringswetten. Hij heeft zijn verdiensten daaruit nooit aan de belasting opgegeVen. De politierechter achtte in zijn geval opzet bewezen. Dat gold zijns inziens ook voor de drie andere functionaris sen. die eveneens veel hogere geldboetes kregen opgelegd, dan waren geëist. Het betrof een voormalige adjunct-di recteur van het GAK in Arn hem (hij kreeg 6.000 gulden boete), een afdelingschef van het GAK in Nijmegen (boete van 7.000 gulden) en een af delingschef van de Raad van Arbeid in Arnhem (6.500 gul den boete). Een vijfde ver dachte heeft een bezwaar schrift ingediend en staat mogelijk later terecht. Mr. H.R. Lauwaars, de Arn hemse officier die de zaak bij de politierechter aanbracht, reageerde desgevraagd ver baasd over de hoge geldboe tes. Mr. Lauwaars vermoedt, dat de Arnhemse politierechter met name in het geval van de GAK-directeur een voorbeeld heeft willen stellen. Bij de ruim 100 functionarissen el ders in het land gaat het ook in de meeste gevallen om ver zwegen bijverdienste uit les geven. In Arnhem is nu de eerste veroordeling gevallen. In andere steden is men nog niet zo ver. In Maastricht is de zaak wel al behandeld, maar er wordt nog gewacht op de uitspraak. DEN HAAG (ANP) - De 39-jari- ge ambtenaar bij de vreem delingendienst van de Rijs- wijkse politie O.C., die zich menigmaal zou hebben laten omkopen, heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag acht maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaar delijk, tegen zich horen eisen. De officier van justitie, mr. Klein Breteler achtte bewe zen dat de man na 1977 min stens vijftig maal tegen beta ling stempels had geplaatst in paspoorten van illegaal in ons land verblijvende buitenlan ders. Deze stempels worden ver strekt om aan te tonen dat er een schriftelijk verzoek voor een verblijfsvergunning is in gediend. Bij controle be schouwt de politie ze als voorlopige verblijfsvergun ning. De beambte, die inmid dels is geschorst, zou voor zijn diensten per keer enkele honderden gulden hebben opgestreken. De verdachte zelf ontkent dit. In juli van dit jaar veroordeelde de Haagse rechtbank de "tus senpersonen". 52-jange me vrouw R. A. en haar even oude zwager H. van D. wegens het uitlokken van en medeplich tigheid aan deze omkoop- piaktijken tot een gevange nisstraf van zes en een halve maand, waarvan vier voor waardelijk. Mevrouw A. nam meestal voor 2500 gulden paspoorten aan van illegale Indonesiërs met de belofte dat zij voor een stempel zou zorgen. Na zich een deel van het "smeergeld" te hebben toe geëigend, gaf zij de passen door aan haar zwager, die als administratieve kracht werk zaam was bij de directie vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie. Ook deze stak een gedeelte van het geld in zijn zak en speelde de passen door aan de Rijswijkse beambte. Deze maakte de zaak af en gaf daarna de iden titeitspapieren terug. Datge ne wat overbleef van de 2500 gulden zou hij hebben aange nomen als betaling voor zijn hulp. Hoewel ongeveer vijftig geval len bewezen worden geacht, zei de officier van justitie te vermoeden dat op deze wijze de afgelopen jaren twee- a driehonderd stempels zijn verkocht. De raadsman van de verdachte achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. De recht bank zal op dinsdag 20 okto ber uitspraak doen. ROTTERDAM (ANP) - Kinderen die een operatie moeten onder gaan worden vaak onnodig in het ziekenhuis opgenomen. Zelfs is een aantal van de operaties over bodig. Dit zei gisteren prof. dr. J. C. Molenaar in Rotterdam. Hij is voorzitter van het symposium "kinderchirurgie geen kleinig heid" dat op 1 november in de Maasstad wordt gehouden. Volgens prof. Molenaar, kinderchi rurg in het Sophia kinderzieken huis in Rotterdam, kan ongeveer de helft van alle operaties op kin deren poliklinisch worden ver richt, dus zonder dat het kind in het ziekenhuis moet overnach ten. Met name denkt hij hierbij aan ingrepen aan amandelen, na vel- en liesbreuken en laborato riumproeven. De kinderchirurg meent dat veel ziekenhuizen op financiële gronden een patiëntje vaak langer dan één dag opne- Prof. Molenaar vraagt zich af of ie dere chirurgische ingreep bij kinderen altijd even noodzake lijk is. Volgens hem zijn navel breukoperaties tot aan de school tijd en besnijdenis en het opera tief doen indalen van de testikels tot de leeftijd van vier jaar niet nodig. Ongeveer een kwart van de opera tieve ingrepen in Nederland wordt verricht bij kinderen onder de vijftien jaar. Dit komt per jaar neer op circa honderdvijftigdui zend operaties bij ongeveer vüf procent van alle kinderen. Het merendeel van deze operaties wordt uitgevoerd in een "ge woon" ziekenhuis, een klein deel in een kinder-chirurgisch cen trum van een kinderziekenhuis. Professor Molenaar vindt niet dat alle zieke kinderen in een derge lijk kinder-chirurgisch centrum moeten worden behandeld. Vol gens hem is dit ook niet mogelijk Hij vindt wel dat ieder ziekenhuis dat een kind opneemt moet be schikken over een kinderarts die voortdurend de kwaliteit van de behandeling controleert. "Het mag niet gebeuren, zoals ik laatst meemaakte, dat een kind van vijf jaar op een urologie-afdeling voor volwassenen wordt verpleegd. De ondertitel van het symposium in Rotterdam luidt "ook de kleinste ingreep maakt grote in druk". Het besteedt dan ook veel aandacht aan de invloed die een operatie op de geest van het kind heeft. In het bijzonder bü kinde ren tot vijfjaar, omdat de kleuters vaak niet begrijpen waarom ze naar het ziekenhuis moeten. De kinderpsychiater mevrouw prof. dr. J. A. R. Sanders-Woudstra pleit ervoor dat een kind samen met de verzprg(st)er in het zie kenhuis verblijft of dat de be zoektijden worden verruimd. Volgens haar bevordert dit het genezingsproces en wordt een te rugval bij de terugkeer thuis voorkomen. ADVERTENTIE Wat u ook doet, Bril 58 heeft de beste werkbril voor u. Lenzen óf een goed montuur met de juiste glazen. Bril 58 biedt u volop keuze, een vakkundig advies en een vriendelijke prijs. 'n kwestie van bekijken. Hoofdstraat 253, 2171 DB Sassenheim.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7