UR-lid Van Gelder: onnodige gevaren in Leidse laboratoria Leidse werkgroep vangt brandwondpatiënten op "Nooit bromfietsen door Haarlemmerstraat" LEZERS SCHRIJVEN Postduiven Het jaar 1980 heeft postduivenver eniging Het Oosten de volgende eindstanden en kampioenen op geleverd. Onaangewezen. Gene raal: 1 P. JuJJermant, 2 Fok ker-Van Leiden, 3 W. v.d. Nieu- wendijk zn.; vitesse: 1 W. v.d. Nieuwendijkzn,2G. Hendrikse,3 C. Gijsmanmidfond 1 C. Gijs-. man,2 W. van As,3 P. Juffermans; fond 1 Fokker-Van Leiden, 2 W. Gijsman, 3 P. Juffermans; jonge duiven 1 P. Juffermans, 2 Fok ker-Van Leiden, 3 G. Hendrikse; totaal oude duiven 1 C. Gijsman, 2 P. Juffermans, 3 W. v.d. Nieuwen dijk zn.;navluchten 1 Fokker-Van Leiden, 2 W. v.d. Nieuwendijk zn., 3 T. van As. Aangewezen. Gene raal: 1 P. Juffermans, 2 W. v.d. Nieuwendijk zn., 3 C. Gijsman; vi tesse 1 W.v.d.Nieuwendijkzn,2P Juffermans, 3 Fokker-Van Lei den; midfond 1 C. Gijsman, 2 P Juffermans, 3 Wvan As; fond 1 W. Gijsman, 2 W. v.d. Nieuwendijk zn, 3 P. Juffermans; jonge duiven 1 P. Juffermans, 2 W. v.d. Nieu wendijk zn,3G. Hendrikse; totaal oude duiven 1 P. Juffermans, 2 C. Gijsman, 3 W. van As; navlucht 1 W. v.d. Nieuwendijk zn, 2 G. Hen drikse, 3 Fokker-Van Leiden. Kampioensduiven. Vitesse: G. Hendrikse; midfond P. Juffer mans; fond P. Juffermans tevens beste duif van Het Oosten in 1980) jonge duif P. Juffermans; navlucht Fokkert-Van Leiden. Film Het Filmhuis van het Leidse Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66 heeft voor donder dag in de cyclus 'Op weg' de film Stalker van de Russische regisseur Andrej Tarkowski op het programma staan. De film is een felle aanklacht te gen de Russische maatschap pij. Aanvang 21.00 uur Tafeltennis Het Sportcafé van het Vrije tijdscentrum houdt donder dag een tafeltennistoernooi. Wie belt naar 146449 of langs komt bij Breestraat 66, kan zich opgeven. Postduiven (2) De kampioenschappen bij de Blauwkras hebben tot de volgende resultaten geleid. Vitesse: 1 A. van Holst,2P. Gijsman en zn,3R. Ver- Koome; jonge duiven 1 F. v.d. We tering, 2 P. de Mooy, 3 H. Koome; navluchten 1 F. v.d. Wetering, 2 P Gijsman en zn,3 P. de Mooy; gene raal 1 F. v.d. Wetering, 2 P. de Mooy, 3 A. vjd. Holst; beste oude duif W. Siera-, beste jonge duif H Koome. Hengelsport DVS hield een wedstrijd in de Ring vaart. Uitslag: 1 T. Bronmeyer 2390 gram-20 stuks, 2 J. den Os 2025-16,3 H. Slagwein 2600-22, 4 T. Hoppenbrouwer 1880-19, 5 H. van Loon 1440-11, 6 W. van Loon 1375-14,7 W. van Rerkel 1355-18.8 J. Helversteyn 1200-11,9 F. Zand bergen 1060-17 10 W Teske 640-10. WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 i kankerverwekkende stof- LEIDEN - Het voorstel om de Haarlemmer straat 's avonds en 's nachts open te stellen voor fietsers en bromfietsers is volgens PPR-raadslid Van Oosten maar ten dele een goede zaak. "Openstelling is een prima aan vulling op het fietswegennet in de binnen stad", vindt Van Oosten, "maar bromfietsen doen wel afbreuk aan de leefbaarheid vj Hf straat. Ze rijden hard en bepaald niet geruis- In verband met de vefkeersveiligheid steit de loos' Volgens Van Oosten komt het nu overdag al vaak voor dat bromfietsers en taxi's gebruik maken van de Haarlemmerstraat. "Vooral oudere mensen en kinderen en hun ouders ondervinden hier veel hinder van e staat een irriterend gevoel" PPR-er aan de verkeerscommissie voor effectiever te gaan optreden tegen overtre ders. "Wij denken dat enkele prikacties van de politie per week al veel zouden kunnen verbeteren". LEIDEN - "Er worden bij de Leid se universiteit grote groepen mensen onnodig blootgesteld aan kankerverwekkende stoffen, met alle gevolgen vandien. Dat gebeurt hoofdzakelijk in labora toria in de Leeuwenhoek en bij een paar laboratoria in de Leidse binnenstad" ''Deze kankerverwekkende stoffen worden onder andere gebruikt voor onderwijsdoeleinden en voor wetenschappelijk onder zoek. Het is niet bekend wat de gevolgen daarvan voor de be trokken mensen kunnen zijn omdat hierover geen gegevens beschikbaar zijn en er geen statis tieken over worden bijgehou den" Dit zegt het universiteitsraadslid J D. van Gelder uit Leiden. Hij werkt als technisch hoofdambte naar in de Gorlaeus Laboratoria van de Leidse universiteit een de Wassenaarseweg. Hij heeft met nog vier andere uni versiteitsraadsleden een motie bij de universiteitsraad inge diend waarin het College van Be stuur van de Leidse universiteit wordt verzocht "het gordijn van de veiligheid op te trekken om de problemen rond deze affaire be spreekbaar te kunnen maken" Van Gelder. "Rond het gebruik van dergelijke gevaarlijke stoffen be staan geen wettelijke regelingen De mensen die er mee omgaan zullen dus zelf bewust moeten worden gemaakt van het gevaar .waarin zij verkeren. Daarnaast zullen er regels in het le ven moeten worden geroepen, waardoor speciaal uitgeruste la boratoria worden ingericht" Van Gelder trok in het verleden al eerder aan de veiligheidsbel. Hij stelde toen de opslag van ra- dio-actief-afval van de Leidse universiteit aan de kaak. Aan het licht kwam toen dat de Leidse universiteit al ruim tien jaar lang' illegaal radio-actief-af- val opsloeg in een depot aan de Wassenaarseweg, vlak bij het Academisch Ziekenhuis Leiden Het kostte toen vrij veel overre dingskracht om het college van bestuur te laten toegeven dat er zonder vergunning werd ge werkt. Van Gelder wil dan ook een grotere openheid in dit soort veiligheidszaken. 'Daar schort het bij de Leidse uni-' versiteit nog wel eens aan", zegt hy. "Met die grotere openheid kunnen de mensen juist van on deraf bewust worden gemaakt van hun werksituatie, zodat zij zélf de nodige veiligheidsmaat regelen kunnen nemen". Met andere woorden, "de bevol king en de betrokken werkne mers moeten hierbij meer wor den betrokken", vindt hij. "Dat geeft de maatschappij de moge lijkheid direct in te springen op gevaarlijke situaties, omdat men zelf vooraan staat bij het werken De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat men bij het universiteitsbe stuur niet stilzit. In maart van dit jaar zag de nota Veiligheid en Ge zondheid van Werkomstandig heden het licht. Van Gelder vindt echter dat de nota onvoldoende aandacht schenkt aan de snelle ontwikkeling op het gebied van kankerverwekkende stoffen. Je kunt je beter afvragen: wat is niet kankerverwekkend binnen de universitaire laboratoria?" In de motie, die mede is onderte kend door het buitenuniversitai re raadslid en gemeenteraadslid van Oegstgeest Ton Kohlbeck wordt daarom aan het College van Bestuur onder andere ge vraagd of het bereid is voorzie ningen te treffen om de risico's zo klein mogelijk te houden. De indieners van de motie willen dan weten welke maatregelen dat zijn en op welke termijn die maatregelen zouden kunnen worden gerealiseerd. Van Gelder vermoedt dat om de veiligheid bij de universiteit op timaal te maken, het de universi teit op enige tientallen miljoenen guldens zal komen te staan. LEIDEN - Elk jaar lopen 4000 mensen ernstige brandwon den op. Verbetering van de medische wetenschap heeft ervoor gezorgd dat steeds meer slachtoffers van een brand niet ten dode zijn opgeschreven. Maar wat gebeurt er na ontslag uit het ziekenhuis. Genezen?... Vaak niet. De sporen van de brand zijn meestal erg zichtbaar. Als de brandwondpatiënt de eigen "afzichtelijke" huid niet kan accepteren, dan de omgeving al helemaal niet. Voor de Leidse regio bestaat sinds enige tijd de Werkgroep "Hulp bij brandwonden". Doel: samen er varingen uit te wisselen om el kaar steun te geven. Want het le ven gaat verder als de brand wondpatiënt uit het beschermde leefwereldje van het ziekenhuis komt. De patiënt kan voortdu rend, jaren later nog, klappen krijgen van een harde omgeving. De buik vol Grootste probleem voor de Werk groep: waar zitten al die ex- brandwondpatiënten? Het is heel moeilijk voor de Werkgroep die mensen te bereiken. Veel ex- brandwondpatiënten hebben de buik vol van het verbrand zijn. Zij slikken hun problemen in en proberen hun huid zo goed mo gelijk te camoufleren. Ze probe ren er zo "normaal" mogelijk uit te zien. Sinds 1960 zyn 80.000 i slachtoffer van brand geworden. Bij de landelijke Vereniging van ex-brandwondpatiënten die ruim drie jaar bestaat hebben zich nog slechts 100 slachtoffers aangesloten. Zij kunnen rekenen op psychische en juridische steun. Joke en Yvonne uit Leiden en uit Hazerswoude zijn actieve leden van de Vereniging. De voorzitter van de Vereniging Ton Mulder heeft hen gevraagd de Werkgroep Hulp bij Brandwonden voor de Leidse regio op te zetten. Een re gionale club kan beter contacten leggen tussen ex-brandwondpa tiënten in de omgeving dan een landelijke vereniging. Joke en Yvonne hebben razendsnel de Werkgroep op poten gezet. "In de Leidse omgeving moeten hon derden ex-brandwondpatiënten leven. Het is belangrijk dat zij bij elkaar komen. Je kunt van elkaar leren om problemen te overwin nen. Steeds maar weer individu eel problemen wegdrukken en opkroppen is ook niet alles" Van de 4000 slachtoffers per jaar vallen er 2700 onder kinderen. Zij gaan de puberteit in met een ver brande huid. De kinderen moe ten vanwege hun groei steeds weer opnieuw aan de huid be handeld worden. Voor hen is het verbrand zijn helemaal erg, vin den Joke en Yvonne. "Zij hebben nog niks meegemaakt en begin- slachtoffers bij ri hun leven in een andere huid. Voor hen is het nog veel moelij- ker c i brand in Washington Allemaal oudere mensen "die hen toch niet begrijpen". Wat die kinderen een problemen krijgen met seks!" Toch zijn e welijks kinderen lid v eniging. Shockeren Als een ex-brandwondpatiënt een foto van voor de brand vergelijkt met een recentè foto dan "is het toch weer even moeilijk" Joke heeft de gevolgen van de brand redelijk overwonnen. Zij gaat weer net als voorheen naar de kroeg. De studie werd hervat. "Mijn leven is weer hetzelfde als voorheen; behalve dan voor de mensen die me niet kennen Vier jaar geleden ontplofte het gas kacheltje van Joke. "Als de medi sche technieken niet verbeterd waren dan was ik de pijp uit ge weest". Twee-en- een-halve maand verkeerde ze in levensge vaar. Najaren ziekenhuis is zij de afgelopen zomer voor het eerst weer naar het strand geweest. Dat is haar goed bevallen. "De men sen keken wel. Van die blik kom je toch niet af. Maar ik werd niet gemeden" Yvonne daarentegen besloot op vakantie in Frankrijk haar huid wat meer te bedekken om onder de blikken van de voorbijgangers uit te komen. Zij heeft het gevoel dat ze shockeerde. Yvonne draagt de sporen van een auto- ongeluk, drie jaar geleden, waar bij de auto en Yvonne in de fik vlogen. "Ik heb veel vrienden verloren nadat ik weer uit het ziekenhuis kwam. Maar ja dan denk je maar, dat kunnen geen echte vrienden zijn als zij je louter op je huid beoordelen" Het probleem van de "harde omge ving" en hoe dat te verwerken komt dagelijks om de hoek kij ken bij de ex-brandwondpatiënt. Elk mens voelt zich wel eens be roerd maar de ex-brandwondpa tiënt wijt de mindere stemming snel aan de brandwonden. Joke: "Iedereen heeft wel eens geen zin om boodschappen te doen. Maar wij zeggen dan: Nou ik ga het huis maar niet uit. Ik heb geen zin om weer aangestaard te worden" Uiterlyk Het uiterlijk is ongetwijfeld niet zo belangrijk als de reclame het voorspiegelt. Maar in elk geval speelt het uiterlijk een belangrij ke rol bij de eerste ontmóeting. Mensen beoordelen en veroor delen vaak op grond van de eerste aanblik. In een werkgroep van ex-brand wondpatiënten kunnen de pa tiënten elkaar helpen by het overwinnen van schaamtege voelens voor hun eigen uiterlijk. "Als mensen met een gave huid tegen je zeggen: 'Kom op meid, stel je niet aan' dan neem je dat minder van hen aan dan van mensen die ook verbrand zijn", zegt Yvonne. "Zo is Joke super links en ik superrechts, maar dat gaat prima samen vanwege ons gemeenschappelijk kenmerk, een verbrande huid". Joke proes tend: "In het ziekenhuis kwam ik een man tegen met zijn been in het verband. Hij zei: "Ik ben ver brand". Bijna had ik uitgeroepen: "Goh, wat leuk, ik ook". De nieuwe Werkgroep heeft plan nen genoeg. Thema-avonden met deskundigen zoals de direc teur van het brandwondencen trum in Beverwijk of met schoonheidsspecialistes met kennis over het behandelen van littekens. Of een avond over het behandelen van littekens met acupunctuur. Praatmiddagen of -avonden voor de ex-brand wondpatiënten. Geroosterd De Werkgroep is bedoeld voor alle slachtoffers van brand die moeite hebben met hun omgeving. De ernst van de brandwond is niet meetbaar, maar verschilt van persoon tot persoon. Joke: "Ik ken een meisje dat niet naar een trouwerij wilde vanwege haar verbrande handen. Terwijl ik dacht, meid je ziet er hartstikke leuk uit. Moet je mij zien" De een houdt verbrande handen angstvallig in de zakken; de an der interessert het veel minder hoe de mensen er over denken. De een is boos over het grapje J e ziet er leuk uit, alleen een beetje geroosterd", de ander voelt zich ineenkrimpen. Joke en Yvonne hebben één grote wensdroom. Samen met de (nieuwe) leden van de werkgroep zich een weekje afzonderen in een rustige omgeving; een paar huisjes met een zwembad zonder dat "de boze omgeving" hen op de vingers kijkt. De Werkgroep heeft nog geen eigen contactadres. Voorlopig is de Werkgroep Hulp bij Brandwon den te bereiken via het adres van de Vereniging van Ex-brand wondpatiënten, Postbus 1015 Beverwijk, tel: 02150-20237. RENE VAN DER VELDEN Scholen (14) prot. chr. kleuterschool Clara Dozy aan de Oude Rijn 174, zijn zeer verontwaardigd over de pre sentatie van de nota Instandhou- dingsbeleid kleuter- en lager on derwijs van wethouder Van Dam. Dat zulke berichtgeving schade lijk is voor de scholen die erin worden genoemd, kan een wet houder van onderwijs toch niet ontgaan. De "helpende hand" naar de ondergang? Dat een wethouder in het openbaar zijn voorkeur uitspreekt voor het openbaar onderwijs en daarop zijn beleid fundeert, is in strijd met de wet. Openbare en bijzon dere scholen hebben dezelfde rechten. Bovendien beslist de minister over de sluiting van een bijzondere school, na advies te hebben gevraagd van de Onder wijsraad (een landelijk door de regering ingesteld orgaan), de rijksinspecteur en het college van B en W in Leiden. Hoewel het hier nog om een voorstel van de wet houder gaat, kan, als in Leiden de beslissing gevallen is, het ge meentebestuur één adviserende stem uitbrengen. Ten slotte de aantijging van de heer Van Dam dat een kleine school onderwijs van een lager niveau zou geven. Dat is beslist onjuist. Hij dient te weten dat goed on derwijs staat of valt met de man of vrouw voor de klas. Bovendien kunnen kinderen in kleinere groepen beter individueel bege leid worden. Wij willen dat de Clara Dozy-school in onze verkeersintensieve wijk blijft bestaan. Huizen bouwen om de binnenstad leefbaarder te maken? Heel goed, maar dan hoort daar ook een school bij. Mijnheer Van Dam, U sluit "uw" kleinere scholen toch ook niet? Oudercommissie prot.chr. kleuterschool Clara Dozy Oude Rijn 174 Leiden Verhuizen (4) De reactie's van de diverse wet houders zoals deze naar voren zijn gebracht naar aanleiding van het muzikale protest van drie Leidse muziekverenigingen ge ven weer eens blijk van het feit dat zy bijzonder weinig begrijpen van het Leidse verenigingsleven. Ten onrechte wordt bij herhaling gesteld dat de verenigingen pro testeren tegen afbraak van de Morschpoortkazerne. Het tegen deel is waar. De verenigingen die nu in de kazerne zijn gehuisvest, willen beslist geen woningbouw in de weg staan, immers betaal bare woningen in Leiden zijn ze ker gewenst. Geprotesteerd wordt er echter te gen de aangeboden nieuwe huis vesting in de Barbaraschool. In deze school krijgen de verenigin gen maximaal een ruimte van tien bij zeven meter, zegge en schrijven twee klaslokalen. In deze ruimte moet worden gerepe teerd, doch ook het instrumenta rium en kleding moet hierin wor den opgeslagen. Aan het feit dat klaslokalen akoes tisch totaal ongeschikt zijn wordt eveneens voorbij' gegaan. Bovendien maken de verenigingen bezwaar tegen het wederom tij delijke karakter van de nieuw aangeboden huisvesting in de Barbaraschool. Als nu wethou der Tesselaar opmerkt "emotie's te willen terugkaatsen" is deze zeker vergeten dat dezelfde man drie jaar geleden toezegde "De Morspoortkazerne is nog tijde lijk, daarna hebben we zeker permanente ruimte voor de ver enigingen gevonden". De Morspoortkazerne nu geheel of gedeeltelijk te laten staan voor slechts één of twee jaar is slechts een suggestie geweest om te voorkomen dat nu onnodig f128.000 moet worden geïnves teerd in een ruimte die niet alleen tijdelijk maar totaal onbruikbaar Bovendien is een ieder welden kend mens er van overtuigd dat na de afbraak van de Morsch poortkazerne er zeker 2 jaar een braakliggend stuk grond voor in de plaats komt en zijn de .vereni gingen het slachtoffer van een politiek gezelschapsspel dat stadsvernieuwing op deze wijze aan het worden is. J.B. Soet namens Muziekvereniging Con cordia Muziekvereniging Nieuw Leven Muziekvereniging De Burcht Toneelver. Kon. Littirus Sacrum p/a Sleedoorntuin 8 Leiden Verhuizen (5) Wanneer degelijke huisvaders naar het wapen van de demonstratie grijpen, dan moet de nood wel hoog zijn. In het Leidsch/Al- phens Dagblad wordt dit door één van de leden van de Leidse gemeenteraad bestempeld als 'poeha'. Een eenvoudig rekensommetje leert ons waar het om gaat. Vier muziekverenigingen: De Burcht. Concordia, Jong Concordia en Nieuw Leven, te verdelen in vier groepen blazers, drie tamboer- groepen, drie majorettenpelo- tons en twee boeren kapellen. In totaal geschat zo'n 250 personen. Dit alles opeengeperst in een paar schoollokalen. Ruimte om te zit ten zal er niet zijn. Het is dan ook zeer de vraag of er van musiceren nog iets komt. Het meubilair zal verkocht worden of elders opge slagen in de hoop op betere tij den, als die ooit zullen komen. Jaren van zuinig overleg, verstan dig beheer en ijverig oefenen weg. Die muziekverenigingen verdienen een beter lot. Ze hou den nationaal en internationaal de naam van Leiden hoog. J.P. Bruis Opaalstraat 93 Leiden Teekens De "geplaagde vleesmeester Tee kens" heeft het moeilijk. Het Leidsch Dagblad van 6 oktober probeert via "zalige verkoop sters" die Teekens "omhelzen en kussen" medelijden op te wek ken. De ingezakte huizenmarkt zou hem de das hebben omge daan. Wat het artikel niet ver meldt is de informatie die Vrij Nederland op 4 oktober gaf. Tee kens probeerde ook klinkende munt te slaan uit de woningnood. Zo kocht hij woningen aan het Amsterdamse Hoofddorpplein. Die huizen werden in kleinere eenheden gesplitst en moesten vervolgens met veel winst wor den verkocht. Tenminste dat hoopte uitbener Teekens. Maar door verzet van huurders en ge meentebestuur ging dat feest niet door. De hulp van een CDA-mi- nister die het onmogelijk maken van dergelijke praktijken dwars boomt, kwam voor Teekens te laat. Hij kon zich niet verrijken aan de woningnood en stapte in de door hem zelf gegraven kuil. Het kan hard lijken als een zaken man na falen op straat wordt ge zet. Maar de verkoop van goede huurwoningen zet veel woning zoekenden in de kou. Hier wordt de zakenman gestraft voor zijn (gelukkig) mislukt op treden. Maar wat te denken van de willekeur van de zakenmen sen die de Wolspinnerij uit Lei den laten vertrekken? De ach terblijvende werkers krijgen geen winkels aangeboden, slechts een ww-uitkering. Ze zijn dan gedwongen goedkoop vlees te kopen bij de Vleeschmeesters. Kees van Laren Klipperwerf 14 Leiden Busvervoer Bij een halte aan de Korevaarstraat staan woensdag twee dames van 78 en 85 jaar oud, die een bezoek willen brengen aan een familielid in het St. Elisabeth Ziekenhuis. De bezoektijd is daarvan 14.00 tot 14.45 uur. Bus 42 maakt de vlug ste rit, maar is die middag een kwartier te vroeg van de Kore vaarstraat vertrokken. De dames kunnen dus lang wachten. Als bus 48 uit Den Haag van 14.00 uur aankomt, nemen de jonge meis jes het besluit die dan maar te nemen. Dwars door het verkeer heen lukt het nog ook. Ze komen om 14.25 bij het ziekenhuis aan. Niet veel tijd meer voor bezoek, maar toch nog wat. 's Avonds mag ik zelf op bezoek van 18.30 tot 19.30 uur. Ik neem bus 42, die nu wel op tijd is. De bus vertrekt vanaf het ziekenhuis weer om twaalf over elk halfuur. Dit geldt echter maar tot 19.12; de daarop volgende bus komt al weer om 19.36. Om die bus te ha len moet men dus het bezoek afbreken. Omdat de i het ziekenhuis rond die tijd honderden mensen moe ten verwerken, kan ik niet op schieten en mis de bus nog. Uit eindelijk ben ik om 19.39 uur bij de halte, en vlak na mij nog vijf personen. Druppelsgewijs ko men er nog vier personen bij, on der wie iemand die met "veilig, vlug, voordelig" naar Zwolle moet. En maar wachten, en geen bus in zicht. Dan maaar uitkijken naar bus 48 van 20.02 uur. Wan neer deze komt is het intussen 20.15 geworden. De chauffeur doet zyn best, heeft weinig pas sagiers onderweg en schiet lek ker op. De passagier voor Zwolle kan de trein van 20.51 halen. Bij na anderhalf uur na beëindiging vai. het lezoek..ug? Ik svap ait op de Koninginnelaan om 20.35. Dat is een uur en vijf minuten na afloop van de bezoek-tijd. Een rit van twintig minuten met de fiets. Als het zo moet gaan duurt het nog lang eer men uitroept "Openbaar vervoer, heerlijk!" C. de Geus Tulpenstraat 17 Leiden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4