Gemeenteraad kan kiezen: overkluizing of grachtje "Endegeest op de goede weg"'" Zuid-west verdeeld over zebra Brahmslaan ZO KAN HET KORT RAPENBURG WORDEN Leidse stadsrubriek RECHTSWINKEL: Activiteiten bloeden vaak vroegtijdig dood Jongen (11) overlijdt na ongeluk WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 LEIDEN LEIDEN - Het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest is op de goede weg, "hoewel er nog veel moet gebeuren" Dit con stateerde staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) vanochtend bij de officiële opening van paviljoens Bloemhof en Plataan en van het paviljoen Honingraat, een tijdelijk onderdeel van de zwakzinnigenafdeling Voorgeest. "Een kleinschalig psychiatrisch ziekenhuis, centraal gelegen in een niet te groot regionaal ver zorgingsgebied, met het voordeel van een relatie met een psychia trische universiteitskliniek, te kent zich in contouren af', aldus de staatssecretaris. "Het invullen van deze contouren zal nog veel investeringen vragen, niet alleen in materiële zin, maar vooral ook in immateriële zin" Overeenkomstig nu geldende denkbeelden is de bouw van de paviljoens Bloemhof en Plataan van bescheiden omvang gewor den. Beide ziin bestemd voor 36 Onderzoek naar rechtspositie van patiënten LEIDEN - De Werkgroep Ende geest is een onderzoek begonnen naar de rechtspositie van patiën ten op Endegeest. Leden van de Werkgroep deelden vanochtend stencils uit aan het personeel met de aanhef: "Hoera Endegeest verandert! Feestvie ren is dan wel op zijn plaats. Vin den wij ook. Maar zoveel is er nou ook weer niet te vieren". De afhoudende reactie van de di rectie van Endegeest op de be schuldigingen van het ex-raads lid Joyce Hes over misstanden op Endegeest is de Werkgroep in het verkeerde keelgat geschoten. "De directie weigert een onder zoek naar de beschuldigingen onder het mom van "We kunnen niet aan de gang blijven". Goed dan doen wij het onderzoek wel" De Werkgroep Endegeest heeft on der andere de Wetenschapswin kel, een advocaat en de Burger raadslieden benaderd om het on derzoek te begeleiden. "Wij twij felen er niet aan dat iedereen op Endegeest het beste met iedereen voor heeft. Maar we geloven toch niet dat de behandeling altijd even geslaagd is", schrijft de Werkgroep in haar stencil. De Werkgroep wil onder meer een onderzoek naar "onterechte iso lering van vrijwillig opgenomen patiënten, het toedienen van me dicijnen zonder dat de patiënt het wil (het platspuiten) en het be heer van patiëntengelden". De Werkgroep meldt dat haar bij de voorbereiding van het onderzoek reeds gebleken is dat de rechts positie van psychiatrische pa tiënten aanmerkelijk slechter is dan die van gedetineerden. De Werkgroep bestaat voornamelijk uit (ex-)personeel van Ende geest. patiënten. Veder-Split: "Het is echter wel van het grootste be lang dat de kleinschalige bouw van de hedendaagse psychiatrie consequenties moet hebben voor de omvang en samenstelling van het personeelsbestand" De veranderde opvattingen in de psychiatrie weerspiegelen zich in de jaarverslagen van Endegeest. De staatssecretaris citeerde uit het allereerste jaarverslag van de in 1895 opgerichte inrichting (toen nog "gesticht" genoemd), waarin gewag werd gemaakt van het realiseren van gebouwen "liefst buiten het gewoel der we reld" Tegenwoordig geldt het omgekeerde: "Gelukkig wordt deze wereld nu onmisbaar geacht om een werkelijk therapeutisch proces tot stand te brengen", al dus Veder-Smit. Het totstand komen van meer tussenvoorzie ningen als psychiatrische hotels en pensiontehuizen noemde zij "van fundamenteel belang" Het paviljoen Honingraat is een semi-permanente woonafdeling van de zwakzinnigeninrichting Voorgeest. De patiënten worden daar gehuisvest in afwachting van een meer in deze tijd passen de oplossing. Wanneer zij hun de finitieve huisvesting hebben be trokken (bij de stichting Gemiva in Zoeterwoude) zal Honingraat, zo vertrouwde staatssecretaris Veder-Smit "nog zeer vele jaren een nuttige functie kunnen ver vullen". Dit gezien de plannen van Endegeest, waar nog meer verbouwingen en nieuwbouw- plannen in het verschiet liggen. "Het is overigens een goede zaak", zei Veder-Smit, "dat de langdurige verpleging van zwak zinnigen niet meer tot de taak van psychiatrische ziekenhuizen wordt gerekend. Door het tot stand brengen van speciaal voor hen bedoelde voorzieningen kunnen bovendien de grotere psychiatrische ziekenhuizen eerder in omvang worden terug gebracht" Bovag-show LEIDEN - De najaars-Bovag-oc- casionshow wordt vanaf morgen in de Groenoordhallen gehou den. Het wordt een extra feeste lijk gebeuren, omdat het vijftigja rig bestaan van de Bovag wordt gevierd. Naast de honderden au to's, die bedrijven uit Leiden en omgeving tentoonstellen, pre senteert gastheer Hans Versnel een amusementsprogramma met spel, quiz, muziek, een info-show en een jubileum-prijzenshow. Zaterdag is er nog een speciale kindershow. De occasionshow is donderdag en vrijdag van zeven tot tien uur 's avonds geopend en op zaterdag van tien tot vijf uur LEIDEN - Een tweede inspraa*- avond mocht niet baten: bewo ners uit Zuid-West konden geen overeenstemming bereiken over de aanleg van een veilige over steekplaats op de Brahmslaan De meerderheid van de aanwezi gen was het er gisteravond wel iswaar over eens dat een zebra ter hoogte van de Max Regerlaan- Strausspad eigenlijk voldoende is, maar een aantal verontruste ouders vond dit nog te onveilig Het woord is nu aan de verkeers- Een montage van het Kort Rapenburgmet een grachtje van 4,5 meter erin getekend LEIDEN - De mogelijkheid bestaat dat een gedeelte van het Kort Ra penburg, dat volgend jaar in elk geval wordt hersteld, openblijft Dan heeft Leiden er weer een grachtje bij. En, als er geen effec tieve, vervangende maatregelen worden genomen, wellicht ook een aantal verkeersproblemen. Neemt de gemeenteraad uiteinde lijk deze beslissing, dan draait hij daarmee in wezen de klok een kleine driekwart eeuw terug. Ooit was het Kort Rapenburg name lijk een gracht. Maar in 1911 be sloot de gemeenteraad het water te overkluizen. Of om met een ambtenaar te spre ken: "Ze hebben van links naar rechts een betonnen plaat over het water gelegd zodat het ver keer er overheen kon". In de loop der jaren werd het beton echter allengs slechter en na de oorlog werd er dan ook een nieuwe la ding beton op de oude gestort. Bang dat de hele boel binnen af zienbare tijd in elkaar zou zak ken, besloot het college van B en W een tijdje geleden dat het Kort Rapenburg opnieuw overkluisd zou moeten worden. Afgesproken werd dat men vol gend jaar april zou beginnen. Dan was tenslotte ook de Breestraat in verband met de aanleg van riole ringen tijdelijk afgesloten. En zou het Kort Rapenburg dus ook minder intensief worden ge bruikt. Voor de klus werd een bedrag van één miljoen gereser veerd. De vraag was natuurlijk hoe één en ander moest worden uitgevoerd: een normale overkluizing of niet? Zo vroeg een raadslid zich bij voorbeeld af of er geen bevaarba re overkluizing kon worden ge maakt. Ofwel: kon het Kort Ra penburg niet worden verhoogd zodat er weer rondvaartboten onderdoor konden? Ook werd de mogelijkheid geopperd om een grachtje met bescheiden afme tingen (4,5 meter breed) aan te leggen. De afdeling gemeente werken bestudeerde deze varian ten. "Omgekeerde wereld" Hoe realistisch zijn deze voorstel len, die ook nog een paar ton meer kosten? Of kunnen beide varianten direct naar het rijk der fabels worden doorgezonden, dat zijn natuurlijk de vragen waar over, in eerste instantie, de raads commissie voor ruimtelijke or dening zich zal moeten buigen. Want het is zo duidelijk als wat dat de aanleg van een gracht waar schijnlijk ook betekent dat de verkeersproblemen op het Kort Rapenburg, toch al geen toppunt van vlotte doorstroming, alleen maar groter zullen worden. Of er dan, net als nu, nog wel zo'n 65 bussen per uur over het kruis punt kunnen rijden? "Wordt er een gracht aangelegd, dan zal de verkeerscirculatie toch danig moeten worden aange past", stelt H. Roelofs van de ge meentelijke afdeling bruggen. 'Anders zullen de files groter worden en zal het verkeer slui proutes gaan zoeken. Maar mis schien kunnen we het Noordein de voor verkeer vanaf het Kort Rapenburg afsluiten. En er moe ten natuurlijk een paar brug getjes worden gebouwd". Ook de verhoging van het wegdek is volgens de gemeenteambte naar niet geheel zonder proble men, maar deze ingreep houdt geen verslechtering van de ver keersafwikkeling in. "Er onstaat alleen een soort omgekeerde we reld. De mensen moeten nu eens geen trap óp, maar een trap af om in hun huis te komen". De moeilijkheden rond de over steekplaats ontstonden een paar weken geleden. De gemeente wilde de straat verbreden en een bushalte aanleggen. De ophoging zou worden verwijderd. Hierover was in januari van dit jaar al een inspraakavond geweest Niets aan de hand toen. Een paar we ken geleden protesteerden een paar bewoners uit de buurt ech ter alsnog. Zij waren indertijd niet uitgenodigd voor de avond en wilden in tweede instantie hun zegje doen. Dat kon. Gisteravond herhaalden ze hun belangrijkste eis nog eens. "De straat mag geen racebaan wor den. En de gemeente moet daar om voldoende veiligheidsmaat regelen treffen om ongelukken te voorkomen". Om uit de impasse te komen, stil legging van het werk dreigt ten slotte, stelden ambtenaren van de afdeling verkeerszaken voor een zebra aan te leggen. Bij wijze van compromis. "De auto's rijden dan niet zo hard" Andere voorstellen, waaronder de aanleg van een "eilandje" in de straat, waren volgens de ambte naren niet zo effectief. Het bus- verkeer wordt daardoor opge houden en bovendien kan het au toverkeer niet zo goed worden afgehandeld. Opstoppingen dreigen. "Ik wil het heel nadrukkelijk stel len: een eilandje kan verregaande consequenties hebben", zei één van de ambtenaren. Hij doelde op het feit dat de busmaatschappij NZH misschien wel van de route afziet als een dergelijke belem mering wordt aangebracht. "Erg vervelend voor de bejaarden, voor wie de buslijn speciaal is be stemd", aldus de ambtenaar. Zijn collega voegde daar aan toe dat een zebra zijn inziens veilig ge noeg is. "En u moet ook oppas sen", zo waarschuwde de ambte naar, "dat u uw kinderen niet te beschermd opvoedt. Dan kunnen ze zo straks geen enkele weg meer over zonder begeleiding" door René van der Velden Jaap Visser De Leidse televisie-fanaten die maandagavond rond het middernachtelijk woontegetrouw de zes netten op hun kabel-kleurentelevi sie "langsfietsten" op ^oek naar de Leidse pornopiraat PTV deden een opmerkelijke vondst. Op Duitsland 2 meldde zich namelijk een nieuwe etherpi raat die werkt onder de naam Nederland 3. Geen lang leve de porno, zoals bij de PTV, maar lokale programma's. Dat staat Nederland drie voor ogen. Gisteren werden wij gebeld door ene "Hans van Neder land 3". Hij meldde: "Wij hebben niets met de PTV te maken. Onze uitzending van dinsdagavond was wel een ode aan de Leidse piraat maar wij gaan heel anders werken dan de PTV. Landelijk. Vol gende keer zenden we uit in, noem maar een zijstraat, Maastricht. Wij gaan ook zeer zeker geen pornoprogram ma's brengen. Wij willen lo kale programma's maken, bijvoorbeeld om streektalent op televisie aan bod te laten komen". Volgens Hans is Nederland 3 ontstaan uit onvrede met het huidige omroepsysteem. "Daarom noemen we ons ook Nederland 3. Wij zijn tegen de monopoliepositie van de om roepen en de NOS. Er moet meer concurrentie komen. Wat wij doen is eigenlijk niets bijzonders. In Engeland en de Verenigde Staten kan dit toch ook?". Het contactadres van Neder land 3 is de al drie jaar be staande Stichting Lokale Omroep, postbus 99 in Noordwijkerhout. "Het bleek dat onze ideeën deze stichting wel aanspraken", aldus Hans die ons aan het eind van het telefoongesprek verzekert dat Nederland 3 nog wel eens in Leiden terugkeert. Heel knap Veronica zal vanavond in haar televisieprogramma Info aandacht besteden aan het fenomeen televisie-piraat. Ruud Hendriks heeft een ze- minuten durend "item", zoals dat in omroepkringen heet, over dit verschijnsel gemaakt. Zeven minuten met daarin een interview met staatssecretaris Nelie Smit- Kroes en ook aandacht voor de PTV en vooral voor Ne derland 3. Een NOS-medewerker die we gisteren aan de lijn kregen toen we in de NOS-fabriek tevergeefs op zoek waren naar Ruud Hendriks merkte nog op: "Oh, gaat het over die nieuwe televisiepiraat in Lei den. Ja, ik heb die uitzending dinsdag toevallig gezien. Heel knap wat die mensen doen, heel knap". Vanochtend kregen we van ene Charles van de PTV een brief over het in beslag nemen van de tussenzender door de PTT. Daaruit blijkt inderdaad dat deze vondst de frequentie van de PTV-uizendingen niet zal verminderen. Volgens Char les heeft de PTT alleen maar een frequentiewisselaar van ongeveer zes tientjes te pak ken. De heuse omroepsler van "Nederland 3 vrije televisie" die maan dagavond als motief voor de illegale uitzending aanvoerde dal twee netten voor veertien miljoen kijkers veel te weinig isen dal alle zwartkijkers op deze manier legaal kunnen kijken. 'Vermoedelijk is de frequen tiewisselaar gevonden door dat de.herfst iets te vroeg was ingetreden en daardoor de accu in de boom zichtbaar werd", aldus Charles die daar nog aan toevoegt: "Er is nie mand van de PTV gepakt en wij gaan door met zenden" uit kon schakelen en tot doel had de straling van de moe derzender om te vormen en door te zenden naar de Case- ma mast. die het centrale an- tennësysteem bevoorraad, zo blijkt uit de technische uit eenzetting in de brief van de PTV. Waar een ondernemer het al niet moeilijk mee heeft in de huidige economische crisis.... Neem nou het ondernemende duo Hans Christiaanse en Rob Verschuren van het gelijknamige reclame- briefpapier laten drukken? 3 hun adviesbureau. "Welk adres moeten v probleem. Het duo houdt namelijk kantoor in een pas gerestaureerd pandje aan de Hooglandsche-Kerkgracht 25. Of is het aan de Hoogland- sekerkgracht? Het straatnaambordje bij de kerk aan de rechterkant (voor de kij kers links) meldt de oude spelling. Het straatnaambordje aan de overkant de nieuwe. Ach, je bent jong en je wilt wat. Christiaanse en Verschuren lieten "Hooglandsekerkgracht" op hun briefpapier drukken. "What's in a name?" grapt Rob Verschuren in onvervalst Leids. LEIDEN - Niet altijd lukt het de Leidse rechtswinkel even goed om de mensen te betrekken bij zijn activiteiten. Vooral bij de af deling Werken, waar onder meer vragen over verzekeringen e.d. worden behandeld, speelt dit probleem. Het resultaat nogal wat activiteiten bloeden vroeg tijdig dood. In het pas verschenen jaarverslag, waarin één en ander op een rijtje wordt gezet, wordt hiervoor ook een reden aangedragen. Het komt er simpelweg op neer dat de zogenaamde doelgroep (werklo zen. arbeidsongeschikten) te weinig is georganiseerd. Daar LEIDEN - De 11-jarige Johan Timmerman uit Leiden, die maandagmiddag bij het overste ken van de Hoge Rijndijk werd aangereden, is vanochtend om half zes in het Academisch Zie kenhuis aan zijn verwondingen overleden. Johan stak ter hoogte van de Ver- damstraat plotseling de rijbaan over en werd geschept door een personenauto die uit de richting van Leiderdorp kwam. Met een zware hoofdwond en een gebro ken been werd hij overgebracht naar het AZL waar hij vanoch tend is overleden. De Leidse politie vraagt of getuigen van het ongeval zich willen mel den bij de afdeling verkeerson- gevallendienst. telefoon 149961. komt bij dat de regelingen waar het vaak om draait landelijk wor den vastgesteld. "Het aanpakken' van een leemte moet dan ook landelijk worden geregeld. Dit vereist organisatie van de hulp verleners. Wel kan er veel aan dacht worden besteed aan de uit voering door plaatselijke over heden". Bij de afdeling Wonen is de sa menwerking vaak nauwer. Op die "afdeling" is ook een begin gemaakt met het projectenwerk. (Het maken van een woonboek over "falend" volkshuisves tingsbeleid en het samenstellen van een zwartboek over buiten landers in hun woonsituatie.) "Meer tijd" Duidelijk wordt in elk geval dat de rechtswinkeliers in de periode 1979 meer tijd aan projecten heb ben besteed. Vroeger kwamen ze daar. naar eigen zeggen, niet aan toe, omdat het spreekuur een enorme hoeveelheid werk met zich meebracht. Een deel van die werkzaamhedem zijn echter overgenomen door een andere juridische instantie, het Bureau voor Rechtshulp. Bovendien is in Leiden een advocatencollectief opgericht.Een ander belangrijk punt uit het jaarverslag betreft de problematiek rond bestem mingsplannen. Steeds meer mensen stellen daarover vragen, zc ki jkt Dee< htswinkc' vi' rY - ook meer aandacht aan de juridi sche problematiek rond de plan nen besteden. Ten slotte. In het jaarverslag stelt de rechtswinkel dat er steeds duidelijker zal moeten worden gekozen voor bepaalde projec ten. Dit om de doelstelling van de vereniging, het helpen van men sen met de laagste inkomens en opleidingen, te kunnen blyven verwezenlnken. HOOGLANDSCHE-KERKGRACHT lau

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3