Geen auto's in omgeving Winkelhof [Le/cfee agenda Bijna alle tarieven in Wassenaar gaan omhoog EXPOSITIE IN WARMOND D'66 Voorschoten wil meer openbare scholen Poppententoonstelling in bibliotheek Voorschoten WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 LEIDERDORP - Parkeren rond het nieuwe winkelcen trum "Winkelhofin Leiderdorp zal in principe onmoge lijk worden. Er is een aantal maatregelen in de maak om bezoekers van het winkelcentrum, dat 22 oktober zijn poorten opent, te dwingen hun auto in de ondergrondse parkeergarage te zetten. Projectontwikkelaar Matser pro beert dat te stimuleren door aan trekkelijke parkeertarieven. Het eerste en het tweede uur gaat 50 cent per uur kosten, vanaf het derde uur gaat het tarief fors om hoog naar 1,25 gulden. Het maximale dagtarief wordt 10 om Hilleg< behandelt begroting HILLEGOM - De Hillegomse ge meenteraad behandelt tijdens zijn vergaderingen van 6,18 en 25 november de begroting van de inkomsten en uitgaven in 1981. Op de 6e houden de partijen hun algemene beschouwingen, waar op door B en W op de 18de zal worden gereageerd. Tijdens de vergadering op de 25ste novem ber moet de begroting worden vastgesteld en goedgekeurd. LEIDEN - In het jongerencentrum Stats, Haarlemmerstraat 73 (het Volkshuis) wordt morgen weer een informatiemiddag gehouden. De bijeenkomst is gewijd aan de schoolverlater en wordt vooraf gegaan door de film "Nu kiezen voor straks". Het centrum is van af drie uur geopend; het info- programma begint om half vier. Laboratorium onderwijs duurt langer LEIDERDORP - Het vernieuwde laboratoriumonderwijs zal een dagopleiding worden van drieënhalf jaar, inclusief een sta geperiode van een half jaar. Ook het middelbaar laboratorium onderwijs wordt aangepast. Er komen een theoretische dagop leiding van vier jaar en een prak tische opleiding van driejaar. Dit vernieuwde laboratoriumon derwijs moet per 1 augustus 1981 worden ingevoerd. De vernieuwing van het avondla- boratoriumonderwijs zal in een later stadium plaats vinden. Dit maakte Drs. J. Bos van de direc tie Hoger Beroepsonderwijs van het Ministerie van onderwijs en wetenschappen bekend bij de opening van de laboratorium- school in Breda. De nieuwe op leiding komt in de plaats van de huidige opleidingen, die ofwel driejaar duren, ofwel een voorbe reidend jaar kennen dat wordt gevolgd door een tweejarige cur- De heer De Jong, directeur van de Leiderdorpse laboratorium- school Rijnland, zegt deze ver nieuwing in het onderwijs heel noodzakelijk te vinden. "Er komen hier teveel leerlingen met aansluitingsproblemen. Eén groot deel kan de opleiding dan ook niet afmaken. Het extra half jaar dient dan ook om de leerlin gen meer mogelijkheden te ge ven zich aan te sluiten. Extra geld zal deze verlenging van het on derwijs echter niet vergen. De lestabellen worden zodanig ge wijzigd, dat het ministerie geen cent méér hoeft uit te geven", al dus De Jong. gulden. Overigens zal parkeren de eerste drie maanden niets kos ten. Om de parkeeroverlast in de omgeving te voorkomen, denkt de raadscommissie verkeer en vervoer aan de volgende maatre gelen: De Obool wordt vanaf 40 meter van de kruising met de Hein- siuslaan voetgangersgebied, Voor de overige straten binnen het Winkelhof-gebied (Karolus- gulden, Florijn, Statendaalder) en voor de buurtstraten als Gal laslaan, Heinsiuslaan, Engelen- daal en Vossiuslaan zal in de na bijheid van de "Winkelhof" een parkeerverbod worden ingesteld, Parkeren vóór het gemeentehuis zal verder aan banden worden gelegd, Het parkeerterrein achter het gemeentehuis zal alleen maar mogen worden gebruikt door be zoekers van het gemeentehuis. De bedoeling is, dat er vanaf het begin intensief door de politie zal worden gecontroleerd. Mocht en de voorgestelde maatregelen, die als een proef worden beschouwd, niet het gewenste resultaat heb ben, dan zal de commissie zich nogmaals over de verkeersaf- wikkeling gaan buigen. Lissenaar dood na bedrijfsongeval ZOETERMEER/LISSE - De 39-ja- rige J.J. Wijtvliet uit Lisse is dinsdagmiddag bij een bedrijfs ongeval in Zoetermeer om het le ven gekomen. De man viel vanaf het met losse aluminiumplaten bedekte dak van een in aanbouw zijnde garage op een betonnen vloer. Het slachtoffer was op slag dood, al dus de politie. VOORSCHOTEN - De afdeling van D'66 in Voorschoten is het niet eens met de zogenaamde Scholennota van de gemeente. D'66 gaat er vanuit dat er in elke wijk een openbare school moet komen. LEIDERDORP - De ruimte voor het gemeentehuis in Leiderdorp waar nu nog volop wordt geparkeerd. Na de opening van het nieuwe winkelcentrum en een parkeergarage zal dat aanzienlijk moeilijker worden. Sombere gemeentebegroting Als de plannen van de gemeente, waartegen al veel bezwaren zijn aangetekend, doorgang vinden zal er in de toekomst geen open bare school meer zijn in de wijk Adegeest/Nassauwijk. Kinderen uit deze wijk zullen naar Bosch geest moeten om openbaar on derwijs te volgen. Onlangs vergaderden de democra ten met leden en gemeenteraads fractie over de betreffende nota. De plannen van de gemeente houden verband met de landelij ke wetgeving, dat elke basis school met de aan deze school verwante kleuterschool in één gebouw moet komen. De Park school, de kleuterschool De Woelwaters, de Adegeestschool en de Boschgeestkleuterschool zullen volgens de gemeenteplan nen in één gebouw in de wijk Boschgeest komen. Volgens D'66 zijn de argumenten die de gemeente aanvoert niet juist. De gemeente gaat ervan uit dat het leerlingental in de ko mendejaren sterk zal dalen dit in verband met de vermindering van het aantal geboorten. D'66 zegt dat de gemeente er geen re kening meehoudt dat de geboor tedaling tot staan is gebracht. Dit zou heel andere uitkomsten voor het toekomstige leerlingental tot gevolg hebben. Verder is er volgens D'66 altijd te weinig gedaan om de kwaliteit WASSENAAR - Ook voor Wasse naar gaat in het vervolg gelden, dat de bomen niet tot in de hemel groeien. Tot dusverre staken al lerlei gemeentelijke tarieven gunstig af bij andere gemeenten en kon toch steeds meer reserve worden gevormd. Die tijd lijkt nu voorbij. Reservegelden zullen nu grotendeels worden aangespro ken voor een paar grote objecten en vrijwel alle tarieven zullen worden verhoogd. Om te beginnen zullen, de reini gingsrechten met 40 tot 50 pro cent worden verhoogd. Na 1981 zal vrijwel zeker een een optrek king van de onroerend goedbe- lasting volgen. Een en ander blijkt uit het financiële gedeelte van de aanbiedingsbrief bij de begroting voor het volgend jaar van de gemeente Wassenaar. Het college van B en W noemt een paar oorzaken van de omslag in de algemene financiële positie. Het aantal taken van de gemeen telijke overheid neemt sterk toe, terwijl er tegelijk sprake is van een ombuiging door de regering ten aanzien van de uitkeringen uit het gemeentefonds. De toe nemende werkzaamheden kun nen zonder meer worden vertaald in een grotere behoefte aan per soneel. Verder is op diverse ge bieden, zoals bij de vuilafvoer, een geheel nieuwe ontwikkeling gaande. De gemeente komt daar door voor onverwacht grote uit gaven te staan, waarvoor extra middelen moeten worden ge vonden. Vandaar de grote verho ging van de reinigingsrechten, die het mogelijk moet maken dat het vuil door de vuilverbranding in Leiden kan worden verwerkt. Verder blijkt uit de begroting dat de uitgaven voor de politie een half miljoen uitstijgen boven de vergoeding die het Rijk daarvoor verschaft. Het college geeft hier bij als commentaar dat "de ge meente Wassenaar zich in het ka der van de openbare veiligheid een aantal luxe zaken veroor looft". Legt de burger in verge lijkbare gemeenten voor openbare veiligheid ruim 50 gul den neer, in Wassenaar is dat be drag 116 gulden per jaar per Het hierboven geschetste sombere beeld komt er beter uit te zien, als een tweetal wijzigingen in de be rekening van de algemene uitke ring van het rijk aan gemeenten doorgang vindt. Wassenaar be hoort bij de groep van gemeen ten, die voordeel zal trekken uit die wijzigingen. Het gaat om een groter accent op een uitkerings bedrag per woning ten koste van het bedrag per inwoner. Dat is gunstig voor een gemeente met een lage gemiddelde gezinsgroot te. Het tweede punt betreft de rijksvergoeding voor de Sociale Zorg, die voor Wassenaar ook op voordeliger wijze wordt bepaald. Deze beide wijzigingen kunnen ongeveer 500.000 gulden opleve- BOSKOOP - Op de Boskoopse- weg ontdekte de eigenaar van morgen, dat zijn auto was open gebroken. De verdwener&pullen hebben een waarde van ongeveer f3000. TANK - De Leopard 2 is een prima tank, zo heeft staatssecretaris Van Eekelen (defensie) de Twee de Kamer laten weten. In ant woord op vragen van kamerleden schrijft hij dat verhalen over con structiefouten aan de tank niet op waarheid berusten. Het West- duitse weekblad Der Spiegel maakte onlangs melding van ern stige constructiefouten aan de Leopard 2, waardoor onder meer de veiligheid van de bemanning in gevaar zou komen. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK - Bij het linksaf slaan kwam de 13- jarige fietser M. O. uit Hazers- woude gistermiddag kwart over vijf op het fietspad van de Rijn dijk bij Plein 68 in botsing met een bromfietser. De jongen liep een gebroken linkerbeen op, de 16-jarige bromfietser R. T. uit Koudekerk had verwondingen aan de arm. WARMOND - Overzicht van enkele olieverfschilderijen, die tot 31 oktober te zien zijn in Galerie de Pomp in c Dorpsstraat in Warmond. Op de tentoonstelling zijn werken te zien van Frans van Stolwijk, Ernest Frissen e Hennie van de Bosch. Naast olieverfschilderijen worden er ook objecten, tekeningen en etsen geëxposeerd. deur In de Lindehoeve gaat om 21.00 uur open. Voor kaarthouders zijn de kosten 3,-, voor alle overige bezoe kers 6,-. Volleybal Modeshow De Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest organiseert op veler verzoek een "herfst- vvinter modeshow" op vrij dag 10 oktober in het Dienst verleningscentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. De show wordt gehouden van 10.00 tot 12.00 uur en 's mid dags vanaf 14.00 uur is er ge legenheid de kleding te be kijken en te kopen. Voor ver voer bellen naar 152568 Concert In de Nederlands Hervormde Kerk in Warmond wordt vrijdag om 20.00 uur een concert gehouden met als so listen Esther Hillinga (so praan), Helga van der Louw (harp), Han Leenderts (fluit). Verder werken mee het Ne derlands Madrigaal koor en het ensemble Madrigalesco. Dirigent is Henk Briër. Fietstocht Het Christelijk Jongeren Ver bond in Wassenaar heeft de organisatie op zich genomen van de "Paauwen-fiets- tocht" op zaterdag 11 okto ber. Er wordt gestart vanaf het Van Heeckerenhuis (bij de rooms-katholieke kerk in de Kerkstraat). Om 9.00 uur vertrekt er een groep en om 12.00 eveneens. De afstand van de tocht bedraagt 25 ki lometer en het inschrijfgeld is 3,50 per persoon (voor kin deren tot twaalf jaar 2,50). Voor inlichtingen 01751-16124. Braak In de Lindehoeve in Voorscho ten treedt aanstaande zater dag de popgroep Braak op. Braak maakt Nederlandsta lige popmuziek met een dui delijk politieke inslag. De Vorig jaar was de gemeente Wassenaar winnaar van het volleybaltoernooi voor ge meenteambtenaren. Daarom zijn zij dit jaar belast met de organisatie van dit jaarlijks terugkerende evenement. Zaterdag zal dit toernooi worden gehouden in de sporthal aan de Dr. Mans- veltkade 1 in Wassenaar. De eerste wedstrijd begint om 9.00 uur. De prijsuitreiking zal rond 18.15 uur plaatsvin den. Prestatieloop De korfbalvereniging "War mond" organiseert op 11 ok tober een prestatieloop over 2,4,8 en 12 kilometer door de bossen, duinen en het strand van Noordwijk. Inschrijving is mogelijk vanaf 10.30 uur bij de Vuurtoren in Noord- wijk. De start is om 11.00 uur. De kosten bedragen 4,- per Spreekbeurt Vrijdagavond 10 oktober is er in de kerk aan de Bachlaan in Voorschoten een spreek beurt van Ruth Mangalwadi, die in een christelijke leef gemeenschap in India de be volking heeft geholpen. Zij zal vertellen over haar erva ringen daar. De avond begint om acht uur en wordt geor ganiseerd door Tear Fund- Voorschoten, een interna tionaal evangelisch hulp fonds. VOORSCHOTEN - Poppen van allerlei materiaal, zoals keramiek en zeemleer zijn vanaf vrijdag te bewonderen in de Openbare Bibliotheek in Voorschoten. De Voorburgse kunstenares Kittie Markus exposeert tot 8 november naast poppen ook nog andere ke- ramieke kunstwerken. Dit c ge werk is geïnspireerd op het thema "Huisje boompje beestje". Ondanks het feit dat de pop haar voorliefde heeft kiest Kittie be wust ook voor andere onderwer pen omdat ze vindt dat het leven niet alleen uit poppen bestaat Het werk van Kittie Markus was eerder te zien op diverse tentoon stellingen onder meer in Voor burg, Het Slot Zeist, Den Haag Amersfoort en Hilversum. Via boeken van haar hand zyn onge twijfeld al vele mensen trouwd geraakt met het werk van Kittie. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de openings uren van de bibliotheek. Twee van de vele poppen i kunstenares Kittie Markus, die vanaf vrijdag in de Voorschotense bibliotheek te zien zijn. OUDE OORLOGSGRANATEN GEVONDEN IN WARMOND WARMOND - In de Warmondse Veerpolder zijn maandagavond drie granaten uit de Eerste Wereldoorlog aangetroffen. De explo sieven opruimingsdienst heeft de granaten inmiddels laten ont ploffen. Een wandelaar trof maandagavond in het gedeelte van de polder dat bouwrijp wordt gemaakt de eerste granaat aan. Later op de avond vond de Warmondse politie er nog twee granaten. Gister ochtend werd de explosieven opruimingsdienst gewaarschuwd die de granaten, zeven en halve milimeter brisant-granaten, on schadelijk heeft gemaakt. Volgens een woordvoerder van de Warmondse politie is het niet de eerste keer dat er oud-Hollandse munitie in de Veerpolder is gevonden. Volgens hem is het best mogelijk dat er in de toekomst nog meer explosieven worden aangetroffen. van het openbaar onderwijs te verbeteren. Wanneer dit zou worden veranderd kan er volgens D'66-berekeningen op worden gerekend dat ongeveer 35 pro cent van de basisschoolleerlin gen openbaar onderwijs zal gaan volgen. Daarom pleit de fractie voor de bouw van twee nieuwe openbare scholen en wel één in het gebied Adegeest/Nassauwijk en één in Boschgeest. Zoeterwoudse actie leyert ruim 50.000 gulden op ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse "Week voor de Missiona rissen", die enkele weken terug door de werkgroep Missie en Ontwikkeling is georganiseerd heeft een totaalbedrag van 55.850 gulden opgeleverd. Dit bedrag overtreft dat van het vorige jaar met ruim 10.000 gulden. De organisatie kijkt dan ook terug op een zeer geslaagde week, waarin activiteiten als een kerk- collecte, een wereldwinkel en een veiling het meest succesvol ble ken. Inmiddels is er een bestemming gevonden voor een bedrag van 10.000 gulden dat enkele maan den geleden door een anonieme schenker aan de werkgroep werd overgemaakt. Het geld zal ten goede komen aan pater Bale mans, die de boeren in de Sahel- landen helpt. WOENSDAG Leiden Stats - Haarlemmerstraat 73, cursus stijldansen; dond van 15 ot 17 uur films en informatie programma's. Stadhuis - commissie maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur. Stadhuis, 15.30 uur verkeers- Leiderdorp Raadhuis - zwaarschrift, 20.00 u Voorschoten Raadhuis-commissie welzijn, 20.00 uur. DONDERDAG De Waag - tentoonstelling Leidse bond van volkstuinamateurs, 19.30 uur. Vrijetijdscentrum - tafeltennistoernooi; film 21.00 uur. Stadhuis - commissie ruimtelijke orde ning, openbare werken en verkeer, 20.00 Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag kaarten, sjoelen andere spel- letjes van 14-16 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel: 140866. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, disco van 20 tot 22.30 uur; vfij soos van 15 tot 17 uur. Koffiehuis Leidse Volkshuis - Werklo zen Belangen Vereniging, vrij van 13 tot r advies. beroep, en be- Raadhuis -commissie welzijn, 20.00 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en Zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van zaterdag 4 okt tot vrij 10 okt s'morgens 8 uur, door Doeza Apo theek, Doezastraat ól, iel. 121313; Apo theek v. Breest Smallenburg, Loeve- stein 6, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur van ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. lEIDSCH dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement (46.30 per post 66,40 Jaarabonnement 1173.70 per post r 254,10 Losse nummers f 0.65. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) j.P.M. van der Meer (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp- F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2