OPZÜ Vrijwel zeker beperking staalproductie in de EG ËVB„k i~- ar 1 jgr II I It=.. li ST. if a iSili *s Geen bijstand voor aanschaf van woonwagens Kort zakelijk Eerste Amerikaanse brandweervrouw 99 uit corps weggepest Alleen West-Duitsland heeft bezwaren Nu al 23,5 miljoen verlies bij RSV De helpende hand van TROS-Aktua a- «35 IS. SSu ut as sa WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 ECONOMIE PAGINA 27 Ondernemingsraad Ondernemingsraden in onderne mingen met 35 tot 100 werkne mers zullen dezelfde bevoegdhe den kunnen krijgen als onder nemingsraden met meer dan 100 werknemers. Minister Albeda van sociale zaken heeft namelijk het wetsontwerp dat de mede zeggenschap regelt in de kleinere ondernemingen zo gewijzigd dat de bevoegdheden in onderne mingen met 35 tot 100 werkne mers kunnen worden uitgebreid Havenstaking Ongeveer 1.800 havenarbeiders in de haven van de Britse stad Huil hebben gisteren het werk neer gelegd als teken van solidariteit met collega's in de havens van Grimsby en Immingham. aan de Engelse oostkust. De laatsten, ongeveer duizend, zijn in staking uit protest tegen het niet opnieuw *in dienst nemen van zeven ha- j venarbeiders. Het conflict zou snel kunnen over slaan naar andere havens, omdat het in feite gaat over de toepas sing van arbeidsovereenkomsten tussen vakbonden en werkgevers over de bescherming van de werkgelegenheid van de haven arbeiders. Een dergelijke staking verlamde vorige maand de haven van Liverpool. Failliet Meubelfabriek de Natris in Val- kenswaard is failliet verklaard Dat betekent dat de 59 werkne mers ontslagen zullen worden Curator mr M. Ambags heeft la ten weten dat er een kleine kans is dat een deel van het bedrijf kan worden overgenomen door een andere firma. Dat zou inhouden 6 dat niet alle 59 arbeidsplaatsen ir-verloren zullen gaan. Ölie Volgens het Saoedische dagblao "Al-Riyadh" zouden Saoedi- Arabie, Koeweit en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hun gezamenlijke olieproduktie heb ben vergroot met drie miljoen va ten (van 159 liter) per dag. De krant méldt dit uit betrouwbare bron te hebben vernomen. De maatregel zou maandag zijn in gegaan. Van officiële zijde is uit geen van de drie landen een be vestiging gekomen. Als de pro duktie inderdaad met drie mil joen vaten is vergroot, is het ver lies aan olie door de oorlog tussen Iran en Irak grotendeels goed gemaakt. Smit De onderhandelingen over een nieuwe cao voor het personeel van Smit-internationale in Rot terdam zijn afgelopen nacht zon der resultaat afgebroken. De Vervoersbonden FNV zijn vol gens adjunct-directeur A. Bons niet akkoord gegaan met het Smit-v kingt den HILVERSUM (GPD- Wie Kent nog het verhaal van de Amerikaanse brandweervrouw Linda Eaton die, omdat zij haar kind tijdens de pauzes op haar werk geen borstvoeding mocht geven, haar werkgever (de gemeente) een proces aan deed vanwege sekse discriminatie. Dit proces heeft ze destijds gewonnen, maar het heeft haar geen windeieren ge legd, zo meldt het Amerikaanse vrouwenblad Ms. Twee weken na de uitspraak van de burgerrechtencommissie, als reactie op een voortdurende se rie vervelende en gevaarlijke streken op het brandweersta tion, besloot Eaton ontslag te nemen. Het meest schandelijke van alle incidenten was het op zettelijk scheuren van Linda's rubber handschoenen, nodig om haar beroep uit te oefenen. Om dat in de handschoenen een scheur zat die ze niet kon zien, kostte dit bijna haar leven. De advocaat van Linda Eaton, Cla ra Oleson, zei dat ze blij was dat haar cliënt ontslag had geno men: „Ik hoef me niet langer zorger te maken om haar veilig heid" Voor de duidelijkheid gaan we even terug in de geschiedenis. In augustus 1977 werd de eerste en enige vrouwelijke brandweer man van Iowa aangenomen, Linda Eaton. Toen ze zwanger was, werd ze overgeplaatst naar een ander gemeentelijk baantje. Ze nam haar brandblussersbaan weer op in januari 1979, toen haar zoon Ian drie maanden oud was. Toen werden de verzoeken om tijdens de 24-uursdiensten in de pauzes Ian de borst te geven, haar ontzegd. Twee keer werd ze geschorst toen ze het verbod overtreden had. Thomas Miller, procureur-gene raal van Iowa, diende een klacht in wegens seksediscriminatie bij de commissie voor burger rechten. Hij zag dit borstvoe dingsverbod als een discrimina tie naar sekse, omdat andere werknemers, mannen, die in hun pauzes familiebezoek ontvin gen, niet tot de orde geroepen werden. Een rechterlijk bevel stond Linda Eaton toe om door te gaan met werken en het voe den van haar baby op het brandweerstation tot de com missie een uitspraak had ge daan. In april 1980 vond de commissie dat de acties van de gemeente onjuist waren: „Verzet tegen de lichamelijke daad van het borstvoeden", zo luidde de uit spraak van de commissie, „en een werknemer anders behande len alleen om diens borstvoe ding is een discriminatie naar sekse". De commissie voor burgerrechten besloot dat Eaton 5000 gulden als smartegeld en 400 gulden aan achterstallig loon van de ge meente moest krijgen. Sinds dien heeft de gemeenteraad van Iowa protest aangetekend tegen de uitspraak van de commissie, ondanks het feit dat een raads man waarschuwde „voor steeds dieper zinken in het drijfzand van deze publieke onzin". In ie der geval, ondanks de voor haar gunstige uitspraak, is Linda Ea ton min of meer weggepest van haar werk. Zelf zei ze na haar ontslagname: „Waarom mijn volharding in het met de bor^t voeden van mijn kind als een bedreiging van de gemeente wordt gezien, vind ik onbegrij pelijk". - De staalfabrieken in de Europese Gemeenschap moeten hun produktie binnenkort flink gaan beperken. Deze verwachting bestond gisteravond in Luxemburg nadat acht van de negen EG-landen zich in de Europese minis terraad hadden uitgesproken voor een krachtdadige aan pak van de crisis in de staalindustrie in de EG-landen die de laatste maanden een dramatische omvang heeft aan genomen. Alleen Duitsland verzette zich te gen uitroeping van de zoge naamde 'crise manifeste' (duide lijke crisis) volgens artikel 58 van het Europese Kolen- en Staalver- drag. Dit artikel verleent de Eu ropese commissie, het 'dagelijks EG-bestuur', verregaande be voegdheden om de crisis in de staalindustrie - die tot uiting komt in een moordende prijzen slag - aan te pakken. Volgens dc EGKS-regels kan Duitsland overstemd worden, aangezien de andere grote staal producenten in de EG (Frankrijk, Engeland, Italië) vóór toepassing van artikel 58 zijn. Bonn zou al leen nog een beroep kunnen doen op het zogenaamde Akkoord van Luxemburg om afkondiging van de crise manifeste te voorkomen. Dit akkoord houdt in dat een EG- delangen' in het geding zijn. Dat wordt in dit geval echter vrijwel uitgesloten geacht. Schriftelijk zal de Duitse regering binnen twee etmalen haar definitieve standpunt meedelen, zo werd af gesproken. Staalondernemingen in de Europe se Negen moeten volgens het voorstel van EG-commissaris Davignon hun produktie tot juni volgend jaar met 13 tot 20 procent inkrimpen (afhankelijk van het soort produkten). Met deze maat regel hoopt het EG-bestuur de chaos op de Europese staalmarkt te herstellen, die chaos komt tot uiting in een enorme prijsval sinds juli: voor sommige produk ten worden prijzen gëvraagd die 15 tot 20 procent lager liggen dan die in Japan worden berekend. Dit land heeft de meest efficiënte LEIDEN - Groen 43-68, pronkbonen 1,00-1,50. snijbonen 1,60-3.50, stambonen 4,10—4,30, boeren kool 53. chinese kool 41-49, rode kool 43. 61-^8, prei 41-1,00, spruiten A -1,38. C 1,02-1.09. D •n 26, witlof 1,00-6,10, bloemkool 1x6 1,65-1,90, 8st. 1,35. bloemkool lOst. 1,05, knolselderij 17-80. sla 39-58, bleekselderij 21-62, KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: andijvie per kg 37-52, snijbonen 1.68-2,10, rode kool 37. groene kool 65, spitskool 31-44, waspeen AI 4,50-8,40, ------ -- - - J-10,00. Bil Bangkok wordt de afgelopen dagen geteisterd door overstromingen, als gevolg van zware regenval. Een deel van de Thaise hoofdstad staat onder water. Auto's en bussen proberen zo goed en zo kwaad mogelijk, toch hun bestemming te bereiken. waspeen 109 Ion, breekpeen AI per kist 2,30-7,80, prei A per kg 25-74, schorsene ren BI 98-1,33, Cl 33-64, Spinazie 49-60. bloemkool 611 88-108, 81 101-1,65, 811 55-71, 121 71-1,20, aanvoer 5150 stuks. DEN HAAG (GPD) - Per 1 januari, of spoedig daarna, zullen woonwagenbewoners geen bij stand meer kunnen krijgen voor de aanschaf van een nieuwe woonwagen. Eerder gold dit al voor jonge woonwagenbewo ners, die voor het eerst een eigen woonwagen betrokken. De Kroon bevestigde daartoe de zienswijze van een gemeente in het zuiden van het land. Per Koninklijk Besluit is thans voor alle woonwagenbewoners bepaald dat zij, evenals andere Nederlanders, zelf in de kosten van hun wonen moeten voor zien. Wel komen woonwagen bewoners daardoor eveneens in aanmerking voor huursubsi die. ROTTERDAM (GPD) - Ryn- Schelde-Verolme meldt over de eerste zeven maanden van dit jaar ven maanden va ze cijfers f 15,4 e met een verlies c van f21,9 miljoe Dat het 1979 waren de- f 45,8 miljoen, /er het hele jaar afwijking van ankelijkeverwachting, dit jaar toch met een verlies zal moeten afsluiten wordt in hoofd zaak veroorzaakt door nieuwe ernstige tegenslagen bij de groep proces en energie. Daardoor Ton van Brussel en energie. L) de eind 1979 al a 1 Een paar maanden geleden raakte de actualiteitenrubriek Aktua TV in opspraak door een actie waarmee het noodlijdende Ne derlandse bedrijfsleven de helpende hand werd geboden. Onder het motto "koop Hollands" of een soortgelijke kreet, wijdden de mannen van Wibo van der Linde een programma-onderdeel aan de in hun ogen miskende kwaliteit van het Nederlandse produkt Mensen, wees kritisch bij aankoop, let niet alleen op de prijs, maar ook op de kwaliteit, zodat ook Nederlandse bedryfsven weer eens aan de bak kunnen komen. Zo luidde de centrale boodschap. Zelf behoor ik niet tot de fans van de lawaaierige programma. Ik bekijk het meestal met niet meer dan een half oog, om de simpele reden dat actualiteit mijn brood is en vriend en vijand in de gaten dienen te worden gehouden. Maar deze actie deed mij wel sympa thiek aan. Hij werd dan ook prompt verboden. Als lid van de Europese Gemeenschap dient Nederland zich immers te houden aan het vrije handelsverkeer tussen de Negen. De oproep tot een boycot van produkten uit ook de acht partnerlanden is met die afspraak in strijd. De TROS moest de actie staken Nationalistisch ben ik niet en in een pleidooi tegen het marktme chanisme heb ik ook weinig zin, maar dat alles neemt niet weg dat het "recht van de sterkste" irritante kanten kan hebben. Zoals overal is het ook die "sterkste" die in de auto-industrie zegeviert. En iedereen weet wie dat daar op het moment zijn dat; zijn die vriendelijk glimlachende en buigende Japanners. Ze wonen weliswaar ver weg; je moet 26 uur in het vliegtuig zitten om ze door de straten van Tokio te zien krioelen, maar hun invloed is dagelijks voelbaar. En niet alleen hier, maar in de hele Westerse wereld. Italië gaat komende vrijdag massaal staken. De vakbonden hebben die actie aangekondigd als protest tegen de saneringsplannen van Fiat. Maar als die Japanners er niet waren geweest, dan was Fiat nu groter en gezonder, dus eigenlijk zijn niet de gebroeders Agnelli de schuldigen, maar doodgewoon die vriendelijk glimla chende en buigende Japnners van 26 uur vliegen weg. Veertienduizend mensen wilde Fiat op straat zetten. De arbeiders van de fabrieken van dit grootste Italiaanse particuliere bedrijf waren woedend. Premier Cossiga moest veertien dagen geleden naar Turijn reizen om te bemiddelen; zyn pogingen leverden geen succes op. Nu het Italiaanse kabinet is gevallen, vonden Umberto en Givanm Agnelli het wat riskant om de zaak door te zetten. Maar hun alternatief in afwachting van een nieuw kabinet, bleek dit week einde ook verre van aanlokkelijk. Niemand werd ontslagen, maar wel moesten 23.000 arbeiders voor de duur van drie maanden naar huis. Woede wederom, en actie in het hele land, komende vrijdag. Die woede is natuurlijk heel begrijpelijk, maar de cijfers tonen aan dat maatregelen niet lang meer kunnen uitblijven, wil er tenmin ste nog iets van het bedrijf overblijven. Vorig jaar liepen bij Fiat 1.320.000 auto's van de band. Dit jaar moest de produktie met 207o worden teruggebracht om door de oude voorraad heen te komen. Inmiddels staan er 400.000 onverkochte auto's bij Fiat. Wordt niets ondernomen, dan is dat aantal aan het eind van het volgend jaar toegenomen tot 650.000, zo is berekend. Nu is die teruggang niet alleen veroorzaakt door de concurrentie van de J apanners en hun "meer auto voor minder geld "-filosofie. In Italië zelf zijn Japanse merken nog helemaal niet zo populair als bijvoorbeeld bij ons. Fiat heeft in eigen land echter vooral terrein verloren aan merken als Lancia, Auto-bianchi en Alfa. In tien jaar tijd daalde het marktaandeel van Fiat in Italië van 70 naar zo'n 50 procent. Agnelli's redenering dat het vooral de lage produktiviteit van de Italiaan is, die alle narigheid heeft veroor zaakt, gaat dus niet op, althans niet in eigen land (in Italië produ ceert een arbeider in de auto-industrie per jaar gemiddeld acht auto's; in de VS en de Bondsrepubliek zijn dat er twaalf. Bij het cijfer van het marktaandeel, komt veel meer de kritiek van de vakbonden om de hoek kijken: bij Fiat is een aantal belangrij ke managementsfouten gemaakt. Dat is volgens de bonden de oorzaak van de teruggang. Bij alle narigheid in de Fiat-fabrieken is er, zo redeneert de gewezen premier Cossiga. voor het staatsbedrijf Alfa Romeo nu een licht puntje. Dit bedrijf gaat samen met het Japanse Nissan (Datsun) een nieuwe fabriek bouwen in Sicilië, waar jaarlijks 60.000 auto's geproduceerd zullen gaan worden. Als de vijand niet buiten de deur kan worden bestreden, dat moet ie maar in huis worden gehaald, zo heeft Cossiga na maanden touwtrekken onlangs be sloten. Dat lijkt een slim besluit. Italië pikt zodoende een graantje mee van het succes van de Japanners. Dat is niet alleen goed voor de betalingsbalans, maar ook voor de werkgelegenheid. Door alle aandacht voor de malaise in de auto-industrie, dreigt echter niet alleen in Italië, maar ook hier vergeten te worden dat Japan het Westen op veel andere terreinen ook te slim af is. Op het gebied van de elektronica bijvoorbeeld, is een zelfde concur rentieslag aan de gang. De economische teruggang die ons allen in zijn greep houdt, lijkt Japan voorlopig voorbij te gaan. Daar zijn het alleen de hoge olieprijzen, die voor wat tegenslag zorgen. Of het tij in ons voordeel kan keren, hangt in belangrijke mate af van de consument, die in de winkel moet kiezen of hy dat ra diootje uit Japan of Hong Kong koopt of het by een Europees merk houdt. Tot een boycot zal ik niet oproepen, hoewel ze daar in het Oosten geen lid van de EG zijn. Maar misschien kunnen de snelle verslaggevers van Wibo op dit terrein nog iets van hun zendingsdrang kwyt? OENSDAG 8 OKTOBER 1980 \tiold IKZO 69.50 89°30 lordtsche Petr. 23L60 ïSoj» èS° 4?', 10 14.40 ïïoo &SrS2L. K™u 219.50 »!so 2i8jio BINNENLANDSE AANDELEN Tokyo PH (S| Tokyo PH Uni-lnvKt 180.00 ïoo'oo S™.. ss ss Verio cert. 17.10 16 60 Vihamij Butt 30.20 30.20 BELEGGINGS INSTITUTEN S5Ï jj£ GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD 28 ItJ llH 11 121.Op f Noorse krooo (10ft 38,75 41,73 - AMSTERDAM (ANP) - Na een kortstondige opleving waren vandaag de bakens op de Am sterdamse effectenbeurs weer verzet Veelal goedkopere prijzen kwamen op het bord te staan, terwyl ook de belangstelling om te handelen niet en-nt w.i Een daling in Amerika wordt hier in Amsterdam direct gevolgd, ter wijl het omgekeerde maar al te dikwijls geen effect heeft, zo ver zuchtte een handelaar Deobligatiemarkt hield zich echter redelijk, met hier en daar wat aanpassingen naar beneden aan het huidige rendementsniveau. De nieuwe staatslening wordt niet ongunstig beoordeeld. Met de korte looptijd wordt duidelijk op de buitenlandse beleggers gemikt, aldus de beurs De inter ïatioi i _e aandelen ver.o- ren terrein. Kon. Olie zakte f 1.40 op f 178.80 en Hoogovens 40 cent f 14. KLM raakte 80 cent kwijt f61 Philips was de witte raaf stijging van 10 cent op üsisr f 17. moest ABN r 1 4 terug op f 306.50 en NMB f 3 f227.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27