Conflict om garages in Hazerswoude ITdijl Yliegtuigbouwkundige wordt directeur ziekenhuis Rijnoord Mogelijk openbare lagere school in Katwijk-Binnen Turkse Christenen spannen geding aan Ir. J. H. Sissingh: Als het gaat om management is er niet zo bar veel verschil BESLISSING VALT NOG DEZE MAAND Noord wijk akkoord met nieuw 'Palace'-plan WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 Autohandelaren beschuldigen elkaar van onfrisse praktijken HAZERSWOUDE RIJNDIJK - De gemeente Hazerswoude gaat (voor zover dat binnen haar vermogen ligt) de illegale autobedrijven aan de Rijndijk aanpakken. Naar aanleiding van vra gen van WD-raadslid S.J. Fransen zijn ver schillende procedures in werking gesteld om een aantal ongerechtigheden recht te trekken. Aan de Rijndijk is een vijftal auto- bedrijven gevestigd: J. Lelieveld, P. de Jong. C. Sip, "Rijndijk" en Van Vliet. Ongeveer een jaar ge leden stuurde Lelieveld een brief aan het gemeentebestuur. In deze brief klaagde hij over de illegale praktijken van verschillende au tobedrijven. Als gevolg van deze activiteiten had hij al drie man moeten ontslaan en hij vroeg de gemeente er iets aan te doen. "De autohandel moet gezond blij ven", zo verwoordt hij zijn klacht nu. "Ik wil een rechte zaak; ik kan niet opboksen tegen mensen die zwart handelen. Als ik een auto verkoop ben ik achttien procent btw kwijt. De gemeente zit fout als zij toelaat dat een ander on eerlijk werkt". WD-er Fransen heeft de zaak nu in de gemeenteraad en de commis sie openbare werken aangekaart. Naar zijn mening moet de ge meente de burger, die lijdt onder wetsovertredingen op het grond gebied van de gemeente helpen. "Ik heb zelf zestien jaar bij een benzinemaatschappij gewerkt. Als ik over de Rijndijk rij en zie dat er ergens een hefbrug wordt neergezet, dan vraag ik mij af of daar vergunning voor is", ver klaart hij zijn twij fels over de wet tigheid van sommige autobedrij ven. "Wordt daar een keet ge- oouwd en lopen er buiten knapen met schuurpapier rond dan ga ik vragen stellen. Ik heb gehoord dat er bij bepaalde autobedrijven geen loonlijsten worden inge vuld. "Men" verneemt dat wao- ers en ww-ers in de vroege och tenduren werkzaamheden ver richten. Mijn twijfels zijn niet on gegrond. De gemeente antwoordde Fransen en Lelieveld dat een aantal zaken niet binnen haar bevoegdheid ligt. "We hebben te bestemder plaatse op de situatie gewezen, waarbij de totale inrichting en alle activiteiten bekeken zullen worden", licht gemeentesecreta ris J.N. Verlare de gemeentelijke stappen toe. Welke instanties en procedures hierbij ingeschakeld en gevolgd zullen worden wil hij nog niet kwijt: "Als autohandela ren in de krant lezen dat ze de economische of sociale controle dienst of de belastingdienst op hun nek krijgen, dan kunnen zij illegale zaken gauw weghalen. Ik vind het erg dat er concurrentie vervalsing'wordt gepleegd, maar ie Eén van de elkaar bestrijdende en beconcurrerende bedrijven aan de Rijndijk is Autohuis De Jong. wij kunnen er niets aan doen. Het is niet de taak van het gemeente bestuur concurrentie te weren. Nog geheel afgezien van de vraag of de concurrentie legaal of ille gaal is". Geen bouwvergunning Een illegale activiteit, die wèl bin nen de bevoegdheid van de ge meente ligt, is wel aangepakt: een zonder vergunning gebouwde schuur op het terrein van C. Sip aan de Rijndijk 59 moet op last van de gemeente verdwijnen. De zaak loopt inmiddels in hoger be roep bij de Raad van State, nadat de gemeente volgens Sip al eens heeft geprobeerd, zonder het be roep af te wachten, het bouwsel te verwijderen. "Ik heb ze met een bijl van mijn erf gejaagd" vertelt de garagehouder. "Ik heb die schuur ook inderdaad zonder vergunning gebouwd, maar mijn buurman (houder van een cara vanstalling) heeft vier schuren van vijf- zeshonderd vierkante meter gebouwd zonder vergun ning. Die dingen bederven mijn uitzicht nog ook terwijl ik één schuurtje uit het zicht, tegen de heg heb gebouwd. Maar van hem vindt de gemeente het wèl goed", stelt Sip verbitterd. Onbevreesd Eventuele controle van de econo mische of sociale dienst ziet hij onbevreesd tegemoet "Er is bij mij nooit ene wagen zonder btw de deur uitgegaan en ik heb altijd sociale lasten afgedragen". Ver volgens wijst hij een beschuldi gende vinger naar J. Lelieveld: "Nee, dan vroeger bij Lelieveld: toen werd er iedere zaterdag tot diep in de nacht met vier man zwart gewerkt". Ex-compagnon van J. Lelieveld, P. de Jong, heeft - vindt hij - ook geen reden tot zorgen: "Je kan tegenwoordig niet meer zwart werken, dan pak je jezelF', meent hij. Over zijn vroegere partner en huidige buurman Lelieveld heeft hij zijn oordeel gauw klaar "Als Lelieveld mensen moet ontslaan dan heeft hij gewoon feen ver keerd beleid gevolgd in zijn be drijf. Ik doe hem geen concurren tie aan". Over Lelieveld's klachten bij het gemeentebestuur zegt hij: "Le lieveld wil gewoon het alleen recht op de autohandel aan de Rijndijk. Maar hij vergeet dat ik net zoveel recht heb om hier au to's te verhandelen". Lelieveld.s klacht over het ontbre ken van een hinderwetvergun ning is deels terecht, geeft hij toe: "Ik werk inderdaad nog zonder hinderwetvergunning, maar ik ben al driekwart jaar met de ge meente daarover bezig". Navraag bij de gemeente, leert dat zijn woorden juist zijn. Ruzie Eigenaar van garage Rijndijk (Rijndijk 136), Ph. Kremer, heeft volgens eigen zeggen ook niets te vrezen: "Ik heb de ruimte ver huurd aan Bram Nihot en die heeft vergunning voor de benzi nepomp. Ik weet verder van niets". Dat J. Lelieveld bij de ge meente heeft aangeklopt, omdat "Rijndijk" geen vergunning heeft voor spuit- en plaatwerk zaamheden, verbaast hem niets. "Lelieveld zit aan de grond; hij heeft ruzie gehad met De Jong en loopt hem nu zwart te maken. Als er één zonder papieren is, dan is dat Lelieveld wel. Hij had vier jongens in dienst van wie één met papieren. Als hij er drie ontslagen heeft zal die (met papieren) ook wel ontslagen zijn". Ook Bram Nihot. huurder van Kremer, vindt Lelieveld's klacht ongegrond: "Ik doe alleen eigen werk; ik ben zelfs aangesloten bij de BOVAG. Je hoort wel eens wat, dat er iemand zwart werkt of geen btw afdraagt en de hinder wet overtreedt, maar ik zou myn hand er niet voor in het vuur dur ven steken, wie wel en wie niet" De reactie van J. Lelieveld op deze niet mis te verstane beschuldi gingen van zijn college-bedrijfs- genoten is kort maar krachtig: "Als ik 12.500 aan lasten per kwartaal betaal en een ander niets, dan wordt het tijd dat de belastingdienst toch eens boeken gaat inzien. Zoals het nu draait, kan toch niet". ALPHEN AAN DEN RIJN - "Kijk, de functie van een ziekenhuis is natuurlijk finaal anders dan van een vlieg tuigfabriek. Fokker is een heel sterk technish bedrijf en hier in Rijnoord staat juist de mens centraal. Maar als het puur gaat om management, is er dacht ik niet zo bar veel verschil". Ir. J. H. Sissingh: "Het complex Deze vergelijking uit de mond van de nieuwe Rijnoord-directeur ir. J. H. Sissingh wordt wat minder onbegrijpelijk voor wie weet dat de nieuwe ziekenhuisbaas afge studeerd vliegtuigbouwkundige is. Hij is rechtsstreeks van vlieg tuigfabriek Fokker ziekenhuis Rijnoord binnengestapt. Op 1 oktober deed ir. J. H. Sissingh (42) zijn intrede in ziekenhuis Rijnoord als algemeen directeur. Hij is tevens algemeen directeur van het verpleeghuis Oudshoorn. In 1975 studeerde hij af als vlieg tuigbouwkundig ingenieur met de specialisatie bedrijfskunde Tijdens zijn studie gaf Sissingh, inmiddels getrouwd en vader van drie kinderen, les in wis- en na tuurkunde. Nadat hij was afge studeerd trad ir. Sissingh in dienst van Fokker, waar hij chef van de afdeling opleidingen werd. Na drie jaar werd hij daar hoofd van de 120 man sterke sec tor produktievoorbereiding, de schakel tussen de tekentafelaf deling en de werkplaats. Boeiend De overstap van Fokker naar de ge zondheidszorg en met name het Rijnoordziekenhuis is een wel bewuste keuze geweest. "De combinatie van enerzijds de sterk technische apparatuur waarmee wordt gewerkt en anderzijds de mens die hier binnen komt voor een stuk hulp, die boeit me sterk", verklaart Sissingh. De emoties die in een ziekenhuis om de hoek komen kijken, schrikken de technicus Sissingh niet af. Integendeel. "Het com plex van tegenstrijdigheden boeit me". Hij beaamt dat de overstap van vliegtuigbouw naar ziekenhuis wat ongebruikelijk is. "Ander zijds kun je met mijn opleiding, vliegtuigbouwkundig ingenieur, met afstudeerrichting bedrijfs kunde, alle kanten op. Een aantal afgestudeerden is ook in de ge zondheidszorg terecht gekomen. Maar inderdaad gebeurde dat meestal direct, en niet via de om weg door een technisch bedrijf." KATWIJK - De beslissing over het stichten van een openbare lagere school in Katwijk aan den Rijn moet deze maand vallen. De Katwijkse gemeenteraad beslist tijdens zijn vergadering van don derdag 30 oktober over de aan vraag om een openbare lagere school in het binnendorp te mo gen beginnen. Die aanvraag is kort geleden gedaan door de Ver eniging voor Openbaar Onder wijs. Voordat de gemeenteraad verga dert, komt de aanvraag aan de or de in twee adviesorganen van burgemeester en wethouders. De raadscommissie voor onderwijs behandelt het onderwerp tijdens haar vergadering van morgen (om 19.30 uur in het gemeente huis). En vanavond praat de ge meenschappelijke schoolraad er vanaf 20 uur (ook in het raadhuis aan de Zeeweg 123) over. Voordat de openbaar-onderwijs- vereniging met haar aanvraag kwam, heeft zij eerst een enquete' gehouden. Inwoners van Katwijk aan den Rijn werd gevraagd of zij behoefte hadden hun kind naar een openbare school te sturen. Er waren 124 ouderparen die daar ja op zeiden. Daarvan voldoen er 99 aan de eisen van de onderwijs- NOORDWIJK - Het gemeentebestuur van Noordwijk en belegger Van der Putte uit Amsterdam hebben in principe een akkoord bereikt over het bouwplan dat moet verrijzen op de plek waar nu bijna t>vee jaar het afgebrande hotel Palace als een 'rotte kies' boven de grond uit steekt. De architect van de belegger werkt thans de definitieve plannen uit, die daarna voor goedkeuring moeten worden voorgelegd aan gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Wethouder Van Duijn (openbare werken) verwacht dat die plannen nog dit jaar zullen worden ingediend. "Liever vandaag nog dan morgen", zegt hij. Het afgeven van een sloopvergunning voor het oude Palace is, volgens zijn zeggen, geen enkel punt. Tegen het plan zijn echter ook nog enkele bezwaarschriften ingediend. De gemeenteraad heeft die als 'ongegrond' naast zich neergelegd. "Ze wa- wet. Voor de stichting van een school zijn 90 geldige handteke ningen nodig. Het is de bedoeling van de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs de openbare lagere school te ves tigen bij de openbare kleuter school het Kwetternest in Kat wijk-Binnen. In een later sta dium gaan die scholen op in één type onderwijs: het basisonder wijs. U bent in een ziekenhuis terecht gekomen dat zich door de jaren heen heeft geopenbaard als een zorgenkindje, dat, te groot voor tafellaken en te klein voor ser vet, forse verliezen heeft opge leverd. Hoe gaat het nu met het ziekenhuis? ""Nou, ik geloof datje Rijnoord be slist geen zorgenkindje kunt noemen. Zeker de laatste tijd gaat het goed met het ziekenhuis. Dit jaar hebben we voor het eerst winst gemaakt en dat geeft wel aan dat we over de eerste zorgen heen zijn. Het spreekt vanzelf dat een aantal dingen nog moet wor den uitgewerkt, maar gezien de ligging van Rijnoord in een groeigemeente als Alphen aan den Rijn, geloof ik niet dat we ons zorgen hoeven te maken over het bestaansrecht van het zieken huis. We voorzien in een behoefte en zolang we kwaliteit leveren hoeft het bestaansrecht geen en kel probleem te zijn". Er wordt nogal eens geklaagd dat de kosten van de gezondheids zorg de pan uitrijzen. Met name de Alphense ziekenfondsarts G. A. de Haak heeft gesteld dat de gezondheidszorg tè compleet is. Volgens hem worden er in de ge zondheidszorg miljoenen uitge geven onder het motto, dat als er maar één mensenleven mee kan worden gered zo'n miljoene nuitgaaf al verantwoord is. Een argument dat bijvoorbeeld in het verkeer geen opgeld doet. Hoe kijkt u daar tegenaan? "Bij alles watje doet zijn er econo mische grenzen. In het verkeer is men niet bereid om, teneinde mensenlevens te sparen, tot het uiterste te gaan. Dat geldt bij voorbeeld weer niet in de vlieg tuigbouw. Daar gaat men wèl tot het uiterste. Een bepaalde risico kans wordt geaccepteerd, maar over het algemeen is vliegen zeer veilig. In de gezondheidszorg wil je ook het uiterste doen om men sen gezond te houden, maar er zijn economische grenzen. Dus geloof ik, dat je moet proberen voor zo weinig mogelijk geld zo veel mogelijk te leveren. En wat Rijnoord betreft, ik denk dat de medische staf voor zichzelf moet gaan bekijken wat zij de komen de jaren in totaal wil gaan aan pakken. Daarvoor is een beperk te hoeveelheid geld ter beschik king. De medische staf zal dan ook onderling de prioriteiten moeten bepalen. Het zal mijn taak zijn om dat besluitvor mingsproces te begeleiden en kostenbewaker te zijn". Zoals bekend heeft het bestuur van Rijnoord (154 bedden) plannen om het ziekenhuis uit te breiden. Een oordeel over die plannen en de verschillende alternatieven die op tafel liggen, heeft Sissingh nog niet. Maar vast staat wèl, dat de huidige ruimte te krap is. "Het plaatsen van verplaatsbare bij gebouwtjes (portokabines) bij het ziekenhuis is natuurlijk een lapmiddel", stelt Sissingh. Denkt u, dat u, gezien de bezuini gingswoede in Den Haag, de uit breiding van Rijnoord nog mee zult maken? "Ik denk dat Den Haag beslist niet onredelijk is. Je zult eerst geld uit moeten geven Om daarna effi ciënt te kunnen gaan werken. Je zult heel goed moeten bekijken: welke kosten moet ik nu maken die later veel geld op zullen leve ren? Het zal mijn taak zijn om aan te tonen wélke investeringen wat op kunnen leveren. Eén van mijn taken zal ook zijn om vast te stel len hoe groot Rijnoord moet zijn om fatsoenlijk kostendekkend te kunnen draaien. Als ik dat alle maal kan aantonen, maak ik de vernieuwbouw van Rijnoord nog wel mee. verwacht ik. Het Academisch Ziekenhuis in Leiden is onlangs als eerste zie kenhuis in Nederland begonnen met het openbaar maken van klachten, althans het aantal en de aard ervan. Is zoiets in Rij noord ook mogelijk? "Dat weet ik nog niet In het alge meen is het een erg gevoelig punt. Overal waar mensen bezig zijn worden fouten gemaakt. Hier is het zo dat dingen die mis gaan bij de directie worden gemeld en in de directievergadering worden besproken. Daar wordt bekeken waarom iets fout is gegaan en hoe die fouten in de toekomst kunnen worden vermeden. Of je dat naar buiten moet gaan brengen en in welke vorm. daar kan ik geen zinnig woord over zeggen". CHRIST A VAN HEES LEIDEN - De Lugdunum-kantine aan de Oegstgeesterweg is in de nacht van maandag op dinsdag ten prooi gevallen aan inbrekers. Via een lichtkoepel drong men de kantine binnen. Ontvreemd is een bedrag van vierhonderd gul den aan wisselgeld en verder twee cassetterecorders en zes sloffen sigaretten. Fietsendief snel gepakt BOSKOOP - De 50-jange Bos- koopse mevrouw N. stapte gis terochtend omstreeks 11.30 uur het politiebureau in Boskoop binnen met de melding dat haar fiets gestolen was. Zij was even een winkel op de Zijde binnenge stapt en had haar fiets niet op slot gezet. Een dienstdoende agent snelde vervolgens naar buiten, waar hij honderd meter verderop een 19-jarige Gouwenaar zich zag voortbewegen op een fiets die aan het signalement dat door de vrouw was opgegeven beant woordde. De man werd van straat geplukt en na verhoor bekende hij. De dolgelukkige vrouw kon haar tocht op de fiets weer voort zetten. ren niet terzake dienende", aldus wethouder Van Duijn. "Maar die men sen kunnen altijd nog naar de provincie. Ik hoop echter dat dit niet gebeurt. Anders lopen we een behoorlijk stuk vertraging o,. in een nieuwbouwplan dat we zo hard nodig hebben". Palace brandde 21 maanden geleden voor een groot deel af. Op een koude decembernacht ontstond er, zo vermoedt men, kortsluiting waardoor in een ommezien de twee bovenste etages een prooi van het vuur werden. De vlammen richtten voor miljoenen guldens schade aan. Een poging om het hotel te herbouwen mislukte, omdat de kosten té hoog waren. Nu komen er appartementen (in vijf woonlagen), horeca op de eerste verdieping met boetiekjes en onder de grond komen zo'n twintig bow lingbanen te liggen. De terrasjes rondom de horeca zullen plaats bieden aan zo'n 2000 mensen. AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse advocaat mr. W. J. van Bennekom trok gistermiddag voor de president van de Am sterdamse rechtbank mr. W. J. Borgerhoff Mulder fel van leer tegen het nieuwe beleid van justi tie om Turkse christenen in af wachting van hun afwijzing op de sluiten in de Bijlmerbajes. „Tot dusver werden deze mensen op het politiebureau ontboden waar hun te verstaan werd gege ven dat zij binnen 14 dagen het land uit moesten. Nu heeft het er de schijn van dat justitie ze op sluit uit vrees dat ze zullen on derduiken" aldus Van Benne kom. De Amsterdamse raadsman deed deze uitspraak in een kort geding dat hij namens vier Turkse echt paren had aangespannen tegen de commissarissen van Ensche de, Hengelo en Amsterdam. De echtparen, waarvan er drie in de tweede helft van dit jaar ons land zijn binnengekomen, kregen on langs van het ministerie van iusti- tie te horen dat ze geen verblijfs vergunning zouden krijgen en de uitslag van een herzieningsver zoek door de Raad van State niet in ons land mochten afwach ten. Om te voorkomen dat ze zouden onderduiken, werden de mannen en vrouwen, die onderdak had den gevonden bij familie in Hen gelo en Enschede, eind septem- ber-begin oktober gearresteerd en in afwachting van hun uitzet ting met hun kinderen opgeslo ten in een leegstaande toren van de Bijlui' Hun opsluiting in de Bijlmerbajes noemde Van Bennekom in strijd met de vreemdelingenwet die de overheid alleen toestaat zoiets te doen als er gevaar voor de open bare orde dreigt. Hij noemde de gerechtelijke con trole op het overheidsbeleid noodzakelijker dan ooit en ver wees daarbij naar het aantal uit zettingsgedingen waarin het vo rig jaar tot een uitspraak kwam Van de 39( korte gec ir.gen wei den er 97 door Turkse christenen gewon nin De raadslieden van de tegenpartij, mr Groen en mr. De Wijkersloot. stelden daar tegenover dat van de 166 in 1980 afgehandelde asiel verzoeken. 150 (M itid

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23