Gezichten op onweer in Tel Aviv Nederland "B" ten onder tegen matte Westduitsers: 1-2 Vermeulen gekozen in A-selectie WINST BELGIE Leiden geeft zege "amateuristisch" uit handen WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 KERKRADE (GPD)-Feyenoorder Pierre Vermeulen is de enige speler van het Nederlands B-elf- tal die na het matige duel tussen de Duitse en Oranje reservisten weet dat hij vandaag kan afreizen naar de Zeister bossen om zich daar met de 15 overige geselec teerden voor te bereiden op de vriendschappelijke interland za terdagavond in Eindhoven tegen de Westduitsers. Vermeulen werd halverwege vervangen door middenvelder Michel Valke. "We wilden met Pierre geen risico lo pen", vertelde assistent-bonds- coach Rob Baan. "Hij was al licht I 1 het duel begon- Zwartkruis wilde niet prijsgeven wie verder de promotie van B naar A mag maken. De selectie volgt in de loop van vandaag. De bondscoach heeft echter niet kunnen verhinderen dat via de clubcoaches namen naar buiten zijn uitgelekt. Vijf spelers van AZ (Metgod, Spelbos, Peters en de verrassingen Jos Jonker en Pier- ke Tol) zijn genoemd. Daarnaast is Hans van Breukelen door de keuze van Feyenoord-doelman Joop Hiele in het B-team zeker van de plaats onder de lat. Assistent-bondscoach Rob Baan toonde zich tevreden over het spel van zijn elftal. "Bedenk wel dat we twee jaar niet hebben ge speeld met een B-team. Meer dan één training hebben we niet ge houden. Dat was natuurlijk te merken. KERKRADE (GPD) - Ook de vijfde wedstrijd tussen de B-teams van Nederland en West-Duitsland, die gister avond in Kerkrade werd gespeeld, heeft geen winst op geleverd voor de Oranje-equipe (1-2). Sinds in 1956 deze serie startte behaalde Nederland tweemaal een gelijkspel, terwijl de overige ontmoetingen steeds, weliswaar met kleine cijfers, werden verloren. Luuk Balkestein ziet samen BRUSSEL (ANP) - Ter voorbereiding op het komende duel tegen Ierlana voor de kwalificatieronde van het WK-eindtoernooi oefende het Bel gisch nationale elftal gisteravond in Brussel tegen Eintracht Frankfurt. De Belgen wonnen na een ruststand van 1-1 met 4-2. Er waren 2000 toeschouwers in het Heizelstadion. In de eerste vijfenveertig minuten verzuimden de rode duivels afstand te nemen van Eintracht. De Belgen manoeuvreerden zich meerdere malen in riante scoringsposities, maar het vizier van met name Eddy Voordec- kers van Standard Luik stond in die periode niet scherp afgesteld. Pas in de 38e minuut opende Erwin van den Bergh, topscorer van Europa, de score: 1-0. Op slag van rust nivelleerde Nachtweih de stand, toen hij een door België slecht weggewerkte bal achter doelman Pfaff deponeerde. 1-1. In de tweede helft maakten de Belgen beter gebruik van de kansen. Middenvelder Mommens in de 58e en opnieuw Van den Bergh in de 68e minuut vergrootten de marge tot twee treffers: 3-1. Eintracht, tegen stander van FC Utrecht in de tweede ronde van het UEFA-bekertoer- nooi, hield de strijd open door 18 minuten voor tijd tegen te scoren door Lottermann: 3-2. Jan Ceulemans bracht twee minuten voor het laatste fluitsignaal de eindstand op het bord: 4-2. De ontmoeting op Kaalheide was in feite voor Jan Zwartkruis een laatste wapenschouw voor de A- interland tussen beide elftallen, zaterdagavond in Eindhoven. Vermeulen en Vreijsen stelden in deze wedstrijd hun kandidatuur voor de A-selectie. Vermeulen, die in de overigens matige eerste speelhelft. als enige voor wat opmerkelijke hoogstandjes zorgde, had slechts 45 minuten nodig om zich een volwaardig A- international te tonen. Vreijsen moest na de rust een kwartier langer opdraven, om zich te laten beoordelen door Rob Baan en Jan Zwartkruis. Hierbij moet evenwel worden inge calculeerd dat West-Duitsland zeker niet zijn sterkste B-forma tie in Kerkrade liet opdraven. Met evenveel gemak kunnen de Westduitsers op dit moment on getwijfeld nog drie of vier van dergelijke elftallen formeren. In het elftal dat Erik Ribbeek, de as sistent van de vanaf de tribune toeziende Jupp Derwall, had ge formeerd, leunden in feite alleen Bayern-speler Wolfgang Dremmler, Thomas Allofs van Fortuna Düsseldorf en Karl All- göwer min of meer tegen de A- selectie aan. Voor het overige be stond dit Westduitse elftal uit TEL AVIV - De beloning bleef uit en daarom stonden de gezichten gisteravond in Tel Aviv toch op onweer. Maar de doelstelling werd desalniettemin bereikt, want Parker Leiden manoeuvreerde zich tegen het sterke Hapoel Ramat Gan in een gunstige positie voor de thuiswedstrijd van volgende week. De 97-96 nederlaag biedt hoe dan ook perspectieven voor het bereiken van de tweede ronde in de Europa cup II. Toch keek met name sponsor Robert Bockweg in wrok om. Hij vond het een afgang dat zijn ploeg in de laatste dertig secon den een voorsprong van vier pun ten uit handen had gegeven. En daarbij was hij helemaal niet te spreken, over de voor wat hij noemde, ontstellend amateuris tische manier waarop er in de eerste helft door Leiden werd ge speeld. De gedachte die hij dan ook in bepaald niet vriendelijke bewoordingen aan zijn "profes sionals" overbracht. Coach Han Wallaart oordeelde na afloop in mildere woorden over zijn formatie. Wees op de inder daad door Leiden attent gespeel de tweede rondgang waarin soms perfect basketbal werd gede monstreerd. Hoewel hoopvol ge stemd ten aanzien van de return was hij toch ook nietecht blij. Na tuurlijk had hij deze partij ge- Door onze speciale verslaggever Ad van Kaam Egypte zorgt voor bridgerel VALKENBURG (ANP) - Het herënbridgeteam van Egyp te heeft gisteravond gewei gerd in de 27e ronde van de Olympiade uit te komen te gen Zuid-Afrika. De Egypti sche bridgers hadden voor het begin van het toernooi verklaard op politieke gron den niet te spelen tegen de Zuidafrikaanse collega's. Suriname heeft dezelfde be zwaren en zal eveneens wei geren tegenover de Zuid afrikaanse bridgers aan tafel plaats te nemen. Volgens onofficiële bronnen wacht beide landen een schorsing van drie jaar. Bo vendien zullen beide landen de Olympiade in Valkenburg niet mogen afmaken. De uit slagen van beide landen zul len komen te vervallen. Zuid-Afrika wordt tegen beide landen voorlopig 12 punten toegekend. Morgen beraadt de Internationale Bridgefederatie zich over de situatie. Na afloop van die bijeenkomst zullen de offi ciële strafmaatregelen be kend gemaakt worden. Gisteravond laat verloor de Nederlandse herenploeg met 4-16 van Brazilië. In een spannende wedstrijd met veel goed bridge bleken Kreijns en Vergoed uitste kend op dreef. Dit in de ge sloten kamer spelende duo bleek ruimschoots opgewas sen tegen het geroutineerde koppel Chagas/Assumpcoa. Twee verkeerde beslissin gen van Maas en Zwaan, die het in de open kamer tegen Braco/Cintra opnamen, brachten echter de winst bij de Zuidamerikanen. woon willen winnen en daarbij toonde hij zich ongerust op de manier waarop zijn ploeg de zo neverdediging van Hapoel in de eerste helft tegemoet was getre den. "Sommige spelers waren, net als het vorige seizoen het ge val was, met bibberende knieën het veld ingegaan. Er werd daar om ook niet alleen slecht gescho ten maar daarbij waren we zo nerveus dat zelfs de passes niet aankwamen. Gevolg was dat er van georganiseerd aanvallen geen sprake van. Pas na rust kwam de overtuiging, ging de bal wel naar de vrijstaande man en, logischerwijs, was ook het schot er weer. Toen speelden we die zone wel stuk", zodus Han Wal laart. Voordat zenuwachtige gedoe van voor de pauze had Wallaart nau welijks een verklaring. "De voor bereiding is uitstekend geweest, daar kan het niet aan liggen. Ik denk dat sommige spelers de druk van "de eerste keer" niet aankunnen. Die immense zaal, het publiek, dat moeten preste ren. Ik hoop in elk geval dat het thuis anders zal gaan. Want dat kan natuurlijk ook helemaal de mist ingaan". En daar zag het gisteren in het schittterende sportpaleis van Tel Aviv inderdaad lange tijd naar uit. Leiden balanceerde namelijk wel heel dicht langs het randje van de afgrond, toen Ramat met een vanaf het begin een 2-3 zone op het veld toverde, een verdedi ging waar de Hypernerveuze ploeg totaal niet op bedacht was. Wankelen En die ploeg, die overigens zeer zelfverzekerd naar het karwei was toegegroeid, niet alleen deed wankelen maar zelfs volkomen deed uitglijden. Als niet Ramat Gan, dat gecontroleerd zijn aan vallen in hoog tempo opbouwde, valk voor rust in een vlaag van zelfoverschatting in de fout was gegaan, had het er voor Leiden zeer somber uitgezien. Nu bleef de schade, mede door toedoen van Steve Puidokas, Ron Kruid hof en Mitchell Plaat, beperkt tot tien punten (48-38). Voor hetzelf de geld waren het er twintig ge weest en dan had Leiden zijn Eu ropa cupavontuur wel kunnen vergeten. Het laat zich moeilijk raden hoe kwaad Robert Bock weg dan wel was geweest. Besef Maar het besef dat het op een haar tje na allemaal voorbij zou zijn geweest moet in de kleedkamer op een of andere manier zijn doorgedrongen. Meteen na het begin bleek er een geheel ander Leiden op het veld te staan, een team dat nu opeens wel in staat bleek om de zoneverdediging van Ramat Gan op te rollen. En wie anders dat Tony Parker himself liep daarbij voorop. De man die in Europa zo graag naam wil maken, zette de achtervolging op de Is raëli's in door enerzijds aan de lo pende band te gaan scoren en an derzijds te strooien met gave pas ses. En daarbij samen met Mit chell Plaat ook nog het juiste tempo aan te geven. Weloverwo gen werd nu gezocht naar de vrije man (heel vaak nu ook Jim Woudstra die naar een glansrol toegroeide) en zienderogen liep Leiden in. De domme fouten, het vele balverlies en gebrekkig aan- valsconcept plus die nervositeit behoorden toen tot het verleden. In plaats daarvan gewoon ijzer- sterk basketbal. Nerveus En daar werd Ramat Gan, dat eerst zo zelfverzekerd over het veld ging en in Or Gorenn en Steve Kailan en Neil Walk zijn uitblin kers had, nerveus van. Bij een nog voordelige stand van 66-58 stokte opeens het ritme, dat ook niet meer hervonden zou worden. Jimmy Woudstra, hier op archieffoto met Tony Parker goed op dreef in Tel Aviv. simpelweg omdat een furieus Leiden een definitieve greep op de wedstrijd kreeg. Bij 72-74 was er aansluiting zij het nog voor even. Steve Puidokas, erg con stant spelend gisteravond, liep tegen zijn vierde persoonlijke fout op en moest gas terug ne men. Erg veel profijt daarvan kreeg de ploeg van coach Bu- betskij toch niet vooral omdat de Amerikaan Flemming inmiddels totaal uit zijn doen was geraakt. Bij 86-85 was Leiden weer terug en toen werd het opeens muisstil. Het duo Woudstra-Parker namelijk raakte helemaal op drift. Ballen afpakken van toch geroutineerde jongens als Slacher en Mosko- vitch togen zij linea recta naar de andere basket waar elke actie twee punten opleverde. En daar tegen kon zelfs de linkshandige scherpschutter Kaplan niet op. De 2000 toeschouwers, alleen het veel populaire Maccabi krijgt de hal met 10.000 mensen vol, ver roerden zich niet toen Leiden voorbij Hapoel snelde, 90-91, en meteen doorstoomde naar 93-96. Pas toen Ramat Gan eindelijk een man-to-man en press ging spelen in een poging de zaak te forceren, veerde men weer op. Want Leiden, dat daarvoor de zone volledig had ontrafeld, tegen die defensie ging toen volledig in de fout en dat kostte de ploeg uit eindelijk zijn beloning voor de hele knappe tweede rondgang. Maar niet zijn kansen. Overigens dient er nog bij vermeld te wor den dat elk van beide teams straks het loodje legt, dat eigen lijk een onterechte zaak is. Deze twee ploegen, de spannende en uitstekende wedstrijd gaf dat aan, horen in de kwartfinales. Een of twee beduidend mindere goden zullen door hun veel gun stiger loting daar nu in belan den. Er zit aan deze voorronde, nu de Russen zich voor het eerst sirids drie jaar laten zien, een vreemd luchtje. Scores Scores: Parken Tony Parker 24, Mitchell Plaat 20, Woudstra 18, Puidokas en Kruidhof 12. Hapoel: Gorenn 24, Kaplan 18, Walk 17, Moskovitch 10, Snacher 10. i k\ Pierre Vermeulen: positief goedwillende en hardwerkende middelmatige Bundesliga-voet- ballers. Daarom mag aan het spel van de Nederlanders, die met name na rust, toen Valke en Broeken res pectievelijk voor Vermeulen en Vreijsen het veld opkwamen, soms vrij redelijk voetbal lieten zien, geen al te grote waarde wor den toegedicht. Het middenveld met Arntz, Marijnissen en Ehlen kon het tegen de Duitsers niet bolwerken en derhalve kunnen zij niet in aanmerking komen voor een Zwartkruis-selectie Lichtpuntjes in dit soms erg har de duel waren evenwel de beide vleugelverdedigers Romeo Zon dervan en Keja Molenaar, die zich onophoudelijk aanvallend mede inschakelden. In de eerste helft gebeurde dat nauwelijks, maar toen Baan na rust het concept had gewijzigd, bleek het opkomen van Zonder van en Molenaar wel degelijk ge vaar in te houden. Moeilijker had het centrum van de Oranje-ver dediging, gevormd door Luuk Balkestein en Johnny Dusbaba, het. In feite was dit tweetal er verantwoordelijk voor dat de Westduitsers al binnen elf minu ten op een 2-0-voorsprong kon den komen. De Nederlandse af weer had totaal geen antwoord op de snel uitgevoerde tegenstoten van de Westduitsers. Schot In de achtste minuut legde mid denvelder Eilenfeld (Arminia Bielenfeld) de bal terug op All- göwer die met een ziedend schot in de rechter benedenhoek Joop Hiele kansloos passeerde. Even eens kansloos was de Feyenoord- doelman drie minuten later, toen een van zijn been terugspringen de bal (door Allgöwer ingescho ten) via Klotz alsnog in het Ne derlandse doel werd geprikt: 0-2. Weliswaar had Hiele op dat mo ment al uitgewisseld moeten worden (wat pas na 12 minuten gebeurde), omdat hij na een bot sing met Allofs zodanig gebles seerd was geraakt dat hij nauwe lijks nog zijn doel kon verdedi gen. maar de vraag blijft of een topfitte Hiele deze schoten wel had kunnen verwerken, omdat beide doelpunten alleen met veel doelmansgeluk voorkomen had den kunnen worden. Waarde Na die twee doelpunten voor sprong drongen de Duitsers niet meer zo fel aan. Nederland, waarbij het merendeel van de B- spelers hun waarde voor de A- selectie wilde afdwingen en daardoor een haast bovenmatige energie aanwendde, kreeg alle gelegenheid het spel naar zich toe te trekken. Oranje-B deed dat ook, maar echt veel lijn in het aanvalswerk viel er niet te signa leren. Vrijwel alle ballen beland den hoog voor het doel van Heinz-Jozef Koitka, zodat de Duitse afweer zich op een punt in de verdediging kon concentre ren. De Nederlandse tegentreffer was dan ook meereen fout van de Duitsers dan een verdienste van de Nederlanders. Een als voorzet bedoelde bal van Pierre Vermeulen, twee minuten voor het rustsignaal van de Luxemburgse scheidsrechter Jean Koster, werd door de West duitsers zodanig verkeerd beoordeeld, dat Sabrowsky in een uiterste krachtinspanning alleen nog maar de bal over de eigen doellijn kon werken. Dat Orarye-B met een geweldige inzot streed, werd bewezen in de eerste minuten van de tweede helft toen Michel Valke de gele kaart kreeg voorgehouden nadat hij tweemaal achter elkaar Dremmler iets te fors had aange pakt Die in/rt had n ;r--u wrl tot gevolg dat de Westduitsers zich na de rust nauwelijks nog op de Nederlandse helff vertoonden, duidelijk bevreesd dat de 2-1- voorsprong alsnog ingeleverd zou moeten worden Nederland was enkele m&.ei. dicht bij dat gelijke spel. maar de af standsschoten van Vreijsen, Ma rijnissen en Dusbaba misten de nauwkeurigheid om Helmut Roleder, na rust ingevallen voor Koitka. werkelijk te verontrus ten. De beste kans was nog voor MVV'er Schapendonk, die zich evenwel oog in oog met Roleder in de bal verslikte.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17