Prinsendam is ter ziele, wie volgt? Uzieter beter mee. van der WIEL passagiersvloot steeds kleiner Nederlandse Amsterdamse metro nu helemaal klaar VRIJDAG OPENING LIJN BIJLMER NAAR STATION niet vergeten; bloemen sturen V Gereformeerde jeugd wettig aan avondmaal WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 VARIA PAGINA 11 (Van onze correspondent) ROTTERDAM - Rode zalm, Philadelphia Pepperpot, Schnitzel Holstein, gerookte beef en Mateus Rosé ver meldde het feestmenu, dat ter gelegenheid van de inge bruikneming van de Prinsendam op 27 november 1973 aan de genodigden aan boord van het schip werd geser veerd Het nieuwste cruiseschip van de Holland-Amerika Lijn lag op die druilerige dinsdag aan de Rotterdamse Wilhelmi- nakade, het oude vertrouwde complex van de maat schappij. De plek waarvan eens machtige zeekastelen als de Rotterdam, Nieuw-Amsterdam en Statendam ver trokken voor hun „noordreizen" naar New York. 1 Veendam en Volendam (foto) datzelfde De oplevering van de Prinsendam - kosten 50 miljoenaccommodatie voor 350 passagiers en 190 be manning sleden - was meer dan zes maanden door brand ver traagd, ontstaan door kortslui ting op de Schiedamse werf Wil ton- Feyenoord. De schade be droeg 7 miljoen gulden. Op 30 no vember 1973 was het ddn zover het cruiseschip koos het ruime sop om, met Singapore als thuisha ven, te beginnen aan een uitge breid vaarprogramma in de In donesische Archipel. De Prinsen dam zou Nederland niet meer te rugzien... De afgelopen jaren werkte de Prin sendam een gevarieerd pro gramma af. Ze maakte niet alleen reizen in de Indonesische Archi pel, maar ook vanuit New York naar het Caribisch gebied en naar Alaska. Tijdens zo'n korte Alas ka-cruise brak vorige week za terdag brand uit in de machine kamer die al in korte tijd zulke afmetingen aannam dat zowel de 190 bemanningsleden als de 320 passagiers het schip overhaast moesten verlaten. Dank zij een snel op gang gekomen reddings operatie vielen er geen slachtof fers te betreuren. Maandagavond werd het onfor tuinlijke schip door Amerikaanse slepers naar een droogdok ge sleept. Daar zal worden bekeken of het cruiseschip nog kan wor den gerepareerd of gesloopt moet worden. Van de Nederlandse passagiers vaart is inmiddels niet veel meer overgebleven. In 1972 staakte de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij (KNSM) haar al 90 jaar durende lijnvaart op de West met de ge combineerde vracht-passagiers schepen Oranje Nassau en Prins der Nederlanden. De schepen werden in '73 aan Haiti verkocht Met de Holland-Amerika Lijn ging het niet veel beter. Gedwon gen door hoge lasten werd over geschakeld op het goedkopere Indonesische personeel. En met de komst van de snelle transat lantische luchtvaartlijnen moes ten ook de lijndiensten tussen Rotterdam en New York worden gestaakt. In de 107 jaar lange gescniedenis van de HAL hebben tienduizen den Nederlanders aan boord van de vracht- en passagiersschepen van deze maatschappij als be manningslid of passagier geva ren. Wie is de Grand Old Lady, zoals de Nieuw-Amsterdam des tijds werd genoemd, vergeten Kenners beweren dat dit schip het mooiste was dat ooit op een Nederlandse werf werd ge bouwd. De Nieuw-Amsterdam vond in 1975 een roemloos einde op een slope rij nabij Taiwan. Toch probeerde de Holland-Amerika Lijn nieuwe markten te vinden en het bedrijf gezond te houden. Begin '73 wer den zelfs twee schepen aange schaft, de Brasil en Argentina, die onder de namen Veendam en Volendam in de vaart kwamen. Zo kwam het schepenbestand van de HAL na de sloop van de Nieuw-Amsterdam en het in de vaart brengen van de Prinsen dam op vijf: de Rotterdam, het vlaggeschip, Veendam, Volen dam, Statendam en Prinsen dam. De HAL heeft echter, behalve be langen in andere bedrijven in Nederland, een kleine vestiging in Rotterdam en het reisbureau Zeetours, geen banden meer met Nederland. De schepen van de HAL, die haar naam veranderde in Holland-America Cruises, zijn geregistreerd op de Nederlandse Antillen; de driekleur is gestre ken, de Antilliaanse vlag kwam ervoor in de plaats .De vijf sche pen van Holland-America Crui ses bieden vanaf de Antillen een gevarieerd cruiseprogramma, met het accent op korte zeven daagse cruises Dat blijkt een succesformule: er wordt weer, zij het bescheiden, winst ge maakt Vorig jaar kondigde Holland-Ame- nca Cruises aan een offerte te hebben aangevraagd aan Neder landse werven voor de bouw van een nieuw cruiseschip, geschikt voor 1200 passagiers. Wordt de Prinsendam gesloopt, dan zal de bouw van zo'n schip waarschijn lijk worden versneld. Ook zal Holland-America Cruises op zoek moeten naar een vervan gend schip, dat op korte termijn het vaarprogramma van de Prin sendam kan overnemen. Op die manier zal Holland-America Cruises trachten de schade zo veel mogelijk te beperken Voor de naar verwachting tiental len schadeclaims die de nu ex- Prinsendam-passagiers zullen indienen, bestaat bij de maat schappij op dit moment weinig angst. Een woordvoerder ver klaarde dat dat in hoofdzaak een verzekeringstechnische aangele genheid is. „Wij zijn daarvoor verzekerd". Er zal naar alle waar schijnlijkheid wel een onderzoek van de Amerikaanse autoriteiten komen naar de oorzaak van de plotselinge en rampzalige brand Velen zullen zich nog het debacle van de Nederlandse cruise- maatsch appij Bestevaer, vorig jaar, herinneren. Een met veel elan gestarte Nederlandse crui semaatschappij, die als doel voor ogen had het varen met een Ne derlandse bemanning, een Ne derlands schip, onder Neder landse vlag en vanuit een Neder landse haven. Het zag er in het begin allemaal veelbelovend uit. Duizenden particulieren brach ten als klein- en grootaandeel houder spontaan een kapitaal van ruim 1 miljoen gulden bij el kaar. De banken gaven nog eens 1,5 miljoen gulden krediet en dit leek al met al voldoende voor het in eerste instantie charteren van een schip. Aan bouwen werd pas in een later stadium gedacht Na veel schepen te hebben beke ken. vond men tenslotte in het Griekse Piraeus de Golden Moon. Een weliswaar oud, maar wel op te knappen schip. Onder de naam Prins van Oranje had dit schip op 16 mei van het vorig jaar aan een programma van zeven en veertiendaagse cruises vanuit Rotterdam moeten begin- Mr. Pieter van Vollenhove en prin ses Margriet hadden zich voorge nomen hun huwelijksfeest tij dens deze eerste reis te zullen vie ren. Door een niet terzake direc tie, een zwakke raad van com missarissen (onder aanvoering van de ex-minister van verkeer en waterstaat Westerterp) en een financieel desastreus beleid wera deze maatschappij begin augus tus van het vorig jaar failliet ver klaard. Duizenden Nederlanders bleven met een financièle kater en een ruw verstoorde maritieme droom achter. De schuldenlast bedroeg 3,5 miljoen gulden en het is vrijwel zeker dat de aandeel houders niets van hun geld terug zullen zien. Volledigheidshalve moet nog worden opgemerkt dat ook het schip niet op tijd klaar was en dat kwam voor rekening van de Griekse eigenaar. Toch was er, gezien de boekingen, wei degelijk belangstelling voor kor te cruises vanuit Rotterdam Een grote Duitse touroperator haa zelfs twee volledige 14-daagse cruises volgeboekt en een tweede grote touroperator, eveneens uit Duitsland, had belangstelling voor nog eens twee cruises. Er is dus wel degelijk een markt, voor al in de zomermaanden, voor kor te cruises vanuit Amsterdam of Rotterdam. Dat bewijzen bui tenlandse rederijen al jaren Vanuit Rotterdam varen de Rus sen met het cruiseschip Alexan der Pushkin en de Polen met de Stefan Batory. De Griekse reder Chandris vaart met het cruise schip Amerikanis vanuit Am sterdam. Het wachten is nu op de Nederlandse rederij of een con sortium van bedrijven die „brood" zien in de Nederlandse korte cruisevaart in de zomer maanden, met voor de winter maanden reizen naar de Middel landse Zee of het Caribisch ge bied. AMSTERDAM (ANP) - Neder lands meest omstreden stuk spoor is klaar. Vanaf zaterdag 11 oktober kan iedereen per metro van het Amsterdams centraal sta tion rechtstreeks naar de Bijl mermeer rijden. Want op 10 ok tober zal het laatste en belang rijkste stukje metro in de hoofd stad officieel worden geopend: het ondergrondse tracé tussen Weesperplein en het station. Dit traject was zo omstreden omdat het noordelijk deel ervan dwars door de oude Nieuwmarktbuurt loopt. Dat betekende sloop van een kleine honderd woningen en dat in een buurt waar tussen 1947 en 1973 al 415 woningen waren verdwenen. Het kwam tot felle protesten, uitlo pend op rellen in het voorjaar van 1975. Ingrijpender op langere termijn waren de gevolgen voor de Amsterdamse gemeentepoli tiek. Een van die gevolgen was, dat Am sterdam afzag van de aanleg van een compleet metronet van noord naar zuid en van west naar oost. Dit oude plan werd in 1975 verworpen: alleen de oostlijn naar de Bijlmer zou worden afge bouwd. Toen tien jaar geleden daarvoor de eerste paal werd ge slagen, werden de kosten van de oostlijn nog op 250 miljoen gul den geschat. Het is een miljard geworden voor een deel door de prijsstijgingen - zoals bekend niet mis in de bouw- maar ook als ADVERTENTIE gevolg van "te globale" ramin gen. De uit de pan rijzende kosten en de sloop van goedkope woningen waren niet de enige punten van kritiek op de metro. Tegenstan ders stelden ook, dat de stations van het stadsspoor te ver uit el kaar liggen om de reizigers opti maal te kunnen bedienen. Mede daarom is het gemeentebestuur nu voorstander van sneltrams voor de lange trajecten naar Noord, West en Amstelveen. Politieke strijd Deze radicale beleidsverandering is voorafgegaan door een felle politieke strijd, die zich vooral af speelde binnen de PvdA, in Am sterdam, per traditie verreweg de grootste partij. In 1973 besloot het hoofdstedelijk gewest van de PvdA, dat de metro niet verder mocht gaan dan het Waterloop- lein, zodat de Nieuwmarkt ge spaard kon blijven. Maar PvdA- wethouder Han Lammers en het overgrote deel van zijn raadsfrac tie ging niet met de mening van de achterban mee. Hun .argu ment: het is onzin om een tracé dat pas goed functioneert als het op het centraal station aansluit, een kilometer voor dit station te laten eindigen. Samen met het CDA en de CPN drukte de PvdA- fractie in juni 1973 de voltooiing van de oostlijn door de gemeen teraad. Er waren 26 voorstanders en achttien tegenstemmers, on der wie vier leden van de PvdA- fractie. Maar daarmee was de politieke strijd niet gestreden. In 1976 ont plofte het progressieve program college. Wethouder H. Lammers trad af evenals zijn dwarsliggen de PPR-collega Roel van Duijn. Er kwam een afspiegelingscolle ge met VVD en CDA. Directe aanleiding voor het aftreden van de beide wethouders was overi gens niet de metro-affaire, maar het is duidelijk dat die een grote rol in de crisis speelde. Toen voor de verkiezingen van 1978 een nieuwe kandidatenlijst moest worden samengesteld haalde het PvdA-gewest alsnog zijn gram. Het overgrote deel van de Lammers-aanhang werd niet herkiesbaar gesteld en verdween van het politieke toneel. In het nieuwe program van de PvdA - en van het college - werd defini tief afscheid genomen van plan nen om het metronet uit te brei den. Overigens zou daarvoor toch geen geld van het rijk loskomen, zo maakte ex-minister Wester terp van verkeer en waterstaat duidelijk. Westerterp vertelde dit bij de opening van het metrotracé Bijlmer-Weesperplein in oktober 1977. Nieuwmarkt Toen werd besloten, dat de oostlijn zou worden afgebouwd, beloofde het gemeentebestuur, dat de door de metro in de Nieuwmarktbuurt geslagen gaten zouden worden opgevuld met betaalbare wonin gen. De actievoerders in de buurt geloofden hier niet erg in. In het voorjaar van 1975 probeerden zij de sloop tegen te gaan, maar op 24 maart en 8 april slaagde de politie ejin - ondanks hevig verzet - de panden die tegen de grond moes ten, te ontruimen. Er vielen grote gaten in de Nieuw marktbuurt. Hoewel een kleine zestig woningen langs de rand van het metrotracé gereedkwa men moet de eerste paal voor het overgrote deel van de beloofde nieuwbouw nog worden gesla gen. Onlangs werd voor de buurt een globaal bestemmingsplan goed gekeurd. Daarin staat, dat er op het metrotracé 450 woningen in de sociale sector kunnen worden gebouwd en nog eens 250 op an dere open gaten in de buurt. Daarnaast moeten nog eens 850 woningen worden gerenoveerd. Alles is echter nog in procedure. De gemeente schrijft zelf in het be stemmingsplan, dat de vaak noodzakelijke onteigening moeilijk van de grond komt. De moeilijkheden zitten onder meer in de hoge kosten van verwer ving, het ontbreken van plannen, maar ook in procedurele fouten zoals het niet op tijd ter visie leg gen van onteigeningsplannen. Er zijn nu concrete plannen voor de bouw van 193 woningen op het metrotracé, maar verwacht wordt, dat de uitvoering hiervan niet voor volgend jaar begint. In tussen is ook nog onduidelijk wat de gevolgen zullen zijn van de jongste rijksbegroting voor volkshuisvesting. Het gaat hier bij vooral om de huren van de nieuwe of vernieuwde huizen. Deze huren zouden wel eens aan zienlijk hoger kunnen uitvallen dan de 315 gulden voor een drie kamerwoning, waar het huidige bestemmingsplan vanuit gaat. Drie stations Het traject dat vrijdag wordt ge opend is 1,7 kilometer lang en heeft drie stations: Waterloop- lein, Nieuwmarkt en Centraal Station. Hiervandaan tot aan het westelijke eindpunt Holendrecht ligt een traj eet van tien kilometer, dat in ruim zeventien minuten kan worden afgelegd. Tussen het centraal station en het oostelijke eindpunt Gaasperplas ligt elf ki lometer stadsspoor, waarvoor een reistijd geldt van bijna twin tig minuten. Het ondergrondse gedeelte van de Amsterdamse metro loopt tussen het Centraal Station en een punt even voor het Amstelstation. Bij Duivendrecht splitst het stadsspoor zich in een westelijke en oostelijke tak. Op elke tak rijdt de metro overdag om de tien minuten: in de spitsu ren is dat 7,5 minuten. Dit bete kent, dat op het niet-gesplitste gedeelte overdag elke vijf minu ten een stadstrein komt en in de spits om de 3,25 minuten. De me tro is overigens nog niet af. Vanaf het eindpunt Holendrecht moet nog een verlenging komen met twee stations. Dit 1,5 kilometer lange tracé is op zijn vroegst eind 1982 klaar. Ondanks de wijd verbreide opvat ting, dat de Amsterdamse metro nooit had moeten worden aan gelegd, schijnen de bewoners van de Bijlmermeer en Holendrecht er wel blij mee te zijn. Dit rappor teerde althans het wijkopbouw- orgaan in de Bijlmer. Een nadeel is wel dat veel bewoners van Am sterdam-Zuidoost (Bijlmer en Holendrecht) soms (al dan niet per bus) een aanzienlijke afstand moeten afleggen om bij een me tro-station te komen. Toch hebben de afgelopen jaren per werkdag vijftigduizend men sen van de metro naar het Wees perplein gebruik gemaakt. Het gemeentevervoer bedrijf denkt, dat na vrijdag 10 oktober negen tigduizend mensen per werkdag in de metro zullen stappen. ADVERTENTIE Met een goede bril ziet u goed of beter. Met een nieuwe bril ziet u er vaak beter uit. Het oog wil ook wat. :iet u goed of y v Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 -124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk Kinderen en jongeren mogen voortaan zonder schroom deel nemen aan het avondmaal in de Gereformeerde Kerken. Welis waar had de synode daar twee jaar geleden al toe besloten, maar nu ligt deze zaak ook vast in de kerkorde. Die vaststelling had overigens gis teren, toen de gereformeerde sy node bijna een hele dag hierover sprak, nogal wat voeten in de aarde. Een belangrijke vraag was wat men nu aan moet met de "openbare geloofsbelijdenis" Immers, men werd pas tot het avondmaal toegelaten als in het openbaar belijdenis was afge legd. Sommige synodeleden wilden deze belijdenis geheel laten vallen. Als kinderen naar het avondmaal mogen, waarom moeten ze later dan nog eens belijdenis doen? Anderen pleitten ervoor, de be lijdenis toch te handhaven. Daarmee geeft men te kennen, medeverantwoordelijkheid te aanvaarden voor het gemeente lijke leven. Het besluit van de synode komt er op neer dat de kerkorde de be staande situatie zal wettigen. Een commissie kreeg opdracht dit verder in details uit te werken. Overigens was er in Lunteren nogal kritiek op de vorige synode, die het avondmaal voor kinderen had opengesteld zonder de ker korde, die dat verbood, te veran deren. Tegenover de daartegen protesterende plaatselijke ker ken erkende de synode nu, dat destijds onjuist is gehandeld. Maar dit besluit nu terugdraaien vond men tegenover de al deel nemende jongeren onverant woord. Enkele commissies (deputaat- schappen) kregen van de synode de opdracht, na te gaan of de be staande regeling tot vervroegd overgaan van een predikant naar een kleinere gemeente kan wor den verruimd. Gebleken is, dat nogal wat predikanten moeite hebben met hun werksituatie, waardoor het én voor hen én voor hun gemeenten goed zou zyn dat ze verhuisden De Vrije Universiteit in Amster dam en de theologische hoge school in Kampen, waar de gere formeerde predikanten worden opgeleid, gaan bekijken wat zij tijdens de opleiding al kunnen doen aan het voorkomen van problemen in de toekomst I Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Noordhorn- Niezijl-Saaksum (Gr.) C. Snoei, predikant-directeur van de Her vormde bond voor inwendige zending op Gereformeerde Grondslag, wonende te Amers foort. Dertig boeken Afscheid. Met een college over "De theologie in wetenschapstheore tisch opzicht" heelt prof. dr. P Roscam Abbing gisteren af scheid genomen (wegens pen sioen) als kerkelijk hoogleraar aan de theologische faculteit van de universiteit in Groningen. Hij doceerde daar 22 jaar lang bijbel se theologie, christelijke ethiek en praktische theologie. Prof. dr. A. Geense bood r collega's een boek aan over prak tische theologie en ethiek, dat veertien vrienden hebben ge schreven. Roscam Abbing zelf heeft dertig boeken op zijn naam staan. Wapenindustrie. In een kritische doorlichting van het aandelen kapitaal van 3,6 miljoen van het bisdom Rotterdam constateert de pastorale raad in dit bisdom, dat zich in de aandelenporte- feuille veel ondernemingen be vinden "die essentiële onderde len voor wapens en wapensyste men produceren". "Daarnaast zijn verschillende bedrijven be trokken bij de produktie van kernwapens Het onderzoek heeft de raad nog niet gebracht tot besluitvorming en tot een adv ies .i.m de kiding van het bisdom. Eerst wil men horen wat de besturen en raden van de dekenaten en parochies ervan vinden. Volgend jaar zal de raad dan al deze inzichten ver werken m een advies voor het beleggingsbeleid van het bis- WIELRENNEN - Wies van Dongen is gisteren als vierde geëindigd in een wegwedstrijd voor beroeps- in de Belgische plaats •nem Staf van Roosbroeck i de 140 kilometer lange koers i uur en 25 minuten. J «maiinf inn/ i ,al«lllltl II ui - •Mlï-tf"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11