'Satirisch kabaret' als lachspiegel voor de ziel t 'hl 3 Haagse Comedie zwak in 'Zonder Gekheid' Triifel DE ZILVEREN GIRAF MAANDAG 6 OKTOBER 1980 VARIA ikke- atio- ition bben )ene- luits ipan Vorige week donderdag zat het jeugdhuis in Broek in Water land stampvol bezorgde Broekers. die van een breed opgezet forum te horen zoud.en krijgen hoe erg, of hoe onerg, de situatie was rond de vuil nisbelt in de Volger meerpol der. Die vuilnisbelt is van Amsterdam. Amsterdam heeft hem natuurlijk zo ver mogelijk van zich af gescho ven, tot de uiterste stadsgrens, zoals Amsterdammers hun vuilnisbak ook altijd builens- huis op de veranda zetten. Dat dit tegelijkertijd betekende dat de inwoners van Broek in Waterland de belt als het ware in het trapportaal opgedron gen kregen, was Amsterdams eerste zorg niet. Niet toen de vuilnisbelt werd ingericht, en nu ook nog niet, nu er vermoe delijk 5000 vaten chemisch gif blijken te zijn gestort, en de waterrijke omgeving op sommige plekken de vervui lingsgraad van het Rotter damse havengebied heeft be reikt.Omnog maar te zwijgen van de gevolgen die de aan wezigheid van het ontblade- ringsgif2,4,5-T met een snufje dioxine in de nabije en verre toekomst voor de omgeving zal hebben. Geen tijd Ik zei dat de aanwezigheid van de Amsterdamse gifbelt in het trapportaal van Broek in Wa terland Amsterdam weinig zorgen baarde, maar dat neem ik meteen weer terug. Weliswaar ontbrak wethou der Polak tijdens deze voor lichtingsavond (hij is de ver antwoordelijke man), en kan ook zijn vervanger wegens drukke werkzaamheden niet aanwezig zijn, maar dat heb ben mijn dochtertjes ook al tijd: als hun gevraagd wordt de rommel op te ruimen, heb ben ze nooit tijd omdat ze juist bezig zijn een mooie tekening te maken, of een toren te bou wen van hun blokken. Am sterdamse bestuurderen mochten dan ontbreken, een aantal Amsterdamse ambte naren zat wel degelijk in het forum om vragen te beant woorden. Bovendien: de door V Dosr Hiiro Scheepmaker n de gemeente Amsterdam in gestelde werkgroep Volger meerpolder, die het hele heb ben en houen van de vuilnis belt onderzoekt, telt ook een bemoedigend aantal Amster dammers: twee van de stads reiniging, twee van de afde ling hinderwet en milieuza ken. twee van het centraal milieu laboratorium, aange vuld met twee mensen van de inspectie volksgezondheid, twee van uitwaterende slui zen, een van Provinciale Wa terstaat en een van de Ar beidsinspectie, en eentje van Broek in Waterland: de bur gemeester. Waakhond. Ik heb vorige week al verteld dat er een Burgercomitè Burger comité Broek in Waterland is opgericht, dat in deze kwestie als waakhond wil functione ren. Nu is Broek in Waterland, behalve een heel mooi dorp ('beschermd' tot en met, be halve tegen het chemisch afval van Philips Duphar cs.). ook een enigszins afwijkend dorp. in die zin dat er nogal wat deskundigen van allerlei slag huizen. Je kon dat goed mer ken tijdens die voorlichtings avond. Af en toe verontschul digde een van de geleerde fo rumdeskundigen zich voor de moeilijke termen die hij ge bruikte, maar dan stond er even later weer een verontrus te burger bij de interruptie- mocrofoon.van wie we wisten dat hij bioloog was, of bio chemicus, of geoloog, of mees ter in de rechten, of röntgeno loog, of milieudeskundige, of semioticus, die met hun allen niet alleen van de hoed en de rand, maar ook van de deuk in de hoed en de prijs van de hoed alles afwisten. Het Bur gercomitè blaft niet alleen,het kan ook grommen, janken, kwispelstaarten, opzitten, door een brandende hoepel springen en van zich af bijten. Een all-round-hond dus. Geen wonder dus dat het Burger- comite, dat sinds de vondst van de gevarieerde hoeveel heid vaten met chemisch gif tig afval al allerlei activitei ten heeft ontwikkeld, ook een vertegenwoordiger in die der tien leden tellende werkgroep wilde hebben, te weten een biochemicus uil het dorp. Wethouder Polak zegde dat aanvankelijk toe, maar later werd dat verzoek toch door wethouder Wolffensperger toen Polak, wethouder Polak dus, er niet was) afgewezen. Aha, denken de wantrouwige Broekers dan. ze willen de burgemeester, die niets af weet van 2 3,7,8-tetrachloor- dibenzo-p-dioxine behalve dat het geen pokon is, er voor het gezicht nog wel bij hebben als dertiende man, maar ie mand die verstand van zaken heeft mag er als veertiende man niet bij. En waarom niet? Omdat een dergelijke uitbreiding (en nu moet u be loven uw lachen zoveel moge lijk in te houden„niet oppor tuun en ten nadele van de slagvaardigheid" van de werkgroep zou zijn! Zere been U hebt net als wethouder Polak uw belofte gebroken, u hebt tóch gelachen, op die manier wil ik niet langer met u, als lezer, samenwerken. Het schijnt dat enkele brieven van het Burgercomité tegen het ze re been van Amsterdam zijn aangekomen, vandaar die afwijzing. Maar ook al heb je niet het geschreven recht om als Burgercomité vertegen woordigd te zijn in zo'n amb telijke werkgroep, je hebt daar als direct betrokkene toch wel het morele recht toe zou ik denken, zonder dat je daarvoor B en W van Amster dam hoeft te fleuren? ®rr riui£> ik e&zoee ee ZJ0NJMAAC siöpoé LEIDEN - Terwijl het merendeel van de Leidse bevolking nog in gevecht was met de kater van de vorige dag, heb ben zaterdagavond twintig wakkere theaterliefhebbers de moeite genomen het LAK theater te bezoeken voor het optreden van Mannen van den Dam. Hun programma, samengesteld uit het verzameld werk van Karl Valentin, verdiende een groter publiek. Gelukkig hebben de spelers en speelsters zich niet door de bijna lege zaal laten ont moedigen. Karl Valentin was een cabaretier uit München, die zijn hoogtepunt bereikte in de tijd tussen de twee wereloorlogen. In de door de Mannen van den Dam gespeelde selectie uit zijn werk komt hij naar voren als een mees ter van lach en traan. Elk van de negen gespeelde sketches han delt over het leven van de gewone man, die schlemielig en onbehol pen door het leven gaat en daar door vaak in verveldende situa ties verzeild raakt. Een aangebo ren slimheid voorkomt dat hij al te vaak het slachtoffer wordt, want als het al te bont wordt knijpt hij er op tijd tussenuit. De onnozelheid en opeenvolgingen van misverstanden waaruit de meeste scènes zijn opgebouwd, kunnen snel leiden tot platvloer se lach-of-ik-schiet-"humor". Het LEIDEN - Verrassend was gister middag in het LAK-theater tij dens een voorstelling van de Leidse Poppenkeet het spel van Simon van Leeuwen, die als Koos Knikker in zijn dialogen met nieuwslezer Frits Gootsteen zeer overtuigend overkwam. Geestig taalgebruik, voor de kinderen di rect te begrijpen en daarnaast de dolste avonturen belevend met Frits Gootsteen. Zeer moeilijk is bijvoorbeeld voor Van Leeuwen de gesprekken met Gootsteen, waarbij hij steeds de toonhoogte van zijn stem moet wijzigen. Naast Van Leeuwen, die gister middag werkelijk voor een zeer verrassende kindervoorstelling mede zorg droeg: dienen hier Claus Vleming (verantwoordelijk voor de regie, het scenario en met o.a. Ron Groen in 't Woud de be lichting), Marieke Niewint en Ka ren van Holst Pellekaan ge noemd worden. De reacties van de kinderen waren vrijwel de gehele voorstelling, Poppenkeet: Griezelen in Het Labyrint van Quasilië zowel voor als na de pauze, zeer enthousiast. Soms was het wel erg griezelig, als Koos en Frits op weg gingen naar Quasilië. Quasi Semi, die Naga, de meesteres van de gele vogel in het labyrint gevangen houdt, is één van de enge, griezelige figu ren binnen "Het Labyrint van Quasilië'. Mochten de ouders overwegen hun kinderen naar een voorstelling van 'Quasilië' te laten gaan, dan dienen zij nadrukkelijk rekening te houden met de minimum-leef tijdsgrens van zes jaar. Voor jon gere kinderen zal vooral Quasi Semi, maar ook het gevecht met de slang teveel van de vergen. Poppentheater 'De Poppenkeet', die veelvuldig van stokpoppen gebruik maakt, heeft gistermid dag in elk geval afdoende bewe zen de kunst van het poppenspel volledig te beheersen. Vooral omdat men de 'pratende' poppen combineert met de verschijning van de spelers zelf, ontstaat voor de kinderen een toch wel zeer vertrouwd beeld. De extra regie aanwijzingen van de kinderen waren dan ook niet van de lucht. Hoogtepunten waren behalve het eerder genoemde gevecht met de slang, vooral de vlucht met Frits Gootsteen in de 'vliegmachine' en de beklimming van de berg. Het lijkt inmiddels niët goed toe ven in het Labyrint van Quasilië. Er zullen in de geest van de tekst schrijvers echter steeds weer fi guren als die van Frits Gootsteen en Koos Knikker geboren wor den, die kinderen de illusie doen behouden, dat het derhalve een traditionele kindervoorstelling. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Het staat er zo argeloos in het programmaboekje. De Haagse Comedie laat 'Joking Apart' ('Zonder Gekheid') niet in Engeland, maar in Nederland spelen. Daar was niet veel meer voor nodig dan een Canadese uit Zuid-Afrika te laten komen en van 'Guy Fawkesday' Oudejaars avond te maken'. Vertaler Peter Hoeksema en regisseur Carl van der Plas vonden het blijkbaar volledig terecht en verdedigbaar deze komedie van Alan Ayck- bourn zo aan te passen. Als con sequentie van die keuze diende Muriel (Francine Dreessen), éen van de vriendinnen van Rick (Pe ter Hoeksema) uit Zuid-Afrika te komen. Het acceht, dat zij ver volgens hanteert is werkelijk niet om aan te horen. Dit verleidde een oudere dame voor me tot de uitspraak, 'dat een accent op zichzelf wel leuk is. maar dat de actrice wel verstaanbaar moest blijven'. In het geval van Franci ne Dreessen, die voorts nog twee kleine, ondankbare rollen speel de (als 'Manda' en 'Monique') kwam die verstaanbaarheid dui delijk in het geding, je hoefde bo vendien niet op de eerste rij te zitten om te horen, dat er relatief veel gesouffleerd diende te wor den in 'Zonder Gekheid'. Verstandig leek het daarom na af loop en in de pauze de negatieve indruk te toetsen aan de mening van enige toeschouwers. Ook daar ieefde onvrede met het door de Haagse Comedie geboden ac teerspel. Het was toch maar moeilijk wennen aan de onsym pathieke intonatie van Kees Coolen, die ditmaal Sven. een compagnon van de mannelijke hoofdrolspeler Jules Hamel (Hans) vertolkte. Ten aanzien van Anne-Wil Blankers dient opge merkt, dat de schaduwzijde van goed toneelspel betekent, dat het publiek tijdens volgende pro- dukties 'iets van je verwacht'. Die verwachting maakte Anne-Wil zaterdagavond op geen enkele manier waar. Saskia ten Baten burg en Francine Dreessen be palen hun spel tot een vorm van onverantwoorde edelfiguratie. Wim van Rooij als Huug. de do minee. bleek zaterdagavond de enige, die met zijn toneelspel on gemeen boeide. Het publiek kon derhalve terugzien op een weinig geslaagde toneelavond. De repu tatie van de Haagse Comedie ten spijt. BERT KOEKEBAKKER subtiele spel van "Mannen den Dam" en de steeds ge ondertoon van ernst tillen dit "satirisch kabaret" echter ver boven de banale vertolkingen van dit genre uit. Meteen al in de eerste scène wordt het thema van de troosteloosheid van het bestaan, vermengd met een niet kapot te krijgen levens lust treffend neergezet. In alle scènes worden trouwens kleine voorvallen uit het leven van alledag getoond zonder er over te moraliseren. Het platte Vlaams, waarvan de Belgische acteurs zich bedienen, versterkt het uit het leven gegrepen karak ter er van. De sober gehouden aankleding doet de acteurspres taties des te beter tot hun recht komen. Wie naar dit programma kijkt, ziet zichzelf. ARIEJAN KORTEWEG PlfÖLVJt <3ËKftA3£KJ.M <3gUAL- VAN CK'êR RjsewMs,cw is> puioeuox m CTtUUè BOTE OV4 ee\j BP/B-F fJAA/Z. HUIS (K BEDCEL AJIET £L*E PAtj P&ZetFPE. BPIEF.I FRED BASSET Het zal ze leuk staan, een rots-^ ~A tuintje her.. /'i Maar wat een karwei U (op zaterdagmiddag De belevenissen van Jommeke Agenda Leidse bioscopen LUXOR: "American Gigolo", dag: 14.30. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Zo: 14.15, 19.00 en 21.15 ur., 16 jaar. Nachtvoorstelling: "The new centu rions". Za: 23.30 uur. (3 oktober geen voorstelling), 16 jaar. CAMERA: "Dog day afternon". Do t/m zo: 19.00 en 21.15 uur 12 jaar. Ma. di en woe: "Bobby Deerfield". 19.00 en 21.15 uur, al. an de 14.30 Nachtvoorstelling: "Easy Rider". Za 23.30 uur, 16 jaar. (3 oktober geen voor stelling). LIDO 1: "Vrouwenstad". Dag: 14.30 en 20.00 uur, 16 jaar. (3 oktober geen voor stelling). LIDO 2: "In de greep van de zombies" Dag: 14.30 en 21.15 uur. Zo: 14.30. 16.45, 19.00 en 21 uur, 16 jaar. (3 oktober geen voorstelling). LIDO 3: "Een trap na". Ma, di, do en vrij: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Woe, za en zo: 19.00 en 21.15 uur. 16 jaar. Kindermatinee: "Superster Goofv". Woe en za 14.30 uur. Zo: 14.30 en 16.45. STUDIO: "The black hole Do, vrij, ma endi: 14.30. Dag: 19.00 en 21.15 uur, al. (3 oktober geen voorstelling). TRIANON: "Het teken van het beest". Dag 14.-30. 19 OOen 21.15 uur. Zo 14.30. 16 30. 19.00 en 21.15 uur. 16 jaar. REX: "Spel zonder remmen". Dag: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zo: 14.15, 16.30 en 21.15 uur. 16 iaar. WEERRAPPORTEN van gisteravond 20 uur ij Nachtvoorstelling: "Josephine Mutzen- bacher". Za: 23.30 uur, 18 jaar. (3 oktober geen voorstelling). Bioscopen Alphen EURO 1: 'The black hole". Dag: 13.45, 18.45 en 21.15. Zo: 13.45, 16.45, 18.45 en 21.15 uur. al. Nachtvoorstelling: "Borsalino" Za 00.15 uur. 16 jaar. EURO 2: "The big red one". Dag: 14.00. 19.00 en 21.30 uur. Zo: 16.30, 19.00 en 21.30 uur. Za en woe: 19 en 21.30 uur. 12 jaar. Nachtvoorstelling: "The stone killer" Za: 00.15 uur, 16 jaar. Kindermatinee: "Robin Hood junior". Za. 14 t EURO 3: "Zombie Holocaust". 13.30. 18.30 en 21 uur. Zo: 13.30,18.30 en 21 uur. 16 jaar. Nachtvoorstelling: "Zombie Holo caust". Za; 00.15 uur, 16 jaar. EURO 4. "American Gogolo". Dag: 13.30. 18.30 en 21,15 uur. Zo. 13 30. 16 00 18.30 en 21.15 uur. 16 jaar Naehlvoorstelling: "Emilia, heet en per vers". Za: 00.15 uur, 18 jaar. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Hair" do: 20 00. vr\j: 19.00, za: 16.00 en 19.00 en zo: 16.00 uur. al. "Monty Pytons Life of Brian". Vrij en za: 21.15, zo: 18.15, di en woe: 20.30 uur. 16 jaar. Kindermatinee: "Superster Goofv". Vrij: 14.00. za en zo: 14.00, wc^ 14.15 uiir. BÓEREN-KAAS- KOEK Zeef 200 f Voeg 150 K ge- versgeraspte'i. 2 eieren, «nufje paprikapoeder voor de kleur Bak een paar dunne plakjes ont bijtspek knapperig en breek ze dan in kleine stukies Werk al dei gredie elkaar, i op een !et"bloem bè^ een licht beboterde vnj platte springvorm Trek kunt deze kaaskoek z 1NABORN Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijaag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur Kinderafdeling dage- Sportmedisch Advies Centrum, blessu respreekuur Elisabethziekenhuis. Lei derdorp. 's maandags van 19.30-20.30 Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00uur (alleen voor echtgenoot) en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwar tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 C.C.U. (hartbewaking), dag. 14.15-14.45 en 19 00-19.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt Elke dag- 14 15-15.00 uur 18 30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders) Maandag t/m vrijdag 1830-18 45 uur at<J445-15 ÓoZui9 Dagelijks: 15 00-15 45 uur 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-1130; 13 30-14.15 en 18 30-19 30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18 30 19 30 uur Kraamaf- deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno- Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vbeg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip- tol (020-175000) Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Barcelona Berlijn Bordeaux Klagenfurt Kopcnhager Londen Luxemburg Madrid geheel bew. licht bew. licht bew. licht bew. icht bew geheel bew licht bew. <LQiulC}lieuius 6 oktober 1980 Honderd jaar geleden stond in dc krant: - Het Hongaarsche gerechtshof te Steinamanger heeft deze da gen zijn oordeel uitgesproken wier on menschel ijke daden groote beroering teweeg hebben gebracht. Zes personen had zij door gif vermoord, onder wie twee mannen op verzoek hunner echtgenuniendie van hen af wilden. Verder reikte zij aan vier zieken koelbloedig vergif "om de armen uit hun lijden te verlossen"zolals zij tot de rech ters zeide. Tot die vier behoorde een zevenjarig kind, dat met weten en willen der moeder en grootmoeder vermoord werd. Mei een der beide echtgenoolen die zij vermoordde, had zij eene liefdesbetrekking weten aan te knopen ten einde beter in staat te zijn hem het vergif toe te die nen. De echtgenoole van dézen vermoorde steunde haar daar- in. De vrouw is 45 jaren oud en heeft een innemend uiterlijk. De cisch van de rechtbank was de doodstraf. Er is echter hooger beroep gevraagd. - (Adv.) Rolpens. Van heden af te bekomen eerste qualiteit Rol pens, 65 Cts per half kilo bij G. W Zandvoort. Hoogland- schc-Kerkgracht no. 9, Leiden. Vijftig jaar geleden: - De bekende Amerikaansche automobielkoning Henry Fotd heeft Zaterdagmtaaag. verge zeld van zijn echtgenoote. zijn secretaris en cenigc vrienden, een bezoek gebracht aan de Lcidsche Universiteit. Hij bc- zichligde eerst het hoofdge bouw waar hij in de Senaats kamer ontvangen werd door den president-curator tnr. A van de Sande Bakhuyzen. de curatorjhr.mr Rh. Fcith en ihr mr L.E.M pon Fisenne. den se- Cretans der curatoren mr pj. Idenburgden rector magnifi cus prof. dr Ph. Vogel en den secretary ran den Senaat prof. dr. JJBlanksma Prof. Virgel hield een toespraak, waarin hij een en ander mededeelde over de gesch teden is va n de un i re rs i - teit en haar betrekkingen tot de Vereenigde Staten van Ameri ka. Daarna werd het natuur kundig laboratorium en dr ver- zameling oude natuurkundige instrumenten aldaar Itezich tigd. waarbij de hoogleeraren De Haas en Kecsoju en dr lector Crommelin inlichtingen ver strekten. Hel geheele bezoek duurde ongeveer anderhalf uu r

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23