VUILNISHOPEN NIEUWE ENERGIEBRON 'Onderzoek naar aanvaardbaarheid van loyalisme' 'Protest tegen wapenproduktie YS hard nodig' Een dubieuze cirkel mm Van Zeil bij opheffing van KVP Vorig jaar 4000 goedkope huurwoningen verkocht ZATERDAG 4 OKTOBER 1980 VELQ DEN HAAG (ANP) - De grote ho pen huishoudelijk afval die Ne derland in het verleden heeft op gebouwd vormen een nieuwe bron van energie. Een nog aan de gang zijnd onderzoek heeft aan getoond dat aanzienlijke gas voorraden voorkomen in het huisvuil dat reeds langere tijd op de stortplaatsen aanwezig is. Dit gas heeft vrijwel dezelfde eigen schappen als aardgas. De heer J. Oosthoek van de afde ling onderzoek en milieu van de n.v. vuilafvoer maatschappij VAM in Wageningen schat dat alleen al uit de vuilhopen, die de onderneming in de afgelopen vijftig jaar in Wijster heeft opge bouwd, 20 tot 30 miljoen kubieke meter van dit gas per jaar gewon nen kan worden. Op het ogenblik moet zich volgens zijn bereke ning ongeveer 100 miljoen ku bieke meter van het zogenaamde methaangas onder het vuil be vinden. Doordat er in de komen de jaren nog steeds gestort zal worden, komt bij deze gasvoor- l*aad dagelijks nog wat bij. Ook op andere stortplaatsen in Ne derland bevindt zich methaangas in de vuilhopen. De heer Oost hoek kan nu nog niet zeggen wat de totale gasvoorraad in Neder land is en welke hoeveelheden economisch winbaar zijn. Het onderzoek duurt nog voort. De Nederlandse bevolking levert jaarlijks 3,5 miljoen ton huishou delijk afval. Dit bestaat voor de helft uit organisch materiaal, dat wil zeggen groenteresten, frui tafval en alles wat uit de tuinen komt. In deze reststoffen zitten zogenaamde anaerobe bacteriën. Dit zijn organismen die zonder zuurstof leven. Zij voeden zich met het organisch materiaal. Hierbij komt methaangas vrij, dat is vermengd met stikstof. Dit gas lijkt op aardgas, allen de calo rische waarde is ongeveer 12 pro cent lager. Niettemin is het gas heel goed bruikbaar. Het gas kan volgens Oosthoek ge wonnen worden door geperfo reerde pijpen in de vuilnisbergen te slaan, op de stortplaatsen in Wijster worden al proeven geno men. Het gas kan na reiniging en droging worden gebruikt voor de aandrijving van gasmotoren. De directie van de vuilafvoermaat schappij ziet in eerste instantie mogelijkheden om in de eigen energiebehoefte te voorzien. In een later stadium kan het over tollig gas aan derden worden ge leverd. Het bedrijf hoopt volgend jaar al een installatie in gebruik te kunnen nemen waarmee gas voor eigen gebruik gewonnen kan worden. De motoren van de nieuwe huisvuilscheidingsin- stallatie, die donderdag door premier Van Agt officieel werd geopend, zijn reeds aan deze nieuwe bron van energie aange past. De nieuwe installatie in Wijster zou in normale omstandigheden een equivalent van dO kubieke meter aardgas per ton verwerkt huis vuil aan energie nodig hebben. Door een ingenieus systeem, waarbij de door de motoren ge produceerde warmte en uitlaat gassen opnieuw worden ge bruikt, kon deze energiebehoefte teruggebracht worden tot slechts 20 kubieke meter aardgas. De VAM heeft jaarlijks 2,5 tot 3 miljoen kubieke meter aardgas nodig om de installatie te laten draaien. Met een geschatte voor raad methaangas in het aanwezi ge huisvuil van zo'n 100 miljoen kubieke meter kan de fabriek voorlopig vooruit. Doordat bij de onttrekking van het methaangas aan de vuilnishopen het gistings- Drores wordt gereactiveerd en Door het'gratis voorhanden zijn van deze energiebron schat de onderneming dat de verwer kingskosten van het huisvuil zullen dalen met ongeveer 10 gulden per ton. De huidige ver werkingskosten bedragen 71 gulden per ton. Doordal de VAM als eerste in Eu ropa een huisvuilscheidingsfa- briek heeft aangeschaft, blijft er van het verwerkte vuil niet meer dan 20 tot 30 procent resten over die nog worden gestort. De rest wordt verwerkt tot nieuwe grondstoffen zoals papier, ijzer en blik, plastic en compost. DEN BOSCH (GPD) - Een van de eerste dingen die het CDA na de officiële fusie moet doen, is onderzoeken of in een volgende parlementaire periode in de Tweede-Kamerfrac tie „loyalisme" kan en mag worden aanvaard. KVP-voorzitter P. van Zeil zei dit gister avond in Den Bosch op de allerlaatste vergadering van de KVP-partijraad. Samen met CHU en ARP gaat de KVP volgende week op in het CDA. .Van Zeil, zelf lid van de CDA-frac- tie in de Tweede Kamer, zei dat de loyalisten (de tien fractieleden die het kabinet-Van Agt niet wil den steunen, maar ook niet bij voorbaat wilden laten vallen) zo wel zichzelf als de andere CDA'ers teleurstellingen en pijn hebben bezorgd. Een studie naar de aanvaardbaarheid van nog eens vier jaar loyalisme hoeft volgens Van Zeil geen aantasting Muziekauteursrecht ook in autobus ARNHEM (ANP) - Over muziek in autobussen moet in beginsel au teursrecht worden betaald. De president van de rechtbank in Arnhem, mr. J. Schaafsma, heeft dat gisteren bepaald in het kort geding, dat het bureau voor mu ziekauteursrecht BUMA had aangespannen tegen een tou- ringcarbedrijf in Ede. Het betalen van auteursrecht voor het spelen van radiomuziek of cassettebandjes in autobussen zou een gemiddeld Nederlands touringcarbedrijf circa 150 gul den per jaar per bus kunnen kos ten, zo bleek tijdens de behande ling van dit proef-geding een week geleden. Gij sen krijgt 'gelijk' van paus inzake priester opleiding ROERMOND (ANP) - De visie van bisschop Gijsen over de priester opleiding wordt "volledig door de paus gehonoreerd". Dit heeft de perschef van het bisdom Roermond gisteren bekend ge maakt in een verklaring over het bezoek van bisschop Gijsen aan de paus op donderdag 25 sep tember. Gijsen had in augustus de paus ge vraagd of hij uitspraken mag doen over de ambtsopleiding in Nederland gedurende het onder zoek van de speciale synode commissie voor de ambtsoplei ding. Het werk van deze commis sie, die ingesteld is na de Neder landse bisschoppensynode in ja nuari te Rome, is stil komen te liggen omdat Gijsen weigert zich in het openbaar te onthouden van uitspraken over de ambtsoplei ding. Een bemiddelingspoging van de commissie van toezicht op de besluiten van die synode (kar dinaal Garrone, kardinaal Wille- brands en bisschop Bluyssen) le verde geen resultaat op, waarna Gijsen zich tot de paus wendde. Deze heeft hem, zoals gisteren bekend werd, vorige week ont vangen. De paus erkent de visie van Gijsen over de ambtsopleiding als "juist en geldend", verklaarde de pers chef van het bisdom Roermond in een toelichting op de verkla ring van gisteravond. Hij bena drukte dat het hier vooral om dé opvattingen van Gijsen gaat. Dat Gijsen nu in het openbaar uit spraken over de andere theologi sche opleidingen mag doen, is de perschef op dit moment nog niet bekend. Gijsen is nog met vakan tie. "Bovendien zijn dat zaken die eigenlijk eerst op de bisschop penconferentie ter sprake moe ten komen", aldus de perschef. te betekenen van de rechten van het individuele kamerlid.s Vóór de verkiezingen in mei 1981 moeten regering en parlement nog veel doen, aldus Van Zeil. Hij noemde een aantal zaken die moeten worden afgewerkt, wil men in het voorjaar de balans kunnen opmaken van het kabi netsbeleid: de grondpolitiek, de postbank, ondernemingsraden voor kleine bedrijven, de open baarheid van inkomens en regio nale ontwikkelingsplannen voor de Mijnstreek, het Noorden en Twenthe. De KVP-voorzitter stelde vast dat weinig is terechtgekomen van het voornemen van het kabinet- Van Agt, de samenspraak met de samenleving te verbeteren. Hij stelde voor, dat regering, werk gevers en werknemers voortaan veel vroeger in het jaar rond de tafel gaan zitten om het te voeren sociaal-economisch beleid te be spreken. Dus niet, zoals nu ge beurt, nadat het kabinet zijn be groting heeft gemaakt. Van Zeil vroeg duidelijkheid van de PvdA over haar verkiezings- stra tegie. Houdt die partij de deur naar het CDA van harte open, of is het CDA „tweede keus" als een progressieve meer derheid onmogelijk blijkt? Ge zien de strategie en het beleid van D'66 constateerde Van Zeil dat die partij zich niet zal kunnen voegen in een kabinet dat alleen op progressieven steunt. Bij de officiële opheffing van de KVP zei Van Zeil dat Nederland een christen-democratische be weging nodig heeft. De proble men van deze tijd kunnen naar zijn mening alleen worden op gelost, „wanneer normen en cri teria, die aan het Evangelie wor den ontleend, ten grondslag lig gen aan die activiteiten. De we reld is christelijke normen en waarden bepaald niet beu. De wereld is wel het wachten op een daadwerkelijke e beleving van christelijke normen en waarden beu" Wellicht straks straf voor discriminerende ambtenaren DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (justitie) zoekt naar moge lijkheden om ambtenaren strafbaar te stellen wanneer zij in hun werk discrimineren. Het gaat daarbij om discriminatie naar ras, godsdienst, sekse of seksuele geaardheid. De minister schrijft dit aan de Tweede Kamer naar aanleiding van wijzigingsvoorstellen voor de anti-discriminatie-artikelen in het Wetboek van Strafrecht. Volgens die voorstellen zullen bedrijven strafbaar zijn die in hun personeelsbeleid discrimineren naar ras. In zijn stuk aan de Kamer schrijft de bewindsman dat het moeilijk zal zijn om kranten wegens medeplichtigheid te straffen voor het publiceren van discriminerende advertenties. Advertentietek sten bevatten soms zodanig verkapte discriminatie, dat de uitge ver het beledigend karakter ervan niet kan opmerken, aldus De Ruiter. DEN HAAG - De Zaandamse Marion Bienes heeft gisteren in verband met de vandaag te houden Werelddie rendag een demonstratie gehouden op het Haagse Binnenhof. Zij nam in een kooi plaats om op die manier te protesteren tegen al het onrecht wat dieren op deze wereld wordt aangedaan. DEN HAAG (GPD)- Vorig jaar zijn in Nederland 4077 woningwet huurwoning en verkocht aan de bewoners. In de eerste drie maanden van dit jaar waren dat 860 woningen. Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) antwoordt dit op schriftelijke vragen van Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP). In de periode juli 1977 tot juli 1978 zijn in totaal 28.200 huurhuizen (zowel woningwet-, premie- als vrije sector) verkocht. Daarvan is 67 procent gekocht door de zit tende huurders. Tussen juli '78 en juli '79 kwamen 21.600 huurwo ningen in de verkoop, waarvan 71 procent naar de huurders ging. Staatssecretaris Brokx verwerpt een suggestie van Van der Spek om verkoop van goedkope huurwoningen te verbieden. Zo'n verbod schiet naar zijn me ning over het doel heen De bewindsman wijst wel op voor nemens om de verkoop van hui zen iets strakker te regelen. Daarbij gaat het om een voor keursrecht voor gemeenten, om een vergunningstelsel voor wo ningsplitsing en voor het in ge bruik nemen van woonruimte en om een verbetering van het woonruimtebeleid. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering zou bij de Ver enigde Staten moeten proteste ren tegen enkele recente beslis singen over wapenproduktie, vindt het CDA. Het gaat om de produktie van zenuwgassen, van plutonium voor nieuwe kernwa pens en van belangrijke onder delen voor neutronenwa pens. De CDA-Tweede-Kamerleden Frinking en De Boer hebben de ministers van buitenlandse za ken en defensie hierover een reeks van vragen gesteld. Zij vra gen regering er bij president Car ter op aan te dringen dat hij een veto uitspreekt over het besluit van de Senaat om onderdelen voor neutronen wapens te produ ceren en op te slaan. Zij hekelen voorts het besluit van de Amerikaanse Senaat om geld uit te trekken voor een fabriek voor zenuw- en andere strijdgas sen. Nederland moet naar hun mening in Amerika duidelijk maken dat ons land chemische bewapening altijd heeft afgewe zen en niet bereid is om strijdgas sen op Nederlands grondgebied toe te laten. „Ernstige zorgen" zou de regering kenbaar moeten maken over de Amerikaanse beslissing om de produktie van plutonium voor nieuwe kernwapens opnieuw te starten. Frinking en De Boer willen weten of die beslissing in houdt dat het aantal kernwapens zal toenemen. Als dat het geval is, zou het in strijd zijn met het besluit van de NA- VO-ministerraad om het aantal _/\.Cll0S kernwapens te bevriezen, menen de CDA'ers. Zij vrezen ook, dat de Amerikaanse beslissing een aanmoediging zal zijn voor lan den die nog geen kernwapens be zitten, om zulke wapens te ver- Kamerlid Schakel Schakel tegen terugkeer van Aantjes in de Kamer FRANEKER (GPD) - Het CDA- Tweede-Kamerlid Maarten Schakel, behorende tot de 'ARP-bloedgroep', is erop te gen dat zijn vroegere fractie voorzitter Aantjes terugkeert als kamerlid. De heer Schakel zei dit gisteren op de ophef fingsvergadering van de ARP-statencentrale Frane- ker. Hij meende dat het voor mr. Aantjes uitermate moei lijk, zo niet onmogelijk zou zijn om goed zijn werk te doen als Tweede-Kamerlid. Zoals bekend is de heer Aantjes in twee kieskringen op de ARP-kandidatenhjst gezet. Zou hij in één daarvan 28.000 voorkeurstemmen krijgen, dan zou hij kunnen terugke ren in de Tweede Kamer waaruit hij twee jaar geleden moest vertrekken nadat be kend was geworden dat hij zich tegen het einde van Tweede Wereldoorlog meld zou hebben voor de zi-organisatie Germaanse SS in de Nederlanden. De heer Schakel noemde het gisteravond „onverstandig" dat mr. Aantjes kennelijk ambities heeft, zoals onder meer valt op te maken uit een interview in het weekblad van Vrij Nederland van deze week, om weer een rol te spe len in de Nederlandse poli tiek. „Als je nu al weet dat veel men sen de Kamer uit zullen lopen bij een beëdiging als kamerlid en wanneer je het woord zou voeren, dan kun je niet opti maal functioneren. Ik ken de collega's in de Kamer. Ik weet dat dit zal gebeuren. Je mag en moet van een kamerlid verwachten", zo betoogde de heer Schakel, „dat je je plaats waarmaaktVoor de heer Aantjes achtte hij dat gezien de omstandigheden onmoge lijk. Tweede Kamer krijgt kerncontracten te zien DEN HAAG (GPD) - Tweede-Ka merleden krijgen de kerncon tracten die de PZEM en de Fran se nucleaire opwerkingsfabriek van Cogèma hebben gesloten, in hun totaliteit ter inzage. Tot nu toe hebben de leden van de Ka mercommissie voor de kern energie het - tot ontevredenheid van de meerderheid - met een samenvatting moeten doen. Mi nister Van Aardenne van econo mische zaken heeft een en ander gisteren in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. De PZEM heeft deze week forse druk op Cogèma uitgeoefend om het ter inzage leggen van de con tracten te regelen. Het Franse staatsbedrijf heeft dit tot nu altijd geweigerd, maar heeft deze week in een telex aan de PZEM inge stemd met het verzoek. Kamerleden hadden, zoals gezegd, grote moeite met het feit dat zij slechts een samenvatting van de contracten hebben mogen inzien. Zij moeten hun goedkeuring aan de overeenkomst hechten, aan gezien Nederland tegenover Frankrijk moet verklaren dat het bereid is kernafval, dat bij op- werking vrijkomt, terug te ne- bedrijf van rijschoolhouder TILBURG (ANP) - In diverse plaatsen in Noord-Brabant zijn de laatste dagen acties gevoerd tegen het bedrijf van de Tilburgse rijschoolhouder K. die begin deze week gearresteerd werd nadat krakers in één van zijn panden in Tilburg met gif bekogeld werden. In Eindhoven werd de gevel van het filiaal van de rijschool van K. beklad met de kreet 'moorde naar', terwijl in Vught het weg dek vooreen filiaal voorzien werd van leuzen gencht tegen K. Eer der deze week werden in Tilburg van twee lesauto's alle banden lekgestoken en de ruiten kapot- gegooid. Instituut Burgerraadslieden. 2311 EK Leiden. Koornbrugsteeg 2. Telefoon 071 -143171 "Economische binding" is één van de twee pijlers waarop het recht op een woonver gunning en op registratie als woningzoekende rust. Wie immers in Leiden voor een woonvergunning in aanmer king wil komen of geregi streerd wil worden, moet "in gezetene" van Leiden zijn (d.w.z. gedurende een be paalde periode in Leiden wo nen) of "economisch gebon den" zijn aan Leiden. Andere gemeenten, waar de woning nood eveneens troef is, - dat is dus in bijna heel Nederland - stellen meestal soortgelijke "Economische binding" aan Leiden is niet hetzelfde als "werken" in Leiden. We heb ben al eens eerder in deze ru briek geschreven, dat ook geëist wordt, dat het dienst verband een vast karakter draagt en dat minimaal een bepaald aantal uren wordt gewerkt. Over een andere belangrijke beperking van het begrip "economische binding" willen we het nu hebben en wel aan de hand van de ervaringen van de uit Suriname afkomstige n Dubbele afwij zing Toen hij in Suriname werkloos werd, besloot de heer E. zijn geluk in Nederland te gaan beproeven. Hij had een broer in Leiderdorp, die hem een steuntje in de rug gaf. Hij trok in bij zijn broer en vond zon der veel moeite werk in Lei den. Na een paar maanden besloot hij in Nederland te blijven en zijn gezin te laten overkomen, zodra hij een huis had. Wegwijs gemaakt door zijn broer, meldde hij zich voor inschrijving als woning zoekende zowel in Leider dorp als in Leiden. Beide gemeenten wezen zijn verzoek echter af. Leider dorp. omdat hij daar nog maar pas was komen wonen; Lei den omdat hij op "redelijke reisafstand" van Leiden woonde. Maar zijn economi sche binding aan Leiden dan, gaf die niet de doorslag? Dat bleek niet het geval. Wie namelijk niet in Leiden woont, maar er wèl werkt, kan alleen ingeschreven worden als woningzoekende, als hij niet op een redelijke reisaf stand van Leiden woont. Woont iemand dus in de zg. regio, dan kan hij zich niet la ten registreren Die regio wordt gevormd door een soort cirkel om Leiden. Plaat sen. die nog net in deze cirkel vallen zijn om Den Haag. Zoe- termeer, Boskoop, Katwijk a. Zee. Precieze informatie hierover geeft een folder van de gemeente: registratie als woningzoekende, deel I Om bij de heer E. te blijven: zijn woonplaats Leiderdorp viel binnen de cirkel, ziedaar de reden waarom zijn registra tie-verzoek werd afgewezen. Hij zou alleen een huis kun nen huren van een particulie re eigenaar of kunnen kopen. Duidelijk uitspraak Over die cirkel om Leiden nu, is wel iets meer te zeggen. De Raad van State, de hoogste rechter op dit gebied, heeft daarover namelijk in maart 1980 een interessante uit spraak gedaan. Deze Raad vindt, kort en goed. dat men- sen, die economisch gebon den zijn aan een bepaalde plaats, maar in de omgeiung rl -nr, ii-nnan in Ru-in r\l *,b t - Me moeten kunnen jomen. Als de gemeente Leiden bepaalt, dat deze mensen niet ingeschre ven kunnen worden, handelt zij in strijd met de woonruim te wetgeving. i. is de uitspraak duidelijk. Toch wijst niets erop, dat de gemeente de "cirkel" intus sen heeft laten vallen. De ge meente is kennelijk niet over tuigd van de algemene bete kenis, die de uitspraak naar onze mening heeft. Voor mensen, van wie het verzoek om registratie op deze grond is afgewezen, zit er dus niets anders op dan bezwaar te ma ken bij B en W en vervolgens zonodig in beroep te gaan by de Raad van State n die in dezelfde situatie verkeren als de heer E.. heb ben overigens best een kans, dat het bezwaarschrift aan B. en W al resultaat oplevert. B. en W. kunnen nl. de regels van de regeling woonruimtever deling opzij zetten, wanneer deze in een bijzonder geval erg hard voor iemand uitpak- ken Dan wordt de zg. hard- doelen dan die mensen, die ook in hun "woongemeente" geen rechtop registratie of op een woonvergunning hebben om de enkele reden dat ze er nog niet lang genoeg wonen. Deze mensen mogen niet tus sen wal en schip vallen. Dat kan ook nooit de bedoeling van de woonruimtewetge ving zyn. De "werkgemeen- te" zou mensen in z'n situatie moeten inschrijven. Overigens heeft de uitspraak van de Raad van State be trekking op de hele groep die de idsclausi epast. Wij vinden dat het dan billijk is, dat mensen als meneer E. op deze wijze toch geholpen worden. We be- dere gemeente in de omge ving werken. Dus ook diege nen vallen eronder, die wel graag willen verhuizen naar hun werkgemeente, maar op zichzelf voldoende gehuis vest zyn in hun woongemeen te of daar in elk geval een recht op registratie woonver gunning hebben. Hoewel dus volgens de Raad van State or\juist is het heel wat minder onbillijk dat Leiden dc/c mensen verwijst naar hun woonplaats. Die woonplaats vesting zorgen, als dat nodig is. lijkt Leiden voorlopig te blyven redeneren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7