pHyi Drie oktober-dienst een "riskante onderneming" 'Samen spelen is pas jijn "Geheime informatie" naar Rome School en kerk in de Leidse Mors 99 KERK DIENSTEN Gods hand in de geschiedenis.. (Van onze redactie geestelijk leven) Er is in de loop van de generaties een typisch Leidse traditie gegroeid die God rechtstreeks in verband heeft gebracht met de bevrijding van de stad in 1574. Hoe moet zo'n geschiedenis nu godsdienstig worden uitgelegd? Heeft God werkelijk iets te maken met de gang van de geschiedenis? De hervormde predikant dr. A. J. Lamping, die gistermorgen in een stampvolle Hoogland se kerk in de traditionele 3 ok tober-dienst voorging, wilde die indringende vragen in zijn overdenking niet omzeilen. Hij verklaarde, zelf tot die christenen te behoren die God veel te heilig - zo totaal anders dan het menselijke - achten om de gebeurtenissen in onze wereld zomaar uit te leggen als "bedoelingen van God". Dr. Lamping - indertijd in Lei den gepromoveerd op een kerkhistorisch onderwerp - ging in zijn preek uit van het begin van psalm 126: "Toen de Heer de gevangenen van Sion weer naar huis bracht, was het alsof wij droomden". Die aanhef staat in verschillen de bijbelvertalingen inder daad in de verleden tijd, maar er zijn ook vertalingen - zoals van de vroegere opperrabbijn Soetendorp en de Joodse ge leerde Buber en in de nieuwe rooms-katholieke Willi- brord-bijbel - die de toeko mende tijd gebruiken. Dan wordt het: "Als eenmaal de Heer de gevangenen weer naar Sion zal brengen, zal het zijn alsof wij dromen". Éénmaal Welke van de twee goed is, moet je gewoon uit het zins verband opmaken, óf je moet - als dat niet mogelijk is - de knoop eenvoudig doorhak ken op grond van je eigen principiële overwegingen. Zegje, dat Gods bestuur is af te lezen uit de gebeurtenissen en dat de bevrijding van Lei den was te danken aan Gods ingrijpen - de Wind draaide en het water steeg, zodat de Geu zen bij de stad konden komen -, dan kies je bij psalm 126 ui teraard voor de verleden tijd: "Toen de Heer de gevangenen weer naar huis bracht, was het of wij droomden". Maar geloof je niét in die ver binding en zeg je: ik geloof dat ééhmaal Gods Rijk zal komen en dat God éénmaal wint, maar de weg daarheen kunnen wij mensen niet in de geschiedenis aanwijzen, dan past de toekomende tijd meer in jouw straatje: "Als eenmaal de Heer de gevangenen zal bevrijden, dan zal het zijn als of wij dromen". Dominee Lamping vindt, dat je geestelijk vastloopt als je zo gemakkelijk Gods hand in de geschiedenis meent te be speuren. "Want als God het ontzet van Leiden zou hebben bewerkt en in 1945 de bevrijding van Nederland, dan zou ik, lo gisch doorredenerend, ook moeten zeggen, dat Hij de NA HET ONTZET IN DE PIETERSKERK. Reliëf op het standbeeld van Van der Werf. macht achter de schermen is geweest bij het bombarde ment op Rotterdam in 1940, bij de massamoord in de Duitse concentratiekampen en bij de huidige terreur in Midden-Amerika. En zoiets weiger ik te geloven" Spontaan Hoewel ds. Lamping dus een principiële voorkeur heeft voor psalm 126 in de toeko mende tijdlas hij deze gis termorgen toch in de verleden tijd, "omdat we ook een beetje begrip moeten hebben voor het spontane". "Want het is toch vanzelfspre kend, dat mensen die op een dieptepunt zitten en dan worden bevrijd spontaan hun God gaan bedanken. De Lei- denaars van 1574 hebben na tuurlijk niet gedacht wat zie lig toch voor al die boeren in het Rijnland die nu met hun verdronken land zitten, nee, zij waren vrij en zij zijn naar de kerk gegaan en hebben ge zongen: O God, dank U wel; U hebt ons bevrijd. En de Ne derlanders in 1945 hebben na tuurlijk niet gedacht aan al die slachtoffers van de Ame rikaanse bombardementen op Dresden en aan die hon derdduizenden doden in Ja pan door de atoombommen, nee, zij waren bevrijd en zijn naar hun kerken gegaan en hebben gezongen: O God, dank U wel. Hun eigen heb ben en houwen was er im mers bij betrokken". "Nadenken over de vraag of jouw bevrijding misschien een ramp is voor anderen, nadenken over het totaal van de gebeurtenissen doe je pas later. Dat ene moment van spontaan enthousiasme, toen de Leidenaars op 3 oktober naar de Pieterskerk gingen, staat buiten de principiële lo gische redeneringen. Het heeft ook zijn eigen bijzondere waarde, want het bepaalt de aandacht van de mensen bij God". Onzin Maar als de spontaniteit van het enthousiasme voorbij is, komt vaak de oude sleur te rug. Vandaar ook dat de psalm halverwege, dus na de bevrijding, nog zegt "Heer, breng een keer in ons lot". "Spontaan God bedanken, omdat je vindt dat Hij jou heeft bevrijd, mag best wel een keer, als het maar aanlei ding is om ook daarna nog eens met God rekening te houden". Lamping noemde een her denkingsdienst op 3 oktober een "riskante onderneming" - gezien het gevaar van een onbijbelse geschiedbe schouwing "maar....dat mag best wel eens, omdat je aandacht toch een moment wordt bepaald bij God. Wan neer we direct God weer ver geten, is ook deze dienst on- "Als het goed is, zijn we zó met onze aandacht bepaald bij God, dat we van harte psalm 126 in de toekomende tijd kunnen nazeggen: "Eenmaal zal God alle onrecht overwin nen. Dan zal iedereen zeggen: de Heer heeft grote dingen ge daan. En. wat zullen we dan blij zijn". P* 99 van de kerken hebben stevig met el kaar gepraat waaróver het in die week zou gaan en hoe dat moest worden opgezet. Nou, daar is een leuk programma uit gerold. Omdat de kerken er dus mee te ma ken hebben en het kerkgebouw al- leen zondags open is, wordt deze bijzondere week niet gesloten op vrijdag 10 maar op zondag 12 okto ber. In de Maranathakerk, om 10 ders en moeders kunnen daar wat kopen of bestellen. De stickers zijn misschien wel gratis. Dominee Koolstra zal de dienst van 12 oktober leiden. Voor hem is dat geen eenvoudige opgave, omdat het zo anders is dan ze in de kerk ge wend zijn, maar hij heeft wel enige ervaring op dat gebied en doet zijn best. Eruit. De Christelijke Gerefor meerde Kerken hebben, krach tens een besluit van hun synode deze week, definitief gebroken met twee interkerkelijke samen werkingsverbanden, namelijk de Raad voor contact en overleg be treffende de Bijbel en de Stich ting gereformeerd beraad voor Samenlevingsaangelegenheden. De uittreding uit de raad is een ge volg van de "nationale bijbel- week", die, volgens de synode, te weinig "bijbelse vulling" heeft. Het vertrek uit het gereformeer de beraad, waarin werd samen gewerkt met de Gereformeerde Kerken, komt ook voort uit ver ontrusting over de gevolgde koers. Vooral willen de christe lijke gereformeerden geen ver antwoordelijkheid meer dragen voor de activiteiten van het Lan delijk centrum voor Huwelijks contacten, een tak van het beraad die bemiddelt in niet-huwelijkse relaties. I In Zuid-Afrika. Ds. Roos, voor zitter van de hervormde synode, en ds. Mak, oud-voorzitter van de gereformeerde synode, wonen in Durban (Zuid-Afrika) de alge mene vergadering bij van de kleine, maar zeer actieve Refor med Church in Africa. Oorspron kelijk was dit een kerk voor In diërs, maar nu vertoont zij een verscheidenheid van rassen. Vorig jaar woonde een afgevaar digde van deze kerk de gemeen schappelijke synode van her vormden en gereformeerden in Lunteren bij. De hervormde sy node besloot later, bijzondere be trekkingen met deze Afrikaanse kerk aan te gaan. Herensingelkerk. De komende zondagen, 5 en 12 oktober, be steedt de Herensingel-parochie in Leiden aandacht aan het 55-ja- rig bestaan van de Josephkerk. Morgen om 11 uur werkt de jon gerengroep "The Lord's Folks" mee aan een feestelijke eucharis tieviering. Zuiderkerk. Het Oxfordse koor dat deze week in Leiden op bezoek is verleent morgen medewerking aan de dienst in de Zuiderkerk Lammenschansweg (10 uur). Na afloop bespeelt dirigente Caroli ne Broek nog het orgel. Vriens bij afscheid: niets veranderd Natuurlijk wil ieder mens wel eens alleen met zichzelf zijn - en dat wordt in onze drukke en onrustige tijd steeds moeilijker maar er zijn toch ook veel dingen die erg prettig zijn als je ze sa men doet. Je mist een hele boel warmte en vreugde in het leven als je alleen maar met jezelf rekent. De kinderen en het personeel van de vier christelijke scholen in het Leid se Morskwartier - twee kleuter scholen en twee lagere - gaan daar over volgende week met elkaar eens praten. Maar niet alleen praten. Ook in de vertellingen, het zingen, de handenarbeid, de tekenuurtjes en de geschiedenis- en aardrijks kundeles zal dat steeds weer ter sprake komen. Bij alles wat in die week op school gebeurt mogen de kinderen denken aan dat ene be kende regeltje: "Samen spelen is pas fijn". Contact Hoe zijn ze daar nou toe gekomen in de Mors? Wel, een paar jaar geleden is daar een vergadering geweest van de twee samenwerkende protestantse kerken, waarop over het christelijk onderwijs werd gesproken. Men vond het jammer, dat er tussen de scholen en de kerk bijna geen con tacten bestonden. Een werkgroepje moest daar wat aan gaan doen. En aan dat groepje is het nu te danken, dat de week van "Samen spelen is pas fijn" er is ge komen. Mensen van de scholen en LEIDEN - Hervormde Gemeente: Hooglandse Kerk 10 ds. Pannekoek me dewerking cantorij, 11.45 oecumenische dienst; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Zoutendijk, Noorden; Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. v. Achterberg. Avondmaal; De regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. v. Leeuwen. 11.15ds. v. Leeuwen en pastor Van Well; Bethlehemkerk (Drifstr.) 10 ds. Van 't Hof (Diac. huis); Bevrijdingskerk (Montgomerystr., Zuid-West) 9 dr. Jongeneel, avondmaal; Vredeskerk (Burggravenlaan) 10 mevr. ds. De Mey; Waalse kerk (Breestraat) 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker; Diaconessenhuis 10.30 ds. Hemmes; Kapel Endegeest (Oegstgeest) 9.30 pater Boshouwers; Petrakerk (Su- rinamestr.): 10.30 dienst voor doven, hr. Terpstra. Geref. Kerk: Zuiderkerk (Lammenschansweg) 10 ds. Sijtsma; Pe trakerk (Surinamestr.) 10 ds. Horten- sius; Oude Vest 10 ds. Koolstra, 5 ds. Sijtsma; Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. v. Achterberg, avondmaal; Bevrij dingskerk (Montgomerystr.) 10.30 ds. Rietveld, 5 ds. Koolstra; Groenhoven (Witte Rozenstr.) 10 ds. Verdoorn In alle kerken, behalve in Zuiderkerk, avond maal. Petrakerk (Sur. straat): 10.30 dienst voor doven, hr. Terpstra. Geref. Kerk (dolerend) "Groot-Leiden" (Lok- horstkerk): 8.30 hr. Verbree, 5 hr. De Waard. Geref. Kerk Vrijg. (herengr. 70): 10 en 5 kand. Dronkers. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 9 stud. v.d. Vegt, 5 ds. Visser, Nieuw-Vennep. Geref. Gemeen te (Nieuwe Rijn): 10 en 4.30 ds. Boog aard. Geref. Gemeente in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Lutherse Gemeente (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Re- monstr.-Doopsgezinde Gemeente (Lok- horstkerk, Pieterskerkstraat 1): 10.30 hr. Knoppers. Baptistengemeente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bosveld Evang. Christen- Gemeenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes, 4 nam. avondmaal, vrij voor alle gelovigen. Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw, singel 21): 5 nam. dienst. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinksterge meente (Rapenburg 10): 10 hr. Elker- bouL Volle-Evangeliegemeente Bethel Gast Een mevrouw van de voorberei dingscommissie zei, dat in die dienst de oudere mensen nu eens de gast zullen zijn van de kinderen. Dat gebeurt maar zelden. Allerlei dingen van de week op school - zang, muziek, gesprek, rollenspel - gebeuren in deze kerkdienst ook, en wat de kinderen aan tekeningen en collages hebben gemaakt, wordt aan de muren tentoongesteld. Op een paar tafels zullen folders, stic kers, boeken, kinderbijbels en kin derboeken worden uitgestald. Va- (school De Twee Sleutels, hoek Rijns- burgersingel): 5 tot 6 nam. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw- Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstkerk): elke zaterdag 9.45 bij belstudie, 11 prediking. Christian Scien ce (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van Je zus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Katholieke Kerk (Zoeterw. singel- hoek Cronesteinkade): 10; Oud-Kath. kerk: 5 nam. Engelse dienst. Vrij-Katho- lieke Kerk (Vreewijkstr. 19): 10.30 heili ge mis. Rooms-Katholieke kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9 en 10.45; Heren singel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11; Rijn dijk (Leiden-Voorschoten) zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30,10,11.30, 6 en 7. Boshuizerka- de: zat. 7, zond. 9.30 en 11; Lammen schansweg zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Haarlemmerstraatzat.7,zond. 9.30,10.45 en 12.15. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: 10 mevr. ds. Westera, 7, hr. Christ, Leiden. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Mod deraar. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Vries, Heerde. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Adventskerk 9.30 prof. dr. Berkhof, 6.30 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 10 ds. Bogers; Opst. kerk 10 ds. v.d. Hei den, 6.30 ds. Bogers; Nabij 10 jeugdka- pel; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 6.30 ds. v.d. Ree; De Bron 9 en 10 30 ds. Moll, 6.30 ds. Verheul; Ashram 9.30 ds, Oosthoek. In G. Herderkerk, De Bron en Ashram avondmaal en gezamenlijke diensten. Onderweg (Lijsterlaan) 10 ds. Oort; •Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Voor oecumenische dienst in Rijns troom zie verder onder Alphen. Geref. Kerk: Mar. kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. v.d. Horst, Katwijk; Salv. kerk 10 ds. Ver heul, 6.30 ds. Stolk; voor oecumenische avondmaalsviering in Rijnstroom zie verder onder Alphen. Zie ook herv. ge meente. Geref. Kerk Vrijg. (Rijnstroom): 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff. Ned. Geref. Kerk (chr. nijv. school Willemstr.) 9.30 en 4.30 stud. Janse. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud-Geref. Ge meente; 9.30 en 4. Bapti.stengemeente (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Koekkoek. 3.30 evang. Kits, 6.30 in Nabij evang, Kits en ds. Koekkoek. Maranathazondag. Bap tistengemeente Alphen-Noord (Sport- laan): 10 hr. Bouhof. Volle-Evangelie- gemeente (school Westpreludeweg); 10 Samen Waarom nou zo'n speciale week?, zal iemand nog vragen. Wel, als je vindt dat de kerk en deze scholen wel iels met elkaar te maken hebben, dan moet je er niet alleen over blijven praten, maar sdmen ook iets aan doén. Daar heb je dat woordje "samen" dan weer. Waarom zou je het helemaal op je eentje doen als je elkaar daarbij kunt helpen en aanvullen? Dat is nou precies waar het in die hele week, op school en in de kerk, over gaat. dG hr. Jackson. Leger des fïeils (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Pinksterge- meente Bethel (Rode Kruisgebouw): 4 nam. Pinkstergemeente Alphen (Rode- Kruisgebouw): 10 voorm. Rijnstroom (Raadhuisstraat 44): 8 nam. oecumeni sche avondmaalsviering, Raad van Ker ken, ds. Oosthoek, mmv cantorij. Rooms-Kath. parochies: Bonifaciuskerk zat. 7, zond. 9.45 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7. zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gemeente: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Honkoop. BODEGRAVEN - Herv. Gebeente: Dorpskerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. De Rooij, Zoelen; Salvatorkerk 10 ds. Blenk, Oudewater, 6.30 ds. De Vreugd;' Bethlehemkerk 10 ds. Richter,.6.30 ds. Dekker, Loenen aan de Vecht. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Elderman. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 ds. De Graaf, 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Leene, Breda, 5 ds. Omta. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Gemeente: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Vergadering van Gelovigen (Nieuwstr.); 9.30 en 5. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv Gemeente: 9.30 ds. Haakman, 6.30 ds. Harteveld, Rotterdam. Geref. Kerk: 9.30 ds. Van Oeveren, Rijnsburg, 5 ds. Welbedacht. Rooms-Kath. parochies: Dorp zat. 7, zond. 8,10 en 11.30; Rijndijk (Bernardus) zond. 10; Het Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 9 ds. Rothfusz, 5 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10.30 ds. Pouwels, Bussum. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rooms-Kath. parochies: Martinuskerk zat. 7, zond. 8.30,10,11.30 en 7; Jozefkerk zat.7,zond. 10 en 11.30; H, Hart zat. 7, zond. 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv, Gemeente: 10 ds. v.d. Hoek. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 10 ds. Car- stens, Middelhurnis. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 8 en 0 KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv Ge meente: Dorpskerk 10 ds, Aarents, 6 ds. De verhouding tussen de Neder landse bisschoppen en de kerk leiding in Rome is sinds de bis schoppensynode van begin dit jaar niet zichtbaar verbeterd. Dat heeft ook te maken met het welwillende oor dat Rome nog steeds leent aan de negatieve in lichtingen van behoudende groepen, die in de bisschoppen Gijsen en Simonis hun woord voerders hebben. Pater dr. P. Vriens, tot eind vorige maand secretaris-generaal van de Nederlandse rooms-katholie ke kerkprovincie, zei dat in een vraaggesprek met het ANP. Vol gens Vriens is er een voortduren de stroom van geheime informa- Bezemer Scheveningen; Ontmoetings- kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aarents. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bakker, 5 ds. v.d. Werff, Voorhout. Rooms-Kath. paro chie: zat, 7, zond. 9.30 en 11.15. Vlieg kamp Valkenburg: 10.30 ds. v. Melle, mmv leerlingen chr. school "Molenhof KATWIJK AAN ZEE-Hetv. Gemeente: Nieuwe Kerk 9.50 samenzang, 10 ds. Van Roon, 6 ds. Visser; Oude Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Driebergen; Ichthuskerk 10 ds. Arkeraats, 5 ds. Schuurman; Pniël- kerk 9.30 ds. Driebergen, 6 ds, De Jong; Groen van Pr. school 10 ds. Vroeginde- wey; Ziekenhuis Overduin 2 ds. Baas; Geref. Kerk: Triumfatorkerk 9 en 10.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Kersten. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Pos. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gemeente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gemeente (Remisc- stra.): 10 en 5 dienst, dond. 9 oktober 7.30 ds. Hakkenberg. Volle-Evangeliege- meente (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: 10 ds. Baas, Katwijk, 7 ds. Moll. Geref. Kerk: 10 en 7 dr. Bade. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth, avondmaal, 6.30 ds. Geursen; Kerk Hoofdstraat 10 ds. Doesburg, avondmaal; Scheppingskerk 9 en 10.30 prof. mr. Reugebrink; St. Elis. zieken huis: 9.30 rector Vijtigschild. Baptisten gemeente (wijkgeb. Zijlkwartier): 10 br. De Vries. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Los, 7 ds. Van Oudheusden, Moordrecht. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft, avondmaal; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 dr. Gil huis, 7 dr. Van Oeveren, Rijnsburg. Ge ref. Kerk Vrijg.: 10 leesdienst. 3 ds. Joos- se. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 ds. Schuurman, 5 dienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gemeen te: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rooms-Kath. parochies: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zond. 9 en 11 30: Mariakerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.45; Engelbewaarders zat. 7, zond. 8, 9,30, 11 en 5.45 NIEUWKOOP -Herv. Gemeente: 9.30 hr Stam. 6.30 ds. De Vries, Beverwijk, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds Den tie naar Rome, in plaats van open overleg. Dat is ook de belangrijk ste reden waarom de secretaris generaal ontslag heeft genomen. Hij keert terug naar het gewone basispastoraat. De grote verdeeldheid onder de Nederlandse katholieken, die geen middel ongebruikt lieten om hun gelijk te bevechten, zorgde voor een verslechterde relatie met Rome. "Daar keek men achterdochtig naar al het nieuwe in Nederland en luisterde men graag naar alle negatieve kri tiek". Opgezegd De scherpe tegenstellingen bewo- Hengst, Hoofddorp, 7 dr. Bouma, Utrecht. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Den Hartog, Veenendaal. Rooms- Kath. parochie: zat. 7.30,zond. 9en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Kaai, Almkerk, 6.30 ds. Molenaar, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Schouten. Baambrugge. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 9 en 11 NIEUW VENNEP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Schrama, Abcoude. Avondmaal, 7 ds. Koole, Den Haag. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente; 9.30 ds. Prosman, Genderen, 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Nooteboom. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 9 en 10.30. NOORD WIJK - Herv. Gemeente: kerk Voorstraat 10 dr. Jansen, 5 ds. Vroegin- dewey, Katwijk, 7 ds. Elgersma; kerk Hoofdstraat 10 ds. Keuning, 5 ds. Kam man, Breda, jeugddienst. De Rank (Golfbaan) 10 ds. Schrijver, Woerden. Geref. Kerk: kerk Hoofdstraat (Buurt kerk) 10 ds. Elgersma; herv. Kerk 5 jeugddienst; Vinkenlaankerk 9,30 ds. Bouma: herv. kerk Voorstr. 7 ds. El gersma; slichtingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 hr. Van Duin. Rooms-Kath. parochies: Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Ge- meente: Dorpskerk 10 ds. Kalkman, De Zilk 10 hr De Vries, Heemstede. Rooms- Kath. parochies: Victorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene of Will,kerk 10 ds. Wolthaus, Zoeterwoude; Pauluskerk 10 prof. Ver donk; Gemeentecentrum 10.30 dr. Cra mer, 7 ds. Heemskerk. Geref. Kerk (Mauntslaan): 10 ds. Heemskerk. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Lui ten. Ned. Geref. Kerk (Gemeentecen trum): 8.45 en 4 ds. v.d. Berg. Van Wyc- kerslooth 4.15 ds. Bons. Kapel Ende geest: 9.30 pater Boshouwers. Volle- Evangeliegemeente (Gemeentecen trum): 4 nam. Rooms-Kath. parochies: Will, kerk zat. 7, zond. 9 en 11; Bonaven- turekupel zat. 6 30. zond. 9 en 11 OUD-ADE - Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30 OUDE EN NIEUWE WETERING gen Rome ertoe, stem te geven aan het behoudende deel door de benoemingen van de bisschop pen Gijsen en Simonis. "Deze benoemingen", aldus dr. Vriens, "hebben, ondanks dé eerlijke be doelingen van de toenmalige paus, de heilloze verdeeldheid ook in het bisschoppencollege gebracht". "En als gevolg van die verdeeldheid hebben de gelovi gen geleidelijkaan het vertrou wen in hun leiding opgezegd". De synode van januari was gericht op herstel van de verhoudingen. Ze beperkte zich tot de onderlin ge eenheid van de bisschoppen en hun verhouding met Rome. In beide opzichten is het resultaat Herv. Gemeente: 9.30 ds. Molenaar. Ge ref. Kerk: 11 ds. Los, 5 oecumenische dienst in rk. kerk, thema: "Eenheid en vrede", mmv herv. kerkkoor. Remonstr. Gemeente: 11 prof. dr. Adriaanse, Den Haag, in herv. kerk. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 8. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Kath. parochies: Maria Presentatie zat. 7 zond. 9.30 en 11.30; Petrus Banden zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. Van Hoegee, Alphen, 7 hr. Stam, Nieuwkoop. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Witzier, Den Haag, 2.15 ds. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: De Voorhof 10 ds. Romein, avondmaal; Be- thelkerk 8.45 en 10 ds. Vink. Katwijk, 5 ds. Richter, Bodegraven; Frederiksoord; 10.30 dr. v. Oeveren, Gemeensch. dienst. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. v.d. Hout, Werkendam, 5 dr. Van Oeveren; Immanuclkerk 9 en 10.30 ds. Baaijen, 5 ds. v.d. Hout; Maranathakerk 9.30 ds. Welbedacht. Hazorswoude, 5 ds. Baaij en; Frederiksoord 10.30 dr. v. Oeveren, gemeensch. dienst. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christen gemeente (aula mavo): 10 dienst. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat. 7. zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 5 ds. Den Tonkelaar, Warmond. Geref. Kerk 10 ds, Baas, 5 ds. Heiner, Rijsenhout. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Brandsma, Ermelo. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg, aVbndmaal. Rooms-Kath. parochies: Aardam zond. 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 en 6.30. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Meijering, Scherpenzeel. Geref. Kerk Vrijg.: 9 ds. Pds, 2.30 ds. Kamphuis. Vliegkamp Valkenburg: 10,30 ds. v. Melle. mmv leerlingen chr. school "Mo lenhof'. VOORHOUT - Herv Gemeente: 10 ds. Brokerhof. Rooms-kalh. parochie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 mevr. ds. Flesseman - van Leer. 7 ds. v.d. Schoot; aula Noord-Hof land 9.30 ds. De Zwart; Kapel Rijndijk 10 van de synode nihil, meent Vriens. Conflicten zijn geen stap dichter bij een oplossing gekomen. Ook wat Rome betreft veranderde er niets. Kardinaal Wilfebrands wacht nog altijd op een hulpbis schop (in 1977 al aangevraagd). Belangrijke zaken blijven op de Romeinse bureaus liggen. Herstel van de eenheid tussen de bisschoppen is, volgens Vriens, voorwaarde voor een overwin ning van de tegenstellingen in de nationale kerk en voor een nieuw gemeenschappelijk begin van bisschoppen, kader en gelovigen. "Dat is mogelijk. Ik geloof in die kérk van Nederland". ds. v.d. Schoot, avondmaal; Kerk Hulp en Heil 10 ds. Verheule. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Zeeuw. Geref. Kerk Vrijg.: 9 ds. Hidding, 3 ds. Geelhoed. Jan van Hooflaan 3: 10.30 Engelse dienst. Rooms-Kath. kerken: Laurentiuskerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Aula Noord- Hofland zond. U; Moeder-Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk 9.30 ds. Frederikse, 5 ds. Roetman; De Hoeksteen 9.30 ds. Ver boom, 6.30 ds. Roetman; Bethelkerk 9.30 kand. v. Harten, 5 ds. Verboom; Imma- nuelkerk 10 hr. Pronk, Utrecht, 5 ds. De Bruin, Reeuwwijk. Geref. Kerk: Kruis kerk 9 en 5 ds. De Kok; Ontmoetings- kerk 10.15 ds. De Kok. Chr. Afgeschei den Gemeente: 9.30 en 5. Volle-Evange liegemeente "Sion" (Lindegaarde 17a): 9.30 Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 5 leesdienst. Rooms-Kath. parochie: Vic torkerk 10; Ontmoetingskerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 Vica ris Colijn. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. Haeck, Hoevelaken, 7 ds. v. Bruggen; Kievietkerk 10 ds. v. Bruggen, oogst- dienst; Messiaskerk 10 ds. Houwert, Echteld; Dorpscentrum 9.30 ds. Talsma, Den Haag. Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Meulen. Wassenaar-Zuid 10 dr. Jager, Kampen. Ned. Prot. Bond (L. kerkdam): 10.30 ds. Veen, Rijswijk. RK. Kerken: Willibrord zat. 7, zond. 9 en 11; Jozef zat 7, zond. 9.30, 11 en 6.30; Goede Herder zat. 5, zond. 9 en 11.30. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Christ, Leiden, 6.30 ds. Droogers, Werkendam, Geref. kerk: 9.30 en 6.30 dr. v.d. Zwaan, avondmaal. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Kielder. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elder- man, Bodegraven, 7 ds. Dijkstra. Bos koop. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gemeente: 10 ds. Chr. de Jonge. Rooms-Kath. paro chies: St. Jan zond. 9.30 en 11; Chr. Die- naarkerk zat. 7, zond. 10: Meerburgkerk (Hoge Rijndijk) zat. 7, zond. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente: 10 ds. Heymans, Alphen. 6.30 ds. Haakman. Geref. Kerk: 10 ds. Hartkamp, 6.30 ds. Vree, beiden Alphen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4