Leiden op 3 oktober [Weidse agenda Warmond: Geen recreatie in polders Hemmeer en Koudenhoorn Werkteater maakt verwachting niet waar Een nieuwe vorm van gymnastiek: Rhönraderen. Voor het stadhuis. .en uitdelen maar. WARMOND - De gemeente Warmond is niet bereid om een keuze te maken tussen Koudenhoorn en de Hem- meerpolder voor de opvang van enkele duizenden re creanten in deze regio. De gemeente vindt de Hemmeer- polder van een te grote landschappelijke waarde en wijst ook Koudenhoorn ais opvang af, omdat dit eiland in de eerste plaats is bedoeld voor de Warmonders zelf en verder wordt ingericht voor rustige vormen van re creatie. Om de opvang toch te kunnen rea liseren zal het recreatieschap Noord-Zuidhollands plassenge- bied nu een basisplan opstellen waarin een voorkeur wordt uit gesproken voor het inrichten van de Broek- en Simontjespolder. Verder zullen als eventuele mo gelijkheden Koudenhoorn en de Hemmerpolder in het plan blij ven opgenomen. Daarmee is enigszins de vrees bij de gemeente Warmond weggeno men die ontstond toen duidelijk werd dat in de eerste plaats Kou denhoorn en eventueel de Hem merpolder in de plannen van het recreatieschap in aanmerking komen voor de opvang van zo'n 7000 dagjesmensen op topdagen. Dit aantal maakt deel uit van een totaal van 12.000 dagrecreanten die door het recreatieschap wor den verwacht in het plassenge- bied. Het schap is met name voor de verdeling van deze enorme druk bezig met het opstellen van een recreatie-basisplan. Warmond vond echter dat met de toebedeling vah 7000 bezoekers de verhoudingen echter scheef komen te liggen. De opstellers van deze eerste plannen waren er zelf van overtuigd dat de be bouwde kom van Warmond in elk geval niet zulke grote aantallen mensen kan opvangen. Daarom kwamen zij met het idee van een Ontsluiting van Koudenhoorn door middel van een weg door de Leidse Merenwijk en over de Groote Sloot. Dit idee viel bij Warmond erg slecht met name "door de emotionele binding die Warmond heeft met Koudenhoorn", zo zegt burge meester De Vreeze. "Kouden hoorn is een worst die de War monders al jaren voor de neus wordt gehouden. Tot nu toe kon den de Warmonders zelf nergens aan het water. Met de inrichting van Koudenhoorn wordt dit mo gelijk gemaakt", aldus de bur gemeester. Warmond wijst ook de eerste keuze van het recreatieschap, de Hem- meerpolder, als opvangsplek af. De ontsluiting van dit gebied zou volgens het schap moeten komen via de Menneweg. De Vreeze: "Deze polder is van grote waarde. Wij hebben ook al eerder negatief gereageerd op gelijke plannen die werde geopperd in het streekplan voor Zuid-Holland. Belangrijk is trouwens ook dat het kleinschalige karakter, dat de Kaag zo aantrekkelijk maakt, blijft behouden. Volgens De Vreeze bestond bij het recreatieschap de misvatting, dat met Koudenhoorn nog niks is bebeurd en dat daarom dergelij ke opvangsplannen werden ont wikkeld. Burgemeester De Vree ze geeft echter aan dat er al aller lei activiteiten rond Kouden hoorn zijn ontwikkeld en dat de plannen en de uitvoering zo goed als vast liggen. Er wordt momen teel nog gesproken over de best mogelijke verdeling van het ei land in een stiltegebied (twee derde deel). "Verder is de Groote Sloot al ver breed. Er zijn afspraken met Lei den dat er geen initiatieven wor den genomen voor de aanleg van een brug over die Groote Sloot. Afgezien van de brugverbinding over De Leede is de hele zaak ei genlijk zover klaar. Ook het be stemmingsplan is vrijwel rond". De Vreeze: "Een brug vanuit Lei den naar Koudenhoorn spreekt ons niet aan. De Warmonder kan eindelijk eens aan het water als een brug over De Leede naar Koudenhoorn komt. Wij hebben dan ook duidelijk bezwaren te gen de opvang van zo'n groot aan- i op Koudenhoorn of in de Hemmeerpolder. Andere plaatsen moeten ook maar een stukje van de druk opvangen". Deze zelfde argumenten bracht burgemeester De Vreeze bij het recreatieschap naar voren. Schiereilanden Het ingenieursbureau van het schap bracht daarop zelf het idee naar voren en dan te streven naar een versterkt benutten van Breek en Simontjespolder en de stren gen schiereilanden en TEngna- gel. Dit gebied zou dan vanaf Leiden bereikbaar moeten wor den gemaakt. Deze gebieden kunnen dan het grootste deel van de druk opvangen. Verder doet Koudenhoorn dan normaal dienst voor de geplande opvang van recreanten. In totaal komt men dan toch tot een grote ver blijfplaats voor dagrecreanten in en om Warmond. LEIDEN - Onwillekeurig dringt zich, als je naar 'Oom War\ja' van Anton P. Tsjechow kijkt, zoals dat gisteravond het geval was in het LAK-theater, de vergelijking op met het 'Publiekstheater'. Spoedig wordt dan duide lijk, dat het „Werkteater", dat gisteravond in een volledig uitverkocht huis tekende voor de interpretatie, van de twee de mindere is. We kennen het Werkteater al zeer lang als een experimentele theatergroep, die zweert bij het hanteren van het fenomeen 'improvisa tie'. De eérsté kennismaking met het Werk teater, dat zich baseert op een bestaande tekst (en dan nog wel zo'n klassieker als die van Anton P. Tsjechow) is dan ook niet goed bevallen. Hoewel het publiek zeer enthou siast reageerde, kon ik me toch niet aan de indruk onttrekken dat de acteurs en actrices tijdens 'Oom Wanja' teveel van zichzelf moesten inleveren om het dramatisch gege ven overeind te kunnen houden. Daar waar ze naar grote hoogte stijgen is het toch steeds weer de door hen ingelaste hu mor binnen het gegeven, dat als een trefzeke re herkenning van hun interpretatie mag gelden. Op de momenten, waarbij ze zich let terlijk aan de tekst houden (het „Publiek- srtheater" bracht destijds een enigszins ge wijzigde versie), komt toch wel pijnlijk dui delijk tot uitdrukking, dat een bestaande tekst van Anton P. Tsjechow weinig moge lijkheden tot eigen initiatief overlaat. Daarom slaagde het 'Werkteater' er gister avond vrijwel geen moment in de hoogge spannen verwachtingen waar te maken. Ab soluut gezien werd er een zeer verdienstelij ke acteerprestatie geleverd. Maar 'Oom Wanja' vergelijkend met de manier van to neel maken die we tot heden van de toneel groep gewend waren, blijft er in feite zeer weinig te genieten over. Najaren vrijwel on afgebroken in lovende bewoordingen over het „Werktheater" te hebben geschreven (omdat daartoe voldoende aanleiding be stond), lijkt me nu het moment aangebroken een scala van kritische kanttekeningen te plaatsen. Overigens over René Groothof Schroder (Marina) kan met de beste wil van de wereld niets negatiefs gemeld worden. Hetzelfde geldt voor z'n broer Frank Groothof Schroder. Maar vooral Shireen Strooker, Da- riah Mohr en Aijan Ederveen lijken met deze tekst niet echt goed raad te weten. Toch wa ren het vooral Helmert Woudenberg en Her man Vinck (Oom Wanja), die het niveau van het „Werktheater" in herinnering brachten. Het totaalbeeld was echter te traditioneel om werkelijk te kunnen boeien. Het 'Werkteater' had zich gisteravond in een te nauw keurslijf gewrongen en faalde daarom daar waar het r faalde: op het toneel. BERT KOEKEBAKKER ZATERDAG Stadsgehoorzaal - concert Rijnlands Chr. Mannenkoor en het City of Oxford Choir, 20.00 uur. ZONDAG Salon O - Herengracht 45, Videokunst presentatie Cardena, 15.00 uur. Clubhuis Swifttoer - Admiraal Banc- kertweg, Leidens Ontzettocht, start 9.00-10 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Volkshuis - koffieshop, Werklo zen Belangen Vereniging, open vergade ring op maandag van 10-12 uur. MAANDAG Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film chiedo Asilo, 20.00 uur. Rapenburg 48 - Vrouwenbond NW, bijeenkomst Amnesty International. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint za om 0 uur en eindigt zo om 24 uur. Wijk 1, Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177; zon, J. Stolk, Burggravenlaan 16. tel. 125820. Wijk 2, binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard, za, E.K. Fo- gelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; zon H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961. Wijk 3, Mors. Haagwegkwartier, Zuid west, za, W. Schellekens, Paganimstraat 24, tel. 764035; zon, E.H. Nieuwenhuis- -Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918, privé, Reitzstraat 5, tel. 767185. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, R. van Leeuwen, Meijer, Rein- ders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg en Verha- ge wordt de weekenddienst waargeno men door R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel: 412166. Spreekuur za en zon 11-11.30 gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - J. van de Beek, J. van der Velden, Hoofdstraat 8, Leiderdorp, tel. 894539, za en zo spreekuur van 12.30-13.0,0 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - zat v.a. 10 uur, tot ma 7.30, E. van Walchren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - vrij 23.00 tot zat 23.00 B. Schotanus, Veurseweg 20, tel. 2356; zat 23.00 tot zon 23 uur, Mevr S. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417. Warmond/Voorhout - A. de Gijzel, O. Nassaulaan 10, Warmond, tel. 01711-10834. Wassenaar-noord, J.A.J. Paulides, v. Z. v. Nijeveltstraat 42, tel. 14561., zuid, J.N. Vonk, Wittenburgerweg 106, tel. 79676. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en Zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van zaterdag 4 okt tot vrij 10 okt s'morgens 8 uur, door Doeza Apo theek, Doezastraat 31. tel. 121313; Apo theek v. Breest Smallenburg, Loeve- stein 6, tel. 890000. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling/ Helder/Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405, B.H. Broer. Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur seweg 36, tel. 01717-2317. Vechtersbazen opgesloten - DeLeidse politie heeft de afgelopen nacht in totaal zes mannen aangehouden die wa ren betrokken bij verschillende vecht partijen in de Leidse binnenstad. De zes komen uit Leiden en omgeving. De fel ste vechtpartij vond plaats op het Le vendaal. Drie betrokkenen moesten zich aan hun verwondingen laten behande len in het Elisabeth ziekenhuis in Lei derdorp. De Leidse politie zegt het verder buiten gewoon rustig te hebben gehad met de 3 oktober-feesten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2