De "blauwe" weer in oude luister hersteld steken al hun tijd in grote opknap beurt ZATERDAG 4 OKTOBER 1980 gevormde bergingsploeg naar Leiden liet overbrengen. Danzkij de medewerking van NS kon de tram tijdelijk een plaatsje krijgen op het goede renstation aan de Haagweg in Leiden. Op die plaats werd het al snel een gewild object voor de jeugd. Ruiten sneu velden. links en rechts wer den er onderdelen afgesloopt. Af en toe werd er zelfs een vuurtje in gestookt. Geen onderdak George Groenveld, een van de mensen van het eerste uur. "De tram ging met de dag achteruit. We vreesden het ergste. We zaten met het probleem dat we geen ge schikte bergruimte konden vinden. Overal hebben we aangeklopt. Er is gebietst en gebedeld. Gebeld en ge schreven. Zonder succes". Tot in 1976 het oog viel op een leegkomende romneyhal van Starlift in Voorburg. Er werd contact opgenomen met de eigenaar D. Stoop en na wat heen en weer gepraat kwam er een genereus aanbod. De stichting zou de oude fa briekshal gratis mogen ge bruiken tot het ogenblik dat de tram weer was opgeknapt. Enkele maanden later volgde een geimproviseerd transport van Leiden naar Voorburg. En sinds die tijd zijn de leden van de stichting aan het werk gegaan. George Groenveld: "Het eerste jaar was het voor namelijk sloopwerk. Klin- kernagelkoppen afvijlen, roestig plaatwerk verwijde ren en verrot hout wegbre ken. Achteraf heb ik wel eens gedacht: hoe hebben we toen de moed gehad om er aan te beginnen" Enthousiasme De tramrestaurateurs komen voor het merendeel uit Haag se en Leidse regio. Maar er zijn enthousiastelingen die er geregeld een retourtje Castri- cum of Abcoude voor over hebben om mee te kunnen sleutelen. Deskundigheid is niet vereist wel een flink por tie enthousiasme. Zoals tot voor kort trombonist Schaap van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest die zich als een echte meubelmaker ontpopte en onder meer de tekeningen voor de nieuwe banken maakte. Helaas is hij onlangs overleden, zodat de stichting op het ogenblik nij ver zoekt naar een nieuwe "meubelmaker" Ander voorbeeld is een instru mentmaker van de TH Delft die aan de hand van een kapot exemplaar de nieuwe kop lampen vervaardigt. Door Bram van Leeuwen Ook de vindingrijkheid van an deren kent geen grenzen. Leidenaar Frits van Dam: "We hebben een serie posters laten maken van trams. En kleurenfoto's. Die verkopen we. Er zijn stickers en er is een grammofoonplaatje boorde vol met tramgeluiden. Voor de echte liefhebbers". De eer ste persing van tweeduizend exemplaren is inmiddels bij na uitverkocht. Bovendien houdt de stichting af en toe "open huis". Voor zaterdag 18 oktober is er weer een ge pland. Iedereen kan komen kijken en er worden dia's ver toond. Voor één dag worden de werkzaamheden opge schort. Elke cent die binnen komt is bestemd voor het goede doel. Hoewel de groep tramenthou siasten de medewerking krijgt van vele kanten ("Over al waar iets te halen valt, zijn we bij") moet er toch flink wat geld op tafel komen. Neem bijvoorbeeld de draaistellen. Die zaten er niet meer onder toen de stichting de tram in handen kreg. Al in 1974 legde de Leidschen- dammer J.H. Vis, ook een man het eerste uur, contacten met de fabriek die ze in de ja ren twintig ook leverde, de firma Ganz-Mavag in Boeda pest. "Na veel heen en weer geschrijf bleek men bereid ze speciaal voor ons te willen maken. Voor een vrienden prijsje van 31.000 gulden", vertelt George Groenveld met gepaste trots. Ambassadeur Enkele weken geleden arri veerden de tonnen zware on derstellen met wielen en as sen in de Voorburgse "remi se". Onlangs werden ze tij dens een korte officiéle plech tigheid overgedragen aan de club door de ambassadeur van Hongarije. Zo zijn er meer zaken geritseld. Het nieuwe plaatstaal betrok men voor een fancyprijsje van Hoogo vens en Sikkens heeft al toe gezegd gratis de verf te zullen leveren. Maar zover is het nog lang niet. Een forse klus hebben ze in middels wel achter de rug. De grenenhouten vloer zit in middels op zijn plaats en het plaatwerk is op de traditio nele manier met klinknagels bevestigd. George Groen veld: "In totaal zitten er al meer dan vierduizend van die klinknagels in. Die dingen moet je stuk voor stuk heet maken. En dan snel naar de tram rennen, anders zijn ze weer koud". Geen concessies Wat opvalt bij de uitvoering van het wederopbouwplan is dat Foto gemaakt bij het afscheid van de blauwe tram. Leden van de Tramweg Stichting met hun troetelkind. LEIDEN - Het getal, dat met krijt op het schoolbord in de stalen koepelvormige ruim te geschreven staat, laat niets aan duidelijkheid te wensen over. Meer dan 14.000 arbeidsuren zijn de afgelopen vijf jaar geïnves teerd in een ambitieus pro ject. Het weer rijklaar ma ken van een oude tramwagen van de NZH. Eens een trots stalen ros, maar na een pe riode van verval niet meer dan een karkas met doorge roeste platen en verrot hout. Of, zoals de leden van de Tramweg Stichting het zeg gen: er wordt gewerkt aan het derde leven van een Boe dapester. Elke dinsdag avond en zaterdag zijn ze aan het werk. De ongeveer twin tig enthousiaste leden van de stichting. Sinds de eersten in 1976 met het monnikenwerk begonnen hebben ze maar één doel voor ogen: de B 412 moet weer in oude luister worden hersteld. De "blau we" moet weer kunnen rij den. Gesloopt Het is een van de vele tramstel len die aan het eind van de jaren vijftig en begin van de jaren zestig bij bosjes uit de roulatie werden genomen en waarvan 99.9 procent uitein delijk zijn graf vond onder de gretige snijbranders van snelwerkende slopers. Rol lend materieel, dat sinds de jaren twintig een vitale bij drage leverde aan het open baar vervoer tussen vele ste den en dorpen in Noord- en Zuid-Holland. De verdwijning van de tram uit het stadsbeeld is snel gegaan. Heel snel. De bus werd een beter en flexibeler vervoer middel gevonden. Toch be ginnen op het ogenblik steeds meer mensen te twijfelen of het wel zo verstandig was de vrije trambanen op te offeren. De roep om de terugkeer van de aloude tram wordt weer sterker. De gemeente Leiden gaat er zelfs al toe over in de Stevenshofjespolder ruimte tuele nieuwe tramverbinding in de richting Den Haag. Boedapester De B 412 behoorde tot de zeven tig zogenaamde "Boedapes- ters", die de NZH in het begin van de jaren twintig in bedrijf stelde. Op de lijnen met nor maal spoor tussen Scheve- ningen, Den Haag, Leiden, Katwijk en Noordwijk en op de smalspoorlijn Amster- dam-Zandvoort. Vanwege de kleur werd "de blauwe" voor dit type tram een gevleugelde term. In 1923 werd de B 412 gebouwd. Met draaistellen uit Honga rije, automatische koppelin gen uit de Verenigde Staten en elektrische bedrading uit Engeland. Een jaar later kon den de eerste reizigers op het tracé Leiden-Den Haag van deze tram gebruik maken. Een kleine tien jaar later werd de tram geschikt gemaakt voor smalspoor, omgedoopt tot B 464 en tot de opheffing in 1957 gebruikt op de lijn tussen Amsterdam en Zand- voort. Vakantiehuisje Dat het tramstel de slopersha mer ontliep was te danken aan een baron die er wel wat in zag als vakantiehuisje en de tram liet overbrengen naar het Overijsselse Gorssel. De gemeente maakte uitmi lieu-oogpunt bezwaar en an derhalf jaar later volgde transport naar Groede in Zeeuws-Vlaanderen. Daar verschafte het vijftien jaar onderdak aan vakantie- en weekendgangers. Opnieuw dreigde daarna het gevaar van de sloop. De eigenaar schonk het rijtuig aan dé inmiddels gevormde Tramweg Stichting, die het in juni 1973 door een inderhaast er geen enkele concessie wordt gedaan om tijdwinst te boeken. Alles moet zijn oor spronkelijke vorm krijgen. Daarom moeten de koppelin gen (een Amerikaans patent) - al weer tegen een sterk ge reduceerd tarief - verscheept worden van Boston via New York naar Rotterdam. Authentieke vormgeving. Dat zelfde geldt voor de deur knoppen, de handvaten op de banken en de ventilatoren op het dak. Zelfs de emaille plaatjes met de aanwijzingen voor de reizigers liggen al klaar. George Groenveld: "We hadden gedacht dat het een vijf-ja renplan kon zyn. Ons streven was erop gericht de tram in 1981 klaar te hebben. Dat zou dan mooi kunnen samenval len met het honderdjarig be staan van de NZH. Maar dat lukt zeker niet. Waarschijn lijk wordt het wel 1983" Bij de groep bestaat een duide lijke teleurstelling over de belangstelling, die tot dusver van NZH-zijde is getoond voor het project Ook in de pe riode dat met man en macht werd gezocht naar een ge schikt onderdak gaf de NZH niet thuis. "Uit alle contacten die we hebben gehad is dui delijk gebleken dat de oude tramgeneratie bij de NZH is verdwenen. Men zegt dat ook openlijk: de trams zijn voor ons een voorbije zaak, we zijn nu een busonderneming", stelt een van de leden met enige spijt vast. Oude rotten Dat betekent niet dat de groep volledig verstoken is van NZH-kennis. Gepensioneer de NZH-mensen, die hun hele leven te maken hebben gehad met de trams zijn gere geld in de werkloods te vin den. Elk onderdeel heeft zijn eigen verhaal. Een van die oude "NZH-rotten" is Nico Wildschut, die geregeld met stadgenoot Frits van Dam meereist naar Voorburg om de werkers van advies te die nen als dat nodig is. Hu heeft er 45 NZH-dienstjaren op zitten en wat hij niet van trams weet is niet de moeite waard. Voor alle leden van de Tramweg Stichting is er maar één doel waarvoor gewerkt wordt: de tram moet weer in rijvaardige staat worden gebracht. Om dat het niet denkbeeldig is dat de tram ooit weer in de open lucht zal moeten staan wordt er bij het herstel veel aan dacht besteed aan de conser vering. George Groenveld: "Zoals we het nu doen moet hij twintig, dertig jaar buiten kunnen staan zonderal teveel problemen. Het wordt een uniek museumstuk. Zo be staat er geen tweede in ons land". Schaftkeet Hoewel het eind van de klus nog lang niet in zicht is. hou den de leden van de stichting de toekomst nauwgezet in het oog. Overal waar tramonder delen opduiken of verkocht worden zijn de leden paraat Zo slaagde men er onlangs in een oude houten schaftkeet- wagen van de NZH op de kop te tikken. Het ding stond bij een sloperij in Gouda. Met een kraanwagen werd het transport verzorgd en nu staat de schaftwagen in de Voor burgse loods. Voor de wat verdere toekomst heeft de groep tramenthou siasten het oog al weer gericht op een ander project. Ergens in Nieuwkoop staat nog een oude tram. De zoon van de ei genaar heeft er een geluids studio in ondergebracht. "Maar we hebben de toezeg ging dat we de tram krijgen als de B 412 klaar is", vertelt George Groenveld, als er in de loods even wordt gepauzeerd voor een bekerge koffie Tij dens die werkonderbreking wordt het gesprek bepaald door slechts éen onderwerp: de tram. Toen de tram nog een vertrouwde verschijning wus in het stadsdeel.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25