Afwijzing fusie kan clubs stuurloos maken Voetbal is anders dan de kenners vaak denken TIMMAN BUT VAN ZICH AF Angst bij besturen van Lisser Boys en SC Lisse Van der Wiel komt punt tekort voor grootmeesternorm Fred Rompelberg wil in Moskou aanval doen op werelduurrecord ZATERDAG 4 OKTOBER 1980 PAGINA 13 De zes Nederlandse clubs in de drie Europa Cups hebben alle zes de eerste ronde overleefd, en bewezen daarmee het ge lijk van de UEFA om het Ne derlandse voetbal op te waarderen door vier eredivi sieclubs te laten deelnemen aan de Europa Cup III: PSV, FC Twente, FC Utrecht en AZ'67. Ajax ging naar de tweede ronde in de Europa CupI.Feyenoord idem dito in de Europa Cup II voor beker winnaars. Geen centje pijn dus, geen vuiltje aan de lucht, vooral niet als je dat verge lijkt met de resultaten van de Belgische clubs: Club Brugge werd gewipt door FC Bazel, RWDM werd geklopt door To rino, en Anderlecht door Kai- serslautern. De Westduitse clubs deden het natuurlijk ook niet slecht: ze haalden ook al lemaal de tweede ronde, ter wijl de Engelsen een paar ge voelige nederlagen leden: Wolverhampton Wanderers en Nottingham Forest vlogen eruit. Het Westduitse en het Neder landse voetbal dus toch weer bovenaan in Europa? Som mige overwinningen kwamen toch wel heel moeizaam tot stand, ook al kwamen ze er. Ajax won in zijn glorietijd ook wel eens op het laatste nippertje, toen ging het ook niet altijd even gemakkelijk. Het teleurstellendst was na tuurlijk de overwinning van Ajax op Dinamo Tirana: 1-0, dank zij een strafschop, een minuut of zeven voor het eind. Frank Arnesen glipte door de verdediging het strafschop gebied binnen, en werd daar door een Albanese tegenstan der 'gesneden'. Zoiets kun je een versierde strafschop noe men, maar je moet er natuur lijk eerst wel even langs ko men,en bovendien is geen Al banees verplicht zich te laten versieren. Een gewone straf schop dus, zoals die zo vaak ontstaat bij het doel van een elftal dat zich vastbijt in de verdediging en koste wat kost een doelpunt wil voorkomen. Want daar ging het de Alba nezen om: ze wilden niet win nen, ze wilden met 0-0 gelijk spelen. Dat dit,door de 0-2 ne derlaag in Tirana, automa tisch uitschakeling betekende deed niets ter zake. Ze speel den op uitschakelingAls ze de wereld maar konden tonen dat ze. in Amsterdam zelf, van Ajax zelf, NIET verloren had den! En nu was het wel Amsterdam zelf. ondanks de magere 6000 toeschouwers maar het was Ajax zelf allang niet meer, ondanks de vier meespelende Denen. In Tirana, waar tien duizend geestdriftige Alba nezen over de hekken van het gesloten stadion klommen om de middagtraining van Ajax te kunnen bijwonen, hebben ze blijkbaar geen boodschap aan de afgekalfde faam van Ajax,en aan het feil dat geen enkele speler uit de Europa- Cup jaren nog in Ajax mee speelt. Maar van een trainer die ter plekke was Albanese sportjournalisten werden niet gesiganaleerd), mag je toch verwachten dat hij zou pogen de minieme kans op een sensa tionele overwinning tegen dit oververmoeide, half gebles seerde Ajax te realiseren. Maar nee. al in de beginfase kreeg de Albanese doelman Luarasi een indirecte vrije trap tegen zich omdat hij te veel tijd rekte bij het uittrap pen! En tien minuten voor het eindsignaal begonnen de Al banezen opnieuw tijd te rek ken het spel te bevriezenalsof ze een kostbare voorsprong stonden te verdedigen, in plaats van een 0-0 waardoor ze uitgeschakeld waren. Toen de Ierse scheidsrechter Farrel dan ook die strafschop gaf, waren de Albanezen des dui vels! Normaal gesproken denkt een club, die zich zeven minuten voor tijd al uitge schakeld weet en dan een wat schlemielige strafschop tegen krijgt: Tja, jammer, het zat erin. maar 1-0 is ook nog een aardige score, en verloren hadden we toch! Zo niet de AlbanezenZe drongen om de scheidsrechter heen, dreven hem het strafschopgebied uit, de nummer 7, Pernaska. raakte de bal op de panaltys- tip nog even aan alsof hij hem hemelwaarts wilde bezweren, en toen Lerby de bal deson danks in het doel had ge knald, schopte Cocoli hem (de balnog even verongelijkt hoog de tribune in. Een ande re bal werd op de middden- stip gelegd, maar de midvoor tikte hem provocerend naar de scheidsrechter toe. Kwaad dat ze waren, kwaad! Ze hadden met 0-0 willen verlie zen, en niet met 1-0! Toen spe lers en het arbitrale trio zich na afloop naar de kleedka mers begaven, moesten de Al banese trainer en enkele an dere begeleiders de Ieren be schermen tegen hun spelers, stuk door liep te schelden in de richting van de scheidsrech ter. echter in het Albanees, zo dat hij zijn gram schadevrij kon halen. Tegen een elftal dat zo vastbe sloten is geen meter grond prijs te gevenen liever de tac tiek van de verschroeide aar de toe te passen dan Ajax te laten doelpunten, kan een vermoeid elftal weinig uit richten. In de warmmg-up voor de wedstrijd gooide de trainer van Dinamo Tirana de bal met spuugboogjes naar een lange speler, die de bal dan naar hem terug moest koppen. Ik dacht: dat is de midvoor, die nog even wat koptraining krijgt voordat hij geacht wordt de hoge voor zetten inde touwen te koppen. Maar het bleek de Ausputzer te zijn, die de hoge voorzetten van Ajax moest wegkappen. Zo gespitst waren de Albane zen op het verdedigen van hun 2-0 achterstand! Als de hoofd personen inihet elftal, Arne sen. en Lerby. dan de scherpte missen omdat het hun derde wedstrijd in vijf dagen was (Frank Arnesen raakte wer kelijk geen bal goed, terwijl hij normaal geen bal fout raakt}, dan passeer je zo'n vastbesloten verdediging niet, ook al heb je nog Zoveel 'moraal' en zou je graag ter- wille van het publiek op je hoofd gaan staan. Verdedi gen wordt in zulke omstan digheden echt vijf keer zo ge makkelijk als aanvallen, dat heeft niets te maken met lui heid, onderschatting ran de tegenstander, de kantjes eraf lopen en dergelijke. Dat Ajax een wanprestatie heeft gele verd is zeker, maar ik weet ook zeker dat geen enkele Aja- cied het gevoel zal hebben dat hij er met de pet naar heeft gegooid. Voetbal en voetbal lers zitten anders in elkaar dan de kenners vaak den ken. NICO SCHEEPMAKER (Van onze sportredactie) LISSE - Even terug naar maandagavond. Naar de aula van de Christelijke MAVO in Lisse. Een aula van een fraai schoolgebouw, dat nooit gereali seerd had kunnen worden, wanneer er destijds geen fusie had plaats gevonden tussen twee, elkaar sterk beconcurrerende MULO'S. De plaats van handeling van de tweede hearing over een mogelijke fusie tussen Sportclub Lisse en Lisser Boys, was een kolfje naar de hand van Wim de Wit, voorzitter van Lisser Boys. voorzitter. Lisser Boys rechts"We willen voorkomen dat de fusie Een fraai gebouw, waarin niets ontbreekt. Dat is het vooruitzicht voor de 750 leden van SC Lisse en de 550 aanhangers van Lisser Boys, wanneer zij op 13 oktober besluiten tot samensmelting van de beide Lisser voetbalvereni gingen. Het alternatief is twee identieke gebouwen op een steenworp afstand van elkaar. Wanneer er gewoon twee clubs blijven bestaan komt er ook nieuwbouw, maar dan zonder jeugdhonk en zonder sportzaal. Wie beide plannen naast elkaar legt, kan maar tot één conclusie komen: gewoon "ja" zeggen. Dat was ook de rode draad, die door het uitstekend onderbouwde be toog van Wim de Wit heenliep. De Wit: "We hebben de leden van beide clubs nu twee keer de gele genheid gegeven om informatie te verwerven. Toch heb ik nog wat angst. Een 2/3 meerderheid halen op een ledenvergadering is erg veel. Bovendien heeft Lisser Boys nogal wat principiële zater dagvoetballers. De kans bestaat, dat zij een fusie zullen afstem men, omdat zij gewoon tegen voetbal op de zondag zijn. Ik hoop alleen niet dat die mensen 1/3 van mijn stemgerechtigde le denbestand uitmaken. Dan zou het een zeer moeilijke zaak gaan worden". De vrees dat met name oudere le den het belang van een jeugd honk en een sportzaal niet zullen inzien, is natuurlijk gerechtvaar digd. Leden bijvoorbeeld, die al tientallen jaren lid zijn van één van de twee clubs, mogelijk be trokken zijn geweest bij de op richting van Lisser Boys in 1945, of bij die van (toen nog) RKVV Lisse in 1921, zullen moeite heb ben de eigen identiteit op te ge ven. Het probleem is nu, dat juist de oudere leden straks moeten beslissen. Want hoewel de nieuwbouw er vooral komt voor de jeugd, hebben bij Lisser Boys alleen de leden vanaf achttien en bij SC Lisse de leden vanaf zes tien jaar stemrecht. SC Lisse-voorzitter Wim Rands- dorp: "Wij hebben overleg ge pleegd met de KNVB over het nieuwe verenigingsrecht. Wan neer dat in werking treedt heb ben ook jeugdleden, zij het via een bepaalde sleutel, stemrecht. Wij moeten echter nu handelen volgens de statuten van beide clubs". Oppositie Oppositie tijdens de ledenverga deringen kan vooral worden verwacht van de zaterdagafde ling van SC Lisse. Na een fusie zal namelijk het zaterdagelftal van de nieuwe club de plaats in nemen van het hoogst spelende elftal en dat is op dit moment Lisser Boys, dat in de tweede klasse uitkomt. De kans bestaat dan natuurlijk, dat eerste-elf- talspelers van Lisse een stapje terug moeten doen, omdat mag worden aangenomen, dat er in een tweedeklasser betere voet ballers rondlopen, hoewel dat geen wet van Meden en Perzen Over een dergelijk bezwaar zullen de in totaal 1300 voetballers in het bloemendorp zich moeten heen- zetten. Het is slechts een detail in het grote geheel. Ook het bezwaar van een aantal leden, dat straks twee elftallen in één afdeling van de KNVB afdeling Leiden moe ten spelen, werd door de Wit c.s van tafel geveegd. De afdeling heeft toegezegd dat dat waar mo gelijk voorkomen zal worden. De Wit: "En dat kan, want we hoeven alleen maar te kijken naar ver enigingen als Quick Boys en Noordwijk, die nu ongeveer even groot als Lisser Boys en Lisse bij elkaar. Van Quick Boys spelen ook geen twee elftallen in één af deling. Misschien bij de jeugd, maar dat gebeurt met kleine clubs ook wel eens". De opmerkingen uit de zaal tijdens de tweede hearing waren spelde- prikken, die de lucht uit de door beide voorzitters opgelaten bal lon niet konden laten wegstro men. Er kwamen uit de zaal wel wat opmerkingen, waarbij zylfs het woord chantage viel. Sommi gen vonden ook, dat de zaak in een stroomversnelling is gezet en dat er alleen naar de financiën wordt gekeken. Het geld is natuurlijk de basis van de gedachte, al ontlopen beide plannen elkaar nauwelijks, waar het gaat om het bedrag dat straks moet worden opgebracht. De samensmelting is veel meer geënt op praktische overwegin gen. De Wit: "straks zouden we één hoofdveld hebben, waardoor we gemakkelijker reclamebor den kunnen krijgen. De toto/lotto organisatie wordt gebundeld. Verder worden er veel kosten be spaard. Er hoeft maar één kantine te worden ingericht, één massa gekamer, enz. enz. Dat zijn grote voordelen en we mogen nooit vergeten, dat we met een hele boel gemeenschapsgeld bezig zijn. Ik vraag me bovendien af, of de gemeente wel toestemming zal geven voor twee kantines, die zo dicht bij elkaar liggen". Steun De Wit kreeg tijdens zijn betoog de steun van CDA-raadslid Harry Smith. "Binnen onze fractie is al gezegd, dat als plan B doorgaat, we wel een manier zullen vinden om aan de centen te komen". En dat was een prima steun, want het CDA heeft in de raad van Lisse een meerderheid, zodat voorstellen uit die richting bij na altijd worden aangenomen. Denkend aan het voortbestaan van de twee clubs en twee clubhuizen ziet De Wit slechts vervelende toekomstbeelden. "Stelt u zich maar eens voor. beide clubs hou den op dezelfde avond een rad van avontuur, of een bingo. Wie mag dan het eerst de midden standers af? Er kan een enorme concurrentie onstaan tussen de kantines, waarbij de één bijvoor beeld een pilsje voor een kwartje minder gaat tappen. Als je aan een dergelijke situatie denkt, moet je de fusiegedachte niet eens steunen, dan ben je er mo- WOERDEN (ANP) - De Limburger Fred Rompelberg wil het ge- reel gewoon toe verplicht. En ach, sfeer inleveren. Het is al di verse keren genoemd. Maar wat is sfeer eigenlijk? Die maak je toch zelf? Met je eigen elftal?" Wanneer de beide ledenvergade ringen over tien dagen toch "nee" zouden zeggen tegen een fusie, kan er een zeer vervelende situa tie ontstaan in de Lisser voetbal gemeenschap Een dergelijk voorstel van de besturen afwijzen is gewoon een motie van wan trouwen en de logische voortzet ting zou zijn, dat beide clubs stuurloos worden, omdat vrijwel iedereen zijn portefeuille zal in leveren. Zeker bij Lisser Boys, terwijl bij SC Lisse misschien een enkeling zou aanblijven, omdat daar nog niet iedereen achter de voorzitter staat. Hoe de eventuele nieuwe club be stuurlijk verder zal gaan, willen De Wit en Randsdorp (nog) niet onthullen. De Wit:"Intern zijn wij er al uit. De voorbereiding heeft maanden geduurd en wij zijn niet over één nacht ijs ge gaan. Maar het invullen van namen komt later. Tenslotte is een vorige poging tot fusione ren, nu twaalf jaar geleden, stukgelopen op de naam van de nieuwe voorzitter. En dat willen we nu voorkomen". Hij meende via Belgische "ker- miskoersen" weer in topvorm te TILBURG (GPD) - Was het vierde Interpolis-schaaktoernooi een treffen tussen de remise-schui vers? Deze vraag overheerste gis teren tijdens de sluiting van dit wereldtoernooi. Namens de spe lers beet Jan Timman in zijn speech fel van zich af. Volgens hem hadden alle spelers hun ui terste best gedaan, en viel het met het remise-percentage (68,5) al leszins mee. Remises zijn op dil niveau nu eenmaal onvermijde lijk. Van een remise-virus was zijns inziens dan ook geen spra ke. Men was domweg te verwend na het vechttoernooi van vorig jaar. De speech van Timman kwam niet uit de lucht vallen: de spelers er gerden zich aan de kritische pers. Juist ten aanzien van deze Til- burgse twaalfkamp vonden zij dit zeer onterecht. Het toernooi is hen immers zeer dierbaar. Nu kunnen er natuurlijk excuses ge noeg zijn. maar de feiten liegen er toch niet om. De goede wil van Tim man zelf staat buiten kijf. Hij knokte er bijna elke ronde voor. Over toernooiwinnaar Anatoli Karpov (vijf remises) en Bent Larsen (vier remises) ook geen kwaad woord; zij zorgden ervoor dat het remise-percentage nog binnen acceptabele grenzen bleef. De anderen echter remi seerden er driftig op los. Het bontst maakten Vlastimil Horten Genna Sosonko het. Zij kwamen tienmaal een puntendeling over een, met daarbij nog de aanteke ning dat Sosonko voor zijn ene winstpunt (op'Ribli) niet hoefde te spelen. Kavalek was wellicht nog de meest vredelievende schaker. Zijn halQes-halfjes score werd door enkele nederlagen echter verdoezeld. Winnen deed de Amerikaanse Tsjech geen en kele keer. Begrip is er wel: Hort liep het hele toernooi hoofdschuddend rond dat het maar niet bij hem wou lukken, de inspiratie was zoek. Sosonko kon zich verschuilen achter de kracht van zijn tegen standers. Het eindklassement gaf dit jaar weinig verrassingen te zien. Kar pov won weer naar behoren. Por- tisch is in toernooien vrijwel al tijd goed voor een plaats bij de eerste drie. Na zijn winst in '78 en zijn derde plaats in "79 werd hij nu tweede. Jan Timman begint een constante vorm te tonen. Zijn derde plaats is daar een logisch uitvloeisel van. zijn gekomen, nadat zijn baansei- zoen door een autoongeluk mis lukte. Rompelberg kon door blessures niet aan het Neder lands en wereldkampioenschap deelnemen. LEIDEN - Tijdens de strijd om de schaak wereldtitel 1980 voor de jeugd in het West duitse Dortmund zorgde de Rus Bichovsky, de secondant van de 17-jarige 17 jaruge Garry Kasparov, voor een opmerkelijk nieuwtje: de Leidse meester John van der Wiel zou het Tsjigorin-her- denkingstoernooi, het Tsju- gorin-herdenkingstoernooi, waarvoor de Russische Schaakbond hem had uitge nodigd, moeten opnemen te gen onder ex-wereldkam pioenen de ex-wereldkam- pioen Michael Tal, Vassily Smyslov en Tigran Petrosjan. Bij zijn aankomst in Solsji bleek dat echter een fabeltje te zijn geweest. Van der Wiel: "Het was jammer, dat dit drietal ontbrak, maar desondanks was het een toer nooi van kaliber "categorie II", want de Balasjov, groot meesters Balsjov, Svesjni- kov, Tsjeskovsky en Vaga- nian waren er wel. Toen iji de namen van alle deelnemers had vernomen, leek het voor mij al heel moeilijk om in de middenmoot te eindigen". Van der Wiel overtrof zichzelf echter tijdens het toernooi dat de hele maand september duurde. Met negen punten uit vijftien partijen bereikte hij een met Vaganian gedeelde vierde plaats. Verrassend winnaar in Sotsji werd de Rus Pantsjenko. rpet lO'fe uit 15. Balasjov werd tweede voor de Filippijn Torre. De Joegosla vische grootmeester Boris Ivkov liet zich met "14 half- jes" wel heel nadrukkelijk tot remisekoning kronen. Omdat hij geen last had van de druk van "het favoriet zijn", speelde Van der Wiel in het begin vrijuit, hetgeen hem negen ronden lang aan de lei ding deed gaan. Zijn eerste slachtoffer was Jansa. In de tweede ronde was Tsjeskovs ky zo vriendelijk bij het af breken de verliezende zet af te geven. Vervolgens deed de Lcidenaar het "wat kalmer aan" met twee remises tegen de Russen Raskovsky. en rasjkovsky. Tegen de Hon gaar Farago kwam Van der Wiel voor het eerst in moei lijkheden. Met een afwikke ling kon hij nog net remise maken. In de tijdnoodfase van de z'esde ronde nam Svesjnikov de grootst mogelijke risico's om remise tegen Van der Wiel te vermijden. Dat lukte inder daad. maar niet volgens plan. want de Leidcnaar won. Twee remises tegen .de groot meesters Suetin en Ivkov en een winstpartij op de Oost duitser Knaak der Van dre Wiel op 6lh uit 9. Van der Wiel: "Hierna ging ik nerveuzer spelen, want ik wist, dat ik een grootmeester- resultaat kon scoren. Daarom kwam ik tegen Spassov vrij te moeilijk ts staan. Voordat het te laat was, heb ik toen maar remise aangeboden, hetgeen Tegen aannam. "Tegen Torre ging het in de volgende ronde nog slechter. Een thuis voor bereide variant weerlegde de Filippijn 15de de 15e zet, het geen zijn eerste nederlaag be tekende". Na een "tijdnoodnederlaag" te gen Vaganian en een gave Zondag a.s. aanvang 14.30 uur LDWS-Sliedrecht LDWS-terrein - sportpark "De Vliet" winst op het IJslandse jeugd- talent Arnason moest Van der Wiel zijn beide laatste partijen winnen voor een grootmees terresultaat. Tegen Zaitsev werd het echter remise, even als tegen Pantsjenko. Negen punten uit vijftien partijen betekende vroeger wel een grootmeesterresultaat, maar op het FIDE-congres van eind 1978 werd de norm daar voor verhoogd 64-procent- score een 64-provent-score en dus 10 uit 15. Van der Wiel vond onderstaan de partij zijn beste. Wit: Van der Wiel. Zwart Arnason. 1. e4. c5. 2. PO, e6. 3. d4, Pd4:4. PD4:. Pf6. 5. Pc3, d6. 6. Le2, Le7. 7. 0-0, 0-0. 8. f4, a6. Dc7. Lf3, Gc7.10. Le3, Pc6.11 Pc6: (een modern idee), bc6:. 12. Pa4, Tb8. 13. c4, e5. 14. fe5:, de5:. 15. De2, b3, 16. b2. L06. 17. Tacl, Pd7. 18. Df2, Dc7 (Van der Wiel: "18Kh8 was hier het beste, want nu geeft zwart het sleutelveld c5 uit handen. Mijn opponent vond dame zijn dames te ver staan en wilde verder c6 dek ken om f5 te kunnen spelen.) 19. h3. Kh8. 20. Tcdl, g6. 21. Lh6, Tg8. 22. Lg4, Pf6. 23. Le6:, fe6:. 24. Pc5!, Dc8. 25. Pd3!, Dc7. 26. Db2, Lg9, Kg7. 28. Kgf. c-. Pe5:,h6. 29. Td8 Td8:30 Lf6:, Lf6. 31. Tf6 Pd7plusü Pd7 plus!! (Een praehtzet. De zwarte lady kan haar gemaal nu niet meer redden), Kf7. 33. Df6+, Dg6:plus, Kh8. Dg6+. JKh8 35. Dh6: Kg8. 36. Pf6 ,Kf7. 37. Dh7 .en zwart geeft op. eersteklaseersteklaseersteklaseersteklaseersteklaseerst "Wekrijgen WILHELMUS op bezoek, die staat bo venaan. Hutspot of geen hutspot, we zullen moeten voetballen om de punten binnen te halen. Ik waag me niet aan een voorspel ling. Oh, u wel? Nou dan zien we elkaar zondagmiddag om half drie op het LUGDUNUM- complex!" BENNIE DE RÖÖ Aangeboden door v. d. Leek b.v., vloerenbedrijf, Leiden. eersteklaseersteklaseersteklaseersteklaseersteklaseerst

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13