Ajax onaangenaam verrast Rennerscommissie NMB bezet bondsbureau KNMV Gene Mayer in korte tijd naar tennistop Sterke tegenstanders voor Nederlandse clubs ZATERDAG 4 OKTOBER 1 HAARLEM (GPD) - Met zijn wijd uit elkaar staande benen doet hij denken aan een cowboy die zijn paard kwijt is. Gene Mayer in vele opzichten anders dan anderen komt door die hou ding over als iemand die het wel even zal maken en het begrip on zekerheid niet kent. Deze week is die pose ook bepaald niet mis plaatst, hetgeen vier van de vijf tegenstanders die hij tot nu toe heeft ontmoet in het Nederland se proftenniscircuit kunnen beamen. Na de vakantie-vierende Victor Pecci, de opnieuw aan een retrai te denkende Tom Okker. en Dibbs werd gisteravond voor 2300 toeschouwers in de Kenne- merhal in Haarlem John Sadri met 6-1, 6-2 afgedroogd. Mayer plaatste zich daardoor nu al voor de finale zondag in Arnhem en sleepte met zijn vierde overwin ning Ilie Nastase mee naar die eindstrijd. Het succes van de 24-jarige Ameri kaan in Nederland is een vervolg op zijn opmars naar de wereldtop in de afgelopen anderhalf jaar waarin hij is geklommen van de 143e naar de 5e positie. Veel ver der lijkt hij evenwel niet te kun nen komen. Geen van de vier spelers die hij nu nog op de we- reldranglijs t voor zich moet dul den heeft hij tot dusver kunnen verslaan. Door wereldkampioen Bjoern Borg is hij al vier keer geklopt, McEn roe en Vilas hebben hem dri maal met een nederlaag geconfron teerd en Jim Connors heeft de enige partij die hij tegen Mayer heeft gespeeld eveneens in winst omgezet. Toch ziet Mayer voor zichzelf wel de nodige perspectieven: „Vilas staat vlak voor me op de ranglijst. Hij moet te pakken zijn waarna ik me verder kan concentreren op de overige drie". De weg naar de top werd door Mayer zo'n anderhalf jaar gele den ingeslagen nadat hij in 1978 ruim een half jaar op non-actief had gestaan als gevolg van een beenbreuk die hij tijdens het skiën had opgelopen. Eenmaal terug van weggeweest overtrof Mayer al snel zichzelf. Vorig jaar moest hij volstaan met een overwinning in de Europese indoor-strijd in Keulen en finale plaatsen in Stockholm en Hous ton. Dit jaar voegde hij daar al ze ges in Denver, Metz, Fountain Valley, Cleveland en San Fran cisco aan toe. Bovendien werd hij driemaal'tweede onder meer in Rotterdam. Daar ook liet hij dit jaar weten dat hij niet zo verbaasd was over het wegblijven van de absolute toppers: „Er wordt te weinig voor de spelers gedaan. Ze kunnen zich niet rustig terug trekken en moeten steeds te ver lopen als ze willen weten of ze al aan de beurt zijn". Een halfjaar later laat hij niettemin weten dat hij Rotterdam in 1981 opnieuw zal aandoen: „Ik heb gehoord dat de faciiiteiten voor de spelers verbeterd zijn. Wel, als dat zo is zal het veld ongetwijfeld ook sterker bezet zijn". Circus Hoewel Mayer zich in het verleden altijd vrij sceptisch heeft uitgela ten over het spelen van invitatie- toernooien, sloot hij in januari al een contract om deel uit te maken van het rondtrekkende circus van Roffel en Steur. Mayen ,NIk zal ook nu nog niet de ene exhibi tie na de andere afwerken. Dit jaar zal ik er hooguit vijf of zes spelen. Ik wil mijn programma niet in de war sturen, daarom speel ik exhibities in de weken waarin ik vakantie zou kunnen nemen. Het moet niet ten koste gaan van de officiële toernooien. De punten die ik daarin kan ver dienen vind ik nog altijd belang rijker". „Of ik dit toernooi in Nederland nog eens doe? Ik geloof het wel, het zou alleen prettig zijn als het programma wat logischer zou worden samengesteld. Ik ben niet zo goed in aardrijkskunde. Zeker niet als het om Nederland gaat. Maar iedereen kan op een kaart zien dat het erg onlogisch is dat je de ene avond in Leid- schendam, de andere avond in Roosendaal en vervolgens in Haarlem speelt. Waarom wordt dat niet beter verdeeld? Nu moe ten we iedere dag twee a drie uur in de auto zitten". Lachend Dat Mayer daar weinig hinder van ondervindt moest ook Sadri er varen. Lachend om ieder ge scoord punt (hetgeen nogal wat irritatie opwekte bij de tegen standers), zijn spel volstoppend met dropshots en een grote hoe veelheid effect, gunde Mayer zijn collega niet meer dan drie ga- Terwijl Mayer nog boordevol ambi tie zit kan Tom Okker nauwelijks nog geinspireerd worden. Met zijn 36 jaar denkt hij dan ook aan het afbouwen van zijn carrière: „Volgend jaar wil ik alleen nog veteranentoernooien spelen en wellicht doe ik nog wat voor Ne derland. Kings Cup en Davis-Cup om maar wat te noemen. Voor het overige heeft het weinig zin meer om nog aan de grote toernooien deel te nemen. Ik voel er in ieder geval niets voor om straks overal kwalificatiewedstrijd en te moe ten spelen". Bijna als vanzelf sprekend incasseerde Okker in Haarlem zijn vierde nederlaag. Ditmaal tegen Pecci: 4-6 (na 1-5) en 3-6. S'HERTOGENBOSCH (ANP) - Vier leden van de renners commissie van de NMB (Nederlandse Motorsportbond) hebben gisteren het bondsbureau in Den Bosch bezet. i het NMB bezet. Dit vanwege Wim Jansen niet naar DS DEN HAAG (ANP) - Wim Jansen gaat niet naar DS'79. De Dordtse eerste divisieclub die sinds maandag met de oud-Feyenoor- der onderhandelde over een ver bintenis, kreeg gisteren te horen dat Jansen er niet over peinst om in de eerste divisie te gaan spelen. Secretaris Bouwer toonde zich teleurgesteld. "Financieel waren we met Jansen rond. Hij heeft echter gemeend niet op ons voor stel te moeten ingaan omdat hij het nog niet kan opbrengen in de eerste divisie te gaan spelen. Vol gens Jansen is hij nog rijp voor de eredivisie". Wim Jansen nam vo rig jaar december afscheid van Feyenoord en speelde de rest van het seizoen voor Washington Di plomats. Deze actie is het gevolg van het ont slag van de secretaris van de NMB. de heer Cees van der Kruys. Van der Kruys werd door het hoofdbestuur van de NMB verantwoordelijk gesteld voor de falsificatie van een aantal tele grammen, waarin rijders van de NMB alsnog toestemming kre gen om deel te nemen aan wed strijden in het Belgische Sint Jo ris ten Distel. Tijdens de training kwamen twee coureurs van de NMB om het leven. De tele grammen die een dag voor het begin van de wedstrijden bij de organisatie waren binnen geko men. waren ondertekend met KNMV, de organisatie die als enige internationale startbewij zen mag afgeven. Een aantal le den v*»n de NMB verwijt het hoof yestuur en met name voor zitter Van Bokhoven dat zij gewe ten hebben van deze falsificaties. Volgens hen was het ontslag van Van der Kruys niet terecht. De officiële bezetting van het bondsbureau eindigd om half zes. De leden van de renners commissie besloten echter toch op het bureau te blijven. De poli tie van Den Bosch heeft hen 's middags tot twee keer toe ge sommeerd het pand te verlaten. Na de tweede weigering werd van de kant van de politie geen ver dere actie ondernomen. De bezetting druist in tegen de af spraken die het hoofdbestuur van de NMB en de rennerscom missie woensdagavond in Vught overeenkwamen. Na een ge sprek, waarin beide partijen hun standpunten op tafel legden, werd besloten het justitiële on derzoek af te wachten. Na de uit slag hiervan zou het hoofdbe stuur onmiddellijk een buiten gewone algemene ledenvergade ring bijeen roepen. Binnen achtenveertig uur na die bijeenkomst voelde de renners- commissie zich niet meer gebon den aan die afspraak. Woord voerder Harry van der Kruys, een broer van de ontslagen secretaris: „Wij zijn woensdagavond in juri dische zin zwaar misleid door de advocaat van de NMB, Van Erp. Het gaat ons om de rol van Van Bokhoven, die in de hele affaire van groot belang is, boven water te brengen. In de gerechtelijke onderzoeken die momenteel lo pen, wordt Van Bokhoven in het DEN HAAG (GPD) - Nadat gistermiddag in Zürich de overgebleven 64 clubs uit de drie Europese toernooien (16 uit Europa-Cup I, 16 uit EC II en 32 uit de UEFA-Cup) door het lot via de traditionele champagnekoeler aan el kaar waren toegewezen, moet worden betwijfeld of alle zes Nederlandse representanten de volgende ronde (22 oktober en 5 november) zullen bereiken. Drie Nederland se clubs spelen tegen sterke Westduitse vertegenwoordi gers, waarbij Ajax (EC I) en PSV (UEFA-Cup) tegen res pectievelijk Bayern München en Hamburger SV de zwaarste klus moeten opknappen. Alleen de loting van Feyenoord tegen het Deense Hvidovre mag voor de Rot terdammers geen problemen opleveren. De stemming bij FC Utrecht is er, na de zware loting waarbij Ein- tracht Frankfurt als eerstvolgen de UEFA-Cuptegenstander uit de koeler rolde, niet een van: we- kunnen-wel-inpakken. „Er ge beuren wel meer gekke dingen in de voetballerij", aldus trainer Han Berger, die Frankfurt welis waar hoog heeft zitten, maar zich vastklampt aan het verrassings effect. „Wie weet kunnen we ons wel optrekken aan Eintracht en waarom zou je dan kansloos zijn?" „Het voordeel van deze loting is", weet Willem Flight, „dat je de waarde van die ploeg kunt in schatten. Het staat buiten kijf dat. we het bijzonder moeilijk zullen krijgen, maar aan de andere kant zal Eintracht ons niet voor ver rassingen plaatsen. We kennen die club allemaal van de televi siebeelden. Ik vind ze sterk in de counter, met de geslepenheid van Holzenbein, de snelheid van Borgers, de schotkracht van Neumann en het gevaar van Bum Kun Cha. En ja. die mentaliteit van die Duitsers, hém Die houdt pas op als ze in de kleedkamer zijn'. Voor de tweede ronde van het UE- FA-Cuptoernooi lootte AZ'67 te gen het Bulgaarse Levski Spar- tak uit Sofia, dat eerder Dynamo Kiev uit Rusland via gelijke spe len van 0-0 en 1-1 uitschakelde. Trainer Georg Kessler, bekend met het Bulgaarse voetbal, noemde de tegenstander „niet onoverkomelijk". „Het is een taaie tegenstander. We hadden een makkelijker ploeg kunnen treffen in deze tweede ronde. Als ik echter zie welke tegenstanders Ajax en PSV krijgen, wel dan mag ik beslist niet ontevreden zijn. Er zijn zeker mogelijkheden ZÜRICH - De loting voor de tweede ronde van de Europese bekertoer nooien in Zürich gaf het volgende re- UEFA-TOERNOOI: Dundee United (Sch)-Lokeren (Bel), AC Torino (Ita)- Maagdenburg (DDR), PSV (Ned)- Hamburger SV (Wdl), Zbrojovka Brno (Tsj)-Real Sociedad (Spa), 1 FC Köln (Wdl)-Barcelona (Spa), FC Twente (Ned)-Dynamo Dresden (DDR), Sochaux (Fra)-Boavisto Porto (Por), Juventus (Ita)-Widzew Lodz (Pol), FC Porto (Por)-Grasshoppers (Zwi), Standard Luik (Bel)-1 FC Kaï- serslautern (Wdl), VFB Stuttgart (Wdl)-FC Vorwarts Frankfurt Oder (DDR), St. Mirren (Sch)-St Etienne (Fra), Bohemians Praag (Tsj)-Ipswich Town (Gbr), Levski Spartak Sofia (BuI)-AZ'67 (Ned), Beroe Stara Zagora (Bul)-FC Radniski (Joe), Eintracht Frankfurt (Wdl)-FC Utrecht (Ned). BEKERWINNAARS: Waterschei (Bel)- Fortuna Düsseldorf (Wdl), Carl Zeiss Jena (DDR)-Valencia (Spa), Waterford (Ier)-Dinamo Tiflis (Sow), West Ham United (Gbr)-Ploitechnica Timisoara (Roe), Hidovre (Den)-Feyenoord (Ned), Malmo FF (Zwe)-Benfica (Pon. Spartak Praag (Tsj)-Slavia Sofia (Bul FC Haugar (Noo)-Newport County (Wal). LANDSKAMPIOENEN: Real Madrid (Spa)-Honved Boedapest (Hon), FC Aberdeen (Sch)-Liverpool (Gbr), Ba- nik Ostrava (Tsj)-Dynamo Oost-Ber- lijn (DDR), FC Nantes (Fra)-Inter Mi lan (Ita), CSKA Sofia (BuD-Szombier- ki Bytom (Pol), Bayern München (Wdl)-Ajax (Ned), FC Basel (ZwD-Ro- de Ster (Joe), Spartak Moskou (Sow)- Esbjerg BK (Den). om de derde ronde te berei ken". Omdat landskampioen CSKA So fia, die in hetzelfde stadion speelt als Spartak en eveneens eerst een thuiswedstrijd lootte, tegen het Poolse Szombierki Bytom, kwam men ih Zurich overeen dat Het gebruikelijke ritueel bij de loting in Zurich. De Italiaan Franchi clubs een paar leuke presentjes in petto Spartak en AZ een dag eerder voetballen, op dinsdagavond 21 oktober in Sofia. Als de UEFA toestemming verleent wordt de return op dinsdagavond 4 no vember in Alkmaar gespeeld. Georg Kessler zal dinsdag 7 ok tober in Sofia al aanwezig zijn bij de competitiewedstrijd van Levski Spartak. De loting van Feyenoord tegen Hvidovre uit Kopenhagen stem de trainer Vaclav Jezek gunstig. „Ik ben blij met deze tegenstan der. We hebben nu een goede kans de kwartfinale van de Euro pa-Cup II te halen. Omdat ik wei nig van Hvidovre afweet ga ik waarschijnlijk zondag al naar Kopenhagen om deze ploeg te bekijken". Jezek is daarbij gelukkig dat Feye noord eerst in Kopenhagen speelt. „Maar we zullen wel beter moeten spelen dan tegen lives Tampere. Ik denk niet dat mijn spelers deze ploeg zullen onder schatten omdat ze wel wat ge leerd hebben van de ontmoetin gen tegen de Finnen". Onaangenaam verrast daarentegen is Ajax-trainer Leo Beenhakker. Kon Ajax vorig jaar lekker warm draaien tegen ploegen als achter eenvolgens HJK Helsinki, Omo- nia Nikosia en Strasbourg, nu speelt de Nederlandse kampioen in de tweede ronde tegen de Eu ropese topclub Bayern München Beenhakker: „We spelen nu uit gerekend tegen een van de drie ploegen die we als ongewenst hadden beschouwd, evenals Real Madrid en Liverpool". En dan wrang: „Het blijft natuurlijk een uitdaging. Als we het goed doen is het natuurlijk uitstekend voor onze faam in Europa". In München heeft men minder be zwaar tegen Ajax als komende tegenstander. Bayerns voorzitter Willi Hoffmann: „Het is een inte ressante loting. We hebben met Ajax nog een oude rekening te vereffenen. Twee keer zijn we door de Amsterdammers in een van de Europese toernooien uit geschakeld. Maar ik meen dat het huidige Ajax niet meer het Ajax van vroeger is". In tegenstelling tot Beenhakker is PSV-trainer Thijs Libregts niet zitter UEFA) had voor de Hollandse ontevreden met het sterke Ham- burgse HSV, wat hem de uit spraak ontlokte: „We kunnen de HSV beter nu hebben dan dat we er in de finale tegenover staan. Maar het Duitse clubvoetbal is wel het beste van Europa. Dat is vorig jaar wel gebleken". En Adrie van Kraay: „Ik speel graag tegen een Duitse club. Een paar jaar geleden hebben we Braunschweig gehad en daarmee hadden we niet zoveel moeite". Ook FC Twentes trainer Hennie Hollink was niet ontevreden met het Oostduitse Dynamo Dresden als tegenstander in de tweede ronde van de UEFA-Cup. „Psy chologisch is het een voordeel dat we eerst thuis spelen', vond hij. „Wij kunnen voor eigen publiek de eerste daad stellen, Wel zullen we de topvorm nodig hebben, want Dresden is een ervaren Eu ropese ploeg. Ab Gritter daaren tegen vond het een nadeel dat Twente eerst in Enschede speelt. „Ik weet dat de Oostduitsers conditioneel erg sterk zijn, maar in het veld weinig ideeen heb ben". geheel niet op de korrel geno men. Van Bokhoven heeft Cees van der Kruys wegens smaad c.q. laster aangeklaagd, waarin de uitlatingen van Van der Kruys onder de loep worden genomen. En Cees van der Kruys vecht via de rechtbank zijn ontslag aan op arbeidstechnische gronden. Dus in hele justitiële onderzoek komt de rol van Van Bokhoven niet aan de orde. Wat ons wel woensdag avond dopr Van Erp werd voor gehouden. Bovendien voelen wij ons niet aan de afspraak gebon den omdat Van Erp ons voorge logen heeft met betrekking tot een passage in de ontslagaanvra ge van Cees van der Kruys. Daarin staat, dat Cees de morele verantwoordelijkheid voor de dood van drie renners op zijn ge weten heeft. Dat valt bij ons zeer zwaar op de maag, omdat wij de rol van Van Bokhoven kennen. Van Erp zei woensdagavond op de bijeenkomst, dat hij die passa ge had gerectificeerd. Maar wat blijkt nu? Van Erp heeft die zins nede helemaal niet gewijzigd, maar eentje over de veiligheid van het circuit in Sint Joris ten Distel, waarmee wij geen moeite hadden. Toen wij Van Erp daarop telefonisch attendeerden en als nog de rectificatie wensten te vernemen, weigerde hij ons die voor te lezen door de telefoon". Rijtje Nadat de rennersdelegatie donder dag de zaken nog eens op een rij tje had gezet, werd weloverwo gen het besluit tot bezetting van het bondsbureau genomen. Har ry van der Kruys: „Het hoofdmo tief is, dat wij langs legale weg niet kunnen komen tot leden in formatie. Van het hoofdbestuur mochten wij geen gebruik maken van de stencildienst van de NMB en de ledenlijst. Onze eerste stap is nu, dat wij alle leden van onze visie op de hele affaire op de hoogte zullen brengen door mid del van een stencil bij te sluiten in de eerstvolgende uitgave van het blad Motorsport, de officiële uit gave van de NMB. Hiermee vol gen wij exact dezelfde weg, die het hoofdbestuur ook gevolgd heeft, maar die ons onthouden werd. Via dat stencil zullen w(j tegelijkertijd trachten de ons nog ontbrekende handtekeningen bijeen te garen om een buitenge wone algemene ledenvergade ring uit t£ schrijven". - Een tweede aanleiding voor de drastische stap vormden de te genstellingen binnen de bond. Harry van der Kruys: „De sle pende kwestie brengt het voort bestaan van de NMB in gevaar Nu al worden er binnen de bond diverse stromingen zichtbaar, die zich steeds harder gaan opstellen tegenover elkaar. Op deze manier is het niet denkbeeldig, dat de NMB aan deze affaire te gronde zal gaan. En dat willen wij na tuurlijk voorkomen. Wij hadden als rennersdelegatie ook een jus titieel onderzoek kunnen laten instellen naar de rol van Van Bokhoven, maar dat hebben wij bewust niet gedaan. Zo'n onder zoek vergt zoveel tijd, werkt zo vertragend, dat de hele zaak ver waterd zou zijn tegen de tijd van de uitslag en bovendien zouden de tegenstellingen binnen de bond tegen die tijd wellicht on- hersteldaar zijn Stappen Het bestuur van de NMB zal tegen de leden van de rennerscommis sie. die het bondsbureau bezet ten, zeker stappen ondernemen. Dit verklaarde de voorzitter van de bond Van Bokhoven in een reactie op het gebeurde van gis termiddag De heer Van Bokho ven: „Net zoals ik en ieder ander lid van de bond hebben de leden van de rennerscommissie zich te houden aan de statuten en regle menten van de bond. Wij hebben de zaak rond St. Joris ten Distel ui wal dm uil ka voortgevloeid In handen gelegd van de officier van justitie, die het vooronderzoek leidt. Wat daaruit voortkomt zal geeerbiedigd moeten worden". Dusbaba gekozen in B-selectie ZEIST (ANF) - Johnny Dusbaba (Anderlecht) is door bondscoach Jan Zwartkruis opgenomen in de selectie van het Nederlands b-elf- tal, dat dinsdagavond in Kerkra- de de Westduitse b-ploeg ont moet De selectie bestaat uit Hiele (Feye noord). Van Gerven (FC TwenteI, Mary nissen (Roda JC). Ehlen (Roda JC), Balkeslein (Feye noord), Dusbaba (Anderlecht), Vermeulen (Feyenoord), Vreij- sen (NAC). Jans (PEC), Broeken (Willem II), Molenaar (Ajax), Zondervan (FC Twente), Scha pendonk (MVV), Valke (FSV), Pattinama (Excelsior) en Arnt/ (AZ). Ü/7(5>EP&L//Cr <S/7~UAT/ar IK maak G (3EEK-EH- I%J6LE£M VA/0 t/£T aerewe DUO /WJ6£5*J£ID OM U£T DXl .£Bb 7ZHOUCE?J QJ A kElHABD.V^

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11