Bombardement op atoomeentrale Irak werk Israël Tv-debat maakt weinig duidelijk Prikacties gaan door: spanning in Polen stijgt Problemen rond nienwe partijleider Labour President Italië benoemt formateur Billygate loopt met sisser af P (£F£SCT/£l/t LEIDSE SPAARBANK 5 VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 De voorzitter van de Italiaanse christen-democraten, Arnaldo Forlani (Van onze correspondent lHein ten Kortenaar) ROME - Met zijn gebruikelijke voortvarendheid gaf president Pertini van Italië gistermorgen, vier dagen nadat hij hals over kop uit Hong Kong naar huis reisde voor de regeringscrisis, een for matie-opdracht aan de voorzitter van de Italiaanse christen-demo craten, Arnaldo Forlani. De ver wachtingen van zijn welslagen zijn niet hooggespannen, maar zijn formatiebesprekingen zullen de partijen in elk geval een kans geven, hun standpunten nader te bepalen. Tot nu toe zijn ze nog nauwelijks bekomen van de verrassing van afgelopen zaterdag, toen de rege- ring-Cossiga eerst het vertrou wen van de Kamer kreeg en nog geen uur later in een geheime stemming een nederlaag leed, die haar deed besluiten tot onmid dellijk aftreden. Zo hadden de stiekeme overlopers het mis schien niet eens bedoeld, maar het was wel een duidelijk bewijs, dat de basis van het Jcabinet te smal en te wankel was. Het was in april in zee gegaan, met de bedoeling te bewijzen, dat het land ook zonder, of zelfs tegen de communisten bestuurd kon worden. Wat het heeft bewezen, is eerder het tegendeel. Binnen de regeringspartijen zelf wapen er krachtige stromingen, die erop bleven aandringen om wel met de communisten samen te werken. Deze stromingen zullen de kabi netsformatie er niet gemakkelij ker op maken. Bij de christen-democraten houdt de vleugel van oud-partijleider Zaccagnini en oud-premier An- dreotti zich afzijdig van het par tijbestuur, maar laat evenmin af, te wijzen op de noodzaak om re kening te houden met de com munisten, tenslotte nog altijd de op een na grootste partij van het land, die beschikt over een brede aanhang onder de arbeidersbe volking. Het ziet er niet naar uit, dat Forlani zich hierdopr zal laten leiden. Uit zijn eerste verklaring na de formatieopdracht bleek, dat hij denkt aan een uitbreiding van de coalitie met sociaal-demo craten en liberalen. Hierbij zal hij vermoedelijk weerstand ontmoer ten van de huidige bondgenoten, socialisten en republikeinen. Naast deze kleinschalige burent- wisten zijn er echter twee objec tieve redenen, waarom er zo snel mogelijk een zo stabiel mogelijke regering moet worden gevormd. De eerste is de dreigende interna tionale toestand, de tweede, nog dwingender, reden wordt ge vormd door de binnenlandse economische crisis en de toene mende arbeidsonrust. Deze laat ste concentreert zich vooral rondom de Fiatfabrieken in Tu rijn, die dadelijk na hel aftreden van Cossiga terugkwamen op hun besluit om 14.000 arbeiders te ontslaan, en in plaats daarvan 24.000 voor drie maanden op wachtgeld wilden stellen. Het leek er een ogenblik op. dat daarmee een wapenstilstand was bereikt de algemene staking, die voor 2 oktober was uitgeroepen, werd nog diezelfde avond door de vakbonden herroepen. Maar sindsdien is de strijd weer opge laaid: de vakbonden verwijten Fiat, dat zij niet gekend zi jn in de samenstelling van de wachtgeld- lijsten en beschuldigen het be drijf ervan, dat het de wachtgel ders op 1 januari alsnog wil ont slaan. Fiat ontkende dit, onder andere in paginagrote advertenties in alle dagbladen („Deze bladzijde zou zijn gebruikt om reclame te ma ken voor een auto die de arbei ders niet willen fabriceren maar slaagde er niet in de vak bonden te overtuigen. Naar alle waarschijnlijkheid zal er alsnog een algemene landelijke protest staking worden uitgeroepen. WENEN - Polen beleeft vandaag de eerste grote landelijke botsing tussen de nieuwe onafhankelijke vrije vakbgnd Solidari teit" en de regeringOndanks beloften en dreigementen van de regering, die niets van werkonderbreking wil weten, hield de bond vast aan haar beslissing een al gemene waarschuwingsstaking van een uur uit te roepen die vanmiddag tussen 12.00 en 13.00 uur wordt gehouden. De l-uurs staking valt "Samen met het tijd stip waarop veel Polen voor het week einde ophouden met werken. De Poolse regering heeft gisteren nog na drukkelijk gezegd dat de regering ver plicht is de overeenkomsten met de ar beiders na te komen. De Poolse president Henryk Jablonsky wees er tegelijkertijd op dat een staking alleen als uiterste middel mag worden gebruikt, en dat de ze „prikactie" een schending van het ak koord van Gdansk met de overkoepe lende vakbond van stakingsleider Wale sa) betekent. De êén-uursstaking zal iedere week wor den herhaald, zo heeft de nieuwe vak bond aangekondigd tot de regering openlijk heeft beloofd dat zij de overeen komsten die zij en de stakers halverwege september hebben ondertekend letterlijk zal nakomen en dat zij zal zal ophouden het oprichten van nieuwe onafhankelij ke vakbonden te saboteren. Als op 20 ok tober nog geen enkele wezenlijke voor uitgang is geboekt won de regering ge confronteerd met een eendaagse algeme ne staking. vakbond heeft meegedeeld dat zich ongeveer 5 miljoen leden hebben aangemeld. De meeste van hen zijn af komstig van de oude communistische vakbond, die tot voor de oprichting van de nieuwe bond 13 miljoen leden telde. De nieuwe vakbond .^Solidariteit" is in feite een federatie die verscheidene bedrijfs takken in de industrie vertegenwoor digt. waaronder scheepswerven de ha venarbeiders en een zeer groot aantal af zonderlijke fabrieken De verschillende bedrijfstakken hebben zich als geheel aangemeld om de nieuwe vakbeweging een brede basis te geven om van start te gaan23 vrije vakbonden in oprichting proberen zich afzonderlijk te laten registreren. De standpunten tussen de regering en de nieuwe vakbond hebben zich de afgelo pen week aanziennlijk verhard. Terwijl de regering vorige week nog opriep tol samenwerking tussen de oudeen nieuwe vakbond haalt zij deze week krachtig uil met aanvallen op wat zij beschrijft als ..anti-socialistische elementen" binnen de nieuwe bond, die de vakbondsleden bewust naar een staking toedrijven en proberen het land in een chaos te storten. De regering doelt hierop de leden van het Poolse Arbeiderszelfverdedigingscomite (KOR), dat nauwe banden met de vrije vakbonden onderhoudt, hoewel dit door KOR zelf en de vakbonden zoveel moge lijk wordt geminimaliseerd. De nieuwe secrtaris van de Poolse commu nistische partij Stanislaw Kania, van wie men aanneemt dat hij het afgelopen weekeinde in Moskou is geweest en dat de Kremlinleiders hem een stevige waar schuwing hebben gegevenheeft gisteren een bijzondere zitting van het 150 leden tellende Poolse Centrale Comité uitge schreven. De zitting begint vandaag en zal naar verwacht meerdere dagen du ren. Het Centrale Comité zal tijdens deze zitting een datum vaststellen voor een tussentijds partijcongres, dat naar wordt verwacht zal worden gehouden rondom de jaarwisseling en dat zal moe ten beslissen over een radicale hervor ming van de Poolse communistische par tij en over de houding, die moet worden aangenomen met betrekking tot de met de stakers gesloten overeenkomsten. Intussen is de atmosfeer in Polen gespan nen. Die spanning wordt nog versterkt omdat de Polen zich bewust zijn van de aanwezigheid van Russische en Oost- duilse troepen langs de grens. Berichten over nieuwe Russische manoeuvres doen daar nog een schepje bovenop. Volgens de Amerikaanse militaire inlichtingen dienst wekken die oefeningen de schijn van repetitie vooreen inval in Polen. Maar ook in Warschau zelf zijn er Poolse betrouwbare bronnen die menen dat het niet lang meer kan duren voordat de Russen hun geduld verliezen en tot ge weld zullen overgaan. Ook wordt ner- moedt dat, net als tn Tsjecho-Slowakije en Afghanistan gebeurde, de Sowjets daartoe „uitgenodigd" zullen worden. Voor deze goed geïnformeerde Polen vormt de gespannen situatie in het Mid den-Oosten indirect een bedreiging voor hun land. Want, redeneren zij, wat er nu in Polen gebeurt houdt bij lange na de aandacht van het Westen niet zo gevgn- gen als het geval \vas tijdens de stakin gen van augustus en september De regering en de nieuwe vakbond kijken betden met bezorgdheid nieuwsgierig heid uit naar de mate van succes van de staking van vandaag. De nieuive vak bond is overtuigd van de sohdartteit van haar leden. De vraag is hoeveel andere Polen, die nog altijd lid van de oude bond zijn of lid zijn van geen van beide, hun sympathie met de stakers rullen be tuigen en hoeverre dat merkbaar zal zijn. Zeker is dat ondanks de belofte dat de nieuwe vakbond toegang heeft tot de media de Polen opnieuw ajhankeltjk zijn van buitenlandse bronnen om echte informatie over hun eigen stakingssitua tie te krijgen. (Van onze speciale verslaggever George Mavros) TEHERAN - Het bombardement op een Iraakse kerncen trale aan de rand van Bagdad is dinsdag uitgevoerd door Israëlische Phantom-gevechtsvliegtuigen. Dat onthulde een westerse ambassadeur die zijn naam niet gepubli ceerd wenst te zien gisteren in de Iraanse hoofdstad Tehe ran Een hoge Iraanse militaire bron heeft dit beves tigd. BEIROET-Beeld van de Iraanse ambassade in Beiroet vlak na een raketaanval. Volgens Iran is de aanslag het werk van een pro-I ra- kese Palestijnse guerrilla-groepe ring. de Volgens deze onafhankelijk kaar verkregen informatie Israëlische luchtmacht twee Phantoms, geschilderd in de Iraanse kleuren, hebben ingezet. De ambassadeur (van een Euro- ADVERTENTIE) WASHINGTON - „Billygate". het schandaaltje rond de betrekkin gen van president Carters broer met Libië, is - tot diepe teleur stelling van vele Republikeinen - met een sisser geëindigd in plaats van een knal. De senaatscommis sie. die het onderzoek naar Billy Carter leidde, heeft in de defini tieve versie van zijn eindrapport niet alleen geen aanwijzingen ge vonden voor strafbare handelin gen of van opzettelijke fouten, maar waar aanvankelijk nog werd gezegd dat Billy's onnozele daden „veroordeling rechtvaar digen" heet het ten slotte dat „een berisping" op haar plaats zou zijn. Wel staat er nog in het werkstuk dat president Carter er onverstandig aan heeft gedaan om via zijn broer Libië te verzoeken ter wille van de gegijzelde Amerikanen in Teheran te bemiddelen, en dal Billy's gebruik van zijn relaties met het Witte Huis „ernstige kri tiek" verdient. Maar verder blijkt dat het ministerie van justitie de zaak langs normale wegen heeft aangepakt, terwijl het Witte Huis niet wordt beticht van pogingen om invloed uit te oefenen op de uiteindelijke beslissing Billy straffeloos maar te laat alsnog te laten registreren als vertegen woordiger van een vreemde staat. de Republikeinen in de vinden dat een reeks van regeringsfunctionarissen die bij de zaak waren betrokken, zo als veiligheidsadviseur Zbigniew Brzezinski en minister van justi tie, Benjamin Civiletti, veel har der hadden moeten worden aan gepakt. De bejaarde StTom Thurmond. Republikeins sena tor voor Zuid-Carolina, die Brze zinski tijdens de hoorzittingen ervan leek te betichten leugens te vertellen, vond dat het onderzoek INVAL - De Haagse politie heeft gisteren bij een inval in een leeg staand pand twintig personen aangehouden op verdenking van handel in of gebruik van heroïne. Tevens werd ongeveer 30 gram heroine in beslaggenomen. De politie hield het pand al enige dagen in het oog. Gisteren rond het middaguur viel ongeveer vijf tien mensen van de Haagse poli tie het pand binnen. Van de 20 gearresteerden mochten 14 na verhoor weer naar huis. De oven- ge zes worden verdacht van han del in heroïne en zullen worden voorgeleid. duidelijk patroon van wan- j" had onthuld. In de slotfase hebben de Republi keinse leden van de commissie voortdurend gepoogd met nieu we amendementen op het ont- werp-rapport de zaak slepende te houden. Daarbij stond hen dui delijk het politieke motief voor ogen dat met een voortduren van het onderzoek de Democratische president Carter bij de komende verkiezingen schade kan worden toegebracht. 10^ 77<r7&77/<55%&5V7£ 7oa:Z 77% C£Fïï5CT/6l/£ &£Arr£ 77.47%) LONDEN (DPA/Reuter) - De Brit se Labourpartij zal in januari 1981 een bijzondere conferentie hou den over een nieuwe procedure voor verkiezing van de partijlei der. De afgevaardigden hebben hiertoe besloten tijdens een ver ward en opgewonden debat op de partijconferentie in Blackpool. Met de goedkeuring door het con gres van een resolutie die eenzij dige ontwapening op atoomge bied opneemt in het partijpro gramma voor de volgende alge mene verkiezingen, die in 1984 worden verwacht, behaalde de linkervleugel opnieuw een over winning. Tot dusver zijn besluiten van het congres niet bindend geweest vooreen Labourregenng, maar in de bittere worsteling die Labour verdeelt is een van de hoofdpun ten de vraag, hoeveel de partijlei ding te zeggen krijgt over de te volgen politiek. Woensdag besloten de afgevaar digden met een kleine meerder heid dat voortaan niet slechts de parlementsleden de partijleider zouden kiezen zoals tot dusver, maar dat vakbonden en activis ten daar ook een stem bij zouden krijgen. verwinning Dat was een grote voor links. Maar in verwarde i verhitte gesprekken achter de schermen verwierpen de af gevaardigden 24 uur lang drie verschillende verkiezingsme thoden. Gisteren stemden zij met grote meerderheid voor behan deling van het vraagstuk op een speciaal congres in het nieuwe jaar. De kloof tussen linkervleu gel en de gematigden in de partij is groter geworden dan ooit. De kwestie van de partijlefding is een van de hoofdpunten van het congres, vooreen deel doordat de 68-jarige oud-premier. James Callaghan. heeft laten doorsche meren dat hij nog dit jaar zal af treden als partijleider. Hij heeft echter geen datum genoemd en ook niet gezegd of hij zich op nieuw kandidaat zal stellen. De gematigden zijn bang dat een nieuwe verkiezingsmethode de leiding aan de oud-minister van energie. Tony Benn. zou geven, die zulke extreem linkse denk beelden heeft dat Labour daar door de komende algemene ver kiezingen zou verliezen, zoals zij zeggen. Oud-minister Shirley Williams, die de leiding heeft van de campagne van de rechtervleugel voor be- hoi^i van de greep op de partij politiek, zei: "de mensen worden nu bang. De partij heeft het recht een leider te kiezen maar heeft in de verste verte het recht niet een premier aan te wijzen". pees land) was hierover zeer dui delijk. Dinsdag werd vanuit Bag dad gemeld dat Iraanse toestellen de kernreactor in aanbouw (gele verd door Frankrijk en gebouwd met hulp van Franse technici) hadden gebombardeerd. Volgens de Iraakse autoriteiten zou de schade gering zijn. Zij claimden dat slechts een materiaalloods op het complex was getroffen. Volgens Israëlische bronnen zou de schade aanzienlijk groter zijn en het kernprogramma van Irak twee jaar achterop geraakt. Woensdag ontkende het Iraanse opperbevel echter dat Iraanse toestellen het kerncomplex had den gebombardeerd. De chef-staf van de Iraanse luchtmacht ver klaarde wel dat tegelijk met de aanval op de centrale de Iraanse luchtmacht doelen in de omge ving van Bagdad had be stookt. Waarnemers in de hoofdstad van Teheran wijzen erop dat het bombardement wel degelijk ef fectief was en het complex vrij wel met de grond gelijk is ge maakt. Zij zien het ook als onlo gisch dat het Iraanse opperbevel een geslaagde aanval op dit voor Irak uiterst belangrijke project niet op eigen conto zou schrijven. Israël heeft sinds het Franse besluit om Irak een kerncentrale te leve ren fanatiek geprotesteerd tegen het geven van kerntechnologie aan Irak. Het is een publiek ge heim dat terwijl Israëlische di plomaten in Parijs, Washington en andere westerse regeringscen tra hardnekkig waarschuwden tegen de voorgenomen Franse kernleverantie, de Israëlische geheime dienst op het project werd gezet om zoveel mogelijk informatie te verzamelen. De Is raëlische protesten baatten ech ter niet, want Parijs leverde de kerncentrale volgens contract af. Al direct na het uitbreken van de oorlog tussen Irak en Iran gaf het hoofd van de Israëlische Israel generaal Sgguy, Iran openlijk het advies zo snel mogelijk de Iraak se atoominstallaties bij Bagdad uit te schakelen. Zowel in een tv- als dagbladinterview zei Saguy dat met alle middelen moest worden belet dat Irak een kern- mogendheid zou worden. „Een atoomwapen in handen van de bloeddorstige extremist Saddam Hoessein betekent een directe bedreiging voor landen als Saoe- di-Arabie. Koeweit en Iran", al dus Saguy. Onze correspondent in Jeruzalem. Jaap van Wesel, tekent hierbij aan. dat er technisch gesproken drie kandidaten zijn die het bom bardement op de kerncentrale by Bagdad kunnen hebben uitge voerd. Iran. Iraël en Amerika. Ook Frankrijk heeft vliegtuigen die Bagdad kunnen bereiken, maar geen Phantoms. Voor de Is raëlische luchtmacht is het tech nisch gesproken mogelijk om Bagdad te bereiken, maar het is een heel moeilijke en gevaarlijke missie om ongemerkt voor vijan delijke radar tot Bagdad door te dringen. De Israeli's hebben wel belang bij uitschakeling van de centrale, omdat Jeruzalem vreest dat Irak overeen paar jaar een atoombom kan produceren. Dat is een ge dachte die velen dwars zit, van daar dat dit project in den begin ne gepaard is gegaan met myste rieuze gebeurtenissen. Vorig jaar ontplofte in Frankrijk de in aan bouw zijnde reactor. Kandidaten voor de aanslag: de Israëlische geheime dienst, maar ook de Franse, die de gevlogen van de politieke beslissing van Giscard op deze wijze trachtte te dwars bomen. Vervolgens werd onlangs in Frank rijk een Egyptisch kerngeleerde vermoord die aan hetzelfde pro ject werkte. Daders onbekend. Een dag voor het bombardement van dinsdag op de kerncentrale in Bagdad schreef de Ameri kaanse columnist Jack Anderson dat het Pentagon een Israëlische actie tegen de kernreactor vrees de. Maar de Franse staatssecreta ris van defensie ontkende na het bombardement dat de Israeli's er iets mee te maken hadden. De Israëlische adjunct-minister van defensie, Mordechai Zipori, en de woordvoerder van het Is raëlische leger, hebben vandaag beiden de juistheid van dé be richten uit het buitenland tegen gesproken. Zipori noemde de berichten "las ter" in een interview met het dagblad 'Ma'Ariv', en de leger- woordvoerder zei: "van a tot t verzonnen". Strauss en Schm idt spraken drie en een half uur Van onze correspondent 'Hans Amesz) BONN - Het'televisiedebat tussen bondskanselier Helmut Schmidt (SPD) kandidaat-kanselier Franz Josef Strauss (CSU) FDP-voor- zitter en minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Genscher en CDU-voorzitter en oppositieleider Helmut Kohl heeft precies drie en een half uur geduurd, een uur langer dan oor spronkelijk was gepland. On danks deze enorme tijd zijn de twee gespreksleiders en de vier politici er niet in gtJaagd om ook maar een moment de indruk te wekken dat er sprake was van een eerlijke, zakelijke discussie. Cr vielen uitsluitend globale be schuldigingen en moerasachtige waarheden. Ongeveer drie uur werden besteed aan geboor in het verleden. Strauss en Kohl be weerden keer op keer dat als het aan de sociaal-democraten had gelegen de Bondsrepubliek nu geen leger zou hebben en geen lid van het Atlantisch Bondgenoot schap zou zijn. Omgekeerd ne pen Schmidt en Genscher dat West-Duitsland nu volledig g« I soleerd zou zijn als CDU en CSU de afgelopen elf jaar aan de macht in Bonn waren geweest De Union, zoals de beide christelij ke partijen in Duitsland worden gemoemd, was toch als enige po litieke partij in Europa tegen de ondertekening van het slotak koord van de Conferentie van Helsinki geweest en de Union had toch tegen alle verdragen met het Oosten gestemd. Strauss beweerde dat Helmut Schmidt een gevangene" van zijn eigen "linkse partij" is, die in toene mende mate door een zogenaam de Moskou-fractie zou worden beheerst. Hij. Strauss, was daarentegen in staat politiek van de CDU-CSU beslissend te beïnvloeden. Kohl nep dat hij zich schaamde voor een bondskanselier als Schmidt die veronderstelt dat de Union niet in staat is om de vrede te be waren. De kanselier noemde Franz Josef Strauss een man van de onvrede, iemand die in zyn ei gen partij niet eens de vrede kan bewaren, die zich tegenover buurlanden "met een ongehoor de zelf overschatting" gedraagt. Hij maakte Kohl uit voor een ..christelijke citatenvervalser". Hans-Dietrich Genscher wilde weten waarom de CDU-CSU in de twintig jaar dat zu in Bonn re geerde dat alles niet had gedaan wat zij nu zegt te willen. De éën zei dat de ander paniek en onrust zaaide. De ander dat het omgekeerde juist het geval was. Strauss beschuldigde Schmidt ervan dat hij en zijn parti) de meest schummige verkiezings strijd hadden gevoerd die ooit op Duitse bodem is uitgevochten Schmidt herinnerde Strauss er aan dat deze hem had uitgemaakt voor "oorlogskanselier" en "rijp voor de zenuwinrichting". En/<> voort, enzovoort.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9