Boze reactie na interview Aantjes Zes maanden inrichting voor telefoonmaniak Invoering van strippenkaart geeft veel verwarring herschi/drinks Het einde van het rijke Roomsche leven Acteurs helpen politie VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 BINNENLAND PAGINA BREDA (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft de opname voor zes maanden in een psychiatri sche inrichting gelast van een 27- jarige inwoner van Oss, die de af gelopen maanden 120 huisartsen in het westen van Noord-Brabant het leven heeft zuur gemaakt. De man belde bij nacht en ontij on geveer vijf uur per etmaal de art sen op en legde weer neer zodra de hoorn van de haak werd ge nomen. Op die manier voerde hij zo'n zeshonderd 'gesprekken' per dag, aldus een woordvoerder van de betrokken artsen. Omdat de Ossenaar soms één nummer een uur achter elkaar bleef draaien, zetten veel artsen 's nachts hun telefoonbeantwoor- der aan. Ze waren dan alleen nog via de alarmcentrale te bereiken. Voor een inwoner van Roosen daal zou daardoor na een hart aanval de medische hulp te laat gekomen zijn. Het was voor de justitie uiterst moeilijk in te grijpen, omdat het bij de wet niet verboden is te tele foneren. De hoofdofficieren van jusitie in Breda, Roermond en Arnhem besloten dezer dagen in overleg met de inspecteurs van de geestelijke volksgezondheid, de burgemeester en de politie de Ossenaar in verzekerde bewaring te stellen. Na inschakeling van een door de rechtbank in Arnhem aangéwezen psychiater werd een machtiging gegeven voor opna me m een psychiatrische inrich ting. De Ossenaar werd in augustus op advies van een psychiater ontsla gen uit een inrichting in Venray. De man zat daar sinds begin dit jaar, omdat hij al twee jaar lang het gezin van een huisarts in het Westbrabantse Steenbergen had lastiggevallen. De dochter van de arts had geprobeerd de Ossenaar over zijn psychische problemen heen te helpen, maar de man zag dit als een uitnodiging een ver houding met haar te beginnen. Toen hem bleek dat dat niet het ge val was, nam hij wraak op het ge zin met schriftelijke bedreigin gen, telefoontjes en pogingen tot afpersing. Begin dit jaar werd hij voor deze zaken opgenomen in de Venrayse inrichting, waaruit hij vier maal wist te ontsnappen- Tijdens zijn ontsnappingen breidde hij zijn telefonades uit tot andere huisartsen. Toch oordeel de een psychiater het medio au gustus verantwoord, dat de man op vrije voeten kwam. DEN HAAG (GPD) - Duizenden passagiers hebben de afgelopen dagen moeilijkheden gehad met de invoering van de nationale strippenkaart bij het openbaar vervoer. Zij bleken nog in het ge heel niet te weten dat sinds woensdag een kaart met zes, tien of vijftien stroken het enige ver- voerbewijs is voor stads- en streekvervoer (behalve in Den Haag), waarbij voor elke reis een strook, plus voor elke zone een strook moet worden ingeleverd. Maar ook buschauffeurs bleken nauwelijks uit de voeten te kun nen met het nieuwe systeem. Een vrouw die met haar twee kin deren naar Haarlem reisde en daarvoor vijf zones moest afleg gen, moest op de heenreis f 6,60 betalen en op de terugreis f 9,90. Gevraagd naar de oorzaak van dit verschil, kreeg zij te horen dat zij zelf diende te weten hoeveel zo nes zij zou afleggen en hoeveel zij betalen moest. Pas toen ook an dere passagiers zich ermee gin gen bemoeien, kreeg zij f 3,30 te rug. Tegelijk beklaagde de chauf feur, van de vervoersmaatschap pij Centraal Nederland, zich er over dat hij het „een rotsysteem" vond en dat hij zoveel vragen had gekregen dat hij zelfs geen koffie had kunnen drinken. Klachten over bussen, vooral in het streekvervoer met zijn lagere fre- k wen ties, kwamen uit het hele land. Oorzaak was vooral dat pas sagiers - in het bijzonder de bui tenlanders - omstandig tekst en uitleg nodig hadden alvorens zij op hun plaats konden gaan zitten. Het informatiebureau van het Rotterdamse gemeentelijke ver voerbedrijf RET werd bedolven onder de telefonische vragen, hoewel het strippenkaart- en zo nesysteem daar al langer bestaat. Het meest frustrerend voor pas sagiers was de ondervinding dat er geen retours meer verkrijgbaar zijn. Volgens verkeer en waterstaat is het strippenkaartsysteem sterk aan gewenning onderhevig. Het ministerie had tot dusver vijf miljoen gulden uitgegeven om het publiek vertrouwd te maken met de nationale strippen kaart. Boeren willen duidelijke regeling voor natuurgebied DALFSEN (GPD) - Het heeft er gisteren even naar uitgezien dat het Reestdal op de grens van Drente en Overijssel liet toneel zou worden van boerenacties. Het 2200 hectare grote gebied is al jaren onderwerp van discussie, omdat het vanwege zijn unieke landschap en natuur op de nomi natie staat om tot beschermd ge bied te worden verklaard. Defini tieve regelingen zijn er echter niet en dat staat de boeren maar matig aan. Woensdagavond kreeg landbouwer D. Scheiuit een werkverbod op gelegd omdat hij zonder vergun ning zijn land egaliseerde. Hij ging donderdag echter gewoon door, gesteund door zo'n zeventig van zijn collega's die beloofden de politie op een afstand te zullen houden. Ze hoefden echternietin actie te komen. Burgemeester E. Wieldraaijer van de gemeente Avereest besloot de politie op de achtergrond te hou den „omdat het werk toch al zo goed als klaar was". Boer Scheiuit krijgt volgens de bur gemeester echter wel een proces verbaal aan zijn broek. Zolang de plannen voor het Reestdal geen definitieve vorm hebben, waakt de provincie over het stroomdal van de Reest. Volgens de boeren worden zij hier door hevig gehinderd in hun be drijfsvoering. Toch krijgen ze geen schadevergoeding zolang er geen zekerheid is over de uitein delijke bestemming van de grond. „Vragen we een vergun ning aan bij de provincie, dan moeten we soms wel een jaar tot anderhalfjaar wachten", aldus de boeren „en dat pikken we niet langer. Dan maar zonder vergun ning ploegen of egaliseren". WIJSTER - Nederland heeft zijn eerste huisvuilscheidingsinstalla- tie, waarmee grondstoffen kunnen worden teruggewonnen. Het huis houdelijk afval, dat de nv vuilaf voermaatschappij VAM in Wijster tot nu toe stortte, wordt in de nieu we fabriek gesorteerd in papier, plastic, ijzer, blik en organisch ma teriaal. "Hiermee levert de onder neming een belangrijke bijdrage niet alleen aan de oplossing van het nijpende afvalprobleem, maar ook aan de grondstoffenvoorziening" aldus premier Van Agt, die gister middag de nieuwe installatie offi cieel in gebruik stelde. Op de foto wordt de premier (midden) in de nieuwe fabriek rondgeleid. Griffier Tweede Kamer schrijft brief DEN HAAG (GPD) - Mr. W. Koops, griffier van de Tweede Kamer, heeft een boze brief geschreven aan mr. W. Aan tjes, voormalig fractieleider van het CDA. Daarin neemt de griffier stelling tegen beschuldigingen die Aantjes aan zijn adres heeft gericht in een interview in Vrij Nederland van deze week. ARNHEM (ANP) - Beroepsacteurs en actrices worden begin volgend jaar door de politie in Arnhem ingeschakeld om vooral jonge agenten te leren hoe zij in conflictsituaties het publiek kunnen benaderen. Het betreft hier een proef, waarvoor het ministerie van binnenlandse zaken circa 35.000 gulden beschikbaar heeft gesteld Het ministerie zorgt ook voor een wetenschappelijke begeleiding yan de proef door enkele psychologen. De rollenspelen tussen de agenten en de acteurs worden op video opgenomen. Het gaat er volgens een woordvoerder van de Arnhemse politie vooral om, dat politiemensen leren bij conflictsituaties op straat, in een café of in een woning niet in paniek te geraken en zichzelf te blijven. De opleiding op de politiescholen, waar ook bepaalde situaties worden nagebootst, voldoet in dit opzicht te weinig. Het inschakelen van acteurs is min of meer een Arnhems idee. Achter grond is, dat het korps sterk verjongt. Omdat dit ook een landelijke tendens is, doet binnenlandse zaken ook mee. De proef wordt mogelijk ook in nog een tweede gemeente genomen. Luchtmachtkapitein in beroep tegen brief van bewindsman ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP)- Luchtmachtkapitein Meindert Stelling uit Alphen aan den Rijn heeft bij het ambtenarengerecht en de minister van defensie be roep aangetekend tegen de brief van de minister van defensie waarin hem werd meegedeeld dat er "bepaalde waarderingen voor de kapitein waren die niet van een officier zouden mogen worden verwacht". Die beston den onder meer uit het hebben van een "zeer uitgesproken eigen mening over het bezitten en de inzet van kernwapens door de krijgsmacht". Kapitein Stelling baseert zijn beroep op het feit dat de minister van defensie hiermee inbreuk heelt gemaakt op de vrijheid van meningsuiting en de godsdienstvrijheid. Minister De Geus heeft de Tweede Kamer over de brief aan kapitein Stelling laten weten dat de uitla tingen en het standpunt van de officier op gespannen voet staan met een 'loyale' vervulling 'van zijn plichten als militair. Daar door is zijn inzetbaarheid be perkt, aldus de bewindsman. Kapitein Stelling heeft meerdere malen zijn kritische opstelling over het gebruik van kernwapens naar buiten gebracht. Daarbij liet hij weten dat hij als kapitein zou weigeren mee te werken aan een eventuele inzet van kernwapens. Koops is „ten zeerste ontdaan" door de suggestie in het interview dat hij de Haagse advocaat Hes op het spoor zou hebben gezet van Aantjes' oorlogsverleden. Een onderzoek door het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumenta tie naar dat verleden heeft des tijds tot het vertrek van Aantjes uit de politiek geleid. Koops schrijft nu, dat hij nooit iets over het gedrag van Aantjes in de oorlog heeft gehoord voordat de kwestie in de publiciteit kwam. In het interview hekelde Aantjes het feit dat Koops gri ffier was van de commissie-Patijn (die een on derzoek instelde naar de affaire- Aantjes), omdat hij een huis vriend zou zijn van de advocaat Hes. „Ik tast de integriteit niet aan, maar vreemd is het wel", al dus Aantjes. Koops ontkent dat in zijn brief. Hij en Hes zijn nooit bij elkaar thuis geweest, ze kennen eikaars kaar slechts eens per anderhalf jaar gemiddeld drie minuten, al dus de griffier. De commissie-Pa tijn was daarvan op de hoogte. Koops schrijft: „Ik tast uw inte rnen weet nu alles. Men kan pre cies weten wie ik ben, al hebben velen een ongunstiger beeld van me dan met de werkelijkheid overeenkomt. Maar wie maakt in een parlementaire democratie uit of ik al dan niet kan functione ren? Niet meneer Voogd, niet meneer Den Uyl, Lubbers of Van Agt. Niemand, alleen de kie- JOVD teleurgesteld DEN HAAG (GPD) - De onafhan kelijke liberale jongerenorgani satie JOVD wijst grote delen van het nieuwe WD-verkiezings- programma van de hand. De jon gerenorganisatie heeft laten we ten "bijzonder teleurgesteld" te zijn over het programma. Er zou een grote matheid uit blijken en gebrek aan creativiteit. De JOVD noemt het programma voorts "vaag", terwijl er te weinig dui delijke keuzen in wordt gedaan. Bestrijding konijnenjacht per helikopter EINDHOVEN (ANP) - De rijkspo litie zet het komend weekeinde een helikopter in om zogenaam de konijnenknuppelaars op te sporen. Al jarenlang wordt met name in Brabant op.beestachtige wijze jacht gemaakt op konijnen die een schuilplaats hebben ge vonden in de maïsvelden. Wan neer deze mais wordt geoogst zijn de konijnen vrijwel weerloos. Ze kunnen zich op de hoge stoppels nauwelijks voortbewegen. De beestjes worden veelal met knuppels doodgeslagen. Ook wordt wel geprobeerd de dieren met de hand te vangen. Het deta chement veldpolitie treedt tij dens elke oogst hard op tegen de ze vorm van stropen. Ook de ver schillende rijks- en gemeentepo litiekorpsen houden toezicht bij het maiskneuzen. Hoewel de oogst nog maar nauwelijks is be gonnen zijn al weer vele tiental len processen-verbaal opge maakt. De politie wil nu het komend weekeind een helikopter inscha kelen om de stropers snel te kun nen opsporen. Vanuit de lucht wordt dan een grondpatrouille gewaarschuwd. DEN HAAG - Dit weekeinde komt definitief het einde van wat gedurende twintig jaar na de oorlog de belangrijkste politieke partij was. Het einde dat voor de Katholieke Volkspartij begon met de Nacht van Schmelzer, 13 op 14 oktober 1966. In het Chris ten-Democratisch Appèl zal de partij moeten voortleven, maar het zal toch anders worden De val van het kabinet-Cals-Vondeling in 1966 is niet zomaar een breuklijn in het bestaan van de KVP. Nog steeds reageren de socialisten, met wie indertijd de coalitie bestond, agressief op het „verraad" van de katholieken. De spreekwoordelijke onbe trouwbaarheid van de KVP dateert ook van die nacht Maar de desastreuze uitslag bij de verkiezingen, die op de breuk volgde, had nog een ander effect. Voor het eerst in het bestaan van een echte katholieke partij zocht zij aansluiting bij andere confessionele groepen. Daarmee was de emancipatie van het katholieke zuiden voor het oog van de wereld voltooid. De eerste toenadering tot ARP en CH U bleef beperkt tot een besluit alleen gezamenlijk regeringsverantwoordelijkheid te zullen dra gen. De fractieleiders Schmelzer, Biesheuvel (ARP) en Mellema (CHU) maakten voor de televisie hun dramatische besluit be kend: „samen uit, samen thuis", werd het motto. De eerste stap op weg naar het CDA was gezet, en daarmee kwam tevens de eerste afsplitsing tot stand: de Politieke Partij Radikalen was ontstaan. Romme was in zijn tijd de KVP. net als Troelstra de SDAP was en Kuijper de ARP. Maar de volkspartij was meer. De geest van Schaepman, de katholieke leider uit de vorige eeuw, waarde er rond. En de bisschoppen beheersten het beeld. Maar de KVP en de vooroorlogse Rooms-Katholieke Staatspartij (RKSP) streefden niet alleen naar macht, en deze te behouden. Het katholieke volksdeel moest verzameld worden, „de schaap jes geteld", omdat het anders nooit zichzelf zou kunnen zijn. Schaepman had het goed gezien: in zestig, zeventig jaar na de Franse Revolutie kan een volksdeel niet de eeuwenlange onder drukking en achterstelling van zich afschudden. Al in 1883 publiceerde hij zijn eerste brochure over „Een katholieke partij", in 1893 gevolgd door een staatkundig program. Onder tussen verenigden de katholieke Kamerleden zich tot één Ka merclub, die opereerde op basis van een door Schaepman opge steld „Program van beginselen". De eerste stap op weg naar de KVP was gezet. De katholieke kiesverenigingen sloten zich in 1904 aaneen tot de Bond van Katholieke Kiesverenigen. Na het opstellen van een echt partijprogram ontstond uit de bond in 1926 de RKSP. Gere geld verloor de partij groepen leden, maar het hart bleef telkens behouden. De Nieuwe Katholieke Partij ontstond al in 1922, in 1933 de Katho liek-Democratische Partij, in 1948 scheidde de Katholieke Na tionale Partij zich af, in 1968 de PPR en daarna nog de Nieuwe Roomse Partij (1971) en de Rooms-Katholieke Partij Nederland (1972). Maar dan zijn we al ver in de geschiedenis van de KVP. De party kwam vrijwel onmiddellijk na de bevrijding, op 22 de cember 1945, tot stand. Ze kwam voort uit de oude RKSP. Maar, gedachtig het streven na de oorlog als volk in eenheid op te trekken, stelde zij zich open voor andersdenkendenNet als even later de nieuwe PvdA zou doen, bij beide groepen streefde men naar emancipatie, zeg maar doorbraak. De verkiezingen in 1946 waren een eclatant succes voor de KVP: met 32 zetels werd zij de grootste party. De PvdA kreeg „slechts" 26 zetels. Toch stond de duidelijke rivaliteit samenwerking niet in de weg. Dat begon al direct met het rooms-rode kabinet- Beel. Daarna begon het tijdperk van minister-president Drees. waarbij echter Romme. als „politieke paus" de formatie beslechtte. Te gen de politieke verhoudingen in, koos hy Drees - als leider van de kleinere coalitiepartner - als premier. Het herstel van het nog steeds door oorlogswonden getekende Nederland kon begin- Het tydperk-Romme duurde tot zijn aftreden in 1961. Het was tevens de grote bloeitijd van „zijn" party. Zo'n 400.000 leden betaalden hun vaak geringe bijdrage. Via de KRO viel het geluid in de ether te beluisteren. Standsorganisaties en kloosters hiel pen mee de partij financieel op de been te houden. In die tijd overkoepelde de KVP als een beschermende paraplu het Rijke Roomsche Leven. Maar de tijd stond niet stil. Eenmaal geémancipeerd gingen de beschermende banden de meeste katholieken knellen. De KVP moest mee, maar kon de maatschappij - ook de katholieke - niet meer sturen. Het Vaticaans concilie maakte ook hier een eind aan de bevoogding. Aanvaarding van beginselen zoals de eigen verantwoordelijkheid van de ouders en het niet langer verwerpen van de anti-coneept- iemiddelen betekenden de definitieve doorbraak. De culturele revolutie, die overal in de jaren zestig om zich heen greep, maakte daarbij de toenadering tot de protestante politieke groeperingen mogelijk. Op 11 oktober vindt de definitieve fusie plaats. Na dertig jaar hoeft de KVP geen regeringsverantwoordelijkheid meer te dragen Nog eenmaal zullen dit weekeinde in Den Bosch de oude gevoe lens hoogtij kunnen vieren. Een Brabantse Boerenkoffietafel. een „echt" KVP-feest, speeches en vooral veel terugblikken staan op het programma. En voor de laatste keer zal de KVP een gezamenlijke mis vieren. In de kathedraal. Mgr. Bluyssen zal de mis opdragen, morgenoch tend vanaf negen uur. Een hoogmis en daarna valt definitief het doek over een stuk katholieke geschiedenis. LOUIS BURGERS (ADVERTENTIE) maak ja dtml maat ual... mei kmclu Herschi Pub van zuiver mineraal water, zuiver plantaardige smaakstoffen en uitsluitend natuurlijke suikers, zonder onnatuurlijke smaak- en kleurstoffen! Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 vind ik uw opmerking tegenover VERDUBBELING EEN-OUDERGEZINNEN In het interview in Vry Nederland gaat Aantjes ook in op het verzet in politieke kringen tegen zijn eventuele terugkeer in de Twee de Kamer (met een flink aantal voorkeurstemmen kan hij na mei '81 terugkomen). Hij zegt daar over onder meer: „WD, PvdA en D'66 hebben gezegd: nee. hij mag niet terug. Daar heb ik een ant woord op, dan gaat er iets krie belen. Myn tweede antwoord is: HILVERSUM (GPD) - De Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid verwacht tussen 1975 en 2000 een verdubbeling van het aantal één-oudergezin nen. Dit in verband met het ge stegen aantal echtscheidingen (in 1971: 11.572 en in 1979: 23.790) en de toenemende belangstelling voor het bewust alleenstaand ou derschap. Hulpverlening bij Zwangerschap en Alleenstaand Ouderschap, in een onlangs verschenen persbe richt. Gezien het groeiend aantal een-ou dergezinnen wil de FIOM dat het één-oudergezin wordt erkend als een maatschappelijke realiteit met gelijke kansen ert mogelijk- heden als gezinnen met twee ou ders. Om onder meer hierop de aandacht te vestigen, organiseren zij zaterdag 18 oktober een spe ciale dag voor alleenstaande ou ders en hun kinderen in Amster dam. De FIOM verstaat onder eén-oudergezinnen. gezinnen van gescheiden mensen, van we duwen en weduwnaars en van alleenstaande ongehuwde moe ders en vaders. „Kenmerk van het een-oudergezin is dat in het feitelijke gezinsleven een ouder de verantwoordelijk heid draagt voor de rollen die tra ditioneel aan twee ouders zyn toebedeeld", aldus de FIOM. Het exacte aantal een-oudergezinnen in 1980 is niet bekend De meest recente gegevens dateren uit 1971, toen er een volkstelling is gehouden Opdat moment waren er 2 099.802 gezinnen met twee ouders, tegenover 209.186 een oudergezinnen. Dat betekent dat in 1971 al 1 op elke 11 gezinnen een eén-oudergezin was. 1 op elke 13 kinderen tot een één-oudergezin behoorde en ruim 616 000 mensen in een één oudergezin leefden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7