Centrale meldkamer is eindelijk in oprichting Kraakbond kraakt leegstandswet af Gastkolom Touwtrekken om kosten ambulancevervoer 'WIJ KRAKEN DOOR LEZERS SCHRIJVEN Verhuizen VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 (ADVERTENTIE) Suzuki LJ 80 Terreinwagen Professionele terreinwagen, in- en uitschakelbare 4-wielaandrijving. .hoge en lage gearing, sterke motoi neemt hellingen tot 41°. robuust stalen chassis. Open met canvas kap; canvas kap en stalen deuren, gesloten Va. f 12 995.- incl BTW []SUZUKI SALON O Via de live^video-inslallatie wordt morgen om 15.00 21.00 uur en zondag om 15.00 uur in Salon O "25 carambo les en variaties" uitgezonden Dit is een werk van Michel Cardena, die met zijn zoge naamde "optische verwar ming sprojecten" bekendheid heeft gekregen. Salon O is ge vestigd aan de Herengracht 45 in Leiden. Vrouwenbond. Bij de Vrouwenbond NVV. Ra penburg 48, komen maandag om 20.00 uur mensen van Amnesty International pra ten over het feit dat in ver schillende landen vakbonds mensen in de gevangenis worden gezet. Cursus Clubhuis In de Vroolijcke Arke aan de Pieterskerkchoorsteeg organiseert weer een cursus Engels op beginnersniveau. Deze cursus zal de Teleac-eur- sus, die tegelijkertijd op de televisie begint, Op de voet volgen. De cursus wordt gege ven op maandagavond van 18.30 tot 19.45 uur, en beslaat twaalf lessen. Van der Werfstraat De gemeente organiseert dins dagavond om 20.00 uur een informatie-avond in het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk. Gesproken zal worden over de aanleg van een nieuw riool in de Van der Werfstraat. De vraag is of de weg daarna weer gewoon dicht moet worden gemaakt, of dat er een nieuwe indeling komt. Apartheid De Industriebond FNV en de Boycot Outspan Actie begin nen dinsdag met een serie van tien gespreksgroepen en in- formatie-avonden over Zuid- Afrika en de apartheid.Op de eerste avond wordt in het An- tonius Clubhuis aan de Mare 43, de film "De slag om Zuid- Afrika" gedraaid en wordt een algemene inleiding gege ven tot de volgende avonden. Deze worden om de drie we ken, steeds op dinsdagavond belegd in hel gebouw van de Leidse Studenten Ekklesia op Rapenburg 100. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN - De Vereniging Ambulancediensten heeft de fundamenten gelegd voor de oprichting van een centrale meldpost voor Leiden en omgeving. Volgens de Wet Ambu lancevervoer had zo'n meldkamer er vorig jaar al moeten zijn. Het bestuur voor de centrale post is onlangs gekozen. Deze verte genwoordigers uit zestien ge meenten, die zitting hebben na mens alle particuliere ambulan cevervoerders en, de ambulance dienst van de GG en GD, gaan bekijken waar en hoe zo'n cen trale meldkamer het beste kan worden gevestigd. Deze mededeling werd gedaan door advocaat mr. M.Teekens op een bijeenkomsten bestuursle den. ziekenfondbestuurders en personeel van de vereniging. Teekens ging daarnaast in op de zijns inziens gebrekkige Wet Ambulancevervoer, die sinds juli 1979 van kracht is. In deze wet zijn nauwelijks normen vastge legd waarnaar gemeenten bij de uitvoering van de wet moeten handelen. Sterk komt dit naar vo ren bij het netelige kostenvraag- stuk. Wie betaalt de kosten van de uitvoering van de Wet Ambulan cevervoer? De Wet Ambulance vervoer brengt namelijk hoge kosten met zich mee. De particu liere ambulancevervoerders krij gen te maken spreidingsplannen, paraatheidsverordeningen, op richting centrale meldposten. Al deze kosten moeten volgens de centrale overheid door de zieken fondsen en ziektekostenverzeke raars worden betaald door mid del van kostprijsdekkende tarie ven. De kosten zowel aan de zijde van de ambulancevervoerders als aan de zijde van de centralepos- ten zouden moeten worden bere kend en omgeslagen over het aantal verreden ritten en kilome ters en zo in de ritprijzen worden verrekend. Ziekenfondsen Echter zo eenvoudig ligt het niet allemaal. De ziekenfondsen in de regio Leiden stellen zich op het standpunt niet de gehele kosten "van de uitvoering van deze wet te willen dragen. Het ontbreken van een wettelijke plicht tot betaling l^idt nu tot nare gevolgen. Maan den geleden hebben de gemeen ten al voorgesteld de kosten van de centrale post in rekening te brengen aan de particuliere ver voerders, die dan verder maar moesten zien hoe ze aan hun geld zouden komen. Daar heeft de provincie toen een stokje voor gestoken. Nu is de koster.kwestie van de centrale post zo geregeld dat wordt uitgegaan van betaling door de ziekenfondsen. Voor zover deze betaling om welke re den dan ook niet plaatsvindt moeten de gemeenten zelf de kosten dragen. De gemeente is het met deze gang van zaken niet eens en heeft hierover beroep aangetekend bij de Kroon. Ambulancevervoerders in overleg: wie gaat betalen verzekeraars. Het is vreselijk on verstandig dat gemeenten en vervoerders elkaar hierover in de haren vliegen. Het is nodig dat zij zich eensgezind wenden tot deze twee groeperingen. En in geza menlijke actie vergoeding van alle kosten trachten te bewerk stelligen. Het college van Gede puteerde Staten heeft toegezegd alle nodige steun bij dit streven te zullen geven", aldus Teekens. Gezamenlijk Teekens vindt dit een hele vreemde gang van zaken. Hij is van me ning dat de gemeente en de parti culiere ambulancevervoerders in de kostenkwestie juist geen te genstrijdige maar gelijke belan gen hebben. "De particuliere vervoerders moeten hun kosten zien vergoed te krijgen door zie kenfondsen en verzekeraars. En de gemeenten en het centrale- postbestuur moeten alle uitvoe ringskosten ook trachten te ver halen op de ziekenfondsen en LEIDEN - In een pas uitgekomen brochure veegt de Leidse Kraak bond de vloer aan met de drie voorstellen voor een leegstands- wet. De wetsvoorstellen worden binnenkort in de Tweede Kamer behandeld. Morgen, 4oktober. wordt om twee uur vanaf het Lange Voorhout in Den Haag een demonstratie ge houden tegen de wetsvoorstel len. Leidse demonstranten ver zamelen om kwart over een voor het Leidse station. In de brochure van de Kraakbond wordt de leegstandsswet een speculantenbed genoemd. Voor al het voorstel van het kabinet moet het zwaar ontgelden. "Dat is geen leegstandswet maar een an- ti-kraakwet. In plaatsen onder de 25.000 inwoners mag woonruim te volgens dit wetsvoostel onge straft leeg blijven staan. De grote re gemeenten mogen pas na ze ven maanden leegstand beslissen over het vorderen van zelfstandi ge woonruimte. Over onzelfstan dige ruimte en gebouwen geen woord! De argumenten en smoesjes van de huisbazen zullen bij de beslissing om al dan niet te vorderen zwaarder wegen dan de nood van de woningzoekende". "Huurders zonder contract en ka merbewoners worden (aTs het wetsvoorstel van de regering van kracht wordt) legaal aan de wille keur van huisbazen overgele verd. De mazen in de wet voor de huizeneigenaars zijn levensgroot. Speculatie blijft. Schijnbewo- ning kan heel gemakkelijk ge doogd worden. Terwijl de leeg stand alleen maar zal groeien worden krakers van die lege wo ningen geheel rechteloos ge maakt en gestraft". Voor het wetsvoorstel van de oppo sitie, te weten van de PvdA-ka- merleden Salomons-Patijn heeft de Leidse Kraakbond ook geen goed woord over. "Teveel hangt af van de welwillendheid van de huiseigenaar zijn huis leeg te melden. Het leegstandsregister zal dan wel erg dun zijnWelis waar kunnen alle (kleine en gro te) gemeenten lege woonruimte vorderen of die nu zelfstandig of onzelfstandig is alsmede gebou wen maar dit kan pas na zes magnden of zelfs na twaalf maanden (voor gebouwen), huiseigenaar heeft dan boven dien nog allerlei beroepsmoge lijkheden. Dan moet je als ningzoekende toch wel erg lang tegen leegstaande huizen aankij ken". Ook het derde wetsvoorstel van eén advocatengroep zint de Kraak bond niet; ook al is dit voorstel volgens de Kraakbond het minst slechte van de drie. "Maar ook met dit voorstel komen de dui zenden krakers op straat te staan en worden gestraft als zij op nieuw kraken". "In dit voorstel van de advocaten- groep moéten B en W vorderen na twee maanden leegstand. Eerder vorderen mag. Iedereen (dus niet alleen de eigenaar) kan een huis als leegstaand bij de gemeente aanmelden. De grote bevoegd heid van de gemeente om alle leegstaande woonruimte snel te vorderen haalt echter niets uit als de gemeenteraad niet meewerkt. En dat kennen we in Leiden maar al te goed", aldus de Kraakbond. Conclusie van de Kraakbond na de wetsvoorstellen naast elkaar ge legd te hebben: "Wij kraken door". De Leidse Kraakbond is van plan binnenkort een nieuwe brochure het licht te doen zien met de pre cieze gevolgen van de wetsvoor stellen voor Leidse krakers, ka merbewoners en woningzoeken den. Wordt de Burcht afgebroken? Ik ben bang van wel. Niet het mo nument, maar onze muzikale Burcht, de muzikale ambassa deurs van Leiddn, zoals zij zo vaak worden genoemd. Waar schijnlijk zullen zij samen met Concordia, Nieuw Leven en het Morschpoortcomplex worden afgebroken. Een schande. Weten ze bij de gemeente waarmee ze bezig zijn? Ik geloof van niet. Door deze beslissing komen er, omdat de verenigingen veel te kleine en te dure vervangende ruimte is aangeboden, zo n vijf honderd muzikale straat te staan. Laat ze toch die driejaar met rust. U bespaart verbouwingskosten en voorkomt vandalisme van de jeugd. Doet U dit niet, dan ben ik bang dat we in deze stad nog maar één Burcht over houden, opgebouwd uit koude stenen, en dat we er een van muzikale warmte gaan verliezen. P. Reijken Bachstraat 500 Leiden LEIDEN - De 3-oktoberfeesten zitten boordevol tradities: het eten den. Steeds meer scholen maken de laatste jaren er een gewoonte vai voorproefje te geven. Dat was gisteren ook weer het geval. In tal van schoten werden peen van de Koningin Wilhelminaschool met zo te zien gemengde gevoe en uien opgediendzoals op de foto leerlingen lens hebben gemerkt. Eend uit de bocht WADDINXVEEN - Op de Hene- gouwerweg in Waddinxveen is gisteren om 14.15 uur een auto uit de bocht gevlogen. De bestuurster, de 33-jarige C.K. uit Rotterdam, zat zo gezellig met haar twee mede-inzittenden te praten dat zij geen erg had in een bocht. De lelijke eend vloog ra kelings langs een dikke boom en kwam in de berm tot stilstand. De auto ligt in de vernieling; de in zittenden kwamen met schaaf wonden en de schrik vrij. DWANGSOM - 'Thuiswerkko ning" Matthias Giesberts moet voortaan voor elke misleidende advertentie die hij plaatst, een dwangsom van tienduizend gul den betalen. Dat beeft de vice- president van de rechtbank in Amsterdam, mr. Asscher, beslist in het kort geding dat de stichting Konsumentenkontakt tegen de 55-jarige "zakenman" had aange spannen. De stichting heeft hiermee een effectief wapen in handen gekregen om de activitei ten van Giesberts, die al ruim der tig jaar met zwendel zijn brood verdient, een halt toe te roepen. door Wim Bleijie raadslid CDA De "Ware Leienaar" en ver moedelijk vele andere lezeres sen en lezers met hem zal dé tijd vinden om de krant en dus deze kolom te lezen in de leegte die vandaag bestaat tussen de optocht en het vuurwerk. Om in Leidse begrippen te schrijven: na de hutspot en voor de paling. De hele dag is er wat af gedrenteld van stuk je feest naar stukje feest. Ik vind het nog steeds een zeer goede zaak dat hele 3 oktober gebeuren, geconcentreerd in de binnenstad. De stad krijgt niet alleen voluit zijn beteke nis als ontmoetingscentrum, maar je krijgt ook volop de gelegenheid om mooie plekjes of mooie geveltjes te bewonde- Ik weet niet hoe het u vergaat op zo'n dag, maar ik kom vaak op plekjes en loop door straatjes of steegjes waar ik eigenlijk normaal nooit door kom, omdat het niet zo in de route past. Maar op zo'n dag ontdek je bijvoorbeeld om een bepaalde drukte te vermijden mooie rustieke stukjes in Lei den. Of je staat op de optocht te wachten en je ontdekt een bijzondere gevel of gevel spreuk. Van dit hele feestgebeuren gaat toch ook iets wervends uit, of zoals je tegenwoordig moet zeggen iets "promotioneels". Immers het zijn niet alleen de Leidse bewoners die dit feest bezoeken. Het 3 oktoberfeest heeft zijn aantrekkingskracht op de hele regio. Hoewel het 3 oktober gebeuren nog moet plaatsvinden op het moment dat ik dit stukje schrijf, raak ik bij het door bladeren van het program maboekje toch een beetje in de stemming. Met bewondering neem ik altijd kennis van het programma-overzicht. Je staat versteld over werk en vindingrijkheid, maar ook over het organisatievermogen van zo'n 3 oktobervereniging Hoewel een historisch feest zich uitermate goed leent voor veel tradities, zijn er niet uitslui tend traditionele onderdelen. De vindingrijkheid manifes- teerd zich o.a. duidelijk in de grote variptie van optochton- derwerpen. Uit het overzicht in het pro grammaboekje blijkt, dat er sinds 1886 geen doublure is geweest. En dat vind ik knap. Het Bestuur van de Drie Oc tober Vereeniging draagt op deze wijze jaarlijks zijn steen tje (zeg maar grote steen) bij aan de Leiden Promotion Vele jaren wordt er in allerlei verbanden gesproken over deze aktiviteit. Deze zomer heeft hij weer een nieuwe im puls gekregen met de oprich ting van een commissie, die zoals het ook in deze krant te lezen was, wil bewijzen "dat Leiden leeft en waard is om geleefd te worden" Met betrekking tot deze oprich ting wil ik een tweetal opmer kingen maken. Ten eerste 'ver heugt het^mij dat het hier om een particulier initiatief gaat. Het is nu eens niet de gemeente die het voortouw Binnen de gemeente is er overi gens in het verleden wel over gesproken en zijn er ook po gingen gedaan om tot zo'n platform voor Leiden Promo tion te komen. Wethouder Fase heeft via een omweg toch gekregen wat zij wilde. Een tweede opmerking betreft de doelstelling. In het Binnenstadsblad (sept.'80) staat dit aardig verwoord: "De commissie wordt ge vormd door een team van mensen, die het goed met Lei den menen, op vitale punten van het economisch leven werkzaam zijn en de tijd ge komen vinden mm op promo tioneel gebied de handen in een te slaan", waaraan later wordt toegevoegd, dal er ze ker een commercieel belang is, maar "het direct rinkelen van de kassa niet wprdt nage streefd". Daarmee duidelijk tot uiting brengend dat Lei den meer is dan een winkel stad. Deze ruimere uitleg van promo tion juich ik alleen maar toe. De commissie heeft een ambi tieus jaarprogramma opge steld, waarin Leiden steeds wordt verbonden met een so ciaal-cultureel aspect; bloe menstad, jazz-stad, vakan- tiestad, grachtenstad, mu- ziekstad, maar ook Leiden 3 oktoberstad. Vandaar dat ik in het begin uitvoerig stil heb stilgestaan bij het 3 oktober- gebeuren. Wat mij vervolgens bij deze commissie weer opvalt is de kernachtigheid van het motto, waaronder alles moet gebeu ren. "Leiden Leeft". Het doet me een beetje denken aan de zin "de koning is dood, leve de koning", waarmee toch een verandering wordt aangege ven. Hoe zit dat dan in Lei den? Wat moet dan verande ren of is al veranderd? We hebben ons vaker bediend van zulke suggestieve uitdruk kingen. "Leiden in herstel", "Leiden een lust". Ik weet dat dit vaak reacties waren op het nog niet geheel voorbije trauma "Leiden in Last". Liefst wordt deze zin dan nog toegeschreven aan een bepaald college nl. dat van 1970-1974. Met 1974 als omslagpunt. Toen werden de mouwen opgestroopt en kon het herstel beginnen. Ik ben ZONDER meer bereid toe te geven dat sindsdien herstel intrad. Maar om tot dit herstel te komen heeft én de kreet "Leiden in last" doorgewerkt, n.l. in Den Haag én heeft Lei den enorm kunnen profiteren van maatregelen, die dit en vorig kabinet hebben geno men inzake de stadsvernieu wing. Immers Leiden heeft grote bedragen aan subsidies ontvangen. Dat dit college met voortvarendheid heeft gehandeld wil ik zeker niet ontkennen. En wie deze dag door Leiden heeft gelopen, heeft de pro- dukten ervan kunnen zien. Talrijke restaurants, wal- muurvernieuwingen, bebou wing van open gaten e. d. Maar ook de lasten waar schijnlijk daarvan ervaren. Openbrekingen, afgesloten straten en wegomleidingen. Andere problemen zijn geble ven. De zorgelijke financiële situatie van de gemeente, het parkeerprobleem; (hoe lang praten we al over de eerste parkeergarage) verminderde aantrekkingskracht van het koopcentrum, de relatief hoge werkloosheid en niet in het minst de woningnood. Ik wil aan het prijzenswaardi ge initiatief van de commissie zeker niet afdoen. Ik noemde hierom een aantal dieptepun ten waarin we zitten en het is een goede zaak dat deze com missie poogt Leiden daaruit te halen. Maar zij zal daarom toch ook de volle medewerking van het gemeentebestuur moe ten krijgen, niet alleen via meedenken, maar vooral ook via meedoen, dat wil zeggen beleidsmatig het een en ander willen aanpakken. Maar wie een dezer dagen ken nis heeft genomen van de plannen met betrekking tot het opengraven van het Kort Rapenburgvraagt zich toch wel af hoe dit zich verhoudt tot het te voeren economisch be leid t.a.v. de binnenstad. Ze ker als deze plannen niet om geven worden met noodzake lijke voorwaarden waaraan eventueel voldaan dient te worden. Er zal veel politieke wil nodig zijn om Leiden te laten leven voor: bewoner, werknemer, en werkgever en bezoeker Iconsu men t

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4