bij Toch hoop voor Wernink smüiL Taptoe: bont, vlammend, lang Rustig Minerva Erepenning voor Piet Biegstraaten DE ERELIJST SINDS 1927 Leidse stadsrubriek Mogelijk voortzetting VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 LEIDEN - "Is er wat gebeurd dan?". Met deze brandende vraag op de lippen liepen gro te drommen mensen gister avond na afloop van de 3 ok tober taptoe in de richting van sociteit Minerva aan de Bree- straat. Nee, in tegenstelling tot vorig jaar, gebeurde er bij na niets bij dit bolwerk van de rechtse student. Minerva zat potdicht. De stu dentenvereniging had hier van in heel het land aan stu dentensociëteiten kond ge daan. "Minerva hoeft niet in gevochten te worden. We zijn dicht". De geruchtenmachine had des alniettemin de Leidse F-side al om zeven uur naar Minerva gelokt. "Het wordt weer mat ten" en "Minerva zit vol poli tie". Politie was er inderdaad genoeg maar dan buiten op straat en "onopvallend op vallend" in burger. Nauwge zet en onverstoord hielden de zestien "stillen" de opgescho ten jeugd in de gaten. Knallend vuurwerk, fluiten naar majorettes en de politie, agressief getrek aan de dranghekken en agentje in uniform treiteren. Daar bleef het bij. K &G,een van de vele muziekkorpsen die de Leidse Taptoe begeleidden. Pasar Gambir in Groenoordhallen LEIDEN - De Leidse Groenoord- hajlen staan van donderdag 30 oktober tot en met zondag 2 no vember weer in het teken van de Pasar Gambir een feestelijk In dische exotische beurs, die in voorgaande jaren steeds veel be zoekers trok. Er is een groot aantal stands met allerlei exotische producten, res taurantjes en op het centrale po dium wordt een vrywel non-stop amusementsprogramma gepre senteerd met bekende oostérse en westerse artiesten. 'ADVERTENTIE) OKTOBER WIJNMAAND Nieuw in de optocht: voetbalvereniging UVS. LEIDEN - "De taptoe? Dan gaat de ene helft van Leiden kijken naar de andere helft", zo luidt het cliché. Dat moge ietwat over dreven zijn, een feit is dat gisteravond een massa Leidenaars op de been was om toe schouwer te zijn van een vlammende, bonte en vooral lange optocht door het centrum. Het is de jaarlijkse presentatie van het Leidse verenigingsleven: wie in de taptoe geen bekende of familielid heeft meelopen, is eigenlijk geen Leidenaar. Wie de hele optocht wilde zien, moest zeker zo'n drie kwartier stand houden. Temid den van de vele fakkels was daar menig muziekgezelschap te ontwaren en te be luisteren, gekweld door zorgen om de ac commodatie, maar kennelijk voorzien van een ongeschonden moreel. Een enkele vereniging greep de taptoe aan om er een demonstratie van te maken, zoals de korf ballers van Pernix, die per spandoek lie ten weten dat wanneer burgemeester Van der Werf nog leefde, hij zeker lid van deze club zou zijn, die dan goe(d)koop een veld zou hebben. De minst gedisciplineerde groep was eigenlijk de 3-October Ver- zelf. Bevond zich niet temidden van de in jacquet gestoken en van hoge hoed voorziene bestuursleden menige slonzig geklede representant van het volk, zoals die baardige stadsbestuurder? De twee helften van Leiden kwamen en komen vandaag tesamen. Want het is 3 oktober. De geur van hutspot en haring is in de stad. Domaine de Cassan 1978 BEAUMES DE VENISE een rode wijn uit het Rhónedal. die kwalitatief gelijk is aan een Cha- teauneuf de Pape of een Gicondas Nog nooit brachten wij een wijn van zo'n kwaliteit voor zo'n lage pnjs". (U kunt deze wijn elke dag in onze za ken proeven). Per fles 7,95 bij 12 f»7,45 p.fles BEVRIJDINGSPLEIN KENNEDYLAAN KOPERMOLEN 'LEIN 24 1 7 r1 36 J LEIDEN - Slapeloze nachten gingen er aan vooraf maar gisteravond was het dan zo ver. In een stampvolle burger zaal van het Leidse Stadhuis werd P.F.S. Biegstraaten, voorzitter van de Leidse Sportstichting benoemd tot "of ficieus" ereburger van Leiden. Uit handen van burgemeester Goekoop kreeg de 60-jarige Biegstraaten de erepenning in zilver van de gemeente Leiden overhandigd (zie foto). "Omdat", zo meldde Goekoop, "Biegstraa ten zich op velerlei wijze heeft in gespannen voor de belangen van de Leidse sportgerpeenschap" Piet Biegstraaten, die werkzaam is bij het GAK, is sinds 1970 voorzit ter van het dagelijks bestuur van de Sportstichting. Voorheen was hij onder meer jarenlang voorzit ter van de voetbalvereniging Do- cos en bestuurslid van de afde ling Leiden van de KNVB. Ook met de Nederlandse Katholieke Sportbond heeft Biegstraaten de nodige bemoeienissen gehad. In 1958 raakte hij als bestuurslid be trokken bij de Sportstichting. Burgemeester Goekoop roemde vooral de inzet die Biegstraaten heeft getoond wanneer het ging om het realiseren van nieuwe sportaccommodaties in de stad. "Voorwaar geen makkelijke op gave in een stad die van oudsher kampt met een gebrek aan vol doende accommodaties". Biegstraaten liet uiteraard weten dat zijn benoeming tot ereburger als een volslagen verrassing kwam. Dit had ik in m'n stout ste dromen niet durven denken. Ik heb er dan ook slapeloze nach ten van gehad", aldus een op merkelijk Fitte Biegstraaten. LEIDEN - De erepenning van de gemeente Leiden is sinds 1927 aan 33 Leidse personen of instanties uitgereikt. Instellingen ontvingen een gouden penning: personen een zilveren. De lijst ziet er als volgt uit 1. Ir. G.L. Driessen (directeur van Gemeentewerken) 1927 2. F.G. Rosier (referendaris ter gemeente-secretarie) 1933 3. Mevrouw Coert-de Jong (Heropening "De Lakenhal") 1933 4. Drie October Vereeniging (50-jarig bestaan) 1936 5. Leids Studentencorps (100-jarig bestaan) 1939 6. Dr. W. Stuurman (directeur Slachthuis) 1941 7. W. van der Laan (Voorzitter 3 October Vereeniging) 1950 8. Vereniging "Oud Leiden" (50-jarig bestaan) 1952 9. Mejuffrouw J.L. van Hoorn (directrice Meisjes H B S.) 1954 10. Jhr. Mr. F.H. van Kinschot (burgemeester van Leiden) 1964 11. Mej. Dr. C. Hovens Greve (arts te Leiden) 1965 12. H. de Wilde (Drie Octobervereeniging) 1967 13. Leidsche Vereniging van Industriëlen (50-jarig bestaan) 1967 14. Stichting Leidsche Spaarbank (150-jarig bestaan) 1968 15. Dr. E. H. Reerink (President-Curator Universiteit) 1969 16. Mej. Dr. A.M.M. Smit (adviseur openbaar voortgezet onderwijs) 1970 17. Kol. Th. H. Wessels (commandant Koksschool) 1970 18. S. Menken (25 jaar wethouder) 1970 19. Mr.C.G. van der Willigen (burgemeester van Leiden) 1971 20. J.C. van Eek (notaris te Leiden) 1971 21. Dr. M.A. van Dongen (chirurg te Leiden) 1972 22. J. van der Zwart (secretaris Bond van Amateurtuii.ders) 1973 23. MrPH.J. de Ruijter de Wildt (VOORZITTER 3 October Vereeniging) 24. Rijksuniversiteit Leiden (400-jarig bestaan) 1975 25. M G. de Ponti O.F.M. (R.K. Priester te Leiden) 1975 26. I. Coster (voorzitter N.V.V.-Leiden) 1976 27. Mw. J.M. v.d. Blom-Vijlbrief (raadslid) 1977 28. Mr. C.J. Woudstra (voorzitter commissie voor de Beroepschriften) 1978 29. M.J.J. Riethoven (sportorganisator) 1978 30. H. Kleibrink (auteur) 1979 31. A Verboom (wethouder) 1980 de SportstichtingP.FS. Biegstraaten. de ere- 32. Dr. A. j. Vis (burgemeester van Leiden) 1980 33. P.F.S. Biegstraaten (voorzitter sportstichting Leiden) 1980. door René van der Velden Jaap Visser Doodzonde(1) Bewoners van de Lange Mare zijn op z'n zachtst gezegd ver-' ontwaardigd over de handel en wandel rond de pandjes Lange Mare 46 en 50 bezijden de Marekerk. "Doodzonde. Mag dat nou zo maar wat die Hervormde Kerk allemaal uitspookt? De kerk onttrekt woningen aan de woonfunc tie zonder dat er een haan naar kraait. De vroegere be woners van Lange Mare 46 zijn eerst weggepest door de kerk. Nu ziet de kerk de kans schoon om in het door de kerk gekochte pandje de' Her vormde Jeugdraad te zetten. Ik heb liever een gezellige buurtbewoner in dat pand dan een papieren huisje", al dus een kwade buurtbewo- Bewoners van Maredorp en de Camp zijn toch al als de dood voor woningonttrekking. Ongezien en ongecontroleerd door Bureau Huisvesting, dus illegaal, wordt het ene na het andere pand in deze wijken van woonruimte naar opslag- of kantoorruimte overgehe veld. Wat is er nu eigenlijk aan de Een kassenbouwer uit Rijns burg liet een jaar of drie gele den het pandje Lange Mare 46, links van de Marekerk, restaureren. Veel geld fc er ingestoken. Steeds weer moest de verbouwing worden stilgelegd omdat de kassen bouwer en de er naast gelegen hervormde kerk elkaar in de haren vlogen. Nu eens bevie len de ruiten opzij in het huis de kerk niet. Dan weer was het "recht van overpad" een reden om elkaar in de haren te vliegen; de kerk wilde niet dat de kassenbouwer en zijn ge zin van de achteruitgang ge bruik maakte. De Hervormde melden bij Bureau Huisves ting en wachten op eventuele goed- of afkeuring van B en W. Wordt deze procedure ver zuimd dan kan de kerk wor den beboet, i. de Geus, ex-gemeente raadslid en voorzitter van de technische commissie van de Hervormde Kerk bedekt het geval "Lange Mare 46" met de mantel der liefde: "Die Her vormde Jeugdraad zit er maar tijdelijk in; meer om kraken te voorkomen. Over twee we ken vertrekt de Jeugdraad naar het gebouw Staalwijjc in de Herenstraat. Dan plaatsen we enkele mensen in de Lan ge Mare 46, ook al om kraken te voorkomen. Het wordt dus weer bewoond. Mettertijd kan de nieuwe koster er wo- Kerk vreesde dat in de toe komst bijvoorbeeld een seks- baas het pandje op zou kopen: een pand des verderfs vlak naast het godshuis waarbij kerkbezoekers en seksbezoe- kers tegelijk zouden optrek ken over het kerkplein De zaak kwam voor het gerecht. De kerk won kantje boord. Toen het gezin van de kassen bouwer eindelijk in het huisje woonde was de naastenliefde inmiddels helemaal ver te zoeken. De kassenbouwer stuurde zijn zoon cr zelfs een keer op uit om de fietsen van de kerbezoekers van zijn zij muur af te halen. Na het kerkbezoek konden de gelo vigen hun fietsen uit een gro te stapel grabbelen De vertraging in de restauratie is de kassenbouwer uiteinde lijk noodlottig geworden. Hij verspeelde monumentensub sidie. De restauratiekosten voor het kleine huisje bereik ten het astronomische bedrag van 450.000 gulden. Faillieten gebroken moest de man met zijn gezin in mei van dit jaar verkassen. Het huis werd voor 205.000 gulden verkocht aande Hervormde Kerk. Doodzonde(2) De Hervormde Kerk kocht het huisje Lange Mare 46 als toe komstige kosterswoning. De huidige koster die over en kele jaren met pensioen gaat wil echter niet in het kleine huisje wonen. De kerk zoekt een opvolger die bij de wo ning "past". Intussen doet het pand al weer enkele maanden dienst als tijdelijk kantoortje voor de Hervormde Jeug draad. Een geval van illegale woningonttrekking. De lier- vormde Kerk heeft Bureau Huisvesting niet eens ge waarschuwd. Toch is het niet de eerste keer dat de kerk woningen uit de Leidse wo ningvoorraad sleept. De kerk kent de procedure dus: aan- De voormalige kosterswoning aan de Lange Mare 50, rechts van de Marekerk, wordt sinds een jaar bewoond door twee studenten, wederom met de bedoeling om kraken te voor komen. In de toekomst wil de Hervormde Kerk daar de wijkgemeente vestigen. Ook over deze wens tot wonin gonttrekking heeft de kerk nog niets aan Bureau Huis vesting gemeld. Er zijn slechts wat informele contac ten met volkshuisvestings- wethouder Tesselaar. Volgens de Geus is Tesselaar in principe best te vinden voor het idee van de Hervormde Kerk, "maar de wethouder is natuurlijk Onze Lieve Heer niet". De kerk wil ter com pensatie van de onttrekking het gebouw De Goede Herder aan de Oude Vest aan de ge meente aanbieden. Doodzonde(3) De Hervormde Kerk heeft dui delijk veel last van kraken. Een pandje aan de Koddes- teeg waar de Hervormde Kerk na verbouwing (in de verre toekomst overigens) een jeugdhonk wilde vestigen (dus ook woningonttrek king), is gekraakt. De kerk laat de krakers zitten. "Aardi ge mensen en "nood breekt wet" meent De Geus. Er zijn op dit moment geen plannen meer met het pand aan de Koddesteeg. Anders ligt het met het ge kraakte pand van de Her vormde Kerk aan het Leven daal, naast het Bethlehems- hof. De kerk wil het verkopen maar dan moeten de krakers eerst plaats maken. Dit pand heeft de kerk voor 24.000 per jaar verhuurd aan behanger Goudsmit-Hoff. Dit bedrijf ging reorganiseren; het pand kwam leeg; anderhalf jaar geleden ging een grote groep van voornamelijk Engelsen er wonen. Goudsmit-Hoff blijft volgens contract netjes de huur van 24.000 gulden aan de kerk betalen. Maar eigenlijk wil de kerk het pand zo snel mogelijk verkopen, onder meer om de dure verbouwing van het pand Lange Mare 50 te kunnen bekostigen. Het Leger des Heils dat met ruim tegebrek aan de Hooigracht zit, is de meest serieuze gega digde voor het pand aan het Levendaal. Daar kan het Le ger een groter daklozencen- trum opzetten. De Hervorm de Kerk wil graag verkopen maar het Leger des Heils stelt uiteraard de voorwaarde dat het grote pand aan het Le vendaal leeg wordt opgele verd. En dat zullen de huidige bewoners weer niet zo leuk vinden. Of De Hervormde Kerk het wil of niet, ze is een positie van huiseigenaar gedwongen met alle consequenties vandien. De Geus van de Hervormde Kerk: "Het klinkt onsympa thiek dat wij mensen in pan den zetten om kraken te voorkomen. Maar doen we het niet dan zijn we de panden kwijt en kunnen we helemaal geen kant op". LEIDEN - Er is hoop voor het failliete Leidse bedrijf Wer nink aan de Morsweg. Twee (niet bij naam te noemen) mensen willen met steun van banken en van de gemeente het bedrijf voortzetten. (ADVERTENTIE) 3 Oktober... Haring-wittebrood en hutspot. Leiden, stad van traditie en toch zó eigentijds. Riël uw mode-zaak in hartje Leiden. Traditioneel, met service, kwaliteit en prettige assistentie van de verkoopsters. Eigentijds, met het moderne interieur, waar het passen een feest is en de kollekties van vele fabrikanten in alle maten en diverse aantrekkelijke prijsklassen. Riel, traditioneel en eigentijds het hele jaar door. Breestraat 135 - Lelden telefoon 071-131841 De onderhandelingen moeten bin nen enkele dagen rond zijn om Wernink niet ten onder te laten gaan in het faillissement. Ketsen de onderhandelingen af dan ko men er extra problemen om de hoek kijken zoals afkalving van de goed gevulde orderporte feuille en personeelsverloop. Zo als bekend is het goed draaiende Wernink meegesleept in het fail lissement van de Amsterdamse moedermaatschappij Van- dervliet-Wernink. Wethouder Fase van economische zaken heeft gisteravond vlak voor de 3 oktober-taptoe spoed overleg over Wernink gepleegd in - het college van burgemeester en wethouders. Mevrouw Fase: "Di- ICUr De Groot van Wirnink kan ervan overtuigd zijn dat de gemeente alles doet wat in haar vermogen ligt". De gemeente heeft weliswaar een groot geldtekort, maar kan mis schien toch wat doen omdat de grond van het bedrijf eigendom van de gemeente is. Wethouder Fase sprak over een "mogelijke wijziging van de huursom". Zy heeft gistermorgen het bedrijf bezocht. FNV FN V-distn ets bestuurd er Verhap pen die gistermorgen ook op het bedrijf was meent dat "er waar- - li ij nl ijk wel brood zit" in de mogelijke overname van Wer nink.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3