Waar blijven uitvindingen: Albeda in botsing met kamer over koopkracht Regering tevreden over aardgasmissie Kort zakelijk lïi'ihMim Meerderheid wil wel uitkering voor laagste inkomens CDA wil herziening Borssele-contract Werkgevers tot bedrijfsleven en overheid: VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 Specialisten De landelijke vereniging van Art sen in Dienstverband (LAD) en de Landelijke Vereniging van Assistent-Geneeskundigen (LVAG) gaan zich inzetten voor een algemene CAO voor de onge veer 3000 assistent-geneeskun digen in ons land die een oplei ding volgen tot medisch specia list. Het merendeel van de aan komende specialisten werkt in dienstverband bij een zieken huis. Volgens de artsenvereni gingen is er de laatste 25 jaar bit ter weinig verandering gekomen in de rechtspositie van de assis tent-geneeskundigen in oplei ding. Witkar De coöperatieve vereniging Witkar in Amsterdam krijgt van het mi nisterie van economische zaken een subsidie van honderddui zend gulden en een krediet op "zachte" voorwaarden tot een zelfde bedrag. Dit heeft de voor zitter van de coöperatie, Luud Schimmelpenninck, bevestigd. De twee ton wordt verstrekt in het kader van projecten die op besparing van energie zijn ge richt. NS De NS mogen zich verheugen in een groeiende belangstelling voor de kortingskaart, waarbij alle leden van een gezin en twee duurzaam samenwonenden bij het reizen per trein recht hebben op kortingen van vijftig procent op een enkele reis. van veertig procent op een retour en van der tig procent op een abonnement. De kaart kost 375 gulden en is een jaar geldig. In de eerste zes maanden sinds de invoering van de kortingskaart zijn er 90.000 van verkocht en donderdag bereikten de spoor wegen de mijlpaal van 125.000. Nutricia NV Verenigde Bedrijven Nutricia is met derden orienterende be sprekingen begonnen over een eventuele overneming van de bedrijven van Spyer, Van der Vijver en Zwanenburg (S.V.Z.) BV. Bij deze S.V.Z.-bedrijven (teelt en industriële verwerking van groente en fruit) in Etten- Leur, Baarland en Hien werken in totaal 365 mensen, aldus Nu tricia. De betrokken ondernemingsraden zijn van de plannen tot de even tuele verkoop op de hoogte ge steld, evenals de vakbonden. De naam van de mogelijke gegadig de voor de overneming kon nog niet worden vrijgegeven. Zuid-Afrika Er moet in Nederland een wet ko men die verbiedt dat het oe- drijfsleven nog verdere investe ringen in Zuid-Afika doet. In die wet moet het geheel of deels overnemen van Zuidafrikaanse bedrijven en het uitbreiden van eigen investeringen strafbaar worden gesteld. Nederlandse vestigingen in Zuid-Afrika zijn slechts aanvaardbaar als een be drijf de zwarte vakbonden als volwaardige sociale partner er kent en de internationale ar- beidsverdragen toepast in het bedrijfsbeleid in Zuid-Afrika. Dit stelt het CNV in het actiepro gramma dat de verbondsraad van de Christelijke Vakcentrale heeft opgesteld over de toestand in Zuid-Afrika. DEN HAAG (GPD) - De aardgasonderhandelingen met de buitenlandse af nemers zijn een succes geworden. Gemiddeld, zo kan worden gesteld, be taalt het buitenland op jaarbasis twee miljard gulden meer voor ons gas. Dat peil wordt echter op jaarbasis pas per 1 oktober 1981 bereikt. Totaal zal de opbrengst echter, vanwe ge de olieprijsstijgingen, wel meer worden, wellicht uiteindelijk tegen de f3,5 miljard, maar dat hangt dus geheel van het koers verloop af. Een tevreden minister Van Aar- denne (economische zaken) heeft dit gisteren aan de Tweede Ka mer meegedeeld. Hij vindt dat hiermee de regeringscommissa ris voor de aardgasprijzen, mr. D. P. Spierenburg, geheel heeft vol daan aan de uitgangspunten van regering en parlement. Die visie kwam er in feite op neer dat Ne derland tot dusver een prijs kreeg die niet meer klopte met de marktwaarde. „Ik ben diplomaat geweest en gebleven", zegt mr. D. P. Spie renburg, die in mei tot regerings commissaris voor de aardgasprij zen werd benoemd en binnen en kele maanden tot resultaten kwam. Volgens hem hebben de onderhandelingen zich afge speeld „op een businesslike ma nier" en „is er natuurlijk meer gevraagd dan gekregen". Maar Spierenburg, onder andere vroeger permanent vertegen woordiger bij de Europese Ge meenschappen en bij de NAVO, had marges ingecalculeerd. „Ik stond wel met de rug tegen de muur", zegt hij. Op de vraag of hij tegenpartijen op eventuele sanc ties had gewezen geeft hij te ken nen dat de partner ook wel weet wat er zou kunnen gebeuren als de besprekingen niet slagen. Spierenburg zegt eenvoudigweg met weinig instructies op pad te zijn gegaan en te hebben gehan deld tegen de achtergrond van de opdracht van het parlement „dat de huidige prijzen niet meer slikt". Minister Van Aardenne, de directe opdrachtgever, voegt daaraan toe datje wel kunt over wegen „de kraan dicht te draaien, maar dat blijft een theoretisch middel". DEN HAAG (GPD) - Minister Albeda (sociale zaken) en de Tweede Kamer zijn opnieuw heftig met elkaar in botsing geraakt over de handhaving van de koopkracht voor de allerlaagste inkomensgroepen. CDA, PvdA en D'66, die samen een ruime meerderheid in de Kamer vormen, heb ben van de bewindsman in een motie geëist dat de mini ma in december een extra uitkering ontvangen. De motie stuitte op fel verzet van minister Albeda. De motie werd gisteren door het CDA-kamerlid De Vries inge diend tijdens een speciale com missievergadering over het handhaven van de koopkracht voor de minima. De motie kreeg uiteindelijk de steun van 13 van de 18 aanwezige kamerleden. Wel zegde Albeda toe de uitspraak in de ministerraad aan de orde te stellen. In de motie wordt het kabinet ge vraagd alsnog te zorgen voor een extra uitkering voor mensen met een minimumloon en de ontvan gers van de laagste uitkeringen. De voorwaarden dat het hierbij om gezinnen moet gaan, heeft het CDA laten vallen, omdat de mi nister eerder had laten weten dat dit onderscheid technisch niet te maken viel. De Vries laat het kabinet daarbij de keus uit twee mogelijkheden voor een uitkering. Volgens het CDA kan de koopkracht in stand blijven door de voorgenomen verhoging van de uitkeringen op 1 januari met een maand te ver vroegen. De christen-democra ten willen echter ook genoegen nemen met een eenmalige uitke ring december. Minister Albeda schil komt voor rekening van de sociale fondsen en het bedrijfsle- De bewindsman schatte de totale kosten op circa f80 miljoen. Het rijk zal hiervan ongeveer f 10 miljoen moeten bijdragen. Zo'n f20 miljoen zal het bedrijfsleven moeten opbrengen, terwijl het restant (f60 miljoen) door de fondsen zal moeten worden be taald. Gezien de financiële problemen bij deze fondsen zullen zij echter niet aan een verhoging van de pre mies kunnen ontkomen. Dat be tekent dat de kosten door alle loontrekkers gedragen moeten worden. Naast het kostenaspect wees de bewindsman de motie ook af, omdat daaruit het idee zou kun nen ontstaan dat de overheid al tijd een eventueel koopkracht verlies zou kunnen voorkomen. „We zullen er echter aan moeten wennen dat handhaving van de koopkracht niet altijd kan," aldus Albeda. Hij wees er verder nog op dat de maatregel ook on rechtvaardig werkt voor de men sen met een inkomen net boven het Grootste brood COBURG - Zes Westduit- se broodbakkers hebben het, naar hun zeggengrootste brood ter wereld gebakken. Het brood heeft een lengte van bijna 18 meter en weegt 600 kilo. voorstellen lijken niet geheel kansloos. Hoewel de kos ten uitgaan boven het plafond van f25 miljoen, dat minister Al beda beschikbaar heeft voor handhaving van de koopkracht zullen de werkelijke kosten voor de overheid lager zijn. Het ver- De WD'er De Korte verzette zich met hand en tand tegen de motie van het CDA. Met de minister en de socialist Van der Doef wees de liberaal erop dat de maatregel tot gevolg zal hebben dat de proble men voor volgend jaar alleen maar vergroot zullen worden. DEN HAAG (GPD) - Het CDA wil inzage in het hele Cogema-con- tract krijgen en niet slechts genoegen nemen met een samenvat ting. „Kamerleden die een oordeel moeten geven over het ver drag dat deze contracten goedkeurt, kunnen nu eenmaal geen blanco dheque tekenen", zegt het CDA-Tweede-Kamerlid drs. H. Eversdijk. Het Cogema-contract regelt de opwerking van splijt stofstaven die in de kerncentrale ven Borssele zijn opgebruikt Opwerken, heet dat en het geschiedt in het Franse Cap la Ha gue. De Tweede-Kamercommissie voor de kernenergie heeft gisteren besloten dat minister Van Aardenne duidelijkheid moet komen verschaffen over de opwerkingscontracten. Tot nu toe hebben Kamer en minister schriftelijk overlegd, maar de kamercommis sie wil nu een mondeling overleg met Van Aardenne voordat het Cogema-contract in een kamerdebat wordt behandeld en er over wordt gestemd. Er liggen bij verschillende kamerleden nogal wat vragen, vooral omdat men niet het hele contract maar slechts een samenvatting kent. Het mondeling overleg staat voor woensdag 15 oktober op de agenda, en is openbaar. De Kamer moet, het is bekend, de kerncontracten tussen de Zeeuwse energiemaatschappij PZEM en Cogema goedkeuren. Nederland immers moet zich tegenover Cogema en Frankrijk verplichten kernafval, dat bij opwerking vrykomt, terug te ne men. Daarvoor is parlementaire goedkeuring vereist. Van Aar denne heeft tot nu toe geweigerd de kerncontracten aan de ka merleden van de kernenergiecommissie te laten zien. Onaanvaardbaar, vinden vooral PvdA en D'66. Het CDA heeft zich daar nu ook bij aangesloten. Eversdijk verwijst naar het feit dat Westduitse bondsdagleden, die zich ook over opwerkingscon tracten moesten uitspreken, de contracten in hun geheel hebben kunnen zien - vertrouwelijk, weliswaar. Hij zegt „Nederlandse kamerleden moeten het met een samenvatting doen. Dat is niet goed". Hij wil het hele contract èn de bijlagen kunnen zien. Eversdyk, denkend aan de contractuele verplichting om de opwerkings- overeenkomst geheim te houden, zegt „Door deze openheid wordt de afspraak met Frankrijk niet geschonden, want deze openheid betekent geen openbaarheid". Hij vindt dat de Kamer niet op basis van een samenvatting over een contract met verre gaande gevolgen, denk aan het terugzenden van kernafval, kan oordelen. Hij wil géén blanco cheque tekenen. Kamerleden moe ten volledige inzage hebben in alle stukken om met overtuiging een oordeel te vellen, vindt hij. De PvdA staat op het zelfde standpunt, al gaat men nog iets verder. Het PvdA-kamerlid Zijlstra vindt dat kamerleden sowieso het gehele contract moeten kunnen zien. maar vindt daarnaast dat eigenlijk iedere Nederlander het contract zou moeten kunnen lezen, en zeker mensen in gebieden die later weieens met terug gezonden kernafval geconfronteerd zouden kunnen worden. „Wij staan vooralsnog op het standpunt dat volledige openbaar heid op z'n plaats is", zegt hij. EG maakt code voor multinationals BRUSSEL (GPD) - Werknemers bij ondernemingen met meer dan eén vestiging in EG-landen, zoals multinationals, moeten het recht krygen op informatie en consul tatie over beslissingen die de topleiding van de onderneming neemt. Dit is de inhoud van een richtlijn die EG-commissaris ir. Henk Vredeling (sociale zaken) namens de Europese Comissie heeft voorgesteld aan de Europe se ministerraad. Een richtlijn be paalt hoe de EG-landen hun na tionale wetgeving moeten aan passen. Het voorstel van Vredeling is van beperkt belang voor Nederland, Denemarken en Duitsland. De informatie en raadpleging van de werknemers is hier al tamelijk goed geregeld, via onderne mingsraden of vakbondsverte- genwoordigers in de raad van commissarissen zoals in Duits land het geval is. In andere EG- landen. zoals Engeland en Ier land, bestaat nog nauwelijks eni ge inspraak van werknemers bij DEN HAAG (GPD) - Er moet in ons land meer gebruik worden gemaakt van de mogelijk heden om uitvindingen te beschermen en toe te passen. Dat komt de industriële activiteit ten goede, omdat daardoor werkgelegenheid wordt behouden en kan worden uitgebreid. Om dat te bereiken moet de creativiteit worden .opgepept" het kort de boodschap werkgeversverbon den VNO en NCW zich zowel tot hun leden als tot de overheid richten. Die leden (bedrijven) moeten zich inventiever betonen om de concurrentie in de wereld aan te kunnen met nieuwe pro- dukten. De overheid dient te zor gen voor een beter klimaat waarin zich de broodnodige ver nieuwing kan afspelen. De mate van het octrooibezit is een bé- langrijke maatstaf voor de om vang van de vernieuwing. En he laas: wat dit aangaat komt ons land er niet best af. Als Raad van Nederlandse Werk geversverbonden zijn VNO en NCW reeds enige tijd met een campagne bezig om de vernieu wing in de industriële bedrijven .te stimuleren. Zij menen dat er in ons land creativiteit voldoende is, maar dat er meer moet worden gedaan om die te benutten. Het komt op de individuele acties aan van vooral kleine en middelgrote bedrijven. De overheid echter dient stimulerende voorwaarden te scheppen. In dit verband wordt betreurd dat de uitwerking van de maatrege len die de regering in de zoge naamde Innovatienota en aan verwante stukken heeft voorge steld zo lang op zich laat wachten. Ti jdens een persconferentie werd woensdag aangekondigd dat VNO en NCW met voorstellen zullen komen voor een over- hcidsaanschaffmgenbeleid, dat zich op de eigen industrie richt en Aanbevelingen Ook willen de verbonden komen met voorstellen om het onder- zoeksbel eid van de overheid in andere banen te leiden. Zij vin den het onaanvaardbaar dat de overheid nu voor nog geen vijf procent bijdraagt aan het indus trieel onderzoek in ons land. Dat percentage steekt nogal schril af tegen de drie miljard die de over heid voor onderzoek in „eigen" instellingen zoals het TNO bij voorbeeld per jaar betaalt. „Vele van de jongens in de witte jassen (in de wetenschappelijke instellingen) moeten naar de on dernemingen. Dan is het maat schappelijk rendement ten be hoeve van de bevolking groter. We kunnen ons in dit opzicht aan het buitenland spiegelen", zo wordt gesteld in een aantal aan bevelingen van VNO en NCW. De vijf procent die de overheid nu op zich neemt zou zeker 40 procent moeten worden. De erheid is aanbevolen een steunregeling te maken voor kos ten. die voor middelgrote en klei ne ondernemingen zijn verbon den aan het aanvragen van oc- Ook moet er een betere opvang- en begeleidingsproce dure komen voor ideeen cn uit vindingen van kleine uitvinders en ondernemingen. Er zou een „klein octrooi" moeten worden ingevoerd met een ver eenvoudigde aanvraag- en verle ningsprocedure en een korte looptijd. Onze buitenlandse dienst zou zijn activiteiten ten gunste van transacties van het bedrijfsleven in het buitenland moeten uitbreiden. De overheid bestudeert die aanbevelingen nu en de verbonden hebben op grote spoed by de uitwerking aange drongen. Koppeling nodig Een groot bezwaar tegen de huidige gang van zaken is de weten schappelijke aanpak van vindin gen. Eerst komt men met onder zoeksresultaten, dan pas worden toepassingen gezocht. Als naar werkelijke innovatie moet wor den gestreefd dan werkt zo'n procedure niet. Een idee moet eerst door een octrooi worden be- scherhid, anders is het niets waard. Maar wie streeft naar een octrooi moet eerst weten dat er geld te verdienen is. Het gaat hier om de juiste kop peling tussen onderzoek cn ex ploitatie. Die is in ons land veelal zoek, zodat een grote onder zoeksorganisatie als TNO een kleine octrooiportefeuille heeft. Eerst moet men de kansen zien en dan komt pas hel onderzoek Een „uiterst gevaarlijke ontwik keling" noemen VNO en NCW het feit dat een tiental grote bedry- ven in ons land het leeuwendeel van de octrooien bezit De kleinere bedrijven bezitten na genoeg geen octrooien, althans niet in die verhouding. „Zonder octrooien zyn we overgeleverd aan de goedkope landen", aldus een deskundige op dit gebied. Bewijs van die stelling is dat het juist die takken van industrie in ons land slecht gaat die niets bij zonders te bieden hebben. Toe passingen van nieuwe vindingen is een middel tot behoud van werkgelegenheid". De voorzitters van het NCW en het VNO. links. Van Eijkelenburg e rechts Van Veen. Interesse? Typerend vinden de werkgevers organisaties ook dat ons land op een lage plaats staat wat het aan tal jaarlijkse octrooiaanvragen betreft. Volgens de laatste cijfers, staat Japan bovenaan met 1269 aanvragen per miljoen inwoners, daarna komt Zwitserland (dat minder inwoners heeft dan Ne derland) met 906 Nederland komt pas na Zweden. W-Duits- land, Australië, Oostenrijk, de VS, Frankryk en Engeland: 139 aan vragen per mihoen inwoners. Weliswaar worden in ons land 3500 octrooien per jaar verleend, -naar het merendeel is uit het buiten land afitomstig, dat ons land als Cl) interessante markt /iet. Oor zaak van dit achterblyven is ver moedelijk gebrek aan interesse, maar ook onbekendheid by velen op octrooigebied. De verbonden raden hun leden dan ook aan meer kennis op te doen onder an dere door octrooigemachtigden in te schakelen. Een rol speelt ook wel het feit dat onze produktie duur is. terw ijl we eens op een „goedkoopte-eiland" zaten, waarbij nauwelijks oc trooibescherming nodig was, want de produkten werden toch wel afgezet. Die tijd is lang voor bij. er moet nu moeite worden gedaan. Voor een Nederlands produkt dient ook octrooi in an dere landen te worden aange vraagd, omdat onze thuismarkt maar klein is. Mogelijkheden De creativiteit moet worden ge wekt, zo vinden VNO en NCW. Belangrijk is verder dat creativi teit ook weer andere creativiteit oproept. Als een bedryf zich in ventief toont zal dit ook invent i- viteit bij de concurrenten te weeg brengen. Suggesties worden in dit verband gedaan zoals het vormen van een „brainstormg roep", bijvoorbeeld ten dienste van managers uit de kleine en middelgrote bedryven. Dergelijke impulsen zouden in staat moeten zijn de huidige (al te traditionele gedachtengang te doorbreken. Mogelijkheden lig gen er ook op het gebied van de industriële vormgeving, die in ons land bepaald niet voorop loopt. Gewezen wordt op het Franse voorbeeld, waarby kun stenaars zyn ingeschakeld en in dit verband wordt opgemerkt dat een dergelyke activiteit voor de vele beeldende kunstenaars die in ons land volgens de zoge naamde contraprestatieregeling werken aantrekkelijk zou kun nen zijn Ook zouden hogescholen en uni versiteiten kunnen worden inge schakeld. niet zozeer voor het doen van proefnemingen, maar wel als klankbord voor de con structeurs in de kleine en mid delgrote industrie. Bovendien moeten er betere beloningsmogel ykheden voor uitvinders komen. Verder zou de overheid moge lijkheden moeten scheppen voor het beter verkennen van het are aal aan uitvindingen dat in het buitenland wordt gepresen teerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23