Droom jacht overleden oliesjeik verkocht "Macro-biotisch eten even smakelijk als een copieus diner Gemeente mag flat vorderen Circus Holiday heeft kwaliteit Nummer met de apen deed het goed LEIDEN/REGIO VOORSCHOTEN - Het nieuwe Nederlandse Circus Holiday, dat tijdens de tournee "door Neder land gisteren Voorschoten "aan deed", mag een circus met kwali teit worden genoemd. Het circus gaf gisteren twee voorstellingen weg aan de Admiraal de Ruijter- singel. Het publiek liet het echter een beetje afweten; waarschijn- BOSKOOP - Na een val met de fiets, waarbij zij het bewustzijn verloor, is de 16-jarige Boskoopse I.S. Sekewael gistermiddag naar het Bleuland-ziekenhuis in Gou da overgebracht. Het meisje kwam tegen half vier ten val op het Noordeinde, tussen Waddinxveen en Boskoop, toen zij en een naast haar rijdende vriendin te krap werden gepas seerd door een bromfietser. lijk vanwege de Leidse taptoe was de tent op lange na niet tot de nok gevuld. Een van de hoofdattracties van Cir cus Holiday was het nummer van de Zuidafrikaanse trapezegroep The Starlords. Tien jonge men sen brachten hoog in de circus koepel een act aan een drievou dig vliegende trapeze, waarbij de salto-mortales, pirouettes en dubbele passages niet van de lucht waren. Het adembenemen de nummer werd bovendien af gerond met een dodensprong van vijftien meter hoog. Een andere act waarop het circus trots kan zijn, is het nummer van de Franse dompteur Alfredo Beautour. In zijn kooi presen teerde hij vijftien Javaanse, In diase en Afrikaanse panters, die hij volledig in de hand had en zelfs liet koorddansen. Enige pa niek ontstond gisteren toen twee van de panters een robbertje gin gen vechten. Beautour wist de twee echter uit elkaar te halen en zette zijn act onverstoorbaar voort. De dieren zijn overigens rijk verte genwoordigd in Circus Holiday. Naast de panters, beschikt het circus ook nog over vier Indische olifanten, Friese hengsten en en aantal apen. Vooral het nummer met de apen. die door de piste fietsten en tal van gekke dinegn uithaalden, deed het gisteren goed bij het voor een groot deel jeugdige publiek. Zij konden op dit gebied concurreren met de clowns, die de kinderen letterlijk en figuurlijk van hun stoelen kregen. Een rustiger nummer, dat van de artiesten veel concentratie verg de, was gisteren het optreden van de Samourai Sisters. De manier waarop zij een scherp zwaard met de punt op hun hoofd lieten ba lanceren en zo bovendien een trap bestegen, dwong bij het publiek bewondering af. Het gehele circusprogramma werd gisteren gepresenteerd door Conny Vink. Zij kondigde alle ar tiesten aan, en bracht bovendien enkele liedjes ten gehore wan neer de artiesten in de piste aan het werk waren. Na de voorstel ling was er gelegenheid tot het bezoeken van het zogenaamde circusmuseum dat met Circus Holiday mee op tournee is. Dit museum bevat een verscheiden heid aan circuswetenswaardig heden - van kostuums en instru menten tot oude foto's, affiches en programma's - en brengt ruim een eeuw Nederlandse circusge schiedenis in beeld. CONNY SMITS De dieren waren rijk vertegenwoordigd in Circus Holiday. Op de foto de vier Indische olifanten. Hans den Hoed van Oost West Centrum in Alphen: ALPHEN AAN DEN RIJN - "Kanker is eenvoudig een ziekte die volgt uit een hoge vervuilingsgraad van het li chaam. De normale reini- gingsorganen kunnen de vuilafscheiding niet meer bolwerken, zodat de stoffen zich in lichaamscellen con centreren. Geneesmiddelen, opereren of bestralen hebben geen nut als je je levensge woonte niet verandert. Dan komt de kanker terug". Deze aangevochten stelling po neert Hans den Hoed, van het Oost West Centrum (OWC) in Alphen aan den Rijn met be trekking tot onlangs gelan ceerde actie "Geef de kanker geen kans". De Oost West Centra in Europa hebben de maand oktober uitgeroepen tot "Maand van het Voorko men van ziekten in Europa". Met lezingen, kooklessen en yoga-cursussen zal de Al- phense bevolking bijge bracht worden hoe zij meteen gezondere levenswijze vele ziekten kan genezen en voor komen. Het waarom daarvan is volgens Hans den Hoed heel eenvou dig te verklaren. Hij verwacht dat landelijke onderzoeken naar ziekten als kanker, die erg duur zijn, met de econo mische regressie over enkele jaren onbetaalbaar zijn. Bo vendien vinden de macrobio- ten het toedienen van vacci naties (inentingen) tegen ziekten een hoogst twijfelach tige methode voor preventie ve geneeskunde. "De kinde ren die hevig reageren op de inenting hebben voldoende afweer tegen de ziekte van zichzelf. De kinderen die lang nodig hebben om de injectie te "verwerken" hebben veel meer aan goede voeding. Mijn zoontje is niet ingeënt en heeft behalve de mazelen geen enkele besmettelijke kinderziektes gehad", voert Den Hoed aan. Waarbij hij aantekent dat de mazelen een nuttige ziekte is omdat het kind dan alle afvalstoffen kwijtraakt die het in de baar moeder niet kwijt kan. Deze maand organiseert het Oost West Centrum in Alphen lessen voor het toebereiden van "tofu en seitan", plantaardige eiwitleveran ciers, macrobiotische kook lessen, brood baklessen én in december sinterklaas- en kerstbaklessen, ook op het macro-biotisch gebied. Ter ondersteuning van de macro biotische levenswijze organi seert het OWC ook een fiets tocht en cursussen in yoga en acupunctuurmassage (acu- pressuur). Volgens Hans den Hoed is er veel belangstelling voor macro-biotiek: "De cur sussen zijn snel tè vol. Ook de verkoop van voeding is nau welijks bij te benen, omdat wij hoge eisen stellen en con trole uitvoeren". De voeding moet volwaardig zijn zonder chemische toevoegingen, uit biologische teelt afkomstig zijn, zonder kunstmest en on- Hans den Hoed: "Kanker bespoten; het moet groten deels plantaardig zijn, zo veel mogelijk afkomstig zijn uit eigen omgeving en klimaat en het moet zo veel mogelijk af komstig zijn van botanisch geteelde rassen. Ziehier de ei sen die aan macrobiotisch voedsel gesteld worden. Is dat een manier om je leven met zoveel mogelijk moeite zo smakeloos mogelijk te ma ken? "Nee", zegt Hans den Hoed. "Het zijn andere sma ken in de macrobiotiek waar je even aan moet wennen, maar het geluk van het eten hoef je niet op te geven. Een macro-biotische maaltijd is dan even smakelijk als een copieus diner". Ook bij de allerkleinsten slaat de macro-biotiek toe. Koeie- melk is uit den boze voor de flessekinderen bij macro-bio tisch georiënteerde gezinnen. "Kinderen maken een eenvoudige ziekte" geestelijke en lichamelijke ontwikkeling door vanaf hun geboorte" verklaart Hans den Hoed. "Op moedermelk groeien kinderen langzamer en dan hebben ze meer de tijd zich geestelijk te ontwikke len. Als vrouwen zelf ook ge zond eten dan hoeven ze niet te klagen over gebrek. Mijn zoontje heeft tot zijn tweede borstvoeding gehad". Dinsdag 7 oktober begint de "Maand ter Voorkoming van Ziekten" in concreto in Al phen. Op het Ashram-college vindt vanaf 19.30 uur de eer ste les in het bereiden van to fu en seitan plaats; uit soja bonen en volkorenmeel kun nen belangstellenden leren eiwitleveranciers te maken voor dagelijks gebruik in de keuken en aan tafel. Inlich tingen over deze en andere ac tiviteiten verkrijgbaar 72374 en 94303. LEIDEN - De familie Van Hagen van het Van Vollenhovenplein in Leiden moet haar flat afstaan aan urgente Leidse woningzoeken den. De Raad van State vindt dat de gemeente Leiden niet hoeft te wachten met het vorderen van de flat aan het Van Vollenhoven plein 23. De zaak diende gisteren voor de Raad van State. Mevrouw Hagen wilde in Den Haag een schorsing bewerkstelligen van de beschik king van B en W van Leiden om haar flat te vorderen voor urgente woningzoekenden in Leiden. De geschiedenis van de huisves tingsperikelen van de familie Hagen begint in 1958 toen het echtpaar een flat betrok aan het Van Vollenhovenplein 13. Het echtpaar hield kantoor aan huis, dit met een woonvergunning. In resp. '61 en '66 worden de beide zonen van de familie geboren en tussen '66 en '70 vindt een aan zienlijke uitbreiding van de be drijfsactiviteiten plaats. Tegen het einde van de jaren zestig wordt de woon- en werksituatie volgens de familie onverant woord krap en in 1970 wordt be sloten tot aankoop van de twee kamerflat op nummer 34. Deze flat wordt als kantoorruimte in gebruik genomen. Dit zou zijn gebeurd met medeweten van de wethouder van volkshuisvesting. In 1976 wordt flat nummer 14 aangekocht en samengevoegd met nummer 13. Hiervoor wordt een woonvergunning afgegeven. Tevens wordt flat 34 weer ver kocht en gaat deze weer als woonruimte dienen. Om dit verlies aan kantoorruimte te compenseren wordt flat nummer 23 aangekocht en in gebruik ge nomen als kantoorruimte. Tot grote verbazing van de familie Hagen weigert de gemeente nu een vergunning af te geven. In de afgelopen twee jaar heeft de familie geprobeerd elders in lei den woon- en bedrijfsruimte te vinden, maar dit bleek geen haal bare zaak, te meer omdat de heer Hagen als zwaar suikerpatiënt voor geen enkele hypotheek van enkele betekenis in aanmerking zou kunnen komen. De raadsman van de gemeente Lei den liet weten tot vordering van de flat te hebben besloten om te komen tot een doelmatige verde ling van woonruimte in Leiden. "We hebben daarbij voor ogen gehad, dat het tegenover de vele urgente woningzoekenden in on ze gemeente niet geaccepteerd kan worden dat één gezin over drie flatwoningen beschikt, die tot de schaarstesector behoren" Het casco flinksvan wat eens het jacht van de overleden oliesjeik Feisal had moeten worden. Een rijke Filippijn heeft zich er nu over 'ontfermd'. Rechts: De Arabische vorst Chaled liet een heel nieuw schip bouwen. Dat van zijn voorgan ger Feisal vond hij te klein.... In het droom jacht van Chaled is het alles goud wat er blinkt. Kranen (zie foto) en zelfs de WC- borstel. Ook als het casco is af gebouwd, over twee jaar. zal hierin het edele metaal schitte- KAAG - Het meer dan vijftig meter lange jacht, dat koning Feisal van Saoedie-Arabië net voor zijn dood bij Van Lent op het Kaag-eiland heeft laten bouwen, is verkocht. Vijf jaar heeft het casco in de Ka- gerplassen 'aan de lijn' gele gen voor zich een koper aan diende. Het schip moet enkele tientallen miljoen gulden op brengen. Over de koper doet Van Lent ge heimzinnig. Het enige dat een woordvoerder van de jacht werfkwijt wilde was. dat een 'rijke Filippijn'het schip heeft gekocht. Volgens zijn zeggen zou het gaan om de 'directeur van de luchthaven in Manil la'. toonaarden dat het kapitale jacht naar het land in de Der de Wereld zou gaan. "Dit zijn verhaaltjes"aldus de ambas sadeur. "Het is de eerste keer dat ik hiervan hoor. Of het soms voor onze president zou kunnen zijn? Nee hoor. dan hadden wij er zeker wel iets van geweten." Vijfjaar Het schip, dat nu nog slechts een casco is,zal pas over twee jüar vaarklaar zijn. De overleden koning Feisal bestelde het jacht zo'n vijf jaar geleden bij Van Lent. Tijdens de bouw overleed de vorst. Zijn opvol ger. Chaled. wilde de boot niet hebben. Zij was hem te klem. Chaled bestelde enige tijd la ter een schip dat ongeveer twintig meter langer was. En ook 'iets' duurder. Dit jacht met gouden badkranen en gouden wc-borstels. een ope ratiekamer, platform voor het landen van een helikopter, zwembad enz., liep vorig jaar van stapel. Na een paar proefvaarten op de Noordzee werd het schip, onder com mando van een Engelse kapi tein, naar Arabië gevaren. De kapitein uit het olieland was twee jaar op het Kaag-eiland om de bouw van het schip van begin tot eind mee te maken. Abu Dhabi Van Lent bouwt thans een jacht voor de emir van Abu Dhabi, ëen van de zeven emiraten in het Midden-Oosten. Deze boot krijgt een lengte van veertig meter. Gouden kranen ont breken ook hier niet. De laat ste ontwikkelingen op techni sche gebied, een satelliet-ont vanger, worden op dit jacht aangebracht. Van Lent vertelde dat de prins van Abu Dhabi weleensop het eiland is geweest om de vorde ringen van het jacht te bekij ken. "Zo maar als belangstel lende", zegt de jachtbouwer. "Nee, ze vertellen nooit wan neer ze komenIneens staan ze voor je neus. 't Is best mogelijk dat die prins vandaag of morgen weer eens komt buur- Hoe de contacten met de olie- sjeiks in het Midden-Oosten tol stand komen, wil Van Lent niet vertellen. "Maar", voegt hij er direct aan toe, "we on derhandelen wél zelf met die mensen. Taalproblemen7 Niks hoor Er wordt Engels ge sproken. Wij gaan niet altijd naar hen toe. Hel gebeurt vaak genoeg dat die mensen naar het Kaag-eiland komen om bepaalde zaken door te praten. Ach, ik bemoei me niet zo bar veel meer met de werf. M'n zoon neemt het langza merhand van me over." Genoeg werk Hoewel de jachtbouw door een diep dal gaat. mag Van Lent bepaald niet klagen over de orderportefeuille "We kun nen de komende jaren nog best vooruit. Voor zeker drie jaar hebben we werk", verze kert de jachtbouwer Over ongeveer vier maanden wordt het schip voor de emir van Abu Dhabi afgeleverd, dan komen drie orders uit Amerika voor jachten van rond de veertig meter aan de orde en de bouw van een boot van 37 meter voor een Belgi sche opdrachtgever. Voor de jaren daarna, liggen er ook al aanvragen. Daarover moet Van Lent echter nog on derhandelen. "Bij ons is hel allemaal groot werk. In de kleine jachtbouwenj is het inderdaad een pas op de plaats maken", geeft de ei landbewoner toe "Maar wij moeten het duidelijk van het groot-kapitaal hebben."

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21